Industriebond wil 4 procent meer loon l Peperdure megachip-techniek onverkoopbaar De Vries hekelt werkgevers over atv EG dubt over vierkante en zeshoekige mazen Kamer wil sparen voor eigen woning bevorderen Europa service WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 NUNSPEET/DEN HAAG (GPD/ANP) De Industriebond FNV wil een loonsverhoging van 4 procent en daar bovenop nog eens 1,5 tot 2 procent voor gezonder werk en arbeids tijdverkorting (atv). Met deze eisen gaat de FNV-bond begin volgend jaar onderhandelen met de werkgevers over 227 cao's voor zo'n half miljoen werknemers in de industrie. De bondsraad van de Industrie bond FNV heeft hiertoe gisteren unaniem besloten bij de bespreking van de arbeidsvoorwaardennota voor volgend jaar. De eis is overi gens voorlopig, want de FNV vreest een aanwakkerende inflatie met als gevolg verlies van koopkracht. Voorzitter Van der Weg zag evenwel nog geen reden de looneis bij te stel len. maar stelde vast desnoods aan EG-bestuur akkoord met fusie DE/Van Nelle UTRECHT/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft het licht op groen gezet voor de volledige overneming van Van Nelle door Sa ra Lee/Douwe Egberts (DE). DE mag de activiteiten van Van Nelle geheel in de eigen organisatie on derbrengen. De Europese Commis sie staakt het onderzoek naar de overneming. Dat hebben woord voerders van de commissie en van DE gisteren laten weten. De Europese Commissie had aan vankelijk bezwaar gemaakt tegen de overneming, omdat DE en Van Nelle samen een te groot belang zouden krijgen op de koffiemarkt in de Benelux. In afwachting van te nemen stappen in Brussel had DE de bedrijfseenheid voor de verkoop van koffie aan de detailhandel bui ten de integratie van DE en Van Nelle gehouden. Nu de commissie het onderzoek heeft afgesloten vindt alsnog samenvoeging plaats. DE bracht het bod op Van Nelle eind 1988 uit en per 1 februari vai\. beid°(onder de vooravond van de cao-bespre kingen de eis bij te stellen. De kans bestaat dat de bond de eis verhoogt tot ongeveer 5 procent. De Industriebond houdt vast aan atv, maar zoekt per bedrijf of be drijfstak naar de beste invulling (op maat), variërend van de vierdaagse werkweek tot het verminderen van de werktijden in ploegendiensten. Vooral dat laatste is een zwaar punt voor de bond. Voorzitter Bé van der Weg had geen goed woord over voor de gisteren verschenen cao-nota van de werkgeversorganisaties VNO en NCW. "Wij passen de cao- eisen aan aan het bedrijf. De werk gevers daarentegen wijzen vierkant elke aanwijzing tot vernieuwing van de arbeidsvoorwaarden van de hand. Geen atv, zo zeggen NCW en VNO. Wie is dan centralistisch?" BRUSSEL (ANP) - Wijting van gen en tegelijkertijd kabeljauw en schelvis laten zwemmen, dat tech nische probleem is gisteren uitvoe rig aan de orde geweest in de Eu ropese Visserijraad in Brussel. Doel van het gesprek was om de juiste maatregelen te vinden voor een be tere bescherming van de in de Noordzee alsmaar schaarser wor dende "rondvis" en dan vooral ka beljauw en schelvis. Het probleem is dat wijting een roofvis is die jaagt op jonge kabel jauw en schelvis. Meer wijting weg vangen geeft kabeljauw en schelvis dus meer kansen. Eén van de voor stellen van de EG-commissie is dan ook om de voorgeschreven maas wijdte van de netten waarmee op wijting wordt gevist te verkleinen tot 90 millimeter. Een andere maatregel die de EG- commissie heeft voorgesteld is om de maaswijdte van de netten waar mee kabeljauw en schelvis wordt gevangen van 90 op 120 millimeter te brengen. Daarmee worden min der jonge vissen weggevangen en de kabeljauw- en schelvisbestan den nemen dan toe. Jammer is alleen dat wijting, ka beljauw en schelvis door elkaar heen zwemmen. Met netten met een kleinere maaswijdte vangt men dus wel meer wijting maar ook meer ka beljauw en schelvis, de soorten die men nu juist beter wil beschermen. De meeste ministers vinden de voorstellen van de EG- dan ook niet erg realistisch. Netten met een maaswijdte van 120 millimeter (om jonge schelvis en kabeljauw meer kansen te ge ven) vindt Landbouw-minister Piet Bukman een beetje te veel van het goede. Dat leidt tot lege netten. Dat is wel goed voor de vis. maar slecht voor de vissers, zo zei hij in Brussel. Bukman wil niet "dat de Neder landse vissers worden opgescheept met netten waar alles doorheen kan". Hij stelde een tussenmaat voor van 100 mm. De EG-commissie heeft nog tal van andere technische maatregelen voorgesteld. Zo wil ze bijvoorbeeld vissers verplichten slechts netten aan boord te hebben die alleen maar geschikt zijn voor de vangst van één bepaalde vissoort. Verder wil ze voorschriften voor de vorm van de mazen in de netten. Vierkante ma zen geven rondvis meer kans te ont snappen dan ruitvormige mazen. Dat er maatregelen moeten ko men staat als een paal boven water. Frankrijk wil dat het schaarste pro bleem wordt opgelost via het vast stellen van quota. Maar minister Bukman vindt dat er vooral maatre gelen moeten komen "die eenvou dig zijn te controleren". Er zijn dinsdag nog geen defintie- ve conclusies getrokken. De visse rijministers komen vlak voor Kerst mis opnieuw in Brussel bijeen. Wel stelden zij dinsdag de visprijzen voor 1991 vast. Dit is voor Neder landse vissers niet van belang be halve bij haring. Daarvan gaat de prijs met één procent omlaag. het afgelopen jaar werd de i ming uitgevoerd. In mei 1989 maak te de commissie haar bezwaren ken- Minimalistisch Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft gisteren ook kritiek geuit op de cao-nota van de werkgeversorganisaties VNO en NCW. Volgens De Vries is de opstel ling van de werkgevers ten aanzin van herverdeling van arbeid "wel erg minimalistisch". De werkgevers zitten met hun standpunt "een beetje op de rand van het gemeen schappelijk beleidskader", aldus De Vries gisteren op een persconfe rentie na afloop van overleg met de Stichting van de Arbeid over het minderhedenakkoord. Hij reageerde mede op de oproep van FNV-voorzitter Stekelenburg om de werkgevers tot de orde te roe pen. Een brief zal De Vries de werk gevers niet sturen, maar hij maakte wel duidelijk dat VNO en NCW de kwestie van herverdeling van ar- door arbeidstijd- DEN HAAG (GPD) Een Kamer- in verloren. De beoogde doelgroep meerderheid van PvdA, CDA, WD (belastbaar inkomen van 33.000 tot en D66 is voorstander van bouwspa- 43.000 gulden) moet bij de huidige ren, waarmee het bezit van een ei- rentestand ongeveer 20.000 gulden gen huis fiscaal aantrekkelijk wordt eigen geld hebben om een premie- gemaakt. De premiekoop-A en -C- A-woning te kunnen kopen van regeling worden dan overbodig, pakweg 140.000 gulden. Dat geld bleek gisteren tijdens het debat hebben ze veelal niet en dus is bij over de begroting volkshuisvesting voorbeeld in 1989 maar 60 procent in de Tweede Kamer. van de premiekoop-A-woningen "De voorstellen en rapporten daadwerkelijk verkocht, bouw- ofwel koopsparen vlie gen ons bijkans om de oren", aldus het CDA-kamerlid Koetje. Zijn frac tie ziet wel brood Staatssecretaris Heerma wil nu 4000 van de geplande premie-A-wo- ningen uit het jaar 1990 niet door la- strument om het eigen-woningbezit ten gaan. Het geld dat hij daarmee binnen het bereik te brengen van de uitspaart wordt gebruikt om de lage en middeninkomensgroepen, voorgenomen bezuinigingen op de Vooral omdat de stagnatie in de af- stadsvernieuwing ongedaan te ma- zet van premiekoop-A-woningen ken. De Tweede Kamer juicht deze blijft voortduren. oplossing toe, maar bekritiseert het De PvdA benadrukt dat de pre- tijdelijke karakter van deze oplos- miekoopregelingen niet ene op de andere dag afgeschaft zul len worden". Maar op den duur moet het roer wel volledig sing. Volgens de meeste fracties moet Heerma nu voor 1991 weer naar nieuwe oplossingen zoeken de stadsvernieuwing den de sociaal-democraten. Vooral grijpende bezuinigingen te behoe de eenmalige subsidie van 5000 gul- den. Nederland drinkt steeds meer melk FOLKSTONE Nu zijn ze er echt doorheen. De verbinding onder Het Kanaal tussen Groot-Brittannië en alle andere fracties steunen de Par- den op woningen tot 190.000 gulden heeft volgens de Partij van de Ar beid bijzonder weinig nut. Vrijwel verkorting) zeer scherp spelen. RIJSWIJK (GPD) - Nederlan ders drinken steeds meer melk. Dat blijkt uit een overzicht van het Produktschap voor Zuivel. Tot begin november van dit jaar zijn er in ons land 15 miljoen kilo gram meer melk en consumptie- melkprodukten afgezet. De ver koop van volle melk daalde welis waar met 7 procent, maar die van halfvolle steeg met 4 en die van magere melk met 10 procent. Frankrijk kwam gisteren tot staiid, nadat ruim een week geleden een verbindinkje met een doorsnee middels het zorgenkind van de poli- van vijf centimeter contintale lucht tiek geworden. Hoewel staatssecre- het Verenigd Koninkrijk bereikte, taris Heerma (volkshuisvesting) re- Terug in Folkston bouwden de Brit- gelmatig bezweert dat de markt zal se arbeiders een feestje. aantrekken, hebben de meeste frac ties daar inmiddels het vertrouwen GEEN SAMENWERKING - De studie van de drié assuradeurs Aegon, Delta Lloyd en Nationale Nederlanden naar mogelijke sa menwerking op het gebied van ziektekostenverzekeringen is be ëindigd, in verband met de voorge nomen fusie tussen NN en NMB- /Postbank trekken Delta Lloyd en Aegon zich terug. Economie kort Besparing Akzo en IJsselmij zijn van plan in Hengelo 85 miljoen gulden te inves teren in een omvangrijk energiebe sparingsproject, dat met 25 procent rijkssubsidie tot stand komt. Het gaat om elektriciteitsopwekking uit warmte, waarmee een jaaflijkse be sparing van 20 miljoen kubieke me ter aardgas wordt bereikt. Betaalmiddel In een kamer vdn het Sovjet-parle ment is gisteren met enige aarzeling een wetsvoorstel aangenomen dat beoogd de steeds zwakker worden de roebel tot het enig wettelijke be taalmiddel in de Sovjetunie te ma ken, zo heeft het persbureau TASS bekend gemaakt. Het is bedoeld om een halt toe te roepen aan de op mars van de dollar als betaalmiddel. Winst bedrijven De Nederlandse bedrijven maken dit jaar meer winst dan vorig jaar, maar de groei neemt af. De totale nettowinst van de aan de beurs ge noteerde ondernemingen kan vol gend jaar weer 'behoorlijk toene men' als de saneringskosten en een malige tegenvallers van dit jaar niet terugkeren, zo heeft drs. Th.A.J. Meys, lid van de raad van bestuur van ABN Amro Holding, gisteren verklaard bij de algemene ledenver gadering van de Nederlandse Ver eniging van Participatiemaatschap pijen. Cao uitzendbureaus De Algemene Bond van Uitzendbu reaus (ABU) en de dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP zijn het eens geworden over een cao voor dit en volgend jaar voor de 5000 personeelsleden bij de uit zendbureaus. De loonstijging voor 1991 bedraagt 3 procent. Bescherming De regering van Frankrijk heeft de Europese Commissie dringend ge vraagd de Europese automarkt tot 2000 te beschermen tegen de import van auto's uit Japan. Een memoran dum met deze inhoud is op 12 no vember aan het dagelijks bestuur van de EG gestuurd. Boerenmars Ongeveer 22.000 Europese boeren zullen op 3 december, een protest mars op Brussel houden. Dat heeft Joseph Yverneau, voorzitter van de Europese boerenorganisatie (de COPA), gisteren op een persconfe rentie in Brussel meegedeeld. De boeren demonstreren tegen lagere landbouwsubsidies. Landbouw Er dreigt weer eens een handelsoor log tussen de Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten. Was hington heeft ermee gedreigd op een aantal Europese produkten ex tra invoerheffingen te zullen leggen als er aan zijn bevoordeelde export van mais en sorghum naar Spanje en Portugal een eind komt. Onderzoekscentrum Pliilips niet rendabel te maken EINDHOVEN/DEN HAAG - Op zoek naar 100 miljoen gulden per jaar. Dat is ongeveer het bedrag dat nodig is voor het exploiteren van het onderzoekscentrum voor de 'megachip' van Philips in Eindho ven. Van diverse kanten is belang stelling voor de overname van dit unieke 'high tech' bedrijfspand in Nederland. Alleen wil Philips daar geen 'concurrent' hebben, zo "pal naast de deur van het fameuze Na tuurkundig Laboratorium. De strijd speelt zich dan ook voor al af op het gebied van de Neder landse en Europese instituten en programma's op het gebied van we tenschap en onderzoek. Soms met een knipoog naar het geïnteresseer de midden- en kleinbedrijf. Maar de tijd dringt: op 31 december aan staande wordt de miljoenen-ver- slindende fabriek annex laborato rium door Philips gesloten, als er niet voldoende geld op tafel komt om hem open te houden. Probleem daarbij is dat de meeste Nederland se guldens voor micro-elektronica al elders zijn uitgegeven. Dr.ir. Anton F.P. van Putten, als 'consultant' verbonden aan de Stichting Centra voor Micro-Elek- tronica, wil de gok wel aan. Plannen voor de oprichting van The Dutch International Institute for Micro- Electronics' (DIIME) zijn in een ver gevorderd stadium. "Er is daar wel een geweldig mooie tent opge bouwd en technisch werkt dat ding ook perfect. Om het nu te slopen, dat is toch een geweldige kapitaal vernietiging". In de oprichtingsbrochure van de Stichting DIIME rekent hij voor: Het onderzoekscentrum voor geïn tegreerde schakelingen (ic's, ofte wel 'chips') heeft 1000 vierkante me ter 'clean room klasse 1'; 1500 vier kante meter klasse 100 en nog eens 1000 vierkante meter in de klasse 10.000. Met name die klasse 1, waar enorme afzuig- en filterapparatuur de lucht in de produktieruimte rei nigt tot maximaal 1 'partikel' (van een duizendste millimeter) stof per kubieke meter, is noodzakelijk voor het 'bakken' van de kleinste submi- cron-structuurtjes op de silicium- schijfjes, de chips. ADVERTENTIE r massaproduktie van megachips e Ter vergelijking: ook de klasse 10.000 (maximaal 10.000 stofdeel tjes) is stukken schoner dan norma le buitenlucht, waar de mens alleen al per minuut veel meer stofdeeltjes produceert (voornamelijk afkom stig van huid en haar) dan zelfs de klasse 10.000 mag bevatten. Met die eigenschappen is de 'Proeffabriek' in Eindhoven de op één na duurste fabriek in Neder land. De Philips-fabriek voor mas saproduktie van Megachips en an dere submicron-artikelen in Nijme gen spant waarschijnlijk de kroon, maar blijft voor diverse toepassin gen voor eigen gebruik in bedrijf bij het Vernietiging Kamsteeg Auto Lease Kiest u voor VW of Audi als leasewaqen dan gaal u zorgeloos met buitenlandse vakantie: elke Europese VAG dealer helpt u zonder kosten uwerzijds! Dankzij de VAG Europa pas. VOORSCHOTEN ALPHEN a/d RIJN 071-317436 01720-31102 Die 'tent' sluiten is een enorme ka pitaalvernietiging, de bouwkosten bedroegen ongeveer een half mil jard gulden. Maar het betekent ook dat de minder ambitieuze weten schappers en ondernemingen dan Philips in het begin van de jaren tachtig was, voor vergelijkbare in vesteringen staan om met micro- elektronica en sub-microntechnolo- gie (schakelingen op IC's van min der dan een duizendste millimeter) te kunnen experimenteren. Of op kleine schaal te produceren. Voor de wetenschappelijke insti tuten in Nederland is het 'laborato rium' van Philips veel te groot en daarmee veel te duur. "Hoe belang rijk het ook is, die technologie waar Philips aan werkt, dat laborato rium, die 'proeffabriek', is voor ons tien keer te groot", zegt prof.dr. P. Balk van de TU Delft en directeur van DIMES. Zowel qua afmetingen, als qua personeel, als qua kwalificaties zit het nieuwe ic-centrum in Delft op ongeveer een tiende van de kosten die Philips maakte in de proeffa briek. Ook de 'clean room' heeft niet die hoge kwalificaties, bevestigt Balk. De helft van de 'clean room' in Delft heeft de klasse 100 en de ande re helft de klasse 10.000. "Maar dat is voor onze doeleinden meer dan voldoende". Per 1 december wil de leiding van Philips duidelijkheid over de plan nen (en vooral de financiering) van de eerste gegadigden. Daarna zal ook de dan waarschijnlijk offi cieel opgerichte DIIME met de plannen op tafel kunnen komen. De basis voor Van Putten is daarbij het Europese 'Jessi-projekt', en dan vooral de programma's ten behoeve van het toegankelijker maken van de micro-elektronica voor het mid den- en kleinbedrijf. Een dergelijk Europees instituut, dat al gauw 300 tot 400 vaste mede werkers moet tellen, zou volgens Van Putten voor de helft moeten worden bekostigd door de overhe den (25 procent EG en 25 procent nationale overheid) en de andere helft door nationale en internatio nale industrieën (40 procent) en in stituten (10 procent). Probleem is al leen dat tot nu toe geen toezegging binnen is van de door Van Putten benaderde overheden, industrieën en instituten. Dat komt niet in de laatste plaats doordat de CME's en de Technische Universiteiten de laatste jaren niet stil hebben gezeten. "Nadat aanvan kelijk de drie Technische Universi teiten (Delft, Twente en Eindhoven) een peperduur micro-elektronica- centrum eisten, kwamen de onder wijsinstellingen uiteindelijk tot een vergelijk: op 4 december aanstaan de opent minister Ritzen van onder wijs en wetenschappen het Delfts Instituut voor Micro-Electronica en Submicrontechnologie (DIMES) aan de TU Delft. Ook DIMES heeft vele miljoenen gekost en is eveneens bedoeld voor wetenschappers en onderzoekers, die er tegen minimale kosten (bijna gratis) aan de slag kunnen én voor de bedrijven en instituten tegen een 'zeer gereduceerd tarief werken, al dus de woordvoerder van de TU. Over de financiering van het pro- jekt DIIME rond de 'Proeffabriek' in Eindhoven zegt de woordvoerder van de minister van economische zaken, drs. L. van Zijp: "Als je de bestaande onderzoekscentra bij we tenschappelijke- en onderwijsinsti tuten naar een nieuw centrum moet overplaatsen is aan de ene kant de toegevoegde waarde te gering en zijn aan de andere kant de financië le tekorten in de orde van grootte van tientallen miljoenen guldens per jaar - te groot". "Philips heeft zich financieel aan de zaak vertild", stelt prof. Balk van de TU Delft. "Maar als het Philips niet lukt om de zaak rendabel te ma ken, zal het dan een conglomeraat van kleinere bedrijven en instituten wel lukken?". FNV wil premie Philip: s voor vrijwillig ontslag EINDHOVEN/STRAATS BURG (ANP) De Industrie bond FNV wil dat Philips een premie van minstens 15,000 gul den geeft aan werk werknemers die vrijwillig ontslag nemen. Die eis legt de bond vandaag bij Philips op tafel bij de hervatting van het overleg over een sociaal plan bij de reorganisatie van het elektronica-concern. De Industriebond FNV vindt ook dat er speciale regelingen moeten komen voor werkne mers tussen de 45 en 55 jaar. De bond wil voorkomen dat deze werknemers terecht komen in de bakken van het Gewestelijk Arbeidsbureau, waar zij vrijwel kansloos zullen zijn. Tot slot eist de Industriebond FNV dat de huidige vertrekre- geling voor werknemers van 55 jaar en ouder gehandhaafd blijft. Het is nog steeds niet dui delijk hoeveel banen verloren gaan bij de door president Tim mer aangekondigde reorganisa ties, die wereldwijd minstens 45.000 tot 55.000 werknemers hun baan gaat kosten. Ramin gen van de bonden lopen uiteen van 7.000 tot 10.000 banen. De socialistische fractie in het Europees Parlement wil dat Philips aan de schandpaal wordt genageld vanwege de on doorzichtigheid van de voorge nomen massaontslagen van 50.000 werknemers in zijn Eu ropese vestigingen. De initia tiefnemer, de Nederlandse Eu roparlementariër Wim van Vel- zen (PvdA), wil morgen een spoeddebat. Indien Van Velzens resolutie het in aangepaste vorm haalt, zal de Europese Commissie onder anderen de Philips-directie voor een ge sprek moeten uitnodigen. Jacht op Britse en Ierse vaklui DIEMEN (GPD) De Diemenaren Theo Gouwerok en Peter Boer zijn begonnen met de werving van En gelse en Ierse vaklieden voor Ne derlandse bedrijven in de metaal. Voor gemiddeld 4000 gulden leve ren ze de metaalvakman die er wordt 'besteld'. In Nederland zijn het vooral middelgrote bedrijven die gebruik maken van hun dien sten. Bureaus in Manchester en Du blin zorgen voor een eerste selectie. Dertig hebben ze er tot dusver kunnen aanbieden. Mèt hun gezin nen zijn deze hierheen gekomen, vooral naar bedrijven in Brabant en Limburg. Ondernemers die daar om vakmensen verlegen zitten, ma ken meer kans op succes omdat de huisvesting daar niet zo problema tisch ligt als bijvoorbeeld in Rotter dam. In de Nederlandse metaal-indus trie (grootmetaal) en vooral ook in de metaal-nijverheid zijn ongeveer 7000 vacatures.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5