Stalinistisch erfgoed vormt een monumentaal probleem Duitse keizer keert terug op z'n sokkel Oosten van Duitsland worstelt met massieve helden van de revolutie WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 27 "Jullie kunnen er ook niets aan doen", staat er op de sokkel van het Marx-Engels-monument mid den in Berlijn gekalkt. Marx en Engels, vijt jaar ge leden werden de standbeelden feestelijk onthuld door Erich Honecker. Ook Gorbatsjov bezocht de twee in kersvers brons gegoten communistische helden. Nu zijn ze twee stille getuigen van de on dergang van een maatschappelijk idee. In tegen stelling tot honderden gedenkplaten en kleine beelden zijn zij te massief en te opvallend om zo maar te worden verwijderd. De hele voormalige DDR is nog bezaaid met in donker brons, rood graniet of roestvrij staal uitgebeelde heilsbood schappen. De regime-trouwe beeldhouwers heb ben zich jaren kunnen uitleven in steen en me taal. Nu is het voorbij. Zal de ex-DDR een beel denstorm beleven, zoals die in het verleden vaak plaats vond na een ingrijpende maatschappelijke verandering? door Hans Hoogendijk De meeste bewoners van het oosten van Duitsland zal het allemaal een zorg zijn. Een opinie-onderzoek wees uit dat de meeste mensen de communistische helden en hun spreuken helemaal niet bewust waargenomen heb ben. "Mij stoort het niet", was een veel gegeven ant woord. Mooi vindt bijna nie mand ze. "Plomp, overdre ven en artistiek zwak", kre gen de ondervragers te ho ren. Een minderheid is voor afbreken, sommigen willen ze aan het oog onttrekken door het planten van snel groeiende klimop en ande ren vinden dat ze in een rari teiten-kabinet moeten wor den verzameld. Maar serieus houdt niemand zich ermee bezig. "Nee, we hebben wel andere zorgen en daar zou den de verantwoordelijken in dit land eens wat meer aandacht aan moeten beste den". Gruwelverzameling Intussen woedt op hoger niveau een verhitte discussie tussen kunstenaars, burgers, historici, culturele ambténaren en politici over het thema: hoe gaan we met ons verleden om. De voor deze communistische erfenis verantwoordelijke Oostberlijn- se wethouder dr. Irina Rusta (SPD) heeft het over 'ideolo gisch belaste' standbeelden en gedenkstenen van en voor men sen die door het regime zijn mis bruikt. Ze is het absoluut niet eens met de Oostduitse kunste naar Rainer Suss, die vindt dat het "afbeeldingen van schurken zijn, die moeten worden opge blazen of ten minste in een gru wel-verzameling bijeen ge bracht dienen te worden". Rusta vindt ze getuigen van een bepaalde tijd, historische stukken, die behouden moeten blijven. Waar en hoe, weet ze nog niet. Maar Marx en Engels, mogen wel op hun oude stek in het centrum blijven. "De top heeft dit forum altijd met arg waan bekeken, omdat het niet voldeed aan de machtsaanspra ken, Zonder een esthetische oordeel te willen geven, vind ik dat deze twee figuren onwille keurig tijdgetuigen zijn, name lijk van het misbruik van het marxisme". Bij zeer omstreden gedenktekens, zoals het monu ment voor door vluchtelingen neergeschoten vopo' s, wil zij toelichtende teksten laten plaat sen. Rusta voelt er niets voor al les uit te stallen in en rond het voormalige Stasi-hoofdkwar tier. Ook een verhuizing naar het Treptowpark in Oost-Ber- lijn, waar een massagraf voor Russische soldaten bekroond wordt met een gigantisch stand beeld, vindt zij onkies. "Daar mee wordt het gedenken van de gevallenen geschonden". Voor haar staat voorop dat de Duitsers ook leren omgaan met dit deel van hun geschiedenis. Rusta: "Voor mij geldt het prin cipe van de oude Grieken, dat in een maatschappij die het verle den vergeet of verdringt, dit ver leden zich steeds zal herhalen. De vraag hoe wij deze erfenis be handelen is een toetssteen voor de ontwikkeling die na 'de Wen de' op gang is gekomen. Is het Het gigantische bronzen hoofd van Karl Marx in Chemnitz het voormalige Karl Marx- stad. Negen meter hoog en allesover heersend. een naar voren gerichte, werke lijk democratische beweging of begint nu opnieuw een fase die ook in cultureel- politiek op zicht problematisch kan wor den?" De 57-jarige gerenommeerde kunstenaar Joachim John pleit voor een rigoreuze oplossing. "De beelden van Thalmann en Lenin moeten uit artistiek oog punt worden opgeruimd. Het materiaal, brons, steen en mar mer, moet ter beschikking wor den gesteld van jonge kunste naars. Deze monumenten van geestelijke zwakzinnigheid die nen alleen al uit hygiënische grond te worden verwijderd an ders hadden we net zo goed het hele land tot gedenkplaats kun nen uitroepen. Dan hadden we dus alles kunnen laten zoals het "Marx en Engels mogen op hun oude plaats in het centrum blij ven". Wilhelm de Eerste mag weer over Moezel en Rijn uitkijken Nu de Duitse deling verleden tijd is, kan ook Keizer Wilhelm de Eerste terugke ren. Ruim 45 jaar nadat Amerikaanse sol daten hem trefzeker bij Koblenz van zijn sokkel schoten, is het besluit gevallen dat hij zijn oude stek weer in mag nemen, daar waar Moezel en Rijn samenkomen. Sinds 1897 pronkte de 14 meter hoge keizer te paard op de 'Deutsche Eek' bij Koblenz. Nadat zijne majesteit in 1919 zijn toevlucht in ons landelijke Doorn had gezocht, lieten de revolutionairen die de republiek hadden uitgeroepen, hem met rust. Wilhelm bleef de Moezel, de Rijn en zijn ex-onderdanen die per rondvaartboot voorbij kwamen, in de ga ten houden. Tot triomferende Ameri kaanse GI's hem in 1945 van zijn voet stuk afschoten. Een tijdlang hingen het keizerlijke ros en de berijder geknakt in het troebele water. In Koblenz wordt nog steeds be weerd dat de naam van de schutter be kend is. Niet bekend is daarentegen de naam van de keizerlijke onderdaan die Wilhelm kort daarna uit zijn benarde po sitie bevrijdde en met de 200 kilo koper ongetwijfeld een nieuw bestaan heeft op gebouwd. De machtige sokkel bleef leeg achter. In 1953 besloten de toenmalige Duitse president Theodor Heuss en de minister president van Rijnland-Palts, Peter Alt meier dat op de sokkel de Duitse vlag zou waaien als permanente herinnering aan de Duitse deling. Vierendertig jaar wapperde het zwart-rood-goud en stre den kleine groepjes patriotten voor het eerherstel van Wilhelm. In 1987 zorgde de uitgever Theissen voor nieuwe opwihding. Hij stelde drie miljoen mark beschikbaar opdat de kei zer weer op zijn sokkel kon galopperen. "Dit monument moet ons helpen onze geschiedenis te verwerken, zodat wij er allemaal lering uit kunnen trekken", was zijn argument. De deelstaatsregering re ageerde hard: de sokkel is van ons en wij bepalen wat erop komt. Theissen gaf desalniettemin de herstelopdracht voor Wilhelm, niet meer in koper, maar in brons, aan een monumentengieter in Düsseldorf. De aflevering, inclusief blik semafleider op de helm, moest uiterlijk op 1 oktober 1991 plaatsvinden, zo staat in het contract. De regering in Mainz wist echter van geen wijken: "Zo lang de Brandenburger Poort gesloten is, geen Wilhelm op onze sokkel". Daarop bood Konigswinter zich als alternatieve standplaats aan. Per slot van rekening heeft Wilhelm ook vanuit dit stadje eens zijn Rijnlandse provincies gegroet. Maar toen gebeurde er iets waar niemand op had gerekend. De muur viel. En Rijnland Palts reageerde: de Bran denburger poort is open en dus kan Wil helm opdraven. John heeft niets tegen Marx, Engels, Lenin en al die anderen, maar wel tegen de wijze waarop het communisme hen heeft mis bruikt. Weg met de op hoge sok kels geplaatste ondingen, is het motto van de kritische kunste naars. Anderen verwijzen naar presi dent Richard von Weizsacker, die heeft gezegd dat "Berlijn in goed en kwaad de gevolmach tigde is van de Duitse geschie denis, die hier meer littekens heeft achtergelaten dan waar ook in het land". Ook in het westen van de stad wordt nog met brokstukken ge schiedenis geworsteld. Wat gaat er bijvoorbeeld gebeuren met de resten van de gevreesde Ge stapo- gevangenis in de Prins Albrechtstraat en Hitiers Führerbunker? Het probleem Spandau, waar Hitiers plaats vervanger Rudolf Hess tot zijn dood in 1987 zat opgesloten, werd even snel als rigoreus op gelost: het gebouw werd ge sloopt op bevel van de Britse sectorcommandant. Voor de Westberlijnse bestuurders was dit de makkelijkste oplossing om een 'onaangename herinne ring' uit te wissen. Jeugdwerk Een ander probleem is wat er moet gebeuren met de befaam de 'Wache', het uit 1817 dateren de jeugdwerk van de bouw meester Schinkel aan de boule vard Unter den Linden. Tiental len jaren herdachten de commu nisten daar de slachtoffers van fascisme en militarisme. Tot voor kort stonden de toeristen in de rij om op woensdag de met veel Pruissische paradepassen gelardeerde wachtaflossing van de lange soldaten van het 'Friedrich Engels- regiment' te aanschouwen. Maar ook op an dere weekdagen waren de twee behelmde DDR-Volksarmee- soldaten een topatractie tijdens het half uur dat zij als wassen beelden de wacht hielden. Een ideaal decor voor een geslaagde vakantiefoto en spannend was het altijd: moet er een niesen of krijgen we hem aan het lachen? Nu is de Wache verlaten. Al leen de eeuwige vlam brandt nog. Maar achter de schermen wordt al druk overlegd of Schin kels bouw niet de ideale algeme ne herdenkingsplaats kan wor den die kanselier Kohl zo graag wil hebben. Het blad Der Spie gel spotte al, dat Kohl het zat is van de ene kranslegging naar de andere te moeten hollen. Één centrale plaats aan Unter den Linden zou een oplossing kun nen zijn. De achterkleinkinde ren kunnen er hun overgrootva der herdenken die bij Verdun is gevallen, oma kan er treuren om de bij Stalingrand geofferde opa en de slachtoffers van de holo caust kunnen er worden her dacht. Voor de doden aan de Muur is wel een plaatsje te vin den evenals voor hen die vielen door terroristische geweld, of dit nu de RAF was of de commu nistische dictatuur. Kortom, het zou de ideale centrale gedenk plaats kunnen zijn. Moeilijker ligt het met Honec- kers pronkstuk, het Paleis van de Republiek. Het zit vol kan kerverwekkend asbest. Op knappen kost een paar honderd miljoen, slopen nog meer. Maar het staat op een historische plek: tot het midden van de ja ren vijftig s ond hier het reus achtige stads ot van de Pruisi sche heersers. Het werd zwaar, maar niet onhei 'telbaar bescha digd in de oork Walther Ul- bricht liet het tot grote woede van veel Duitsers in Oost en West opblazen. Het herinnerde hem te veel aan de totalitaire heersers en verder had hij een groot plein nodig om het volk aan de heersers voorbij te laten marcheren. In Berlijn circuleren nu plannen om door middel van een constructie van staal en glas omtrekken van het kasteel te la ten herleven. Aan een totale her bouw wordt niet gedacht, om dat dit veel te duur zou worden. Dure grap De communistische erfstukken staan er nog wel en mocht wor den besloten tot sloop van de al lergrootste, dan kan ook dat een dure grap worden. Alleen al de ontmanteling van de arbeiders leider Ernst Thalmann zou ruim twee miljoen gaan kosten. Voor alle zekerheid hebben deskun digen dat maar al vast uitgere kend. Zij deden bij hun experti se nog een aardige ontdekking: om te voorkomen dat de socia listische neus 's winters met sneeuw zou zijn bedekt was er een ingenieuze verwarmingsin stallatie in aangebracht. Voor hun helden zorgden de commu nistische heersers beter dan voor het volk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27