Totale chaos spookbeeld Oost-Europa Thuisfront heeft behoefte aan onderling contact Castro botst met synodevoorzitter I REPORTAGE i Gereformeerden zien af van psychologische test Westen moet helpen wankelende Sovjetunie op de been te houden WOENSDAG 21 NOVEMBER 1 GEESTELIJK LEVEN Wel begeleiding van theologiestudenten LUNTEREN (GPD) - Theologie studenten die zich voorbereiden op het predikantschap, moeten gedurende hun studie kunnen re kenen op een goede en perma nente begeleiding. Dat is in het belang van studenten en kerken. Zo kan tijdig gesignaleerd wor den of iémand al dan niet ge schikt is voor het predikantschap en kunnen later mislukkingen in de gemeente voorkomen worden. De gereformeerde synode be sloot gisteren in Lunteren con form het advies van de deskundi gen voor Toerusting en Opleiding af te zien van een psychologi sche test om -de geschiktheid van aanstaande predikanten te bepa len. Er zal nu een ad-hoc-commis- sie in het leven worden geroepen die gaat bekijken hoe vorm te ge ven is aan begeleiding tijdens de studie. Gedacht wordt aan een begelei dingsgroep, naar hervormd mo del, die op verschillende momen ten tijdens de studie gesprekken Pauluskerk viert verjaardag met Nacht voor God ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse Pauluskerk, bekend om de hulp aan verslaafden en asielzoekers, viert haar 30-jarig bestaan met een 'Nacht voor God'. In de nacht van vrijdag op zaterdag krijgt religieus Rotter dam de gelegenheid zich te pre senteren. "De nacht is vanouds altijd het moment geweest waarop de mens overhoop ligt met God. Juist in de nacht is het moeilijk om te gelo ven", licht ds. Hans Visser toe. Tussen half acht 's avonds en zes uur 's ochtends mogen mos lims, bahai's, soefies, humanis ten, nieuw-apostolischen, vrije evangelischen, remonstranten en aanhangers van de New Age-be- weging vertellen wat zij waarde vol in hun eigen geloof vinden. Klokslag twaalf uur staat een toe spraakje van bisschop Bar van Rotterdam op het programma. "Omdat religie weer in is", leek het Visser aardig om te kijken wat er op dit gebied in Rotterdam te koop. De predikant hoopt ook dat de contacten erdoor verstevigd worden. "Je ziet elkaar haast nooit". Vrijgemaakten, evangeli- calen, Jehovah-getuigen en "an dere groepen die denken de waar heid in pacht te hebben" zijn niel op zijn uitnodiging ingegaan. gaat voeren met studenten. Hoe en wanneer die gesprekken ge voerd gaan worden en hoe die groep eruit gaat zien, is nog on duidelijk. Dat moet de commissie nu uit gaan zoeken. Vanuit de synode werden nog j een aantal suggesties gedaan, j waar de commissie zich over zal buigen. Drs. Klaas Santing uit Al phen a/d Rijn maar nog steeds namens Nes in de synode aan we- j zig stelde voor iedere student die predikant wil worden een trai ning Klinisch Pastorale Vorming te laten volgen. Ds. G. den Heeten i uit Hoofddorp wilde ook de stage- gemeente inschakelen bij de be- oordeling van de geschiktheid van de student. Zeker is in ieder geval dat de i gereformeerde opleidingen, de Theologische Universiteit Kam- i pen en de Vrije Universiteit Am- I .sterdam, bij de plannen betrok ken zullen worden. Ds. Pieter Boomsma uit Apeldoorn pleitte daarvoor in een amendement om dat "het gaat om een gezamenlij ke verantwoordelijkheid van ker- j ken en opleidingen". Charisma TV. De stichting Charisma TV heeft voor de twee de keer een aanvraag voor zend tijd ingediend bij het Commissa riaat voor de Media. De eerste aanvraag werd in april afgewe zen, omdat het Commissariaat vond dat er voor de boodschap van de pinkstergemeenten al ruimte wordt geboden door de Evangelische Omroep (EO). Voorzitter G.A. Panhuise heeft echter opnieuw een poging ge waagd, nadat de EO in gesprek met Charisma TV had toegegeven dat het voor haar "niet mogelijk is de specifieke accenten van de Pinksterbeweging in de program ma's te laten uitkomen". De stich ting schrijft het Commissariaat dat haar achterban uit 152.043 charismatische christenen be staat. Kopten gediscrimineerd. De Egyptische regering discrimi neert Koptische christenen door ze systematisch uit het parlement te weren. Deze klacht hebben lei ders van de Koptische kerk laten horen, nadat duidelijk werd dat er van de 444 kandidaten van de Na- tionaal-democratische partij (NDP) voor de parlementsverkie zingen eind november slechts twee christen zijn. Volgens Anton Seidhom van het Koptische weekblad Al-Watani betreft het een officieel beleid, omdat de NDP de regerende partij is. Wereldraad-man bij gereformeerden LEIDEN - Economische malaise en etnische conflicten: het zijn de bedreigingen voor de nog jonge democratieën in Oost-Europa en het veranderingsproces in de Sovjetunie. Ook in haar eigen belang zou het westen alle zeilen moeten bijzetten om een tweede, minder blij stemmende ineenstor ting van Oost-Europa te voorkomen. Een waarschuwing die twee onver gelijkbare gezelschappen gisteren op even onvergelijkbare niveaus af gaven. Oosteuropese leiders op de Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) in Parijs, en een min of meer willekeu rige groep deskundigen op een fo rumdebat over de toekomst en vei ligheid van Europa in Leiden. De ene groep met de wereld, de ander met voornamelijk studenten als ge hoor. Maar de boodschap was in beide gevallen 'help'. Joris Voorhoeve, hoogleraar poli- tiek-bestuurlijke aspecten van in ternationale organisatie aan de Leidse universiteit en directeur van het Instituur Clingendael, toonde zich groot voorstander van westerse steun aan Oosteuropese landen maar gaf ook onmiddellijk de gren zen aan. "West-Europa moet de ei gen rol niet overschatten. Wij kun nen de ontwikkelingen voor hoog uit tien procent beïnvloeden, verder zijn het toch binnenlandse aangele genheden. Maar de beperkte moge lijkheden die er zijn, moeten we volop benutten". Duwtje in de rug Voedsel- en medische hulp voor de komende winter bepleitte Voorhoe ve voor alle Oostbloklanden die dat nodig hebben, het spookbeeld van op het zelfde moment uitbrekende voedselrellen en etnische onlusten schetsend: "een explosief meng sel". Voorstander is hij ook van structurele economische hulp on der voorwaarden ("met zomaar alle kredietregisters opentrekken ko pen regeringen alleen maar tijd en worden de problemen niet aange pakt"), en hulp om de ecologische ramp die zich in Oost-Europa vol trekt op te vangen. Dit laatste on voorwaardelijk, "omdat het ook in ons belang is dat bij voorbeeld de vele kernreactoren in Oost-Europa veiliger worden". Om de voormalige Oostbloklan den ook anderszins een duwtje in de rug te geven, suggereerde Voorhoe ve dat de Europese Gemeenschap zich tegenover hen anders moet op stellen. Volgens de oud-politicus moet de EG de landen niet botweg te verstaan geven dat toetreding 'out of the question' is zolang er eco nomisch geen orde op zaken is ge steld. Beter is het de deur op een kier te zetten door economische ak koorden en associatie-akkoorden te sluiten om de overgang naar de vrije-markteconomie te vergemak kelijken. Catastrofe Abdorachmanovitsj Achtamsjan, hoogleraar geschiedenis en politiek van Europa en Amerika in Moskou, had even daarvoor de belangrijkste economische problemen in de Sov jetunie geschetst die, als verbeterin gen uitblijven, het land "niet in een crisis maar in een catastrofe stor ten". Achtamsjan noemde vooral de extreme nadruk die de Sovjetunie steeds op de defensie-industrie heeft gelegd. De nu noodzakelijke De roep om onafhankelijkheid, van verscheidene Sovjetrepublieken kan, gecombineerd met e jis, leiden tot rassen- en voedselrellen. Daarbij is ook het Westen niet gebaat. ombouw tot civiele industrie is ech ter uiterst gecompliceerd en kost baar. Verder heeft het land zich bij de export te weinig op eindproduk- ten gericht. "We zullen meer dan grondstoffen moeten leveren, en dan niet alleen vliegtuigen en ka- Achtamsjan vindt het econo misch hervormingsprogramma van Sovjet-president Gorbatsjov, dat na maandenlange discussie uit de bus is gekomen, een forse stap vooruit. Er is alleen tijd nodig om de maatre gelen uit te vieren, en tijd om van het land een ware rechtsstaat te ma ken. In dat streven moeten de Eu ropese landen de Sovjetunie steu nen als ze, zoals Voorhoeve ook zei, geen terugkeer van de harde lijn of een door leger en veiligheidsdien sten aan de kant geschoven rege ring wensen. Onaangenaam Nu het Warschaupact op zijn laatste' benen loopt en de Sovjet-troepen massaal Oost-Europa worden uitge bonjourd, zijn de Oosteuropese lan den ook militair in het luchtledige beland. Maar de hervonden Europe se broeders als oplossing onder de NAVO-paraplu laten schuilen, biedt geen soelaas, stelde zowel Achtamsjan als prot G.C. Berkhof, hoogleraar strategische studies aan de Leidse universiteit. Beide heren menen dat de Sov jets het op zijn zachtst gezegd on aangenaam zullen vinden "als het NAVO-grondgebied- tot aan hun grenzen zal lopen, nog afgezien van de volkenrechterlijke problemen". Het zou ook het gevoel van isolatie in het land versterken, en de vraag is welke onvoorspelbare krachten daar weer profijt van trekken. De EG (op korte termijn) en de CVSE zijn niet geschikt voor een militair-strategische rol, stelde Berkhof. Hij bepleitte een naar zijn mening te weinig bestudeerde op lossing: regionale veiligheidsstruc turen onder vlag van de CVSE-con- ferentie. Met de Sovjetunie als apar te veiligheidsstructuur, "want dat wordt ook een groep van regionale landen, al is nog niet duidelijk van welke", aldus Berkhof onder ver wijzing naar op afscheiding beluste Sovjet-republieken. Onbesuisd Over de drang naar onafhankelijk heid van onder meer Litouwen, Est land, Letland en Georgië zei Acht amsjan dat die processen hem soms te snel en te onbesuisd gaan. Waar van willen ze onafhankelijk zijn? vroeg hij zich hardop af. "Econo misch is het onmogelijk. In Litou wen zijn er op 1000 mensen 120 au to's. Olie heeft de republiek niet, die moet op de wereldmarkt worden gekocht. Maar ze hebben zelf niks te bieden. Ander voorbeeld: in Arme nië en Azerbajdzjan kunnen ze één, twee maanden in hun eigen voedsel voorzien". Volgens Achtamsjan wordt de bevolking in de republie ken ook te weinig naar hun mening gevraagd; minderheidsgroeperin gen tellen al helemaal niet mee. De Sovjetunie op zich hoeft niet tot in de eeuwigheid te blijven be staan en terug naar af hoeft even min, betoogde Achtmasjan, zelf overigens van Tartaarse afkomst. "Als Litouwen afvalt, zijn we met vier miljoen mensen minder. Daar treur je om als om een familielid dat vertrekt. Maar het eigenlijke Rus land, met nog een paar delen, moet groot blijven". Voor het Westen is het volgens hem evenzeer van belang dat de Sovjetunie niet ongecontroleerd uit elkaar valt. Berkhof en Voorhoeve deelden die mening. "Het Westen heeft op zichzelf weinig belang bij het bijeenblijven van dat land", al dus Voorhoeve, "maar er zijn vol doende redenen om de Sovjetunie te helpen de instabile situatie te be zweren: wapenvermindering en het vermijden van gewelddadigheden die kunnen overslaan naar de rest van Oost-Europa. En niet te verge ten het gezamenlijk beleid van Oost en West. De vruchten daarvan zien we nu in de Verenigde Naties rond de Golfcrisis. Het zou een slechte zaak zijn als grootheden elkaar daar weer zouden dwarszitten". Gorbatsjov steunt energieplan Lubbers PARIJS (GPD) - Sovjet-president Gorbatsjov is "een groot voorstan der" van het energieplan van pre mier Lubbers. De president liet dat gisteren, tijdens een kort onderons je in de vergaderzaal van de Confe rentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE) in Pa rijs, aan Lubbers weten. Het plan komt er op neer dat de Sovjetunie aardgas levert aan het Westen, terwijl West-Europa de technologie inbrengt om het gas te winnen. Lubbers wil op die manier ook proberen de enorme milieuver vuiling in Oost-Europa te bestrij den. Overigens begreep Gorbatsjov aanvankelijk niet wat het plan be helst, maar na een toelichting wél. Bij de lancering van zijn plan werd Lubbers enkele maanden geleden verweten weinig duidelijk te zijn geweest. Vorige week nog zei de premier dat hij het plan in de aan loop naar de CVSE-top nog eens goed had doorgenomen. Overigens maakten verscheidene staatshoof den en regeringsleiders de afgelo pen twee dagen in Parijs in lovende zin gezag van 'het plan-Lubbers'. Van ANP-verslaggever Alex Huysmans DEN HELDER - "Afscheid nemen went nooit. Het is elke keer weer even zwaar, maar de vreugde bij thuiskomst is des te groter". Ineke Koster en Marijke de Winter heb ben in hun leven vaak afscheid moeten nemen. Maandagochtend was het weer zover. In Den Helder zwaaiden zij hun echtgenoten uit die deel uitmaken van de beman ning van de schepen die naar het Golf-gebied zijn vertrokken. Zes maanden moeten Ineke en Marijke het stellen zonder de man nen. Hoewel de man van Ineke ge middeld zeven maanden per jaar van huis is, valt het haar elke keer weer zwaar. De tijd die haar man van huis is, vult Ineke door zoveel mogelijk bezig te zijn. "Ik heb ge lukkig een baan. Hoewel het eigen lijk een extra belasting is, vormt het ook een goede afleiding. Verder heb ik veel familie waarmee ik kan pra ten", vertelt ze. Bivakkeren Marijke besteedt een groot gedeelte van haar tijd aan vrijwilligerswerk voor het Thuisfrontcomité. Dit co mité bestaat uit een aantal echtge notes van bemanningsleden die in de Golf bivakkeren. Het probeert mensen te helpen die in dezelfde si tuatie verkeren. "De achterblijvers kunnen ons bellen om bij voorbeeld ervaringen uit te wisselen en om vragen te stellen", zegt Marijke. "Wij willen de onderlinge contacten verbeteren. Er is veel behoefte aan even lekker babbelen". Voor praktische vragen die het dagelijks leven met zich meebrengt kunnen de achterblijvers contact opnemen met Bureau Thuisfront van de Nederlandse Marine. Omdat echtgenotes er grotendeels alleen voor staan, rijzen vragen over zaken als studiefinanciering en ziektekos ten. "Verder onderhouden wij het contact tussen het thuisfront en de schepen en zijn wij een centrale gereformeerde synode leeft over het feit dat de Wereldraad de poli tiek van Ceausescu nooit heeft willen veroordelen. Castro heeft een dergelijke verklaring altijd te gen gehouden, omdat de Wereld raad zijns inziens beter de weg van de 'stille diplomatie' kon be wandelen. De Wereldraad-afgevaardigde van de Gereformeerde Kerken, ds. M.J. van der Veen-Schenke- veld, had zich bijzonder boos ge maakt over deze opstelling. Zij had diverse malen tevergeefs op een publieke veroordeling aange drongen. De gereformeerde syno de gaf daarom dit voorjaar de af gevaardigden voor de grote We reldraad-assemblee, volgend jaar in Canberra, de opdracht mee de kritiek van de synode over te brengen. Overeem had dit in zijn dank woord kort uiteengezet, want "ik wil eerlijk met u zijn". Terwijl hij daarop afrondend bezig was Cas tro Gods zegen toe te wensen, liep deze geagiteerd naar de micro foon om zich te verweren. Castro benadrukte dat de Wereldraad zo heeft gehandeld, juist uit zorg voor de mensen in het land. "Ik had graag duidelijker willen spre ken". Bovendien heeft de Wereldraad Ceausescu intussen nooit gepre zen, aldus Castro, die meende dat de Westerse media op dat punt in het verleden wel een scheve schaats hebben gereden. "De laatste paar jaar was het mode om kritiek op Ceausescu te geven, maar tien jaar geleden kreeg hij de handen op elkaar omdat hij zo'n onafhankelijke koers voer". Castro trok een vergelijking met de positie die het Rode Kruis innam. "Die doet geweldig werk, maar heeft men daar Ceaüsescu wel veroordeeld? En heeft u daar om het Rode Kruis veroordeeld?" Na de verontwaardigde reactie van Castro merkte Overeem op hem niet de mening van de syno de te hebben willen onthouden. Castro brengt dezer dagen on der meer bezoeken aan de synode van de Hervormde Kerk, de Raad van Kerken, kardinaal Simonis en premier Lubbers. Bij de minis ter-president zal Castro zijn zorg verwoorden over het beleid ten aanzien van asielzoekers en de groeiende kloof tussen arm en rijk. derling ontstaan veelvuldig nieuwe contacten. Het comité probeert elke maand iets te organiseren. Voor problemen op emotioneel gebied, zoals eenzaamheid, verwij zen de comité's door naar de afde lingen Geestelijke Verzorging en de Maatschappelijke Dienst Defensie. "Het is niet onze bedoeling aan de mensen te gaan sleutelen", zegt Van der Meer. "Maar als mensen gaan praten, betekent dat dat het pro bleem al gesignaleerd is. Dit houdt in dat je dan al snel richting oplos sing komt". Volgens Marijke werkt het praten met het Thuisfrontcomi té drempelverlagend, omdat de le den ervan in hetzelfde schuitje zit ten. Ineke kan duidelijk merken dat zij het Golf-conflict met andere ogen volgt dan een ander. "Ik denk dat ik zo langzamerhand een expert ben op het gebied van de Golf. Ieder uur van de dag volg ik de ontwikke lingen, ook al wil ik het zelf eigen lijk niet". Van onze redacteur Wim Schrijver LUNTEREN De secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Cas tro, voelde zich gisteren op de gereformeerde synode in Lunteren "oneerlijk" behan deld. Na de speech van Castro had voorzitter ds. E. Overeem grote zorg uitgesproken over het mensenrechtenbeleid van de Wereldraad. Een boze Cas tro wilde daarop de gelegen heid voor een reactie op zo'n "sterke veroordeling". Castro had in zijn toespraak voor de synode van de Gereformeerde Kerken benadrukt dat 1990 een goed jaar was voor de oecumene. Hoewel hij ook minpunten zag als het conflict in de Oekraïne tus sen de orthodoxen en katholie ken was hij blij dat in het Mid den-Oosten verschillende katho lieke kerken zich bij de regionale Raad van Kerken hebben aange sloten. Ook was hij ingenomen met de onlangs gehouden ker- kenconferentie in Zuid-Afrika, waar veel kerken elkaar voor het eerst sinds dertig jaar spraken. Castro zweeg over de kwestie- Roemenië. In zijn dankwoord na de toespraak van Castro, ging Overeem daar wel op in. Hij ver woordde de "grote zorg" die in de Castro'Veroordeelt u ook het Rode Kruis?' (archieffoto) Opvarenden van de fregatten die maandag naar de Golf vertrokken gaan aan boord, terwijl demonstranten oproepen niet te gaan. Voor de thuisblijvers is de langdurige afwezigheid van hun partners soms een probleem. (foto ANP) vraagbaak", zegt Bart van der Meer van het Bureau Thuisfront. "Voor de achterblijvers is het ge makkelijk een centraal punt te heb ben datje kunt bereiken met vragen over bij voorbeeld mauine en ge zin". Daarnaast zorgt het bureau voor familieberichten. De post is voor de bemanning èn de achterblij vers heel belangrijk. Omdat er erg veel post is, krijgt het Bureau Thuis front hulp van het Thuisfrontcomi té. Vorige week bedroeg het aantal brieven 1.500. Vanaf de schepen werden reisverslagen verstuurd waarin staat wat er zich allemaal af speelt. Al deze verslagen moeten naar de achtergebleven familie. "Als je nagaat dat elk schip onge veer tweehonderd man aan boord heeft, dan begrijp je dat de verwer king ervan heel wat tijd vergt", al dus Van der Meer. Elke keer als een schip langer dan vier maanden weg is, wordt een thuisfrontcomité opgericht. Elk schip een eigen comité. Dat organi seert evenementen om het contact tussen de achterblijvers onderling te onderhouden. Zo wordt een mid- termdag gehouden, waarop het hele thuisfront welkom is. Er wordt dan ondermeer een video getoond die de bemanning zelf heeft opgeno men. Ook kunnen foto's worden be keken en ervaringen worden uitge wisseld. Onder achterblijvers on- Afloop Zorgen over een goede afloop van het conflict maakt zij zich geregeld. "De ene dag is het erger dan de an dere. De laatste dag wordt ik 's nachts wel eens plotseling wakker en zit ik rechtop in bed. Die onze kerheid over hoe het zal aflopen, blijft. Ik denk niet dat mensen be grijpen wat die onzekerheid in houdt. Het gaat langs hen heen. Veel mensen denken: 'Het zal wel loslopen'". Ineke en Marijke vinden dat er ook leuke kanten zitten aan de voortdurende afwezigheid van hun echtgenoten. "Ons huwelijk is in ie der geval niet onderhevig aan sleur en de momenten waarop we samen zijn zijn natuurlijk een feest. Daar kun je intenser van genieten". (De namen Ineke Koster en Marijke de Winter zijn verzonnen omdat betrokke nen niet onder hun echte naam in de pu bliciteit willen)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2