LEIDSCH DAGBLAD Premier Thatcher treedt af NODIG! Luns bereid missie naar Irak te leiden Jeltsin wil volksraadpleging over macht van Gorbatsjov 23 24 25 26 27 28 Nederland houdt weer klein beetje van Oranje Hapldare patatzak 'gaat het maken' Drie kandidaten voor verkiezingen leiding Conservatieve Partij Des-dochters verliezen ook hoger beroep WINTERSPORT MODESHOWS Overschot bijna miljard kilo niet-brandbaar afval CARAVAN+CAMPINGRAI AMSTERDAM. WELKOM! DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39403 Prijs fl. 1,35 Een beeld dat gistera vond na lange tijd terugkeerde: een klu wen juichende Oranje-spelers, met Dennis Bergkamp als fees telijk middelpunt. (foto anp> Nederland houdt weer een klein beetje van Oranje. Met de te krap uitgevallen over winning (2-0) in de tweede EK-interland tegen Grieken land kwam een einde aan een treurige reeks van tien ont moetingen die dit jaar werd gespeeld. Daarvan werd alleen die op 3 juni tegen Joegoslavië gewonnen. "De manier waarop de ploeg vanavond heeft gespeeld, geeft de burgermoed", merkte Rinus Michels naderhand op. "We hebben een belangrijke stap naar voren gemaakt. Let terlijk en figuurlijk, ja". Want dat was nou net het kapitale verschil met de interlands in Palermo en Oporto, waar Oranje louter horizontaal speelde en daardoor nauwe lijks een scoringskans kreeg. Tegen de Grieken al acht wedstrijden op rij ongeslagen speelde Oranje wel doelge richt en kreeg het in de eerste helft kansen; meer dan in die twee interlands samen. Het had alles te maken met de taktische reuzezwaai die Michels heeft gemaakt. Tegen heug en meug beet de bonds coach door de zure appel heen en bezette hij het 'operatio neel gebied' met vaste vleu gelspitsen, Van 't Schip en Roy. Daar zal hij geen spijt van hebben gehad. Collecte Diabetes Fonds dreigt door EO te mislukken RIJNSBURG/KATWIJK - De lan delijke collecte voor het Diabetes Fonds Nederland die deze week ge houden wordt, dreigt een misluk king te worden als gevolg van een omstreden uitzending van EO Tijd sein een week geleden. De actuali teitenrubriek heeft de suggestie ge wekt dat bij een door het Diabetes Fonds gesubsidieerd onderzoek naar de oorzaak van de ziekte diabe tes gebruik wordt gemaakt van le vende foetussen. In de reportage werden beelden getoond van ongeboren kinderen in een foetaal stadium. Naar aanlei ding van deze uitzending hebben honderden collectanten in het hele land het bijltje erbij neergelegd. In een groot aantal, overwegend gere formeerde, gemeenten wordt zelfs helemaal niet meer gecollecteerd voor het Diabetes Fonds. In Katwijk en Rijnsburg onder vinden de collectanten ook veel schade van de uitzending. De Kat- wijkse coördinatrice van de geldin zameling voor het Diabetesfonds heeft besloten in de kustplaats niet voor het 'foetusproject' te collecte ren. Er wordt nog wel gecollecteerd, maar uitsluitend voor andere pro jecten van het Diabetesfonds. Pagir STEENDEREN (GPD) Bin nenkort wordt de Europese consument patat voorgescho teld die met verpakking en al kan worden opgegeten. Aard- appelverwerkende industrie Aviko te Steenderen, Europa's grootste producent van verse frites en andere aardappelpro- dukten, heeft hoge verwach tingen van de 'friteshoorn' en is ervan overtuigd dat de hap klare puntzak het helemaal gaat maken. Bij de fabricage van de nieu we patatzak, gemaakt van aardappel- en tarwemeel, is rekening gehouden met de meest uiteenlopende wensen van frites-eters. Hij is mayo naise-, ketchup-, curry- en sa- tésausproof. wordt niet meteen week of slap en smaakt naar lichtgezoutcn aardappelen. Aan de buiten kant zijn ribbels aangebracht, die voorkomen dat de hartige hap de mensen al consume rend uit de vingers glijdt. De kostprijs van de eetbare hoorn ligt op hetzelfde niveau als het huidige verpakkings materiaal. Bedoeling is vanaf volgende maand vierhonderd duizend hoorntjes per week te produceren. Volgens de fabri kant heeft het produkt het tij mee, omdat het "de milieu vriendelijkheid zelve is". De Europese patateters ver bruiken gezamenlijk 3,6 mil jard patatbakjes en -zakjes per jaar. In Nederland worden 400 miljoen bakjes en zakjes per jaar verbruikt. Produkt- manager Van der Aart: "Door de friteshoorn k3n de afval stroom aanzienlijk worden be perkt. En komt hij op straat te recht, dan weten de vogels er wel weg mee". LONDEN (GPD) - Ruim elf jaar na haar aantreden als pre mier van Groot-Brittannië heeft Margaret Thatcher van morgen haar ontslag aangekondigd. Thatcher besloot uit de bittere strijd om het leiderschap van haar partij (en het land) te stappen, nadat een aantal van haar ministers haar gister avond had verteld dat ze die strijd zou verliezen. De volgende premier van Groot- Brittannië wordt vermoedelijk John Major (minister van financi ën), Douglas Hurd (buitenlandse za ken) of Michael Heseltine, de man die Thatcher deze week in de eerste verkiezigsronde voor het leider schap van de Conservatieve Partij (en daarmee het land) uitdaagde. Major en Hurd stelden zich vanmor gen kandidaat. "Ik heb vastgesteld dat de een heid van de partij gediend is met mijn ontslag", zei Thatcher vanmor gen voor haar ambtswoning in Downingstreet 10. Zij zei de hele nacht te hebben nagedacht over het advies van haar ministers. Gisteren werd al steeds duidelijker dat een aantal Lagerhuisleden dat deze week nog voor Thatcher gestemd had, volgende week zou stemmen voor Heseltine. DEN HAAG (GPD) - Oud-minister van buitenlandse zaken, mr. Joseph Luns, is "bereid te overwegen" een delegatie naar Baghdad te leiden AMSTERDAM (ANP) - Tien farma ceutische bedrijven die tussen 1947 en 1975 het hormoonpreparaat des hebben verkocht, kunnen niet aan sprakelijk worden gesteld voor de schadelijke gevolgen die het middel heeft gehad voor vrouwen. Het Am sterdamse gerechtshof heeft van morgen in hoger beroep het vonnis bekrachtigd dat de rechtbank in ju ni 1988 uitsprak in de zaak van de zogenaamde des-dochters tegen de bedrijven. Volgens het hof is niet bewezen dat juist deze bedrijven aansprake lijk kunnen worden gesteld. Het middel des werd destijds in Neder land voorgeschreven aan tussen de 200- en 400.000 zwangere vrouwen, ter voorkoming van miskramen. Des bleek echter ernstige bijwer kingen te hebben. Een groot aantal meisjes dat uit deze zwangerschap pen werd geborerr kreeg op latere leeftijd kanker aan de vagina of aan de baarmoeder. Af en toe zon Perioden met zon. maar in het oosten van het land wolkenvelden cn vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van 3 graden vlak aan zee tot omstreeks min 1 graad elders. Middagtcmpera- tuur ongeveer 5 graden. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. De vooruitzichten voor zaterdag tot cn met dinsdag: Veel bewolking en mo gelijk wat regen. Middagtcmpcratuur ongeveer 5 gradcn.'s Nachts tempera turen iets boven het vriespunt. 26 PAGINA'S om Nederlandse gijzelaars vrij te krijgen. Luns is tweemaal benaderd door CD A-fractievoorzitter Brink man of hij eventueel bereid zou zijn een delegatie te leiden. Hij zei niet bang te zijn dat door alle missies naar Irak het aanzien van Saddam Hussein er in de inter nationale wereld beter op wordt. Dat is het argument dat minister Van den Broek tot nu toe hanteert om geen missie naar Irak te sturen. Ook de fractievoorzitters in de Tweede Kamer hebben nog steeds niet besloten een missie naar Irak te sturen om de gijzelaars vrij te krij gen. Inmiddels zijn vanochtend vroeg twee Nederlanders in het gezel schap van de Franse extreem-recht se politicus Jean Marie Le Pen uit Baghdad vertrokken. Zij zouden vanmiddag in Straatsburg of Muil- house arriveren. De twee Neder landers zijn H. Riemeijer en E. Jans sen. Aanvankelijk zou Le Pen meer Nederlandse gijzelaars meenemen, maar over de aantallen ontstond verwarring toen bleek dat drie Ne derlanders op 'zijn' lijst al met de missie-Brandt naar Europa waren teruggekeerd. Later op de dag wordt in het Zwit serse Ziirich een vliegtuig van Swissair uit Irak verwacht. Hoeveel Nederlanders er aan boord van dat toestel zullen zitten, was vanoch tend nog de vraag. Het ministerie gaat er van uit dat het er vier of zes zullen zijn. Vliegvakantie duurder DEN HAAG (ANP) - De prijs van vliegvakanties zal in 1991 met 5 tot 7 procent stijgen. De verhoging wordt vooral veroorzaakt door stij ging van de tarieven vap de charter maatschappijen (Air Holland, Mar tinair en Transavia). Volgens een zegsman van Hotel plan zijn de chartermaatschappijen door deze verhoging bezig met een inhaalmanoeuvre. Naar oordeel van de touroperators staat de stijging los van de hogere brandstofprijzen door de Golfcrisis. Heseltine, die het nieuws hoorde in de Londense Zoo, reageerde in getogen: "Ik vind het droevig dat een indrukwekkend premier haar loopbaan zo moet beëindigen. That cher heeft een belangrijke rol ge speeld en een opmerkelijke bijdra ge geleverd aan de jaren '80. Zij heeft daarmee een belangrijke plaats in de geschiedenis verdiend. Maar de jaren '90 vereisen een ande re leider". Het Britse kabinet heeft het be richt met 'diepe droefheid' ontvan gen, aldus een communiqué dat na mens de ministers was onderte kend door minister Lord Mackay of Clashfern justitie). "U hebt het land geleid gedurende een tijd van grote economische problemen en u hebt het geleid naar een periode van ongeëvenaarde groei sinds de Tweede Wereldoorlog", aldus het document. "Uw plaats in de ge schiedenis van het land is reeds ver zekerd". De Liberaal-Democraten en de Sociaal Democratische Partij me nen dat Thatcher de juiste beslis sing heeft genomen. In een eerste reactie zei premier Lubbers vanochtend dat Thatcher "in de vele jaren waarin zij zo'n be langrijk stempel op het beleid van het Verenigd Koninkrijk had ge drukt, aantoonde dat zij moeilijke beslissingen, die zij in het belang van het land nodig achtte, niet uit Vier Nederlanders bij vliegramp in Thailand gedood BANGKOK (DPA) - Bij een onge luk met een Thais vliegtuig zijn gis teravond alle 38 inzittenden, onder wie vier Nederlanders, omgeko- Het vliegtuig van Bangkok Air ways was van Bangkok onderweg naar het bij Europeanen zeer gelief de vakantie-eiland Koh Samui in de Golf van Thailand. Volgens de poli tie kwam het toestel in een tropi sche storm terecht en stortte vervol gens neer in dicht bebost gebied op ongeveer 400 kilometer van de Thai se hoofdstad. Onder de slachtoffers bevinden zich onder anderen vier Australiërs, twee Zweden, twee Amerikanen, één Duitser en negen Thailanders. De identiteit van de resterende 16 buitenlandse toeristen staat nog niet vast. de weg ging. Ook dit is zo'n beslis sing die respect verdient". Labour-leider Neil Kinnock om schreef het aftreden van Thatcher als 'goed nieuws'. Kinnock vroeg opnieuw om het uitschrijven van al gemene verkiezingen. Nu Thatcher is afgetreden, is het echter uitgeslo ten dat vandaag de motie van wan trouwen tegen de regering wordt aangenomen, die Kinnock twee da gen geleden indiende. Thatcher was de afgelopen dagen onder een spervuur van kritiek uit haar eigen partij komen te liggen. De meestgehoorde klacht was dat zij met haar weigering om af te tre den de partij splijtte. Met name haar bliksemsnelle besluit afgelopen dinsdag om door te gaan naar de tweede ronde van de verkiezing had veel kwaad bloed gezet. Thatcher nam dat besluit zonder ook maar een van haar ministers te consulte- Aanstaande dinsdag kiezen de 372 Conservatieve Lagerhuisleden een nieuwe leider. Winnaar wordt hij die meer dan de helft van de 372 stemmen behaalt'. Nu er plotseling drie kandidaten zijn, is de kans ge ring dat een van hen 187 stemmen of meer zal behalen. Dat betekent dat een derde ronde vrijwel onver mijdelijk is. In die derde ronde wint de kandidaat die gewoon de meeste stemmen krijgt. Het ontslag van Thatcher ver kleint de kansen van Heseltine, haar uitdager. Heseltine kreeg in de eerste ronde 152 stemmen, in elk ge val te weinig om in de tweede ronde te zegevieren. VRIJDAG 23 NOVEMBER Aanvang 19.30 uur ZATERDAG 24 NOVEMBER Aanvang 15.00 uur Wervelende 'SN0WSH0W' met fantastische wintersportmode van o.a. B0GNER - HEAD - DRESS THE BONE - HIGH SOCIETY - SP0RTALM -STEINEBRONNenz. GRATIS TOEGANG 0den Haan Wintersport RIJNSBURG Vliet Zuidzijde 24 (aan het grachtje in het centrum) Tel. 01718-28344 Vrijdag koopavond Margaret Thatcher met linksde op 1 november afgetreden vice-premier Geoffrey Howe. MOSKOU (Rtr) - Boris Jeltsin, de president van de Russische Federa tie, wil dat de bevolking zich uit spreekt over de vraag of Michail Gorbatsjov vergaande bevoegdhe den moet krijgen om de Sovjetunie uit het economische slop te halen. "Als we willen weten of het volk een volledig presidentschap voor Gor batsjov wil of niet, laten we dan een referendum houden", aldus Jeltsin. Zo'n volksraadpleging zou in we zen een openbare motie van wan trouwen zijn tegen Gorbatsjov. Het parlement, de Opperste Sovjet, heeft het afgelopen weekeinde in principe de versterking van Gor- batsjovs presidentiële macht goed gekeurd door het kabinet onder zijn directe controle te plaatsen. De uit eindelijke goedkeuring in het Con gres van Volksafgevaardigden wordt in december verwacht. Jeltsin en Gorbatsjov zijn in een machtsstrijd verwikkeld over hun onderling afwijkende plannen om de Sovjet-economie van de onder gang te redden en de Unie bij elkaar te houden. Door snel bilaterale overeenkomsten te sluiten probeert Jeltsin aan te tonen dat de republie ken veel voortvarender te werk gaan dan de centrale regering in het Kremlin. Als president van de Rus sische Federatie sloot hij al verdra gen met Kazachstan. de Oekraine. Moldavië en Georgië. Intussen wordt Gorbatsjov ook onder druk van conservatieve zijde. De rechtse parlementariër Victor Alksnis heeft gezegd dat hij samen met medestanders zal vragen om het aftreden van Gorbatsjov als de president niet snel maatregelen neemt om te voorkomen dat de Sov jetunie uiteenvalt. Schaarste is vooralsnog het groot ste probleem voor Gorbatsjov. die de westerse landen een lijst heeft gegeven met eerste levensbehoef ten om de winter door te komen. DEN HAAG - Door de sluiting van de belangrijkste vuilstortplaatsen in Zuid-Holland en de vertraging in de oplevering van nieuwe stort plaatsen, wordt ook de verwerking van niet-brandbaar afval voor de provincie Zuid-Holland een pro bleem. Het overschot aan niet- brandbaar afval zal in 1991 naar ver wachting 900.000 ton bedragen. Dat maakten de provincie en het Pro vinciaal Afvalverwerkingsbedrijf Zuid-Holland NV (Proav) vandaag bekend. De stortplaats in Zoetermeer is dit jaar reeds gesloten en de stort plaats Hoge Bergse Bos zal begin volgend jaar dicht gaan. De realise ring van de nieuwe stortplaatsen Merwedehaven in Dordrecht en Lickebaert in Vlaardingen, die de gesloten voorzieningên zouden moeten vervangen, zijn echter ver traagd. Stortplaats De Does bij Lei derdorp gaat vanwege bezwaren van omwonenden en natuurbe schermingsorganisaties helemaal niet door. Het probleem van het overschot zal volgens directeur L. de Jong van Proav bestaan tot de oplevering van de Stortplaats Merwedehaven, naar verwachting eind 1991. VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER Alles over caravartnen en kamperen en veel toeristische informatie Meer nieuws via de RAI-Infolijn 020-5466990 Dagelijks geopend van 10-18 uur Gratis pendeldienst: volg borden 0 RAI. Trein Toegangbilietten bij NS-stations óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74.15 Wij nemen een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1