Oost-Europa vreest nieuwe tweedeling ITilP Verscheurde Britse Conservatieve Partij grote verliezer VS en Sovjetunie: nieuwe resolutie VN Splitsing in A- en B-ldasse voorkomen' Steungroep: opheldering moord op homo-predikant Poolse presidentskandidaat aangeklaagd wegens smaad WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 DEN HAAG - De Franse ambas sadeur in Nederland. Jean Vidal, krijgt morgen een petitie aangebo den van Nederlandse vrienden van de Parijse predikant Joseph Doucé. Het lijk van deze homoseksuele pre dikant werd eind oktober gevonden in de buurt van Parijs, nadat hij op 19 juli, vermoedelijk door agenten van de Franse geheime politie, werd ontvoerd. Uit vrees dat Justitie in Frankrijk de affaire Doucé in de doofpot probeert te stoppen, is vanuit kerkelijke en homoseksuele groeperingen in Nederland een steuncomité opgericht. Doucé was een zeer omstreden PARIJS (GPD) - Staatshoofden en regeringsleiders van vrijwel alle Oosteuropese landen dominee. Hij was homoseksueel en hebben gisteren in Parijs gewaarschuwd voor een nieuwe deling van Europa. Nu het IJze- Pa"Js,het Centre du j - j i Christ Liberateureen opvangcen- ren Gordijn geschiedenis is, dreigt een splitsing in een arm en een rijk Europa, menen de trum voor seksuele minderheden Oosteuropese deelnemers aan de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Euro- dat mede werd gefinancierd vanuit Door hem werd Doucé geïnspireerd de media twijfelen niet aan haar be en terug in Parijs begon hij zijn trojckenheid. Duidelijk is wel dat de werk onder seksuele minderheden. Hij werd als predikant officieel ge schorst vanwege het inzegenen van huwelijken van homoseksuelen, geheime politie Doucé in de gaten vege vermeende contac- brengen. tenis van de inspecteur kreeg de moord op Doucé een onverwachte wending. Uit verklaringen van de inspec teurs is komen vast te staan dat de dienst de predikant enkele keren heeft bedreigd en geïntimideerd. Ook is gepoogd een geheim agent in de organisatie van Doucé te laten in filtreren om mogelijk onwettige af faires van Doucé aan het licht te zette zijn werk zelfstandig suggereerd dat de Baptistenpredi- pa (CVSE), die gisteren eindigde. Niet alleen op economisch, De Conferentie in Parijs eindigde ook op militair gebied dienen de gisteren met een verklaring,1 Europese landen bedacht te zijn op nieuwe conflicten, beklemtoonden de Oosteuropese leiders. Het War- schaupakt staat immers op instor ten, terwijl de NAVO een hecht bondgenootschap blijft. De Oost europese landen kunnen nergens op terugvallen. West-Europa heeft de beschikking over een sterk sa menwerkingsverband als de Eu ropese Gemeenschap. De Poolse premier Mazowiecki zag donkere wolken aan de horizon als "de splitsing in een Europa van de A-klasse en een Europa van B- klasse" niet wordt voorkomen. Oude conflicten in Europa kunnen volgens Mazowiecki de kop opste ken als de economische tweedeling op z'n beloop wordt gelaten. Ook Tsjechoslowakijes president Havel wees op de dreiging van nieu we brandhaarden. Veel Oost europese landen bevinden zich op weg naar echte democratieën nog in een vacuüm. Na de omwentelingen in Oost-Europa is het de vraag of de nieuwe regeringen kunnen stand houden. Vooral conflicten tussen staat dat het "tijdperk van de tegen stelling en verdeeldheid van Euro pa is geëindigd". Het stuk, dat als het 'Handvest van Parijs' de geschiedenis ingaat, rekent af met de Koude Oorlog en zet de lijnen uit voor nauwe samen werking op velerlei gebied tussen alle landen van Oost- en West-Euro pa, de Verenigde Staten en Canada. Gistermorgen zetten alle leiders er hun handtekeningen onder. In het Handvest is uitgegaan van parlementaire democratie en vrije markteconomie, die nu voor het eerst door alle Oosteuropese landen is onderschreven. Democratie, wel vaart en veiligheid voor iedereen zijn de sleutelwoorden. Veel passages in het handvest zijn gewijd aan de situatie in Oost-Euro pa en de Sovjetunie, vooral op eco nomisch gebied. De nu democrati sche Oosteuropese landen die op weg zijn naar de markteconomie, kunnen op steun rekenen. Zij moe ten in het financiële en economi sche systeem (IMF, Wereldbank) Nederland. Hij studeerde twee jaar aan de Vrije Universiteit van Am- met geweld en beloven zij geschil- sterdam en maakte hier veel vrien- len met vreedzame middelen te zul- den, onder wie de Amsterdamse len beslechten. studentenpastor Jan van Kilsdonk. voort. De moord op Doucé heeft in Frankrijk veel aandacht gekregen. Opnieuw staan de methoden van de Renseignements Généraux, of RG zoals de geheime politie kortweg wordt aangeduid, ter discussie. Twee politie-inspecteurs zijn na de vondst van het stoffelijk overschot van Doucé in voorlopige hechtenis genomen, zes anderen zijn uit hun functie ontheven. Het is niet onomstotelijk bewe zen dat de geheime politie Doucé ook werkelijk heeft vermoord, maar Weenink van de Nederlandse steungroep noemt de beschuldigin gen dat de predikant zich met pedo filie en pornohandel bezighield, pu re laster. "Bedoeld om hem publie- de inspecteurs, kelijk te schande te maken en de Maar Jean Marc Dufourg, heeft ook be kend dat het schaduwen van Doucé en diens centrum een 'groter' doel geschrev_. had: hij wilde via het centrum een inhoud die jonge homoseksueel 'recruteren' le aanstoot deze in contact te brengen erschillende nationaliteiten en de worden opgenomen. Ook wordt slechte economische situaties kun nen dat proces verstoren, aldus Ha- vel. De weigering van de EG om tot leden op te nemen, minderheden worden beschermd, 1993 werd door Havel gehekeld. De Hongaarse premier Antall drong aan op economische hulp uit het Westen, omdat anders een nieuw IJzeren Gordijn ontstaat. De Joegoslavische president Jovic meende dat "democratische vrij heid niet zonder economische vrij heid kan. De nieuwe saamhorigheid in Europa mag niet leiden tot econo mische afhankelijkheid" van het Westen, aldus Jovic. Premier Lubbers zat gisteravond tijdens een ontmoeting met de pers op dezelfde lijn. "We moeten de wel vaart overal inhoud geven in Euro pa. Anders is een nieuwe tweede ling een feit". Sikhs gedood na bloedbad Punjab NEW DEHLI (AP) - De politie van Amritsar in de Indiase deelstaat Punjab heeft gisteravond vier mili tante Sikhs tijdens een vuurgevecht gedood, heeft het persagentschap PTI vandaag gemeld. De Sikhs had den een paar uur eerder op een overvolle markt in Amritsar een bloedbad aangericht dat aan der tien mensen het leven kostte. De Sikhs strijden voor een onafhanke lijk gebied in Punjab, waar zij een meerderheid vormen tegenover de Hindoes. Het nieuwe Indiase kabinet, on der leiding van premier Chandra Shekhar, is vandaag beëdigd. Vol gens PTI krijgt Shekhar zelfde por tefeuilles defensie, binnenlandse zaken en informatie en omroep. Ongewenst Een verslaggever van de New York Times is door de Indonesische rege ring tot ongewenst persoon ver klaard omdat hij in een artikel presi dent Suharto zou hebben beledigd. In het artikel in de International He rald Tribune van de journalist Ste ven Erlanger wordt gesteld dat Suharto's kinderen enorme belan gen hebben in overheidsprojecten en dat de bescherming van de fami liebelangen waarschijnlijk een gro te invloed heeft op Suharto's keuze in 1993 tussen een nieuwe ambtster mijn van vijfjaar of terugtreden. Cambodja De leider van het Cambodjaanse verzet, prins Norodom Sihanouk, is bereid premier Hun Sen te accepte ren als vice-voorzitter van de Hoge Nationale Raad. Deze raad moet Cambodja volgens een door de Ver enigde Naties opgesteld vredesplan op weg moet helpen naar verkiezin gen. Sihanouk zou dan tot voorzit ter moeten worden gekozen. Nog onduidelijk is of de onderhandelin gen over vrede in Cambodja door het aanbod van Sihanouk kunnen worden hervat. Marokko De mensenrechtenorganisatie Am nesty International eist dat de Marokkaanse regering een open baar onderzoek doet naar verdwij ningen in Marokko. Volgens een rapport van de organisatie, dat gis teren werd gepubliceerd, zijn in de afgelopen vijftien jaar honderden personen, ondermeer afkomstig uit Zuid-Marokko en de Westelijke Sahara, verdwenen nadat zij door de Marokkaanse veiligheidsdienst werden opgepakt. Vermist Uit publicaties in twee dagbladen in Bayrut blijkt dat een Britse zaken man, Robin Gregson, al sinds april dit jaar in Libanon wordt vermist. Gevreesd wordt dat hij is ontvoerd en in gijzeling wordt gehouden. menwerking op gebieden als milieu i cultuur bepleit. Volgens het Handvest moeten i alle landen af van de dreiging 'Zjivkov gebruikte miljoenen dollars voor eigen belang' gaarst leader Todor ^fivdfov6 moet BUKAREST - Roemenen staan in de rij voor schoenen, en voor eigenlijk vrijwel alles. Door de tekorten stijgt de op korte termijn terechtstaan op de onrust onder de bevolking en onvrede met de regering met de dag. Het jongste incident deed zich gisteren voor tij beschuldiging dat hij milioenen dens een bijeenkomst van het regerende Front van Nationale Redding. Zo'n 10.000 Front-aanhangers werden op- dollars aan openbare middelen gewacht door zo'n 1000 demonstranten die de regering opriepen af te treden, waarbij het tot botsingen kwam. (foto heeft verduisterd en dat hij zijn ver gaande bevoegdheden verkeerd heeft gebruikt. Dit heeft de procu reur-generaal van Bulgarije meege deeld. Volgens Martin Goenev wacht Zjivkov, die in november vorig jaar werd afgezet nadat hij 35 jaar aan de macht was geweest, een proces om dat hij 26 miljoen leva (ruim 10 mil joen gulden) "te eigen nutte en voor dat van anderen aanwendde onder het misbruik maken van zijn macht". handelwijze van de RG enigszins te •ergoelijken. Doucé heeft een boek ver pedofilie, met een Nederland geen enke- •u geven". Deze week begint in Parijs het de voorzitter van de Franse reken- proces tegen inspecteur Dufourg. kamer en de president-directeur Daarom wordt morgen de petitie van het televisiestation Antenne 2. aangeboden aan de Franse ambas- Doel daarvan zou zijn geweest om sadeur in Den Haag. De petitie is de twee hoge functionarissen te ondertekend door tweehonderd Ne- kunnen chanteren. Met die beken- derlanders. WARSCHAU (Rtr) - Stanislaw Ty- minski, een Poolse zakenman die een gooi doet naar het president schap, heeft voor grote opschud ding gezorgd met zijn beschuldi ging dat de huidige premier Tadeusz Mazowiecki staatsbedrij ven voor afbraakprijzen aan buiten landse zakenlieden wil verkopen. De officier van justitie stelt een on derzoek wegens smaad tegen hem, waarmee de kansen op het presi dentschap voor Tyminski lijken verkeken. Tyminski blijft echter voet bij stuk houden. Gisteren herhaalde hij zijn beschuldiging in het openbaar. Tegenstanders nemen de zaken man, die naar eigen zeggen over een vermogen van ruim acht miljoen dollar beschikt, daarom steeds na drukkelijker op de korrel. Zij laten weten zo hun twijfels te hebben over de wijze waarop Tyminski zijn geld heeft vergaard, over de waarde van zijn verkiezingsbeloftes en over zijn geestelijke vermogens. "Als je bekijkt wat hij zegt en hoe hij het zegt, dan krijgen wij de indruk dat Tyminski een krankzinnige is die lijdt aan een mengeling van hoog- moeds- en achtervolgingswaanzin", zo meldde het Mazowiecki-gezinde dagblad Gazeta Wyborcza. Tyminski scoorde tot zondag met zijn "welvaartsprogramma" goed in de opiniepeilingen. Achter Walesa en Mazowiecki nam hij een derde Naties sturen Maar waarnem hem een goede kans bij de verkie zingen van zondag voor Mazo wiecki te eindigen. Gezant VN zet in Israël werk voort Bush krijgt weinig steun voor gebruik geweld tegen Irak PARIJS (Rtr/AFP/ANP/GPD/AP) - De Sovjetunie en de Verenigde Sta- Goenev, die gisteren door het ten willen dat de Veiligheidsraad Bulgaarse persbureau werd geci teerd, noemde geen datum waarop het proces begint, maar liet door- de Verenigde Naties opnieuw over de Golfcrisis vergadert. Daar bij moet alles dat tot resolutie het gebruik van geweld tegen Irak zal toestaan, zei den zij niet. President Bush slaagde er giste- gaan met de vrijlating van alle Duit- zei dat de Iraki's "zich zeker voorbe- NEW YORK (AP) - De Verenigde gezant naar Israël, die klachten van Palestijnen over schendingen van de mensenrech ten onderzoekt, maar niet het bloed bad op de Tempelberg aankaart. Gisteren keurde VN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar het bezoek van Aime aan Israël goed. De Israëlische regering is ermee akkoord gegaan dat Aime, die in ju ni ook een onderzoeksmissie in Is raël leidde, zijn werk voortzet. In ju ni onderzocht Aime de moord op ze- Palestijnen, die in mei door e s die zich nog in Irak en Kuwayt reiden" op het plegen van terroristi- Israëliër werden doodgeschoten, bevinden. Volgens parlementsvoor- sche aanslagen. Ook worden vol- zitter Saadi Mahdi Saleh zijn er nog gens Cannistaro wapens, geld e niet in de CVSE-top te bewegen 124 Duitsers in Irak en Kuwayt, formatie verstrekt schemeren dat justitie op korte ter- daan om het conflict op te lossen op mijn tot daden overgaat. Zjivkov (79) is niet meer in het openbaar gezien sinds een paleisre volutie door hervormingsgezinde communisten hem had afgezet als ken de langst in functie zijnde Oost europese leider. Hij staat onder strikt huisarrest in de woning van een kleindochter. Goenev is de eer ste hoge functionaris die een schat ting geeft van de mate waarin de ex- president staatsgeld voor zichzelf heeft gebruikt. verklaring die kan worden uitgelegd als steun aan een VN- resolutie die gebruik van geweld te- Duitsland^zelf houdt het op de groeperingen, zoals het Pale stijnse Bevrijdingsfront (PLF) 1 alsmede het daaropvolgende ge weld in de bezette gebieden, waar bij het Israëlische leger nog eens 20 Palestijnen doodschoot. Volgens Perez de Cuellar gaat de Zeven Belgische parlementariërs Abul Abas en het Arabische Bevrij- VN-gezant pas naar Israël als t gen Irak rechtvaardigt. Minister vertrekken vandaag naar Baghdad dingsfront dat zijn thuisbasis De ministers van buitenlandse za an beide landen, Sjevardnad- Baker, verklaarden dit giste ren in Parijs verklaard na een ge sprek van twee uur in de marge van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Zij onderstreepten de "solidariteit eenheid" tussen beide landen Hussein verder onder druk te zetten Irak is bezig met i "had gekund". In de CVSE worden ning" van Amerikaanse militaire ii besluiten ge- stallaties in het Midden-Oosten c nomen, wat betekent dat elk land daartegen in het geval van een Gc het recht van veto heeft. Het Iraakse parlement is gister- Het Iraakse parlement heeft een voedselwet aangenomen die de re gering het monopolie geeft op de verkoop van koren, gerst, rijst, maïs en andere graanprodukten. Mensen die de wet overtreden krijgen de oorlog terroristische aanslagen te doodstraf. Volgens het parlement is de wet nodig vanwege de tekorten die zijn ontstaan als gevolg met betrekking tot de Golfrisis. Of avondavond formeel akkoord ee- teren gezegd. Vincent Cannistaro, VN-handelsembargo tegen Irak. ontwerpresolutie is gestemd waarin wordt opgeroepen tot het zenden van vredessoldaten naar de bezette gebieden om de veiligheid van de Palestijnen te garanderen. De stemming heeft naar verwach ting eind deze week plaats. Naar schatting 1,75 miljoen Pale stijnen in de bezette gebieden zijn gisteren massaal in staking gegaan uit protest tegen het "gewelddadi ge" optreden van het Israëlische le ger. LONDEN - De uitslag van het ti tanengevecht in de Britse Conser vatieve Partij stond eigenlijk al van- tevoren vast: de verliezer zou de partij zelf worden. Een week lang hadden Thatcher en Heseltine el kaar voor het oog van een verbaasde natie met modder besmeurd. Zelfs een vernietigende overwinning van de premier had het beeld van een verscheurde partij niet meer kun nen uitwissen. Maar in elk geval had zo'n overwinning Heseltine en zijn aanhangers tijdelijk het zwijgen kunnen opleggen. Nu Thatcher er niet in is geslaagd voldoende stemmen te behalen, wordt de beslissing met minstens een week uitgesteld. De tweede ron de wordt volgende week dinsdag gehouden. Van de uitslag hangt het af of de Conservatieve Partij daarna de rijen weet te sluiten. Als Thatcher wint, blijft de onvre de over haar beleid in de lagerhuis- banken voortwoekeren. De premier nam een groot deel van haar eigen partij tegen zich in door haar onver zoenlijke houding jegens de Eu ropese Gemeenschap en haar auto ritaire stijl van regeren. Sommigen van haar aanhangers verweten He seltine dat hij de partij had gesple ten door de premier zijn hand schoen toe te werpen. Maar dat was de wereld op zijn kop zetten. Het ti tanengevecht dat gisteren zijn voor lopige climax bereikte, was een ge volg van de verdeeldheid, niet de oorzaak daarvan. EG Uiteraard is Thatchers verzet tegen de EG niets nieuws. Reeds in 1979 riep zij, staande op een tafeltje in Dublin bij een 'Euro-top': "Ik wil Een opgetogen Heseltine dwong Thatcher gisteren tot een tweede ronde. mijn geld terug"! Ze kreeg haar geld uiteindelijk terug, maar na de rel over de Britse bijdrage over de Ge meenschap volgden nieuwe aanval len op 'Brussel'. In Brugge voer Thatcher uit tegen de bureaucrati sche en ondemocratische«neigingen van de Europese Commissie (die overigens minder ambtenaren in dienst heeft dan bij voorbeeld de vuilnisophaaldienst in Rotterdam). En afgelopen maand sprak ze haar veto uit over de vervanging van het pond sterling door een Europese munt. Veel van haar argumenten wor den gedeeld door Heseltine en an dere pragmatici. Wat hen stoort, is de agressieve wijze waarop de pre mier haar Europese partners beje gent. Thatcher, zo stellen zij, is een slecht onderhandelaar en doet daar mee afbreuk aan de Britse zaak. Als de tanende invloed van de Britten in de EG ergens wordt ge voeld, is het wel in de instituties van die Gemeenschap zelf. Het was ook niet verrassend dat de Britse Con servatieven in het Europees Parle ment, die in eigen kring een 'verkie zing' hielden, massaal achter Hesel tine bleken te staan: 20 stemmen voor 'Tarzan', 6 voor Thatcher, 6 onthoudingen. Alleen een aftreden van Thatcher voor de tweede ronde had de partij weer op één lijn kunnen brengen. Thatcher had in haar plaats dan een 'stop Heseltine-kandidaat' naar vo ren kunnen schuiven, minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd, die vervolgens Heseltine zijn plaats zou hebben gewezen op de mest vaalt der geschiedenis. De pragma tische Hurd zou aanvaardbaar zijn geweest voor zowel de Thatcheris- ten als de achterban van Heseltine. Opgetogen Zoals te verwachten was, verscheen Thatcher echter minuten na de be kendmaking van de uitslag voor de camera en verklaarde opgetogen: "Meer dan de helft van de partij staat achter mij. Ik ga door voor de tweede ronde". De oppositie concludeerde uit de uitslag dat 168 Conservatieve La gerhuisleden de premier niet meer steunen en dat zij dus niet langer over een meerderheid in het parle ment beschikt. Kinnock eiste prompt het uitschrijven van alge mene verkiezingen en diende een motie van wantrouwen in. De reactie van socialisten en libe raal-democraten was voorspelbaar, maar daarom niet geheel ten on rechte. Volgens de ongeschreven Britse grondwet dient het Lager huis de premier te kiezen, en niet een deel van dit Lagerhuis, in dit ge val de Conservatieve afgevaardig den. Als de Conservatieven die gis teren tegen Thatcher stemden, van haar af willen, moeten zij dus deze week Kinnocks motie van wantrou wen steunen. Maar hoe graag de Heseltine-aan- hang ook met Thatcher wil afreke nen, voor Kinnocks motie van wan trouwen zullen zij niet stemmen. Daarmee zouden zij hun eigen rege ring ten val brengen en - wat erger is - algemene verkiezingen over zich afroepen. Heseltine zou zich dan kunnen opmaken voor het lei derschap van zijn partij, maar ver oordeeld zijn tot een verkiezings- wel i kunnen Ambities Heseltines ambities reiken iets ver der dan een overwinning op de vrouw die hem in zijn opinie vier jaar geleden tot ontslag dwong. Zoals hij in zijn studententijd al eens op de achterkant van een enve lop schreef: zijn oogmerk is Dow ning Street 10. Om die kroon op zijn loopbaan te kunnen zetten, moet Heseltine in de komende dagen de 16 blanco-stem mers voor zich zien te winnen als mede een aantal Thatcher-stem- mers. In de tweede ronde zegeviert hij of zij die de meeste stemmen krijgt, en de noodzaak om met een marge van minstens 15 procent te winnen vervalt dan. De 152 stemmen die Heseltine gisteren kreeg, waren er meer dan verwacht. Het is echter veel te wei nig om zeker te kunnen zijn van de zege. Anderzijds mag Heseltine zich gelukkig prijzen dat slechts 16 la gerhuisleden blanco of helemaal niet hebben gestemd. Een groter aantal blanco-stemmen zou door een derde kaper op de kust onge twijfeld zijn uitgelegd als een uitno diging zich eveneens in het strijdge woel te mengen. En een kandida tuur van Geoffrey Howe, de wegge lopen vice-premier, zou de kansen van Heseltine waarschijnlijk tot nul hebben gereduceerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7