LEIDSCH DAGBLAD Driemanschap leidt Nederlandse missie NODIG! Walesa wint eerste ronde Drukkerij Enschedé schrapt 250 banen Ajax-FC Den Haag kan *ii echte topper worden DRUKKERIJ DELTA BACH YS-ultimatum: Irak 1 januari weg uit Kuwayt X 'y ij 1 i J 1 a •rr./jfep SraÉRri Schiphol krijgt nog voor het jaar 2000 vijfde baan BOERENKOOL EN VEGETARISCHE HAMBURGERS I '5 MAANDAG 26 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39406 Prijs fl. 1,35 HAARLEM (GPD) - Bij drukke rij Joh. Enschedé en Zonen in Haarlem gaan als gevolg van een reorganisatie 250 banen verloren. De directie sluit gedwongen ont slagen niet uit, maar is bereid fi nancieel diep in de buidel te tasten om de sociale gevolgen te beperken. Het bedrijf staan enke le zware verliesjaren te wachten. In 1993 moet Enschedé weer winst maken. De Haarlemse drukfabriek van Enschedé telt 880 werkplekken en opereert als één centraal geleid geheel. Op advies van het Ameri kaanse organisatiebureau Arthur D. Little wordt de onderneming nu gesplitst in drie divisies met eigen directies: een tak algemeen handelsdrukwerk, een tweede onderdeel wordt plastic kaarten en passen ('Enschede Security Cards') en de derde poot vormen straks de postzegels, bankbiljet ten, cheques en andere geldwaar dige produkten ('Enschedé Secu rity Printing'). Ongeveer de helft van de te schrappen banen bestaat uit kan toorfuncties. De relatief beschei den activiteiten van de in 1743 op gerichte lettergieterij worden ge stopt. Hetzelfde geldt voor de uit geverij van het bedrijf. De reorganisatie is nodig om de in de jaren tachtig verzwakte con currentiepositie te versterken. De slag met drukkers uit met name Duitsland en Engeland wordt steeds heviger. Enschedé stelt vast dat het vakmanschap van het bedrijf boven elke twijfel verhe ven is, maar dat er op commer cieel gebied zaken blijven liggen. Het stroomlijnen van de interne organisatie moet het de drukkerij een stuk slagvaardiger maken. Een woordvoerder: "Er is spra ke van hokjesgeest. Iedereen ver richt op zijn of haar gebied een topprestatie. Waar het aan ont breekt, is samenhang en snel en commercieel handelen. Aan die toestand wordt nu een einde ge maakt en dat doet pijn. Maar we móeten wel, want als er niets ge beurt, zit dit nu nog met een klein winstje draaiende bedrijf over pakweg twee jaar fors in de verlie zen. Enschedé heeft geen andere keus dan reorganiseren". In 1988 kwam de winst bij een omzet van 133 miljoen gulden uit op 4,7 miljoen en in 1989 bij een omzet van 130 miljoen op 3,3 mil joen. Algemeen directeur Maurits Enschedé heeft zijn werknemers vanmorgen tijdens een besloten en soms emotionele bijeenkomst van de reorganisatie op de hoogte gesteld. De ondernemingsraad en vakbonden zijn eind verleden week al vertrouwelijk ingelicht. De grafische FNV-bond Druk en Papier zegt in een eerste reac tie te geloven dat ontslagen kun nen worden voorkomen. Maar dan zal het bedrijf er volgens de bond alles aan moeten doen om personeelsleden van wie de baan overbodig wordt, elders aan werk te helpen. Enschedé heeft dat be loofd. De woordvoerder van het bedrijf: "We zijn het aan onze mensen verplicht en hopen mede door de enorme vraag in de grafi sche industrie naar vaklieden een heel eind te komen". Als aanstaande zondag het duel tussen Ajax en FC Den Haag doorgaat, is er voor het eerste sinds jaren weer eens sprake van een echte topper. De opval lend acterende Hagenaars handhaafden zich gisteren in De Kuip op de derde plaats in de eredivisie. De op papier nauwelijks im ponerende ploeg van Co Adri- aanse won ook zonder zijn ge schorste topscorer, oud-UVS'er Marcel Valk, met 0-2 van Feye- noord. Het Haagse spel is vooral gebaseerd op inzet en enthou siasme en minder op vernuft en techniek. Het in financieel op zicht beduidend beter bedeelde Feyenoord had op die eenvoud geen antwoord. Overigens heeft een groep van ruim 300 Haagse supporters de wedstrijd van hun favoriet gemist. Zij werden vanaf Rot terdam CS, bewaakt door 50 ME'ers, teruggestuurd naar Den Haag. De groep reisde met een trein uit de gewone dienstrege ling. Op weg naar Rotterdam werd steeds aan de noodrem getrok ken en stevig huisgehouden in de coupés. Op de terugweg zag een groep van 20 man bij Delft kans om uit te stappen en be zorgden de politie daar handen vol werk. De spoorwegpolitie luidde trouwens gisteren de noodklok en zal komend weekeinde niet meer dan 1000 supporters van risicogroepen per trein naar uitwedstrijden begeleiden. De kans bestaat daarom dat door deze beperking de topper tus sen Ajax en Den Haag niet eens doorgaat, tenzij de politie assis tentie verleent. Het ministerie van binnenlandse zaken be schouwt het treinvervoer van voetbalsupporters niet als een taak van de politie en vergoedt dergelijke bijstand niet. Op de foto: Heini Otto wordt omhelsd nadat hij het eerste doelpunt heeft gescoord voor FC Den Haag tegen Feijenoord. Noodlanding vier VS-helikopters HAASTRECHT/VALKENBURG Vier helikopters van de Ameri kaanse luchtmacht hebben van middag als gevolg van slecht zicht een noodlanding gemaakt. De pi loten hebben hun toestel in de buurt van Haastrecht aan de grond gezet. Ze mogen van de vluchtleiding voorlopig niet door vliegen. Door het donkere weer en de nabijheid van hoogspannings kabels zou het opnieuw opstijgen te gevaarlijk zijn. Verschillende politiekorpsen en de Koninklijke Marechaussee in Gouda spraken aanvankelijk van noodlandingen langs de Steekter- weg tussen Alphen en Bodegra ven en in de buurt van Gouderak en Reeuwijk. Voor zover bekend hebben zich bij de noodlandingen geen problemen voorgedaan. I De heli's, die richting marine- vliegveld in Valkenburg vlogen, maken deel uit van de 380 Black Hawks die via Nederland op weg zijn naar de Golf. Benzine 4 cent duurder ROTTERDAM (ANP) - Benzine en i dieselolie worden morgen 4 cent per liter duurder. De literprijzen I aan de zelfbedieningspomp worden 173 cent voor super plus loodvrije benzine, 169 cent voor euro loodvrij, 1177 cent voor gelode super benzine en 121,8 cent yoor diesel. Ongepast hokje VOORSCHOTEN - Een onge veer 30-jarige man heeft afge lopen zaterdag de bedoeling van het pashokje van een boe tiek aan de LeisdeWeg in Voor schoten niet helemaal goed begrepen. In plaats van de kle ding uit het rék aan te passen, liet hij het bij het uittrekken van zijn eigen kleren. Vervolgens wenkte hij met een kort 'pst' éen verkoopster om zich te laten bewonderen. Gillend maakte zij zich uit de voeten en poogde door de win keldeur af te sluiten de pot- loodventer binnen té houden. De man vluchtte evenwel in haastig aangeschoten kleding via een raam en was spoorloos. Mogelijk een bui Veel bewolking en moge! i ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Middagtcmperatuur ongeveer 5 graden. Noordoostenwind, zwak tot De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Veel bewolking en af en toe een bui. Middagtcmperatuur on geveer 4 graden. Later in de weck in de nacht en vroege ochtend lichte vorst. 24 PAGINA'S DEN HAAG (AP/ANP/GPD/Rtr) - Ex- premier P. de Jong en de oud-ministers M. van der Stoel en H.J. Witteveen gaan naar Baghdad om te probe ren de Nederlandse gijze laars vrij te krijgen. Dat bleek gisteravond nadat oud-minister J. Luns zich eerder had teruggetrokken als leider van een missie. De Verenigde Staten eisen dat Irak zich voor 1 januari te rugtrekt uit Kuwayt. De oud-ministers Witteveen, Van der Stoel en De Jong. "dat er in Den Haag wel uitzonder lijk lang wordt geaarzeld en over al- Vorige week verzochten de fractie- lerlei aspecten - zoals de samenstel- leiders in de Tweede Kamer oud- ling van de missie - te lang wordt ge- minister Luns r Irak delibereerd". kiezingen de meeste stemmen ge- der de 10 procent steken. niet i: gen door een outsider, de Pools-Ca- kiezingsronde van het president schap te verzekeren. Walesa had vooraf laten doorschemeren dat hij zich in dat geval uit de campagne zou terugtrekken. Inmiddels heeft hij via een woordvoerder laten we ten toch door te gaan. Al bij de eerste prognoses die gis teravond direct na sluiting van de stembus verschenen, tekende zich de nederlaag van Mazowiecki af. Toen was er nog sprake van een bij na gelijk aantal stemmen voor de premier en Tyminski, een zaken man die zich een aantal weken gele den in de politiek heeft gestort. De campagne van Tyminski deel op de belofte dat hij weet hoe hij mensen rijk moet maken. Volgens eigen zeggen emigrant slaagd za kenman, hoewel er zeer veel ondui delijkheid bestaat over hoe rijk hij werkelijk is. De Poolse pers nadese zakenman Stanislaw Ty minski. Nadat 44 van de 49 provincies wa ren geteld, stond Walesa op ruim 40 procent, Tyminski op ruim 23 en Grove schending mensenrechten in Papua-N. Guinea LONDEN (AP) - Op het eiland Bougainville, dat hoort bij Papua- Nieuw-Guinea, zijn de afgelopen draaide twee jaar vele burgers vermoord gemarteld bij acties van het leger de oproerpolitie tegen rebellen. Dat heeft hij zich heeft de mensenrechtenorganisatie weten op te werken tot geslaagd wen. Volgens eigen zeggen heeft hij een multinationaal bedrijf. Maar in het hoofdkantoor in Toronto blij ken niet meer dan een man of 15 te werken. Zowel in het Walesa-kamp als bij de aanhangers van Mazowiecki be staat grote verontrusting over het verkiezingsresultaat. Premier Ma zowiecki was diep teleurgesteld. Hij heeft inmiddels laten weten als pre mier te zullen aftreden. (pagina 2: Polen vinden Mazo- wieckie alleen maar somber: pag. 5: Outsider Tyminski verrast) hij vrijdagavond zijn goede vriend kon gisteravond en oud-minister Udink i schoof als reispartner. CDA-fractieleider Brinkman het niet de bedoeling de Luns uit te breiden met oud-politi- Stoel (PvdA) en missie zal mislukken, als blijkt dat de Belgische regering de verklaring niet steunt. De Amerikaanse regering wil dat de Veiligheidsraad een resolutie aanneemt waarin militair optreden wordt goedgekeurd als Irak op 1 ja nuari niet weg is uit Kuwayt. Over Baghdad gaat. de resolutie zal vermoedelijk don- De Jong (CDA), pre- derdag worden gestemd. Tijdens 1967 tot 1971; ex-minister zijn recente reis langs de landen die buitenlandse zaken Van der deel uitmaken van de V-raad heeft de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) steun gezocht die resolutie. Onduidelijk is ■minister Witteveen (WD). Het familiecomité is tevreden. "We zijn vooral met Max van der echter of het vaste lid China de r op dat de kans op een militair optre- Stoel erg blij. Die stond ook boven- lutie zal steunen. Ook wat betreft aan onze lijst", aldus een woordvoe- niet-permanente leden van de V- der. Vanmorgen bleek dat Brink- raad bestaat onzekerheid. Colombia den steeds groter wordt, als de Vei ligheidsraad door middel van een resolutie groen licht geeft voor het gebruik van geweld tegen Irak. Daarnaast hekelde Luns het feit mité af va: e reist. Of dat gebeurt hangt kant van Irak gekozen in het Golf- SCHIPHOL (GPD) Schiphol Haarlemmermeer krijgt zo goed als zeker nog jaar 2000 een vijfde start- dingsbaan. Daarmee kan Schiphol kers zijn vertegenwoordigd, belangrijke luchthaven worden het stuk. Zij kunnen Problemeij zijn er ontstaan door het optreden van de Belgische mis sie in Baghdad, die vandaag - in een poging de 28 Belgische gijze- Amsterdam laars vrij te krijgen samen met nog heeft Amerika het volle recht eenzijdig tegen Irak in te grijpen, (pagina 3: Van der Stoel toch naar Irak) (pagina 5 gifgas) Irak produceert nog s de provincie. Zaterdag praat de Iraakse parlementariërs een verkla- stuurgroep, waarin de beleidsma- r|nS uitgeeft. De Belgen spreken Amnesty International meegedeeld. In een 50 pagina's tellend rapport wordt gesproken over het bombar- heeft pas de"laatste week onderzoek deren en overvallen van zeker 40 naar zijn achtergrond gedaan, maar dorpen. Daarbij werden huizen dat heeft tot nu toe geen duidelijk- platgebrand, dorpelingen geslagen heid weten te verschaffen zonder grote toename luidoverlast. Dat staat port van een speciale werkgroep dat als taak had alle geschilpunten tus- de vijfde de ge- baan politiek het licht op groen zet- rap- ten. Over de noodzaak zijn alle partij- Men is er alleen nog niet Auto te water: 2 doden zich daarin uit voor een dialoog met Irak en voor het daarin betrekken van het Palestijnse probleem. Mi nister Eyskens (buitenlandse za ken) had echter vantevoren geëist (gem. Beilen) is gisteren verdron- i partijen in het Plan van Aanpak uit wie de aanleg moet financieren. Schiphol en Omgeving uit de weg te Voordeel van een vijfde baan is niet seksueel misbruikt tientallen mensen vermoord. Onder de slachtoffers bevinden zich journalisten, religieuzen, politi ci, artsen, overheidsfunctionarissen en dorpelingen. Schrijfster Renate Rubinstein dood AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is dit weekeinde de 61-jarige schrijfster en journaliste Renate Rubinstein overleden. Zij leed al meer dan 15 jaar aan de ziekte mul tiple sclerose (MS). Rubinstein, die op 16 november 1929 in Berlijn werd geboren, kwam in 1938 met haar familie naar Neder land. Tot een week geleden schreef zij onder het pseudoniem Tamar co lumns voor het weekblad Vrij Ne derland. Zij schreef in totaal 20 boe ken. Voor 'Niets te verliezen en toch bang' over haar echtscheiding en het alleen wonen kreeg zij in 1979 de Multatuli-prijs. (pagina 10: Strijden tegen vrome leugens) werden omvang van het imperium dat de zakenman heeft weten op te bou- ruimen. Die partijen zijn de NV Luchtha ven Schiphol, de ministeries van vrom, economische zaken, ver keer en waterstaat, de gemeenten Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding cn Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram Vegetarische hamburgers, kilo 10.90 1 1 Q 100 gram ®a®® albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea de grotere capaciteit Schiphol. Het huidige banenstelsel kan 420.000 tot 515.000 vliegtuigbe wegingen verwerken. Ruim vol doende tot ver in de volgende eeuw. De feitelijk capaciteit van Schiphol wordt met de aanleg van een vijfde baan, parallel aan de Zwanenburg- baan, nauwelijks vergroot. Doorslaggevend voordeel is de aanzienlijke verbetering van het milieu rond Schiphol. Volgens de werkgroep vermindert het aantal 'geluidgehinderden' met enkele duizenden. Het aantal woningen dat binnen de lawaaizone valt, daalt van 18.000 nu tot 15.000 in 2003. Om het streefgetal van 9.000 woningen te bereiken in 2015, is aanleg zelfs onvermijdelijk. Alleen met een vijf de baan wordt het effect van steeds stiller wordende vliegtuigen opti maal benut. Bijkomend voordeel is dat een vijfde baan naast de Kaagbaan rela tief de minste hinder oplevert bij nachtelijk gebruik. Schiphol heeft in deze variant 's nachts voldoende capaciteit en de omgeving wordt ontlast. In alle varianten blijven Aalsmeer, Buitenveldert en Amstel veen hinder van Schiphol ondervin den. Bij ongewijzigd baangebruik zou die hinder in de toekomst ech ter sterk toenemen. I - II óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15* Ik neem een jaarabonnement 1 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wal van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats _Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1