Helft van bedrijven krijgt te maken met criminaliteit Steeds vaker mensen in acute psychische nood Economie in Randstad lijdt aan 'groen hart Riagg noemt korter verblijf in inrichting een van de oorzaken KAMPIOENEN SPORTKWIS Mannen vaker slachtoffer van misdrijf dan vrouwen Kabinet beslist vandaag over reclame lokale omroep 0ub ilirutos 3ER 190) VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 Leidse regio krijgt ■i drie ton als impuls ïj werkgelegenheid DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft bijna één mil joen gulden beschikbaar gesteld om de werkgelegenheid een im puls te geven. Het geld komt ten goede aan zeven projecten waar mee een bêdrag van 11.5 miljoen gulden is gemoeid. Drie projecten j in de Leidse regio krijgen geza- menlijk een kleine 300.000 gul den. Het merendeel gaat naar een leerbe drijf voor tuinbouw en boomteelt in Waddinxveen, dat 145.000 gulden krijgt. De provincie verwacht dat de vraag om vakmensen in deze sector in de toekomst toeneemt. Het hoofddoel van het leerbedrijf is om werkzoekenden (werklozen, bui tenlanders, vrouwen die weer wil len gaan werken) te laten kennisma ken met de tuinbouw en hen erva ring te laten opdoen in een nage bootste bedrijfssituatie. Leiden krijgt 75.000 gulden. De centrumfunctie van de binnenstad, aldus de motivatie van de provincie, staat onder druk. De winkeliers wil len daarom actie ondernemen door middel van lokale- en regionale pro motie. De verwachting is dat dit een positieve invloed op de werkgele genheid heeft. Er zijn afspraken ge maakt dat langdurig werklozen het eerst aan bod komen. Tenslotte gaat er 74.500 gulden naar Alphen aan den Rijn. Dit geld moet worden aangewend om werk loze buitenlanders kans op een baan te bieden. De werkloosheid onder hen is 'verontrustend', con stateert de provincie. Het actieplan van het arbeidsbureau is heel ge richt: individuele begeleiding van de werklozen en een persoonlijke benadering van bedrijven. LEIDEN Het aantal dat voor directe psychiatrische hulp een beroep doet op het team van de Riagg Zuid-Holland noord neemt steeds verder toe. In 1988 waren er 972 aanmeldingen, het jaar erop 1098 en dit jaar wordt een nog hoger getal ver wacht. Een derde van de acute hulpvragen wordt buiten kan tooruren gedaan. Speciaal voor hulp in de nachtelijke uren is een team van negen sociaal-psychia trisch verpleegkundigen en ne gen psychiaters geformeerd die om beurten dienst hebben. Volgens verpleegkundige I. Liem en psychiater A. van Helden van de Regionale Instelling Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg zijn er twee hoofdoor zaken aan te wijzen voor de gesta ge stijging. Enerzijds neemt de bekendheid van het crisisteam toe. Steeds meer hulpverleners (huisartsen, politie, maatschap pelijk werkers) zijn bekend met deze tak van het werk van het Riagg waardoor het aantal door verwijzingen stijgt. Absoluut gezien neemt echter het aantal mensen met acute psy chiatrische problemen ook toe. Hiervoor zijn volgens Van Helden en Liem een aantal oorzaken aan te wijzen. "De maatschappij indi vidualiseert. Mensen kunnen voor hulp minder bij familie of vrienden terecht. Ook het afbrok kelen van instituten als de kerk, vroeger toch een punt van steun, is een factor. Bovendien laten partners het sneller afweten om elkaar te helpen", zegt Van Hel den. Psychiatrische ziekenhuizen ontslaan hun patiënten steeds sneller. Op zichzelf juichen Van Helden en Liem dit toe: een te lang verblijf in een psychiatrisch ziekenhuis veroorzaakt ver vreemding van de partner, fami lie en het werk en drukt boven dien een stempel op de persoon in kwestie. Een kortere opname be tekent echter wel dat de kans op herhaling van de crisis groter wordt, zet Liem uiteen. Nieuw Van de mensen die acuut psychi atrische hulp vragen, is slechts de helft op dat moment al in behan deling bij een psychiater, psycho loog, consultatiebureau voor al cohol en drugs of een van de afde lingen van het Riagg. Eenderde van alle cliénten voor acute hulp is nog nooit eerder met de geeste lijke gezondheidszorg in contact geweest. Bij de meeste mensen die op een gegeven moment acuut hulp nodig hebben, kan geen directe aanleiding worden aangewezen. Vaak heeft de persoon in kwestie al wel lange tijd bepaalde proble men. Opeens breekt er dan iets en kan de omgeving geen hulp meer bieden. Familie en vrienden kun nen het niet langer opbrengen nachten met de persoon in kwes tie op te zitten. Bij sommigen is er sprake van een psychose, een plotseling op tredende verwardheid. Dit kan zich bij voorbeeld uiten in de Psychiater Van Helden en verpleegkundige Liem: "Mensen kunnen voor hulp minder bij familie of vrienden terecht. Ook het afbrokkelen van instituten als de kerkvroeger toch een punt van steun, is een factor. Boven dien laten partners het sneller afweten om elkaar te helpen". (foto Jan Holvast) vorm van de boel kort en klein slaan uit angst dat men wordt achtervolgd. Daarnaast zijn er de acute en manische depressies die tot een crisis kunnen leiden. De groei van het aantal hulp- aanvragen ligt mede in een toene mend aantal pogingen tot zelf moord. Liem vertelt dat er tegen woordig gemakkelijker over een zelfmoordpoging kan worden ge sproken. Gevolg hiervan is tevens dat zelfmoordpogingen beter dan vroeger kunnen worden geregi streerd. Op dit moment kan de Riagg Zuid-Holland-noord de vraag om acute psychiatrische hulp nog hoewel het instandhouden van nachtteams wel erg veel tijd vraagt. De achttien leden van dit team draaien normaliter overdag dienst, maar compenseren als ze een nacht hebben gewerkt. Dat betekent dat er overdag minder mankracht is voor de toch al over volle afsprakenlijst van het Riagg. Van Helden en Liem vinden de aanwezigheid van een crisisteam op elk uur van de dag en de nacht een groot goed. De groei van het aantal hulpvragen als gevolg van de toenemende bekendheid zal op een gegeven moment stoppen. De toename als gevolg van de werkelijke groei van het aantal mensen met problemen, lijkt vooralsnog niet te stoppen. Van alle acute gevallen is 37 procent in de leeftijd van 30 tot 44 jaar. Het beginnen van een nieu we levensfase, die van het zelf standig wonen en zijn, is in deze leeftijdscatageorie een belangrij ke oorzaak van problemen. De kleinste groep hulpvragers (17 procent) is ouder dan 60 jaar. De mentie is binnen deze groep een belangrijke oorzaak. Juist binnen deze groep verwachten de twee Riagg-medewerkers een belang rijke groei. De verpleeghuizen hebben plaatsgebrek waardoor er steeds meer oudere dementeren de bejaarden, of beter gezegd hun familie of kennissen, voor hulp zullen aankloppen. de ver- 5 Dag zijn op fij te uillenj i wet] ing dé voor egen- eente Een zijn KATWIJK De jeugdafdeling van de voetbal vereniging uit Hillegom is winnaar van de elfde Sportkwis van Leiden en regio geworden. Tweede werd tennisvereniging Vogelenzang uit die plaatsderde de reddingsbrigade uit Katwijk, vierde De Algemene, een Leidse korfbalvereni ging en vijfde T.C. Casino, tennisvereniging Uit Noord wijk. De afgelopen maanden zijn de voorronden in Lei den en regio gespeeld: ruim 65 verenigingen de den mee. Tijdens de finale waren gisteren in Kat wijk vijfhonderd luidruchtige sporters van ze ventien verenigingen, in de leeftijd van 10 tot 12 jaar, aanwezig om hun favorieten aan te moedi gen. DEN HAAG - Bijna de helft van de bedrijven in Neder land wordt getroffen door een of andere vorm van cri minaliteit. In 1988 werd 42 procent van de bedrijven er mee geconfronteerd, vorig jaar lag dit percentage nog hoger. Gemiddeld wordt een bedrijfsvestiging in één jaar acht keer met criminaliteit geconfronteerd. Bij onge veer eentiende van de be drijven zijn de eigen werk nemers de daders. Met name bedrijven in de autobranche, de detailhandel, de horeca en de zakelijke dienstverle ning vallen ten prooi aan cri minelen. Een en ander blijkt uit een onder zoek van de directie criminaliteits preventie van het ministerie van justitie naar de ontwikkeling van de criminaliteit in de periode 1980- 1989. Uit het rapport blijkt dat de ster ke groei van het totaal aantal geval len van criminaliteit van het begin van de jaren tachtig, het laatste jaar lijkt te zijn afgevlakt. In 1988 wer den 16,6 miljoen misdrijven gericht tegen burgers en bedrijven ge pleegd met een totale schadebedrag van 8,4 miljard gulden. De bedrij ven namen hiervan 8,9 miljoen mis drijven met een schadebedrag van vier miljard gulden voor hun reke ning. Omdat pas sedert vorig jaar deze cijfers worden bijgehouden, is niets te zeggen over een groei of af name van deze criminaliteit. De be drijven zelf hebben het idee dat het aantal misdrijven nog steeds toe neemt. Bij de misdrijven jegens burgers blijkt het aantal fietsdiefstallen nog steeds te groeien, maar het aantal woninginbraken en inbraken uit auto's stabiliseert zich min of meer. Ondanks de verminderde groei van de criminaliteit zijn de Nederlan ders zich in de jaren tachtig steeds onveiliger gaan voelen. Het percen tage misdrijven, dat wordt opgehel derd, is er de laatste jaren ook niet beter op geworden. Van alle bij de politie geregistreerde misdrijven (een deel van het totaal aantal) wordt nu 22 procent opgelost. Tien jaar geleden werd de helft van het aantal geregistreerde misdrijven opgelost. Slachtoffer De kans slachtoffer te worden van een misdrijf is sterk afhankelijk van leeftijd, geslacht en woonplaats. In het algemeen worden jongeren va ker slachtoffer dan ouderen. Met name bij het aantal fietsdiefstallen en bedreiging delven jongeren veel vaker dan ouderen het onderspit. In tegenstelling tot wat veel wordt gedacht, zijn mannen vaker slachtoffer dan vrouwen. Ongehuw de en gescheiden mensen lopen meer kans slachtoffer te worden dan gehuwden en weduwen. Vol gens de onderzoekers ligt hieraan de levenswijze van gescheiden' en ongehuwden ten grondslag. De vermogensdelicten worden het meest gepleegd in sterk verste delijkte regio's. Met name het aantal fietsdiefstallen en in iets mindere mate het aantal woninginbraken en autokraken neemt toe naarmate er meer mensen per vierkante kilome ter worden. De forensengemeenten scoren hoger dan op grond van hun urbanisatiegraad zou worden ver wacht. Het gevaar voor vernieling is op het platteland net zo groot als in de stad. Weer actie leraren voor hoger salaris NOORDWIJK/REGIO - Jonge le raren van scholengemeenschap Northgo in Noordwijk en het Ashram Collége in Alphen aan den Rijn doen vandaag mee aan de actie van Na-hossers in Zoetermeer. De rectoren van deze scholen zeggen geen grote problemen van de actie te ondervinden. Na-hossers zijn jonge leraren die na het zogeheten hos-akkoord van 1985 zijn aangesteld. Zij verdienen daardoor veel minder dan hun col lega's die vóór 1985 in dienst kwa- De Na-hossers hebben vandaag bij het ministerie van onderwijs in Zoetermeer gedemonstreerd. De groep kijkt achterstallig onderwijs na op de stoep van het departement. De jonge leraren willen op deze wij ze protesteren tegen de geringe sa larisverhoging die staatsecretaris J. Wallage (onderwijs) hen onlangs in het vooruitzicht heeft gesteld. De kinderen van scholengemeen schap de Northgo in Noordwijk gaan vandaag gewoon naar school. Rector R.J. Olieroock: "Collega-le raren en ouderraad zijn solidair met de actie. De tien leraren die achter blijven, vangen bij ons de kinderen op". Rector A.A.H. Maurice van het Alphense Ashram College had van morgen nog geen overzicht van de situatie. "Enkele na-hossers zijn naar Zoetermeer. De kinderen heb ben in dat geval vrij. Daarmee tref fen zij de kinderen, terwijl zij er niks mee te maken hebben". LEIDEN/HILVERSUM - De minis terraad neemt vandaag de beslis sing of regionale en lokale omroe pen reclame mogen uitzenden. Als het plan van WVC-minister 'd Anco- na doorgaat, wordt de reclame vol gend jaar ingevoerd. Wel zullen de lokale en regionale omroepen aan bepaalde voorwaarden moeten vol doen. P. van der Sanden van het Com missariaat voor de Media vindt dat ook de lokale omroepen zich moe ten houden aan de bepalingen van de Mediawet. Zij mogen dus niet dienstbaar zijn aan het maken van winst door derden. Van der Sanden wijst op de nood zaak overeenkomsten met plaatse lijke uitgevers te sluiten. Als de om roepen de mogelijkheid krijgen om reclame uit te zenden, kunnen de uitgevers in een zwakkere positie raken. Daarom wil de minister dat uitgevers en omroepen met elkaar samenwerken. De overheid wil zich er zo min mogelijk mee bemoeien. De reclame bij regionale en lokale omroepen wordt aan dezelfde re gels verbonden als die van het pu blieke bestel. Zij moeten dus net zo werken als de STER. Dat betekent dat maximaal zes procent van de to tale zendtijd reclame mag zijn. De reclame mag de programma's niet onderbreken en mag ook niet op zondag worden uitgezonden. Uit cijfers die gisteren bekend zijn geworden, blijkt dat het aantal lokale omroepen in ohs land explo sief groeit. In 1982 waren nog maar acht lokale omroepen actief. Op dit moment zijn er 254 stations actief die 320 gemeenten bedienen. De verwachting is dat binnenkort het aantal stations de 350 zal passeren. In Hilversum is gisteren de Stich ting Nederlands Fonds voor de Lo kale Omroep gepresenteerd. Dit fonds is bedoeld voor financiële on dersteuning van de lokale omroe pen. Voorzitter Th. Heisterkamp vindt dat de financiering van lokale om roepen in ons land een mengeling moet zijn van reclame-inkomsten en kijk- en luistergelden. Financie ring via subsidies van de gemeen ten vindt hij te gevaarlijk. "Eén be zuinigingsronde en de lokale om roep is weg". Het fonds start met een bedrag van ongeveer 500.000 gulden, dat door onder meer beleggingen moet uitgroeien tot een miljoen gulden. Jaarlijks wil het fonds nog minstens vijf ton extra krijgen door sponso ring, schenkingen en een bijdrage van de overheid. Het Japanse be drijf Sony is bereid de eerste bijdra ge van 200.000 gulden te leveren. Kamer van Koophandel is bang de boot te missen in Europa 1992: Van onze redacteur Meindert van der Kaay HILLEGOM - De economie in de Randstad lijdt onder de Groene Hart- doctrine. Dat zei voorzitter R.B. van Waveren van de Kamer van Koophandel voor Rijnland gisteren tijdens een symposium over de toekomst van de Randstad. De vraag stond centraal of dit gebied economisch kan bloeien of straks in een Europa zonder grenzen afglijdt naar tweederangs niveau. Volgens Van Waveren moet men ophouden het Groene Hart heilig te verklaren. Alleen dan kan straks tegen de andere Europese centra worden opgebokst. Dat de Kamer niet veel op heeft met het Groene Hart is een bekend verhaal. Toch kwam hij hiermee weer voor de dag, ondanks het feit dat de politieke partijen juist het tegendeel voorstaan en de 'binnentuin van de Randstad' groen willen houden. Van Waveren hield gisteren koppig vast aan de stelling dat het Groene Hart-beleid falliet is. En in zekere zin heeft hij gelijk. Studies van de Kamer van Koophandel maar ook van milieubeweging, toonden aan dat de laatste jaren juist in het groene gebied tussen de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag is gebouwd. Maar waar anderen, zoals minister Alders en provincie Zuid- Holland concludeerden dat het beleid dan dus stringenter moet worden aangehaald, meent Van Waveren dat alles op de helling kan. Door het niet gebruiken van het middengebied ontstaan er te lange ringverbindingen, terwijl met enkele goede dwarsverbindingen heel veel kilometers bespaard kunnen worden. Dat de Randstad te vol is, is volgens de voorzitter vnan de Kamer van Koophandel dan ook onzin. "Er is ruimte genoeg, maar dan moetje niet zo halsstarrig blijven vasthouden aan het dogma van het Groene Hart". Vindt Van Waveren dat er nog asfalt in de Randstad bij kan komen, Nederland Distributieland denkt daarentegen dat er aan de wildgroei van transportlijnen een eind moet komen. 'Grenzen aan de groei' zo stelt woordvoerder Kuiper van de organisatie waarin vervoerders en overheid op zoek zijn naar een zo optimaal transport. Nederland is zeker niet het enige land dat is gestopt met de ongebreidelde aanleg van wegen, meent Kuiper. De verwachting is echter tevens dat internationaal handelsverkeer nog verder zal toenemen. "Als we niets doen dreigen we in verwerking Van goederen te stikken", aldus Kuiper. Kuiper hield gisteren een vurig pleidooi van intermodaal vervoer. Er van uitgaande dat de ruimte beperkt is en er niet meer wegen bij komen, is het zaak zo efficiënt mogelijk daarmee om te gaan. Een van de mogeljkheden daartoe is het op grote schaal op elkaar laten aansluiten van transportsystemen. Een bekend voorbeeld daarvan is het containervervoer, met het voordeel dat praktisch geen tijd verspeeld wordt bij het overslaan. Nederland Distributieland staat een netwerk voor ogen van transportregio's en daarbij moet de overheid een belangrijke rol spelen. Gedacht wordt aan knooppunten en overslagplaatsen die bepaalde regio's kunnen bedienen. Waar die precies moeten komen kan onderwerp van een uitgebreide studie zijn. Zo is er geen versnippering van steeds schaarser wordende transportmiddelen en kan de tijd die gemoeid is met bet verwerken van de vracht tot een minimum worden beperkt. Gevolg is minder filevorming. Volgens Kuiper zijn er nu te veel op zichzelf staande regionale initiatieven. Er is geen enkele samenwerking te ontdekken en dat is weggooien van geld en ruimte. Behalve in Nederland moet het intermodale vervoersysteem ook in Europa ingevoerd worden, zo stelde gisteren Kuiper. Een visie die evenzeer rekening hield met het Groene Hart was afkomstig van Den Dunnen, directeur-generaal bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu.. Hij stelde dat dit gebied vanwege natuur en recreatie onmisbaar is temidden van de grote agglomeraties. "Waarom moeten altijd buitenlanders ons wijzen op het unieke karakter van het Groene Hart?" zo vroeg hij zich af. Dat Den Dunnen het Groene Hart verdedigt, is niet zo verrassend gezien de inhoud van de onlangs door zijn baas (minister Alders) gepresenteerde Vierde Nota Extra waarin een beeld wordt gegeven van Nederland in het jaar 2015. In deze nota wordt juist de nadruk gelegd op het beschermen van het Groene Hart en dat de uitbreidingen in de stedenring moet plaats hebben. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een gedeelte van het Monniken dammergat is reeds met grondijs bezet, waardoor de overtocht naar het eiland Mar ken eenigszins bemoeilijkt wordt. Uit Zwolle wordt van 27 Nov. gemeld: De raderstoomboot van de Zwolsche Stoomboot maatschappij, welke hedenmor gen van Amsterdam vertrok, is hedenmorgen te 5 uren alhier aangekomen; de kapitein Hol lander rapporteert dat er reeds veel ijs op de Zuiderzee, was. De stadsgrachten alhier zijn alle dichtgevroren; hedenmiddag liepen er al eenige jongens over, terwijl men op de ondergeloopen landen heden reeds schaatsen rijdt. Het Zwartewater voor de brug bij Hasselt ligt dicht en de stoombootdiensten tusschen Zwolle, Genemuiden, Meppel, Assen en Blokzijl zijn gestaakt, de Blokzijler boot kwam wel he- dennamiddag hier aan, maar kan niet meer vertrekken. In Drente zijn de kleine kanalen en wijken met eene dikke ijskorst bedekt. Het turfvervoer is ge staakt. Uit Deventer wordt ge meld, dat wegens de ingevallen vorst de scheepvaart op het ka naal naar Almeloo is gestaakt. Vijfentwintig jaar geleden: - Mr. Pieter van Vollenhoven straalde toen hij vanochtend de faculteitskamer in het Leidse Academiegebouw verliet: hij was geslaagd voor het laatste deel doctoraal Nederlands recht, waarmee thaxis voorlopig zijn studie is afgesloten. Onder de e kelen die van het examen op de hoogte waren en die naar Academie waren gekomen hem geluk te wensen, bevonden zich Koningin Juliana, de beide ouders van de gelukkige, diens verloofde Prinses Margriet, voorts Prinses Christina en de broer van Pieter en diens echtge note.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17