Gorbatsjov wil snel vergadering V-raad Isolement Gorbatsjov draagt bij aan crisis in de Sovjetunie voor Mensen met Keukenkriebels hebben Wij een Sterk Receptenboek. Coup militairen in Transkei mislukt Schaatsen in de Verenigde Arabische Emiraten in trek Communisten: geen zetel in Bosnië-Hercegovina SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Bush: kans op geweld tegen h ak dichterbij PARIJS/D JEDDA (AP/Rtr/AFP) - Sovjet-president Gorbatsjov wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties onmiddellijk bijeen komt om zich te beraden over "de uiterst ge vaarlijke" situatie in de Golf. VS-president Bush heeft gisteren gezegd er "meer dan ooit" van overtuigd te zijn dat Irak uit Kuwayt moet worden verdreven en dat het moment om Irak met geweld te verdrijven langzaam dichterbij komt. Bush sprak gisteravond na aan komst in Saudi-Arabié met de Ku- waytse leider in ballingschap emir Sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah, met de Saudische koning Fahd. Na Egypte genoot Hafez al-Assad. Bush wil na gaan in hoeverre Assad bereid is een VN-resolutie te ondersteunen. Bush doet tijdens zijn rondreis ook afloop zei hij dat de VS waytse regering het erover eens zijn dat de VN-Veiligheidsraad snel een resolutie moet aannemen die het ge bruik van geweld mogelijk maakt, r hij president Mu- wapenvoorraden en soldaten ver voeren. Een medewerker van de Iraakse ambassade heeft de be schuldigingen van de hand gewe- de Ku- barak zal spreken, ens ziin Sovjet-minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken vertrekt mor gen naar China om de Golfcrisis te bespreken. Centraal staat de vraag ABU DHABY - Arabische kin deren in traditionele kledij en schaatsen in hun handen staan te dringen in de rij voor de hypermo derne kunstbaan van Abu Dhaby, een teken van het groeiend enthou siasme van de jeugd van deze Golf staat voor de uit het verre Noorden overgewaaide sport. Voor minder door met het bestuderen van de ko- dan twee Amerikaanse dollars per rarii 0f het meehelpen in de winkel uur kan ieder kind boven de vier Van hun ouders. De nieuwe wei jaar een duur paar schaatsen huren Vaart en de daarmee gepaard gaan- en zich uitleven in een sport die je verstedelijking, hebben veel ou- voor een heet woestijnland op zijn ders voor de noodzaak geplaatst minst ongewoon is te noemen. nieuwe vormen van vermaak voor Een kind van de Verenigde Arabi- hun kinderen te bedenken, sche Emiraten heeft het beter dan kinderen in menig ander land. De welvaart als gevolg van de enorme Van officiële zijde wordt ook ge- opbrengst van de olie-exporten heeft geleid tot moderne gezond heids-, onderwijs- en welzijnsvoor zieningen. Maar ook jeugdcriminaliteit en drugsgebruik, verschijnselen die voor deze regio geheel nieuw zijn, worden nu in deze gemeenschap als een probleem onderkend. Vroeger brachten kinderen hun vrije tijd zijn er speciale uren waarop de ijs baan alleen voor vrouwen en kinde ren open is. Vrouwen doen dan hun zwarte sluiers af. en doen samen met hun kinderen mee met de pret op het ijs. Volgens de voormalige Oosten rijks schaatskampioene Christiane Marler, die nu als instructeur aan de ijsbaan is verbonden, heeft het schaatsen in Abu Dhaby meer een ijsbanen moet ook recreatieve betekenis, in tegenstel- De bouw in dat licht worden gezien. De heid wil in het gehele land de sport beoefening en recreatie bevorderen ëe entreekosten en lesgelden zijn zodat kinderen iets te doen hebben in hun vrije tijd. De ijsbaan van Abu Dhaby is een van de vier ijsbanen in het land dat 1,6 miljoen inwoners telt. De bouw ervan heeft negen miljoen dollar ge kost. De baan werd in 1988 feeste- u, ftusi. ue uddii weru in i»oo iet wezen op het grote aantel bmten- m geopend tijdens de viering landers - ruim ij g p de dag van de onafhankelijkheid. rijftig procent - die de jeugd hebben la ten kennismaken met nieuwe vor- vermaak. "Ze willen Volgens de directeur van de ijs- doen dan in het park zitten", aldus baan, Abdul Razik, wordt de ijs- sociaal werker, verwijzend de overdaad aan speelhallen met deospelletjes, kegelbanen re vermaakscentra. dan ook bedoeld om zoveel moge lijk mensen in de gelegenheid te stellen mee te doen. "Kinderen van de Golfstaten hebben genoeg zelf vertrouwen en durf en leren snel, maar het is niet waarschijnlijk dat ze ooit uitgroeien tot professionele schaatsers", aldus Marler. Er wordt gewerkt aan de oprichting van een nationale ijshockeyploeg. maar dit project vordert maar langzaam. Het kunstrijden, en het opvoeren van ijsballetten, stuit in het orthodox-is- baan wekelijks door tweeduizend lamitische Golfstaatje op de gtand van de ouders tegen de weinig verhullende kleding die hierbij wordt gedragen. gebruikt en is het het ande- drukst op vrijdag, de wekelijkse vrije dag voor moslims. Elke week al heeft een diplomatieke oplossing of de twee communistische de Golfcrisis nog steeds de gendheden moeten instemmen met voorkeur. VN-resolutiedie geweld tegen Volgens diplomaten hebben de Irak toelaat, aldus diplomaten. Chi- de Sovjetunie beide werptekst klaar liggen v nieuwe VN-resolutie, m< schillen zij van mening voorwaarden en omstandigheden grote mogendheden waaronder een militair ingrijpen te- bekritiseerd, gen Irak gerechtvaardigd is. heeft herhaaldelijk ;en waardelijke terugtrekking van Irak er- uit Kuwayt geëist, maar tezelfder- de tijd heeft het de interventie van de het gebied De Franse president Mitterrand zei gisteren dat een resolutie over het gebruik van geweld snel in over weging moet worden genomen en "binnen drie weken" aangenomen. met het verstrijken van de tijd al leen maar groter", aldus Mitterrand. Uit VN-kringen werd gisteren i Irak heeft Groot-Brittannië toege zegd nog eens 25 Britse gijzelaars vrij te laten. Het Ierse bedrijf PARC dat een ziekenhuis in de Iraakse hoofdstad Baghdad runt heeft voor zijn 204 Europese werknemers al daar uitreisvisa gekregen. De Ieren Volgens een vakbond in Egypte moeten meer dan een half miljoen Egyptische gijzelaars in Irak dat de Veiligheidsraad in elk het Iraakse leger werken of worden geval niet nog deze week bijeen komt. Bush heeft morgen in Genève een onderhoud met zijn Syrische ambt gedwongen Iraki's te vervangen die naar het front zijn gestuurd. Vol gens een woordvoerder moeten bij voorbeeld Egyptische chauffeurs JOHANNESBURG (Rtr/AP) - In het zwarte Zuidafrikaanse thuis land Transkei hebben opstandige militairen vanmorgen geprobeerd het militaire bewind van generaal- ners telt, is een van de vier in naam onafhankelijke Zuidafrikaanse thuislanden, die in de jaren zeventig en tachtig werden gecreeerd om als onderdeel van het apartheidssys- majoor Bantu Holomisa omver te teem aparte staten voor zwarten tot werpen. Holomisa zei in een verkla ring dat hij nog steeds aan de macht is en dat de couppoging het werk was van zes blanken, onder wie ko lonel Craig Dule, die al eerder be trokken was bij staatsgreepplannen, tegen Holomisa, en een onbekend aantal zwarten. Diplomaten en burgers in Umtata zeiden dat na zonsopgang gevech ten waren uitgebroken en dat solda ten onder leiding van Dule probeer den regeringsgebouwen te bezetten in het centrum. Troepen die trouw zijn aan Holomisa wisten dit te ver hinderen. Het onafhankelijke nieuwsagentschap SAPA meldde dat een "groot aantal" soldaten bij de gevechten gewond is geraakt. De onrust zou zij uitgebroken op een le de buitenwijken stand te brengen. Onbekenden hebben gisteren in het zwarte township Khayelitsha bij Kaapstad twee blanke politie agenten onder vuur genomen. Een van de agenten werd daarbij ge dood. de ander raakte gewond. De politie meldde dat bij andere inci denten in Zuid-Afrika vijf zwarten zijn gedood. Denen vervroegd naar de stembus DHAKA - Een schooljongen passeert een brandende jeep bij de campus van de universiteit van Dhaka. Daar zijn rellen uitgebroken tegen de regering, waarbij volgens getuigen zeker 25 mensen gewond raakten. (foto ap> KOPENHAGEN (GPD) - Dene marken gaat op 12 december ver- H H vroegd naar de stembus. Dat is gis- Umtata, later zouden de rebelleren- teren besloten nadat de onderhan- BELGRADO (Rtr/AFP) - De com munisten zijn er niet in geslaagd ook maar één zetel te behalen in het parlement van de Joegoslavische deelrepubliek Bosnië-Hercegovina. Dit bleek na telling van 85 procent van de stemmen, na de eerste vrije verkiezingen die sinds de Tweede Wereldoorlog in deze republiek zijn gehouden. Volgens de voorlopige uitslagen die woensdag door het Joegoslavi sche persbureau Tanjug werden ge meld, wonnen de nationalistische partijen - die de Serven, Kroaten en islamieten vertegenwoordigen - 57 van de 110 zetels in de Kamer van Communes. In de overige 53 kies districten heeft geen van de kandi daten meer dan 50 procent van de stemmen gekregen. Op 2 december wordt in die districten een tweede ronde gehouden, waarbij de strijd gaat tussen de twee kandidaten die nu de meeste stemmen hebben be haald. De communisten, die zich zelf hebben omgedoopt tot socialis ten, maken daarbij volgens Tanjug weinig kans. De nationalisten nemen ook de leiding bij de verkiezing voor de 130 zetels in de Kamer van Afgevaardig den - die even machtig is als de Ka mer van Communes - waarvoor de deelrepubliek in zeven kiesdistric ten is ingedeeld. Bij de verkiezin gen voor de zeven leden van de Pre sidentiële Raad van de deelrepu bliek - waarin twee moslims, twee Serven, twee Kroaten en een verte genwoordiger van een van de ande re nationaliteiten zitting moeten hebben - heeft de kandidaat van de islamitische Democratische Actie Armenië Bij gevechten in de Armeense en clave Nagorno-Karabach in de re publiek Azarbaidzjan zijn twee Azarbaidzjanen om het leven geko men en een onbekend aantal men sen gewond geraakt. Ook werd een Sovjet-soldaat ontvoerd door Arme niërs. De gevechten begonnen dins dagmiddag, nadat onbekenden bij de plaats Zabuch in de enclave twee Azarbaidzjanen hadden doodge schoten. Twintig Sovjet-militairen die daarop naar Zabuch werden ge stuurd, werden volgens het persbu reau Tass onmiddellijk onder vuur genomen door "een groep van tach tig Armeense terroristen". Raket Het Chileense leger gaat volgend jaar samen met het Britse bedrijf Royal Ordenance de raket Rayo produceren. Dat heeft generaal Hormazabal, directeur van de wa- penproduktie en militair onderzoek (CIMI), meegedeeld tijdens een persconferentie na de opening van een symposium over raketten in Santiago. Etiopië Etiopië heeft gisteren bekendge maakt dat 4,3 miljoen mensen vol gend jaar met de hongerdood wor den bedreigd en heeft opgeroepen tot het zenden van meer dan 800.000 ton voedsel. Indien geen hulp wordt geboden, vallen de meeste slachtof fers in de noordelijke provincies Eritrea en Tigre, die al jaren door oorlogvoering worden geteisterd. Partij (PAD) Fikret Abdic de mees te stemmen gekregen. De PAD staat voor in vier distric ten, de Servische Democratische Partij (SDP) in twee BONN (Rtr) - Medewerkers van de Ost-CDU hebben volgens de Süd- de Kroati- deutsche Zeitung in december 1989 de militairen het stadscentrum getrokken zijn. Transkei ontstond in 1976 als van de vier thuislanden onafhankelijkheid alleen door 154 rmljoen mark te Zuid-Afrika wordt erkend. In 1987 sep- zette Holomisa premier Matanzima tra 6-procentsbeiasüngen 'Geld Ost-CDU smokkelen. De Ost-CDU ---utuvoure«ilu.,6mu<.«.i..UvwUUU tember, een maand voor de Duitse af, die hij beschuldigde van corrup- 1S? illegaal 32 miljoen mark (ruim 35 -noor* I ,11YPlTlhl1T0' eenwording, opgegaan in de partij tie, en stelde een regering (CDC) leidt in een kiesdistrict. De miljoen gulden) naar een bank in Bacil 0 van bondskanselier Kohl. nai Ten tijde van de vermeende mal- kende telex, gericht aan het hoofd- versaties was de Oostduitse ex-pre- De Maizière partijvoorzitter de Ost-CDU. De Maizière is maakt via een bank in Denemarken, sinds de Duitse eenwording minis- staatsgreep tegen zijn regime te be- Volgens de krant bewijst de telex ter zonder portefeuille tot de verkie- delingen over belastingverlaging tussen het rechtse minderheidska binet van premier Poul Schlüter en de de sociaaldemocratische oppositie muurvast liepen. Vooral het schrappen communisten doen het dus overal Luxemburg gesluisd. De vroegere slecht. De Joegoslavische premier Oostduitse communisten, nu ver- Ante Markovic, die met zijn Bond enigd in de Partij van Democratisch kantoor in Oost-Berlijn, die rept v voor Hervormingskrachten een al- Socialisme (PDS), worden al langer de transactie waarbij geld is overge- ternatief wil zijn voor de nationalis- verdacht van de illegale uitvoer v tische partijen, heeft eveneens ver- 107 miljoen mark. De krant spreekt van een gete- tevens dat een poging mislukte c banden onderhoudt met het ANC sinds deze organisatie legaal is. De afgelopen dagen had Holomi sa onder meer de Zuidafrikaanse re gering ervan beschuldigd loren. zingen 1 2 december. Transkei, dat 2,75 miljoen i komens boven 50.000 gulden, zoals Schlüter wil, bleek een struikel blok. Volgens de Arbeiderspartij profiteren slechts de rijken van zo'n maatregel. Daarnaast is er volgens de partij in de regeringsvoorstellen geen afdoende Financiële dekking voor de twee miljard gulden, die deze operatie de Deense schatkist kost. ADVERTENTIE MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin vroeg gisteren twee keer om een referendum. Ver moedelijke vraagstelling: heeft u vertrouwen in Sovjet-president Gorbatsjov en diens voorstellen voor een 'Sovjetunie-nieuwe-stijl'. De tweede keer voegde hij er volle digheidshalve aan toe, dat een der gelijk referendum alleen kan wor den gehouden op het grondgebied van de Russische Federatie, de grootste van de vijftien Sovjet-repu blieken. Buiten de republieksgren- zen heeft Jeltsin immers niets te vertellen. Het signaal was er niet minder duidelijk om. Gorbatsjov is een pre sident die niet door het volk, maar, dit voorjaar, door een in meerder heid gedweeë volksvertegenwoor diging in die functie is gekozen en uitzonderlijke persoonlijke macht heeft gekregen. De crisis in econo mie en politiek is sindsdien alleen maar heviger geworden. Overleg Binnenkort gaat Jeltsin opnieuw met Gorbatsjov praten. De Russi sche president is door de Sovjet-lei der in een zeer moeilijke positie ge manoeuvreerd. Aan de vooravond van het debat vorige week in de Op perste Sovjet kwamen de beide po litieke rivalen tot een vergeljk. Vervolgens werd Gorbatsjov door het parlement op het matje ge roepen: vijf jaar perestrojka en een halfjaar presidentschap zorgen nog steeds niet voor volle schappen in de winkels. Integendeel, steeds meer artikelen verdwijnen uit de of ficiële verkoop, de maatschappelij ke onrust stijgt evenredig. De innerlijke tegenstrijdigheid van de Sovjet-politiek werd vervol gens bewezen met de parlementaire goedkeuring van nog grotere be voegdheden voor Gorbatsjov. Die kwam nadat de president in een grotendeels geïmproviseerde toe spraak wijzigingen in regering en legertop aankondigde. Jeltsin had het nakijken. Zijn eis tot ontslag van premier Ryzjkov en diens Unie-regering werd (voorals nog) niet ingewilligd. Zijn voorstel om het land door een 'anti-crisisco- mité' te laten besturen, werd door Gorbatsjov omgebogen in uitbrei ding van de bevoegdheden voor de Federatieraad, een orgaan waarin de leiders van de vijftien republie ken zitting hebben. Dat lijkt alleen in vorm een inwilliging van de eisen van de republieken om mee de landspolitiek te bepalen. Tijdens de laatste zitting van de Federatieraad waren maar liefst 53 personen aan wezig. Omsingeling Jeltsin heeft de vage toezeggingen en halve tegemoetkomingen van Gorbatsjov nu beantwoord met een omsingelingstactiek. De Russische republiek sluit verdragen van eco nomische en politieke samenwer king af met de Oekraïne, Kazach- stan. de Baltische republieken, Wit- Rusland. Of dit bondgenootschap in staat is de macht van het vermale dijde centrum te beknotten, moet worden afgewacht. De patstelling is er echter. De re publieken kunnen niets zonder me dewerking van het centrum. Gor batsjov echter kan weinig uitrich ten wanneer de republieken dwars liggen en presidentiële decreten en regeringsmaatregelen, zoals recen telijk de prijsverhogingen voor luxe-artikelen, niet uitvoeren. Gorbatsjovs machtige positie en tijdelijke winst op Jeltsin zijn ech ter niet meer dan schijn. De Sovjet- president is bij zijn bezoek aan Pa rijs, waar hij de CVSE-topconferen- tie bijwoonde, met een boodschap penlijstje rondgegaan. De winkels moeten vol, er dreigt regelrechte hongersnood. Westerse voedsel hulp, te financieren met goedkope kredieten, moet de Sovjet-leider herstel van gezag opleveren. Doodlopend Echter, ook dit lijkt een doodlopen de weg. Dat westerse voedsel moet worden gedistribueerd. En daar gaat alles fout. In Moskou, schreef deze week een van de dagbladen, ligt voedsel in de winkels weg te rot ten. Het wordt gewoon niet ver kocht. We weten de prijzen niet, zeggen de beheerders. En na enig doorvragen: we hebben opdracht van hogerhand niet te verkopen. Dat riekt naar sabotage, en niet voor het eerst. Maar wie zit er ach ter? Niemand weet het. In radicale kringen gaan de beschuldigende vingers richting conservatieven en leger. Steekhoudende bewijzen zijn er niet. Gorbatsjov houdt het op ge brek aan discipline. Intussen krijgt hij uit conservatieve hoek regel rechte ultimata. Gisteren verklaar de kolonel Alksnis, leider van de conservatieve Sojoez (Unie)-fractie in het landsparlement, dat Gor batsjov nog dertig dagen de tijd heeft om orde en gezag in het land te herstellen. "Gebeurt dat niet, dan zullen we zijn ontslag eisen", aldus Alksnis. Leningradse conservatieve com munisten hebben aangekondigd dat ze Gorbatsjov als partijleider aan de kant willen zetten ten gunste van de conservatieve Russische partijbaas Ivan Polozkov. De mede standers van Gorbatsjov kunnen zo langzamerhand op de vingers van één hand worden geteld. Voorlopig houden Gorbatsjovs internationale prestige en het ge brek aan een kansrijk alternatief hem als Sovjet-president nog aan de macht. Vóór het einde van dit jaar zal blijken of de kampioen van pe restrojka zijn eigen hervormingen kan overleven. Morgen levert het nationale parlement een voorproef je, als het in detail discussieert over Gorbatsjovs voorstellen voor een Sovjetunie-nieuwe-stijl. Krap drie weken later komt het Volkscon gres, Senaat en Tweede Kamer teza men, bijeen. Vermoedelijk valt daar de beslissing over het toekomstige leiderschap van de Sovjetunie. Zin in een nieuwe keuken maar nog geen idee hoe of wat? Haal dan bij ons het grote SieMatic Keukenboek. Meer dan 180 pagina's met informatie, ideeën en heeft zo 'n fantastisch keukenboek. Maar ja, welk ander keukenmerk biedt u zó veel mogelijkheden en prijsklassen? SieMatic is in Duitsland als beste getest. voorat heel veel inspirerende JUf Een kopie van het lovende kleurenfoto's. Niemand anders testrapport krijgt u van ons mee. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 (T etage Mijnders Meubelen)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7