Kamer: O en I mag doorgaan met werk BaalbitSSO Mensen laten auto niet staan voor Saddam Hussein 'Permanente macht CDA is erg ongezond' ACTIE TEGEN HOGE WOONLASTEN THE RE-FUR CORRECTION PvdA, CDA oneens over wie milieubeleid moet gaan betalen 'Slecht toezicht op invoer slangen en apen Schiphol' WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 |- BINNEftC PAGINA 3 Vier grote partijen eisen wel inkrimping en controle DEN HAAG (AP/GPD) Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de geheime or ganisatie Operaties en Inlichtingen wordt ingekrompen. Daarnaast zou het werk van O en I moeten worden gecontroleerd door de vaste Kamercommissie voor inlichtingen- en vei ligheidsdiensten. De Kamer voelt er niet voor om de geheime organisatie op te heffen, zoals Duitsland heeft aangekondigd. Vandaag praat de Tweede Kamer over Operaties en Inlichtingen, een geheime organisatie a la het Itali aanse Gladio, die tot doel heeft het verzet tegen een eventuele bezetter te organiseren. O en I beschikt daar toe over geheime wapenvoorraden, die her en der in het land liggen op geslagen. Bovendien moet O en I zich in oorlogstijd bezighouden met het verzorgen van informatie aan de regering,in ballingschap. Aan de vooravond van het debat DEN HAAG (GPD) - D66 wil van de ministers Bukman (landbouw) en Hirsch Balin (justitie) weten of het waar is dat de Algemene Inspec tiedienst (AID) op Schiphol bepaal de zendingen dieren niet meer con troleert. In verband met hun ge brekkige uitrusting zouden de in specteurs. uit angst dat ze besmet raken, geen hand meer uitsteken naar apen en slangen. De afdeling Natuurbescherming van de AID controleert samen met de douane op Schiphol bagage en vrachtzendingen op aanwezigheid van beschermde planten en dieren. Ook is de dienst belast met toezicht op legale invoer van exotische dier soorten voor de handel. Jaarlijks gaat het om 1500 zendingen van met name tropische vogels, apen en rep- Walesa moet boeten Adviesbureau Penta Promotions in Wijk bij Duurstede eist 100.000 gul den schadevergoeding van de Pool se presidentskandidaat Walesa om dat hij niet kwam opdagen bij het Gala van de Nederlandse platen- tiendaaagse op 26 september in Den Haag. Walesa had schriftelijk toege zegd een cheque van 25.000 gulden in ontvangst te komen nemen voor Unicef in Warschau. Als Walesa niet binnen tien dagen reageert op de eis, wordt hij in Nederland voor de rechter gedaagd. Wraak Een ontslagen werknemer heeft be kend de uitslaande brand van maandagnacht te hebben gesticht bij Boots Fritesfabriek in Purmer- end. De brand zou voor "ettelijke miljoenen guldens" schade hebben aangericht. De man werd op de plek van de brand aangehouden, waar hij toegaf uit wraak te hebben ge handeld. Eerder had hij apparatuur bij de fabriek gestolen en onklaar gemaakt. Fysiotherapie Ziekenfondsverzekerden moeten vanaf 12 januari waarschijnlijk zelf de rekening van de fysiotherapeut betalen. Daarna kunnen ze de reke ning bij het fonds indienen. Die si tuatie dreigt omdat de Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeu ten de leden adviseert niet akkoord te gaan met een modelovereen komst van de Ziekenfondsraad. Die overeenkomst gaat ervan uit dat de bezuinigingen in de fysiotherapie worden bereikt door overwerkt niet meer volledig te vergoeden. is duidelijk dat alleen Groen Links meent dat er nu geen plaats meer is voor een dergelijke organisatie, ze ker omdat die zich volledig aan par lementaire controle onttrekt. Tot voor kort waren alleen de premier en de minister van defensie op de hoogte van het bestaan van O en I. De vier grootste partijen in de Ka mer, die in het verleden allemaal een premier en/of een minister van defensie hebben geleverd, menen Vorig jaar bleek bij onderzoek dat risico's niet denkbeeldig zijn. Bijt- wonden of ingeademde stof waarin ziektekiemen zitten, kunnen leiden tot ernstige ziekten. Alleen al bij apen kunnen 21 verschillende soor ten ziekteverwekkers voorkomen. Aanbevolen werd een betere uitrus ting, zoals fijnstofmaskers, met staal versterkte handschoenen en kijkglazen met verlichting. Omdat daarmee nog niets is gedaan, zou den'AID'ers sommige dieren niet meer controleren. Kwaadwillende handelaren ma ken volgens Greenpeace handig ge bruik van die wetenschap en smok kelen met uitsterven bedreigde soorten binnen. Greenpeace trok hierover aan de bel bij de AID. Voor D66 was dit aanleiding voor vragen aan de ministers van landbouw en justitie. Van onze correspondent Carine Neefjes DEN HAAG - ANWB-secretaris Engelen gniffelt. Hij begrijpt best waarom het ministerie van econo mische zaken geheimzinnig doet over de distributie van benzinebon nen. De chaos van de oliecrisis in 1973, toen de benzine onverwachts op de bon ging, herinnert hij zich nog goed. "In achteraf gelegen hou ten schuurtjes werden tientallen jerrycans met liters benzine opge slagen. Levensgevaarlijk. Het mi nisterie wil natuurlijk voorkomen dat automobilisten opnieuw dat soort grappen uithalen". Afgelopen weekeinde liet L. Knegt van Economische Zaken we ten dat de bonnen weer klaar liggen. In geval van oorlog in de Golf be staat de kans dat benzine 'op de bon moet'. Ook wordt gedacht over autoloze zondagen. Rantsoenering van benzine heeft gevolgen voor de pomphouders, Nederlandse Spoor wegen, horeca en toerisme. Maar het ministerie zwijgt over de vraag hoe het systeem werkt. "Het is toch nog geen oorlog? Maakt u zich geen zorgen. Als de oorlog uitbreekt, is de benzine binnen 24 uur op de bon". Chaos De distributie van benzine in de winter van 1973-'74 verliep niet vlekkeloos. Toen de OPEC-landen onverwachts de oliekraan dicht draaiden, werd de brandstof in Ne derland schaars en steeg de prijs. Op 12 januari 1974 ging benzine op de bon. Iedere automobilist kreeg 15 liter benzine per week. Economische Zaken had er ech ter geen rekening mee gehouden dat artsen, gehandicapten of men sen die op een afgelegen plek werk ten, afhankelijk waren van de auto. De ANWB werd overstelpt met klachten. Engelen: "Dan werd ik dat een geheime organisatie in een of andere vorm moet blijven be staan. Weliswaar is het niet direct nodig dat deze nog geregeld oefe ningen houdt, zoals nu het geval is, maar er moet wel een zekere struc tuur zijn, die in geval van bezetting snel tot leven kan worden geroepen. Deze partijen (behalve D66) en Groen Links menen ook dat parle mentaire controle moet zijn op de organisatie. D66-leider Van Mierlo twijfelt daar nog aan. Volgens hem moet worden voorkomen, dat in ge val van oorlog, de bezetter onmid dellijk de leden van de Kamercom missie voor inlichtingen- en veilig heidsdiensten oppakt, om zo achter de details van de geheime organisa tie te komen. Hij heeft het liefst dat zo weinig mogelijk mensen de orga nisatie tot in detail kennen. Toen Van Mierlo minister van de fensie was (1981-1983) is hij op de hoogte gesteld van het bestaan van O en I. Hij wilde echter niet weten hoe de organisatie precies werkt. Juist omdat een dergelijke organi satie alleen kan functioneren bij de gratie van volstrekte geheimhou ding. Het Duitse weekblad Stern meld de gisteren dat inlichtingendien sten van de Oostbloklanden al vijf tien jaar wisten van het bestaan van de Westduitse tak van Gladio. Vol gens Stern had een secretaresse die in de jaren zeventig werkte bij de Westduitse veiligheidsdienst toe gang tot informatie over "defensie ve voorbereidingen" en "maatrege len ten tijde van crisis en noodver- dediging". Zij zou de informatie aan het Warschaupact hebben doorge speeld. In december 1976 werd zij gearresteerd op verdenking van spionage. opgebeld door een gehandicapte. Die kon met zo weinig benzine nau welijks meer ergens naar toe. Of door een bromfietser die helemaal geen bezine kreeg. Een brommer is juist een energiebesparend vervoer middel. Ik heb toen Economische Zaken gevraagd of ze niet wat ex tra's konden krijgen. Dat is gelukt. Maar eigenlijk hadden ze geen reke ning gehouden met uitzonderin gen". Ook had de regering weinig reke ning gehouden met de economi sche gevolgen van het distributie DEN HAAG (GPD) - Een WD- commissie, onder leiding van Euro parlementariër Hans Nord, noemt het feit dat het CDA permanent in de regering zit "een ongezonde toe-, stand". De commissie meent dat het CDA zich dreigt om te vormen tot een regentenklasse. Zij vindt dan ook dat het CDA ook eens 'het ge noegen van de oppositie' zou moe ten smaken. De commissie-Nord werd drie maanden geleden ingesteld, na een hooglopende ruzie binnen de WD over de manier waarop fractievoor zitter Joris Voorhoeve aan de kant was gezet. Tijdens een congres van de partij in Zwolle, liepen de ge moederen hierover zo hoog op dat het voltallige bestuur van de partij naar huis dreigde te worden ge stuurd. Om de discussie weer enigszins in goede banen te leiden, werd de commissie-Nord ingesteld, die een nota moest voorbereiden. De nota, die gisteren werd gepubli ceerd, zou als basis moeten dienen voor een inhoudelijke discussie over de uitgangspunten van de par tij. De weerzin tegen de machtsposi tie van het CDA leidt overigens niet tot de keuze van de partij voor de PvdA. Inhoudelijk is de WD niet van mening veranderd. Ze vindt dat de partij moet samenwerken met de partner die wat programmapunten het dichtst bij de WD staat. De commissie moest gisteren toegeven dat samenwerking met de PvdA op Haarlemmer weg in Amster dam op een autoloze zon dag5 november 1973. ANP) die gronden nog ver weg is. De WD-commissie stelt in de no ta dat de partij altijd het sterkste groeit, "wanneer haar idealen door de regering het minst in de praktijk worden gebracht". Met andere woorden, de WD heeft er baat bij in de oppositie te zitten. "Daarom is het goed dat de WD, juist nu zij van regeringsdeelneming is uitgesloten, het grote debat over de rol van het liberalisme in de komende jaren wil aangaan", aldus de commissi-Nord. De vraag is overigens of dat zal lukken. Nord moest tijdens de pre sentatie van de nota 'Ongebroken Lijnen' toegeven, dat er niet veel nieuws in staat. Op de opmerking dat de nota wel erg veel leek op het WD-verkiezingsprogramma van vorig jaar, antwoordde de commis sie dat dit toch logisch was. "Wij veranderen niet zo snel van uit gangspunten. Vindt u dat zo vreemd?", aldus Nord. heffingen verlenen voor nieuw bouw op lawaaiige plekken. Tom mei: "De minister kan dit niet op zijn beloop laten". De PvdA is ook voorstander van een totaal verbod op reclame-vluchten, en niet alleen voor zondagen. De PvdA is overigens bang dat het milieubeleid straks wordt ge kortwiekt door EG-besluiten. "Kan de Nederlandse wetgeving een Itali aanse fabrikant voorschrijven afge dankte ijskasten terug te nemen en milieuvriendelijk te verwerken?", zo vroeg PvdA'er Zijlstra zich af. Hij wees er op dat economie in alle EG- verdragen voorrang krijgt. Als ge volg daarvan worden subsidies op mestverwerking, zoals Alders wil, al snel 'concurrentie-vervalsend'. WD, PvdA en D66 willen dat Ne derland straks als voorzitter van de EG-ministerraad (de tweede helft 1991) moet pleiten voor EG-verdra gen waarin de gelijkwaardigheid van economie en milieu tot uiting komt. tanks in het Rijnmondgebied en Rotterdam waren gewoon vol. Ook de oliemaatschappijen hadden ge noeg aardolie in voorraad. Daarom heeft de hele rantsoenering ook maar drie weken geduurd". Boon voorziet een opstand van pomphouders als de benzine weer op de bon gaat. „Wij kunnen dan geen benzine meer verkopen, om dat de agressor Saddam Hussein het olierijke Kuwayt bezet. Hij houdt notabene onze eigen landge noten vast. Mensen hebben er geen zin om zich door zo'n dictator te la ten chanteren. Als de bezine weer op de bon gaat, moet de regering voor de pomphouders wel hele ster ke argumenten hebben". Achter de schermen worden door instanties die de dupe dreigen te worden van de rantsoenering, in ra zend tempo noodplannen opge steld. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft gisteren tot in de late uurtjes vergaderd over de vraag hoe de toerist alternatieven te bieden voor de auto. De chaos uit de winter van 1973- '74 staat de NBT nog helder voor ogen. Duizenden Nederlanders kwamen in moeilijkheden, omdat ze niet meer met de auto op winter sport konden. Alternatieven waren er niet: treinen waren volgeboekt. De dagjesmensen zagen hun zon dagse uitstapje aan de neus voorbij gaan. Eth Nieuwendijk van het NBT: "Ik schreef toen een boek over toeristische autoroutes langs kastelen en natuurrijke gebieden in Nederland. Toen de bezine op de bon ging, werd m'n hele script in de war gebracht. Ik moest maar leuke fietspaden gaan uitzoeken. Na drie weken werd de rantsoenering afge schaft. M'n baas zei: 'Eth, schrijf toch maar over autoroutes. Toeris ten mogen weer volop tanken". Als de benzine op de bon gaat, Verkeer op snelweg steeds gevaarlijker DEN HAAG (GPD) - De plotselin ge groei van het aantal verkeers slachtoffers die vorig jaar plaats had. is vooral veroorzaakt door de stijging van het aantal ongelukken op snelwegen. Het aantal dodelijke slachtoffers op wegen met een toe gestane maximum snelheid van 120 kilomter per uur nam in de periode mei tot en met december 1989 (ver geleken met dezelfde periode uit 1988) met 77 procent toe. Op wegen waar 100 kilometer de snelheidsli miet is, was de stijging in die perio de 43 procent. Minister Maij antwoordde dit gis teren op vragen uit de Tweede Ka mer, die graag wilde weten waarom het aantal verkeersslachtoffers in 1989 voor het eerst sinds zeventien jaar weer was toegenomen (met ze ven procent). Dat blijkt 'm dus voor al te zitten in de snelwegen waar het hardst mag worden gereden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) meldt overigens dat het aantal verkeersdoden in de eer ste negen maanden van dit jaar, ver geleken met een zelfde periode vo rig jaar, weer met 5,6 procent is ge daald. NAM verbaasd na plan voor verbod op proefboringen ASSEN (ANP) De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is verbaasd over het plan van minis ters Alders (milieu) en Maij-Weggen (verkeer) om proefboringen naar gas in het IJsselmeer te verbieden omdat het slecht zou zijn voor het milieu en de drinkwatervoorziening in gevaar zou kunnen komen. De NAM wijst erop dat het kabi net de afgelopen zomer de vergun ning voor boringen heeft verlengd. Toen werd gezegd dat de boringen geen negatief effect op het milieu zouden hebben. Een woordvoerder van de NAM: "Wij houden ons strikt aan alle procedures en voorwaar den. Het is voor ons een raadsel waarom beide bewindslieden plot seling een standpunt innemen dat tegenstrijdig is met hun eigen be leid". De kans op ongelukken zou. volgens de NAM, te verwaarlozen zijn. Aanstaand vooijaar wordt de beslissing verwacht van de Raad van State in de Arob-procedure die de provincies Noord-Holland, Friesland en Flevoland tegen de vergunning hebben ingesteld. Di rect daarna wil de NAM weer boren. Eis in kindermoord AMSTERDAM (ANP) - Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren drie jaar en tbs met dwangverple ging geëist tegen een 65-jarige man die 14 april de 10-jarige Henk Bijl houwer zou hebben doodgestoken. Het jongetje liep met zijn ouders op een markt in Amsterdam. In de drukte ontstond een duw- en trek- partij, waarbij zijn vader plotseling in de zij werd gestoken. Henk schoot zijn vader te hulp en werd dodelijk in de buik gestoken. Ver dachte zelf herinnert zich niets. Een deskundige van het Pieter Baan- centrum stelde dat de man lijdt aan dementie en concentratiekampsyn droom. Uitspraak op 4 december. De Alkmaarse rechtbank heeft gis teren een boete opgelegd van 150.000 ton aan een Texelse visserij bedrijf wegens overschrijding van de vangstquota in 1988 en het ille gaal aan land brengen van vis in De nemarken. geeft de NBT de consument via Te letekst tips waar ze naar toe kunnen gaan. Met 15 liter benzine per week wordt het moeilijk om in het week einde de Efteling te bezoeken. Dan maar naar een tentoonstelling in uw eigen woonplaats, zo adviseert het NBT in dat geval. Trein Nederlandse Spoorwegen houden het hart vast. De treinen zaten in 1973 bomvol. Extra treinen werden ingezet en het aantal conducteurs en machinisten werd uitgebreid. In de treinen werden folders neerge legd waarin stond dat "de jongelui in de Kerstvakantie speciale scho- lierenkaarten konden ophalen. En: voortaan niet meer je abonnement op maandag of vrijdag kopen, want ook achter het loket hebben de mensen het druk nu de benzine op de bon is". NS-woordvoerder Dragstra: "Als er nu weer plotseling meer reizigers komen, dan kunnen wij dat gewoon niet aan. Weet u, ik ga zelf o<* wei eens met de auto. Laatst nog, op een zondagmiddag. Ik stond notabene toen ook al in de file. Zestig procent van alle Nederlanders verplaatst zich met de auto. En vooral in het weekeinde. Wij hebben geen plaats voor die mensen die straks wegens gebrek aan benzine of de autoloze zondag met de trein gaan. We heb ben vijftien miljard gulden nodig om onze capaciteit voldoende uit te breiden". En ook al treft de NS noodmaatre gelen, dan zullen 'voormalige' auto mobilisten toch bij de ANWB gaan klagen "dat ze moeten staan in de trein en of ze niet een paar extra bonnetjes kunnen krijgen, want m'n benen zijn niet zo goed", zegt ANWB-secretaris Engelen. "Neder landers zijn verknocht aan hun auto. Die willen ze gewoon niet la ten staan voor Saddam Hussein". ADVERTENTIE MADE WC HEEDEMSI Bewust gekozen, zeggen meubelen wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos van vorm, Meubelen waarin de edele hout stijl. vindt u de meest veelzijdige collectie Engelse stijlmeubelen uit The Re-Furn Collection die uw woning dat bijzondere accent van mS MFl IRFI PRDAAFNAnF RA MEUBELPROAAENADEKATWUK DEN HAAG Enkele tientallen bewoners van woonwagens hebben gisteren op het Binnenhof geprotesteerd te gen hoge woonlasten. In de afgelopen jaren steeg de huur van de wagens met meer dan zestig procent. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA en PvdA zijn het er niet eens over wie moet betalen voor een schoner milieu. Het CDA vindt dat "een ie der ongeacht inkomen moet bijdragen", terwijl de PvdA de lage inkomens zo veel mogelijk wil ont- De Tweede Kamer praatte giste ren over de begroting milieubeheer van minister Alders (milieu). Het CDA vindt dat de PvdA de discus sie over het milieubeleid vertroe belt door er inkomenspolitiek bij te betrekken. "In zo'n discussie is het milieu bij voorbaat de verliezer", voorspelde Esselink (CDA). Vol gens hem moet iedereen bijdragen "naar de mate waarin hij vervuilt". Het moet lonend worden weinig af val te veroorzaken, aldus het CDA. Milieubeleid mag ook niet worden afgeremd als de economische groei stagneert. "Desnoods komt het milieubeleid ten laste van ons aller welvaart", aldus Esselink. De aan gekondigde milieumaatregelen kosten een gemiddeld huishouden zo'n 500 gulden per jaar. PvdA, CDA, D66 en WD dron gen er gisteren op aan dat het geld dat de Staat binnenhaalt door juri dische procedures tegen bodemver vuilers sneller èn in z'n geheel wordt besteed aan schoonmaak van vervuilde bodems. Nu kan slechts driekwart van de opbrengsten di rect worden besteed aan bodemsa nering: de rest moet worden afge dragen aan Financiën. Voor het ge val Alders de Kamer niet tegemoet komt, ligt een motie van PvdA, CDA en D66 klaar. Kritiek was er op Alders' bestrij ding van geluidhinder, "stiefkind" van het milieubeleid. D66'er Tom mei wees erop dat de helft van de Nederlanders last heeft van vlieg tuiglawaai en 83 procent zich be klaagt over geluidsoverlast van bu ren. Ook ligt er bijna altijd een druk ke weg in de buurt. Tommei en Ruigrok (PvdA) noemden het "ver bijsterend" dat provincies toch ont- systeem. Pomphouders aan de grens zagen hun inkomsten ver dwijnen omdat Nederlanders zon der bonnen in België of Duitsland tankten. "Nachten lang heb ik wak ker gelegen en van de zenuwen kon ik geen hap meer naar binnen krij gen", vertelt een pomphouder in de Twentse grensplaats Glanerburg. "Ik zag mijn klanten in files langs mijn benzinestationnetje voorbij trekken. Met een volle tank kwa men ze terug. En ik moest maar zor gen dat mijn vrouw en kinderen te eten kregen". Belangvereniging voor garagehou ders, Bovag, bestookte de regering met telegrammen waarin werd aan gedrongen op afschaffen van de dis tributie. Tanken zonder bonnen groeide als een olievlek. Bij inleve ring van een 15-liter bon, werd stie kem een hele tank volgegooid. Die pomphouders waren strafbaar, maar voor Justitie en politie was het ondoenlijk de duizenden overtre ders te vervolgen. Woordvoerder Rob Boon van de Bovag: "Het was een tegenstrijdige maatregel. De

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3