'Ouderen Warmond hebben ruimte nodig' :r: Gemeentegids met prijsvraag Oudste Zoeterwoudse (98) opent opgeknapt pand kruisvereniging ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 15 Zakennieuws Beroepskracht loopt vooruit op onderzoek Zoeterwoude stopt met verbranden van kerstbomen ZOETERWOUDE - De ge- meeente Zoeterwoude gaat haar kerstbomen dit jaar versnippe ren. De traditionele vreugde vuur op een centrale plek is af geschaft omdat het verbranden van 'bewerkte' kerstbomen slecht is voor het milieu. Ge meenten als Wassenaar en Oegstgeest zijn Zoeterwoude voorgegaan in het versnipperen van kerstbomen. In de eerste ge meente werden vorig jaar 1206 bomen aangeboden, in de twee de 2000. WASSENAAR - Om Wassenaarders hun gemeente te leren kennen en beter hun gemeentegids te laten lezen, heeft het gemeentebestuur een prijsvraagje georganiseerd. Bij tien foto's in de nieuwe gemeentegids staan vragen die alleen een oplettende burger kan beantwoorden. Goede antwoorden leveren ver volgens 'leuke prijzen op', zo belooft de gemeenterubriek. Volgens het organiserende bureau voorlichting zijn de eerste inzendingen reeds binnen. WARMOND Een eigen ruim te voor ouderen in Warmond. Dat is de grote wens van A. Kuckartz, beroepskracht van het gecoördineerd ouderen werk in Warmond en Sassen- heim. "Nu organiseren we wel het een en ander in Mariëngaer- de, maar in een verzorgings- of verpleeghuis heerst toch een andere sfeer dan in zo'n eigen ruimte", zegt hij. Een deel van de 899 Warmonders boven de 65 jaar komt nu niet naar evenementen omdat zij liever niet in een verzorgingshuis komen, meent Kuckartz. "Die groep men sen mis je nu. Bovendien ligt Ma- riëngaerde voor sommige ouderen te ver buiten de dorpskern. Je kunt er ook niet onbeperkt van gebruik maken", voegt hij toe. ruimte zou de oude- renwerker onder meer willen ge bruiken voor zijn dagelijkse spreek uur. "Nu zit ik op de zolder van het verzorgingshuis St. Liduina aan de Herenweg. Die ruimte is niet goed bereikbaar en het is niet plezierig Wethouder Zoeterwoude betaalt raadsvoorstel bijna uit eigen zak ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse wethouder ARingersma (Progressief Zoeterwoude) was tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag bijna 7.000 gulden armer geworden. Hij schreef een cheque met dit bedrag uit toen een voorstel dreigde te stranden om een video te laten maken voor schoolverlaters en hun ouders. Hazerswoude en Benthuizen zouden meebetalen en de video zou passen in de landelijke actie '25 procent minder verkeersslachtoffers'. CDA en VVD vonden echter dat er al genoeg lesmateriaal aanwezig is en dat de ou ders zelf met hun kinderen de routes moeten verkennen naar de middelbare scholen in Leiden. De gefilmde punten zouden de kinderen al kennen. Hierop vroeg de wethouder een schorsing aan zodat een agent de raadsle den kon bijpraten. Inmiddels schreef hij zelf een cheque uit van 7000 gul den, uit eigen portemonnee. "Die film komt er, hoe dan ook", zei hij tegen de chef financiën. Na de schorsing ging het CDA alsnog akkoord en kon de wethouder zijn cheque weer in ontvangst nemen. Het is de bedoeling dat ook dit ac- .commodatieprobleem, een van de vele in Warmond, straks wordt op gelost. Het bureau LANS onder zoekt welke instellingen een nieu we ruimte nodig hebben en bekijkt of er in Warmond een sporthal kan komen. Beroepskracht Kuckartz is de enige beroepskracht van de stichting. Elke dag houdt hij een spreekuur waar ouderen te recht kunnen met vragen en proble men op alle gebieden. Doel van het werk is ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te houden. Door aanvul lende maatregelen, zoals wo ningaanpassingen en maaltijdvoor zieningen, kan soms worden voor komen dat een oudere voortijdig in een verzorgingshuis wordt opgeno men. Belangenbehartiging, huis vesting en voorlichting zijn belang rijke taken van de coördinator. "Het is afwisselend werk en er wordt veel van je gevraagd, wantje moet overzicht houden en initiatie ven nemen", zegt hij. "Het is een in teressant werkterrein, waar veel in ontwikkeling is. Door de toenemen de vergrijzing staat het ouderen werk steeds meer in de publieke be langstelling". Door het toenemend aantal be jaarden wordt steeds vaker een be roep gedaan op voorzieningen voor ouderen. Zo houdt Voorschoten er A. Kuckartz, coördinator Ouderenwerk in Warmond en Sassenheim in het verzorgingshuis St. Liduina in War mond. "Dit werk is afwisselend en veelzijdig. (foto Henk Bouwman) rekening mee dat binnenkort een wachtlijst moet worden gemaakt voor het Tafeltje Dekje-projept. In Warmond kan St. Liduina de vraag naar thuisbezorgde maaltijden nog wel aan, meldt de coördinator: "Ta feltje Dekje hebben we onlangs zelfs uitgebreid tot zeven maaltij den per week". Om al het werk in goede banen te leiden is Kuckartz afhankelijk van een groot aantal vrijwilligers. Ge lukkig is het aanbod in Warmond groot en hoeft Kuckartz, anders dan andere ouderenwerkers, niet stee vast zijn bezorgdheid uit te spreken over het dalende aantal medewer kers. Dat de ouderen van nu andere wensen hebben dan vroeger, blijkt duidelijk uit het cursusaanbod. Een cursus koken voor mannen, die in Warmond al enige tijd met succes wordt gegeven in de keuken van St. Liduina, zou twintig jaar geleden niet denkbaar zijn geweest. In janu ari wordt er in Warmond en Sassen heim begonnen met een cursus ge heugentraining. "Het is geen cursus voor mensen die dement worden, het is'echt voor vergeetachtigen. Ze krijgen oefe ningen en huiswerk mee", zegt Kuckartz. Cursisten moeten bij voorbeeld naar het nieuws op tele visie kijken en vertellen wat ze er nog vanaf weten, vertelt hij. Waar de cursus in Warmond wordt gegeven is nog niet bekend. In Sassenheim wordt de cursus gegeven in De Kas tanjehof. Grotere showroom LEIDERDORP - Autobedrijf Ouds hoorn, dealer voor Mitsubishi en Saab, krijgt een tweemaal zo grote showroom aan de Leiderdorpse Touwbaan (1200 tegen 600 vierkan te meter). Boven de nieuwe show room komt 400 vierkante meter kantoorruimte, die aan derden ver huurd kan worden. 21 november is de eerste paal voor de verbouwing geslagen; in maart moet de nieuwe showroom worden geopend. Oudshoorn is in 1936 in Leiden begonnen, in 1960 verwierf het be drijf het dealerschap voor Saab en in 1975 het dealerschap voor het toen nog nieuwe merk Mitsubishi. Met bijdragen van Cees Mentink en Eric-Jan Weterings v K. Belt, opende gisteren het opgeknapte pand i ZOETERWOUDE - De oudste in woonster van Zoeterwoude, de 98- jarige mevrouw K. Belt, heeft gis termiddag het opgeknapte Kruisge- bouw aan de Korte Miening her opend. De kruisvereniging Hart van Holland heeft door de verbouwing de beschikking gekregen over de hele bovenverdieping van het ge bouw. Tot voor kort moest die ruimte worden gedeeld met de fysiothera peuten. Die zijn nu verhuisd naar de geheel opgeknapte benedenverdie ping. "De samenwerking was bij zonder prettig, maar door uitbrei ding van onze activiteiten was er sprake van ruimtegebrek", aldus wijkverpleegkundige B. Koot. Vooral op het gebied van de jeugdgezondheidszorg en de voor lichting over het voorkomen van ziekten is er veel werk bijgekomen. Daar is nu voldoende werkruimte voor. In de hal kan zwangerschaps- gymnastiek worden gegeven en ook voor de voorlichtingsavonden is er 'armslag'. Alle ruimten, inclusief de toiletten, zijn aangepast voor min der validen. "Toch blijft de opgang naar het gebouw een probleem voor rolstoelgebruikers, maar die duwen we wel even", zegt Koot. De fysiotherapeuten hebben na vergeefse pogingen om elders in het dorp onderdak te vinden, gekozen voor de benedenverdieping. Daar zijn vijf volledig gescheiden behan delkamers gekomen. Voorheén werden de behandelruimten ge scheiden door een gordijn, hetgeen de privacy van de patiënten niet be paald ten goede kwam. Haaker is vooral ingenomen met de rust in het vernieuwde onderkomen. "Die doet weldadig aan", vindt hij. "Ons volgende project is in Zoe- terwoude-Rijndijk", vervolgt Haak er. "De mensen in dat deel van de gemeente moeten voor hulp naar Leiderdorp. Het consultatiebureau en de afdeling fysiotherapie zijn on dergebracht in de Eendenkooi, maar die ruimten zijn niet opti maal". Samen met het kruiswerk, huis arts A. Poot en tandarts S. Freeke heeft de maatschap van fysiothera peuten bij de gemeente het voorstel ingediend om zogenaamde eerste- lijnszorg, compleet met diëtiste met verloskundige, onder één dak te brengen. De maatschap wil een ge bouw in de buurt van de Eenden kooi en wacht nu op een reactie van burgemeester en wethouders. Vol gens wethouder R. Hogenelst be reidt zijn college een voorstel voor. Wassenaar verwacht asielzoekers WASSENAAR - Met kerstmis worden de eerste asielzoekers in Wasse naar verwacht. Het gaat om een groepje van circa vier personen. De nieuwe inwoners krijgen een plekje in een huurflat van de Woning bouwvereniging St. Willibrordus en worden begeleid door een groep plaatselijke vrijwilligers. De Raad van Kerken coördineert de opvang en een medewerkster van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland is altijd oproepbaar. Wassenaarders zijn via publicaties, gemeentelijke advertenties en een druk bezochte informatie-avond uitvoerig geïnformeerd over de op vang. Ook is er een trainingsdag voor vrijwilligers geweest. Volgend jaar moet St. Willibrordus wederom een huurwoning be schikbaar stellen aan asielzoekers. De tweede woningbouwvereniging van het dorp dient in 1991 met twee woningen over de brug te komen. Eind 1991 moet Wassenaar in totaal 16 tot 18 asielzoekers huisvesten, zo hebben de partijen eerder dit jaar afgesproken. Een voorstel van Groen Links om een professionele kracht aan te stellen voor de begeleiding van asielzoekers, is inmiddels door B en W afgewezen. Ze vinden dat de begeleiding ook zonder beroepskrachten goed genoeg is. Taarten I Auto's wassen vinden de Leider dorpers Tjalling Smit en Sander Rottier 'niet zo origineel', voor het opknappen van tuinen worden ze niet gevraagd en boodschappen doen voor anderen spekt de kas nauwelijks. De 13-jaar oude vrienden hebben een geheel an dere manier bedacht om hun zak geld aan te vullen: ze bakken taar ten. Op drukke punten in Leider dorp hebben de ondernemende jongelui wervende kaartjes opge hangen met de tekst: 'Taarterie, voor al uw verse handgemaakte taarten moet U contact opnemen met ons!' Vier uur na de bestel ling wordt de lekkernij geleverd, zo beloven de jonge onderne- Nummer één in hun taarten top tien staat de eenvoudige, met slagroomtoefjes afgewerkte ap peltaart. "Daar haal je gemakke lijk tien behoorlijke punten uit", verklaart Tjalling de grote vraag. "Of twintig dieetpuntjes", zegt Sander met een zuinig gezicht. De meer ingewikkelde kwarktaart, die volgens het tweetal ten on rechte als 'een luchtige slankma ker' wordt gezien, stijgt met stip dankzij een melange van echte bosvruchten. Tjalling en Sander zijn nu zo verslingerd aan hun hobby dat ze die voor geen hockey-uitrusting of pittig motorbootje zouden wil len ruilen. Ze begonnen eenvou dig, met de gebruiksaanwijzing op pakken bakmeel als enige re cept. Maar al snel gingen ze op cu linair avontuur en ontwikkelden ze eigen recepten waar ze niet te veël over kwijt willen. "Ons ge heim hè", klinkt het gewichtig. Taarten 2 Het begin was pijnlijk. Taarten, ambitieus gemaakt van chocola de, stortten als puddingen in el kaar. "We waren toen nieuwsgie rig", herinnert Sander zich. "We gingen tussentijds steeds even in de oven kijken. Behoorlijk fout". Na die eerste experimenten werd de zaak serieuzer aange pakt. Naast de vruchtentaart ont wikkelden de jonge bakkers de kruimelvariant, het Leiderdorpse broertje van de Limburgse vlaai. Trots zijn ze op hun creatie 'Les Misérables'. Onder deze wat ge wichtig klinkende naam blijkt een eenvoudig taartje schuil te gaan, pittig op smaak gebracht door een met advocaat afgewerk te bovenlaag en met rum vochtig gemaakte lange vingers. Aan marsepein waagt het duo zich niet: "Natuurlijk kunnen wij zo'n taart bereiden, maar de ingredi ënten zijn nogal prijzig". De ouderlijke steun beperkt De jongste taartenbakkers van Leiderdorp in actie. Tjalling Smit rolt het deeg en Sander Rotier slaat eieren stuk: "We bezorgen alleen in Leiderdorp". (joto Henk Bouwman) zich tot warme sympathie en aan moedigingen. Een financiële bij drage voor de aanschaf van een spuitvorm, springvorm of andere hulpstukken zit er niet in. "Goud- reinetten mogen we ergens uit een boomgaard rapen", zegt Tjal ling, "maar verder betalen we al les zelf'. De winsten zouden dan ook niet de pan uitrijzen. "Aan de ene taart verdienen we meer dan aan de andere", klinkt het, "maar door de bank genomen houden we wel iets over". Tjalling en Sander zijn wat ver baasd over het succes van hun on derneming, maar hebben er wel een verklaring voor: "We zijn snel en niet te duur. Iedereen kan een taart maken, maar de meeste mensen gunnen zich er de tijd niet voor". Inmiddels hebben ze al meer dan vijftig tevreden Lei derdorpse klanten gehad, terwijl hun naam nu ook buiten de dorpsgrenzen bekend begint te worden. De telefoon gaat. Weer een ap peltaart. Voor een Leidse student. "U moet hem wel zelf komen ha len", klinkt het streng. "We bezor gen alleen in Leiderdorp". CM Snufjes De dienst maakt plaats voor 't toetsenbord. De Wassenaarse diender wordt doordrongen van de grote rol van 't nieuwste snufje: Multi pol! En zo gaat het nog acht couplet ten verder in het korpsblad van de Wassenaarse gemeentepolitie. Maar wat is Multipol? Brigadier K.E. Schuchhard, schrijver van het epistel, vertelt: "Multipol is een automatiseringssysteem dat alle papierwerk en rondslinge rende vodjes netjes in een sys teem zet. Er zitten ook standaard brieven in, zoals een proces-ver baal voor rijden onder invloed. Je hoeft dan alleen wat persoonlijke gegevens in te tikken en klaar ben je. Het scheelt een hoop werk". Toch is niet alles rozegeur en maneschijn: Eén figuur gaat diep gebukt onder zijn taak, want niets ge lukt! Des dienstplanners gemoed schiet vol bij 't nieuwste snufje: Multipol! Want ziekte en verlof gaan door. Daar heeft 'techniek' geen re gels voor! Wat eiste hier een zware tol? Ja, 't nieuwste snufje: Multipol! "Inderdaad", zegt Schuchhard, "ik ben hier de dienstplanner en ik heb af en toe grote moeite ge had om een dienstschema te ma ken. We hebben het program ma in eigen beheer moeten invoe ren. Dat betekende dat een paar politiemensen een cursus gingen volgen en die leerden het daarna weer aan de collega's. Daar moes ten veel mensen voor worden vrij gemaakt en dan rijst het over werk al snel de pan uit". "Toch ben ik over Multipol niet ontevreden. In de toekomst zal het wel zijn vruchten dragen. Voorlopig is het nog even wen nen, ik zit niet dagelijks achter zo'n apparaat". Toch besluit de brigadier zijn gedicht met: En macht'loos ziet men op de lijst dat 't overwerk de pan uit rijst. Ik vlucht naar de Costa del Sol, ver, heel ver weg van Multipol!! Over Spanje gesproken, heeft Schuchhard na zijn poëziedebuut veel aanvragen gehad om Sinter klaas-dichtwerk voor familie en kennissen te verrichten? "Ja, maar voorlopig hoef ik even niet mEJW v ZATERDAG 1 DECEMBER Alkemade cabaretvoorstelling door Bavo Galema. aanvang 20.15 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen. Alphen voorstelling: 'De dood van Iwan lljitsj'. door Henk van Ulsen, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. optreden hardrock-formatie 'Se- crey. Sanctuary en Fates Warning', aanvang 20.00 uur in Scum. Leiden verkoop-expositie olieverfschil derijen, van 10.00 tot 17.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. cabaretvoorstelling: 'Zak en As ontkent alles', door Justus. Erik en Diederik, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. jazzconcert Scapes met in voor programma Hot House Workshop orkest. Aanvang 21.00 in De Waag. tentoonstelling Postduivenvere niging Leiderdorp, vanaf 17.00 uur in gebouw van P.V. De Vrienden club, Anna Paulonastraat. voorstelling van Dansgezel schap Reflex, met twee nieuwe Choreografieën, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- Noordwijk open huis in de nieuwe praktijk ruimte van dr. Immerzeel. van 13.00 tot 15.00 uur. Voorstraat 87. Noordwijkerhout Country-dansavond mét live muziek van Windfall', aanvang 21.00 uur in partycentrum 'De Ou- stijldansen in buurthuis Bloe- menwijk/Boschgeest, vanaf 21.00 A tt uur. Baron Schimmelpenninck van dubbeioptreden van 'Defect Cretin' hard-rock, vanaf 22.00 m uur (zaal open 20.30 uur) bij jonge- rencentrum TENT. Van Zuylen van uur in het Muziekcentrum, Schen- kelweg. ZONDAG 2 DECEMBER Leiden ruilbeurs (prentbriefkaarten, sui kerzakjes enz.) van Ruilvereniging Koningskerk, van 10.00 tot 16 00 uur in Buurthuis "t Spoortje. Bern- hardkade. 16.00 uur in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg 28. orgelconcert door Kees Rosen- hout met Barokmuziek, 19.00 uur in de Waalse Kerk, Breestraat. Voorschoten kindervoorstelling: 'De oude kin- cyclus 'Structuren m de kunst', door Mieke Kok en Peter te Nuyl, aan vang 14.00 uur in de Paauwhof. ml. tel: 070-3825711 (na 18 uur). MAANDAG 3 DECEMBER Alphen extra tientjesvoorstelling: 'De gang van zaken' (visuele komedie). met haar band The Rude, 22.00 uur in jongerencentrum Het Kasteel. Katwijk optreden roek-formatie Les Za- zous. aanvang 20.00 uur in 't Jok. Nleuwkoop schemerconcert door zangkwar tet 'Caprice', mmv Lida Scheuer mann op piano, aanvang 16.00 uur in het Reghthuys. Voorschoten promotieconcerl door Muziekve- i renging Laurentius, aanvang 20.00 i uur in het Cultureel Centrum, Prin- J ses Marijkelaan. W Nijeveltstraat. WÊ Zoeterwoude F R F N n A 5S&ÏÏ 11 Li vereniging Utopia, aanvang 20.30 tentoonstelling Postduivenvere niging Leiderdorp, vanaf 11.00 uur in gebouw van P.V. De Vrienden club. Anna Paulonastraat. archeologisch spreekuur door drs. M. Brouwer, van 13.00 tot pentheater, aanvang 12.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat. Wassenaar twee lezingen over toneel in de ter. voorstelling: 'Mevrouw Bijl', solo optreden van Marline Bijl, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15