'Waken voor jaloezie tussen gemeenten' Wassenaar schrijft minister van justitie opnieuw boze brief Jeugdige prins Frederik keert terug in Wassenaar Restauratie Katwijkse kerken verloopt naar wens PAGINA 16 REGIO LEIDEN' DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 Instemming over opstellen structuurschets Bollenstreek Burgemeester G.W. van der Wel: "De rijen gesloten houden" (foto Wïm LISSE/WARMOND - "Er komen controversiële zaken aan de orde bij het opstellen van de structuurschets voor de Duin- en Bollenstreek. Jaloezie tussen gemeenten is snel geboren. Dat was in het verleden zo en zal in de toekomst niet anders zijn". Deze waarschuwing sprak D. IJdo namens de gemeente Voorhout gis teravond uit tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Zijn zorg over het opstellen van een globale struc tuurschets werd gisteravond door verschillende andere gemeentelijke woordvoerders gedeeld. Het algemeen bestuur van het SDB ging gisteravond akkoord met het voorstel om het Rotterdamse stedebouwkundige bureau RBOI een structuurschets voor de Duin en Bollenstreek te laten maken. In die structuurschets wordt aangege ven hoe Warmond en de negen an dere streekgemeenten de komende jaren ingericht moeten worden. Met de structuurschets in de hand willen de SDB-gemeenten te vens de provinciale nota Verstede lijking Zuidvleugel te lijf gaan. Daarin krijgt de zuidelijke Bollen streek de taak om veel woningen te bouwen voor onder andere woning zoekenden uit Leiden. Daarnaast moeten in Hillegom grote aantallen woningen worden gebouwd waar woningzoekenden uit Lisse en Noord wij kerhout terecht kunnen. Scepsis Ondanks het enthousiasme van alle gemeentelijke vertegenwoordigers de structuurschets was er gis teravond enige scepsis te horen over het bereiken van overeenstem ming over een dergelijke globale schets. Behalve de Voorhoutse woordvoerder IJdo waarschuwden ook andere gemeentewoordvoer ders subtiel voor de moeilijkheden waarmee het opstellen van de schets gepaard kan gaan. Burgemeester G. van der Wel van Warmond sprak nadrukkelijk de hoop uit dat de gemeenten er in zou den slagen de 'rijen gesloten te hou den'. C. Sinke van Valkenburg con cludeerde dat het opstellen van de structuurschets nog een hele klus wordt en deed een beroep op alle gemeenten om mee te werken. J. Maljaars van de gemeente Lisse ging gisteravond het verst. Hij meende dat het mogelijk moet zijn om het opstellen van de structuur schets af te breken als de gemeen ten niet op één lijn kunnen komen. H. Smith, SDB-portefeuillehou- der ruimtelijke ordening, erkende gisteravond dat het opstellen van de structuurschets niet eenvoudig zal zijn. "We moeten zorgen dat de tien gemeenten met een eenduidige lijn naar buiten komen over hoe wij met de streek willen omgaan. Die een heid was er tijdens het overleg met gedeputeerde Stolker en ik hoop dat wij zo deze klus kunnen op knappen. Over verschillende moei lijke punten moeten wel knopen worden doorgehakt". Haast Smith benadrukte de grote haast waarmee de structuurschets moet worden gemaakt. Voor de zomer dienen de grote lijnen van de struc tuurschets vast te staan. De sugges tie van IJdo om tijd te winnen door een ambtelijke werkgroep te be trekken bij het opstellen van de De twijfel, met name bij de ge meente Valkenburg, of de provincie nog wel rekening zal houden met de structuurschets, deelde Smith gis teravond niet. "We hebben de toe zegging van de gedeputeerde dat de Verstedelijkingsnota, waarover in februari 1991 een beslissing wordt genomen, geen blauwdruk wordt. Overleg en aanpassingen zijn nog mogelijk", aldus Smith. De waarschuwing van de woord voerder van Noordwijkerhout, die de toezegging van de gedeputeerde in twijfel trok, legde Smith naast zich neer. "Er zijn wederzijds af spraken gemaakt waar niet mee ge sold kan worden. Ik ga er niet vanuit dat ik nu voorzichtig moet zijn gezien vroegere ervaringen met de provincie". Politie graveert zadels in manege Zoeterwoude-dorp ZOETERWOUDE - Zoeter- woudse paardrijders kunnen zondagmiddag van twee tot vier hun zadels gratis laten graveren bij manege Jeanne d'Arc aan het Molenpad in Zoeterwoude-dorp. Met slagletters slaan politieagen ten postcode en huisnummer van de eigenaar in het zadel, zodat dit een minder aantrek kelijke buit wordt voor dieven en inbrekers. Het bureau voorkoming mis drijven van de Zoeterwoudse politie houdt deze actie in sa menwerking met collega's van de bereden politie in Wasse naar, omdat zadels steeds va ker worden gestolen. Ook mensen die geen lid zijn van een manege of 'zomaar' een za del hebben, zijn welkom. De politie vertelt zondag tevens hoe maneges hun dure spullen het beste kunnen beveiligen. Over bonnenquotum WASSENAAR De burgemeester van Wassenaar, P.H. Schoute, heeft de minister van justitie voor de tweede keer deze maand een boze brief geschreven over de omstreden quoteringsregeling van processen-verbaal. De gewraakte regeling betekent voor de ge meente Wassenaar dat ze jaarlijks niet meer dan 2200 processen- verbaal mag opsturen naar justitie. Door de drukke Rijksstraatweg zat de gemeente in september al boven de 3000 bonnen en moest ze door een ruil met naburige korpsen extra ruimte krijgen. Of Wassenaar ook in 1991 een quotum krijgt opgelegd, blijkt 14 december tijdens overleg tussen politie, gemeentebesturen en Openbaar Ministerie. In zijn vori- ge brief, gericht aan Kamer en mi nister, eiste de burgemeester dat de regeling definitief van tafel gaat. Uit 1 het antwoord maakte hij op dat mi nister E.M.H. Hirsch Ballin dat wei gert te beloven. Omdat de burgemeester de in druk heeft dat Hirsch Ballin het probleem niet begrijpt, legt hij op nieuw uit dat het hem er niét om gaat zo veel mogelijk processen- verbaal uit te schrijven. Wanneer men echter niets doet, zou de over heid meewerken aan normverva ging en minachting van de gestelde Ook stipt de burgemeester dat burgers zeer verbolgen zijn overtreders niet gestraft worden, zeker wanneer die overtre ders vaker vrijuit zijn gegadn. De opmerking van de minister dat het 'klakkeloos inzetten van technische hulpmiddelen niet de meest effectieve wijze van opspo ren is', vindt Schoute geheel mis plaatst: 'Ik mag aannemen dat u daarmee met name doelt op de ui- terst kostbare, door de gemeente -Wassenaar aangeschafte, radar-fo- tografische snelheidscontrole-ap- paratuur langs de Rijksstraatweg. Niemand kan echter ontkennen dat deze apparatuur een zeer sterk tem perende invloed op de snelheid heeft. Deze technische hulpmidde len dienen daarom wel degelijk het beoogde doel en wel op de meest ef fectieve wijze'. Rechtsstaat kocht om de snelheid te drukken en de verkeersveiligheid te verhogen. Hij vindt dat ze daarin is geslaagd en meldt bovendien dat de appara tuur het mogelijk heeft gemaakt de politie elders effectiever in te zet ten. Het 'terugverdienen' van de in vestering is nooit een overweging geweest omdat de opbrengst van schikkingen en boetes naar de schatkist van het Rijk vloeit. In zijn antwoordbrief had de mi nister gemeld vooral veel te ver wachten van 'samenhangende handhavingsmaatregelen'. Zichtba re surveillances en zichtbare staan- dehoudingen zouden daar goed in passen, evenals preventie en een aangepaste infrastuctuur. Met het Openbaar Ministerie (OM) moeten gemeenten en korpsen vervolgens afspreken dat ze niet meer proces sen-verbaal uitschrijven dan het OM kan verwerken. Ook wil hij meer rekening houden met het ge wicht van de verschillende overtre dingen. Volgens de burgemeester geeft de minister in zijn brief toe dat rechtvaardigheid en de grondslag van de rechtsstaat moeten wijken voor opportunisme en pragmatis me. Hij weigert zich daarbij neer te leggen en meldt dat de gesprekken met het Openbaar Ministerie nooit een eenstemmige conclusie over de quotering hebben opgeleverd. De vorige brief van de burge meester droeg de handtekeningen van zijn collega's uit het arrondisse ment Den Haag: Voorburg, Rijs wijk en Leidschendam. Ditmaal stuurt hij de brief door aan die colle ga's. De voorzitter van de Tweede Kamer krijgt een afschrift. Gemeente koopt 'uniek' portret voor raadhuis WASSENAAR De gemeente Wassenaar heeft voor 1500 gulden een portret gekocht van een jeug dige prins Frederik, de vroegere bewoner van raadhuis De Paauw. De oud-directeur van de Leidse Lakenhal, Wurfbain, ontdekte het portret op een kunst- en an tiekbeurs in Delft en wist burge meester Schoute direct warm te maken voor de aquarel. Het uit 1824 stammende werk zou vooral veel historische waar de hebben. Het is een van de wei nige portretten van de jonge prins en laat Frederik zien met symbo len Van een vrijmetselaarsloge. Ook toont het werk de initialen van een onbekende logebroeder, zo meldt gemeentewoordvoerder W. Issendonck. De 'unieke' aquarel heeft een plekje gekregen in de zogeheten Prins Frederikzaal, waar regel matig commissievergaderingen en persconferenties worden ge houden en veertien schilderijen hangen van verdwenen landhui zen en kastelen uit Wassenaar. In een andere commissiekamer, de Muzenzaal genoemd, hangt een kleurenportret van de prins naast een kleurenportret van zijn vrouw, prinses Louise van Prui- In de okergele burgemeesters kamer ten slotte, de vroegere werkkamer van de prins, hangt een zwart-wit portret van de prins tussen meubilair dat voor een deel afkomstig is uit diens tijd. Frederik is in 1797 geboren en kocht De Paauw in 1838 van Adri- aan Pieter Twent, die als direc teur van Waterstaat verantwoor delijk was voor de aanleg van de nabije Rijksstraatweg en de afwa- teringssluizen bij Katwijk. Deze man liet het uit de zestiende eeuw stammende pand omvormen tot een Frans landhuis. Prins Frederik, de tweede zoon van koning Willem I, droeg zorg voor een verbouwing in neo-clas- sicistische stijl. Zo liet hij een bal zaal optrekken (de huidige raads zaal) en kwam er een zuilenpor tiek aan de voorkant, waar tegen- Bestuurscentrum De prins overleed in 1881 en het landgoed ging over op zijn doch ter prinses Marie, de vrouw van Wilhelm, prins Zu Wied. In 1918 verkocht ze het pand aan een ex ploitatiemaatschappij en in 1924 besloot de gemeenteraad De Paauw voor 95.000 gulden over te nemen. In 1949 kocht Wassenaar een deel van de omringende grond en in 1962 werd het raad huis uitgebreid met de Muzen- zaal, rechts naast de zuilengalerij. De nieuwe zaal was alleen bereik baar via de spiegelzaal met mar meren vloer, de vaas van Sèvres porcelein en kroonluchter uit de tijd van Frederik. Boven de nieu we zaal kwamen archiefruimten. In de jaren zeventig groeide de gemeente stukje bij beetje uit haar gemeentehuis en in 1983 ver huisden ambtenaren naar de ge meenteflat. Het vroegere paleis van Frederik werd bestuurscen trum, met kamers voor de burge meester, de wethouders en ge meentesecretaris, raadscommis sies en raadsfracties. Gemeente raad en raadscommissies verga deren er, regelmatig worden er huwelijken gesloten en er zijn ge meentelijke ontvangsten en re cepties. De opgelapte zaal tegen over de entree is tentoonstellings ruimte geworden, in de kelder wordt binnenkort een brand weermuseum geopend en op de eerste etage zetelt de plaatselijke schooladviesdienst. De burgemeester doet er alles aan om het raadhuis de allure te geven van een paleis door pas send interieur binnen te halen, za ken op te laten knappen of op be tere plaatsen te zetten. Zo haalde hij een plafondschildering uit de zeventiende eeuw naar het raad huis. In de kleurige brochure 'Van Paleis tot Raadhuis' vertelt de afdeling voorlichting het ver haal van De Paauw en volgens woordvoerder Issendonck is er behoorlijk veel vraag naar dit 7,50 'gulden kostende werkje met een oplage van 1000 exemplaren. I. ONDERSCHEIDING - De Wassen- aarder W.J.O. Palm (56) is gisteren h benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De projectmanager bij het Commissariaat voor Buiten- landse Investeringen neemt 1 okto- ber afscheid van het ministerie van economische zaken en zal daar 'no- de gemist worden'. Volgens een persbericht was Palm een onmisbare vraagbaak en heeft hij er in belangrijke mate toe bijgedragen dat belangrijke bedrij- J ven als het Okura-hotel, de bio-tech- nologische bedrijven Cetos en Cen- tocor voor Nederland hebben geko- INBRAAK Een racefiets van j 1600 gulden en een tas met strip- J boekjes zijn deze week gestolen uit kelderboxen van een flat aan de Me- relstraat in Leiderdorp. De fiets was 1 met een ketting op slot gezet in de i kelderbox. Hoe de inbrekers de kel- derruimte zijn binnengekomen, is nog onduidelijk. De Leiderdorpse politie houdt re- - kening met inbrekers die beschik- j ken over valse sleutels. De afgelo- pen weken zijn op dezelfde 'wijze 1 veel inbraken gepleegd in kelder- j boxen van flats aan de Merelstraat, de Koekoekstraat en de Horsten, t KATWIJK De restauratie van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk neemt nog ongeveer een jaar in beslag. De Oude Kerk aan de Boulevard, waaraan veel minder in grijpend onderhoud wordt ge pleegd, zal in de lente van 1991 weer in goede en helderwit geschilderde staat zijn. De architect van beide werken, B. van Beek uit Oegstgeest, vertelt dat aan geen van de kerken echte veran deringen zullen plaatshebben. "Het gaat alleen om groot onderhoud. Bij de Nieuwe Kerk gaat dat wat ver der, alleen al door de enorme om vang van het bouwwerk. Naast het aannemerswerk komt er een nieu we klok, het gebouw wordt geschil derd, er komt nieuw glas-in-lood en alle andere ramen worden vervan gen. Al met al is er ongeveer drie tot vier miljoen gulden met de klus ge moeid". Van Beek legt uit dat de overheid op grond van een regeling voor res tauratie van oude kerkgebouwen ongeveer zestig procent van de kos ten voor beide kerken betaalt. De rest komt voor rekening van de Kerkvoogdij. "Al het nodige werk aan de Nieuwe Kerk kan met die subsidie worden verricht. Bij de Oude Kerk kunnen we alleen het buitenwerk doen. Dat kost onge veer een half miljoen. Het binnen werk moet ook gebeuren, maar daarvoor zal een ander potje moe ten worden opengetrokken. En dat is veel moeilijker". De overheid bekostigt alleen het gedeelte dat belangrijk is voor het behoud van het monument. Dat is bij de Oude Kerk alleen de buiten kant en bij de Nieuwe Kerk ook het binnenwerk. Van Beek: "Waarom dat zo is uitgepakt weet ik niet. Maar zonde is het wel. Als de bui tenkant van een kerk in orde is, stopt het verval. Maar bij de Oude kerk is nieuw pleisterwerk bijvoor beeld ook hard nodig. We zijn daar al tien jaar over bezig en ik hoop echt dat we in april het binnenwerk er achteraan kunnen doen". Verrassing A.H. van der Broek, uitvoerder van de klus in de Nieuwe Kerk, ver wacht niet voor echte verrassingen komen te staan. Hij zit al twintig jaar in het vak en de toestand van de kerk valt hem eerder mee dan te- Het verbaast me dat bijvoorbeeld het metselwerk nog in hele goede staat is. Daar hoeft maar weinig aan te gebeuren". Aan de westkant van het gebouw, die veel meer te lijden heeft onder de zilte zeewind, is de schade dan ook ernstiger dan op an dere plekken. Hij vertelt dat de kerk construc tief nog goed in orde is. Alleen de zandsteenonderdelen zijn, vooral door de zee-invloeden, sterk ver weerd en zullen worden vervangen. Dat geldt ook voor alle voegen, die stuk voor stuk worden uitgeslepen en opnieuw met kalkspecie gevuld. Verder worden de ijzeren bevesti gingsmiddelen tussen de onderde len vervangen door roestvrij staal materiaal. Dit gaat bijvoorbeeld op voor de verbindingen tussen de ver schillende delen van de raamkozij nen. Als oorzaak voor de slechte toestand van het ijzerwerk noemt Van der Broek door vocht veroor zaakte roest. Het ijzer gaat daardoor kapot en biedt dus geen stevigheid Dagelijks werken zo'n tien mensen aan de vernieuwing van alle lood- en leiwerken aan het dak en de to renspits. De omvang van de repara tie van het dak valt nog te bezien omdat het vijf jaar geleden nog op nieuw met leisteen is bedekt. Wel worden alle dakgoten vernieuwd en als het nodig is de hele gootcon structies daaronder. "Dat blijkt pas als we de boel open hebben gelegd", zegt de uitvoerder. Kerkdiensten Van der Broek vertelt dat ook alle houtconstructies worden nagelo pen. "Het is nog niet te zeggen wat daaraan precies moet gebeuren. Dat blijft een verrassing omdat het pas blijkt bij het uitpeilen van het stuc werk eromheen. Tot nu toe waren alleen wat lichte reparaties nodig, de noodzaak om houtwerk hele maal te vervangen heeft zich nog niet voorgedaan". Tijdens de restauratie kunnen de kerkdiensten gewoon doorgaan. Bij trouwdiensten door de week wordt het gereedschap even neergelegd. Nog tot en met december is die af- praak van kracht, daarna zullen de stellen hun trouwbelofte in de Oude Kerk aan.de Boulevard afleggen. De Nieuwe Kerk aan de Katwijkse Voor straat is volle dig 'ingepakt' met steigerwerk. (foto Wim Dijkman) DONDERDAG 29 NOVEMBER Alphen lezing: 'de betekenis van de nieuwe inzichten van de natuurwe tenschappen voor ons geloof, door Prof. P. Dullemeijer. aanvang 20.00 uur in gebouw Onderweg, Lijster- Leidse Schouwburg. voorstelling 'Kasimir en Karo- line', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. politiek café: 'Straks 25 jaar; de plaats van D66 in de (Leidse) poli tiek', aanvang 20.30 uur in De Har monie, Breestraat. Noordwijkerhout open podium Folk Club Noord wijkerhout, van 20.00 tot 24.00 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout. Voorschoten verkoop-tentoonstelling Welfare afdeling Rode Kruis, vanaf 20.Q0 uur in het Rode Kruis-gebouw, Anthonie van Leeuwenhoekkade. vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het VRIJDAG 30 NOVEMBER Alphen orgelconcert door Simon Stel ling, aanvang 20.15 uur in de Ad- ventskerk. soosavond Stichting Homosexu- Leiden bingo LFC in clubhuis Boshui- zerkade, aanvang 20.00 uur. cabaretvoorstelling: 'Zak en As ontkent alles', door Justus, Erik en Diederik, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Kasimir en Karo- line', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. Leiderdorp film: 'Het Kruis in de asfalt- jungle', Jeugd Baptistengemeente, aanvang 20.00 uur in Christelijke MAVO Dwarswetering, Muzenlaan. over het natuurleven iade een van Noord-Amerika, heer J. Vink, aanvang Oegstgeest concertserie Groene Kerk: Ber nard Job Farid Ouall, op twee vleugels, aanvang 20.15 uur in het Groene Kerkje, Haarlemmerstraat weg. Valkenburg klaverjassen in de kantine van w Valken '68, aanvang 20.00 uur in de kantine, Duyfraklaan. Voorschoten verkooptentoonstelling Welfare afdeling Rode Kruis, 10.00-20.00 ZATERDAG 1 DECEMBER Alkemade cabaretvoorstelling door Bavo Galema, aanvang 20.15 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen. Alphen voorstelling: 'De c lljitsj', door Henk va vang 20.30 uur in he i Ulsen, aan- Parktheater. optreden Angela Groothuizen met haar band The Rude, aanvang 22.00 uur in jongerencentrum Het

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16