Subsidie jongerenwerk Voorschoten niet stopgezet JHBBBII. VVD Zoeterwoude boos over opmerking CDA-wethouder Gemeentelijk apparaat Zoeterwoude doorgelicht Gemeenteraad fluit B en W terug na succesvolle campagne jeugd Pleidooi voor regionaal bestuur Haagse regio WD Leiderdorp bezorgd over vertraging scholenbouw PAGINA 20 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 'Vertrouwensbasis ernstig geschaad' ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudse WD-fractie heeft zich buitengewoon geërgerd aan de opmerking van CDA- wethouder R.L.G. Hogenelst dat hij de liberale oppositie 'overbodig wil maken'. De op merking sierde een interview en bracht WD-fractieleider H.O. van der Kooi gister avond in de gemeenteraads vergadering tot een interpel latie. Daarin meldde hij dat het voorstel om de oppositie op te heffen riekt naar een 'an ti-democratische stellingna- me die voortkomt uit pure machtspolitiek'. "Is het uw machtsstreven of is het uit angst voor de gevoerde en wel licht nog te voeren oppositie van de WD?", vroeg Van der Kooi zich af. Volgens zijn partij heeft Hogenelst de vertrouwensbasis tussen oppositie en collegeleden en -partijen ernstig geschaad. De opmerking komt extra vreemd over omdat de WD 16 jaar een college heeft gevormd met de christen-democraten en de twee collegepartijen de WD hebben gevraagd constructief mee te wer ken. De partij heeft altijd gedacht dat ze ook vanuit de oppositie constructief meewerkt en vindt dat ze, met 14 procent van de kie zers achter zich, nog steeds een belangrijke rol speelt bij het be sturen van de gemeente: "Wij zul len die rol blijven spelen omdat we dat verplicht zijn tegenover de kiezers die ons hun vertrouwen hebben geschonken, maar ook te genover alle andere burgers van Zoeterwoude. Want de WD zal het aigemeen belang blijven die- CDA-fractieleider J.C.M. Berkou- wer had al eerder afstand geno men van de uitspraken van haar wethouder en dat was voor de VVD 'een pleister op de wonde'. Tijdens de raadsvergadering trok de wethouder het boetekleed aan en toonde hij zich bereid alle vra gen schriftelijk te beantwoorden - ook de vraag of hij voortaan het 'liberale erfgoed als basis wil gaan hanteren voor het ontwikkelen van gemeentelijk beleid'. De WD-fractie nam echter ge noegen met de volgende verkla ring van de wethouder: "Wat er gezegd is, is gezegd. Het is in een zeer ontspannen sfeer misschien wat ongenuanceerd gezegd. Ik heb het niet kwetsend of beledi gend bedoeld. Het was meer be doeld als: je probeert het zó goed te doen dat de burgers van Zoe terwoude tevreden kunnen zijn. Na zestien jaar samenwerking met de WD, kun je niet gaan zeg- En daar bleef het gisteravond Vorig onderzoek leverde te weinig op ZOETERWOUDE - Er komt een onderzoek naar het reilen en zeilen van het ambtelijk ap paraat van de gemeente Zoeter woude. De gemeenteraad heeft gisteravond ingestemd met een voorstel daartoe van burge meester en wethouders. B en W willen verbeteringen in 'de ma nier van werken, de kwaliteit en de cultuur' van de organisatie. Onderzocht wordt hoe de verhou ding is tussen het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat, de ver houding tussen de ambtenaren on derling en de verhouding tussen ambtenaren en het publiek. Een vier jaar geleden gehouden organisatie-onderzoek naar de ver houdingen tussen gemeentebe stuur en het ambtenarenkorps, had volgens Progressief Zoeterwoude- fractievoorzitter W. Ooijendijk niet geleid tot het nemen van stappen. "Alles bleef gewoon bij het oude", merkte hij gisteravond op. Het on derzoek was volgens hem een goed voorbeeld van het 'spreeuwenmo- del'. Bij dat model springen alle be- VOORSCHOTEN De subsidie aan het Voorschotense jeugd- en jongerenwerk wordt niet stopgezet per 1 januari. In plaats daarvan hebben burgemeester en wethouders de opdracht gekregen om binnen een maand een andere ac commodatie te zoeken en aan te geven hoe het werk dient te worden ondersteund. Volgens een raadsmeerderheid van ring al geschud. Na het vele gelobby verk (open werk, levensbe- motie opgesteld. Deze motie pleit jongeren- schouwelijk werk en buurthuis- ervoor het open jeugd werk) beroepskrachten delen die werk op de huidige wijze voort te r per week werken. Tot zetten tot e er meer duidelijk is, blijft het open jeugd- en jongerenwerk doordraai en zoals het nu draait. Dit bleek gisteravond tijdens de Het Bureau Werk in Uitvoering, bekend van de proef met het jonge renwerk, helpt bij het zoeken van bestuurlijke opzet. De plaatse deze maand zeer verdeeld reageer- onder zich had, moet fungeren als de op een open voorstel om door te werk- en opdrachtgever van alle be- gaan met een beroepskracht van 32 roepskrachten. uur per week, hadden burgemees- Volgens de motie moeten de be ter en wethouders 'met tegenzin' roepskrachten voor het open jeugd- voorgesteld het werk per 1 januari niet langer te subsidiëren. Op die datum loopt het proefpro ject met het jongerenwerk af jongerenwerk, buurthuiswerk èn het levensbeschouwelijke jonge renwerk in totaal 80 uur per week gaan draaien. Een onderverdeling is weggehaald. Dejongerenwerker.de (PvdA) dat de keuze minder vrij i stagiair en de begeleider op afstand dan ze lijkt: in de huidige opzet is e kunnen ieder moment afvloeien. Zij 50 i hebben uurcontracten. De jongeren weigerden zich bij de welijk jongerenwerk. afbraak neer te leggen. Ze organi seerden acties rond hun hcmk digden politici uit voor een receptie De oppositiepartijen met hapjes uit de kookcursus voor dat het open jeugd- mannen. Deze week bezochten de verschillende raadsfracties tijdens de raadsvergadering wai ze zo massaal aanwezig dat ze op de B en W, ambtenaren grond moesten zitten, achter de rug- deskundigen gen van raadsleden. De massale op Voor D66 en Groen Links is dat juist het bezwaar tegen de motie. •inden niet i jongeren werk afgescheept kan worden met beroepskracht van 20 uur per week en meldden gisteren dat ook "ngehuurde 32 r hadden genoemd. "Waar haalt u komst en de vier insprekers maak- opeens de deskundigheid vandaan om, zonder oordeel van deskundi gen, te zeggen dat 20 uur toch vol- jongerencen- doende is?", vroeg D66-raadslid J. Ai kens zich af. Hij zag er de hand in van het CDA, het afbranden trum De Lindehoeve. De kaarten waren vö( Achter de rug gen van Voor schotense raads leden luisterden jongeren gister avond naar de debatten over het open jeugd- en jongeren- dat tijdens de commissievergade- half jaar te laten doordraaien in de ring voor de 20 uur had gepleit en in huidige opzet. De stagiair had dat achterkamertjes zijn gelijk wist bin- zelf voorgesteld. Toen de steun uit- °°k de genoemde bedragen te ver- nen te halen. Aikens' tegenvoorstel bleef, vroegen de oppositiepartijen anderen.^In de motie bleef daarom was om het open jeugd- en jonge- of de 80 uur voor alle beroepskrach- renwerk zo snel mogelijk een nieu- ten uit de motie geschrapt kon wor- we accommodatie te geven en een den. Wassenaar kan voorlopig vanaf de zijlijn toekijken DEN HAAG/W ASSENAAR - Om de proble men in het Haagse gewest op te lossen, willen onderzoekers dat Den Haag, Leidschendam, Nootdorp, Rijswijk en Voorburg op korte ter mijn gaan samenwerken in een Aggloraad. Deze raad neemt beslissingen over regionale aangele genheden en wanneer aangesloten gemeenten weigeren beslissingen uit te voeren, kunnen ze gedwongen worden de schade te vergoeden. Ook bestaat de kans dat gemeenten bevoegdhe den kwijt raken. Wassenaar mag van meet af aan meedraaien in de raad, maar hoeft dat niet te doen. De ge meente heeft genoeg banden met andere regio's en zou maar weinig kunnen bijdragen aan het oplossen van de problemen in de Haagse regio. Dat melden onderzoekers prof. dr. W. Derksen en mr. dr. E.F. ten Heuvelhof in hun gisteren ge publiceerde rapport 'Regionale problemen, re gionale oplossingen'. Gewest, provincie en de staatssecretaris van binnenlandse zaken hadden om het onderzoek gevraagd omdat het Haagse gewest de vele pro blemen niet aan kan. De resultaten worden de komende maanden besproken door gewestge meenten, provincie en Rijk. In Wassenaar wil len burgemeester en wethouders het stuk 'open' bespreken, zonder vooraf een advies te geven. "Het is een goed moment om onze positie t,e be palen", zegt burgemeester P.H. Schoute. "In het gewest hebben we al vier jaar lang regelmatig het idee dat we over andermans problemen pra ten". staan dat voor jeugd- en jongeren werk jaarlijks 165.000 gulden be schikbaar moet blijven. De rest van het oorspronkelijke budget, een be drag van 69.510 gulden, kan aan an dere welzijnszaken worden be steed. Ommezwaai Meest opvallend was gisteren de ommezwaai van de PvdA. Tijdens de commissievergadering liet de In hun rapport concluderen de onderzoekers breid 'bestuursgebouw' voelen ze echter niets collegepartij nog weten dat het dat de grenzen tussen de gemeenten in de Haag- en een drastische annexatie van randgemeen- °Pff1 Je^Sd- en jongerenwerk se regio niet meer aansluiten op de 'maatschap- ten zou te veel tijd vergen en te veel bestuurlijke y~doend^aansla;at pelijke werkelijkheid'. De verschillende regio- kwaliteit verspillen. nale problemen worden daardoor onvoldoende aangepakt, vinden zij. i^eriljK discos en enkele cursussen door Ook de problemen tussen de verschillende Hun voorstel is tweeledig. Aan de ene kant moet buurthuizen te laten organiseren, gemeenten en de gemeente en provincie staan het Rijk de financiële problemen van Den Haag ~h..^®^^eii-^*isteren oplossingen in de weg. 'De lijnen waarlangs de de wereld uit helpen door centrumgemeenten "et PvdA-raadslid R. Kalfsbeek besluitvorming plaatsvindt zijn zodanig dat de °P korte termijn meer geld te geven. Aan de an- ten dat het gelobby veel duide regionale besluitvorming wel gebrekkig moét dere kant moeten de regionale problemen regio- raaakte over het werk, het enthou- staan. De beroepskracht voor 32 uur per week houden ze tot duidelijk is hoe de nieuwe opzet eruit gaat zien. De motie noemt een uiterste datum van 1 april, maar de welzijnswet houder liet weten dat die termijn erg krap is. Volgens de collegepar tijen is de datum niet zo hard. Het jongerenwerk wordt niet stopgezet als er voor 1 april nog geen opzet' klaar ligt, zo kreeg een bezorgd Groen Links van de collegepartijen te horen. Het nu gehanteerde programma-j model bevalt de PZ-voorman beter. Volgens hem is het een 'uiterst mensvriendelijk variant'. Omdat de J personeelslasten in Zoeterwoudej 1 tien procent.hoger zijn dan in verge- lijkbare gemeenten, staat hij posi- j tief tegenover het voorstel van bur- i gemeester en wethouders. "Effi- ciënter werken, betekent ook goed- j koper werken", betoogde hij. "Het onderzoek verdient zichzelf hope- lijk terug". Ook de WD-fractie zag de voorde len van het onderzoek in. "Als er, lange tijd geen veranderingen in de organisatie zijn geweest, is zo'n on derzoek wel eens gezond", sprak oppositieleider H. van der Kooi. Wel! wees hij het college erop dat het zelf een belangrijke taak heeft in de ver andering van de sfeer op het ge meentehuis. De fractievoorzitster van het' CDA, J.C.M. Berkouwer-Van der. Laan, sprak haar grote onvrede uit over de werkwijze en de werkcul tuur van sommige gemeentelijke af delingen. Zij vroeg zich af hoe het met de bereidheid van het perso-j neel staat om aan het onderzoek mee te werken. Volgens wethouder A.B. Ringers- ma beseft het personeel hoe nodig het is een spiegel voorgehouden tej krijgen. Daarom rekent hij er op dat alle betrokkenen 'met voortvarend heid' zullen meewerken. Drie amb tenaren hebben zich reeds bereid verklaard om in een begeleidings commissie zitting te nemen. Op 9 ja nuari zal deze commissie, waarin ook de wethouder zitting heeft, de eerste aanbevelingen doen. Schoolvereniging Wassenaar houdt vast aan nieuwbouw school Herenweg DEN HAAG/WASSENAAR - Het bestuur van de vereniging voor pro testants-christelijk basisonderwijs in Wassenaar houdt vast aan haar standpunt dat de bouw van een nieuw schoolgebouw voordeliger is dan renovatie van het oude gebouw aan de Herenweg. Dit bleek giste ren tijdens de behandeling van het beroep van het schoolbestuur tegen de weigering van het ministerie van onderwijs om nieuwbouw toe te staan. Het beroep werd behandeld door de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Voorzitter Dijkstra van het schoolbestuur zei dat renovatie veel kosten met zich meebrengt omdat de binnenmuren van het gebouw moeten worden verzwaard. Het on derzoek, op grond waarvan het mi nisterie tot de conclusie kwam dat renovatie voordeliger is, zou boven dien zeer oppervlakkig zijn uitge voerd. Een medewerker van het mi nisterie zou korte tijd in de school zijn geweest en spoedig weer zijn vertrokken zonder iemand gespro ken te hebben. Tevens zou er geen officieel gesprek hebben plaatsge had tussen schoolbestuur, gemeen- te en ministerie. Dit overleg is wet- j telijk voorgeschreven. Volgens het ministerie is er geen reden voor nieuwbouw omdat bij het bouwkundig onderzoek in fe- I bruari is gebleken dat de toestand van de school, afgezien van achter- 1 stallig onderhoud, redelijk is. Dit j onderhoud moet echter door de ge meente worden gedaan. De woord- voerder van de gemeente vroeg nogmaals om een indringend on derzoek naar de toestand van de school. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. LEIDERDORP WD-raadslid P. Kolman heeft de woede van D66 op haar hals gehaald door gisteravond in een raadscommissie te klagen over ten dat'hér gelobby TOeTdGideïük de lat?re "Peering van het nieuwe scholencomplex in de wijk Buitenhof. zijn', aldus de onderzoekers. Volgens het tweetal zijn veel problemen re gionale problemen, die niet door afzonderlijke gemeenten opgelost kunnen worden. Ze den ken daarbij vooral aan problemen bij het vinden van bouwlocaties en bedrijfsterreinen, het aan leggen van nieuwe wegen, spoor- en tramlijnen, het milieubeheer en het aantrekken van werk gelegenheid. De grootstedelijke problemen zouden zich vooral in Den Haag voordoen. Volgens Derksen en Ten Heuvelhof zijn de gemeenten te klein om de problemen op te los sen en is de provincie te groot: 'Bovendien is de samenwerking tussen de gemeenten te vrijwil lig. Te vaak kunnen de gemeenten zich onttrek ken aan de vereiste medewerking of kunnen zij de oplossing van regionale problemen verhin deren'. De onderzoekers vinden dan ook dat er een regionaal bestuur moet komen. Voor een uitge- i de jeugd en hun begelei- ders. Ook bracht het recentere en positievere cijfers op tafel dan het rapport dat in de commissie cen traal stond: "De activiteiten worden de onderhandelingen tussen gemeenten. Den steeds beter bezocht, vooral de mid- Haag mag geen meerderheid hebben in de raad da®s°,os."; de lusten en lasten moeten zo eerlijk moge- Onduidelijk bleef waar het jonge naal worden aangepakt door de samenwerking tussen gemeenten te stimuleren en minder vrij blijvend te maken. In het begin dient de Aggloraad vooral con flicten op te lossen en spelregels te bepalen v Deze late oplevering is een gevolg van het feit dat de architect er niet ii i, zoals de raad eiste, tropisch hardhout te vinden dat op ecolo gische wijze is geoogst en herplant. In de raadscommissie voor financiën werd al gemeld dat er een vertra ging van drie maanden dreigde, maar gisteravond sprak de WD'er er haar 'grote teleurstelling' over uit in de raadscommissie voor onderwijs, eman cipatie en sociale zaken. Ze hoopt dat de vertraging geen al te grote gevol gen zal hebben en denkt dat het een hele klus zal worden de scholen straks in te richten: "Er zullen spaanders vallen voor zowel leerkrachten als leer lingen. Dat moet ons een grote zorg zijn". Deze uitspraak leverde haar de 'politieke boosheid' op van coalitiege noot E. J. Grootaarts van D'66. "Ik begrijp u niet. U heeft er toch bij gezeten lijk worden verdeeld. Gemeenten die het niet renwerk gehuisvest gaat worden, met besluiten eens zijn, kunnen in beroep gaan De welzijnswethouder zag moge- bU2oïragretèmTeTrimdooredrongen zijn van de ^te^idelijk daï dTjon® de houtkwestie bespraken en de mogelijke gevolgen daarvan gezamenlijke verantwoordelijkheid, kan Den geren niet worden ondergebracht in Haag zich laten vertegenwoordigen door de ze- een buurthuis. De activiteiten bij ven stadsdelen. Deze onderverdeling in stads- *en e^aar en bovendien hebben delen is Vooral van belang in de derde fase, wan- jongeren grote behoefte aan een ei- neer burgers de Aggloraad rechtstreeks kunnen Sen honk dat ze zélf kunnen inrich- kiezen: 'De geschiedenis van Rijnmond leert na- ten- meldde ze tot grote tevreden- melijk dat een volwaardig regionaal bestuur ^eid van Groen Links, niet moet worden gehinderd door een volwaar- Tot het moment dat de jongeren digé centrumgemeente die verreweg de belang- een nieuw honk hebben met rijkste partner in de samenwerking is'. ru' doornamen. Daarmee heeft u toch ingestemd? Dan moet u de zaak nu niet op deze wijze aan de orde stellen. Dat is kwalijk". Volgens wethouder Huigen hebben zo'n 25 aannemers gevraagd betrok ken te worden bij de selectieprocedure. Eén daarvan is Noorlander Bouw uit Leiderdorp. In een scherpe brief stelde hij niet te begrijpen waarom zijn 'puur Leiderdorpse onderneming' niet apart was benaderd. Wethouder C.A. Huigen: "De gemeente Leiderdorp heeft geen enkele j bouwer benaderd. De ondernemingen die zich hebben gemeld, hebben j iiuiik. neuuen ui öuua- *lun inf°rmatie kennelijk uit onderwijskringen of uit kranteberichten. kantoor blijft "de "keet Noorlander had zelf iets actiever moeten zijn. Ons valt niets te verwijten". VRIJDAG 30 NOVEMBER AJphen orgelconcert door Simon Stel ling, aanvang 20.15 uur in de Ad- soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijkelaan. Katwijk jubileumconcert door Kamer koor Cantilene, aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. Duitsland-cyclus, de film: 'Der Mann auf der Mauer', aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg. bingo LFC in clubhuis Boshui- zerkade, aanvang 20.00 uur. cabaretvoorstelling: 'Zak idse Schouwburg. voorstelling: 'Kasimir en Karo- line', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater. Oude Vest. jungle', Jeugd Baptistengemeente, aanvang 20.00 uur in Christelijke MAVO Dwarswetenng. Muzenlaan. zang- en orgelavond Stichting 'Vrienden van het orgel', 19.45 uur in de Grote kerk, Voorstraat. avond over het natuurleven in de poolstreken van Noord-Amerika, door de heer J. Vink, aanvang 20.00 uur in Natuurcentrum Jan Verwey. Weteringkade. nard Job Farid Ouali, op twee Valkenburg klaverjassen in de kantine v Valken '68, aanvang 20.00 t de kantine, Duyfraklaan. verkooptentoonstelling Welfare afdeling Rode Kruis, tot 20.00 uur in het Rode Kruisgebouw, Anthonie van Leeuwenhoekkade. Zoeterwoude blijspel: 'Duiven boven St Anna', door Toneelvereniging Utopia, aan vang 20.30 uur in het Muziekcen trum, Schenkelweg. ZATERDAG 1 DECEMBER Alkemade cabaretvoorstelling door Bavo Galema, aanvang 20.15 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen. Alphen voorstelling: 'De dood van Iwan lljitsj', door Henk van Ulsen, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. optreden Angela Groothuizen met haar band The Rude, 22.00 uur in jongerencentrum Het Kasteel. Katwijk optreden roek-formatie Les Za- zous, aanvang 20.00 uur in 't Jok. optreden hardrock-formatie 'Se- crey, Sanctuary en Fates Warning', aanvang 20.00 uur in Scum. Diederik, aanvang 20.15 u tentoonstelling Postduivenvere niging Leiderdorp, vanaf 17.00 uur in gebouw van P.V. De Vrienden club, Anna Paulonastraat. jazzconcert Scapes met in voor programma Hot House Workshop orkest. Aanvang 21.00 in De Waag. Nieuwkoop schemerconcert door zangkwar tet 'Caprice', mmv Lida Scheuer mann op piano, aanvang 16.00 uur in het Reghthuys. ruimte van dr. Immerzeel, van 13.00 tot 15.00 uur, Voorstraat 87. Noordwijkerhout Country-dansavond met live muziek van Windfall', aanvang 21.00 uur in partycentrum 'De Ou we Gijs', Leidsevaart. Voorschoten promotieconcert door Muziekve- renging Laurentius, aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Prin ses Marijkelaan. stijldansen in buurthuis Bloe- menwijk/Boschgeest, vanaf 21.00 uur, Baron Schimmelpenninck van de Oyelaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20