O. en I. werkte met particuliere gelden 'Belangen patiënt slecht geregeld' 'Misbruik sociale zekerheid onbestraft laten' De prij van pure is gedaald Lubbers zegt Kamer onderzoek toe Yroeggeborenen kampen later vaker met problemen F16 GAAT IN ROOK OP CDA: tunnels betalen met opbrengst van spitstoeslag 'Milieubeleid niet koppelen aan koopkrachtdisciissie QUILT- ^-intratuin DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Er komt een onderzoek naar de bewering dat de geheime inlichtin gendienst O. en I. (Operaties en Inlichtingen) in het verleden gebruik heeft gemaakt van orenen ProbIemen zul particuliere gelden. Premier Lubbers heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd tij dens het debat over het bestaan van deze organisatie, die bij een bezetting van ons land de koningin in veiligheid moet brengen, inlichtingen moet verzamelen voor de regering in ballingschap en sabotage-acties moet plegen. UTRECHT (ANP) - Kinderen die wegens ernstige complicaties rond de geboorte op een speciale intensi- ve-care-afdeling (NICU) zijn opge nomen hebben later een grotere kans op psychische problemen dan kinderen in het algemeen. Drs. P. Schothorst concludeert dit in haar proefschrift over een onderzoek bij "NICU-kinderen" van acht jaar en ouder. Ze promoveert op 11 decem ber aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Jaarlijks worden 3.000 kinderen wegens complicaties (extreem kor te zwangerschap, te laag geboorte gewicht, ernstige aangeboren afwij kingen) in een NICU opgenomen. Schothorst, in opleiding tot kinder psychiater, beklemtoont dat niet al- Wel ontdekte ze bij psychiatrisch, Bij vergelijking bleek dat NICU- neurologisch en intelligentie-on- kinderen drie keer zo vaak speciaal derzoek van 200 ogenschijnlijk nor- onderwijs volgen (12 procent), vier maal functionerende kinderen dat keer zo vaak psychische problemen er toch wat aan de hand was. Daar- hebben (43 procent) en acht keer zo bij ging het om lichte psychische, vaak lichte stoornissen in de her- motorische, intellectuele of sociale senfuncties (42 procent) als kinde stoornissen. ren in het algemeen. Vooral te klei- De onderzoeksgroep bestond uit ne babies en vroeggeborenen met kinderen die in 1977 en 1978 opge- neurologische afwijkingen lopen de nomen zijn geweest op de intensive- kans later problemen te krijgen, care-afdeling van het Utrechtse Wil- Onderzoek bij NICU-kinderen helmina Kinderziekenhuis. Als con- was tot nu toe vooral gericht op peu- trolegroep dienden 200 kinderen ters en kleuters. Schothorst koos die door een Rotterdamse collega voor kinderen van acht jaar en ou- van Schothorst zijn onderzocht. der omdat er op die leeftijd intellec tueel, sociaal en emotioneel veel van hen wordt gevraagd. Ze onder zocht de kinderen zelf en betrok on der meer schoolprestaties, gezins factoren. emotioneel en sociaal ge drag bij haar onderzoek. Volgens haar zeggen ouders niet zo gauw dat er iets mis is met hun kind. Het zijn "kostbare" kinderen, die vaak op het randje van de dood hebben geleefd. De tolerantie van hun ouders lijkt dan ook hoger en de problemen van de kinderen wor den vaak niet als lastig ervaren. Schothorst adviseert om kinde ren die het meeste risico lopen op latere problemen niet alleen op jon ge leeftijd maar ook rond hun zesde te onderzoeken. Dan is het mogelijk om de problemen op tijd, met wat extra en heel gerichte begeleiding, zoveel mogelijk te beperken. over geheime wa- matige contacten zijn met gelijk- het verle- soortige organisaties Lubbers sluit niet uit dat particulie- dienst niet ren 'in de historie' geld hebben ge- Pe"^epote, schonken. "Het is de laatste jaren ieder geval niet gebeurd, maar vrc~ ger misschien wel. Ik ben dat nog Punt ondergebracht, op een plek deelgenomen ring, dan is dat volgens Lubbers wil komen, heeft speciale toestem- heel bescheiden geweest. "Het kunnen dat geld van particulieren i gebruikt voor 'cover up'-activitei- ten", aldus de premier. Hij noemde met nadruk dat O. en I. betrokken het 'principieel onjuist' c internatio- het publiek vrij toe- naai beraad in Brussel. Maar er is "Wie bij het arsenaal volgens hem geen sprake van dat O. I. deel uit maakt van een NAVO- De- netwerk. „De dienst is een Neder lands initiatief onder verantwoor delijkheid van de wettige Neder landse regering in vrijheid". Met a ming nodig van de minister fensie", aldus Lubbers. De minister-president ontkende der- (geweest) bij terroristische acties of dere landen is er overleg c De premier erkende dat wel deel aan de coördinatie structuur van de NAVO, maar niet aan de bevelstructuur. Er is weieens enige parle- geopperd dit soort diensten onder hun gang het commandoMnrJ~ brengen, m regel- len wij niet de NAVO te daar wilden en wil- meewerken". rzaken gelijke organisatie mede met parti- andere crirninele activiteiten, zoals ais communicatie-apparatuur. „We culier geld te financieren. bij het Italiaanse Gladio het gev; De geheime inlichtingendienst, Ook weersprak hij de vrees waarvan het bestaan aan het licht Groen Links dat medewerkers kwam na onthullingen over de Itali- O. en I. bij gebrek aanse pendant Gladio, wordt vol- mentaire controle gens Lubbers voor een deel bekos- kunnen gaan. tigd uit de post 'geheime uitgaven' van de begroting van Defensie. Het salaris van de medewerkers valt on der de gewone uitgaven, aldus de premier. 'O. en I.' is in de jaren vijftig opge richt uit,vrees voor een bezetting van het Westen door de landen van het Warschaupact. Nu de politieke situatie in Europa is veranderd en de Koude Oorlog voorbij is, zullen de twee verantwoordelijke be windslieden, Lubbers en minister DEN HAAG (ANP) De opbrengst van een overleg met de minister, wmn Dofonciö Tor Rooi, „c van de spitstoeslag op de motorrij- Van Vlijmen wijst erop dat in het de d°n?t?n standmoet worden ge tu.genbelasting, die min,ster Maij Tweede structuurschema verkeer houden. "We hadden al besloten dat (y®rkeer) wil invoeren, moet ,n zlJn louaen aiaus LiUDDers. Büna alle fracties konden zich vinden in die herbezinning. Alleen oorwaarde" niet wordt voldaan, Groen Links eiste een parlement onderzoek en de onmiddellijke op heffing van O. en I., maar vond daar voor bij geen enkele andere fractie steun. Volgens Lubbers beschikt de heeft dat gisteren gezegd na afloop AMSTERDAM - Deze studente is op zoek van de honderden fietsen die voor de universiteit Hoewel minister Maij het fietsen wil stimuleren door de verhuur 'fiets aan een treinkaartje te koppelen, zijn de meeste studenten met Maij een verschui- de ving van financiële middelen heeft plaatsgevonden van het wegen fonds naar het openbaar vervoer. Aanvankelijk zou tot 2010 onge veer 20 miljard aan wegen worden uitgegeven en 13 miljard aan open baar vervoer. Maij heeft die verhou ding omgedraaid. Daarom is de op brengst van de spitstoeslag noodza kelijk voor de financiering van de tunnels, aldus Van Vlijmen. PvdA-woorvdoerder Castricum noemde de uitlating van Van Vlij men dat de opbrengst van de spits toeslag naar de tunnels moet "voor barig". Volgens hem zou het geld besteed moeten worden aan het he le verkeers- en vervoersbeleid. Tot dusver is er slechts één tunnel in aanbouw (onder de Noord bij Al- blasserdam), die door particuliere beleggers wordt voorgefinancierd. Voor de bouw van de Wijkertunnel onder het Noordzeekanaal worden nog financiers gezocht. Over de ove rige tunnels is nog geen beslissing genomen. Van Vlijmen vindt verder dat er een "dagkaart" moet komen voor automobilisten die zich incidenteel in de spits begeven. Die zou volgens hem ongeveer vijf gulden moeten kosten. Politieagenten zouden op bepaalde punten moeten controle ren of automobilisten niet zonder dagkaart rondrijden. De spitstoe slag kan wat Van Vlijmen betreft "ergens in 1991" of anders op 1 janu ari 1992 worden ingevoerd. De plannen van Maij voorzien in spitstoeslag in de randstad die DALERPEEL - Zwarte rookwolken stegen gisteren op van de F16 straal jager die was neergestort bij een boorlocatie van de NAM. De piloot kwam met de schrik vrij nadat hij zich met zijn schietstoel in veiligheid had ge bracht. Een haperend besturingsmechanisme was de oorzaak van de crash. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Minister Air ders (milieu) vindt dat burgers die meer vervuilen dan anderen, dat in hun portemonnee moeten voelen. De bewindsman hoopt' volgend voorjaar met pasklare voorstellen te komen. "De buurvrouw die iedere week vijf vuilniszakken buiten zet, valt helaas in dezelfde tariefgroep als haar buurman die wekelijks maar één zak afval produceert. Die situatie moeten we eens tegen het licht houden". Alders zei dat in de Tweede Kamer waar het debat over de begroting Milieubeheer werd af gerond. Alders weigert categorisch het milieubeleid afhankelijk te maken van de vraag of de koopkracht van de laagstbetaalden overeind blijft. "Wat vandaag niet wordt gedaan voor het milieu, is morgen vele ma len duurder", waarschuwde Alders. Vooral zijn eigen PvdA-fractie is be ducht dat de kosten van het milieu beleid met name op de laagstbetaal den worden afgewenteld. De bewindsman streeft naar een nieuwe formule voor milieuheffin gen, waarbij milieuvriendelijk ge drag financieel aantrekkelijk wordt gemaakt. Vervuilend gedrag moet juist 'bestraft' worden. Als voor beeld noemde Alders opnieuw de reinigingsheffing. De bewindsman hoopt de gevoe lige discussie over de koopkracht te omzeilen. "Want als je milieuvrien delijk handelt, vermijd je extra las ten". Vooral het CDA is voorstander van deze formule. Ook andere frac ties steunen het princpe, maar de scepsis over de haalbaarheid van deze plannen is groot. Variabele heffingen - afhankelijk van de mate waarin iemand vervuilt - worden zeer fraudegevoelig geacht. Minister Alders zal in het kabinet om extra geld vragen voor het op ruimen van gifbelten. Net als de Tweede Kamer vindt hij het onbil lijk dat de minister van Financiën een kwart opstrijkt van de winst die de landsadvocaat boekt met rechts zaken tegen bodemvervuilers. Ka merbreed leeft de wens dat deze op brengst in zijn geheel aan de schoonmaak van gifgronden wordt besteed. De opbrengst van gerechtelijke procedures tegen bodemvervuilers beloopt volgend jaar naar schatting 20 miljoen. Een bedrag dat oploopt tot 56 miljoen in 1994. Of Alders daar nu 100 procent van mag ge bruiken of 75 procent maakt voor de voortgang van de bodemsanering geen of nauwelijks verschil. Nog af gezien van 't feit dat genoemde cij fers boterzacht zijn. Het gaat de Tweede Kamer meer om het princi pe, dan om het geld. Conducteurs UTRECHT (GPD) - De Spoorwegen onderzoeken of de minimumleef tijd waarop conducteurs in dienst kunnen treden omlaag kan van 21 naar 18 jaar. Ook de maximumleef tijd, die nu nog op 40 ligt, zou moge lijk kunnen worden verhoogd. De NS hopen op die manier meer schoolverlaters aan te trekken, maar ook wordt getracht meer vrou wen, partimers, en mensen uit min derheidsgroepen voor de functie van conducteur te interesseren. Professor adviseert Simons inspraak in gezondheidszorg te vergroten DEN HAAG (GPD) - De belangen zet van de adviesinstanties van patiënten-consumenten in de zondheidszorg. gezondheidszorg zijn onvoldoende Fortuyn bepleit geregeld. Bestaande adviesorganen maatregelen. Zo moet i de zorg doen daar onvoldoende de ge- tenschappelijk gefundeerde advie zen geven en zich verre houden van ingrijpende stellingname inzake politieke, sr een Raad maatschappelijke en ethische de volksgezondheid komen kwesties. Er zal een tevens Verzekerings raad volksgezondheid moeten ko- aldus Fortuyn. Deze raad jaarkaart al in het bezit v I vervoermiddel. haar exemplaar temidden 600 gulden per jaar kost. De contro- Amsterdam staan. Ie moet via camera's geschieden. De opbrengst zou zo'n 250 miljoen per jaar bedragen. Het kabinet spreekt de werknemers in de gezondheids zorg, drie namens de werkgevers en drie op voordracht van de verzeke- geldende basisverzekering moeten komen en moeten bepalen voor welke zaken de verzekerde zichzelf aanvullend moet verzekeren. De Verzekeringsraad neemt besluit na advies te hebben ontvangen van de Raad voor de volksgezondheid. Het bestaande College Voor Zie kenhuisvoorzieningen (CVZ) en het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) moeten verdwij nen, aldus Fortuyn. Kostenbeheer sing kan door de nieuw in te stellen' Deze raad zal de beschikbare Verzekeringsraad. Bovendien zijn oto anp) morgen over dit plan. Grote gemeenten noemen strafkortingen niet effectief Brandstichting De politie van Purmerend heeft de twee enige leden van de plaatselijke burgerwacht gearresteerd op ver denking van een reeks brandstich tingen. Het tweetal beeft bekend in totaal negen van de vijftien "ver dachte" branden in Purmerend te hebben aangestoken, zo verklaarde korpschef W. Schoon gisteren op een persconferentie. Inwonen Verlieten in de jaren zestig de jonge ren op steeds jeugdiger leeftijd het ouderlijk huis, in de jaren tachtig is deze ontwikkeling gekeerd en de jongeren blijven nu langer thuis wo nen dan voorheen. Zo woonde in 1960 47 procent van de vrouwen van 20 tot 24 jaar bij de ouders thuis. In 1981 gold dit nog voor 33 procent, maar in 1987 was dat percentage op gelopen tot 38. Bij jonge mannen is een overeenkomstige tendens te zien, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Produktiebos De uitbreiding van het areaal Ne derlandse landbouwgrond waarop produktiebos wordt .aangeplant blijft achter bij het streven. Het stre ven is om jaarlijks een uitbreiding van 1.200 hectare te realiseren, maar het resultaat is de afgelopen jaren aanzienlijk lager geweest. Dat blijkt uit gegevens die staatssecrataris Gabor, van natuurbeheer gisteren verstrekte tijdens een overleg met de vaste Kamercommissie voor landbouw en natuurbeheer. Fysiotherapeuten Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) geeft de fysiotherapeu ten nog een week respijt om met de ziekenfondsen overeenstemming te bereiken over het beperken van de kosten voor fysiotherapie. Blijft een akkoord uit, dan zal Simons een systeem van degressieve (dalende) tarieven instellen. De betrokkenen hebben zelf die regering en parlement geen instanties van voldoende aan- vies dient over alle vraagstukken in zien terwijl zij ook de financiële de gezondheidszorg. In de raad middelen niet hebben om dergelij- moeten 45 mensen zitten: vijftien moet vijftien leden krijgen: ke organisaties op te zetten. kroonleden, tien vertegenwoordi- kroonleden, drie Ook de belangen van werkne- gers van patiënten en consumen- mers in de zorg, vooral op financieel ten, tien representanten van dege- terrein, komen nu onvoldoende uit nen die zorg aanbieden en tien afge- de verf in het werk van bestaande zanten van provincies en gemeen- adviesorganisaties. Dit stelt profes- ten. sor W. Fortujm in een advies aan De Gezondheidsraad zal ook in de 0 staatssecretaris Simons (WVC). Het toekomst moeten blijven bestaan, vaststellen, moeten bepalen welke gens het advies wel blijven bestaan advies handelt over een nieuwe op- volgens Fortuyn. De raad moet we- voorzieningen er in een algemeen a]s adviesorgaan. De raad werkt nu goed, aldus Fortuyn. «IDe professor stelt dat de hele ad viesstructuur nu te ingewikkeld is en te veel is gericht op de financiële kant van het beleid alsmede de planning van voorzieningen. De in houd van de zorg op zich komt on voldoende aan bod. In een brief aan de Kamer schrijft Simons komend voorjaar een be sluit te willen nemen. Eerst wil hij alle betrokkenen om hun mening bruik en oneigenlijk gebruik van de misbruik en oneigenlijk gebruik (CDA) en Linschoten (WD) consta- sociale zekerheid onbestraft. Indien iemand betrapt wordt zal hoogstens de ten onrechte verkregen uitke ring worden teruggevorderd. Dat den. De wordt vrijwel in alle gevallen kopppld de sociale zekerheid bekijkt (de ï-ISMO) met vertegen woordigers van de vier grootste ste- dat richtlijnen uitkeringsmisbruik van meer o afbetalingsrege- dan 5000 gulden bij het openbaar PvdA-kamerlid Schoots uitte be denkingen bij de opstelling teerden beiden dat de steden de richtlijnen voor aanpak van mis bruik en oneigenlijk gebruik van uitkeringen niet naleven. "Er is geen straf', aldus Linschoten. Ook misbruik en oneigelijk gebruik puur op het terugvorderen van de ten onrechte verkregen uitkering neerkomt "en niet zozeer het sanc tioneren". Volgens de wethouder Volgens de grote steden zijn ook vragentSim°ns neemt geen afstand andere regels, zoals de woningde- 7®** jÏJKiivnnXfJiS nati#n?»n lersregeling, de regel,ng .nrake de JWSSÜ3W?. het terugvorderen ling waarbij de uitkering op zich ministerie te melden voor strafrech- vel doorloopt. Een kort-ing op de telijk afdoening, niet te hanteren ring waarbij vijf tot tien jaar lang te rugbetaald moet worden uit een overigens krap budget "een heel ernstige straf'. uitke- de bijverdiensten in de praktijk niet uitkering als sanctie komt i zijn. Men wil dit soort 'kleine' geval- Partner Wethouder Wildekamp (Amster- De directeur dam) stelde namens de grote steden dat een administratieve aanpak van HiFever zijden blouse. Van 100% zijde In antraciet, rood, ecru, koraal, lila, pistache en blauw. Mt. M - L Van 99,-v< HiFever spijkerbroek. Stonewashed, Van 69,95 of 59,95 v< Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 1 d de sociale dienst in Rotterdam, Laman, liet de kamerle den weten dat een terugbetalingsre geling alleeh zin heeft als betrokke ne nog een eigen inkomen heeft, met andere woorden een doorlo pende uitkering. Alleen als er een ander inkomen is, bij voorbeeld van een partner, wordt de uitkering ge stopt. Het korten van een uitkering bij wijze van sanctie noemde hij "niet effectief' omdat daardoor de kans op nieuw misbruik en onei genlijk gebruik in de hand wordt den gericht te hanteren. Laman: "De wetgeving is zo lek als een zeef als het gaat om een economische eenheid. Je moet toetsen aan de feiten maar de cliënt kan de feiten zelf regelen. Men richt het privé-leven in naar de regeling". Volgens de vier grote steden moe ten regels die niet effectief zijn, ver dwijnen. Nu is de overheid niet ge loofwaardig. "U dient de rechtvaar digheid niet met dit soort regels. U denkt wel dat het zo is, maar het is niet zo", aldus Wildekamp. Mankracht De Amsterdamse wethouder gaf toe dat er bij de arbeidsbureaus en de sociale diensten nu te weinig man kracht is om uitkeringsgerechtig- gewerkt. De sanctie kan alleen toe- pen. De gemeentelijke sociale dien- gepast worden als betrokkene al sten zijn vooral uitkeringsinstan ties, terwijl de arbeidsbureaus zich vrijwel alleen richten op 'de werklo ze' en niet op moeilijke groepen zoals langdurig werklozen, jonge ren en minderheden. De steden wil len de samenwerking tussen beide instanties wel verbeteren waarbij ook de sociale dienst actief moet worden bij het zoeken naar werk voor betrokkenen. Op lokaal niveau moeten er vol gens de steden ook afspraken ge maakt worden tussen sociale dien sten, vreemdelingendienst, open baar ministerie, belastingdienst en bedrijfsvereniging. Dit alles om een lokaal beleid te kunnen voeren, af gestemd op de situatie ter plaatse. De Leeuw en Linschoten keerden zich hiertegen. Volgens hen leidt deze aanpak tot willekeur en rechts ongelijkheid. De vier grote steden vroegen de Kamer om meer beleidsvrijheid bij de aanpak van misbruik en onei genlijk gebruik. Haagse regels wer ken in de praktijk niet, zo stelden de vertegenwoordigers, waarbij men wees op de richtlijnen voor de straf rechtelijke aanpak. Het openbaar ministerie kan alle zaken niet aan, zodat er soms jaren nadat het geval bekend is geworden opgetreden wordt. Dat is volgens de grote ste den "niet effectief'. Bovendien acht men het onjuist dat binnen de soci ale zekerheid al voor kleine vergrij pen wordt opgetreden terwijl het tillen van de belastingen tot enorme bedragen vaak met de mantel der liefde wordt bedekt. ZATERDAG 24 NOV. van 10.30-16.00 uur. DEMONSTRATIE Op de grote Intratuin WinterMarkt kunt u deze week kennis maken met quilten; het zelf maken van leuke kerstversieringen met nostalgische lapjes stof. Gezellig om te zien. Natuurlijk op de WinterMarkt bij Intratuin... voorschoten"® Leidseweg 518,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3