Kruitfabriek door werknemers bezet Uw huisarts zit in een nieuw verband. Polen in de rij voor aandelen Voormalige DDR krijgt hypermodern telefoonnet 'Mestwet is ook nodig voor geiten, schapen en paarden' ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Vakbonden steunen actie bij Muiden Chemie UTRECHT (ANP) Werknemers van de kruitfabriek Muiden Chemie houden sinds gis termiddag de drie vestigingen in Muiden, Ouderkerk en Kollum bezet. De actie wordt ge steund door de industriebonden van FNV en CNV, zo heeft districtsbestuurder H. Wijnin- ga van de Industriebond FNV meegedeeld. BERLIJN De Duitse telefoon dienst wil helemaal in eigen beheer de vroegere DDR voorzien van het modernste telefoonnet ter wereld aanleggen. Een nobel streven, maar wie enige ervaringen met de dienst verlenende sector van 'tante pos' heeft, is geneigd flinke vraagtekens bij dit ambitieuze plan te zetten. Twee voorbeelden. In Ko- njks besteld. Dat klopte, de kabel snel. De monteur ningswinter, waar ik woonde tot de formeerde wat deze aanslag op haar deling: binnen -vier weken heeft u tuin te betekenen had, antwoordde uw tweede nummer. Een dag later de dienstdoende graver, dat er een stond er een PTT-er op de stoep: telefoonlijn moest worden aange- even kijken of de lijn al binnen- legd. Stop, zei de buurvrouw, ik heb kwam. Ik zei nog argeloos: Dat is het daarmee moest bij c r binnen. De r Met - ÏBBLov JHSH mia. lïXCl CCII joviale groet ver- Muur viel, vroeg ik bijna twee jaar staakte zijn werk, belde met zijn dween hij weer en toen. toen werd geleden een tweede telefoonnum- baas, kreeg de bevestiging van de het stil in huis. De telefoon rinkelde Q,e lokatie-fout en het werk werd stil niet meer. Eerst had ik geen arg- Gezien de serie verkiezings- erhalen die ik nog moest uitwer- met de centrale redactie af- r de aansluiting v te- gelegd. Het gat, afgezet met ambte- Hf lilijke rood-witte-alarmstroken, bleef lefax. De juffrouw van de PTT dat dit wel even kon duren, omdat als een onverzorgd graf achter, ken. sKo- ningswinter geen wereldstad. Maar de jjjn en wij vertelden de beleve- Met de bezetting willen de werkne- Mede onder invloed mers inzicht krijgen in de afbouw nationale ontspanning van de kruitproduktie en de toe komstmogelijkheden van het be drijf. Muiden Chemie (240 werkne mers) staat wegvallen 1 ders van het Duitse leger. de inter- de afzet kruit drastisch gedaald. Het be drijf moest daarom half november de produktie tijdelijk stilleggen; de slecht voor door het voorraadmagazijnen puilen uit. De twee grote kruitor- directie van Muiden Chemie is be zig met het opstellen van een red dingsplan. De industriebonden zijn tot de bezetting overgegaan nadat bleek dat er verregaande onderhandelin gen zijn met de Duitse kruitfabri- kant WASAG over het verkopen van een deel van de voorraden en de moderne machines in de vestigin gen in Kollum. Huisbankier Pierson, Heldring Pierson ziet in deze transactie m< heil dan in een reddingsplan "rvan Mu' Economie ^Zuid-Holland blijft achter Directeur H.A. Mars van Muiden Chemie zei gisteravond begrip te hebben voor de bezetting. "Het is voor de bonden enpersoneel een laatste redmiddel. Ik kan het me heel goed voorstellen". toen er na een half jaar nog steeds niets was gebeurd, trok ik weer aan de bel. De nijvere PTT-ers waren hard voor mij aan het werk en het zou nu niet meer zo lang duren, klonk het. Twee dagen later verscheen een middelgrote graafmachine in de straat, waarmee een gat van zeker krap in de lij: zes bij twee meter werd gedolven in even duren. Dat het keurig onderhouden gazon v; onze buren. Toen de buurvrouw i gesproken mij met rust te laten. Maar na twee dagen vonden i had afgesloten en alvast het nieuwe had aangesloten. Twee lijnen? Dat vond hij blijkbaar overdreven. De monteur, die het euvel had verhol pen. stelde alleen maar laconiek vast: "Bij de Duitse Bundespost is alles mogelijk". Drie dagen later was het dan werkelijk zo ver: twee telecomwerkers legden binnen een uur de tweede lijn aan. De fax liep via het speciale faxnummer en de gewone gesprekken gingen over de andere lijn. Tevredenheid alom, maar daar had ik de Bundespost toch behoorlijk onderschat. Vrijdag begonen beide toestellen vreemde geluiden te produceren. Eén blik uit het raam van mijn werkkamer bracht uitkomst: een gele PTT-bus. Weer twee mannen uit het legioen van de postminister. Ze hadden even een foutje hersteld: ik had toch geklaagd dat de erwisseld. Nou, dat wa uit het dorpse Koningswin- ter. De telefoonmevrouw zei dat zo iets in een wereldstad als Berlijn na tuurlijk uitgesloten was. Alles zou snel worden geregeld. het een beetje vreemd worden. Per de. En toen was ik de wanhoop na- slot van rekening was met kennis- bij. Dat de fout al lang hersteld was, vrienden geen telefoonstop hadden zij niet meegekregen. Maar Helaas hing ze een dag later al de lijn: sorry, we zitten dus het zal wel as in juli. Na di verse brand-telefoontjes kwam een week geleden de hoopvolle mede- afgesproken. Een paar testgesprek- ken wezen uit, dat wij wel konden bellen, maar niet gebeld konden worden. Mevrouw van de PTT in de wereldstad Berlijn, wat is hier aan de hand? Ze wist het niet, maar er zou een monteur langskomen. Hij kwam, zag en constateerde dat een andere PTT-er ons oude geen probleem, dat fiksten ze wel even. De twee telefoons doen het nu echt, maar ik kijk steeds angstig uit het raam of er weer een postauto verschijnt. In het Duits bestaat een woord voor zo n miskleun, die voortkomt uit de heilige overtui ging dat alles perfect is geregeld. Ze 'Panne'. den Chemie opgezegd. Daarvoor geldt een opzegtermijn van dertig dagen. De werknemers hebben van de directie te horen gekregen dat vuuxtii uw- het niet zeker is zi-i over decem" de Hotter- ber nog salaris kriJgen uitbetaald. De bonden zijn zeer verontwaar digd over de dreigende verkoop van voorraden en machines. Zij waren ver gevorderd met een plan om de onderneming na een technisch fail lissement te laten 'oorstarten'. In de "agglomeraties 'hoog di<= °PZ« zouden 140 van de 232 landelijke trend en bij de ontwikke ling van de andere Randstadprovin cies. De werkloosheid in Zuid-Hol land zal de komende tien jaar op een zeer hoog niveau blijven, vooral der lager geschoolden damse en Haagse agglomeraties. Dat concludeert de provincie Zuid-Holland naar aanleiding van een studie naar de Zuidhollandse arbeidsmarkt tot na de eeuwwisse ling. Volgens de studie zal de werk loosheid blijven terwijl daarbuiten een da ling op zal treden. Verder zal de mo- biliteit sterk toenemen als gevolg komende twee jaar nog orders voor van een voortgaande ruimtelijke de produktie van zes-tot zevenhon- opsplitsing van de arbeidsmarkt en derd ton. krult Per Ja?.r' Volgens de de economische functies. Volgens de aanbevelingen zou de provincie meer prioriteit moeten geven aan het stimuleren van eco nomische ontwikkeling rond Rot terdam de bonden is het wegvallen der van het Duitse Rheinmetall- (700 ton in de komende :e jaar) onrechtmatig. De Duitse Nederlandse staat zijn in 1971 Den"Haag^Daarby moet overeengekomen dat Muiden Che- ■erkgelegenheid voor lager ge- advocatenkantoor De Brauw, Blackstone en Westbroek heeft in opdracht van het Nederlandse mi nisterie van defensie de intrekking van de order onderzocht en is tot de slotsom gekomen dat de intrekking in strijd is met het EG Hoofd bodembescherming Gelderland: UTRECHT (ANP) - Schapen, gei ten en paarden moeten zo snel mo gelijk onder de landelijke mestwet geving worden gebracht. Met name de groei van het aantal schapen en geiten is zo groot dat het milieu daardoor extra wordt belast. Dat stelt A. Meuleman, hoofd afdeling Bodembescherming van de provin cie Gelderland en lid van het Inter provinciaal Overleg (IPO). Meuleman sprak gisteren op een congres in Utrecht over het mest- Uitgever weigert advertentie van eigen personeel CRETEIL Doodskisten, grafstenen en kunstbloemen in de aanbieding. In Creteil, een voorstadje se hoofdstad Parijs, houdt een supermarkt uitverkoop. Belangstelling was er getuige deze tributen in haar wagentje heeft liggen. die al enkele at- overschot. Op dit moment wordt al leen de groei van het aantal runde ren, varkens, kippen en kalkoenen tegengehouden door de mestwetge ving. Vanaf volgend jaar geldt de mestwet ook voor eenden, konijnen en pelsdieren. Paarden, schapen en geiten blijven echter buiten schot. Met name de laatste twee dier soorten blijken flink in aantal te groeien, aldus Meuleman. Volgens hem is de toename van de schapen stapel veel groter dan de officiële cijfers aangeven. Dat zou met name komen omdat voor de vestiging van een schapenhouderij geen enkele vergunning nodig is. Als een boer dat wil mag hij 100 schapen laten grazen op een hectare grasland naast een drinkwaterput, stelt de milieuambtenaar. Meuleman vindt dat het hele mestbeleid aan vernieuwing toe is. De huidige regels zijn er alleen op gericht om het fosfaat uit de mest de Rotterdamse kranten terug te dringen. Regels die paal Stroomverbruik stijgt ARNHEM (GPD) - Het elektrici teitsverbruik in ons land is opnieuw gestegen in vergelijking met voor gaande jaren. Ondanks besparings maatregelen van de overheid ziet het ernaar uit dat particulieren en bedrijfsleven dit jaar 3 procent meer stroom verbruiken dan in 1989. De stijging is overigens iets min der dan vorig jaar toen het verbruik met ruim 4 procent omhoog ging. In 1988 bedroeg het meerverbruik 3,5 procent. De stijging dit jaar is een tegenvaller voor de overheid en de Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP), die er in hun prognoses vartuit gaan dat de stijging niet meer dan één procent zou bedragen bij een te verwachten economische groei van 1,8 procent. Protocol Vakbonden en directies zijn giste ren een protocol overeengekomen voor het samengaan van Nationale Nederlanden (10.000 werknemers) en de NMB/Postbank-Groep (23.000). Het protocol bevat binden de afspraken die zes jaar gaan gel den. Dat heeft bestuurder M. Ra- mak van de Dienstenbond FNV meegedeeld. De fusie zal geen nega tieve gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. 4711 De Keulse parfum- en cosmetica- producent Mölhens, leverancier van onder meer het beroemde Keul se reukwater '4711', gaat reorganise ren waardoor een aantal banen moet worden geschrapt. Van de 1400 werknemers zullen er tot en met 1992, als de onderneming twee honderd jaar bestaat, tweehonderd hun baan moeten opgeven. Winkelen Belastingvrije cruises op de Eems zijn uitgegroeid tot een toeristische trekpleister voor inwoners van het voormalige Oost-Duitsland. Tijdens een ruim drie uur durende boot tocht op de Eems kunnen de passa giers uiteenlopende artikelen belas tingvrij inkopen. Kantoor Het vastgoedbeleggingsfonds VTB heeft enkele omvangrijke acquisi ties in de Verenigde Staten en Ne derland verricht. Volgens het blad VastGoedMarkt heeft VI3 in de Ca- lifornische hoofdstad Sacramento een te bouwen kantoorcomplex an nex winkels gekocht. Hiermee is een investering van ruim 50 miljoen dollar gemoeid. Record Een recordaantal van ongeveer tien miljoen Japanners heeft tot nu toe dit jaar een buitenlands reisje ge maakt tegen 9,66 miljoen in geheel 1989. Dat is bijna eentiende van de totale bevolking. Dat heeft het Ja panse toeristenorganisatie JNTO gisteren meegedeeld. De verwach ting is dat de elf miljoen dit jaar wordt overschreden. De drie mil joen bezoekers die Japan zelf te ver werken kreeg, betekenen een record. De bonden gaan de komende week bij de aandeelhouders pleiten WARSCHAU (Rtr) Lange rijen voor behoud van Muiden Chemie vormden zich gisteren voor de ban door middel van het technisch fail- ken in Polen. De Polen blijken grote lissement. Die constructie zou on- belangstelling te hebben voor de geveer 15 miljoen gulden vergen, aandelen van de vijf eerste staatsbe- De bonden zullen ook aankloppen drijven die worden geprivatiseerd. Die bedrijven zijn het bouwconcern Exbud, het kledingbedrijf Proch- nik, de elektronicaproducent Ton sil, een glasfabriek in Krosno en een Silezische kabelfabriek. "Natuurlijk zijn er risico's, maar die zijn onlosmakelijk verbonden met een markteconomie", verklaar de Krzysztof Lis, onderminister van privatisering, bij de opening van de inschrijving op de aandelen. Lis is er echter van overtuigd dat er met BRUSSEL (ANP) Het geronk de nieuwe aandelen winst kan wor- van landbouwtrekkers en andere den gemaakt omdat 'we uitsteken landbouwvoertuigen zal maandag de bedrijven verkopen'. "Ik koop achterwege blijven op de massale zelf ook tien aandelen van elk van demonstratie van Europese boeren de vijf bedrijven", aldus Lis. Wat de die Brussel te wachten staat. De aandelen kosten is niet bekend. De gouverneur van de provincie Bra- inschrijving duurt tot eind januari, bant vaardigde gisteren een verbod Half juli werd in Polen de wet op Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad en van de uitgever van beide avondbladen ACR, de lezers inlichtten over de fusie van beide kranten, is door uitgever ACR giste- geweigerd. De vakbonden d perk stellen aan de uitspoeling stikstof zijn weliswaar in de maak, maar laten veel te lang op zich wachten. De stikstofverbinding nitraat vormt juist de grootste be dreiging voor het drinkwater, aldus de acties ondersteunen hebben dat Meuleman. Daarnaast blijkt ook ka- Geen trekkers toegestaan in Brussel veer f 25 miljoen per jaar. Daarvan wordt 78 procent in het buitenland gehaald. De verkoop van de vijf onderne mingen levert naar schatting omge rekend f60 miljoen op. Buitenland se beleggers is .toegestaan lijke belangen pen. Van een zelfs de meerderheid in buitenland dat de privatisering van zijn onder- bekendgemaakt. In de advertentie legt het actieco mité de lezers uit dat de neming de vooruitzichten voor de ging van beide kranten problemen zich lium volgens Meuleman op korte termijn op grote schaal het grond water aan te tasten. Hij verbaast t, dat de regering geen vidend' van tien tot twintig procent van de nettowinst aan de staat te be talen en zal makkelijker toegang de bedrijven te ko- krijgen tot westerse kredieten, de bedrijven mag Er wordt al gesproken over joint handen komen, maar van welke ventures met westerse bedrijven, bedrijf is niet bekend. Aan kleine aldus Panter. De 6372 werknemers zal bij de andere bedrij- van de glasfabriek hebben recht op voorrang worden gegeven. In twintig procent van de uit te geven een later stadium zullen grotere aandelen, die ze voor de helft van de concerns worden geprivatiseerd. prijs kunnen kopen. "Het is heel Wieslaw Panter, directeur van de iets anders om te werken voor je ei- glasfabriek in Krosno, verklaarde gen onderneming", aldus Panter. Koersen Wall Street fors hoger uit op 'een hoge concentratie' van landbouwvoertuigen op Brabants grondgebied. De maatregel gaat zondag om acht uur al in en duurt tot vrijdag wordt verkocht. Voor de verkoop middernacht. Voor overtreders van de vijf eerste overheidsbedrij- dreigt verbeurdverklaring van hun ven is advies ingewonnen bij wes- voertuigen en een celstraf van 8 tot terse banken, advocaten en accoun- 14 dagen, die kan worden verdub- tants. In de loop van volgend jaar beid als geweld wordt gebruikt. zal er in Polen een volwaardige ef- Zo'n 30.000 landbouwers worden fectenbeurs draaien. Er worden in Brussel verwacht naar aanleiding maatregelen genomen zodat de aan- van de Uruguay-ronde van handels- delen al voor die tijd kunnen wor- besprekingen die volgende week in den verhandeld, de Belgische hoofdstad na vier jaar Alle vijf de te privatiseren onder- praten moet worden afgerond. De nemingen zijn actief in westerse boeren zijn boos op de manier waar- landen. De grootste is Exbud met op de landbouwproblemen daar 11.000 werknemers. De omzet van aan bod komen. Exbud bedraagt omgerekend onge- NEW YORK (ANP/UCN) - De aan delenkoersen op de effectenbeurs van New York zijn op de laatste beursdag van de week sterk geste gen. De Dow Jones-index van de de particuliere sector dertig industriële fondsen steeg met 41,59 punten tot 2560,40 punten bij een zeer ruime omzet van 194 miljoen aandelen. Donderdag wer den er 141 miljoen aandelen omge zet, Van de verhandelde fondsen waren er 1128 hoger en 416 lager. de privatisering aangenomen. Het is de bedoeling dat binnen driejaar de helft van de 7000 Poolse staatsbe drijven zers hun steun te betuigen voor een beter sociaal plan. Sijthoff Pers (RN), geeft de garan- Dagbladunie (HW) geven die niet. Denen tegen satelliet controle visvangst KOPENHAGEN (AFP) - Dene- marken is fel tegen het voorstel van de Europese Commissie om de vis vangst in de Europese Gemeen schap voortaan per satelliet te con troleren. Dit heeft de Deense minis ter van visserij. Kent Kirk, gisteren in Kopenhagen gezegd. "Een verscherping van de contro le op de vissers is geen blijvende op lossing", aldus Kirk. "We willen plannen heeft daar iets aan te doen. Meuleman vindt verder dat het rijk schadevergoeding moet blijven betalen aan boeren die in waterwin gebieden wonen en waarvoor stren- De beurs begon in een matte stemming met een beursbarometer die een gering verlies aangaf. De mededeling van General Motors dat het vierde kwartaal verlies oplevert en dat er meer in de produktie zal worden gesneden leidde aanvanke lijk mede tot een daling van de beursindex. Toen president Bush in een tv-rede de deur opende voor overleg met Irak begonnen de koer sen te stijgen, ook al omdat de olie- niet dat 'de EG zich ontwikkelt tot prijzen op de uitlatingen van de een 'Big Brother'-staat waarvan de Amerikaanse president sterk om- leden 24 uur per dag worden gecon- laag gingen. troleerd." De Dow Jones-index zat op een Kirk zei dit in antwoord op het gegeven moment ruim vijftig pun- voorstel van de Europese commis- ten boven het slot van donderdag, Saris voor visserij, Manuel Marin, hetgeen inhield dat er beperkingen Qm de visscholen met de sattelliet te aan de door de computers aangege- beschermen tegen overmatige be ven aankooptransacties werden ge- vissing. De Deense minister geeft steld. Daarop ging de vaart uit de de voorkeur aan aanpassing van de stijging van de index. ^Behalve GM vangstcapaciteiten en verbetering ._i maatregelen om de verschil- stond Motorola voor het voetlicht omdat analisten minder winst i het concern verwachten. De dollar reageerde op de ver nende woorden van Bush met koersdaling van één cent. lende vissoorten te beschermen. Die maatregelen houden met name een inkrimping in van de Europese vloot en een vergroting van de ma zen van de vissersnetten. Goed nieuws als u wel verzekerd bentmaar In off zónder huisarts in uw polis. Bi H Vanaf 1 januari 1991 is huisartsenhulp op genomen in alle nieuwe particuliere ziekte kostenpolissen. De geneesmiddelen die de huisarts voorschrijft, zijn dan ook meeverzekerd. Dat is een goede zaak, want de huisarts vervult immers een belangrijke rol bij de toegang tot de gezondheidszorg. In dit najaar zullen degenen die huisartsen hulp nog niet hebben meeverzekerd van hun ver zekeraar het aanbod krijgen om zich zonder keuring tegen de gebruikelijke den voor huisartsenhulp te verzekeren. Zij dienen uiteraard wel rekening te houden met een premie-aanpassing. Voor lieuwe verzekerden zal de polis voortaan altijd de huisartsenhulp omvatten. En voor degenen die nu al de huisartsenhulp in de polis hebben, verandert er natuurlijk niets. Uw ziektekostenverzekeraar maakt uw polis nóg completer. KLOZ genlijk van af. "Met klem wil ik stel len dat dit een rar^ip zou zijn voor het mestbeleid in de waterwinge bieden. De acceptatie door de boe ren zou drastisch verminderen, en dat is temeer van belang omdat de controle op de naleving van de mestnormering sowieso al een moeilijke zaak is." Een schadevergoeding voor boe ren op met fosfaat verzadigde gron den is in de ogen van Meuleman eveneens noodzakelijk om een suc cesvol mestbeleid te kunnen voe ren. Ook hier voelt de regering niets Staking Turkse mijnwerkers voor meer loon ANKARA (AP) - In Turkije zijn gisteren 48.000 mijnwerkers in sta king gegaan nadat cao-besprekin gen tussen de mijnwerkersbond en de staatsmijnbedrijven waren vast gelopen. De staking is de omvangrijkste sinds de Turkse vakbonden in 1963 stakingsrecht verwierven. De werk gevers hebben gedreigd dinsdag te beginnen met uitsluiting van sta kers. Tijdens de loononderhandelin gen, die al een halfjaar aan de gang waren, hebben de werkgevers onge veer 75 procent loonsverhoging aangeboden. De bonden eisten ech ter een vervijfvoudiging van het huidige loon om de hoge inflatie en onvoldoende loonstijging uit het verleden te compenseren. Gemid deld verdient een Turkse mijnwer ker 500.000 lira (ongeveer 300 gul den) per maand. De bond eist 2.5 miljoen lira (ongeveer 1.500 gul den). ADVERTENTIE i publikatie van het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Zicktckostcnverzekcr; Drukkerij iDemmenie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5