EIDEN Krakers kansloos bij nieuwe parkeermeter mm De verborgen kant van de geleerde dr. Rrayskamp Handelaren in clrngs gepakt door telefoon af te luisteren KINDEREN IN DE BOEIEN Per helikopter naar Quasimodo BOUWPLANNEN? LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 LEIDEN Kapotte, ingeslagen en leeggeroofde parkeermeters behoren binnenkort tot de verleden tijd. De Leidse machinefabriek Daleman brengt sinds kort een fraudebesten dige parkeermeter op de markt waarvan het kluisje volgens directeur Lodewijk Daleman zelfs niet met hamer en beitel open te krijgen is. "In Engeland hebben zes mensen dè kans gekregen de parkeermeter open te slopen. In de parkeermeter lag vijftig pond die ze moch- I ten houden. Hoewel ze gereedschap kregen, is het niemand gelukt", weet directeur Dale man. DEN HAAG/LEIDEN - Door onder meer het afluisteren van de telefoon werden deze zomer in Leiden vier mensen aangehouden die betrok ken zijn bij handel in hard-drugs. Een tweetal dat als hoofdfiguren werd gezien, hoorden voor de recht bank in Den Haag een jaar gevange nisstraf en drie maanden voorwaar delijk tegen zich eisen. Daarnaast werd tegen twee Leidenaars negen maanden en drie maanden voor waardelijk geëist door officier van justitie mr. Klopper. Een 25-jarige vrouw uit Oegst- geest wordt ervan verdacht dit jaar cocaïne en amfetamine te hebben verkocht. Zelf beweerde zij dat het ging om een witte stof. niet cocaïne maar 'lidocaïne. Dat is een verdo vend middel dat tandartsen bijvoor beeld gebruiken. Overmatig ge bruik kan leiden tot een hartstil stand. De vrouw bleef bij haar verkla ring dat het ging om lidocaïne. een vergrijp dat minder zwaar wordt aangerekend dan het verhandelen van cocaïne. De officier van justitie weigerde echter haar lezing te gelo ven. Klopper wees daarbij op ver klaringen van andere verdachten en getuigen die het duidelijk hebben Uit testen die de 31-en 40-jarige Leidse medeverdachten deden bij de koop. bleek altijd dat ging. De Oegstgeestse had in juli van dit jaar ook nog geprobeerd om ze ven kilo soft-drugs te verkopen in Den Haag. Geprobeerd, want de handelaar doorzag de truc waarbij slechts de buitenkant echte hash was en de rest uit koeiestront be stond. Onduidelijk bleef haar rol bij het in bezit hebben van rijbewijzen die waren gestolen. Volgens de vrouw had zij zich met de drugshan del ingelaten omdat zij geld nodig had voor een badkamer voor haar astmatische zoontje. Haar compagnon was in veel ge vallen was een 22-jarige Leidenaar die bovendien in juni dit jaar met drie alarmpistolen en 50 patronen in de auto werd aangehouden. Ook hij had rijbewijzen in bezit met het doel die met winst door te verkopen. De Leidenaar verkocht de drugs in veel gevallen samen met de Oegstgeestse vrouw aan twee ande re Leidenaars. Ook die werden gis teren schuldig geacht aan handel maar dan op veel kleinere schaal. Bovendien hadden zij een groot deel voor eigen gebruik. Uitspraak op 7 december. Dertig parkeermeters staan op proef in Leiden. Op de Beesten markt en op de 4de Binnenvest gracht zijn de meters van de Ameri kaanse producent Duncan neerge- 1 zet. "We hebben ze op proef om in de praktijk te testen of ze voldoen. In Rotterdam staan ze sinds deze week ook en in Haarlem zetten we ze waarschijnlijk ook neer", aldus Daleman. Omdat de meters pas een weekje staan, is nog onduidelijk hoe ze functioneren. De nieuwe parkeermeter ver- schilt enorm van het oude apparaat. Was de oude meter geheel mecha nisch. de nieuwe is elektronisch. "Het nadeel van de oude meter is dat de tijd niet echt precies is af te lezen. Dat is met de nieuwe meter wel het geval, omdat er een digitaal klokje in zit. Bovendien is het me chaniek veel simpeler, waardoor er minder kapot kan gaan. Het onder houd is dus goedkoper", zegt Dale man, wiens bedrijf nu al verant woordelijk is voor het onderhoud van de Leidse meters en meehelpt bij het legen ervan. "Verder is de kluis veel beter be veiligd. De oude meters zijn van alu minium. die sla je zo in. Ze hebben daar ook een staalplaatje achter ge zet, maar je kan het nog steeds vrij gemakkelijk openmaken. Bij de nieuwe meter lukt dat niet. Die is helemaal van gietijzer", zegt Dale man. De nieuwe meter heeft ook ronde vormen. "Dat bevordert de slagvastheid". Schrik Volgens Daleman is de nieuwe me ter niet alleen beter, maar ook veel goedkoper in aanschaf. "De oude mechanische meter kost 900 gul den, de elektronische 730 gulden", weet Daleman. Het Leidse bedrijf kwam de nieu we meter tijdens een vakbeurs op Daleman: Niet met hameren beitel open te krijgen" het spoor. Omdat het onderhoud een grote kostenpost is, viel een me dewerker het apparaat op. "Hij wees me op de meter. .De fabrikant zocht nog een importeur voor Ne derland en dat zijn wij geworden". Het goedkopere onderhoud is van groot belang, zo meent de Lei denaar. al valt het met de vernieling van de meters wel mee. "Maar je hoeft maar eén iemand te hebben die bijvoorbeeld ruzie heeft met de gemeente over een parkeervergun- ning en zijn woede koelt op de me ters", vertelt hij. "We hebben het wel eens gehad dat we wekenlang elke dag een heel rijtje meters kon den maken". Omdat de nieuwe meter veel min der storingsgevoelig is. was het voor het Leidse bedrijf een goede mogelijkheid om met succes het im porteursschap op zich te nemen. "Het ging heel erg goed, er is veel in teresse voor de meter", zo zegt Dale man. Maar van de week kreeg hij de schrik van zijn leven toen het Alge meen Nederlands Persbureau een berichtje op de telex zette. De nieu we meter zou allerlei vreemd geld accepteren. Vreemde munten met een geringe waarde zouden de ma nier zijn om goedkoop te parkeren, zo meldde het ANP. Iedereen viel over Daleman heen. Rekensom De directeur is er nog steeds boos over. "Elke parkeermeter accep teert vreemd geld. Het is alleen de vraag of je er ook tijd voor krijgt", zo zegt hij. "Natuurlijk, er zijn enkele munten die ook tijd geven. Maar dat gebeurt niet alleen bij deze, maar bij alle parkeermeters. Ik heb hier zak ken vol buitenlandse munten staan van alle Europese landen. En er zijn er maar enkele waarop een parkeer meter werkt". Volgens Daleman is het wel mo gelijk om parkeermeters aan te schaffen die zo zijn af te stellen dat alleen Nederlands geld wordt geac cepteerd. "Maar in Leiden staan 500 parkeermeters. Per jaar wordt er 300 gulden aan vreemd geld uitge haald. Een meter die dat geld niet accepteert kost 500 gulden meer, voor alle meters komt het dus op 25.000 gulden. Dan is de rekensom toch gauw gemaakt". Daleman is ook bezig met het im porteren van een nieuwe parkeer automaat, die een telefoonaanslui ting heeft. "Vanuit een centrale kun je dan elk moment van de dag een overzicht krijgen van het aantal kaartjes dat is verkocht, hoeveel geld er in zit en nog meer van dat soort dingen. Als hij kapot is, belt de automaat zelf op". Breestraat met palen afsluiten LEIDEN - Het is simpel en re latief goedkoop om de Bree- straat af te sluiten voor al het verkeer dat er niet mag komen. Lodewijk Daleman verbaast zich over het feit dat de gemeen te daar niet toe overgaat. "Een slagboom aan twee kan ten van de Breestraat is niet echt de oplossing. Die worden vrij snel vernield, bovendien moe ten fietsers er altijd omheen rij den. Het is veel makkelijker om hydraulische palen te plaatsen. Die zakken in de grond als er een bus nadert. Je rust elke bus uit met een zendertje zodat ze op afstand kunnen worden be diend", vertelt Daleman. "Het verkeer dat incidenteel in de Breestraat moet zijn, geef je een pasje waarmee ze de ver sperring kunnen laten zakken, technisch heel makkelijk te rea liseren. Bovendien kunnen fiet sers gewoon tussen de palen doorrijden en zijn ze niet te slo pen. Zo'n systeem kost nog geen honderdduizend gulden". LEIDEN - 'Vanwege het fantastische verkeersbeleid is Quasimodo alleen bereikbaar per helikopter'. Zo luidde de tekst van een advertentie die gis teren in deze krant stond. Oorzaak voor de boosheid van eigenaresse me vrouw W. van den Ouweelen is dat haar zaak op de hoek van de Boisotkade volledig is geïsoleerd. Op de Kaiserstraat en de Boisotkade wordt aan de riolering gewerkt en de Witte Singel wordt opnieuw geasfalteerd. "Het is te gek voor woorden", vindt Van den Ouwelen. "Deze week werd er een nieuwe vrieskist bezorgd. De bezorgers zijn tot de Doezastraat geko men en verder niet. Uit kwaadheid heb ik toen die advertentie laten zet ten". De werkzaamheden hebben het restaurant nogal wat klandizie ge kost. "Er komt geen mens meer voorbij, 's Avonds leggen we planken neer om het onze klanten makkelijk te maken, maar bij een flinke regenbui drij ven die weg en is het helemaal niet te doen om in de zaak te komen". LEIDEN - Een aantal leerlingen van de basisschool De Valkenier in de Merenwijk werd gisteren door de politie in de boeien geslagen. Niet voor lang overigens want de actie maakte slechts deel uit van een pro ject over het nieuwe 06-11 alarm nummer op de school: 's ochtends een praatje van een ambtenaar, 's mid dags de praktijk van Leidse agen ten. Het is een van de vele projecten op deze school. Zo werden de afgelopen week kerstkaarten verkocht waar van de opbrengst is besteed aan de aanschaf van voedselpakketten voor Roemenie. Binnenkort zijn de kinderen zelfs op televisie te zien bij het spelletje 'Dinges' van de NCRV. Logopedie behouden' Encyclopedieën, erotica en eerste drukken op veiling DEN HAAG - De Leidse Hoge school heeft gistererf bij de Raad van State geeist dat het ministerie van onderwijs de subsidie voor de opleiding logopedie voortzet. Het ministerie had eerder het aantal eer- stejaars voor deze opleiding voor volgend jaar op 275 voor het gehele l land vastgesteld. Omdat per oplei- j ding een minimaal aantal studenten nodig is, wil het ministerie een aan tal opleidingen waaronder Leiden (met ingang van komend studie jaar) afbouwen. De uitspraak volgt over twee weken. REGENTENKAMER - De regen tenkamer van het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht is de eerst komende drie zondagen (van 25 no vember tot en met 9 december) ge sloten. Daarna is de regentenkamer voor het publiek geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Paddeltje, de scheeps jongen van Michiel de Ruijter was het eerste indrukwekkende boek voor dr. C.H.A. Kruyskamp (1911- 1990). Dat schreef de geleerde vlak voor zijn overlijden in april in een gelegenheidsboekje van de Zut- phense drukkerij Nauta. Joh. C. Been uit Brielle - de schrijver van Paddeltje - was een vriend van Kruyskamps vader en de jonge Cor- nelis Kruyskamp verzamelde toen postzegels. Op zijn veertiende had hij daar genoeg van: hij begon aan het vergaren van een enorme boe kencollectie. Uiteindelijk verzamel de Kruyskamp er 35.000, die in zijn woonhuis aan het Rapenburg op 700 meter aan boekenplanken rust ten. Acht jaar geleden liet hij al een collectie-Nederlandse literatuur veilen. Nu Kruyskamp overleden is, wordt de totale boekencollectie ter veiling aangeboden bij het Leids antiquariaat Burgersdijk Nier- mans. Een groot deel van die collec- tie-Kruyskamp gaat - samen met an dere kleine collecties - aanstaande dinsdag en woensdag (beide dagen vanaf 14.00) bij het veilinghuis aan de Nieuwsteeg onder de hamer. Daartoe worden daar vandaag (10.00 - 16.30) en morgen (12.00 - 16.30) kijkdagen gehouden. Kruyskamp had een zeer veelzij dige belangstelling. Naslagwerken, erotica, klassieke literatuur, ge schiedenis en kunstgeschiedenis, Frans. Duits en Engels, boeken over boeken en letters, techniek, archi tectuur. prentkunstboeken; het kreeg allemaal een plaats in zijn mo numentale huis. De taal- en letter kundige had, zoals het iedere goede boekenverzamelaar betaamt, zijn eigen ex librissen. Het eerste boe- kenmerk draagt de spreuk Ante om nia silvae (Voor alles de bossen), wat gezien de herkomst van papier enigszins tegenstrijdig klinkt. Het slaat namelijk op Kruyskamps lief de voor de natuur. Het tweede ex li- bris laat, als een soort wapen, een kruis met daarbij een opgeslagen kamp zien. Popmuziek Cor Kruyskamp werd in 1936 redac teur van het Woordenboek der Ne derlandse taal en later hoofdredac teur van vier edities der Dikke van Dale. Hij werkte graag thuis temid den van de boeken en schafte zich zodoende privé een enorme collec tie naslagwerken aan. Die openen de fraai uitgegeven veilingcatalo gus. Het Biografisch Woordenboek van Nederland, de Encyclopediae Britannicade Brockhaus. de Larousse. de Moderne Encyclopedie der Wereldliteratuur, de Oxford En cyclopaedia en de eerste zeldzame editie van de Winkler Prins (1870- 82): het is slechts een greep, maar Kruyskamp had ze in zijn tuinka mer allemaal onder handbereik. Kruyskamp weigerde in zijn edi ties van de Dikke van Dale 'onzin- woorden' als boterberg en boeren metworst op te nemen, en verzon .negatief gekleurde definities van popmuziek - 'in de smaak vallend bij onrijpe personen' - volleybal en kosmografie. In zijn woordenboe ken vermeldde en definieerde hij bepaalde drieletterwoorden en hun varianten helemaal niet. Zo'n 110 nummers uit de veilingcatalogus werpen daarom een boeiend licht op de persoonlijkheid van Kruys kamp. Want deze haast negentiende eeuwse studeerkamergeleerde, die van de moderne tijd niets moest hebben, hield met grote precisie een verzameling haast wetenschap pelijke erotica op peil. Zo trof men in zijn bibliotheek een serie Franse erotische bloemle zingen uit 1981 aan (catalogusnum mer 290), waarin bijvoorbeeld een verhaal van Xaviera Hollander staat. De boeken zijn in wijnrood fluweel gebonden. Even bijzonder zijn de elf haast kunsthistorische plaatjesboeken, die van de tussen 1959 en 1966 uitgegeven reeks Bilio- theque Internationale d'Erotologie deel uit maken (car. nr. 253). Deze thematische geschiedenis over de uitbeelding van de seksuali teit heeft een deel over symbolisme (met een Parijse obelisk op het voorplaat), over film (met bijvoor beeld Sophia Loren), over de hel en de duivel en hun relatie met erotiek, over oude technieken en over Dui zend-en-een-nacht. De elf delen worden samen op 200 tot 250 gulden ingezet. Als er een deel over rock 'n roll en seksualiteit zou zijn geweest in 1966, had het ongetwijfeld in de reeks gezeten. Mond Het opmerkelijkste nummer uit de catalogus is het Lexicon Eroticum (nr. 277). Het is geen boek, maar een op driehonderd gulden ingezette kartonnen doos waarin Kruyskamp op dunne papiertjes citaten uit boe ken van alle tijden verzamelde, en het woord dat een erotische beteke nis had, onderstreepte. Zo valt er, steeksproefgewijs, te lezen '...dat de meisjes dicht toegestopt moesten worden, gelijk de Brandewynfles- sen of de Geest raekt'r uit'. 'Wil je weer eens overvaren of een rijmpje als 'Een Vrou, een Wolf en een Hond/ Die hebben t'saam een wijde mond: Wie durft het zeggen hem vermeten. Hoe veel Vleesch die Die ren 't jaar eten'. Wie nu het tien jaar oude Erotisch Woordenboek van de opvolger van Kruyskamp, dr. H. Heestermans, opslaat constateert dat de naam Kruyskamp nergens valt. Mogelijk gebruikte de geleerde Kruyskamp deze oude citaten voor het inmid dels vele delen tellende Woorden boek der Nederlandse Taal, of liet hij ze er juist uit weg. Ook antropologische boeken ont breken in Kruyskamps collectie niet. Zoals van de befaamde Boris- law Malinowski over het geslachts leven der Wilden in Noordwest- Melanesië (cat. no. 267). De geleerde aan het Rapenburg bezat er een Duitse en een Engelse uitgave (bei de uit 1929) van. Oogstrelend is het paradepaardje van deze najaarsveiling: een voor de tijd van uitgave (1927) wonder van druktechniek. Histoire charmante de l'adolescent Sucre d'Amour is een op prachtig papier uitgegeven losbladige verzameling erotische verhalen met houtsneden in Art De- co stijl (cat. no. 247). Maar dat boek moet dan ook minstens vier- tot vijf duizend gulden gaan opbrengen. Een tweede deel van de collectie- Kruyskamp wordt volgend jaar mei geveild. Een afbeelding uit de komedie 'Lypistrata' van de Griekse dichter Aristophanes. In een Engelse geïllustreerde vertaling van J. Lindsay (cat. no. 245) uit 1926 moet het werk dinsdag 200 gulden opbrengen. Dr. C. Kruyskamp (1911-1990). ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN OEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaal. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. rai ac/* Mrbvcy STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9