Kerstmis '90: romantiek viert hoogtij Koffieboon met boodschap is reclameschuw 'Vogels nieuw in Nederland' plezierig kijk- en leesboek Serviezen van jonge Amerikaanse ontwerpers 'De natuur terug' niet helemaal geslaagd Fruit van hout met echte geur MAANDAG 3 DECEMBER 1990 De kerstnostalgie viert dit jaar hoogtij. Dat blijkt uit een rondgang langs een aantal tuincentra in Neder land. Je waant je werkelijk terug in de jaren '20. Maar natuurlijk worden ook de modetrends gevolgd: felle kleuren die uitstekend passen in het moderne interi eur van de jongere generatie. De belangstelling voor kunstkerstbomen groeit sterk maar de romantisch aandoende kerststalletjes zijn ook zeer in trek. Be halve veel 'glimmers' zie je ook heel wat mat getint versieringsmateriaal'glim' raakt er een beetje uit. door Frans Wegman De kerstboomverlichting ont wikkelt zich elk jaar verder. We zagen o.a. verlichting met sterretjes rond de lampjes. Ook in de vorm van kerstman netjes, en zogenoemde party- lights in allerlei kleuren. Voor de gangbare merken zijn elek trische reservekaarsjes te koop, voor het geval dat er eentje sneuvelt. Vervangen moet dan wel, want de kerst boomlichtjes zijn in serie ge schakeld. Dus als een uitvalt, doet de rest het ook niet meer. Let vooral bij aankoop van buitenverlichting op het Ke- ma-keur. Wacht er niet te lang mee, want de dozen vliegen nu al de deur uitDe kerstin kopen worden elk jaar vroe ger gedaan. Echte kaarsen Elektrische 'kaarsjes' mogen dan veiliger zijn dan het 'le- Hammondorgel In uw dagblad van maandag 19 november j.l. heeft de heer Rein de Ruiter over het Ham mondorgel enige onjuiste za ken geschreven. Ik merk daarbij op: 1. Een Hammondorgel 'spuugt' niet. 2. Een Hammondorgel 'scheurt' niet. Het is geen scheurijzer. 3. Een Hammondorgel is niet voorzien van roterende spea kers, doch heeft een stilstaan de luidspreker met vlak daar voor een draaiende rotor, wel ke in twee snelheden kan wor den bediend. Yamaha-orgels hebben rote rende luidsprekers. 4. Dat de heer Wunderlich 'trutterig' zou spelen is niet juist, hetgeen bewezen is met niet meer dan vijftig lp's enz. De Amerikaanse uitvinder van het Hammondorgel is Laurens Hammond geboren in 1895. In januari 1934 werd het eerste toonstaaf-toonwiel elektrisch Hammondorgel op de markt gebracht. Ik speel al meer dan 25 jaar op een Hammondorgel, thans het zevende model Grandee. De harmonische drawbars (trekstaafjes) 2x9 stuks zijn ongeëvenaard. Ik kan naar persoonlijke smaak de klank kleur op duizenden verschil lende manieren samenstellen. De heer Rein de Ruiter moet niet negatief zijn en schrijven: 'Muzikanten ontdekten het Amerikaanse scheurijzer met toetsen'. C.B. DE KLERK WOLTERS, J. URLUSPLANTSOEN 245, LEIDEN Gordijnroede Kleur is een belangrijk ele ment in het interieur. Ook gor dijnroeden en alles wat daar bij hoort zijn er tegenwoordig in modieuze kleuren zoals zwart, wit, mint, grijs, roze, rood grijs-metallic en naturel. Daarnaast zijn er uitvoerin gen in koper en chroom. Aahet zijn geen sets maar alle maal losse onderdelen zodat ook veel kleurcombinaties mogelijk zijn. Meer informatie Wijnants, Emmeloord, tel. 05270-15111. De teddy beer heeft het drongen vende licht' van echte kaarsen - ze zijn ook wat 'star'. Wie voor echte kaarsvlammetjes kiest, heeft keuze uit een enorm assortiment, voor elke smaak wat, van piepkleine tot wel anderhalve meter hoge. Ook waxinelichtjes zijn in trek, voor verlichting van stal letjes, huisjes en kerkjes. Een heel gekke kaars is 'Knoopy', die zijn witte lijf in een knoop gelegd heeft. Boven het gebruikelijke beeld van de vele kandelaars torenen de adventskandelaar letterlijk uit. De oude ge woonte om ze al lang vóór kerstmis in de vensterbank te zetten is sinds vorig jaar weer opgeleefd. En dit zal zich dit jaar voortzetten. Ze zijn ver krijgbaar in allerlei ontwer pen. Ook de bekende Cha- noekakandelaar, voor acht kaarsen, is aanwezig. Let met kaarsen voor het raam wel op de gordijnen. Rendieren zijn nauwelijks te vinden in de kerstuitstallin gen, maar wel veel teddybe ren. Dit troeteldier is erg ge liefd bij een nieuwe groep van verzamelaars. De allernieuw ste zijn rood met een witte snuit, grijze met een rood groen gebandeerde muts, en crèmekleurige met kersttooi. Rood en groen blijven ster ke kerstkleuren, evenals zil ver en goud. Nieuwe tinten zijn koperkleur, kers- of ceri- serood en zalmrose, ofwel champagne. Uit vorige jaren zijn blauw, lila, oud rose en mintgroen blijven voortbe staan. Wat de wenskaarten be treft: we zagen Anton Pieck weer terug. De gekste kaarten van reuzeformaat (een halve meter) zijn leuk, maar je moet ze wel zelf bezorgen want de PTT kan daar niet aan begin- A1 in januari en februari ple gen de tuincentra hun bestel lingen te plaatsen voor het dan nog heel verre kerstsei zoen. Ze halen de spullen uit landen als de V.S., Duitsland, Tsjechoslowakije, Italië en uit het Verre Oosten. Uit Ameri ka komen de enorme cadeau sokken, uit Duitsland de goe de kerstbomen en uit Tsjechoslowakije de veelsoor tige kerstballen, waaronder met de hand gemaakte. Er is ook veel spul van glas, al dan niet getint. Bomen Wie een kunstboom koopt neemt hem in een 'koffertje' mee, zelf meet hij, thuis 'uitge vouwen' drie meter. Een stan daard is erbij. Er is groot ver schil kwaliteit.. Een boompje van vier tientjes, uit Bangkok, kan in aanzien niet wedijeren met een niet van echt te on derscheiden Duitse boom van meer dan 400 gulden. Je krijgt daar tien jaar garantie op. Ze zijn gemaakt van brandvertra gend materiaal. Ze trekken o.a. de belangstelling van mensen die het milieu willen ontzien...of gewoon tegen de naaldentroep van de natuur lijke boom opzien. Wie een levende boom aan schaft, met kluit om hem na de feestdagen in de tuin zet ten, doet er goed aan hem niet te lang binnen te houden. Al leen in de kerstweek, en dan met de plantenspuit vochtig houden. Zelf maken Veel mensen vinden datje pas een echte kerstsfeer schept als je zelf allerlei versieringen maakt: kerststukjes, kransen, enz. maakt. Er is een over vloed aan speciale knutselma teriaal voor dit doel. Ook in dit opzicht word je in de tuincen tra, e.d. overladen. Maar na tuurlijk ook een heleboel kant-en-klare dingen, kort weg met de nieuwe kreet 'kek' aangeduid. Kerststallen in overvloed, van heinde en verre, uit Mexi co, Slovenië, Peru, Sri Lanka, Polen, enz. Uit Israël komen de traditionele groepen, de overige zijn meer exotisch van sfeer, zoals die van Ivoor kust, met uit rozehout gesne den figuren. De prijzen vari ëren van ongeveer 30 tot meer dan duizend gulden. Tussen de talloze speel doosjes en bewegende kabou terkerstmannen doet een op handgeklap bewegend boom pje wel erg bizar aan. Sonic Control Christmas Tree is de naam. Een ander stuk 'kerst- techniek' is een elektrisch klokkenspel, met trafo en een tiental klokjes. Voor 225 gul den te koop. Geen zwoel kijkende juffrouw in minimale kledij die op het ritme van sambaballen langs fel gekleurde huisjes schrijdt, geen knusse Hollandse huis kamer waar moeder met een serveerblad vol dampende koffiekopjes alle aandacht opeist, en ook geen geïrriteer de echtgenote die haar man- met afstandsbediening het zwijgen oplegt. Geen dure re clamespotjes en toch een groei ende afzetmarkt. Voor het Max Havelaar-keur- merk komt alleen koffie in aanmerking die rechtstreeks van koffieboeren uit Derde- Wereldlanden wordt betrok ken en waarvoor een prijs is betaald die hoger ligt dan de wereldmarktprijs. De stich ting Max Havelaar moet niets hebben van reclame. Reclame kost handenvol geld, en dat geld kan beter besteed wor den aan de producenten van koffiebonen, is de redenering. Desondanks kent 75 pro cent van de Nederlanders Max Havelaar, wordt de 'eer lijke' koffie geschonken in ruim tweehonderd gemeente huizen en andere openbare in stellingen en heeft het keur merk binnen twee jaar, on danks de relatief hoge prijs (een gulden duurder dan an dere koffie), bezit genomen van ruim twee procent van de Nederlandse koffiemarkt. Bij 's lands grootste koffie producent Douwe Egberts, die 70 procent van de totale heersende trend groeit de af zetmarkt van Max Havelaar, de stichting weet ook de pu blieke opinie op geraffineerde wijze te bewerken. De Twee de kamer, overheidsinstellin gen en alle Nederlandse ge meenten zijn benaderd met het verzoek zuivere koffie te schenken. Dijksterhuis: "We hebben die instanties erop ge wezen dat ze niet alleen naar hun portemonnee moeten kij ken, maar ook naar de politie ke en sociale aspecten die aan dat pakje koffie zijn verbon den. Het gevolg was tweele dig: de kranten besteedden aandacht aan de discussies in de gemeenteraden en duizen den ambtenaren ontdekten dat derde-wereldkoffie prima koffie is. Het vooroordeel dat de smaak hadden, kon Als volstrekte, maar dan ook volstrekte leek op het gebied van vogelherkenning en -ob servatie, valt er veel plezier te beleven aan het boek 'Vogels nieuw in Nederland'. Dat be tekent dat dit kijk- en lees boek voor vogelkenners en de vele Nederlanders die wel eens vogeltjes gaan kijken, een ware 'smulpartij' moet zijn. Het boek geeft een be schrijving van de waarne ming van bijzondere, zeldza me vogelsoorten, de zogehe ten dwaalgasten. Het werk is uitgegeven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Dutch Birding Associa tion, een vereniging van echte 'vogelaars'. De leden van deze club maken verslagen van hun waarnemingen voor de uitgave Dutch Birding. Hier uit zijn veertig artikelen gese lecteerd en tot boekwerk ge bundeld. De echte vogelaar behoeft geen nadere uitleg, de leek daarentegen wel. Daarom gaat aan de beschrijvingen een hoofdstuk over het waar nemen van vogels en het ver schijnsel 'dwaalgast' vooraf. Dan wordt duidelijk dat een dwaalgast een vogel is die hier absoluut niet thuishoort maar door een genetische afwijking of bijvoorbeeld door slecht weer van zijn trekroute is af geweken. Het inleidende stuk maakt ook duidelijk dat het waarnemen en zo mogelijk fo tograferen van dwaalgasten geen kwestie van 'stom toe val' is, doch is gebaseerd op een ingewikkeld informatie netwerk tussen de leden van Dutch Birding onderling. De beschrijving van de waarneming -welke vogel werd waar gezien, wat waren zijn gedragingen en waar komt de vogel normaliter voor-, laten zich lezen als een spannend boek. Als leek krijg jq een beetje een gevoel van 'op avontuur gaan'. Ook voor de kennis van vreemde vogelsoorten en -na- men is het boek een goede leerschool. Ooit gehoord van de Koningseider, de Woestijn tapijt, of de Kleine Geelpoot- ruiter? Om van de Indigogors, de Orpheusspotvogel en de Woestijnplevier nog maar niet te spreken. De meeste vogels zie je niet in Zuid-Holland. Gezien de drukte hier en de mate van verstedelijking is dat ook niet verwonderlijk. Af en toe doet een min of meer bijzondere dwaalgast deze provincie aan. In 1980 landde de Bairds strandloper op de Maasvlakte, de ringsnavelmeeuw deed zes jaar later Europoort aan en in datzelfde jaar bracht een Per zische roodborst een bezoek aan Maasland. Niet in het minst dank zij de prachtige, vaak vertederende foto's is het boek echter ook voor de bewoner van de stad, met niks meer en niks minder dan mussen, meeuwen en kauwen, een waar genoegen. Vogels nieuw in Nederland. Waarnemingen van zeldzame vogels in ons land, geschreven door Dutch Birding. uitgegeven door Zomer en Keuning. prijs 34,90 gulden, ISBN 9021000768. MONICA WESSELING Met een exclusief servies is een tafel al gauw mooi gedekt. Je hoeft dan nauwelijks nog I kunstgrepen te verzinnen om het geheel op te smukken. HHj&X Voor de tweede keer heeft - IjjaelgfaE Villeroy Boch jonge ont- 'V IjSTil werpers de gelegenheid gege- 8^gif w§i ven zich in servies-taal uit te MÊ leven. i Na studenten van de Ween- se Academie voor toegepaste 1 kunsten kregen dit jaar Ame- f rikaanse studenten in de in- dustriële vormgeving de Zij hebben hun visie gege- ven op de geest van Europa en zich vol fantasie gestort op een'tea for two'set met onver- HMHpP* wachte titels als 'Carnaval in ^RUii"1 Venetië', de 'Franse Revolu- jj tie', de 'Zwitserse Alpen', de 'Wijnen van Europa' en het servies 'Changing the Guard', geïnspireerd op het wisselen ld**1jg WÊtEmmma van de wacht voor het konink lijk paleis in Londen. Het servies 'Changing of the Guards'. koffiemarkt in handen heeft, overboord worden gezet. Om leidde de opmars van Max Ha velaar onlangs tot een tegen offensief. Het bedrijf maakt in advertenties duidelijk dat het óók met het leed van de arme koffieboeren is begaan. In een speciaal voor dit doel geschre ven boekje legt Douwe Eg berts uit dat vier procent van haar koffie rechtstreeks bij de boeren wordt ingekocht. Weliswaar tegen de wereld marktprijs en dus voor min der geld dan Max Havelaar be taalt, maar dat kan volgens de Friese koffiebrander de goede bedoelingen niet schaden. Dat een kleine stichting die nauwelijks reclame maakt voor haar produkt een gigant als Douwe Egberts in het de fensief weet te drukken, wijdt Herko Dijksterhuis, pr-man bij Max Havelaar, voor een be langrijk deel gewijd aan de trend die heerst op het gebied van voedsel- en drankcon sumptie. "De mensen zijn be wuster gaan eten en drinken. Ze hoeven niet het goedkoop ste produkt te hebben als dat ten koste gaat van het milieu en de derde wereld. Niet alleen dank zij die dat te ondersteunen hebben we, in navolging van bekende commercials, testproeven ge houden. Geblinddoekte men sen kregen verschillende kof- fiesoorten te proeven. 11986 fotografeerde op Dikke notities, beleidsplan nen en andere taaie paperas sen. Dat is over het algemeen de manier waarop de ambte narij zich 'schriftelijk presen teert'. Op deze regel maakt het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij een uit zondering door opdracht te geven tot het schrijven van het boek 'De natuur terug, honderd Nederlanders over het bouwen van onland'. Doel van het boek is het na tuurbeleidsplan dat minister Braks medio dit jaar presen teerde, dichter bij de burgers te brengen. Iedereen krijgt de komende jaren te maken met maatregelen die voortvloeien uit dit plan, dus dan kan maar beter worden uitlegd wat de overheid doet om de natuur Dat een van hout gemaakte appel of perzik even lekker kan ruiken als vers van de boom geplukt fruit, lijkt onge loofwaardig. Toch bestaan deze 'vruchten'. Ze worden ge maakt als decoratieve en natuurlijk geurende versierin gen voor het interieur. In een mandje of 'kratje' op tafel of op een boekenplank staat zo'n 'Potpourri' heel leuk en sa men met eveneens geurende gedroogde blaadjes en ande re toevoegingen brengen zé een bepaalde sfeer, In Amerika, waar deze produkten vandaan komen, zijn ze heel populair. Het idee is waarschijnlijk toch ontstaan uit een al eeuwen oude Europese traditie, om gedroogde blaadjes in een zakje te doen om daarmee linnengoed fris te laten ruiken en het tegen motten te beschermen. La vendel wordt voor dit doel nog steeds gebruikt. Aan be paalde kruidige blaadjes werden en worden ook wel ge neeskrachtige eigenschappen toegeschreven, bijvoor beeld tegen hoofdpijn en slapeloosheid. De Potpourriprodukten zijn nu ook in Nederland te koop. Voor meer informatie-. PAS. Galrle. 013 S45W8. Bekroond Rösle, een Duitse firma, be dacht een ver doorgevoerde lijn van opbergsystemen, die juist doordat de vormgeving onderling is afgestemd, in een rommelige keuken veel meer rust brengt. De vereniging Het Kookgilde heeft dit sys teem uitgeroepen tot Kookge rei van het Jaar. De fabrikant bedacht een roestvrijstalen railsysteem waaraan tal van hulpstukken voor het opbergen van kruide rijen, messen, pannen, zeven en noem maar op, bevestigd kunnen worden. Een stukje rail zonder hulpstuk kost bij na 40 gulden. Tas van pvc Dessini is de naam van tassen die door decorontwerper Ton van Helden worden ontworpen en gefabriceerd. Het materiaal is matzwart pvc. Een onverslijtbaar en opvallend materiaal. De tassen zijn zo vormgegeven dat ze door mannen en vrouwen ge bruikt kunnen worden. Simpel en strak. En makkelijk schoon te houden: een veeg met glassex en het pvc is als nieuw. toto gpd> en het landschap voor verdere teloorgang te behoeden. De, op zichzelf prima inten tie het overheidsbeleid wat toegankelijker te maken, komt met het boek slechts ten dele uit de verf. Het wordt de lezer niet echt duidelijk wat de belangrijkste problemen zijn en welke grote lijnen in het overheidsbeleid zijn aan te geven. Het eerste hoofdstuk be helst een stukje geschiedenis van de natuurbescherming in Nederland. Het verhaal is ge lardeerd met enkele prachtige foto's en illustraties. De indeling van de rest van het boek is gebaseerd op het natuurbeleidsplan zelf. Voor de uitvoering van dat plan zijn tien gebieden in Nederland aangewezen die tesamen de ecologische hoofdstructuur van ons land vormen. In deze tien gebieden worden natuur en landschap extra be schermd. De auteurs Fred Dijs en Maurits Groen beschrijven de tien gebieden, of beter ge zegd, laten deze beschrijven door de mensen die er wonen en werken. Voor deze regio worden de duinen uit en te na belicht. 'Bekende' mensen zoals de Katwijkse boswach ter, vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap en van de waterleidingbedrijven vertellen hoe het met de na tuur is gesteld. De problemen worden beschreven en her en der wordt een link gelegd met de maatregelen uit het be leidsplan. •Het laatste hoofdstuk 'De natuur terug' beschrijft be dreigde dier- en plantesoorten alsmede landschapstypen die verleden tijd dreigen te wor den. De vormgeving van het boek is in een woord prachtig. Er is goed papier gebruikt, een mooie flexibele kaft en een enorme hoeveelheid (500! echt schitterende kleurenfo to's. De tekst komt helaas wat fragmentarisch over. Het leest niet echt makkelijk weg, ter wijl het voorwoord die belofte eigenlijk wel inhoudt. Dat neemt niet weg dat de bewoners van een van de tien gebieden direct 'hun eigen streek' zullen opzoeken in het boek en met genoegen zullen constateren dat 'het klopt'. Ze komen thuis in een boek van de overheid. Fragmentarisch of niet, het boek bevat een schat aan informatie over de natuur, de plantjes en de die ren die in de gebieden voorko- A1 met al is 'De natuur te rug' een boek dat voor de echt in natuur en landschap geïn teresseerden de moeite waard is. Zij die een lekker leesboek zoeken, kunnen beter nog even verder kijken. De 'plaat jes-kijkers' onder ons komen wel aan hun trekken. De hon derden foto's laten de Neder landse natuur en al haar glorie Dc natuur terug. Honderd Ne derlanders over het bouwen van onland. Uitgeverij Zomer en Keuning. prijs 29,90 MONICA WESSELING

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11