TAD LEIDEN Asbest in honderden flats in de Merenwijk LEIDSCH DAGBLAD T entoonstelling Vogelvrienden Alleen Leidse discotheken willen langer openblijven Cantatedienst in Pieterskerk Onderzoek van het SP-milieuteam: 'Gajes' uit de Kaasmarktschool 'lichtkaleidoscoop' in stadhuis aangebracht WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 LEIDEN - De vogelvereniging 'De Vogelvrienden' houdt op 23, 24 en 25 november haar jaarlijkse ten toonstelling in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Er is een grote collectie vogels te bewon deren. waaronder een grote sorte ring kleurkanaries. Australische- en Afrikaanse prachtvinken, diverse soorten zangvogels en grote en klei ne parkieten. Tijdens de tentoon stelling bestaat ook de mogelijk heid om vogels te kopen en kan men terecht met vragen over het houden en kweken van vogels. De tentoonstelling is op vrijdag geopend van 20.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. LEIDEN - Een overgrote meer derheid van de Leidse caféhou ders heeft er geen behoefte aan langer open te blijven. Alleen de discotheken vinden dat zij te vroeg moeten sluiten. Dat blijkt uit een steekproef van de Leidse Horecabond onder 320 horecabe drijven. In maart volgend jaar wordt de Leidse bevolking in een referendum gevraagd zich over de sluitingstijden uit te spreken. Slechts 20 procent van de café houders gaf te kennen niet tevre den te zijn met de huidige slui tingstijden. Voor voorzitter J. Ponsioen van de Horecabond een uiterst verrassende uitslag. "Ik denk dat de ondernemers vrezen voor een moordende concurren tieslag wanneer de sluitingstijden worden vrijgegeven", is zijn con clusie. Het standpunt dat de horeca nu heeft uitgesproken, heeft Pon- sioens twijfel over het nut van een referendum over dit onderwerp doen groeien. Hoewel hij zich di plomatiek onthoudt van een uit gesproken oordeel over deze ge meentelijke zaak, is duidelijk dat hij persoonlijk een ander onder werp had gekozen. "Het is toch merkwaardig dat inwoners van de Stevenshof of de Merenwijk straks kunnen beslissen dat een bewoner van de binnenstad thuis moet blijven omdat er niets meer te beleven is", aldus Ponsioen. Ponsioen is vastbesloten om als horecabond niet machteloos aan de kant te blijven staan terwijl de Leidse burger een oordeel over de sluitingstijden uitspreekt. "We moeten voorkomen dat we als ho- reca-ondernemers tegen elkaar worden uitgespeeld. Op basis van de uitslag van deze steekproef zullen we te zijner tijd met de ge meente gaan onderhandelen". Daarmee moet worden voorko men dat wanneer de sluitingstij den worden vrijgegeven, de on dernemers die niet langer willen openblijven gedwongen worden dat toch te doen omdat ze uit con- currentie-overwegingen niet kun nen achterblijven bij die enkele collega's die later sluiten. De Horecabond vroeg niet al leen café- en discotheekhouders naar hun mening over de slui tingstijden. Ook de eetcafé's en restaurant werd om hun mening gevraagd. Hiervan was 80 procent tevreden over de huidige rege ling. Dat geldt ook voor 75 pro cent van de ondernemers die een snackbar of koffiehuis hebben. De plaatselijke afdeling van de Horecabond Nederland is nieuw leven ingeblazen nadat vijf jaar geleden onenigheid uitbrak over de sluitingstijden. Het nieuwe be stuur bestaat behalve uit voorzit ter Ponsioen (horeca station) uit R. Kenter (De Grote Beer), P. Hoogeveen (Huis de Bijlen), F. Bik (Bontekoe), W. Ankoné (Bar- rera, De Hut), A. van 't Hof (Scar latti) en R. de Kier (Napoleon). LEIDEN De Pieterskerk houdt zondagavond 25 november een can tatedienst. In deze dienst, die om 19.00 uur begint, geeft de christelij ke oratoriumvereniging 'Ex Animo' onder leiding van Wim de Ru een uitvoering van cantate 140 'Wachet auf. ruft uns die Stimme' van J.S. Bach. De uitvoering wordt verzorgd door E. Van Ouselen, Sopraan, J. Koster, tenor, H. Post, bas, en J. Brons op orgel. Het Leiderdorpse Kamerorkest zal hen begeleiden. Hoewel het nog geen advent is staat deze cantate, die bestaat uit zeven onderdelen, wel in het teken daar van. Voorganger in deze dienst is ds. A. Alblas. Extra koopavonden LEIDEN - In de week voor Sinter klaas zijn er een aantal extra koop avonden. De winkels zijn tot 's avonds 9.00 uur geopend op don derdag 29 november, vrijdag 30 no vember, maandag 3 december en dinsdag 4 december. Ook in de week voor Kerst zijn de winkels 's avonds langer geopend. Op woens dag 19, donderdag 20 en vrijdag 21 december zijn er koopavonden en op zondag 16 december zijn de win kels overdag geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Beroepemnarkt voor leerlingen van basisscholen LEIDEN - Het Onderwijsvoor- rangsgebied Leiden en Omgeving houdt donderdag 22 november een beroepenmarkt. Deze markt in buurthuis 't Spoortje is bedoeld voor de leerlingen van groep acht van de basisscholen. Doel van de markt is om de leer lingen vlak voor hun overstap naar de middelbare school vast inzicht te geven in beroeps- en opleidingsmo gelijkheden. De leerlingen bezoeken de markt onder begeleiding van hun onder wijzer. Ze kunnen in kleine groep jes kennis maken met veertien be roepen. Er wordt informatie gege ven door onder anderen musici, drukkers en bankmedewerkers. Het is de bedoeling dat de kinde ren zo veel mogelijk zelf aan de slag gaan. Na afloop ligt voor ieder jonge bezoeker een boekje klaar met in formatie zodat de informatie in alle rust nog eens kan worden nagele- De beroepenmarkt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 duurt van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Vrijwilligers nodig voor kindertelefoon LEIDEN De kinder- en jongeren telefoon heeft vrijwilligers nodig. De Kindertelefoon is een vrijwillige organisatie die naar problemen en verhalen van jongeren luistert. Be halve de hulpverlening aan de tele foon moeten er ook andere klussen worden gedaan. Zoals het verzor gen van de publiciteit, het leggen van contacten met andere instan ties of het trainen van vrijwilligers. Op dinsdag 11 december is er een informatie-avond vanaf 20.00 uur. Telefonisch aanmelden kan ook op het nummer van de Kindertelefoon 120611, dagelijks tussen 16.00 en 20.00 uur. Muziekgroep 'Het Oerkest voorheen Kratjetoe' repeteert in een van de lokalen van de Kaasmarktschool. Het huurcontract met de gemeente loopt over vier jaar af. Feng: "Ik hoop dat we in de vervangende ruimte ook weer allemaal in één pand zitten". (foto Henk Bouwman) LEIDEN De Jan van Houtbrug, de brug tussen de Korevaarstraat en de Lammenschansweg, blijkt er slechter aan toe dan eerst werd ge dacht. Tijdens werkzaamheden is gebleken dat de draagconstructie nodig moet worden verbeterd. Daarom zal er de komende vier tot" zes weken slechts één rijbaan be schikbaar zijn en zal het verkeer stad-uit worden omgeleid. Het verkeer stad-in kan gewoon via de brug blijven rijden, maar voor het verkeer dat de stad uit wil verandert er nogal wat. Alleen voet- Jan van Houtbrug in veel slechtere staat dan gedacht gangers en fietsers kunnen gebruik blijven maken van de brug. Al het andere verkeer, inclusief de bussen, wordt omgeleid via de Jan van Houtkade via de Koepoortsbrug en de Zoeterwoudsesingel. De rijrich ting op de Jan van Houtkade en de. Zoeterwoudsesingel wordt in ver band hiermee tijdelijk omgedraaid. Eén bewoonster van de Zoeter woudsesingel heeft direct na het be kendmaken van de maatregelen per brief geprotesteerd. Mevrouw Eek hof-De Vries vreest dat de toename van het aantal bussen en ook vrachtwagens haar woning die uit 1880 stamt zal beschadigen. Zij stelt de gemeente bijvoorbaat aanspra kelijk voor die schade. Bovendien stelt zij dat er een 'zeer gevaarlijke verkeerssituatie ont staat, waarbij ongelukken niet zijn te voorkomen'. Van onze medewerkster Jeanine Hoogendoorn LEIDEN - Door het bundelen van de krachten van theatergroepen en de Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening (WAK) werd in 1985 Stichting Jonge Leidse in het leven geroepen. De stichting viert op 24 november haar 5-jarig bestaan met een open dag in de Kaasmarkt school. De belangrijkste bezigheid van de Jonge Leidse is het verzor gen van oefenruimte voor theater-, dans- of muziekgroepen. Toen de Kaasmarktschool (aan de Kaasmarkt) zes jaar geleden vrij kwam was de stichting als een van de weinige geïnteresseerd in het pand. Van de gemeente mocht zij zes lokalen huren om deze weer door te verhuren aan theatergroe pen. De stichting heeft met de ge meente een huurcontract van tien jaar. Over vier jaar loopt dat af en wordt de Kaasmarktschool afgebro ken. De gemeente heeft plannen om tegen die tijd de hele Kaasmarkt te verbeteren. Op de plaats van de school komen misschien parkeer plaatsen en woningen, maar die plannen staan nog niet vast. "De ge meente is verplicht ons vervangen de ruimte te geven. Ik hoop dat we dan weer in één gebouw komen", zegt Feng beeldend theatermaker en medewerker van de stichting. Plaatsvervangend hoofd van de directie gemeentelijke gebouwen, F. Vervest, beaamt dit. "Tegen die tijd zullen wij een alternatieve ruim te aanbieden. Dat is natuurlijk af hankelijk van de mogelijkheden die dan voor handen zijn. De stichting is één huurder, dus zullen de kun stenaars wel weer samen in een pand komen, waarschijnlijk ook een schoolgebouw". Of het nieuwe onderkomen ook in de binnenstad zal zijn kan hjj niet zeggen. Wel ver klaart Vervest dat zolang er geen vervangende ruimte wordt gevon den er niet wordt gesloopt. Amateur Tot die tijd wordt de Kaasmarkt school gezien als een verzamel plaats voor amateurtoneelgroepen. De gebruikers zijn het daar hele maal niet mee eens. "Het is onzin om te spreken van groepen die aan amateuristische kunstbeoefening doen, want dat doen we niet. Het is een tweede circuit, net zoals de Droomfabriek en het LAK. We zijn wel professioneel, maar treden al leen in de kleine zalen op", zegt Feng. Hij vindt dat je van amateu risme kan spreken als de kunstbe oefening een hobby is. "Op het mo ment dat je je brood ermee verdient, trek je al een grens". De stichting begon als een grote verzameling van groepen die maar iets met theater te maken hadden en is dat nog steeds. In de Kaasmarkt school werken nu de theatergroe pen Leids English Speaking Thea ter, Pats (kindertheater), Excentric Steady Stand (experimenteel fysiek theater), mimegroep Azuur (voor heen Gruppo TYutto Dramatico) en de muziekgroepen Het Oerkest voorheen Kratjetoe, Capitol Swing en Djemga (Afro-Antiliaans). Portier De gebruikers van het pand zijn niet echt tevreden over de staat waarin het gebouw verkeerde toen zij het van de gemeente kregen. Feng: "Als je de beslissing neemt om een pand aan theatergroepen te verhuren, moet je wel voor de faciliteiten zor gen. Nu moesten we alles zelf op knappen. In de begin werd hij als een soort portier gezien. Hij repareerde alles, variérend van sloten, lampen en de wc tot afgewaaide daken. "De ge bruikers moeten al het onderhoud zelf doen". Ondanks de huisvestingsproble men waren, volgens Feng en zijn Jonge-Leidsecollega Klaas Bolhuis, de afgelopen jaren vruchtbaar voor de theatergroepen in de school. Klaas: "Je ziet groepen kwalitatief groeien. Daar tegenover staat na tuurlijk het verval, want niet ieder een heeft het gehaald. Maar inmid dels heb je zoveel ervaring met el kaar dat je ook beter kunt samen werken". Dat is eigenlijk de indirecte functie van de stichting. Door het scheppen van werkruimte binnen één ge bouw vermengen de groepen zich gemakkelijk en ontstaan er samen werkingsverbanden. Klaas: "Dat valt niet tegen te houden, er bestaan altijd plannen". De mammoetpro- dukties CASA en Summer Proces sion zijn twee voorbeelden hiervan. Deze produkties kwamen niet tot stand onder het vaandel van Jonge Leidse, maar werden wel door de stichting mogelijk gemaakt. "Iedereen organiseert iets voor zichzelf en op een gegeven moment komen dingen bij elkaar". De aan leiding voor CASA was het 10-jarige bestaan van de theatergroep Grup po Trutto Dramatico. De groep trok twee Poolse regisseurs aan en hield audities onder theatermensen uit heel Nederland. Voor het optreden zelf maakte zij gebruik van de ruim te, de faciliteiten en de mensen van de Kaasmarktschool. Bij CASA was de Kaasmarkt school omgetoverd in een Oost blokland, de toeschouwer onder ging als toerist de kille sfeer van het land. Summer Procession daarente gen was een kleurrijke optocht in - natuurlijk - de zomer. De combina tie van beeldende kunst, muziek, theater en dans beeldde een dieren verhaal uit gebaseerd op Afrikaanse sprookjes. De optocht ging onder meer door het centrum van Leiden "Veel mensen zijn wars van alles wat vreemd is. Daarom is het erg leuk als winkelend publiek op za terdagmiddag in de Haarlemmer straat stil gaat staan om te kijken". Volgens de medewerkers van de stichting is theater in Leiden het meest ondergeschoven kindje. Klaas vertelt dat zelfs nog nooit ie mand van directie cultuur op be zoek is geweest. Hij vindt dat de di rectie overal een kijkje moet nemen en niet zoals ze nu doet alleen maar werken met papieren en compu ters. "Voor de directie cultuur is kunst niets anders dan met je mooie pak aan naar de schouwburg gaan". LEIDEN - In vermoedelijk bijna 500 flatwoningen van de woningbouwvereniging De Sleutels aan de Horsten (Merenwijk) is asbest ver werkt. Dat heeft een milieu team van de Socialistiese Partij (SP) vastgesteld na onderzoek op verzoek van enkele bewoners. Eerder werd bekend dat ook in an dere woningcomplexen in de Merenwijk asbest is ge bruikt. Het gaat om 181 wo-v ningen aan de Hoeken, Plaatsen en Oorden en 408 woningen aan de Duinen en Dalen. Het asbest in de flats aan de Horsten is volgens de SP verwerkt in gevel platen aan de binnenkant van de woning. De SP heeft de betrokken woningbouwvereniging De Sleu tels gevraagd nader te onderzoeken of er stof vrijkomt uit het asbest-ma- Concert cantorij LEIDEN - De cantorij van de Waal se Kerk aan de Breestraat geeft zon dag 2 december haar eerste concert. Om 20.00 uur begint het optreden met zang. Organist Eric van Bruggen speelt oo(f enkele stukken. teriaal. Ook moet de bewoners wor den verteld dat zij niet mogen tim meren, zagen of boren in dit materi aal. De SP heeft slechts een woning onderzocht. Het is echter aanneme lijk dat alle woningen uit hetzelfde bouwproject asbest bevatten. Vol gens de heer J. Dijkstra van de ge meentelijke dienst bouw- en wo ningtoezicht zijn ook woningen van de Woningbouwvereniging Leiden (de WBL bezit hier ruim 800 wonin gen) door dezelfde bouwer neerge zet. Mogelijk bevatten deze huizen ook asbest. Directeur J. Boggia van de WBL zegt hiervoor echter nog geen aanwijzingen te hebben. Eeerder werd duidelijk dat er in 181 eengezinswoningen aan de Hoe ken, Plaatsen en Oorden asbest is verwerkt onder de trap. Volgens Dijkstra is ook bekend dat de wo ningen aan Duinen en Dalen asbest bevatten. Inmiddels is een werkgroep sa mengesteld van vertegenwoordi gers van gemeente, bewoners en eigenaar van de 181 woningen. Deze onderzoekt het asbest en moet aan bevelingen doen over hoe het pro bleem aan te pakken. Gehechtheid Volgens het hoofd van de directie Milieu van de gemeente is inmid dels duidelijk geworden dat het om 'bruin asbest' gaat. "Niet de meest schadelijke", zegt Ir» 't Veld. Nu wordt onderzocht of het asbest vrij komt. Dat heeft te maken met de ge hechtheid van het materiaal. Hoe slechter de gehechtheid, hoe groter de kans dat er asbeststof vrijkomt. Asbest is namelijk alleen gevaar lijk in stofvorm. Daarom is er vol gens de milieuambtenaar ook geen reden voor paniek indien zich in een woning asbest bevindt. Maar als de gehechtheid slecht blijkt te zijn, sluit In 't Veld niet uit dat het asbest verwijderd moet worden. Verwijdering hangt ook af van de plaats waar het asbest is verwerkt. Is dat een plaats waar het risico be staat dat er getimmerd of geboord wordt, kan het volgens de milieu ambtenaar ook verstandig zijn om het weg te halen. Wanneer dit onderzoek is vol tooid, wil de gemeente de aanwezig heid van asbest in andere woning complexen inventariseren. Het hoofd van de technische Dienst van De Sleutels, W. de Wilde, kondigt aan dat er onderzoek wordt gedaan in de flats. Hij is niet echt verrast door de resultaten van het onderzoek van de SP. "Het is be kend dat in de tijd dat die flats wer den gebouwd, veel asbest werd ge bruikt". Volgens De Wilde ligt het niet voor de hand dat het asbest moet worden verwijderd. "Dat kan je half Nederland wel gaan slopen". Stichting Jonge Leidse viert eerste jubileum LEIDEN Een nieuw kunstwerk siert sinds kort de afdeling Burgerzaken van het stadhuis. Tegenover de loketten is aan de wand de zogenaamde 'Lichtkaleido- scoop' van de Leidse kunstenaar Willem Overtoom (1945) aangebracht. Het kunstwerk vloeit voort uit de ingebruikname van de automatisering van de persoonsregistratie door Burgerzaken, een jaar geleden. De leverancier van de software voor het systeem bood het personeel van de directie Burgerzaken toen een kunstwerk aan. Een kunstcommissie liet het oog vallen op Willem Over toom om hem 'iets met licht en beweging' te laten ma ken. Aanvullende subsidie voor de 'Lichtkaleidoscoop' werd verstrekt door het Provinciaal Cultureel Fonds. Overtoom, die zich ook met interieurarchitectuur, schilderen en fotograf ie bezighoudt, wil met zijn kunst werk 'tegenover het ogenkietelende geweld van de ver- commercialiseerde film- en tv- beelden, de weldadige rust van de onversnipperde traagheid van de door gaande verandering tonen'. Hij zegt dat het object als 'een gedachtenfuik' werkt. 'Levensverlenging tot (w)elke prijs' LEIDEN Onder de titel 'Levens verlenging tot (w)elke prijs' wordt op dinsdag 27 november een forum discussie gehouden in het Volks huis, Apothekersdijk 33. De forum discussie maakt deel uit van een 'ouderendag' ter gelegenheid van het eerste lustrum van buurtcen trum Dijk 33 in Leiden. Coördinatrice C. Bink: "We heb ben een aantal deskundigen uitge nodigd, zoals W. Hymans van het Centrum voor verouderingsonder- zoek, A. Kerkhoff, directeur van de basisgezondheidsdienst, G. Ligt- hart specialist op geneeskunde van de ouderdom in het AZL en L. Sal- ters, medische ethiek". "Het is belangrijk dat ook de ou deren bij de discussie betrokken zijn. Er wordt wel vaak gepraat over 'ouder worden' maar dat gebeurt over de hoofden van de ouderen heen", meent Bink. "In het forum zit daarom ook Trijntje Pols van de 'Wijze Oude Wijven' (WOUW) om vooral de visie van ouderen te tonen over het ouder worden". De discussie is van 9.30 tot 13.30 uur. De toegang is gratis, telefo nisch inschrijven voor de lunch (4 gulden) op tel. 125736. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9