LEIDSCH DAGBLAD Spitstoeslag vanaf1991 600 gulden NODIG! Auto huren? Irak laat weer tien Nederlanders vrn Heseltine dwingt Thatcher tweede verkiezingsronde af Theunisse positief door zalf Provincie ontkent misleiding Opslagplaats voor zeezand in Katwijk Voorstel Maij-Weggen Wapendepot leeggeroofd [MlMultiRerit Kerstbomen meer dan de helft duurder AUTO LEITHON WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39402 Prijs fl. 1,35 KATWIJK/DEN HAAG - De pro vincie Zuid-Holland onderzoekt of het mogelijk is in Katwijk een op slag en -overslagplaats te vestigen voor zand dat uit zee wordt gewon nen. De meest geschikte locatie voor het depot is het Wantveld het gebied ten noorden van de Bin- nenwatering vanwaar het zand met pijpleidingen landinwaarts naar de groenzone langs het Addi tioneel Kanaal kan worden getrans porteerd. Hier zou een overslagsta tion moeten worden gebouwd om binnenvaartschepen te laden. Het zand wordt met baggerzui- gers op zee gewonnen en via lange pijpleidingen naar de kust getrans porteerd. Het wordt onder meer ge bruikt voor de aanleg van wegen en het ophogen van bouwterreinen. Om het zeezout uit het zand te halen moet het materiaal een bepaalde pe riode worden opgeslagen en ge spoeld. Het Wantveld in Katwijk zou daarvoor veranderen in een gi gantisch opslagdepot van zo'n zes hectare, waar het zout door het spoelen met zoet water uit het zand wordt verwijderd. De inhoud van het depot bedraagt tussen de 400.000 en 500.000 kubieke meter. De keuze is op Katwijk gevallen omdat binnenvaartschepen hier tot vlak bij de kuststrook kunnen ko men. Het gemeentebestuur van de kustplaats heeft inmiddels in een eerste reactie aan de provincie laten weten dat het niets voelt voor de plannen. ROTTERDAM (GPD) Het gebruik van zalf, Dat is vrijwel zeker het mysterie achter de 'zaak-Theunisse'. Zalf op basis van eortico-steroiden. Door de wielrenner op zijn huid ge smeerd op avonden dat hij zich lichamelijk niet in orde voel de: verkouden, last van zijn' darmen, bedoeld ter ontspan ning. Het gebeurde op de voor avond van de Waalse Pijl, en daags voor rit 1 in de Wieler week van de Eibar. De cortisonen drongen door zijn huid in de bloedbaan, het bloed liep door de bijnier- schors en door die cortisonen- 'inhoud' begon het lichaam van Gert-Jan Theunisse op slag te weinig epitestosteron aan te maken. Deze verklaring staat in het aanvullende dossier-Theunis- se, dat zijn college van raads lieden en deskundigen eind vorige week naar de arbitra gecommissie van de interna tionale wielrenunie (UCI) heeft gestuurd. DEN HAAG - De provincie ontkent dat zij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft misleid bij het verkrijgen van een subsidie voor recreatieve voor zieningen (park, parkeerruimte) op de Alphense vuilnisbelt. Volgens gedeputeerde Van der Vlist is inder tijd (1985) voor onderzoeksbureau Iwaco gekozen omdat het bureau volgens computermethoden snel kon onderzoeken, sneller dan Oran jewoud. De provincie Zuid-Holland heeft in 1985 de belt van de saneringslijst afgevoerd omdat de kwestie was af gehandeld. Er was besloten op basis van het Iwaco-rapport maatregelen te nemen, onder meer aanleg van drainage, uit te voeren door de ge meente Alphen aan den Rijn. Hoe wel met de uitvoering van die maat regelen pas in 1988 zou worden be gonnen, besloot de provincie de Coupépolder af te voeren van de 'zwarte' lijst. In 1988 is die er even wel weer opgekomen, nadat in de publiciteit was gekomen dat er tien- duizende vaten waren gestort. DEN HAAG (ANP/GPD) Automobilisten die in de och tendspits de grote wegen in de Randstad gebruiken, moe ten een spitstoeslag van zeshonderd gulden per jaar beta len. Dat voorstel van minister Maij-Weggen (verkeer) wordt vrijdag behandeld in de ministerraad. De minister wil de spitstoeslag volgend jaar al invoeren, maar er bestaat grote weerstand tegen het voorstal. 1 X .V" •- Minister Maij-Weggen wilde aan vankelijk in 1992 overgaan tot een vorm van tolheffing in de spits. Ze heeft de plannen nu echter bespoe digd, omdat snel geld nodig is voor het Structuurschema Verkeer en Vervoer. Volgens dat schema moet de komende twintig jaar twintig miljard gulden worden uitgetrok ken voor verbetering van openbaar vervoer en dertien miljard voor de aanleg van nieuwe wegen. Een spitstoeslag zou ongeveer 720 miljoen gulden per jaar opleve ren. Daarbij is rekening gehouden met het feit dat door de maatregel het autoverkeer in de ochtendspits met tien tot vijftien procent af neemt. Volgens het voorstel zou de automobilist zich zelf moeten mel den voor de spitstoeslag, wanneer hij in het najaar het kopie deel III van het kentekenbewijs aanvraagt. De controle op de spitstoeslag kan plaatshebben door middel van (mobiele) camera's langs de weg. Vrachtverkeer wordt van de maat regel uitgezonderd. De spitstoeslag wordt tijdelijk uitgevoerd, want over vijf tot tien jaar zou een vorm van elektronische tolheffing kun nen worden ingevoerd. Zowel in het kabinet als in de Ka mer bestaat veel weerstand tegen het voorstel. Een aantal ministers vraagt zich af of de maatregel con troleerbaar is, omdat de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam alle gefotografeerde auto's moet na trekken. PvdA en D66 vrezen ook dat de maatregel zal worden ontdo ken omdat de automobilist zelf het initiatief moet nemen. Zij voelen meer voor een verhoging van de 'va riabele kosten' zoals de benzine prijs. Dat is gemakkelijk en hoeft niet gecontroleerd te worden. Het CDA steunt Maij-Weggen. CDA'er Van Vlijmen meent dat de spitstoe slag een permanente oplossing van de files in de Randstad kan beteke nen. De VVD is tegen omdat de au tomobilist niet mag opdraaien voor investeringen in openbaar vervoer. De werkgeversvereniging VNO is ook tegen het voorstel. Volgens se cretaris bedrijfsontwikkeling J. Jansonius, leidt de toeslag tot een chaos als 10 tot 15 procent de auto laat staan. "Als die mensen naar trein en bus moeten, betekent dat een verdubbeling van het aantal passagiers in het openbaar En dat kan het openbaar niet aan". De ANWB spreekt over een "ver keerd middel voor een goed doel". Woordvoerder Diepenhorst wijst erop dat een spitstoeslag een tegen gesteld effect kan hebben. "Zodra mensen eenmaal hebben betaald om in de ochtendspits te rijden, zul len ze van die mogelijkheid ook ge bruik blijven maken. Van het regu leren van het autoverkeer komt zo niets terecht". Het samenwerkend busvervoer (KNV) is redelijk tevre den, maar vermoedt dat een toeslag van zeshonderd gulden te laag is om uit de auto te krijgen. VALKENBURG Op het marinevliegkamp Valkenburg zijn vanmid dag om twaalf uur de eerste Amerikaanse legerhelikopters vanuit Duitsland aangekomen. Het betrof een groep van twaalf UH 60 Black Hawks, die zijn ingericht voor het vervoer van gewonden. De helikop ters werden bijgetankt en vliegen waarschijnlijk vandaag nog door naar het Rotterdamse havengebied, waar ze worden ingescheept om naar het Golfgebied getransporteerd te worden. Vanmiddag zou, als alles volgens plan verloopt, nog een tweede Kamer stelt besluit over missie uit PARIJS (GPD/Rtr) - Irak laat op nieuw tien Nederlanders gijzelaars vertrekken, nadat gisteren al be kend werd dat alle baggeraars van Boskalis en Volker Stevin het land in fasen mogen verlaten. Vier Nederlanders reizen mee in een groep van 36 Europeanen die naar huis mogen dank zij bemidde ling van een Zwitserse parlementai re delegatie. Zij vliegen morgen naar Zürich. Nog eens zes Neder landers komen mee in het gevolg van de extreem-rechtse Franse poli ticus Jean-Marie Le Pen, die mor gen met 59 Europeanen landt in Straatsburg. Dit heeft een corres pondent van de Franse televisie vanuit Baghdad gemeld. De Nederlandse gijzelaars in Bag hdad wisten vanmorgen nog van niets, maar spraken van van "erg goed nieuws". Het maakt de gijze laars niets uit wie hen uit Irak haalt. "Wij willen zo spoedig mogelijk uit deze bizarre positie komen. Of dat nu gebeurt via een extreem-rechtse politicus als de Fransman Le Pen of via de centrumdemocraat Janmaat, dat maakt ons niets uit. Wij zitten hier nu al zo lang, dat we elke stro halm vastgrijpen om hier weg te ko men",' aldus Paul Zegwaard, één van de gijzelaars. Onder de 215 werknemers van de baggerbedrijven Boskalis en Vol ker Stevin, die allen Irak mogen landers. De vrijlating gebeurt in fa- dagen" is uitgesteld. De komende sen. De eerste groep wordt eind vol- dagen zullen de fractieleiders ver gende week in Nederland ver- der overk wacht; de laatste baggeraars keren lijkheden medio december naar ons land te rug. Verder heeft de Iraakse leider Saddam Hussein alle Duitsers toe stemming gegeven zijn land te ver laten. In Den Haag kwamen de fractie- Brinkman reageerde met enige reserve op het nieuws over de bag geraars. "Op zich is het verheugend dat deze groep vrij komt, f™ dringen, nu de problemen met de baggeraars voorbij lijken, aan op een snel besluit van de Kamer. alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Lelden. Tel. 071 - 310001 Koude nacht Vannacht aan dc kust nog een enkele bui en in het binnenland lichte vorst met een minimumtemeratuur van min 2 graden. Overdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Zwakke veran derlijke wind. Dc vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Vooral in het weekend kans op regen. Middagtcmperatuur rond 5 graden.'s Nachts temperaturen rond of iets onder het vriespunt. 36 PAGINA'S LONDEN (GPD) - De Britse pre mier Thatcher is vandaag ver vroegd uit Parijs naar Londen te ruggekeerd, nadat ze er gisteren niet in was geslaagd haar premier schap in de eerste ronde veilig te stellen. Bij de verkiezing om het lei derschap van de Conservatieve Par tij (en daarmee van het land) kwam zij vier stemmen te kort, zodat een tweede ronde nodig is. Binnen de Conservatieve Partij wordt de uit slag als een 'ramp' gezien. Thatcher wilde tijdig in Londen terug zijn om haar verklaring in het Lagerhuis te kunnen voorbereiden over de in Parijs gehouden Confe rentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa. Maar verwacht wordt dat ze niet om de gebeurte nissen van gisteren heen kan. Thatcher kreeg gisteren 204 stem men, 52 meer dan haar uitdager Mi chael Heseltine, en daarmee de ab solute meerderheid. Het verkie zingsreglement schrijft echter voor dat de winnaar 15 procent meer moet behalen, en daarvoor kwam Thatcher vier stemmen te kort. Vol gende week dinsdag moeten de 372 Lagerhuisleden van de Conserva tieve Partij weer stemmen. In de tweede ronde wint hij of zij die meer dan 187 stemmen (de helft plus een) behaalt. De meeste des kundigen verwachten dat een aan tal Lagerhuisleden dat gisteren voor Thatcher stemde, volgende week Heseltiné zal steunen. Daar mee zou de positie van de premier uiterst precair worden. Luttele minuten nadat de uitslag bekend was geworden, verklaarde Thatcher dat ze door zou vechten tot de tweede ronde. Daarmee tor pedeerde de premier alle specula ties dat ze zich terug zou trekken als ze minder dan 210 stemmen zou be halen. Vooraf was verondersteld dat de ministers Hurd (buitenland se zaken) en Major (financiën) That cher onder druk zouden zetten om zich uit de race terug te trekken als ze de eerste ronde niet genoeg stem men keeg. Maar met haar bliksem snelle reactie ontnam Thatcher hen die kans. De oppositiepartijen wreven nog wat zout in de wonden. Labour-lei- der Neil Kinnock diende, nog voor dat de uitslag bekend was, een mo tie van wantrouwen in, die nog deze week in stemming komt. Als de Conservatieven die gisteren tegen Thatcher hebben gestemd, dat ook in het Lagerhuis doen, zou de pre mier nog deze week tot aftreden worden gedwongen. Dit wordt ech ter niet verwacht. De leider der Li beraal-Democraten, Paddy Ash- down, concludeerde: "Thatcher is een mislukte premier en het hoofd van een regering wier rug is gebro ken". DEN HAAG (GPD) - Een ge heim wapendepot van de in ops praak geraakte inlichtingen dienst O. en I. (Operaties en In lichtingen) is in het begin van de jaren tachtig leeggeroofd. De wa pens waren opgeslagen in de Scheveningse Bosjes in Den Haag. De diefstal kwam in 1983 bij een controle aan het licht, maar de wapens zijn nooit terug gevonden. In het depot in de Schevening se Bosjes lagen pistolen, mitrail leurs, springstoffen en verbin- dingsapparatuur. Het vermoeden bestaat dat het materiaal in han den is gekomen van criminelen. De inhoud van de kisten was ver vangen door schroot om te voor komen dat de diefstal bij een con trole met een metaaldetector zou worden ontdekt. Volgens ingewijden bevinden zich in Den Haag en op verschil lende andere plaatsen in ons land tientallen geheime wapendepots. Zij zijn bedoeld voor de mede werkers van de inlichtingen dienst O. en I., die bij een bezet ting van ons land sabotage-acties moeten plegen. In 1980 en 1983 werden in het Limburgse Heyt- huisen en in de bossen bij Rhe- nen twee van die geheime depots ontdekt. Het ministerie van de fensie weigerde toen te zeggen waar die wapens vandaan kwa- Moordaanslag op 58-jarige man in Oude Wetering OUDE WETERING - Bij een moordaanslag in Oude Wetering is gisteravond omstreeks half elf een 58-jarige inwoner van die plaats in zijn gezicht geschoten. Het slachtof fer is naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht en van nacht geopereerd. Volgens de poli tie verkeert hij niet in levensgevaar. De schietpartij had plaats bij het huis van het slachtoffer aan de Plan tage. Volgens omwonenden zou er verschillende keren geschoten zijn. Na de schietpartij hebben de bewo ners ook een auto horen wegrijden. Dit wordt door de politie bevestigd. De politie tast voor wat betreft het motief nog volledig in het duister. De rijkspolitie Alkemade en de technische en taktische recherche van het district Den Haag hebben de zaak in onderzoek. vlucht op het marinevliegkamp aankomen. De toestellen komen uit Stuttgart en zijn via Eindhoven - waar ze trouwens ook een tussenstop hebben gemaakt - naar Valkenburg gevlogen. Bij welke legeronderde len de helikopters horen, wil het Amerikaanse leger niet kwijt. Even min doen de Amerikanen precieze mededelingen over de uiteindelijke bestemming van de toestellen. In totaal zullen er de komende zes we ken 380 helikopters een tussenstop op Valkenburg maken. (foto wim leiders van alle partijen uit de Twee- zorg blijft bestaan omdat sprake is de Kamer, uitgezonderd de Cen- van een groepsgewijze vrijlating, tram-Democraten, in spoedberaad die zich over een langere periode bijeen. Na afloop maakte Brinkman ujtstrekt". Het familie-comité 'Gij- (CDA) namens alle fracties bekend zeiaars Vrij' en de gijzelaars zelf dat een definitief besluit dan niet sturen van een r Irak om de overige gijzelaars vrij te ENSCHEDE (GPD) - De kerstbo men worden dit jaar een stuk duur der dan vorig jaar, toen ze ook al aan de prijzige kant waren. Kleine han delaren klagen er over dat ze de bo men moeten inkopen voor een prijs waarvoor ze vorig jaar nog konden worden verkocht. De consument, die een jaar geleden voor een rede lijke boom gemiddeld een tientje betaalde, moet nu rekenen op meer dan vijftien gulden. Oorzaak van de hogere prijzen, zo beweert de groothandel, is de nachtvorst in mei, die veelal onher stelbare schade heeft aangericht aan spar en den. Het overgrote deel van de bomen moet nu worden ge ïmporteerd, vooral uit het dure De nemarken. Een andere oorzaak van de hogere prijs is het feit dat de den in Nederland jarenlang zeer goed koop is geweest, waardoor er onder kwekers nauwelijks animo was om voor nieuwe aanplant te zorgen. Ook uit België en Luxemburg is het aanbod schaars. Duitsland, tra ditioneel een belangrijke leveran cier, exporteert momenteel grote aantallen bomen naar de voormali ge DDR. Derhalve is de Nederland se handelaar nagenoeg aangewezen op Deense kwekers. NÜ HALEN... ZOMER 1991 BETALEN! Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 28 Straaljager neergestort bij NAM-lokatie ENSCHEDE, DALERPEEL (GPD) Een F 16-straaljager van het 315 squadron van de militaire vliegba sis Twenthe is vanmiddag om- streeks kwart over twaalf neerge- stort bij een boorlokatie van de Ne- n derlandse Aardoliemaatschappij (NAM) nabij het dorp Dalerpeel in Drente. De vlieger, de Enschedeër E Maarten Pladet, kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen en is ongedeerd. De boorinrichting is niet geraakt. "Het toestel kwam naar beneden op een open stuk grond", aldus een I woordvoerdster van de basis. Pla- det is de demonstratie-vlieger van - 'Twenthe'. De crash had echter plaats toen hij op de terugweg was van een normale oefenvlucht. Over n de oorzaak van de crash is nog niets bekend. Er komt een uitvoerig onderzoek dat enkele weken in beslag neemt. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15" Ik neem een jaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing Is) Naam Adres Postcode. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1