OESO: groei in YS matig, geen recessie Oude kunst Lago-vlam brandt weer op Aruba Nederland koopt in voor huiselijkheid Groeiende inflatie en werkloosheid Cor-voorzitter Philip: begint s weg en cafetaria VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PARIJS (ANP/IPS) De vooruitzichten voor economische groei in de Verenigde Sta ten zijn niet rooskleurig. Van een recessie is volgens een rapport van de gezeghebbende Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) echter geen spra ke. Nederlander gaat vaker in eigen land op vakantie VOORBURG (ANP) - De Neder lander gaat weer vaker in eigen land op vakantie. Het aantal binnenland se vakanties nam, in vergelijking met vorig jaar, met 4 procent toe. Terwijl een bezoek aan het buiten land, na een aantal jaren van sterke groei, met 7 procent is gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit berekend, Dit jaar werd va augustus 6,4 miljoen vakanties, minstens vijf dagen, in het buiten land gevierd. De gemiddelde duur van deze vakanties bleef vrijwel ge lijk. Hoewel er minder vakanties tenrijk, Italië en Oost-Europa over de grenzen werden doorge- ten het afgelopen zomer met min- bracht, gaven we wel 7,4 miljard der Nederlandse toeristen doen. Van Rooy vreest dagen) in eigen land miljoen in 1989 tot 5,4 miljoen dit 3,9 1 maart tot 31 jaar. Er werd 2,4 miljard gulden wordt toegeschrev ;r uitgegeven, of wel een stijging te wéér. 7 procent in vergelijking met de ler van 1989. Vooral Duitsland, Spanji pectievelijk 9 en 11 procent. Bij bin nenlandse vakanties bleef de heili ge koe met 85 procent veruit het meest gebruikte vervoermiddel. De ty*io rror* voci Ito o"f" fietsvakanties waren, met een Hldgd ICSUllctcil „marktaandeel" van 6 procent, eveneens erg populair. In eigen land daalde vooral het aantal korte kampeervakanties (van iljoen naar 2,9 miljoen). Dit het slech- gulden i Het aantal binnenlandse vakan ties nam toe tot 5.7 miljoen, de ge middelde duur was korter. Het aan tal korte uitstapjeste (twee tot vier ANWB-hoofddirecteur B.A. Nou- hield donderdag tijdens een Oos- bijeenkomst ter gelegenheid van de roes- vakantiebeurs 1991 een pleidooi om het openbaar vervoer te verbeteren in streken in Europa die door veel Frankrijk trok daarentegen 1,7 mil- toeristen worden bezocht. De 21ste joen meer landgenoten. Het aantal vliegvakanties bleef beurs vrijwel gelijk, maar die met de auto cember tot en de touringbus daalde met akantiebeurs in de Utrechtse Jaar- het publiek van 9 de- i met 13 januari te be zichtigen. Wel zal de groei voorlopig zeer ma ger blijven, waardoor de werkloos heid omhoog gaat. De inflatie stijgt ook, maar zal in de loop van volgend jaar weer afnemen. Volgens de 'denktank' van 24 industrielanden zal de economische groei in de tweede helft van dit jaar nog maar 0,7 procent op jaarbasis bedragen 'en treedt daarna slechts een lang zaam herstel op. De Amerikaanse regering meldde woensdag dat de vooruitzichten voor de groei, en ook die voor de in flatie, zijn verslechterd door de stij ging van de olieprijzen als gevolg van de Golf-crisis. In het OESO-rap- EINDHOVEN (ANP) - De voorzit ter van de centrale ondernemings raad (cor) bij Philips G. Hoppen brouwers verlaat het elektronica concern eind december. Hij begint een cafetaria in Someren. Zijn ver trek bij Philips heeft niets te maken met de reorganisaties die momen teel gaande zijn. Hoppenbrouwers heeft dit donderdagavond desge vraagd meegedeeld. Een cafetaria beginnen is altijd al een stille wens geweest, aldus Hop penbrouwers. Nu deed zich de mo gelijkheid voor een eigen zaak te openen. Bij Philips werkte hij als gereedschapsslijper maar in zijn vrije tijd was hij al langer actief in de horecawereld. De echtgenote van 'zomaar een Philips-werknemer' Nelly van Leent uit Eindhoven heeft een tele fonische 'praatlijn' geopend voor ongeruste partners van mensen die bang zijn dat ze bij Philips worden ontslagen. Hoeveel mensen inmid dels hebben gebeld, wilde ze giste ren niet zeggen. Bij de Philipsvestiging in het Bel gische Turnhout worden 232 men sen ontslagen. Een Philipswoord- voerder in Brussel heeft dat giste- ten bevestigd. Bij het bedrijf in Turnhout werken op dit moment 2272 mensen. Ruim tien procent van het personeelsbestand moet dus verdwijnen. Actie-Turkse kompels In Turkije zijn gisteren ongeveer 47.000 mijnwerkers in staking ge gaan, in de buurt van dë stad Zon- guldak in het noordwesten van het Anatolisch schiereiland. De staking volgt na vijf maanden vruchteloos onderhandelen over een loonsver hoging. Schadevergoeding Koninklijke/Shell Groep moet 20.000 oud-aandeelhouders van de Amerikaanse dochter Shell Oil een schadevergoeding van in totaal der tig miljoen dollar betalen. Konink lijke/Shell kocht van deze aandeel houders in 1985 vijftien miljoen aandelen en kreeg- daarmee de vol ledige zeggenschap over Shell Oil. Reclameprijs ,De gouden Epica, de Europese re clameprijs, is dit jaar gewonnen door het Franse bedrijf Chanel voor de reclamefilm over het parfum L'Egoiste. Het is de eerste keer dat een niet-Britse inzending de prijs wint. Zeven Nederlandse bedrijven wonnen eveneens een prijsje. nflatie hoger De Golfcrisis zorgt nog steeds voor een stijgende prijzen in de Europe se Gemeenschap. Tussen eind juli en eind oktober zijn die met twee procent gestegen. In Nederland viel de inflatie met 0,3 procent relatief nog mee. Alleen Denemarken (0,2) scoorde beter. Varkensvlees Het nationale produktschap van varkensvlees in de VS heeft de Amerikaanse regering verzocht om de vleesimport uit de EG aan ban den te leggen als vergelding voor de importstop diq de EG heeft afge kondigd op een aantal soorten var kensvlees. Op 1 november staakte de EG de import van orgaanvlees van varkens, omdat de hygiënische normen bij de Amerikaanse pro- duktiebedrijven onvoldoende zou den zijn. IBM in JESSI Het computerbedrijf IBM Europa, dochter van het Amerikaanse con cern IBM, gaat deelnemen aan het JESSI-programma. Dat heeft een woordvoerder van IBM in Amster dam donderdag bevestigd. JESSI (Joint European Submicron Sili con) is een samenwerkingsverband van verschillende Europese electro- nicabedrijven waaronder Philips en Siemens dat,werkt aan de chiptech nologie voor de jaren negentig. port, dat op 1 oktober werd afge rond, wordt uitgegaan van een olie prijs van 27 dollar per vat. Op het ogenblik wordt ongeveer 33 dollar betaald. Gegevens die deze week bekend werden duiden erop dat de OESO er met de groeiraming van 0,7 procent voor de tweede helft van dit jaar waarschijnlijk niet ver naast zal zit ten. President Alan Greenspan van het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, de 'Fed', voorspel de dezelfde dag op grond van de jongste gegevens dat de groei in het vierde kwartaal negatief zal zijn. Van een recessie wordt gesproken als er twee opvolgende kwartalen van achteruitgang zijn. De zwakte van de economie zal leiden tot een duidelijke toeneming van de werkloosheid. Het percenta ge werklozen onder de beroepsbe volking is sinds juni al gestegen van 5,2 tot 5,7. De OESO voorspelt een verdere stijging tot gemiddeld 6,3 procent in de eerste helft van 1991 en 6,5 procent in de tweede helft van dat jaar. Schulden De OESO verwacht een toeneming de inflatie van 5,6 proeent op mtonatïënaïe' rige risico's te nemen. Daardoor zit de overheid nu met een enorme strop. Het toezicht op de banken is inmiddels verscherpt. Het chronische tekort op de Ame rikaanse handelsbalans zal volgens de OESO nauwelijks verder dalen. Na het hoogtepunt van 159 miljard dollar in 1987 wordt dit jaar een ver mindering verwacht van 115 tot 106 miljard dollar, maar in 1991 zal er weer een toeneming zijn tot 113 mil jard dollar. Het negatieve saldo op de lopende rekening van de beta lingsbalans zal dalen van 110 mil jard dollar in 1989 tot 90 miljard dit jaar en 89 miljard in 1991. Vendex-belang in Staal niet verkocht AMSTERDAM (ANP) - Bank Brus sel Lambert (BBL) neemt het be lang van 79 procent van Vendex In ternational in Staal Bankiers in Den Haag niet over omdat Staal niet bi BBL past. jaarbasis in de eerste helft jaar tot 6,6 procent halfjaar en 7,3 procent in de eerste helft van 1991. Voor de tweede helft van dat jaar wordt 5,7 procent voor speld en eind 1992 moet het inflatie? peil weer rond de 5 procent liggen. Volgens de OESO zijn in de VS veel maanden bedrijven in financiële moeilijkhe- ten te bereiken! BBL zoekt in het kader van haar ntwikkeling een vertegenwoordiging op de Neder- n e5_^e landse markt en meende aanvanke- ijk in Staal een goede deelgenoot te inden. Eind augustus maakten de drie bekend dat BBL belangstelling had voor de deelneming van Ven dex in Staal en dat zij binnen enkele ■ereenstemming dach- den door een golf gen met geleend geld. Daar staat echter tegenover dat er reden is om aan te nemen dat overnemingen de efficiency hebben verbeterd. De be zorgdheid over bedrijfsschulden is daarom misschien wat overdreven, aldus de OESO. Het rechttrekken van de proble- DEN HAAG (ANP) De Nederlan- thans af uit de men bij de leen- en spaarbanken ders lijken massaal te kiezen lijkt de organisatie belangrijker. De wat in Amerika al een ingeburgerd doet. Daarnaast gaat er veel combinatie van soepële regelgeving begrip is: cocooning. Terug naar de goed over de toonbank, want de en verzekering van tegoeden door huiselijkheid. Dat leiden enkele jaardag de federale overheid heeft deze ban- grootwinkelbedrijven en vertegen- in eerste instantie nog steeds ken ertoe aangemoedigd buitenspo- woordigers van detailhandelaren al- kinderfeest. Woordvoersters van de Bijenkorf waarop Ne- Ook de spelletjes blijven popu- GATT-overleg DEN HAAG (GPD) - De volgende week in Brussel te houden confe rentie tussen 107 landen over een vrijere wereldhandel (GATT) zal een mager resultaat opleveren. Er zullen geen substantiële besluiten genomen worden over een verdere opening van markten. Staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) heeft dit gisteren gezegd op een persbijeenkomst aan de vooravond van de GATT-onder- handelingen. Van Rooy voert die namens ons land. "Een half ei is be ter dan een lege dop", aldus de be windsvrouwe over het door haar verwachtte resultaat. Van Rooy schetste het volgende beeld. De GATT-onderhandelingen zullen na vier jaar praten volgende week niet mislukken. Op de meest belangrijke punten, landbouw en, diensten, zal echter een pas op de plaats worden gemaakt. Bij enkele kleinere onderwerpen zal enige vooruitgang naar een vrijere we reldhandel tot stand komen. "Een teleurstellend resultaat", aldus Van Rooy. Volgens de bewindsvrouwe is de bereidheid om politieke con cessies te doen afgenomen door de terugzakkende wereldeconomie en de Golfcrisis. Kok 'niet tegen' fusie Nationale en NMB Postbank DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) kan akkoord gaan met een fusie tussen de NMB-Postbank en Nationale Nederlanden. De be windsman heëft dit gisteren in een overleg met de Kamer te kennen ge geven. Formeel moet de bewinds man een verklaring van geen be zwaar over de fusie afgeven. De fu siepartners die verklaring aange vraagd bij de Nederlandsche Bank en de Verzekeringskamer. Kok liet echter wel duidelijk mer ken dat hij niet tegen fusies van dit Boeing 'Super- formaat is. Hij wees erop dat als de Europese grenzen wegvallen, Ne derland gediend is met een sterke fi nanciële wereld. Ook met het oog op buitenlandse actie op de Neder landse markt moet de thuismarkt zich met sterke blokken kunnen verdedigen, zo liet hij blijken. De grote fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren ingestemd met het fusieprotocol van de Neder- de Verzekerings- ADVERTENTIE Eigentijdse visie op oude kunst. Acht boeken van bijzondere kunsthistorische waarde voor kenners en liefhebbers, verschenen bij SDU en Gary Schwarz/SDU. Frans Hals e standaardwerk over Frans Hals. Vele belangrijke n_de meester zijn in kleur afgebeeld. Seymour Slive e.a. 438 pag. f150.- Frans Hals schuttersstukken/ Frans Hals militia pieces De nieuwste gegevens over de schuttersstukken van Frans Hals, de Haarlemse schutterijen en Hals' werkwijze. Neeltje Kohier, Koos Levy-van Halm ISBN 90 6179 101 4 (Ned.) ISBN 90 6179 100 6 (Eng.) 48 pag. f29.50 dat steeds meer mensen elkaar met de goedheiligman blijft Kerst cadeautjes geven, maar voor deze branche blijft de viering van Sint Nicolaas de "grote klapper". "De aanloop is goed. Het lijkt be- massaal ter te worden dan vorig jaar", zegt optimistische woordvoerster de Unie van Elektrotechnische i V D constateren dat produkten worden gekocht huis gezellig te maken". Mensen hechten kennelijk weer veel aan de Ondernemers. De kleine huishou- aankleding van het huis. "Kaarsen delijke apparaten als mixers, food- en kandelaren zijn bijvoorbeeld processors, scheerapparaten en niet aan te slepen", aldus de woord- walkmans zijn erg in trek. Maar ook voerster van de Bijenkorf. de duurdere artikelen doen het erg Haar collega van V en D vertelt goed. Volgens de voorlichtster is aantal filialen speciale december in zijn algemeenheid e Anti-dumpheffing op import zoetstof Nederlandse portretten Leids Kunsthistorisch jaarboek deel 8. Een keur van nationale en internationale deskundigen behandelt verschillende thema's binnen de Nederlandse portretkunst in de Mirror of empire Een gezaghebbende studie over 17de-eeuwse zeegezichten. Een aantrekkelijke uitgave voor liefhebbers van oude zeilschepen, vaderlandse geschiedenis en 17de-eeuwse schilderkunst. George S. Keyes e.a. ISBN 90 6179 133 2 444 pag. f 199.50 Kunst- en antiekveiling deel 15 Een overzicht van ruim vierduizend kunst- en antiekvoorwer- pen die in 1989 werden geveild in Nederland, België en omringende landen. De opbrengstprijzen zijn vernield. R. Stuurman ISBN 90 12 06625 5 320 pag. f99.90 De wereld tussen goed en kwaad Ilja Veldman bespreekt op heldere wijze de late prenten van Coornhert, waarin zijn ideeën over het geloof, de wereld en de rol van de mens daarin duidelijk naar voren komen. Ilja M. Veldman ISBN 90 12 06633 6 110 pag. f29.90 Middeleeuws zilver terug in Utrecht Aan de hand van veertien prachtige objecten wordt een leven dig beeld geschetst van het ambacht van goud- en zilversmid in de late middeleeuwen. Louise E. van den Bergh-Hoogterp ISBN 90 6179 134 0 39 pag. f 14.50 Willem van Rede (1880-1953) Een boeiend boek over het leven van de Rotterdamse graan handelaar Willem van Rede en zijn gevarieerde verzameling munten, penningen, etnografica en kunstvoorwerpen. N. Zemering, A. Pol, R. de Leeuw e.a. ISBN 90 12 06620 4 145 pag. f39.90 Hoe te bestellen tel. 070-3429780 fax. 070-3634903 antwoordnr 10734 2501 WB Den Haag bij de boekhandel speciale Irish-coffee-glazen, bijzon- maand dat je juist dit soort spullen te maken." Algemeen secretaris Vermeulen van de Federatie Goud en Zilver, de juweliersbranche dus, stelt het ver schijnsel ook vast. "Er is weer aan dacht voor de mooi gedekte tafel. Zilverbestek en al dat soort dingen doen het heel goed", zegt hij. Net als zijn collega-zakenlieden merkt hij niets van een afname van de koop kracht. vallen". De parfumeriezaken zien dat de klanten hun neus niet optrekken voor de duurdere merken parfums en deodorants. Naar het oordeel van Kinderen De produkten kinderen UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo, de grootste vakbond in de collectieve sector, gaat de komende cao-onderhandelingen in met een looneis van mi nimaal 4 procent. In sectoren waar het zeer goed gaat of waar sprake is van een achterstand in de beloning bijvoorbeeld de gezondheidszorg kan die looneis nog hoger uitvallen. De bond heeft wel een bepaald maximum in het hoofd maar waar de wisselen ook dit jaar snel van eige- grens dan precies ligt wilde Vrins evenmin kwijt. "Er kan hier en daar "Uitschieters zijn de leer- en sprake zijn van een forse plus", aldus Vrins. de bondsraad, het 'parlement' in de bond, sprak zich gisteren over de cao's voor 1991 uit. In de collectieve sector (ambtenaren en trendvolgers) gaat het in totaal n 1,3 miljoen werknemers. De 'standaardeis' van 4 procent waarmee de Speelgoeddetail- bond nu de boer opgaat valt een half procent hoger uit dan de AbvaKabo in zijn oorspronkelijke cao-plannen nog voorzag. spelcomputers en produkten muziek-elektronica", deelt woordvoerder van de Algemene Vereniging handelaren een branche-woordvoerder neemt landsche Bank0„ de interesse voor de herencosmeti- kamer. In het protocol zijn afspra- ca nog steeds toe. "Die is nog steeds ken gemaakt over het advies dat bij in opmars. Je ziet ook steeds meer fusies aan de minister van financiën heren in de zaak." Zijn collega van de Boekverko persbond is ook al een tevreden man. "Hoewel het nog wat vroeg i heersen er alom positieve geluidei Vergeleken met vorig jaar is er o dit moment een stijging van zo' tien procent. Vooral het literaire g< nre en speciaal de kinderboeken doen het heel goed." BRUSSEL (ANP/AP) De Eu- Als Nederland zich in groten geta- ropese Commissie heeft gisteren de le terugtrekt in zijn huiselijke invoertarieven op in de VS en Japan schulp, zal het met de verkoop van geproduceerde aspartaam ver- feestkleding bij bijvoorbeeld C A hoogd om dumping van de zoetstof niet bijster goed gaan. Het tegen- op de Europese markt tegen te deel blijkt echter het geval, zo laat gaan. De Amerikaanse exporteur de zegsman van het bedrijf weten. Nutra Sweet moet met onmiddelij- "De feestkledingverkoop is dit jaar ke ingang een anti-dumpingheffing juist heel vroeg van start gegaan, betalen van 64 gulden per kilo voor Mensen mogen dan misschien meer de import in de EG. thuis blijven, maar dat betekent De maatregel is genomen na niet dat ze er niet mooi uit willen klachten van het bedrijf Holland zien. Voor ons betekent cocooning: Sweetener Company (HSC). De uitgaan, maar dan thuis." door Nutra Sweet in Amerika en Ja- - pan geproduceerde aspartaam, is op de Europese markt bijna de helft de Verenigde Sta- Hetgeen ver onder de produk- tieprijs is. HSC, waarin het chemieconcern DSM in deel neemt, is de enige pro ducent van aspartaam in Europa. Het bedrijf, met een aspartaamfa- briek in Geleen, heeft zijn markt aandeel vanuit het niets zien stij gen, sinds het met de produktie van de zoetstof in 1988 begon. Desal niettemin heeft het toch te lijden ge had van de dumping door NutraS- weet, zo oordeelde de Europese Commissie. T Al TT" 1 A op de Luropese Looneis AbvaKabo naar 4 procent goedkoper dan de raffinaderij op Wij produceren hier met 250 i ORANJESTAD De voormalige Lago-raffinaderij op Aruba is op nieuw in bedrijf. Sinds ruim een week brandt de vlam weer boven het enorme complex op het ooste lijk deel van het eiland en vloeit er weer olie door de leidingen die ruim vijf jaar droog hebben gestaan. De Aruba voor Coastal belangrijk. De multinational, die vorig jaar een omzet van 8,2 miljard dollar haalde, is nu veel minder afhankelijk 1 i evenveel als Exxon vroeger met bestaande raffinaderijen Exxon stug door met het ontmante- voormalige raffinaderij van Exxon ten hebben het bedrijf in de Verenigde Sta- len van de installaties. "De dag capaciteit voordat wij hier begonnen heeft 320.000 vaten per dag, zodat Exxon zelfs nog twee grote tanks e Coastal tot nu toe een half milji i aantal vitale onderdelen wegge- In amper een jaar tijd wist het be- vaten olie per dag bij concurrenten haald", vertelt de vice-president drijf de verouderde en deels al ont- in móest kopen mantelde raffinaderij weer bedrijfs- kunnen voorzie klaar te maken. Tot nu toe heeft produktie op Aruba kan Coastal Coastal zo'n 105 miljoen dollar in voor een veel groter deel het project geïnvesteerd. De totale behoefte investering zou oplopen tot miljoen dollar, zo verwacht Michael R. Renfrew, vice-president van de De pas weer geopende raffinaderij Coastal Aruba Refining Company produceert nu ongeveer 100.000 NV. - Een fors bedrag, Renfrew, die gewend bedragen te denken, is het project rond 1992* zelfs voor Coastal ronduit e "Het bouwen van een i raffinaderij met Coastal Aruba. Toen Exxon in 1985 de Lago-raffi naderij op Aruba sloot, dreigde het de eigen eiland in een diep economisch moe ras weg te zinken. Duizenden banen gingen verloren, veel Arubanen trokken naar Nederland bij gebrek aan perspectief. De toenmalige re- gering-Eman zag maar één uitweg: ten olie per dag. Op niet al te lange mikken op een forse uitbreiding Moeras termijn moet dat tot 150.000 vaten van het toerisme en zoveel mogelijk per dag oplopen en Renfrew hoopt grote hotelketens aantrekken, i produktie vijf jaar later, is het de koopje. 250.000 tot 300.000 vaten per dag te vraag of Aruba niet te veel op dat compleet kunnen halen op Aruba. i verge- Waarom kan Coastal lijkbare produktiecapaciteit kost derij heropenen die vijfjaar geleden de werkloosheid vrijwel verdwe- t misschien wel een miljard dollar en dat duurt bovendien al gauw een jaar of twee, drie. Nu hebben we hetzelfde resultaat bereikt binnen een jaar en met een fractie van die investering", zegt Renfrew. Ook uit strategisch oogpunt is de gens Renfrew heeft dat onder ande- kelijkheid i te maken met de manier ken. "Exxon is soort bedrijf, met re top en veel meer overheadkosten. kort aan arbeidskrachten. De hotels totaal ander kunnen vrijwel niet aan personeel veel zwaarde- komen en draaien deels op illegale arbeidskrachten uit Venezuela, Co- i de Dominicaanse Repu- Op dit moment telt Aruba ruim 4300 hotelkaihers, volgend jaar, als een aantal grote, nog in aanbouw zijnde hotels klaar is, loopt dat op tot ruim 7300 kamers. "Ik vraag me af waar we het daarvoor benodigde perso neel vandaan moeten halen", zegt Milton E. Ponson, bestuurslid van de Arubaanse Kamer van Koophan del en Nijverheid. Ponson is blij met de heropening van de raffina derij, omdat het een diversificatie van de eenzijdige Arubaanse econo mie betekent. Coastal biedt nu ruim 250 mensen direct werk. Maar indirect levert de raffinaderij zo'n 2000 arbeidsplaat sen op. Anderzijds komt de herope ning van de raffinaderij, volgens Ponson, eigenlijk te laat. "Als we dit hadden voorzien, zouden we het toerisme natuurlijk in een veel lang zamer en evenwichtiger tempo heb ben ontwikkeld. Ik ben bang dat het misschien een beetje te veel van het goede zal blijken te zijn". Volgens het bestuurslid van de Kamer van Koophandel zal Aruba niets anders resten dan op vrij grote schaal gastarbeiders aan te gaan trekken om de toeristenindustrie draaiende te houden. Pogingen om Arubanen die na de sluiting van du Lago naar Nederland zijn geëmi greerd terug te halen, zijn tot nu toe weinig succesvol geweest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5