Kabinet maakt plan voor identiteitskaart GOEDKOOP! De Jong: missie steeds moeilijker en delicater Hulporganisaties aarzelen over deelname voedselactie 'Groei aantal wao'ers moet nu snel worden aangepakt' VAN VOLLENHOVEN ALS PLAKKER W JÊBT Simons: geld gaat naar verpleging Groei aantal ambtenaren verontrust Tweede Kamer Legitimatieplicht mensen zonder paspoort of rijbewijs DEN HAAG (AP/ANP) - De geza menlijke hulporganisaties overleg gen vandaag met de Heemsteedse zakenman E. van Eeghen over de vraag of ze meedoen aan de landelij ke voedselhulpactie voor de Sov jetunie. Op dit moment is onzeker of het Nederlandse Rode Kruis, Art sen zonder Grenzen, Terre des Hommes, Mensen in Nood, stich ting Oecumenische Hulp. Novib- De hulporganisaties zijn geneigd daar voorrang^aan te geven, omdat Gisteren kreeg hjj bericht uit de produkten op de vrije markt verko pen en minder aan staatswinkels. In enkele Nederlandse dagbladen verscheen gisteren een advertentie waarin de 'Nationale aktie voor voedselhulp aan Rusland' hulp vraagt. Het giro- en bankrekening- behoren echter niet toe Van Eeghens stichting, maar i de stichting Vriendenhulp Er- /Gast aan Tafel, Unicef en Tearfund de situatie in Etiopia en Sudan zich zullen aanhaken bij het initiatief. ernstiger laat aanzien dan die in de "Het initiatief is sympathiek te Sovjetunie. geen van de hulpor- De hulporganisaties hebben de stichting 'Voedselhulp voor Rus sen' gisteren geadviseerd om in Ne- duidelijk derland geen voedselpakketten op te halen. "Uit eigen ervaring weten we dat een snelle en eerlijke distri butie daarvan erg moeilijk is", aldus Sovjetunie dat de Nederlandse hulp melo. Woordvoerder Van Dam i ganisaties heeft verzoeken noodhulp van zusterorganisaties of regering gekregen. Het bepaald district in die organisatie vindt dat Van Eeg- aar veel ziekenhui- hen te hard van stapel loopt. De 'Na- en opvangcentra tionale aktie' zou wel de nodige in gangen hebben voor hulp in de Sov- vooral Moskou gaat, w. zen, bejaarden- zijn. "Dat is namelijk onze opzet, voedsel voor de zwakkeren, de jetunie. Van Eeghen: "Die kritiek die het nodig hebben". typisch Nederlands DEN HAAG (ANP) Het kabinet komt voor de zomervakantie met een wetsvoorstel voor dat er^e^ort®n ziJn in de Sovjetunie, een legitimatieplicht. Iedereen die niet beschiukt over een rijbewijs of paspoort krijgt een ™odig it We hebben begrepen dat*er identiteitskaart die in een beperkt aantal gevallen getoond moet kunnen worden. Vooral vooral om bulkvoorraden voedsel Vergeer. Zinvoller vindt hij het de drie grote steden hebben aangedrongen op een legitimatieplicht om het zwartrijden in gevraagd wordt", aldus woordvoer- geld te vragen, zodat voedsel het openbaar vervoer effectiever te kunnen aanpakken. Minister Hirsch Ballin (justitie) aangemerkt als sprak gisteren c plicht bij het Kamerdebat Paspoortwet. Hij verzekerde CDA- fractieleider Brinkman dat hij met "voortvarendheid" aan het werk gaat. Brinkman dreigde vorige week nog zelf een initiatief-wets ontwerp in te dienen voor een legiti- legitimatie- zoals paspoort e de der Vergeer van het Rode Kruis. Bovendien bereiden de organisa- worden ingekocht e Jongeren tot 16 jaar kunnen een ties een grote hulpactie voor ten be stuk goedkoper uit zijn. Op uitdruk- hoeve van Afrika, waar de komende kelijke eis van de Kamer ging tijd miljoenen mensen met de hon- staatssecretaris De Graaff-Nauta gerdood bedreigd worden. Die actie te trekken. Hij gelooft heilig vullende facultatieve identiteits kaart voor hen die niet aan paspoort of rijbewijs willen geldt de ID-kaart (binnenlandse zaken) er gisteren moet in januari haar beslag krijgen, gen zendingen 1 Hirsch Ballin liet doorschemeren ook laten weten dat het instellen fungeren als reisbewijs voor de lan- enigerlei vorm van legitimatie- den van de Europese Gemeen- plicht "onontkoombaar" i "vergevorderd stadium van voorbe- plaats schap. Volgens mevrouw Schelte- ma (D66) bergt dat het gevaar i het op zich dat veel mensen kiezen voc goedkopere identiteitskaart i reiding". Het voorstel zal aangeven ges en al waarschijnlijk welke documenten kunnen worden 100 gulden gaat kosten. paspoort dat met le- NAALDWIJK (ANP) Minister De (er zijn nu 860.Q00 arbeidsonge- Vries (sociale zaken) heeft werkge- schikten) te stoppen met maatrege- vers- en werknemersorganisaties len waarover overeenstemming be- opnieuw opgeroepen snel maatre- staat, "moeten we concluderen dat gelen te komen om het toenemend de wao en de aaw onbeheersbare re- aantal arbeidsongeschikten tot gelingen zijn geworden", staan te brengen. De regering zal an- Volgens De Vries "zullen we for- ders forse maatregelen treffen. De sere maatregelen moeten nemen minister zei dat vanmorgen bij de om deze sociale verzekeringen weer opening van het project Arbeid en beheersbaar te maken". Hij voegde gezondheidszorg in de Glastuin- eraan toe dat het niet zover mag ko men, want dat zou het failliet bete kenen van een stelsel van sociale ze kerheid dat na de oorlog is opge bouwd. De Vries zei dat velen zich afvragen of het hoge aantal arbeids- el uit, zo bleek uit ongeschikten niet komt door een De Vries. Als het de cojnbinatie van berekenende werk- bouw in Naaldwijk. Nederlanders zijn altijd solidair geweest met de arbeidsongeschik- maar die rek in de solidariteit met de bijna 1 miljoen arbeidsonge schikten is e de woorden e akkoord dat zij kunnen worden bijgeschreven op het paspoort van (een van) beide ouders. Dat kost vijf gulden. De Graaff had eerder voor gesteld kinderen tot 12 jaar bij te la ten schrijven en dan nog in het pas poort van slechts één van beide ou ders. Voor Nederlandse onderdanen die in hun oude paspoórt een zoge heten life-time-visum hebben heeft De Graaff een oplossing wanneer zij hun verlopen reisdocument moeten inleveren. De betreffende pagina uit het oude exemplaar wordt ge vrijwaard van ongeldigmakende perferator-gaten, zodat die bladzij de kan worden behouden en het on beperkt geldende visum niet verlo ren gaat. De staatssecretaris stelde WD- afgevaardigde Wiebenga gerust dat de langverwachte fraudebestendige Nederlandse visumsticker medio 1991 het licht ziet. De benodigde overeenkomst is in mei dit jaar on dertekend, het ontwerp klaar en de drukproeven in een vergevorderd stadium. Uitgifte van de fraudebe stendige sticker start dus medio volgend jaar. De Nederlandse toe- ristenkaart voor jongeren blijft ook onder het regime va paspoortwet bestaan. Volgens vice-premier Voronin van de Sovjetunie wordt het voed seltekort veroorzaakt door het slechte distributiesysteem en het hamsteren. Hij meent dat de hoe veelheid voedsel in de Sovjetunie niet kleiner is geworden, maar dat veel republieken schepen met voedsel en andere produkten vast- niet houden nu de economie dreigt in te aan storten. Daar komt bij dat de boe- ei- ren, die door de hervormingen meer mie. armslag hebben gekregen, meer H NACHT IN3ESR0KE jjP| Zonder autogordel of helm: zelf ziekenhuis betalen DEN HAAG (GPD) - Wie zonder helm of autogordel rijdt en een on geluk krijgt, moet zelf een deel van de ziekenhuisrekening betalen. De Verkeerscommissie van het Open baar Ministerie (Vecom) heeft dat gisteren voorgesteld. Volgens Vecom-secretaris J. Scheffer lappen te veel bromfiet sers en automobilisten de veilig heidsvoorschriften aan hun laars. Meer zorgvuldigheid kan het aantal verkeersslachtoffers terugdringen. Vandaar het voorstel om 'slordige verkeersgebruikers' in de porte monnee te treffen. Als het aan de Vecom ligt draaien niet alleen auto mobilist die een ongeluk veroorza ken voor de kosten op, maar krijgen ook 'onschuldige' automobilisten die zonder gordel rijden en slachtof fer worden van een ongeluk, de re kening achteraf gepresenteerd. Hij kan die niet meer claimen bij de ver zekering van de tegenpartij. Veilig Verkeer Nederland kan zich vinden in het voorstel. Woord voerder J. van der Pas meent dat Nederlanders gevoelig zijn voor aanslagen op hun portemonnee. stanties aan de andere kant. "Tot op zekere hoogte deel ik die analyse", zei hij. UTRECHT (ANP) - Bij de instellin- joen, dé psychiatrische ziekenhui gen in de gezondheidszorg is be- zen 24,5 miljoen en ziekenhuizen hoeveel geld zij dit jaar die zijn aangemerkt ting van de werkdruk. Het conflict dat ophanden leek tussen de regeringsfracties in de Tweede Kamer en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) DIEMEN - Pieter van Vollenhoven keek gisteren in Diemen naar de voorstelling waarop hij als affiche- plakker staat afgebeeld. Met de tekst bij de man en vrouw (Bij dit echt- poaar wordt vijfmaal per nacht in gebroken) vraagt de stichting SIRE aandacht voor slachtofferhulp, (foto In Flevoland, waar dinsdag een regionale inzamelingsactie begon, kreeg het provinciehuis in Lelystad gisteren al bijna 10.000 pakketten toegezegd. De organisatie verwacht dat in december de eerste vrachtwa gens naar Rusland kunnen. De actie is ontstaan door de nauwe banden die de provincie Flevoland onder houdt met het district Dimitrov. niet ver van Moskou. Flevolandse boeren hebben daar zelfs geholpen met het begeleiden van de oogst. Weinig animo voor raadsverkiezingen ROERMOND (ANP) De animo voor een gang naar de stembus is gisteren in Midden-Limburg niet erg groot gebleken. De opkomst voor de verkiezingen voor de raden van vijftien nieuw gevormde ge meenten lag vrijwel overal tien pro cent onder die bij de vorige gemeen teraadsverkiezingen in 1986. In Roermond ging minder dan de helft (rond 49 procent) van de kiezers stemmen en in Weert slechts 59 pro cent. Ofschoon de lokale groeperingen nog sterk vertegenwoordigd waren, vooral in de kleinere gemeenten, ga ven de grotere streekcentra wat de landelijke politieke partijen betreft forse winst voor het CDA en voor Groen Links te zien. De PvdA ver loor en de WD wist zich goed te handhaven, evenals de plaatselijke groeperingen. De PvdA leed vooral fors verlies in Roermond. Haar aantal zetels daalde van zeven naar vier. Het CDA kreeg er eén bij en bezet nu ne gen zetels. De WD wist zich met vier zetels te handhaven en Groen Links legde meteen beslag op drie zetels. Deze partij is in stemmen- aantal de PvdA dicht genaderd. Ook in Weert, zij het minder dan in Roermond, ging de PvdA achter uit en verloor één zetel. De resulta ten in de grotere gemeenten volg den de landelijke trend. Verbod op agenda HOORN (ANP) Leerlingen van de rk scholengemeenschap Werenfridus in Hoorn mogen geen gebruik maken van de schoolagenda rond stripfiguur Joop Klepzeiker. Het verbod is volgens rector J. Voorn geba seerd op "afbeeldingen en ver halen met een seksuele lading". Hij acht de agenda ook "seksis tisch en denigrerend voor vrou- trum, ontvangen negen miljoen. In dividuele instellingen hebben in de budgetten is opgenomen, kun- middels te horen gekregen hoeveel wetsontwerp inzake de beperking zij wel al extra mensen in dienst zij te besteden hebben, aldus Wirtz. van de contracteerplicht van zie- kenf De vakbonden en de politiek heb- weten tijdens overleg met de Abva- ben zich de afgelopen tijd bezorgd zigingsvoorstel, dat door Simons Kabo, zo deelde bestuurder A. Wirtz gisteren mee. Het kabinet heeft vorig jaar 107 miljoen gulden beschikbaar gesteld om de werkdruk in de gezondheids zorg te verlichten. Daarmee kunnen ongeveer tweeduizend mensen worden aangenomen. De verpleeg- Tweede Kamer vreesden dat instel- huizen krijgen 43,5 miljoen, de zwakzinnigeninrichtingen 30 mil- uitgelaten over de verdeling van het werd aanvaard. Het ging daarbij c op hoeveel geld zij dit jaar kunnen ziekenfondsen en uitvoeringsorga- rekenen. De meeste fracties in de ADVERTENTIE CONSUMENTENGIDS DECEMBER 1990 TOONT OPNIEUW GROTE PRIJSVERSCHILLEN DIRK VAN DEN BROEK - DIGROS BAS VAN DER HEIJDEN èn ook DIRKSON en JAN BRUIJNS ZIJN DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil niet dat het aantal amb tenaren bij de rijksoverheid vol gend jaar toeneemt. Minister Dales [binnenlandse zaken) kon echter niet beloven dat de 'grote efficien cyoperatie, waarbij overheidsta ken en personeel zullen worden ge schrapt, in 1991 al resultaat zal ople- De minister liet de Kamer giste ren weten dat de groei van het over heidspersoneel voor volgend jaar te wijten is aan nieuw beleid van het kabinet. Te denken valt daarbij aan de uitvoering van een intensiever milieubeleid en aan meer aandacht voor de bestrijding van criminali teit. In totaal komen er ruim 3000 ambtenaren bij; ongeveer twee pro cent van het aantal overheidsdiena ren bij het rijk. Dales zei zelf ook ge schrokken te zijn van de toename, juist omdat de regering na de afslan kingsoperatie van de afgelopen ja ren het overheidsapparaat nog meer wilde inkrimpen. Strippenkaart De 15-strippenkaart wordt vanaf 1 januari aan de achterkant voorzien i een advertentie met een puzzel. Adverteerder Denksport levert zo'n 40 tot 50 verschillende kruis woordraadsels, cryptogrammen en ;m zo maar op. Denksport is daarmee de eerste die gebruik maakt van de strippenkaart als ad vertentiemedium. Stress DEN HAAG (GPD) - De delegatie die onder leiding van oud-premier De Jong naar Irak wil om de vrijla ting van Nederlandse gijzelaars te bepleiten, wacht 'een uitermate de licate en moeilijke missie'. Het wordt er met het verstrijken der da gen niet eenvoudiger op". Dat zei De Jong gisteren bp een persconfe rentie, waar hij voor het eerst de vol tallige delegatie officieel voorstel de. De delegatie heeft nog geen gekregen van de Iraakse autoritei ten en het is ook nog onduidelijk met 'wie de besprekingen (het strest De Nijmeegse'onderzoeker J?°°rd onderhandelingen gebruikt - Hendriks concludeert dat op De j°"S 1,ever. '"Baghdad - worden gevoerd. Dat ligt volgens De Jong vooral aan de agenda's van de Iraakse gesprekspartners. Ande re westerse missies, die al in Bag hdad zijn, komen eerder dan de Ne derlandse aan bod voor een onder houd met de machthebbers, aldus De Jong. Het liefst zou de delegatie met de Iraakse leider Saddam Hussein per soonlijk praten, verklaarde de oud premier. In elk geval moeten "de die de macht hebben om rij te krijgen, dus zo hoog mogelijke autoriteiten", wor den benaderd. De Jong suggereer de dat anderen dan Hussein alléén ook zeggenschap hebben over het vrijlaten van gijzelaars. Intussen wil De Jong "niet het minste risico lopen dat onvoorzich tige uitspraken hier leiden tot ver warring in Baghdad". Zonder nade re aanduiding zei De Jong dat "er nog voortdurend dingen worden gezegd die niet mijn grootste wens zouden zijn". De Jong weigerde gisteren grond van een onderzoek onder 1.779 leerlingen uit de hoogste groe pen van een basisscholen in Gelder land, Noord-Brabant en Limburg. Bij een op de vijf van de onderzoch te leerlingen is volgens Hendriks sprake van slapeloosheid, hoofd- en buikpijn, gebrek aan eetlust,.misse lijkheid en/of hartkloppingen. Aids op Antillen Het aantal aidspatiénten op de Ne derlandse Antillen is het laatste jaar onrustbarend gestegen met 58,7 procent tot een totaal van 73. Het aantal seropositieven, mensen die zijn besmet met het hiv-virus dat aids kan veroorzaken, neemt nog sneller toe. Onbekend is echter hoe veel seropósitieven er zijn op de An tillen. Vadermoord De 54-jarige man uit Kerkrade die maandagavond dood werd aange troffen in zijn woning, is vermoord door zijn 16-jarige zoon., De jongen werd op de vlucht in de auto van e zijn vader aangehouden bij de Alle partijen in de Kamer uitten hun ongenoegen hierover. CDA- woordvoerder Paulis gaat volgende week in het debat over de afslan king van de overheid dan ook een motie indienen om de groei van de overheidsbanen terug te draaien. Het Kamerlid Zijlstra (PvdA) vond het een vreemde zaak dat een be drijf dat zich in de rode cijfers be vindt, zoals de overheid, toch nieu we personeelsleden aanneemt. Pensioenen Op vragen van ongeduldige Kamer leden wanneer het weduwenaars- pensioen er nu eens komt, kon Da- les de toezegging geven dat "het op een oortje na gevild is". Partnerpem sioen voor samenwonenden is ech ter nog niet te verwachten, zo liet de minister weten. Bij de behandeling van de wijzigingen van de weduwe- en wezenwet zou ze hier verder op in gaan. De CDA'er Paulis deed een ver gaand voorstel om de ambtenaren wet in te trekken en het overheids personeel als 'normale' werkne mers te gaan behandelen. Daardoor zouden ambtenaren op het gebied van de medezeggenschap, het sta kingsrecht (met uitzondering van militairen) en pensioenen, gelijk worden gesteld met'collega's uit het bedrijfsleven. De minister ging, tot woede van de christen-democraat, Van voorwaarden die Irak verstrekken van visa zou verbin- met op deze suggesties den, draagt De Jong "geen kennis". Op vragen over een eventuele leve rantie aan Irak van medicijnen wenste De Jong niet in te gaan. An dere missies waren onder meer suc cesrijk door Irak medicijnen te stu- Paulis toonde zich na afloop van het overleg witheet over het optre den van minister Dales. Briesend riep hij uit: "Dit waren de grootste flut-antwoorden die ik ooit gehoord heb. Dit heeft geen zin zo. Het is bui tengewoon onbehoorlijk en onele gant. Een aanfluiting richting het ADVERTENTIE rechts, ds Wouters. Opdracht wordt Nederlanders vormt eei taire en menslievende i missie mag dan "in het leven zijn geroepen door alle fractievoorzit- op de afronding ters in de Tweede Kamer n ((Ie Centrumdemocraten, Duits-Oostenrijkse grens. "humani- geen binding", zo schetste de oud- issie". De premier de delegatie. De Jong heeft "geen echt zicht" de afronding van de voorberei dingen van de reis. De oud-ambas- red.), sadeurs De Hoop Scheffer en Rut die hebben daarna afstand ge- ten zijn nog steeds druk bezig met het strikken van gesprekspartners in Irak. Ambassadeur Van Dam, die kele weken geleden vandaag terugreist naar zijn stand- sche en Nederlandse delegatie. De enkele politieke band" met het par- plaats Baghdad, heeft de delegatie leden ingelicht over de organisatie, ...s _HWÊ. de sfeer en de gang van zaken in Maar het zestal standig, hebben geen mandaat, Baghdad. klaring te tekenen. Een Belgische parlementaire delegatie, op het mo ment in Baghdad, heeft tot twee maal toe met zo'n verklaring inge stemd. Het is overigens bekend dat De Jong op voorhand weinig voelt voor het tekenen van politieke ver klaringen. Volgens De Jong is er echter "een essentieel verschil" tussen de Belgi- lijk wordt. Wij willen geen valse overheidspersoneel", hoop wekken, maar we gaan met goede hoop", zei De Jong. Hij kon- digde aan dat dit voorlopig het laatste is dat de delegatie aan de openbaarheid zal prijsgeven. De de legatieleden hebben besloten de mond te houden. Alleen De Jong is gemachtigd met de media te spre ken, maar ook hij zal weinig of niets meer loslaten. "Verder geef ik geen commentaar of ik zeg er niets over", aldus de oud-premier. De onrust onder de Nederlandse gijzelaars in Irak 'neemt overigens toe. Zij zien met veel zorg een VN- resolutie tegemoet, waarin het ge bruik van militair geweld tegen Irak onder VN-vlag wordt aanvaard. Volgens een medewerker van de Nederlandse ambassade is de angst voor een oorlog onder de Nederlan ders inmiddels flink gegroeid. Maar ook de Irakezen zouden nu steeds meer vrees hebben voor de mogelij ke consequenties van de VN-resolu- Volgens De Jong "bestaat geen Familieleden van Nederlandse gijzelaars maken geen plannen om met Kerstmis Baghdad te bezoe ken. De Iraakse regering heeft en- 'aanbod' gedaan om gegijzelden tijdens de komende feestdagen te laten bezoe ken. Op dit moment zou niemand in Nederland zo'n reis echter voorbe reiden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3