D'Ancona: scheefgroei door kunstsponsoring voorkomen Het 'grote stadsgevoel' van Krien Bos Plan voor twee nieuwe theaters in Den Haag KIJK UIT Exposities Theaters Concerten VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 Raad v.d. Kunst voorstander van Nationaal Fonds Kunstopdrachten DEN HAAG (GPD) - De Raad voor de Kunst is voorstander van de oprichting van een Natio naal Fonds voor Kunstopdrach ten op het terrein van de beel dende kunsten. De raad is het eens met het plan van minister D'Ancona (wvc) om het Prak tijkbureau Beeldende Kunstop drachten, Stichting Kunst Be drijf en de middelen voor het verruimd opdrachtenbeleid beeldende kunsten in dit fonds onder te brengen. Dit schrijft de raad aan de mi nister van wvc. Volgens de raad past het plan van D'Ancona bin nen de beleidslijnen die de raad vorige maand zelf heeft uitgezet in zijn nota 'De bomen en het bos'. Toch heeft de raad ook kri tiek op sommige onderdelen van het ministriële plan. Om te beginnen is de raad er niet van overtuigd dat het voor nemen van D'Ancona zal leiden tot het gewenste samenhangen de opdrachtenbeleid. Daarvoor is het stuk van de bewinds vrouw te onduidelijk. De raad vindt het noodzakelijk dat het nieuwe fonds een geheel eigen gezicht krijgt, los van de be staande instellingen. DEN HAAG (GPD) - Be- drijven die cultuur willen sponsoren mogen geen over heersende invloed krijgen. Minister D'Ancona (wvc) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Nu is het gevaar daarvoor nog niet groot. De sponsoring be loopt jaarlijks 40 miljoen gulden tegenover een bijdra ge van rijksoverheid, provin cies en gemeenten van 1,1 miljard gulden. Op termijn, als sponsoring gaat domine ren, kan echter wel een scheefgroei ontstaan. De minister waarschuwt voor een belangenverstrengeling tussen sponsor en het bestuur van bij voor beeld een museum. Het gevaar be staat dan dat de winstoogmerken van de sponsor belangrijker wor den dan de kwaliteit van het cul tuuraanbod. Zij noemt ook een an der voorbeeld. Omdat cultuurmani festaties steeds grootschaliger moe ten worden om publiek te blijven trekken, kan de neiging ontstaan tot zelfcensuur. Daarbij wordt de col lectie aangepast of het activiteiten schema geheel gericht op de wen sen van het publiek. Dit alles gezien de kosten van de manifestaties en de noodzaak van sponsoring. D'Ancona keert zich in haar brief aan de Kamer ook tegen speciale voordeeltjes voor sponsors van cul tuur zoals toegankelijkheid tot pro- dukties en collecties waarbij der den worden buitengesloten of de toegang voor hen wordt beperkt. Speciale behandeling van sponsors kan het elitaire imago van cultuur instellingen versterken, aldus de minister, en daar is zij tegen. Cul tuuruitingen moeten voor iedereen toegankelijk zijn. Zij vreest boven dien dat speciale voordeeltjes voor sponsors extra kosten voor anderen zullen betekenen. De minister zegt activiteiten van sponsors steeds te zullen blijven toetsen aan tussen de overheid en de betrokken instelling gemaakte afspraken over het te voeren beleid. Op basis van die afspraken geeft de overheid zelf immers subsidie aan de instellingen. De minister zegt zich niet direct te willen mengen in gesprekken tussen cultuurinstellin gen en sponsors. Wel geeft zij aan iets te zien in een door betrokkenen te ontwikkelen 'code' waarin rech ten en plichten van sponsor en ge sponsorde vastliggen. In haar brief geeft D'Ancona aan de sponsors op zich te zien als wel kome aanvulling op de middelen van cultuurinstellingen. Zelf wil zij steeds meer naar budgetfinancie ring waarbij de overheid de instel lingen een vast bedrag per jaar geeft dat men naar eigen inzicht mag be steden. Paul Haenen schrijft 'komedie met inhoud' LEIDEN Paul Haenen heeft voor Ton Lutz en Ann Hasekamp voor het volgend seizoen een 'eigentijdse komedie met inhoud' geschreven. Dit stuk, Brutale Winterbekentenis- sen geheten, wordt geregisseerd door Berend Boudewijn en gaat in de Amsterdamse Stadsschouwburg in première. Behalve het echtpaar Lutz spelen Ingeborg Elzevier en één of twee jonge acteurs in deze vrije produktie mee. Toonkunstenaars woedend over selectie-procedure Gelders Orkest AMSTERDAM/ARNHEM (ANP) - De Nederlandse Toonkunstenaars- vereniging is boos op het Gelders Orkest. Dat zoekt een fluitist en ging stiekum naar de sollicitanten luisteren toen zij proefspeelden voor een zwaardere baan bij het Brabants Orkest. Thea Ekker bij Chanson Noire LEIDEN Thea Ekker-van der Plas uit Oegstgeest zet het tweede Leidse 'Chanson Noire' festival luister bij met liederen van Lloyd Webber. Jacco van der Vegte uit Lisse en Kattinka Hartkamp, leer ling aan het Rotterdams conserva torium, zullen strijden om de wis selbeker, die in mei op een slot- avond tijdens de Leidse chanson- week zal worden uitgereikt. Het tweede Chanson Noire festi val wordt nog twee zondagen (14.30 uur) gehouden in Jazz café The Du ke. De hoofdgast Thea Ekker uit Oegstgeest, die zich toelegt op het begeleiden van zangtalenten in de regio, heeft net met haar leerlingen een kerstplaat (cd) uitgebracht. De Toonkunstenaarsvereniging kreeg daarover drie klachten van le den. De drie hadden tot hun verba zing een afwijzing van het Gelders Orkest gekregen waarin hun werd meegedeeld dat ze in Brabant niet goed genoeg waren bevonden. De Toonkunstenaarsvereniging vindt dat geen stijl, omdat een sollicitant volgens haar bij elk orkest voor ie dere baan een nieuwe kans moet krijgen. Nu moesten genoemde leden in een proefspel ,van vijf minuten' twee kansen benutten, aldus de ver eniging. De selectiemethode van het Gelders Orkest zou ook abso luut ongebruikelijk zijn. Volgens directeur H. Hierch van het Gelders Orkest is het echter "el ders in de wereld volstrekt normaal dat er vijf, zes orkesten luisteren. En op de tulpenveiling zitten ook elke keer 22 afnemers". Dat het in Arn hem om een andere baan ging, is niet aan de orde: het Gelders Orkest wil gewoon de beste fluitist die er voor een vacature te vinden is. "De Toonkunstenaarsvereniging kan zich beter druk maken om het feit dat de conservatoria honderden fluitisten opleiden terwijl er in een. land met 15 orkesten maar een paar nodig zijn. Je kunt de Markerwaard dempen met Nederlandse fluitis ten", aldus Hierch. AMSTERDAM 'Under Attack', één van de twee werken van Herman Brood die bij Sotheby's op 13 december onder de hamer komen. Het veiling huis veilt op die dag een collectie moderne en hedendaagse kunst. Ook wer ken van onder anderen Pyke Koch en Karei Appel komen onder de hamer. (foto ANP) Boek Rubinstein over Carmiggelt DEN HAAG (GPD) - Van columnis te/schrijfster Renate Rubinstein, af gelopen zaterdag overleden, is een boek tegemoet te zien over haar her inneringen aan Simon Carmiggelt. Uitgeverij Meulenhoff kan nog niet zeggen wanneer het uitkomt en hoe het gaat heten. Tilly Hermans van Meulenhoff: 'Het enige dat ik kan vertellen is dat het boekje is geschreven en dat er afspraken met Renate Rubinstein zijn gemaakt over hoe en wanneer het gepubliceerd zal worden'. Het manuscript is op dit moment nog in handen van de neef van de schrijf ster, Maurits Rubinstein. Renate Rubinstein geeft in het boek uiting aan haar grote bewon dering voor Carmiggelt. Zij heeft een jarenlange liefdesrelatie met hem gehad. Slechts weinigen waren daarvan op de hoogte. Rubinstein had als eis gesteld dat het boek niet gepubliceerd zou worden zolang Carmiggelts vrouw nog leefde. On langs is mevrouw Carmiggelt over leden. Aanvankelijk was er sprake van dat het Letterkundig Museum in Den Haag in het bezit was van het manuscript. Maar dat blijkt niet het geval. Hoofdconservator Anton Korteweg: 'Ik sluit niet uit dat het alsnog aan ons wordt gelegateerd'. Korteweg bevestigt dat het niet meer dan enkele intimi van beide auteurs bekend was dat Rubinstein en Carmiggelt een verhouding met elkaar hadden. CABARET De mogelijkheid is er weer om voor het Leids Cabaretfestival in te schrijven. In de maanden december en januari kan men zich aanmelden bij Steekproduktie, postbus 246, Leiden, tel. 071-226763. Het festival heeft plaats in de Leidse Schouwburg. De voorronden zijn op 18 en 19 februari. LELYSTAD Een van de beschilderde containers die te zien zijn op de expositie 'Hollands Atlantis polderland schap in perspectief. De tentoonstelling in Lelystad toont hoe sociaal-economische, culturele, technische en politie ke factoren het landschap van de IJsselmeerpolders hebben beïnvloed. Deze 'container met branding' is van Mar jolein de Groen. (foto ANP) Expositie aquarellen en beeldhouwwerken in galerie Bianca Expositie: aquarellen, tekeningen en gemeng de technieken van Addi Kubbinga en Krien Bos; beeldbouwwerken van Sonja Huetink. Galerie Bianca, Gravestraat 1 in Wassenaar. Tot 24 december te bezichtigen op donderdag, vrijdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. WASSENAAR - Waterverf leent zich uitstekend voor stemmige plaatjes van landschappen, waarin de vluchtigheid van licht, lucht en water duidelijk aanwezig is. Kun stenares Addi Kubbinga weet het doorzichtige karakter van waterverf te waarderen èn uit te buiten. Zij put haar inspiratie vooral uit het be zoeken van theatervoorstellingen, manifestaties en tentoonstellingen. Zo heeft een bezoek aan Sail '90 ge resulteerd in een reeks aquarellen met veel zeilen, mist, bewolkte lucht en grijze rivieren. Een kolfje naar haar hand en een eerbetoon aan de waterverftechniek. Addi Kubbinga exposeert tot 24 december samen met Krien Bos en Sonja Huetink in Galerie Bianca in Wassenaar. Sonja Huetink expo seert kleine, meestal bronzen beeld jes. Meestal zijn het groepjes kinde ren of wolwassenen, waarbij de ver eenzaming van één figuur op de voorgrond treedt. Deze eenling staat meestal los van de groep. Tot zover dwong de expositie bij mij bewondering voor de techniek af. Maar het werk van Krien Bos maakt ook aquarellen, net als Addi Kubbinga, maar zij neemt geen ge noegen met de beperkingen die de techniek haar oplegt. De oplossing zoekt ze in een gemengde techniek: Krien Bos combineert de zachte, doorzichtige waterverfkleuren met de dekkende en felle kleuren van plakaatverf. Met 'Urban Feeling' balanceert Krien Bos op het randje van het her kenbare. Kennelijk is de kunstena res niet erg te spreken over het 'gro- te-stadsgevoel'. Haar vooroverge bogen Figuren dwalen verloren rond in een omgeving met hoge kantoren en flats. Warme, rood bruine tinten steken scherp aftegen het doorzichtige koele wit en grijs. Met dergelijke contrasten bereikt Krien Bos dat de mensen in haar schilderijen nog eenzamer, nog kleiner worden en de gebouwen nog hoger en nog afstotender. Het Italiaanse klimaat wordt door Krien Bos in 'Droogte in Italië' afge schilderd als een agressieve, niet te stuiten natuurkracht. Ook hier be palen kleurcontrasten en gemengde technieken de sfeer. Bovendien ge bruikt zij haar kleuren symbolisch: zwart is binnen onze cultuur ver bonden met de dood. En zwart geeft aan dit schilderij een macaber tintje. Toch is Krien Bos geen zwartkij ker. Haar schilderijen blijven een sprankje optimisme uitstralen. Ik zou best van plaats willen ruilen met de figuren op het papier. Ik ben bereid om de drukkende sfeer van een grote stad of het Italiaanse kli maat ter plekke te ervaren. Maar al leen wanneer daar in werkelijkheid ook zo'n explosieve en meeslepen de kracht van uitgaat. LISETTE OOMEN DEN HAAG Twee nieuwe theaters zouden er aan het Haagse Spui moe ten worden gebouwd. EeA permanent musicaltheater en een 'Europese schouwburg' waar buitenlandse gezelschappen klassieke toneelstukken in de oorspronkelijke taal spelen. Over het musicaltheater is Joop van den Ende reeds in onderhandeling met de gemeente Den Haag. Carel Birnie, directeur Nederlands Danstheater en architect Rem Kool haas kwamen met de suggestie toen zij een dezer dagen NVOB-Lustrum- prijs ontvingen, toegekend door de Haagse afdeling van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. Deze vijfjaarlijkse prijs, waaraan 50.000 gulden is verbonden voor een studieopdracht, is een bekroning van een voorbeeldig samengaan van ar chitectuur en andere kunstzinnige disciplines in de Haagse regio. Birnie heeft gekozen voor een studie naar de verlevendiging van de Haagse binnenstad rond het kruispunt Spui-Grote Marktstraat. Volgens toelichting van Birnie zijn de twee voorgestelde theaters voorwaarde voor de leefbaarheid van het centrum. De bestaande zalen van Residentie-Or kest en Nederlands Danstheater liggen volgens hem te geïsoleerd van het (nieuwe) Haagse uitgaanscentrum. De twee nieuwe theaters zouden voor een betere aansluiting kunnen zorgen. Naar zijn mening zal de gemeente tot een snelle besluitvorming moeten komen, omdat de verkeersstroom om een andere afwikkeling vraagt dan nu het geval is. Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 12-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, 'Aai 'ns een krokodil', t/m dec; ma t/m vr 10-17 uur, zo 14-17 uur. Stedelijk Museum 'De Lakenhal' - Oude Sin gel 28-32, Verzameld en getoond: tassen en tas beugels. 13/1, di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Galerie Coup d'Art - Nieuwe Rijn 27, acryl- schilderijen en meubelen van Mott Cocq, tot 15/12; wo/vr 10-18 uur, za 10-17 uur, do 10- 21 uur. Galerie Liga Nieuw Beelden - President Steijnstraat 14, 'Creatie 1950-1954, deel 1', 45 werken van kunstenaars t/m 12/12; vr t/m zo 11-18 uur. De Bange Duivel - Rijndijkstraat 4, Astrid Beumer: tekeningen, grafiek boeken, t/m 16/12; vr/za/zo 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groene- steeg 10, ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, tevens presentatiemap pen, do 12-21 uur, vr 12-18 uur, za 12-17 Stichting Beeld en Grafiek Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Galerie Propitia - Levendaal 119, schilderij en, gouaches en zeefdrukken van Yves Mil- lecamps (uit Frankrijk), tot 2/12; do 13-16 en 19-21 uur, vr/za/zo 13-18 uur. De Waag - Aalmarkt 21. in kader van Zuid hollandse Keramiekmanifestatie K 90: sculpturen van Bastiënne Kramer, t/m 9/12; woe t/m vr 12-17 uur, za en zo 11-16 uur. Galerie Amber - Hooglandse Kerkgracht 8, 'Stille Ruimte' expositie Japanse schilder kunst en Oosterse ceramiek, tot 1/12, woe t/m zo 11-5 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, schilderijen van Willem Zeegers, t/m 1/12; wo t/m za 12- Bleijenberg Lijsten - Breestraat 113, werk op papier van Bernie Autsema, t/m 31/12, di t/m za 9-18 uur, do 9-21 uur, 1e zondag van de maand 12-17 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10, aqua rellen van Danielle Alt, t/m 31/12. Irene Prinsen Utrechtseveer 3, kunstwerk Basiliek voor een schilder (El Greco) na te lefonische afspraak te bezichtigen op za, zo, woe, do en vr van 12-18 uur. Galerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1fo to's van Rop te Riet, t/m 3/1, ma t/m za 10- 22 uur, zo 12-22 uur. Diaconessenhuis - Houtlaan 55, pastels van Ted Licht, t/m 14/1, dag 8-20 uur. Timmerman Timmerman - Botermarkt 9, gouaches van Harry Zijderveld, t/m 5/1di t/m za 11 -20 uur. Alphen Hofman Van der Zee - Hooftstraat 235, 'Gezichten van Zon', van Marion Bloem Jan Montyn, tot 31/12; wo/do/za 13-17 uur, vr 13-21 uur. Katwijk Galerie 'De Witte Duif' - Koninginneweg 12a. werk van vader en dochter Bottema, za 1/12; van 11-13 en van 14-17 uur. Katwijks Museum - Voorstraat 46, Wim Ker sten en het water', schilderijen, t/m 27/1 '90; do t/m za 10-12 en van 14-17 uur. Hazerswoude Huize Driehof - Hazerswoude-Dorp, Luuk de Jong met keramiek (Raku gestookte kommen en vazen) en Riemke Kouijzer met aquarellen, dag. 10-17 uur. Hillegom Kunstgalerij 'Catharina' - Meerstraatprome nade 12b, gouaches van Ans Wortel, t/m 31/12; di t/m vr 10-18 uur, za 10-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, Greetje Barends, krijttekeningen en olieverfschilde rijen, t/m 14/12; ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 uur. Lisse Artopa - Grevelingstraat, textiele werkvor men van Betty Plessing, boetseerwerk van Lucia van der Steen-Doeswijk, t/m 16/12, do 13.30-16.30 en 19.30-21.30 uur. za en zo 13.30-16.30 uur. Noordwijk Kunst- en Antiek Galerie 'Drieluik - Voor straat 57, Marianne Breedijk: aquarel en krijt, t/m 15/12; dag. 10-17.30 uur, za 10-17 Noordwijkerhout Leeuwenhorst Congres Centrum Lange- laan 3, werk van diverse kunstenaars onder de naam 'Beweging in Abstraktie', t/m 13/12, dag. 9-21 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West", vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Galerie Hofstraat - Hofstraat 5, Kerst-expo sitie: Sten Gustafson, Zweedse aquarellen en pentekeningen; Irene Schimmel en Jan Mulder, Ceramiek voor huis en tuin; H. Steenkamp, Privé collectie antieke prented van Rijnsburg, t/m 22/12; vr 14-19 uur, za 11-17 uur. Atelier 'De Smaggel' - Tramstraat 6a, per manente expositie: schilderijen van Mar- greet van Polanen; ma 14-16 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voorstraat, 'Klein goed', o.a. aquarellen, tekeningen, leisteen collages en keramiek, van leden van de Kunstkring, t/m 16/12; wo t/m zo 14- Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, Ton Mertens met olieverf en gemengde technie ken. Anco Hermans met keramische beel den, 1/12 t/m 5/1, woe en do 13-17 uur. vr en za 11-17 uur, 2e kerstdag 13-16.30 uur. Warmond Galerie Het Oude Raadhuis Dorpsstraat 36, Ardi Brouwer: litho's en tekeningen; Ri- nie Otte: beeldhouwwerk, t/m 6/12; wo/do- Izo 14-16 uur, za 11-16 uur. Wassenaar Raadhuis 'De Paauw' - Raadhuislaan 22, beelden en tekeningen van Theresia van der Pant, t/m 6/1 '91di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13-16 uur. Galerie Bianca - Gravestraat 1, Addi Kub binga, aquarellen en tekeningen; Krien Bos. Dungen en Tony Overwater, ze spelen jazz en hedendaagse muziek. In het voorpro gramma Hot House Workshoporkest. Waalse Kerk zo 2, 19.00 uur; Kees Rosenhout op orgel, met Barokmuziek. Alphen Het Kasteel za 122.00 uur; melodieuze rock door: An gela Groothuizen en haar begeleidingsband The Rude. Nieuwkoop Het Reghthuys zo 2,16.00 uur; Schemerconcert mmv Eve line Overtoom (sopraan), Agnes Annes (alt), Stef van Dijk (tenor, Wilbert Bakker (bas en Lida Scheuermann (piano). Leiden Leidse Schouwburg za 1, 20.15 uur; theaterthriller: 'Zak en As ontkent alles', door Justus, Erik en Diederik. ma 3, di 4, do 6, 20.15 uur; 'Mevrouw Bijl', soloprogramma van Martine Bijl. vr 7, 20.15 uur; (voorpremière) musical 'De Club', door het Fakkeltheater. LAK-Theater za 1, 20.30 uur; Dansgezelschap Reflex met twee nieuwe choreografiën van Lisa Marcus en van Désirée Delauney. wo 5. do 6. 20.30 uur; Dansgroep Het Con cern presenteert jong talent, vr 7, 20.15 uur; 'Een Odyssee', poppenspel door Ella Snoep. Micro-theater za 120.30 uur; 'Kasimir en Karoline', door Theatergroep Imperium. Alphen aan den Rijn Parktheater za 1. 20.30 uur; (voorpremière) 'De dood van Iwan lljitsj', solotoneel door Henk van Ulsen. vr 7, 20.30 uur; dansvoorstelling: 'Zïggurat', door Danskern, twee dansers, zes duetten, twee choreografen. Den Haag Dr. Anton Philipszaal za 1,20.15 uur; Residentie Orkest olv Hans Vonk, mmv Maxim Venegrov (viool), werken van Prokofjev en Bruckner, zo 2. 14.15 uur; Internationale Pianistense rie: Rafael Orozco (piano), werken van Schubert en Liszt. Koninklijke Schouwburg za 1, zo 2, 20.15 uur, zo 2, ook 14.00 uur; Het Nationale Toneel: 'Bezoekers', van Bo- tho Strauss. ma 3, 20.15 uur; Festival d'automne de Se- mur en Auxois: 'Cosi Fan Tutte', van W A. Mozart. Amsterdam Carré za 1, 20.15 uur; Adèle Bloemendaal: 'Adèle op de Orinoco'. zo 2, 14.00 uur; jubileum concert: 45 jaar Hoofdstad Operette, presentatie: Jacco van Renesse, werk van o.a. Offenbach, Strauss, Zeiler en Lehér. ma 3, di 4, wo 5, 20.15 uur; concert Renó Froger. Concertgebouw za 1. 20.15 uur, zo 2.14.15 uur; Nederlands Kamerorkest olv Antoni Ros-Marbè, mmv Robert Holl (bas), werken van Bach, Van Beethoven en Schubert. zo 2, 20.15 uur; concert Emmy Verhey (viool) en Arpód Joó (piano), werken van Schubert, Bartok, Franck en Ravel, do 6, 20.15 uur; VU-Orkest olv Daan Admi raal, mmv Karin Lechner (piano), werken van Rachmonivow, Prokofjev en Tsjaikowsky. vr 7, 20.15 uur; Koninklijk Concertgebouw Orkest, Nederlands Theaterkoor olv Klaus Tennstedt, mmv Werner Klemperer (vertel ler), werken van Schönberg en Mahler. C.C. Amstelveen di 4,20.15 uur; Tour de Chant' met Jasperi- na de Jong, mmv Peter Baardmans, Flor van Leugenhaeghe en Eric Rits. vr 7, 20.15 uur; The Gershwin Years'. Louis van Dijk, Pim Jacobs en Pieter van Vollen- hove op piano. Muziektheater za 1. di 4.20.15 uur. zo 2,14.30 uur; Neder lands Dans Theater: "Verkiarte Nacht', 'For gotten Land'. Sweet Dreams' van Kylian en 'Grass', van Mats Ek, mmv Nederlands Bal letorkest olv Roelof van Driesten. ma 3 (première), do 6.20.00 uur; De Neder landse Opera: 'Un ballo in maschera', van Verdi, mmv Nederlands Philharmonisch Or kest olv Michael Halasz. Nieuwe de la Martheater za 1. 20.15 uur; Nieuw Ensemble Raam Teater: Mevrouw Klem', met Nora Tilley, Anke Helsen e.a. zo 2, ma 3, di 4, 20.15 uur; Theater van het Oosten: 'Medea', van Euripides, met o.a. Gerda Havertong. wo 5, do 6. vr 7. 20.15 uur; Theater van het Oosten: 'Drie zusters', van Tsjechov. met Nettie Blanken, Marie-Louise Sthems. An toinette Jelgersma e.a. Stadsschouwburg za 1,do 6. vr 7, 20.15 uur, zo 2. 14.00 uur: Toneelgroep Amsterdam: 'Andromache', met Chris Nietvelt, Catharine ten Bruggen- cate, Kitty Courbois e.a. aquarellen en gemengde technieken; Sonja Huetink, beeldhouwwerken, t/m 16/12; do, vr en zo 14-17 uur, za 12-17 uur. Leiden Kapelzaal K&O do 6,12.45 uur; Lunchconcert Detmar Leer touwer Jaap Brackman (piano), werken van Fauré en Bernstein. Hartebrugkerk zo 2, 10.30 uur; hoogmis, verzorgd door Schola Cantorum met Gregoriaanse gezan gen, mmv Kleinkoor Hagacantare. Henk van Ulsen speelt Iwan lljitsj. LVC - Breestraat za 123.00 uur; 'Gotcha', zwoele soulzang en opzwepende raps. zo 2, 22.45 uur; optreden Jamaicaanse reg gaezanger 'Yellowman'. Stadsgehoorzaal ma 3, 20.15 uur; Studenten Muziek Gezel schap 'Sempre Cresendo' olv Ernst van Thiel, werken van Reinecke, Bernstein, Dvorék en Andriessen. De Waag vr 30, 20.15 uur; 'Groupe des Sept', in het kader van de Gaudamus-serie: Heden daagse Muziek. za 121.00 uur; Jazzpodium Hot House pre senteert: 'Scapes', met o.a. Ben van den

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27