Grauwe flatblokken kregen fris uiterlijk Amsterdamse politie erkent fouten bij arrestatie in Leiden actief ia vrije tijd Enthousiasme over opknapbeurt rond Churchilllaan VRIJDAG 30 NOVEMBER 199' VRIJ LEIDEN - De steigers aan de zijde van de Churchill laan zijn inmiddels verdwe nen. Langs de Cornelis Schuytlaan, de Obrechtstraat en de Richard Holstraat worden ze tussen nu en 1 april afgebroken. Het groot onderhoud aan 198 woningen van de woning bouwvereniging De Goede Woning nadert zijn voltooi ing. De eerste resultaten zijn door alle betrokkenen enthousiast begroet. De flats hebben een ingrijpende ge daanteverwisseling ondergaan. Van de bruine, massieve blokken van voorheen is niets meer over. Een crème-kleurige pleisterlaag tegen de gevels en met gele verf afgewerk te entrées en balkons bieden een vrolijke en frisse aanblik. De bewoners zijn met name en thousiast over de nieuwe balkons. De woningen aan de Churchilllaan hadden al een balkon aan de achter- Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen. Maris en Van Schie. za 8 uur tot zo 8 uur: A. Visser, tel: 143916. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661 Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: S.C. Middendorp, tel: 222822, Bonairestraat 2. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel: 120266, Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel125245, Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: F.M.M. Huibers. tel: 125820, Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Be- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414, Ina B. Bakkerplein 3. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, tel: 765400, Kennedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel 217477. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel: 720936, Robijnstraat 2b. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 901100; zo: R. van Velzen, tel: 891100, spreekuur: Vlas kamp 16, spreekuur (uitsluitend voor spoedge- 30 uur: C. Keijer, tel: 156641, Koninginnelaan 2. Voorschoten za: A. Tromp. Leidseweg 328, tel: 762159; zo: S.M. Platteel, Van Beethovenlaan 69b, tel 5417. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel- 10834. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Polanen- park 92, zo: J.N. Vonk, tel: 70676, Wittenbur- gerweg 106. zijde, die aan de Cornelis Schuyt laan moesten het echter zonder stel len. In eerste instantie was het de bedoeling deze situatie te handha ven. Maar na overleg met de wo ningbouwvereniging werd alle be woners een eigen balkon beloofd. Vlak na het begin van de werk zaamheden in april van dit jaar wa ren veel huurders nog heel wat min der enthousiast over de werkzaam heden. Mevrouw A. van Houten van de bewonerscommissie: "In die tijd stond de telefoon bij mij roodgloei end. Ongelooflijk veel klachten wa ren er over het feit dat de mensen hun balkons niet konden gebrui ken". Gemor Met name de hete zomer gaf aanlei ding tot veel gemor. De oude bal kons aan de Churchilllaan waren namelijk gesloopt om plaats te ma ken voor de nieuwe. Daardoor kon den de deuren niet meer worden opengezet, laat staan dat de mensen in een stoel konden buiten zitten. Maar toen eenmaal de eerste con touren zichtbaar werden van de nieuwe balkons, nam het aantal klachten af. "De mensen zagen wat er ging gebeuren en redeneerden blijkbaar dat het resultaat de over last wel waard was", aldus Van Houten. Ze noemt de balkons 'ruim en fraai'. De bewonerscommissie is hele maal enthousiast over het resultaat van het groot onderhoud. Ze juicht het toe dat niet alleen aandacht is besteed aan de buitenzijde van de flats maar dat ook in de woningen zelf het nodige is aangepakt. "Ik sprak met de opzichter en die zei dat hij maar zelden bij een renovatie was betrokken waarbij zo veel ge beurde aan zowel de binnen- als buitenzijde van de woningen", al dus Van Houten. En er is inderdaad veel vertim merd. Zo is in veel woningen een e keuken geplaatst, de badka- betegeld, zijn plafonds ver- COMPUTER GESTOLEN - Bij een inbraak aan de Nieuwe Rijn is woensdag een computer gestolen. De bewoner hoorde gestommel in de kamer die aan de straat grenst, maar merkte in eerste instantie niets. Later kwam hij tot de ontdek king dat een computer was gesto len. De dader had het raam open ge schoven. Parkeenneters gestolen APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 30/11 tot vr. 7/12 door: Haven Apotheek. Haven 18, Leiden, tel: 071- 226085; Apotheek Carlina, Boerhaaveplein 21, Oegst- geest, «el: 071-226085; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voor- 35, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der R Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel. 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door W.A.F.C.M. van de Ven, Grotius- laan 14, Leiderdorp, tel: 071-890790, spreek uur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke. Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar W.A.N. Maat, Van Duivenvoordelaan 28, Was senaar, tel: 01751-14138. 120144; na 17.00U tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. laagd en nieuwe leidingen gelegd. Op verzoek konden huurders ook centrale verwarming laten installe- Uitgangspunt bij de start van het groot onderhoud was dat de verbe tering op zo'n manier moest worden uitgevoerd dat de eerstvolgende twintig jaar amper meer naar de flats hoeft te worden omgekeken. Met name de woningisolatie en het metselwerk van de buitengevel waren er slecht aan toe. Isoleren in de spouw van de flats was niet mo gelijk omdat de verdiepingvloeren tot in de spouw zijn doorgetrokken. Berekeningen toonden aan dat bui- tengevelisolatie de beste oplossing Voorts is een geheel nieuwe riole ring aangelegd en zijn opvallende kokers geplaatst aan de buitenzijde van de flats. Woningen waarin cen trale verwarming is aangebracht, worden via deze hoofdkoker me chanisch geventileerd. Als de bewo ner geen c.v. kiest, wordt de gasaf- voer van de geyser via deze weg ge regeld. Het bestuur van woningbouwver eniging De Goede Woning is even eens verguld met de eerste resulta ten van het groot onderhoud. "Deze woningen zijn in de huidige staat ze ker weer 25 jaar verhuurbaar", al dus voorzitter J. Duivesteyn. Hij is blij met de positieve houding van de bewonerscommissie, die altijd trouw op de bouwvergadering aan wezig was. Voorts roemt hij de an dere huurders om hun geduld. "Ze hebben toch enige maanden in de narigheid gezeten". Brand op woonboot aan Haarlemmerweg LEIDEN Een woonboot aan de Haarlemmerweg heeft schade opge lopen bij een brandje. De brand weer kreeg het vuur snel onder con trole. De boot was inmiddels van de kant geduwd door een Leidenaar die op de naastgelegen boot op be zoek was. Toen de man de brand ontdekte, koppelde hij snel gas- en olieleidin gen los en duwde de boot van de kant om het eventueel overslaan van het vuur te voorkomen. Volgens de brandweer is het vuur onstaan omdat door de warmte van de kolenkachel het steenwol tussen de wanden van de woonboot is gaan smeulen. De flats langs de Churchilllaan staan er weer fris en vrolijk bij. PvdA LEIDEN De Amsterdamse poli tiecommissaris Visser heeft toege geven dat twee van zijn collega's in mei van dit jaar onbesuisd zijn op getreden tegen twee Leidenaars. Begin mei arresteerden twee Am sterdamse rechercheurs in burger per abuis de Leidenaars J. Ayong en J. Prentice in de Leidse Hoefstraat. Het Leidse duo liep die dag van haar woning aan de Hoefstraat naar de Molengracht. Plotseling werd Ayong van achteren beetgegrepen door twee onbekenden die hem on middellijk in de boeien sloegen. Na dat een verbaasde Prentice hierover opmerkingen maakte, werd ook hij meegenomen in een personenauto. Op weg naar Amsterdam lieten de 'overvallers' weten rechercheurs te zijn van de Mokumse politie. Ze za gen Ayong aan voor een zekere Xiang, naar wie ze al enige tijd op zoek waren. Na verloop van tijd kwamen de rechercheurs er achter dat mogelijk een persot ling in het spel was. Ze keerden ijl- lings terug n:i..r Leiden. Op het poli tiebureau ;i,-n i' Langegracht werd Ayong bij de ba!ie achtergelaten en Prentice opgesloten in een cel. Na overleg met de Leidse politie werd de Amsterdammers pas echt duidelijk dat ze de verkeerde per soon in de boeren hadden geslagen. Na een volgens de slachtoffers.'zeer schamel excuus' van de politie functionarissen konden de Leide naar.. weer naar huis. Ayong en Prentice lieten het er niet bij zitten en maakten de zaak aanhangig bij de landelijke klach tencommissie politie-optreden. Voorts werd de nationale ombuds man ingeschakeld. De L.atste liet snel weten dat deze zaak buiten zijn gezag valt en dat hij dus niets kon De klachtencommisie maakte wel werk van de zaak en wacht mo menteel op het rapport van de Am sterdamse politie. Ayong en Prenti ce werden deze week ontboden op het bureau van politie aan de hoofd stedelijke Marnixstraat. Commissa ris Visser liet hen weten ervan te zijn overtuigd dat het optreden van zijn collega's ongegrond was. Hij beloofde dit ook te rapporteren aan de klachtencommissie. Prentice zegt blij te zijn met de mededeling van Visser. "Het ge beurt niet vaak in dit soort zaken dat je gelijk krijgt van iemand uit het politiewereldje". Prentice en Ayong hopen dat de betrokken re chercheurs een reprimande krijgen en dat binnenkort een brief met ex cuses op de deurmat in de Hoef straat valt. Over een schadevergoe ding maken ze zich geen illusies. "Daarvoor is hetgeen ons is aange daan waarschijnlijk niet zwaar ge- LEIDEN Aan de Papengracht en Hooigracht zijn twee parkeermeters gestolen. De schade bedraagt 3500 gulden, de inhoud van de meters was circa 100 gulden. De politie vermoedt dat de daders de sleutels van de meters willen na maken. "Zodra er een parkeermeter wordt gestolen, worden echter alle meters met hetzelfde slot vervan gen". Vrouw vervalst oude rijbewijs LEIDEN De gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van valsheid in geschrifte door een 69-jarige Leidse. De vrouw had haar oude rijbewijs vervalst om zo in het bezit te komen van een nieuw. Bij de provincie werd het gerom mel op het oude rijbewijs ontdekt. Het bleek al 13 jaar te zijn verlopen. De vrouw is verhoord door de poli tie en heeft de vervalsing toegege- Inbraak in café LEIDERDORP Bij een inbraak in een café aan de Zijldijk in Leider dorp is in de nacht van woensdag op donderdag een onbekend geldbe drag buitgemaakt. De daders kwa men het horecabedrijf binnen door een achterdeur te forceren. In de zaak werden twee gokkasten en de kassa opengebroken en geleegd. Uit de kelderruimte verdween ver der een kistje met papiergeld. Een woning aan de Winterkade in Leiderdorp werd gistermiddag door inbrekers bezocht. Ook hier kwam en zij binnen na het openbre ken van de achterdeur. Fietsster raakt aan hoofd gewond OEGSTGEEST - Een vrouw uit Oegstgeest is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Terweeweg/Nassaulaan in haar woonplaats. Ze fietste in de richting van de De Kempenaer straat en werd aangereden door een 30-jarige autombbiliste. eveneens afkomstig uit Oegstgeest, die geen voorrang verleende. De fietsster is met een hoofdwond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. REDACTIE: JAN RIJSDAM. TELEFOON: 161444 n jongetje uit de collectie van het Rijkmu a Oudheden (omstreeks 1000 v.Chr.). Ontmoedigend Heeft het zin om bij de politie aan gifte te doen van vandalisme of ander ongemak. Als we de affi ches, folders of televisiespots mo gen geloven wel. Meldt dit, meldt dat, lezen en horen we overal. Lei denaar D. Rooda, woonachtig aan de Morsweg, is er niet overtuigd dat. ondanks het aanmoedigings- beleid, het doen van aangifte enig nut heeft. Rooda is de afgelopen jaren een aantal keren het slachtoffer ge worden van diefstal of vandalis me. Tweemaal werd zijn auto ge stolen en herhaaldelijk werden de buitenspiegels of ruitenwissers afgebroken. In alle gevallen deed Rooda aangifte bij de politie. Kort geleden was het weer raak: het portier van Rooda's auto werd met een scherp voorwerp be krast. De Leidenaar opnieuw naar het politiebureau om aangif te te doen. Zijn ervaring daar be schrijft hij als "ontmoedigend". "Nadat ik mij had gemeld bij de balie werd ik in een wachtkamer tje gezet en daar heb ik zo'n vijf kwartier gezeten. Toen uiteinde lijk een formuliertje werd inge vuld en ik opmerkte dat het wel erg lang duurde en of er nu ook een extra oogje in het zeil zou worden gehouden, kreeg ik als enige reactie we hebben het zo druk, maar we doen ons best. Dat geloof ik wel, maar ik heb dat ge voel niet echt als ik het politiebu reau weer verlaat. Eigenlijk ga ik er met een rotgevoel de deur uit". "De behandeling die ik nu al een paar keer heb ervaren, is is geen aanmoedigingsbeleid, maar een ontmoedigingsbeleid", zo schetst Rooda de gang van zaken. "De volgende keer dat ik schade aan mijn auto heb, zal ik mij wel twee keer bedenken voordat ik weer 5 kwartier op het politiebu reau ga zitten. Ik vind dat geen manier van doen en heb niet de indruk dat het enige zin heeft", al dus Rooda. "Het heeft verschrikkelijk veel zin", reageert politievoorlichter D. Graveland. "We zijn ontzet tend druk bezig met dit soort klachten. Mensen lezen daarover meestal niets terug in de krant maar we doen er wel degelijk wat aan. De klachten worden opgeno men in een weekplan voor de ge- uniformeerde dienst. In zo'n plan staan altijd een heleboel zaken waarmee rekening moet worden gehouden, zoals bijvoorbeeld vandalisme bij scholen of winkel centra". "Als ons klachten bereiken, komt dat in het weekplan en wordt er absoluut een extra oogje in het zeil gehouden. Jammerge- noeg is dit meestal niet zichtbaar voor degenen die de klacht heb ben geuit", aldus de politiewoor- voerder. Over het doen van aangiften zegt Graveland dat het streven is mensen direct te helpen. "Maar, het is doorgaans een komen en gaan van mensen. Als je de pech hebt dat iemand net bezig is met een aangifte en er is nog een an der voor je, dan kan het, zeker als het een ingewikkelde zaak be treft, weieens even duren. Dat be treuren we zeer, maar het is niet anders". Graveland benadrukt nog eens dat het aangeven van vandalisme heel belangrijk is. "Als de aangif te achterwege blijft, wordt er ze ker niets aan gedaan", aldus de politiewoordvoerder. begint met een gedicht van Cees van Hoore over één van de oudste kunstvoorwerpen van het Rijks museum van Oudheden: de mummie van een jongetje (om streeks 1000 v.Chr.). Kleine i Oudheden Lustrum Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Federatie van Mu sea in Zuid-Holland is er een boekje uitgegeven met 30 gedich ten over 12 musea. De gedichten hebben alle te maken met een museum in Zuid-Holland. 24 Dichters werden geïnspireerd door kunstwerken of voorwerpen die in deze musea te bezichtigen zijn, door de gebouwen, de tuin of een bepaalde expositie. Het oudste gedicht is van Al- bert Verwey en dateert uit 1901. De meest recente gedichten zijn van Peter Coret, Jan Eijkelboom en Cees van Hoore (1988). Naast elk gedicht staat een foto van het kunstvoorwerp, de behuizing, kortom: wat de dichter voor ogen heeft gestaan bij het maken van zijn vers. Uiteraard ontbreken de Leidse musea niet in het boekje. Achter eenvolgens worden kunstvoor werpen uit het Rijksmuseum van Oudheden, het Anatomisch Mu seum en De Lakenhal door de dichters bezongen. Het boekje Eeuwen goed gebleven zonder hart hou je je smal in deze stad. 't Is hier een dringen van beroemde do den. Nooit zag je het water in de gracht dat museum waar de hemel wordt bewaard uit je diepste dromen. Over het Rapenburg lopend, denk ik aan jou Egyptische jongen. Je borst is ge ribbeld als zand na eb gebleven. Hoe lang nog blijf je eeuwig kind? Alleen 't glas tussen ons draagt je zacht genoeg. Adem nooit weer - een zucht kan je breken. De titel van het boekje 'Mijn oog komt niet tot rust' is door de sa mensteller ontleend aan Jan Eij- kelboom's gedicht 'Pieter de Roovere als ambachtsheer van Hardinxveld'. Het boekje is te be stellen bij: De Federatie van Mu sea in Zuid-Holland, Nobelstraat le, 2413 BC Den Haag. De prijs bedraagt 25 gulden. Wat mij behoorlijk stoort in de ver' slaggeving van het Leidsch Dag blad is: het regelmatig uit zijn op sensatieverhalen, die voorbijgaan aan aan een inhoudelijke discussie binnen de PvdA en het zo miezerig mogelijk beschrijven van haar ver gaderingen en bijeenkomsten. Afgelopen week heeft het Leidsch Dagblad het bovenstaande weer bewezen. Het LD weet me ningsverschillen over een bepaald onderwerp zoals het komende fi nanciële meerjarenbeeld direct te vertalen in een competentiestrijd:' 'wie is de baas binnen de PvdA'. Het is niet de eerste keer dat deze krant een dergelijke rol speelt. Ik kan me bijvoorbeeld de discussies over het stationsgebied nog herinj Een principiële discussie over het meerjarenbeeld waarin natuurlij» meningsverschillen bestaan, al was het alleen maar door de verschillen! de posities van raadsleden en wet-) houders, moet naar mijn mening de kans krijgen in het openbaar ge-' voerd te worden. We zitten nu nog in een vroeg stadium voor het op-| stellen van het komend meerjaren beeld. De vraag: is er een grens aan de strijgende lastenverhoging voor de burgers, ook wanneer er tegen-! vallers zijn waarop de gemeente geen invloed kan uitoefenen? Een voorbeeld hiervan is de onverwacht tegenvallende rijksbijdrage. Dergelijke uitgangspunten zijn] belangrijk genoeg om uitgebreid in| het openbaar te bediscussiëren. Ik zou verwachten, als het Leidsch, Dagblad geïnteresseerd is in d houd van de discussie, zij de moeite had genomen naar de ledenverga dering te komen. Daar konden ze horen hoe de discussie wordt ge voerd en dat er geen sprake is van een machtstrijd over dit punt. Geconfronteerd met een dergelij ke verslaggeving dwingt het LD de PvdA tot in het beslotenheid vo van discuósico m een achterhui Chri: Boer (oud-Pv-.lA- Archeologie De conservator van de Provinciaal-Ro meinse afdeling, M. Brouwer, houdt opl zondag 2 december het maandelijks ar cheologisch spreekuur. Dit spreekuur is bedoeld voor iedereen die gratis advies! wil inwinnen over een oud voorwerp. Het spreekuur vindt plaats tussen 13.00 en 16.00 uur in de Taffeh-zaal van het Rijks museum van Oudheden, Rapenburg 28 in Leiden. Pensioenen Het CDA-beraad organiseert op donder dag 6 december een discussiebijeen komst over pensioenen. Deze bijeen komst is er een uit de serie over het the ma 'Vrouw en Inkomen'. Smallenbroek. lid van de emancipatieraad en belasting-j inspecteur, verzorgt de inleiding. De dis cussie begint om 20.00 uur in het zalen complex van de Petruskerk aan de Lam- menschansweg 6. Zaal is open vanaf 19.30 uur. Wandeltocht In de 12e molen winterserie voettochten Leiden, kan men op zaterdag 8 decem ber aan de wandel. De start is van 9.00 tot 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Sta tionsplein 210 in Leiden. Inschrijfgeld is 6 gulden. Inlichtingen Jan Woordes, tel. 01720- 75724. Visuitslagen Uitslagen viswedstrijd van vereniging 'Hengelsport' in de Ringvaart. 1 F. van Eijgen 26 st. 4.300 gram 2 H. Boelee 8st. 1.900 gram 3 Th. Blansjaar 16 st. 1.600 gram 4 E. van Houten 13 st. 1.600 gram 5 W. Verhoeff 4 st. 1.600 gram

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16