Nog geen besluit tot gezamenlijke hulp Sovjetunie Die van Gent worden geboren met een baksteen in hun buik Vrijlating gijzelaars gaat volstrekt Nieuwe atlas Zuid-Holland verrukkelijk snuffelhoek Nuttige adressen in Gent Overeenkomst in 'taxi-oorlog' VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 MMfcWi flj =ft PJ PAGINA 11 Fietsers, wandelaars en eigen lijk alle Zuidhollanders die ge ïnteresseerd zijn in hun woon omgeving, zullen razend en thousiast worden bij het zien van de Grote Provincie Altas van Zuid-Holland. Elk slootje, piepklein weggetje, fabriek en zelfs huizenblok zijn op de topo grafische kaarten terug te vin den. Een beetje kaartliefhebber zal zelfs al in de boekhandel einde loos blijven bladeren en hem be kende plaatsen blijven opzoe ken. Het huis van tante Mien, de sloot waar zoonlief vist en het weggetje waar de lekke band werd opgelopen: alles is zonder probleem terug te vinden. De atlas is niet alleen interes sant, maar ook uiterst nuttig. De kaart is iets te gedetailleerd om als fietskaart te gebruiken, maar wandelingen zijn er daarente gen wel degelijk op uit te stippe len. Ook het maken van platte- grondjes wordt met de atlas een stuk makkelijker. De topografische atlas bevat 144 pagina's met kaarten, uitge voerd in zeven kleuren en in een schaal van 1 op 25.000. De Grote Provincie Atlas (IS BN 9001962068) is uitgegeven door Wolters-Noordhoff en is verkrijgbaar in de boekhandel, de Topografische Dienst in Em- men en de de uitgeverij. Hoewel te begrijpen (bewerkelijkheid) is het wel te betreuren dat de at las vrij duur is. Voor het boek werk moet, op een kwartje na, honderd gulden worden neerge teld. MONICA WESSELING Interessantste stad van Vlaanderen ook in winter aantrekkelijk Die van Gent worden geboren met een baksteen in hun buik. Bouwers dus. En dat is goed te zien in de Kuip van Gent, de oude kern die wordt gedomineerd door de drie beroemde torens uit de middeleeuwen. Gent was ooit een machtige stad van rijke kooplieden en machtige gilden. In de veertiende eeuw was het zelfs na Parijs met zestigduizend inwoners de grootste stad ten noorden van de Alpen. Van die oude glorie is nog veel bewaard gebleven. door Bert Uri Veel Gentenaren vinden echter dat er nog steeds veel te weinig gebou wen op de monumentenlijst staan en voor veel monumenten is het al te laat. Met ingehouden woede wordt gesproken over niets ontzien de projectontwikkelaars die - ken nelijk met medewerking van de plaatselijke overheid - oude huizen opkochten en sloopten om op die plek moderne gebouwen te zetten. De Gentenaren die vechten voor het behoud van hun monumenten denken nog met afgrijzen aan een vroegere burgemeester die ooit in een vergadering zei: "Waarom al die drukte om een gevel die wordt ge sloopt, we hebben toch mooie ge vels genoeg in Gent". En over afgrijzen gesproken: Loop niet te dicht langs het water Wie Gent goed wil leren kennen kan dat het best te voet doen. Bij de Dienst Toerisme van Gent, gevestigd in de Crypte van het stadhuis aan de Botermarkt, is erg veel informatie te verkrijgen (Tel. vanuit Neder land 09-3291241555). Wie op eigen gelegenheid gaat doet er goed aan ook de hotel- en restaurantgids aan te vragen tel. 09-3291215399. In deze gids knusse familiehotels tot luxe sterrenhotels die via de VVV zijn te reserveren. Er zijn speciale weekend-arrangementen. De dienst Toerisme is elke dag 'open' van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Bij de VVV in de Crypte zijn ook wandelroutes door de stad verkrijg baar. Van april tot en met september zijn er geleide wandelingen door de stad. In het winterseizoen moeten die vooraf geregeld worden bij de Gidsenbond (telefoon 09-3291258302). Als eerste kennismaking met de stad is het aardig om in de Laken halle van het Belfort de audio-visuele presentatie 'Gent in Multivisie' te gaan bekijken. van de Gentse grachten. Het water zir-t eruit als een open riool, is een open riool en zo stinkt het ook. Verloederd Nog zie je, als je door de oude bin nenstad loopt, overal vroegere pa triciërshuizen, met ingegooide rui ten, verrotte daken en hier en daar wat netten om de stenen op te van gen. In een poging om de eigenaren te dwingen de huizen voor omval len te behoeden is er sinds kort een herbouwplicht en moeten eigena ren van dergelijke bouwvallen een speciale belasting betalen. Kennelijk heeft ook de gemeente Gent geen geld om monumenten te restaureren, want op de deuren van drie bouwvallen aan de beroemde Graslei nr. 1, 2 en 4 zitten nog de aanplakbiljetten waarin de gemeen te aankondigt dat op 7 november 1987 deze drie panden bij opbod worden verkocht. Duidelijk is het dat er helemaal niets mee is ge beurd. Ze zijn alleen voor omvallen behoed door het stutten met palen. Gent is een stad om te wandelen en te kijken, maar Gent is ook een stad die je nekpijn bezorgt, wantje moet, wil je de stad goed zien, naar boven kijken. Onder een mooie winkel, een kroeg of een restaurant. Daarboven de prachtigste gevels. Sommigen goed onderhouden. Weer anderen maken, net als in de Nederlandse winkelstraten, omdat ze leeg staan een armoedige, koude indruk. Warme uitstraling Wandelen door Gent is een bijzon dere ervaring. De stad leeft en heeft een warme uitstraling. Het heeft al les wat een toeristenstad als Brugge niet heeft. Niet dat afstandelijke, maar juist warmte, gezelligheid. Wandelen dus en dan eerst naar de Graslei met zijn zes prachtige ge vels van gildehuizen. De gevels aan de vroegere haven zijn van de 12e tot de 17e eeuw. Het gildehuis van de Metselaars, het Korenmeters huis, het Tolhuisje, het gildehuis van de Korenmeters en dat van de Vrije Schippers. Apart noemen we de Spijker of Korenstapelhuis. Een heel bijzon der pakhuis uit de twaalfde eeuw. Toen we er eind september langs- wandelden zagen we op de toe gangsdeur een aanplakbiljet waarin de gemeente Gent aankondigde dat ook dit unieke gebouw bij opslag door de stad zou worden verkocht. Dat die van Gent worden geboren met een baksteen in hun buik is ook te zien in de oude wijk het Paters- hol. Een wijk tussen Kraanlei, Oud burg, Sluizeken, Lange Steenstraat en Geldmunt. Een gebied dat door de geschiedenis heen zeer nauw be trokken was bij de grafelijke burcht het Gravensteen. En wie de stad Gent bezoekt mag de burcht met zijn 24 torentjes, zijn binnenplei nen, donjons en ondergrondse ge vangenis niet overslaan. Gruwelijk De Raad van Vlaanderen evenals het rechtscollege van Oudburg ver gaderden er en het was tegelijker tijd een gruwelijke gevangenis. Op de eerste verdieping van het kasteel is het 'Museum voor Gerechtsvoor- werpen' ingericht. Een collectie van dwang- en foltertuigen van de 15de tot de 18de eeuw, die je de rillingen over de rug doen lopen. Wat de duimschroeven aanleggen en wat radbraken is wordt hier op een gru welijke manier getoond. Om de afstand woon-werkver- keer zo kort mogelijk te houden ves tigden zich in die periode tientallen advocaten, gerechtsdienaars en ma gistraten in het Patershol en bouw den er hun herenhuizen. In 1779 werd de burcht verkocht en 'omgebouwd' tot textielfabriek en huurkazerne. Wat zich daar toen moet hebben afgespeeld is min stens zo gruwelijk als daarvóór toen het nog rechtbank was. Van heinde en verre trokken arbeiders naar de grote stad. In het Patershol werden de lege plekken volgebouwd met huurkazernes. De herenhuizen wer den opgedeeld en volgepropt met De Kuip, de oude kern van Gent, wordt gedomineerd door drie beroemde torens uit de middeleeuwen. (f0t0 gpd> Toen begin deze eeuw de indus trie uitweek naar terreinen buiten het oude Gent werd de wijk Paters hol al snel een achterbuurt met lege en vervallen huizen, kroegen en bordelen. Nu is het een lust om door het Patershol te dwalen, want er zijn de afgelopen jaren prachtige reno vaties uitgevoerd en overal is men nog druk bezig. In de wijk ook tien tallen restaurantjes. Informeer of bekijk wel eerst de prijzen, want soms rekent een onooglijk restau rantje wel vijfsterrenprijzen. En wie voor het eerst in Gent komt moet tenminste eens waterzooi of paling- in-het-groen proberen. Kwakbier Wie met de eigen auto naar Gent gaat, moet er rekening mee houden dat parkeren een probleem is. Ze ker in de oude binnenstad. Wie zelf een hotelreserveert, doet er goed aan te informeren of er bij het hotel een parkeerplaats is. Bij hotels bui ten het centrum zal dat zeker het ge val zijn. Met het openbaar vervoer naar de Kuip van Gent is dan geen enkele probleem meer. Een aanra der, want de biercafés hebben soms wel 250 soorten gerstenat. En wie het café de Dulle Griet binnenloopt moet daar zeker een 'kwak'bier be stellen. Dat wordt overigens alleen geschonken als de klant zijn linker schoen inlevert. Wie kwakbier be stelt, komt vanzelf achter het hoe- Dat men beter de auto thuis kan laten zal men ook ervaren na een be zoek aan het 'Dreupelkot' aan de Groentenmarkt. Zoals doordenkers al vermoeden is het een kroeg waar men alleen jenever kan drinken. Een Bruggeman, een Filliers en de Balegemse zijn beroemd in Gent. Ver te zoeken hoeft men nooit naar een café in het centrum. Studenten gaan bij voorkeur naar de kroegen in de Normaalschoolstraat of de Overpoortstraat. En dan natuurlijk bij mooi weer de vele terrasjes aan Korenmarkt, Sint-Baafsplein, Vrij dagmarkt. Zelfs in het wintersei zoen kun je er met een beetje bij ver warming best zitten. Duvels van Sint Baaf In de Sint Baafskathedraal bevindt zich een van de grootste kunst schatten van België: het in de mid deleeuwen geschilderde 'De aan bidding van het Lam Gods' door Hubert en Jan van Eyck. Het veel luik werd in 1432 in opdracht van een rijke Gentse patriciër voltooid. Sinds enkele jaren zijn de panelen opgesteld in de Doopkapel en nu is het mogelijk om het meesterwerk zowel aan de voor- als aan de achter zijde te bekijken. Tussen twaalf uur en half drie is de kathedraal geslo ten. Ga niet om kwart voor twaalf gauw even kijken, want de super- strenge suppoosten zetten de be zoekers om precies twaalf uur de deur uit. Hun bijnaam is niet voor niks 'de duvels van de Sint Baaf. Gent is uitermate geschikt om er een paar winterse dagen of een lang weekeinde door te brengen. Naast lekker eten en stappen zijn er nogal wat culturele uitgaansmogelijkhe den in de avonduren. Er is een bij zonder groot aanbod van klassieke concerten. Jazz kan men beluiste ren in de Lazy River club (Stadhuis- steeg) of Damberd aan de Koren markt. Gent is ook de standplaats van een van de betere toneelgezel schappen nl. Het Nederlands To neel Gent (NTG). De eigen schouw burg van het NTG aan het Sint- Baafsplein wordt thans verbouwd. Het gezelschap treedt zolang elders in de stad op. Musea Gent wordt wel de culturele hoofd stad van Vlaanderen genoemd. En dat zal ongetwijfeld ook te maken hebben met het ruime aanbod aan musea. Oude en hedendaagse kunst, geschiedenis en folklore, godsdienst en natuurwetenschap pen. Opvallend is dat de meeste van deze musea worden beheerd door de stad zelf. De meeste stedelijke musea zijn op maandag gesloten. Wisselende tentoonstellingen zijn er in het Centrum voor Kunst en Cultuur. Het Museum voor Schone Kunsten herbergt twee grote Gent se musea: Schone Kunsten en He dendaagse Kunsten. In het eerste bevinden zich de absolute meester werken. Twee schilderijen van Jeroen Bosch, werk van Pieter Breughel. Frans Hals' portret van een vrouw is er te zien. In het muse um voor Hedendaagse Kunst - in hetzelfde gebouw als Schone Kun sten - zijn alle stromingen van na 1945 vertegenwoordigd. Een ronduit heerlijke ervaring is een bezoek aan het Museum voor Volkskunde. De fantastische en fantasierijke verzameling over het Gentse en Vlaamse volksleven van vroeger is ondergebracht in het Middeleeuwse Hospitaal van dc Kinderen Alijn. Van de 16de-eeuw- se huisjes die rond een prachtige binnentuin staan, zijn in de tussen muren deels weggehaald, zodat men nu van huisje naar huisje kan wandelen. Elk huisje heeft zijn ei gen onderwerp die het leven van« rond 1900 in beeld brengen: de bak ker, kruidenier, apotheek, kaarsgie ter, wever, bruidskamer, rouwka mer, volkscafé, enz. Een heerlijk museum, waar ook de kinderen veel plezier aan zullen beleven. Die kin deren zouden u dan eens mee moe ten nemen naar het Schoolmuseum Michel Thiery (Sint-Pietersplein). U komt dan te weten hoe de evolutie van de aarde en haar bewoners in el kaar steekt. DEN HAAG (AP/ANP) - De hulp organisaties in Nederland hebben nog niet besloten of ze meewerken aan de nationale voedselhulpactie voor de Sovjetunie. Ze willen eerst weten welke hulp precies nodig is. In Duitsland is de hulp aan Rusland op gang gekomen. Sovjetpresident Gorbatsjov heeft gisteren gezegd dat hijzelf en andere communisten schuld hebben aan de voedselcrisis. Organisaties zoals het Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen (AzG) overlegden gisteren met de initia tiefnemer van de voedselactie, de Heemsteedse zakenman E. van Eeghen. "Of we meer gaan doen dan alleen adviseren hangt af van de aard van de hulp en de manier van aanpak", aldus woordvoerder Ver geer van het Rode Kruis na afloop. Een team van AzG vertrekt zon dag naar de Sovjetunie om zelf poolshoogte te nemen. Gekeken wordt vooral naar problemen onder bejaarden en wezen. Verder zal het team contacten leggen met autori teiten en op bezoek gaan bij tehui zen op diverse plaatsen in de Sov jetunie. AzG voert de komende da gen opnieuw overleg met Van Eeg hen. "Misschien haken we aan", al dus een woordvoerster. Het is dan wel de bedoeling om vooral medi sche hulp te verlenen, geen voedsel hulp. Uit overleg met Sovjetautoritei ten is Van Eeghen gebleken dat Ne derlandse voedselpakketten voor de Sovjetunie aan bepaalde eisen moeten voldoen orp ongehinderd het land in te mogen. Welke eisen dat zijn is nog niet bekend. "We hebben besloten alleen standaard pakketten te sturen, omdat anders wellicht de verkeerde paketten op de verkeerde plaatsen terechtgeko men", aldus Van Eeghen. Hij deed FYSIOTHERAPIE - De organisa ties van fysiotherapeuten (WF en VMFV) en ziekenfondsen (VNZ) hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe modelovereen komst. Ze hebben daarom gisteren aan staatssecretaris Simons (volks gezondheid) gevraagd, de door de Ziekenfondsraad vastgestelde mo delovereenkomst -die voor de fysio therapeuten onaanvaardbaar is- niet te bekrachtigen. Simons wil volgend jaar 60 miljoen besparen op de steeds stijgende kosten voor fy siotherapie. een oproep aan de Nederlandse be volking nog geen eigen paketten in te leveren totdat bekend is hoe een standaardpakket eruit ziet. De Duitse bondskanselier Kohl heeft gisteren besloten de Sovjetu nie de voedselvoorraden te schen ken die West-Berlijn tijdens de Koude Oorlog zijn opgespaard. De voedselvoorraden hebben een tota le waarde van ruim 630 miljoen gul den. Het gaat onder andere om 71.000 ton graan, 15.000 ton rijst, 27.000 ton rundvlees, 3.000 ton var kensvlees en 12.000 'ton magere melkpoeder. Het grootste deel na melijk 450 miljoen gulden van de in totaal ruim 630 miljoen gulden aan voorraden is eigendom van de-Duit se federale staat, terwijl de resteren de 180 miljoen gulden aan voorra den toebehoorde aan de deelrege- ring van West-Berlijn. Het transport kan volgende week al beginnen, aldus een woordvoer der van Kohl. Volgens hem staan ook het vroegere Westduitse en Oostduitse leger duizenden ge vechtsrantsoenen af, die overbodig zijn geworden door de inkrimping van dit leger. Ook veel Duitsers die de jaren na de oorlog overleefden dankzij Amerikaanse voedselpak ketten openen hun harten en porte monnees voor voedselhulp aan de Sovjetunie. Na een speciale uitzen ding van de Duitse tv uit Leningrad, waar naast Moskou de grootste schaarste heerst, werd voor de aktie 'Helpt Rusland' telefonisch al ruim vier miljoen gulden toegezegd. Weekblad Stern verzamelde nog eens een bedrag gelijk een bijna drie miljoen gulden. Sovjetpresident Gorbatsjov heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in Moskou verklaard dat hijzelf en an dere communisten "in de schuld staan bij de werkende klasse". Hij beloofde directe stappen om de voedselsituatie te verbeteren. Gorbatsjov verklaarde dat hij af spraken had gemaakt met de repu blieken Estland, Kazachstan en Oekraine om melkprodukten naar Moskou en Leningrad te sturen, waar bijna geen melk meer voor handen is. De voedselcrisis heeft voor grote onrust gezorgd. Verder zal de noodvoorraad aan poeder- melk worden aangesproken. "Wij staan bij de werkende klasse in de schuld, wij allemaal en ik persoon lijk", zo verklaarde Gorbatsjov. DEN HAAG Peter Tjittes, de man die voor het Rode Kruis drie weken langs de Nederlandse gij zelaars in Irak trok, oogt fit. Am per een week terug uit Baghdad staat hij alweer klaar om ander maal naar de Iraakse hoofdstad te vliegen. Deze keer gaat hij als ad viseur van de humanitaire missie onder leiding van oud-premier De Jong. Het wachten is op de vi sa. "Nee, leuk zijn die reisjes niet", stelt hij nuchter vast, "maar ik vind dat we alles moeten doen om die Nederlanders en ook de anderen daar weg te krijgen. Dit is voorlopig hun laatste kans". Over de mogelijkheden en de onmogelijkheden van de missie van de drie oud-politici wil Tjittes liever niets zeggen. "Kijk, ik ben gevraagd als adviseur mee te gaan. En daar blijft het wat mij betreft ook bij. Ik ben alleen maar drie weken in Irak geweest, heb de gegijzelden en een aantal auto riteiten gesproken. Uit die erva ring kan men putten en daar moesten we het maar bij laten". Toch zal ook Tjittes eraan ge dacht hebben dat de kansen van de missie-De Jong om alle Neder landse gijzelaars (en anderen) mee te krijgen niet al te groot zijn. Ook hij weet dat de Veiligheids raad heeft ingestemd met de reso lutie die gebruik van geweld te gen Irak niet langer uitsluit. En dat het Nederlandse initiatief dus een beetje aan de late kant is. Tjittes: "Er valt hoe dan ook bij zonder weinig te voorspellen. In de drie weken dat ik er geweest ben, heb ik in ieder geval geen pa troon in het gedrag van de Iraakse Rode Kruis man Tjittes: ...aiigst gijze laars om opge pakt te worden heel reëel... (foto ANP) autoriteiten kunnen ontdekken. Neem nou de aankondiging van Saddam Hussein dat alle gegijzel den op of in de maanden na Eer ste Kerstdag mogen vertrekken. Dan denk je toch, dat dat staat. En vervolgens kondigt hij aan dat al le Duitsers gelijk weg mogen, krijgt Le Pen er een aantal mee en mag ook een Zwitserse missie met een aantal mensen weer weg. Er is domweg geen peil op te trek ken". Wat volgens Tjittes in ieder ge val een grote rol speelt voor de Irakezen is de publiciteit die zij met het spel van missies en vrij gelaten gegijzelden kunnen sco ren. "Er zijn in Baghdad op dit moment misschien wel meer ca mera's dan gegijzelden en de Irakezen houden dan ook goed in de gaten dat de zaken zich in de juiste volgorde ontwikkelen. Zo heeft de Deense ex-premier Jör- gensen vijf dagen in de Jordaanse hoofdstad Amman moeten wach ten voor hij Irak in mocht, omdat de missie van Willy Brandt eerst afgerond moest worden. Daar mee is dat publiciteitsbelang in ieder geval duidelijk". Gissen Maar het blijft gissen. "Waarom wel alle Duitsers weg en niet de Japanners, terwijl die tot nu toe ook geen militaire bijdrage aan het front tegen Irak hebben gele^ verd. En waarom dan wel weer de Fransen? Of hoe zit het met het verschil tussende grote en de kleine landen. De vrijlating van gegijzelden lijkt in volstrekte wil lekeur plaats te vinden. Je moet er allemaal maar naar radèn". Een en ander maakt het voor Tjittes dan ook bijna onmogelijk het effect van zijn éigen reis op waarde te schatten. "Ik had na tuurlijk toch wel gehoopt tenmin ste een paar Nederlanders mee te krijgen. Dat is niet gebeurd. Aan de andere kant, we hebben aan de Iraakse Rode Halve Maan een lijst overhandigd met de namen van Nederlandse gegijzelden die het fysiek dan wel psychisch extra moeilijk hadden in Baghdad. In middels is driekwart van die lijst inderdaad het land uit. Dus ken nelijk wordt daar dan weer wel re kening mee gehouden. Maar hoe en waarom, ik zou het niet we ten". Aan medicijnen is een tekort in Irak. Dat heeft Tjittes zelf kunnen constateren. Maar of hij verder nog iets van effect van het wereld wijde embargo tegen Irak heeft gemerkt, kan de Rode Kruis-man moeilijk zeggen. "Ik was daar niet om zulke zaken te controleren en moet dus afgaan op wat ik op straat heb gezien. Met bovendien als extra probleem dat ik geen idee heb hoe het voor die tijd in het land was. Het enige dat ik echt weet, is dat de prijzen van allerlei primaire levensbehoeften, rijst bijvoorbeeld, de laatste tijd ex plosief zijn gestegen en nu onge veer drie keer zo hoog zijn als voor het embargo. Maar dat heeft natuurlijk vooral effect op de ge wone bevolking". Op de pof Ook voor de Nederlandse gegij zelden in Baghdad zijn de gevol gen van het embargo te overzien. "Slechts een aantal van hen heeft inmiddels financiële problemen en leeft op de pof van de ambassa de. Dat zijn vooral de mensen die in Kuwayt werkten voor een Ku- wayts bedrijf. Die zijn hun baan kwijt en dus ook hun inkomsten", stelt Tjittes. De gijzelaars genieten in Irak een betrekkelijk grote bewe gingsvrijheid en mogen in het land vrijwel onbeperkt reizen. "Veel gebruik wordt daar trou wens niet van gemaakt", weet Tjittes. "Je bent natuurlijk toch al niet in de stemming voor toeristi sche uitstapjes en hoewel je echt niet de hele dag wordt gecontro leerd en de Iraakse bevolking in principe tamelijk vriendelijk is, is er toch angst. Kort geleden wer den er plotseling weer een aantal Duitsers opgepakt en naar de zo genaamde strategisch belangrij ke plaatsen vervoerd. De angst dat ze daar op een bepaald mo ment ook Nederlanders voor zul len gebruiken, is heel reëel. Als je daar zit, zit je heel geïsoleerd en zijn contacten met de buitenwe reld zo goed als onmogelijk". DEN HAAG (ANP) - De Belgische hoofdstad Brussel beleeft komende maandag een spannende dag. Onge veer 22.000 boeren trekken dan door de binnenstad, uit protest te gen de vermindering van de steun aan de landbouw. Maandag begint in Brussel de slo- tronde van de internationale GATT- besprekingen over het vrijmaken van de wereldhandel. In deze zoge heten Uruguay-ronde heeft de EG aangeboden de steun aan de land bouw in tien jaar met dertig procent te verminderen, te rekenen vanaf 1986. De handelspartners van de Gemeenschap vinden dit bod veel te mager. De Europese boeren daar entegen zijn doodsbenauwd dat'ze tot de bedelstaf worden veroor deeld. Om de ruim 100 ministers die vol gende week in Brussel zitten op het hart te drukken de landbouw niet te vergeten, heeft de overkoepelende Nederlandse boeren laten het afweten bij actie in Brussel Europese boerenorganisatie tot de protestmars besloten. Net zoals de GATT-onderhandelingen draagt ook de demonstratie een internatio naal karakter. Naast de duizenden boeren uit de EG-lidstaten lopen er kleine delegaties mee afkomstig uit Japan, de Verenigde Staten, Cana da, Zuid-Korea en de Scandinavi sche landen. Vanuit Nederland zouden aan vankelijk tussen de 1500 en de 2000 boeren met bussen naar Brussel gaan. Het is echter onzeker of dat aantal gehaald zal worden. Volgens de Nederlandse organisatoren is het enthousiasme op dit moment niet bijster groot. Voor veel mensen is niet duidelijk wat het precieze doel is van-de demonstratie. Uit de vele telefoontjes naar de landbouworga nisaties blijkt dat veel boeren me nen dat het vooral een akkerbouw- demonstratie wordt. En veehouders voelen er weinig voor om te gaan demonstreren voor hogere graan prijzen. Deze onduidelijkheid zal onge twijfeld ook tot uiting komen in de petitie die de boeren opstellen. Noodgedwongen krijgt de petitie een zeer vrijblijvend karakter. De belangen van de boeren uit de di verse bedrijfstakken en regio's lig gen te ver uit elkaar. Zo is dc Franse graanboer er bij gebaat dat er een eind komt aan de stroom goedkope veevoedergrondstoffen vanuit Der de-Wereldlanden. Voor de Neder landse varkensmester is dat echter minder gunstig, want die ziet zijn voerkosten toenemen en zijn con- currentievoorsprong afnemen. SCHIPHOL (ANP) Amsterdamse taxichauffeurs mogen vanaf 1 januari weer passagiers oppikken op Schiphol. Dat is het resultaat van een over eenkomst tussen Schiphol, de taxibedrijven in de Amstel- en Meerlanden (Vetam) en het Amsterdamse Centrale Bureau voor Taxi's (CBT). De overeenkomst geldt in afwachting van samenvoeging van het ver voersgebied van de Amsterdamse chauffeurs en dat van de taxibedrijven uit de Schipholregio (Amstel- en Meerlanden) tot één vergunninggebied. Een rechterlijke uitspraak maakte onlangs een einde aan de situatie waarin Amsterdamse chauffeurs bij wijze van uitzondering deel mochten nemen in het taxivervoer vanaf de luchthaven Schiphol, dat immers bui ten het vervoersgebied ligt waarin hun taxivergunning geldt. Justitie heeft de partijen nu laten weten het handhavingsbeleid op te schorten dat erop was gericht Amsterdamse chauffeurs die toch passa giers vanaf Schiphol zouden blijven meenemen te vervolgen. De opschor ting geldt totdat komend voorjaar de Amsterdamse taxiregio (Amsterdam- Zaanstad) en de Schipholregio (Amstel- en Meerlanden) worden samenge voegd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11