'Koopzondag tweede Lakenfeest' Bittere botsing tussen oude D66- krijgers AP) I PinPM LEIDSCH m DAGBLAD NIEUWE ZIJLPOORTSBRUG VOORDELIGE WARMTE Onderzoek naar schietpartij op Levendaal zit muurvast Gratis bussen en gratis parkeren in Leiden Bewoners Herengracht/Zijlsingel krijgen 750 gulden voor onderhoud Van onze redacteur Ruud Paauw LEIDEN Er zat een hoop jong volk in het politiek café dat de Af deling Leiden van D66 gister avond in de bovenzaal van de Oude Harmonie hield. Maar het ware politieke vuurwerk werd af gestoken door twee oude rotten in het vak: Jan Glastra van Loon en Aar de Goede. Ze hebben veel gemeen die twee: beiden zijn De mocraten van het eerste uur, bei den waren staatssecretaris in het kabinet-Den Uyl, beiden zijn grijs geworden in de politiek. Je verwacht bij dergelijke oude krijgers een zekere berusting, vermengd wellicht met wat me lancholie als er wordt teruggeke ken op '25 jaar D66 in de politiek', het onderwerp van de avond. Maar zo was het bepaald niet. Het zou hard tegen hard gaan. Glastra van Loon schetste in het kort de ontwikkeling van D66. "Toen we begonnen, werden we radicaal-democratisch genoemd. We wilden de gebreken van de de mocratie opheffen en de politieke verstarring doorbreken. Is dat nu zo radicaal? Ik kan dat niet vin Deftig-links worstelt met politieke midden-positie den. We hebben tal van zaken er niet door kunnen krijgen. Dat is jammer, maar ik ben de mening toegedaan dat je niet steeds met je beginselen kunt komen aan dragen, niet steeds hetzelfde moet zeggen". "Dat werkt niet. We zijn geen getuigenispartij. We moeten kij ken naar wat de mensen beweegt. We zijn een partij die er naar moet streven invloed te hebben op het beleid. De cruciale vraag daarbij is hoe ver je mag gaan met het op offeren van bepaalde zaken om de macht te krijgen. Het gaat er om niet ten koste van alles, maar op een fatsoenlijke manier de macht Glastra van Loon bleek zeer te vreden over de huidige positie van D66. "Als wij oppositie be drijven zoals wij nu doen, zal het ons goed blijven gaan. Dat is be ter dan radicaal-progressief te doen. Vroeger kregen we vooral stemmen van de PvdA, met die partij vormden we zo ongeveer communicerende vaten. Daar schoot je niet veel mee op. Met onze huidige opstelling winnen we ook stemmen van het CDA. En van de WD. Dat is heel be langrijk". Deftig links Het verhaal zinde De Goede niet: "Wat was ooit de bedoeling van D66 en waar zitten we nu? Wij zijn gestart als een progressieve partij met liberale inslag, 'deftig links', die een radicalisering voorstond op tal van gebieden. Met Jan Ter louw werd het al een tikje anders. Die had een hekel aan de term links, want dat stond zo voor ge dram". "En nu zegt Van Mierlo dat we een ietsje links van het midden staan en een alternatief zijn voor het CDA. In oorsprong stond D66 veel verder dan een ietsje links van het midden. In de wet op de ondernemingsraden bijv. gingen we zelfs veel verder dan de PvdA". Het huidige "geschuif naar het midden" van D66 vond in hem geen bewonderaar. Glastra van Loon had inmid dels al dreigend geroepen dat De Goede heel wat overhoop haalde. Kon best wezen, maar De Goede ging nog even krachtig door. Er was koekoek één zang in D66, te weinig doorstroming van nieuwe ideeën. De partijcultuur beviel hem ook niet. Te veel werd er van boven ingestopt, het leek wel een autocratische partij. "Bij de verkiezing van een nieu we voorzitter was er 'maar één kandidaat voorgedragen. Dat hoort niet, bij D66 moet je kun nen kiezen. En wat ook niet bij D66 hoort, is het werken met 'aan bevelingen' door een adviesco- missie bij de kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer e.d.". Schamen Glastra van Loon had het met stij gende verontwaardiging aange hoord en beet hem geëmotio neerd toe dat hij zich schuldig maakte aan het rondstrooien van "verdachtmakingen". Waarop De Goede een wijsvinger driftig in zijn richting stak en heftig uit riep: "Je moest je schamen om dat te zeggen, Jan"! Het kan bijna niet anders: hier speelde op de achtergrond een behoorlijke por tie oud zeer mee. Beide heren poogden later op de avond nog wel iets van het de corum te redden door te zeggen dat het ging om misverstanden en dat niemands integriteit in het ge ding was. Tussen de bedrijven door legde raadslid Jan Hoekema nog keurig uit waarom het D66 al tien jaar niet is gelukt in het Leids college van B en W te komen ("door het bedrijven van pure machtspoli tiek door de PvdA"). Verder vroeg hij zich zorgelijk af hoe D66 de duizenden kiezers die de partij er bij de gemeenteraads verkie zingen bij kreeg nauwer bij de praktische politiek zou kunnen betrekken. Het jonge volkje van de Demo craten luisterde er beleefd naar. Maar de echo van de aanvaring tussen die twee smaldelen bleef tot het einde van de voorstelling dreunend in ieders oorschelp hangen. I BRISTOL in LEIOEN I Langegracht 5 (naast DIGROS)! lel. 071-226154 Donderdag koopavond! S I IL—I I J I I VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 gevoerde kuitlaars. Mt 22 - Kleuren i LEIDEN De huidige Zijlpoortsbrug wordt ver- I vangen door een ouderwetse ophaalbrug. De brug S verkeert in zo'n slechte staat, dat vervanging !'i noodzakelijk is. De monumentale oeververbin- ding, die uit del 7de eeuw stamt, zal echter niet in I oorspronkelijke vorm terugkeren. Sinds het begin van deze eeuw is het oude uiterlijk steeds veran derd, uiteindelijk resxdterend in de ophaalbrug die aan één zijde opengaat. De oude brug had twee brugdekken die afzon derlijk van elkaar konden worden geopend. Een dergelijke oeververbinding kon niet opnieuw wor den gemaakt omdat de doorvaart dan te smal was voor de woonboten die in de singel liggen. De door vaart bij de nieuwe brug is wel breed genoeg. Daarom is er gekozen voor een ophaalbrug, wel met twee losse brugdekken, maar die gaan geza menlijk omhoog. In het voorjaar wordt begonnen met de vervan ging van de brug, zo werd gisteravond in de com missie ruimtelijke ordening duidelijk. Tijdens de werkzaamheden zal een noodbrug worden aange legd. De nieuwe brug kost zo'n 2,5 miljoen gulden. Onduidelijk is nog hoe de brug moet worden ge opend. In de huidige plannen is het nog zo dat de brug met de hand moet worden opgehaald. ''Het nadeel is dat daarvoor twee mensen nodig zijn", aldus wethouder Van Rij, die door zijn ambtena ren erop was gewezen dat de brug één keer per week open moet. Overwogen wordt daarom toch een elektrische bediening aan te brengen. Op de foto's vaxi H. vaxi Hooidonk links de oude en rechts de huidige brug. De tekening in het mid den laat de toekomstige Zijlponrtsbrug zien. LEIDEN Het plan voor de bouw van 19 dure appartemen ten aan de Morsweg is van de baan. Voor de woningen van meer dan drie ton bleek nauwe lijks belangstelling van kopers te bestaan. Het appartementen complex was ontworpen door het Amsterdamse architecten bureau Alberts en Van Huut. Dit kantoor is bekend door het ont werp van het NMB-gebouw in Amsterdam, dat in de volks mond 'de smurfenburcht' werd genoemd. Er is voor het terrein aan de Morsweg nog geen nieuw plan gemaakt. D. Schilder van de af deling Volkshuisvesting denkt dat er niet opnieuw dure flats Plan voor dure appartementen aan Morsweg is van de baan komen. Hij verwacht dat er ap partementen komen 'in de pre mie A-sfeer'. Er zijn nog geen besluiten over genomen. De grond is nog steeds in erfpacht bij de projectontwikkelaar. Die komt weer ter beschikking van de gemeente als er een nieuw plan wordt gerealiseerd. De actie is een gezamenlijk initiatief van de gemeente Leiden, de onder nemersvereniging Leiden Leeft en de busmaatschappijen NZH, West nederland en Centraal Nederland. Vanaf morgen wordt voor de 'koop zondag' reclame gemaakt op acht bussen van de NZH. "We hebben de laatste tijd een he- 1 Onderscheiding E. Groenen F. de Jong LEIDEN E. Groen en F. de Jong van het loodgietersbedrijf De Nie hebben vanmiddag uit handen van burgemeester Goekoop een ko ninklijke onderscheiding gekregen. Beide heren vieren hun 40-jarig ju bileum als werknemer bij De Nie. Zij ontvingen de eremedaille in zil ver in de orde van Oranje Nassau. Fietser gewond bij ongeval op Schuttersveld LEIDEN Een 55-jarige Alphe- naar is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een ongeval op het Schuttersveld. De man reed op zijn fiets vanaf het Ballonpad de weg op en werd geschept door een auto, be- I stuurd door Ben 27-jarige Leide- Het slachtoffer liep breuken op 1 aan rechterarm en linkerbeen en in- I wendige kneuzingen. ADVERTENTIE LEIDEN - Het onderzoek naar de schietpartij op het Levendaal enke le weken geleden zit muurvast. De politie heeft vele getuigen gehoord, onder wie ook het slachtoffer. Ze heeft echter nog geen verdachte kunnen aanhouden. Op zaterdagavond 13 oktober Groene winkel Burgemeester Goekoop heeft van daag De Groene Winkel in Leiden officieel geopend. Het is de vijfde winkel van deze keten in Neder land. Het filiaal van De Groene Win kel is gevestigd aan de Breestraat 149. Reis winkel NBBS De NBBS reiswinkel aan de Bree straat in Leiden ingrijpende verbouwing opend. Camel Trophy Bij de vestiging van de Free Record Shop aan de Haarlemmerstraat is zaterdag 8 december de Land Rover Discovery te zien, waarmee de Ne derlanders Stijn Luyckx en Rob Kamps in juni van dit jaar de Camel Trophy wonnen. De komst van de Landrover heeft te maken met een speciale inschrijvingsactie voor de twaalfde editie van het evenement dat volgend jaar in India wordt ge houden. Belangstellenden kunnen zich nog tot 11 december inschrij- werd een 27-jarige Leidenaar opge beld in een café aan de Beesten markt met de vraag even naar zijn speelautomatenhjal op het Leven daal te komen. De man stapte met een 28-jarige kennis in de wagen. Op het Levendaal aangekomen werd de wagen waarin het duo zat beschoten ter hoogte van de Deka- markt. De bestuurder raakte hierbij gewond, maar kon na een operatie weer naar huis. Zijn passagier bleef ongedeerd. Meteen na het voorval hoorde de politie ettelijke getuigen. Maar tot nu toe heeft dit geen resultaat opge leverd. In eerste instantie werkte een groep van tien rechercheurs aan de zaak, dat aantal is inmiddels in gekrompen tot twee. Volgens poli- tievoorlichter D. Graveland zijn alle mogelijke sporen nagetrokken en is het wachten op 'de gouden tip'. 'Voorbeeldafdeling' geeft wel antwoord op brief ministerie LEIDEN De directie milieu heeft wel antwoord gegeven op vragen van het ministerie van verkeer, ruimtelijke ordening en milieu over de situatie rond de Marislaan. Vol gens D66 raadslid De Graaf was dat deze maand nog steeds niet ge beurd, terwijl de directie Milieu door de gemeente zelf als 'voor beeldafdeling' is gepresenteerd. Af gelopen dinsdag heeft deze krant uitvoerig over deze kwestie bericht. Het ministerie van vrom heeft het college van B en W inmiddels laten weten op 12 september antwoord te hebben ontvangen. Het antwoord was bij het ministerie zoek geraakt. LEIDEN "We zullen even duidelijk maken aan de men sen in de regio dat Leiden weer bereikbaar is", zo gaf wet houder Walenkamp (CDA/verkeer) het doel aan van het gra tis openbaar vervoer op zondag 16 december. Bussen in Leiden en de omliggende gemeenten zijn dan gratis. En alle winkels zijn dan open, zodat iedereen met de bus naar het Leidse centrum kunnen komen. le hoop werkzaamheden gehad", vertelde Walenkamp gisteren in een toelichting op de plannen voor de zondag. Het einde van die werk zaamheden wordt aangegeven door op die dag de winkels in het Leidse centrum ontheffing van de winkel sluitingstijden te geven en het openbaar vervoer gratis te laten rij den. Bovendien is er een kerst markt in de binnenstad. Leiden-Leeftvertegenwoordiger L. Palm is ervan overtuigd dat het druk wordt, als het weer tenminste een beetje meewerkt. "Het zal niet veel anders zijn dan tijdens de La- kenfeesten. Ik verwacht dat het even druk zal zijn", zo zei hij. Kerstman Palm had zelf binnen zijn bedrijf geen problemen met het personeel gehad over het werken op zondag. Ook bij andere bedrijven had hij geen negatieve geluiden gehoord. Alleen de winkelcentra buiten het Leidse centrum zullen wel dicht zijn. Daar staat tegenover dat alle grote zaken in het centrum open zijn. Palm: "Je kunt die zondag win kelen, naar een museum, en alle maal gratis met de bus. Zelfs naar de openbare bibliotheek", voegde Walenkamp er nog aan toe. Ook de busmaatschappijen, voor wie de actie een poging is meer mensen in de bus te krijgen, spelen in op de actie. "Je moet niet gek op kijken als er een kerstman achter het stuur zit", aldus districtschef Leeuwenburgh. De bus is gratis in Leiden en de omliggende gemeen ten. Wie van verder komt, betaalt tot aan de zonegrens. Overigens is het een gewone zondag en zijn dus ook alle parkeerplaatsen gratis in tegen stelling tot op de extra koopavon den. "Ik hoop niet dat jullie dat in de krant zetten", aldus Walenkamp. De kosten van het gratis open baar vervoer worden door alle deel nemers gedragen. De winkeliers en de gemeente Leiden betalen een deel van de gederfde inkomsten voor de busmaatschappijen. In to taal worden de kosten geschat op zo'n 20.000 gulden. Archieffoto van de nieuwbouw in het gebied Herengracht/Zijlsingel aan de Oranjegracht. (foto Jan Holvast) LEIDEN Alle bewoners van de 233 woningen aan de Herengracht- /Zijlsingel krijgen van de gemeente 750 gulden. Het geld is bedoeld als tegemoetkoming in de kosten die de bewoners maken in verband met de onderhoudswerkzaamheden aan hun woningen. Het is de tweede keer in tien jaar dat woningen wor den opgeknapt. In 1982/'83 werden er ook al werkzaamheden aan de huizen verricht. "Het gaat nu om een aantal din gen die toen zijn vergeten", zo ver telde wethouder Van Rij (PdvA) gis teravond aan de leden van de com missie volkshuisvesting. Zoals het aanbrengen van ontluchtingen in kruipruimten. "Die zijn niet aange bracht in verband met bezuinigin gen op het toenmalige onderhouds plan". Gevolg is wel dat in vrijwel alle huizen van vochtoverlast sprake is. In sommige woningen heeft dat ge leid tot het verrrotten van vloerbe dekking. Het onderhoudsplan dat nu wordt uitgevoerd, moet aan het vochtprobleem een einde maken. Omdat er geen sprake is van groot onderhoud hebben de bewoners ei genlijk geen recht op een bijdrage in de herinrichtingskosten. Maar omdat zij nu al weer met werkzaam heden worden geconfronteerd, heb ben B en W besloten gebruik te ma ken van een uitzonderingsmogelijk heid. Ieder huishouden krijgt 750 gul den, hoewel de kosten voor de be woners fors uiteen lopen. "Iemand die verrotte vloerbedekking heeft, redt het daar niet mee. Maar iemand die alleen een behangetje hoeft te vervangen, springt er misschien wel goed uit", aldus Van Rij. De ac tie kost de gemeente bijna 175.000 gulden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15