Weer aanval links verzet El Salvador Mijnbouw en vuil bedreigen 'grootste wildernis ter wereld' Kok boekt tegenvallers van half miljard Ziekenhuizen willen 110 fj min voor extra kosten Poolse mijnwerkers staken massaal voor hoger loon Videogigant "JUMBO" 3 Erotische Films, Nederlands Gesproken EÉN FILM 20,- TWEE FILMS 35,- DRIE FILMS 50,- WANDA 1 Erotische Ned. gespr. film VHS GRATIS POSTER WANDA 2 Erotische Ned. gespr. film VHS GRATIS POSTER DENISE Erotische Ned. gespr. film VHS GRATIS POSTER Herzien VN-rapport onthult alsnog martelingen in Iran WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PANAMA-STAD (GPD/AP) - El Salvador is dinsdag opge schrikt door een nieuwe serie aanvallen van de linkse guer rilla FMLN. Officiële woordvoerders hadden het vannacht over 'minstens 22 doden en 50 gewonden'. Volgens hulpor ganisaties blijft het aantal slachtoffers snel stijgen. Onder de doden bevindt zich kapi tein Carlos Herrera Carranza, een sleutelfiguur in de nog altijd niet ge- de illegale radiozender van de rebel len, is het huidige offensief juist een antwoord op alle frustaties die die heel opgehelderde moord op zes dialoog tot nu toe heeft opgebracht. televisie hebben regeringswoord- zal blijven bestaan, zo verzekerde Vluchtelingen r gewaarschuwd dat Radio Venceremos, zolang offensief van de rebellen. Daarbij zou het de bedoeling zijn om, net als vorig jaar november, de len van de hoofdstad San Salvador te bezetten. De guerrilleros zelf ontkennen dergelijke beweringen. Zij hebben het over een 'tactische manoeuvre', voornamelijk bedoeld om hun posi tie aan de onderhandelingstafel te versterken. Volgens guerrillalei ders van de FMLN zijn de aanvallen bedoeld om het rechtse bewind van president Cristiani terug aan de on derhandelingstafel te krijgen. Het begon allemaal toen de rebel len in de vroege ochtend de belang rijkste installaties van de Sal vadoraanse luchtmacht onder vuur namen, even ten noorden van San Salvador. Kort daarna werd er in ze ven van de veertien provincies van het kleine Middenamerikaanse land gevochten. Zo probeerden de guer rilleros de noordoostelijk stad San Francisco de Gotera in de provincie Morazan te bezetten. En ook nabij het grote stuwmeer in de provincie Chalatanango kwam het tot hevige botsingen. Tegen het vallen van de avond zat bijna het hele land zonder stroom. Zo'n 15 kilometer ten noorden van de Salvadoraanse hoofdstad, in Apopa, werd er hard gevochten Woordvoerders Najaarsnota meldt ook besparingen op ministeries DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) is de helft van de tot nu toe door alle ministeries bespaarde uitgaven van 1 miljard gulden, al weer kwijt. Tegenvallende ontvang sten hebben een gat van dik 500 mil joen gulden geslagen. Dit blijkt uit de zogenoemde Najaarsnota die Kok gisteren aan de Kamer zond. In het stuk stelt Kok dat het be drag dat alle departementen samen hebben uitgespaard, mogelijk nog hoger wordt. De huidige raming voor 1990 is echter de genoemde 1 miljard gulden. Oorspronkelijk mikte Kok op 1,5 miljard gulden, maar dat bedrag wordt niet gehaald. De grootste besparingen zijn ge boekt bij Defensie (356 miljoen gul den) en Sociale Zaken (323 miljoen gulden). Bij Defensie blijft geld minder dienstplichtigen ken komen de uitgaven lager uit door een geringere werkloosheid, minder uitgaven voor gelijkberech tiging ken rijksbijdrage Kok rept een ingetrok- vrijwillig dienenden bij de land de Verenigde macht komen. Dat spaart ook toela- Naties hebben beiden partijen op- gen uit. Vertraging bij de aankoop geroepen tot 'bezinning'. Volgens van materieel en het onderhoud de VN brengen de gevechten de voortgang van de zich al maanden uitstellen van een project ter bevei- durende vredesdialoog in gevaar, liging van vliegbases scheelt Maar volgens Radio Venceremos, WARSCHAU (AP) Mijnwerkers van de helft van de Poolse kolenmijnen zijn gisteren in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten en in nog twee Poolse steden is het openbaar vervoer om dezelfde reden stilge legd. Arbeiders in 28 mijnen kondigden een 24-uurs staking aan waarmee ze gevolg gaven aan een oproep van de Nationale Mijnwerkersbond van het vakverbond Solidariteit. Medewerkers van het openbaar vervoer hadden ook voor gisteren een staking uitgeroepen, maar in verreweg de meeste steden werd er de voor keur aan gegeven eerst de presidentsverkiezingen van aanstaande zondag af te wachten waarin de leider van Solidariteit Lech Walesa en premier Tadeusz Mazowiecki de belangrijkste kanshebbers zijn. Alleen in de ste den Radom en Kalisz werd het openbaar vervoer stilgelegd. Het vakverbond Solidariteit noemde de mijnstaking in strijd met de re gels van de bond en heeft voor 29 november een overleg met de mijnbon- levert ook besparingen op. Het den uitgeschreven. De leiders van Solidariteit zeiden dat de regering van Mazowiecki verantwoordelijk is voor de slechte sociale omstandigheden in het land, maar dat de huidige acties ervoor kunnen zorgen dat 118 miljoen gulden. Bij Sociale Za- venheden verloren gaan in plaats van dat ze winst opleveren. een naderende 'niet geringe' belas tingtegenvaller, voor in de vennoot- de Najaarsnota over schapsbelasting (winstbelasting van bedrijven). Cijfers geeft hij nog niet, aangezien de jaaropbrengst van de belastingen nog niet vast staat. Kok geeft ook nog geen aan wijzing over de mogelijkheden om het financieringstekort dit jaar vol gens plan op 5,25 procent te doen uitkomen. Afgelopen vrijdag liet premier Lubbers weten dat dit zou lukken. ADVERTENTIE Ma "JUMBO" (Miep Brons) gaat op pad met Sandokan en Bayka haar twéé bekende t.v. poezen Ook Wanda en Denise zijn er Miep, Sandokan en Bayka kende U al van de t.v. (o.a. Ivo Niehe, Tineke, Wie ben ik, De keuze van Koos etc. etc.) Wanda en Denise kunt U op film voor een "prikkie" voorgoed mee naar huis nemen (Altijd leuk voor als de kleintjes slapen) Kom Donderdag 22 november tussen 17 en 21 uur naar Botermarkt 28, Leiden WANDA 1, WANDA 2 en DENISE zijn Nederlands gesproken Erotische Topfilms, met een leuk verhaal, waarin Top Erotiek gebracht wordt door mooie mensen, in mooie lingerie (p.s. maar niet voor lang natuurlijk) want in Erotische films is het nog steeds de bedoeling dat alles wat "aan" is ook nog een keer "uit" gaatWANDA, bekend van de 06 lijn NU 1 en 2 DENISE een Belgische schoonheid bekend v/d Pin Up Club Videogiganten "JUMBO" door héél Nederland 1 FILM 20i* 2 FILMS 35,- 3 FILMS 50,- Bon: Bij 3 films 50,- GRATIS één hele week lang 10 films t.w.v. f20,- GRATIS voor elke klant, ook al koopt U géén films, een Ma "JUMBO" met Poezen Poster Als U het leuk vindt met een handtekening van Miep p.s. Miep Brons met haar t.v. poezen zijn op Donderdag 22 november van 17 tot 21 uur in Videogigant "JUMBO" Botermarkt 28, Leiden Tot kijks allemaal Telefoons van PTT doorstaan keuring niet DEN HAAG (GPD) - Goedge keurde telefoontoestellen deu gen vaak niet, zelfs de toestellen van de PTT. Dit stelt de Stich ting Vergelijkend Warenonder zoek (VWO). De stichting heeft 34 goedgekeurde telefoontoe stellen in de prijsklasse tot hon derdvijftig gulden onderzocht. Slechts 3 van die 34 toestellen voldeden aan de aansluitings- eisen die het ministerie van Ver keer en Waterstaat stelt. Sinds 1 januari 1989 heeft de PTT niet meer het monopolie op het aansluiten van telefoonap- paratuur op het telefoonnet. Zij eiste dat daarbij apparaten van andere fabrikanten alleen mo gen worden gebruikt als zij zijn voldoen aan de eisen van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Deze keuring wordt in op dracht van het ministerie uitge voerd door KEMA en het keu ringsinstituut NKIT in Den Haag. Een fabrikant die een toe stel wil laten goedkeuren biedt er één ter keuring aan. Als dat toestel wordt goedgekeurd, worden alle telefoons van het zelfde type goedgekeurd. "Het kan zijn dat de telefoons die la ter in de winkel liggen, afwijken van het toestel dat wij hebben gekeurd", aldus het NKIT. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het van plan in de toekomst steekproeven te gaan nemen bij de fabrikanten van telefoontoestellen. "Wij zijn nu al bezig om alle telefoons die niet zijn goedgekeurd, uit de handel te nemen". UTRECHT (ANP) - De ziekenhui zen willen van het Rijk 110 miljoen gulden compensatie voor de extra Ziekenfondsraad wil beperking medicijngebruik UTRECHT (ANP) - Slaapmidde len, kalmeringsmiddelen en eet- lustremmers moeten voor niet lan ger dan een maand worden voorge schreven. Dat staat in een advies waarin de Ziekenfondsraad nieuwe beperkingen voorstelt bij het ver goeden en voorschrijven van medi cijnen. De voltallige raad bespreekt het advies morgen. Op het ogenblik hebben zieken fondsverzekerden recht op medicij nen voor een half jaar, drie maan den en dertig of veertien dagen al naar gelang de aard van hun ziekte of van het medicijn. De raad vindt dat slaapmiddelen, tranquillizers en eetlustremmers voor een zo kort mogelijke periode moeten worden voorgeschreven. Dit omdat behalve het risico van afhankelijkheid ook het gevaar dreigt dat onderliggende psycho-sociale problemen niet de juiste behandeling krijgen. De raad beseft dat dit problemen kan opleveren voor mensen die dit soort pillen al lang -soms twintig jaar- Slikken, maar noemt het een keuze uit twee kwaden. Hij zegt dat de regeling voor nieuwe patiënten wél mogelijkheden biedt om onge wenst langdurig gebruik te voorko men. De raad hoopt op een mentali teitsverandering die tot een meer verantwoorde toepassing leidt. Verder stelt de raad voor het voor schrijven van een geneesmiddel dat de patiënt nog nooit heeft geslikt en waarvan nog niet vaststaat hoe hij erop zal reageren, te beperken tot een hoeveelheid voor 14 dagen. In de praktijk blijkt namelijk dat veel mensen medicijnen terugbrengen naar de apotheek vanwege overge voeligheidsreacties of andere bij werkingen. Volgens de raad bete kent dit een aanzienlijke geld verspilling. kosten die ze moeten maken door maatregelen van de overheid. Voor zitter M.E.M. Schreurs van de sectie ziekenhuizen van de Nationale Zie kenhuisraad zei vanochtend in Utrecht op een vergadering van de sectie dat er sprake is van een slui pende kostenverhoging. Maatregelen op het gebied van de verwerking van ziekenhuisafval, klachtenbehandeling, stralingsbe scherming, brandveiligheid en de arbeidsomstandighedenwet jagen de onkosten omhoog. Scheurs noemde het onaanvaardbaar dat de ermee gemoeide meerkosten niet in de budgetten worden opgenomen. Opvolgen van de regelgeving gaat op die manier onherroepelijk ten koste van de directe patiëntenzorg. Volgens haar is het gevaar dan ook groot dat ziekenhuizen gaan overwegen om maatregelen die no dig zijn om aan nieuwe wettelijke eisen te voldoen, achterwege te la ten. Ook de groeiende vraag naar zorg heeft niet tot de volgens de NZR noodzakelijke verhoging van de budgetten met 250 miljoen gul den geleid. Ziekenhuizen die door hun laatste reserves heen zijn moe ten kiezen tussen minder hulpverle ning en het maken van schulden. De continuïteit van de ziekenhui zen is in gevaar, aldus Scheurs. Ze betwijfelt of de overheid wer kelijk bereid is in het nieuwe stelsel verantwoordelijkheden over te dra gen aan zorgverleners en verzeke raars en hun de daarvoor benodigde beslissing/vrijheid en financiële ruimte te geven. Schreurs ziet kos tenbeheersing als een zaak van zie kenhuizen en verzekeraars. Hin ver antwoordelijkheidsgevoel is vol gens haar niet minder groot dan dat van de overheid "die op grote af stand van de praktijk regels uitvaar digt". Over privé-klinieken en lucht bruggen zei ze dat dit soort initiatie ven van particuliere verzekeraars slecht en onnodig is. De waarborg van een voor iedereen in gelijke ma te toegankelijke gezondheidszorg wordt er door ondermijnd, aldus Schreurs. NEW YORK (AP) - Executies, martelingen, mishandeling en geen recht op een proces kenmerken de Iraanse maatschappij. De meeste Iraniers, van gewone burgers tot re geringsfunctionarissen, zijn bang om met gevangenschap of de dood gestraft te worden als ze zich over de mensenrechtensituatie in hun land uitspreken. Dat staat in een VN-rapport, dat is samengesteld door de Salvadoraanse jurist Reynaldo Galindo Pohl. Het rapport is kritischer dan de studie die Galindo Pohl in januari aan de Mensenrechtencommissie van de VN voorlegde. Die studie werd door de mangel gehaald om dat de Salvadoraanse jurist gepro beerd zou hebben het Iraanse regi me stroop om de mond te smeren om de terugkeer naar de internatio nale gemeenschap aan te moedigen. Het Iraanse verzet, de Volksmuja- hedien, zei dat Galindo Pohl op een verdachte manier bakzeil heeft moeten halen en zijn eerdere steun aan het "regime van Khomeini en zijn beulen" heeft moeten herzien. Galindo Pohl, die in oktober Iran bezocht, zegt in zijn nieuwe rapport dat de Iraanse regering te weinig doet aan de schendingen van de mensenrechten, die veelvuldig voorkomen. Dat zou ook verklaren waarom burgers, als ze al over over- heidsgeweld praten, hun identiteit en soms ook hun ware denkbeelden proberen te verhullen. Niettemin was Galindo Pohl gestuit op verha len over executies, slechte behan deling en marteling en gebrek aan juridische verdediging tijdens pro cessen voor revolutionaire recht banken. Ook maakt het nieuwe VN- rapport melding van perscensuur, verboden op het uitgeven van boe ken en het vormen van politieke partijen, alsmede het laat te kennen geven aan verdachten waarom ze worden vastgehouden. Volgens Galindo Pohl heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Velayati, hem meegedeeld dat de aantijgingen over de schending van de mensen rechten uit de lucht gegrepen zijn en dat Iran niet kan toestaan dat de ontwikkelingen doorlopend op de voet worden gevolgd. 10 jaar cel voor oppositieleiders Burma RANGOON(AP) De twee belangrijkste oppositieleiders in Burma (Myanmar) hebben van een militaire rechtbank een gevangenisstraf van 10 jaar gekregen, zo is gisteren van een zegsman in Burma vernomen. De twee, Kyi Maung en Chit Khaing, zijn de leiders van de Nationale Al liantie voor Democratie. De oppositie behaalde in mei een overweldigende verkiezingsoverwinning, maar wordt door de militaire leiders sindsdien onthouden van de macht. DEN HAAG (Rtr/ANP) - Het Zuid poolgebied had verleden jaar te ma ken met twee scheepsvaartongeluk ken die duidelijk maakten hoe groot het gevaar is van een milieur amp in dit gebied door toedoen van menselijke activiteit. In januari 1989 liep een Argentijns bevoorra- dings- en toeristenschip aan de grond en kapseisde in de buurt van het Arperikaanse Palmer-station. Ongeveer 600 ton brandstof kwam in het water terecht en dit beteken de de dood van talloze vogels. Nog steeds is het niet mogelijk gebleken het wrak van de "Bahia Paraiso" te lichten. Vier weken later werd een Peruaans onderzoeksschip op de rotsten geworpen, met als gevolg een kilometers lange olievlek. Nederland kan nu een grotere rol gaan spelen bij het beschermen van de natuurlijke rijkdommen van An tarctica. Maandag kreeg het, op de eerste dag van de bijeenkomst van de 38 ondertekenaars van het An- tarctica-verdrag in Chili, de consul tatieve status en dit houdt in dat het nu volwaardig stemgerechtigd lid is. In de discussie over het Zuidpool- beleid kent Nederland aan het milieu de hoogste prioriteit toe en dat standpunt kan het al meteen waarmaken op de bijeenkomst in Chili die een ontwerpvoorstel van Frankrijk en Australië zal bespre ken om van het Zuidpoolgebied een natuurreservaat te maken en mijn bouw voorgoed te verbieden. Toerisme Antarctica is een uniek gebied. Door een ingewikkeld samenspel van oceanen, atmosfeer en ijs levert het een belangrijke bijdrage aan het klimatologisch evenwicht Maar vervuiling, toenemend toerisme en het verlangen van industrielanden naar het aanboren van nieuwe mi neralen vormen een bedreiging voor het milieu.Ook de aantasting van de ozonlaag die de aarde be schermt tegen radioviolette stra ling, tast het ecologisch systeem van Antarctica aan en doodt het wa terleven. "Antarctica is de grootste wilder nis ter wereld en dat moet zo blij ven", vindt Suzanne Briggs van de Britse afdeling van het Wereldna- tuurfonds (WWF). Milieubescher mers als het WWF en Greenpeace vinden dat Antarctica, dat 10 pro cent van de oppervlakte van de aar de beslaat, een Wereldpark moet worden, een natuurreservaat dat al leen gebruikt mag worden voor we tenschappelijke doeleinden. Greenpeace hoopt dat de conferen tie de doodsteek zal zijn voor de "Conventie ter regulering van de ac tiviteiten ten aanzien van de mine rale hulpbronnen in Anarctica" van 1988, die Antarctica onder bepaalde voorwaarden zou openstellen voor mijnbouw. Deze conventie kan in werking treden wanneer 16 landen, waaronder de Verenigde Staten, de Sovjetunie en de zeven landen die aanspraak maken op een deel van Antarctica -Noorwegen, Groot- Brittannië, Chili, Argentinië, Frank rijk, Nieuw-Zeeland, Australië haar hebben geratificeerd. Australië en Frankrijk hebben aangegeven dat zij de conventie niet zullen onderte kenen, waarmee zij stappen blokke ren om de potentieel grote reserves aan olie en gas te ontginnen. De Sovjetunie en de Verenigde Staten hebben de conventie al gete kend, maar zouden, evenals Groot- Brittannië en Noorwegen, wel voe len voor een tijdelijk verbod op mijnbouw in Antarctica voor de duur van 30 of 50 jaar. Antarctica is rijk aan mineralen en de conferentie in Chili zou op zijn minst een ver bod moeten afkondigen op de win ning van mineralen als goud, koper, zilver, uranium, chroom en titaan, vinden milieubeschermers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17