'Ook brommers en fietsers weren' Meer geld voor minima en welzijnsinstellingen Oegstgeest Minder mankementen aanfietsen leerlingen basisscholen Oegstgeest Stookolie in Noordzee bezorgt vogelasiels in regio handenvol werk 'Eenvoudige ambachtsman wordt meestal vergeten' WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 REGIO LEIDEN WOENSDAG 21 NOVEMBER Katwijk cursus teddybeer maken, aan vang 19.30 uur in Dienstencentrum Zwanenburg. verkoping van loten, door vrou wenvereniging 'Dient Elkander' van 10.00 tot 19.00 uur in de Ontmoe- tingskerk. informatie-avond Borstvoeding Begeleidingsgroep Leiden, aan vang 20.00 uur bij Lotte Versteegh, Milanenhorst 171 (Merenwijk). lezing Ned. Vereniging van Be- Tramwezen. aandacht voor perio de 1980-1990, aanvang 20.00 uur. Rijnsburgerweg. lezing in de Duitsland- NZH-z cyclus: 'Van Bismarck tot Kohl. Continuïteit en verandering in Duitsland in de 20e eeuw', door Marc van Berkel, 20.15 uur in de Kapelzaal, Hazewindsteeg. dansvoorstelling door iPhoenix Dance Company', aanvang 20.15 Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. diavoorstelling over de gemeen te Ter Aar door de Cultuur Histori sche Vereniging, aanvang 20.00 uur in grote zaal van het Dorpshuis. i Ned. Christen Vrouwen- Hervormde Kerk. Warmond vergadering commissie Open bare Werken, aanvang 20.00 uur, gemeentehuis. DONDERDAG 22 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. informatieavond Stichting Aktie- ve gezondheidszorg, over botont Katwijk speelgoedbeurs in Otto Baron Catwijck- lunchconcert door Alexandra de Jongh Swemer (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg voorstelling: 'Kashmir en Karo- line', door Toneelgroep Imperium, C. Bor- ater. Oude Vest. Leiderdorp lezing:'Proza e vrouwenleven', dc neveld, aanvang 1 klaverjassen bij Con Bravura aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. NVvH, afdeling Noordwijk, vang 14.00 uur in het Buurthuis Hoofdstraat. Oegstgeest Sint Nicolaas-bazar in bejaar dencentrum 'Hofwijck', Hazenbos- 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer, vergadering commissie Algeme- Warmond vergadering comrr ciën, aanvang 20.00 u VRIJDAG 23 NOVEMBER Alphen koopavondconcert met Henk Gijzen (orgel) en Dingeman Cou- mou (gitaar en luit), van 20.15 tot 21.00 uur in de Streekmuziek- school, voorstelling: 'Mozart', door Stu dio Peer, aanvang 20.30 uur m het Parktheater, Cornells Geellaan Katwijk uitvoering van de op Cloches de Corneville' rette Gezelschap Mozai wijk. aanvang 20.00 uur in Tripodi Ope- Winkeliers Voorschoten over noordelijk stukje Schoolstraat VOORSCHOTEN - Voorscho- tense centrumwinkeliers willen het stukje Schoolstraat tussen Raadhuislaan en Treubstraat aantrekkelijker maken voor voetgangers door (bromfiet sers vrijdag en zaterdag te we ren. Ze meldden dat gister avond tijdens de midden standscommissie. De winke liers hadden al eerder kenbaar gemaakt dat ze akkoord gaan met het weren van auto's op vrijdag en zaterdag in het noor delijke stukje winkelstraat. Het Voorschoteiise stukje Schoolstraat tussen Raadhuislaan en Treubplein wordt voorlopig niet afgesloten voor brommers en fietsers. (archieffoto Ellen Martens) OEGSTGEEST - De subsidies voor welzijnsinstellingen in Oegstgeest gaan per 1 juli 1991 met 2,8 procent omhoog. Vol gens B en W is deze verhoging nodig om de welzijnsvoorzie ningen op het huidige niveau te kunnen handhaven. Voor een paar instellingen gelden andere regelingen. Mensen met een mi nimuminkomen kunnen 75 gul den per jaar krijgen voor deel name aan culturele, educatieve en recreatieve activiteiten. Jeugd loopt niet warm voor brommercursus OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN - De eerste les van de brommercur sus die de Stichting Jeugd en Jon gerenwerk Oegstgeest (SJJO) gis teravond had willen houden, is niet doorgegaan. Ook de overige negen lessen van de cursus vervallen, om dat zich tot op heden geen cursisten hebben aangemeld. De Oegstgeester raadscommissie voor onderwijs en welzijn ging gis teravond akkoord met deze voor stellen van B en W. Over de subsidie voor de bibliotheek wordt over en kele maanden beslist, als het onder zoek naar een nieuwe locatie voor het bibliotheekgebouw is afgerond. Dit jaar kampt de leeszaal met een forse kostenstijging en een daling van de inkomsten. Het grote verschil tussen het sub sidiebedrag dat toneelvereniging De Grunerie ontvangt (200 gulden per jaar) en de gemeentelijke bijdra ge aan operettevereniging De Trou badours (bijna 1700 gulden) werd door wethouder H.A. Rijks ver klaard met een simpel: "We hoeven niet meer te geven dan men vraagt". De raadscommissie was gister avond unaniem vol lof over de mini- ma-nota van B en W. Als voorbeel den van mensen die voor een bijdra ge van 75 gulden in aanmerking ko men, noemde wethouder H.A. Rijks AOW-ers die hun verenigingsleven niet of nauwelijks kunnen betalen en ouders die geen geld hebben om een muzikaal kind concerten te la ten bijwonen. Naast een eigen bij drage van minimaal 175 gulden per jaar, zou de gemeente met een be drag van maximaal 75 gulden kun nen bijspringen. Op een vraag van de publieke tri bune antwoordde Rijks dat de ge meente niet op de hoogte is van de inkomenspositie van haar inwo ners. Dat betekent dat de gemeente niet rechtstreeks 'de doelgroep' kan benaderen. Het verwijt dat 'een abonnement op het zwembad al duurder is dan de 75 gulden die men eventueel krijgt', ontlokte Rijks de opmerking dat het 'hier ook maar om een tegemoetkoming gaat'. ONDERSCHEIDING - Wassenaar- der L.G. Broere heeft gistermiddag de eremedaille in goud, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau, ge kregen bij zijn afscheid van het Ma rine Electronisch en Optisch Be drijf in Oegstgeest. De 57-jarige chef van de instru mentenmakerij kreeg de onder scheiding van zijn directeur voor de wijze waarop hij zich heeft ingezet voor het bedrijf. Volgens het bedrijf konden anderen volledig op zijn in strumenten vertrouwen en heeft Broere meermalen bestaande appa raten verbeterd en vernieuwd. Wethouder F.J.M. ten Have, voor zitter van de commissie, maakte duidelijk dat afsluiting voor (brom fietsers duur is en technisch moei lijk gerealiseerd kan worden: "We willen de beperkte afsluiting voor autoverkeer eerst een jaar aankij ken en willen nu nog geen hoge kos ten maken door het stukje in te rich ten als voetgangersgebied". Voordat het stukje straat wordt afgesloten eisen de middenstanders een paar garanties. "Als de omzet te rugloopt door de afsluiting, dan moet de maatregel worden terugge draaid", aldus W. Van Dam, voorzit ter van de winkeliersvereniging Centrumwinkeliers. "Verder zal aan de parkeergelegenheid moeten worden gewerkt en moet er een goe de oplossing komen voor het laden en lossen". De wethouder maakte duidelijk dat hij in dit stadium vooral wilde peilen of de beperkte afsluiting voor autoverkeer op weerstand stuit. Hoewel er nog geen bestuur lijk standpunt op tafel ligt, kon hij de mening van de winkeliers delen. "Mocht blijken dat in de nieuwe si tuatie omzetverlies wordt geleden, dan heeft ook het gemeentebestuur geen belang bij handhaving. We wil len er een gezellige, sfeervolle en daardoor aantrekkelijke straat van maken". In januari wordt met de betrok ken winkeliers besproken wélke maatregelen er getroffen moeten worden voor het laden en lossen, op welke tijd dat kan gebeuren en der gelijke. Ten Have denkt dat het stukje straat in het voorjaar kan worden afgesloten op vrijdagen en zaterdagen. Insluiper palet jas van kapstok LEIDERDORP - Uit een wo ning aan de Zijldijk in Leider dorp is gisteravond een werk jas van de kapstok gestolen. In de jas zaten een horloge, een sigarettenkoker en een kope ren armband. De bewoonster van het huis hoorde om tien over negen de voordeur dicht slaan, maar sloeg daar geen acht op. Even later ontdekte ze de diefstal. De voordeur was niet bescha digd en de politie vermoedt ze niet goed was afgesloten. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft de afgelopen twee we ken 450 fietsen gecontroleerd op de negen plaatselijke basisscholen. Volgens opperwachtmeester P. van der Horst mankeerde er veel min der aan de fietsen dan in andere ja ren. Opvallend was wel dat gloed nieuwe fietsen werden aangetroffen zonder zijr'eflectie of wit achterspat bord. Vooral mountainbikes en open terrein fietsen (zogenaamde ATB- fietsen) vertoonden dergelijke te kortkomingen. In Nederland mo gen fietsen niet worden verkocht zonder deze voorzieningen. Omdat sommige kinderen hun fiets in Oegstgeest hebben gekocht, wil de politie binnenkort navraag doen bij plaatselijke fietshandelaren. F. van der Meer, eigenaar van een fietsenwinkel aan de Lange Voort, geeft grif toe dat er nieuwe fietsen binnenkomen zonder zijreflectie en v'itte achterspatborden. "Het gaat voorai om ATB-fietsen. Dat is Duit se import. Daar is het niet verplicht om deze voorzieningen aan te bren gen". Van der Meer zegt dat hij deze fietsen in de regel alleen met reflec terende wielstrips in de spaken ver koopt. "Het ernstigste mankement was dit jaar een loszittend voorwiel. Omdat zo'n fiets in het verkeer gevaar kan opleveren is dat wiel, direct vastge zet", aldus M. den Hollander van de VVN na de laatste keuring, gister morgen op de Gevers-Deutz Ter- Opperwachtmeester P. van der Horst rechtsen wachtmeester M. van Turnhout controleren de fietsen van kin deren van de Terweeschool in Oegstgeest. M. den Hollander van Veilig Verkeer Nederland deelt folders uit. (foto jar weeschool. Hoewel dit jaar vooral kleinere gebreken ontdekt werden, kwamen dergelijke mankementen vaak voor. Zo ontbraken zij reflectoren 45 keer, was het achterspatbord in 33 gevallen niet wit en was er 45 keer geen bel. Achterlichten waren het meest kapot: 92 maal mankeerde hier iets aan. Een enkele keer werd een fiets afgekeurd, maar de VVN heeft niet bijgehouden hoe vaak dit gebeurde. Van der Horst en Den Hollander denken dat de mankementen dit jaar minder ernstig van aard waren, omdat de onderwijzers veel aan dacht aan de actie hebben geschon ken. Ook de halfjaarlijkse controles zouden voor meer onderhoud zor gen bij de onderzochte groepen ze ven en acht. "Kinderen zeiden dat hun vader gisteren nog naar hun fiets had gekeken. Dat is toch posi tief', zegt Den Hollander. Hij gaf de kinderen folders mee waarin wordt uitgelegd aan welke eisen een rij wiel moet voldoen. Aantal slachtoffers nadert de duizend NOORDWIJK/OEGSTGEEST Het aantal levende en dode vogels dat is getroffen door olie nadert de duizend, zo blijkt uit tellingen van vogelopvangcen tra langs de Noordzeekust en van Rijkswaterstaat. Volgens woordvoerder R. Schriel van Rijkswaterstaat gaat het om een nieuwe olielozing, waarvan de slachtoffers aanspoelen tussen Noordwijk en Bergen aan Zee. Volgens de dienst is tussen Zand- voort en Bergen aan Zee tien tot vijftien kubieke meter zware stook olie aangespoeld. Verscheidene aannemers beginnen vanmiddag in opdracht van Rijkswaterstaat met het reinigen van de licht vervuilde stranden. Volgens de eerste analy ses van de olie gaat het om zware stookolie met een speciale 'blend', een bijmenging. De olie heeft een andere samenstelling dan de olie die de laatste weken in vlekken voor de Nederlandse kust is gevon den. De menging van de gevonden olie met de speciale 'blend' geeft Rijkswaterstaat enige hoop op ter mijn de dader van de nieuwe lozing te kunnen achterhalen. Schoonwassen Medewerkers van het Vogelasiel Noordwijk waren tot gisteravond laat in touw met het schoonwassen van door olie aangetaste vogels. In Noordwijk is het aantal aangespoel de vogels tot nog toe meegevallen: 18 het weekeinde en 17 afgelopen maandag en dinsdag. "Het hangt vooral af van waar de olievlekken zich op zee bevinden en hoe de wind staat. Het kan best zo zijn dat de komende dagen ook hier nog veel meer vogels worden binnenge bracht", vertelt Wil van Duijn, een van de medewerksters van het Noordwijkse vogelasiel. Zij meldt dat veel zieke vogels het strand niet eens kunnen bereiken. "Als ze een maal longontsteking hebben opge lopen, is er bijna geen redden meer Het asiel in Haarlem heeft inmid dels enkele honderden zieke vogels opgevangen. Omdat Haarlem het werk nauwelijks meer aankan, is de hulp ingeroepen van asiels in de omgeving. Van Duijn: "Wij hebben tot nog toe niets gehoord. Veel kun nen wij eerlijk gezegd hier in Noordwijk ook niet doen. We heb ben zelf maar een klein asiel met een beperkte groep vrijwilligers en het al druk genoeg. Maar als het moet, dan moet het. Want die vogels moeten natuurlijk wel worden ge holpen". De eigenaar van het vogelasiel in Oegstgeest, J.H. Raymaekers, re- gaeert laconiek op de nieuwe slijta geslag onder de zeevogels. Dertig vogels zijn nu ongeveer naar Oegst geest gebracht, vijf ervan hebben de besmeuring met olie niet overleefd. "Wij kunnen de slachtoffers een eerste wasbeurt geven, medicijnen toedienen, controleren of ze goed voedsel opnemen en ze ten slotte nog eens heel goed wassen. Dan gaan ze eerr tijdje in het basin zodat ze hun verenpak op orde kunnen brengen. Daarna kunnen ze in feite weer terug de ellende in". Volgens Raymaekers is schoon maken het enige dat een asiel voor de vogels kan betekenen. "Er wordt steeds weer olie in zee geloosd. Deze smurrie ziet er ook weer uit als verse olie die nog maar kort in zee ligt. Om dit soort rampen te voorko men, moet die lozing stoppen. Wat mij betreft stellen ze een gratis lo zingsplaats open. Nu blijf je bezig". De helft van de vogels blijft op zee dobberen en sterft door ziekte of omdat hun veren niet langer water dicht blijven en de dieren verdrin ken. "In feite is het een geluk voor de vogels als de wind ze naar de kust drijft. Ze worden dan gevon den en dan kunnen wij er in veel ge vallen nog iets aan doen. Bij mooi weer blijven ze op zee dobberen en dan gaan ze zeker dood. Idioot sim pel is het, maar wel waar", conclu deert de asielbeheerder. Zij ver wacht de komende tijd meer druk te. Onderscheiding voor jubilerende snijder LEIDERDORP - "Ook als de me daille van koper was geweest, zou ik apetrots zijn. Ik ben de eerste in mijn hele familie die zo'n onder scheiding krijgt'. Leiderdorper K. Brugman was 'blij, vereerd, maar vooral verrast' .toen burgemeester A.J.A.L. Bruggeman gistermiddag de kantine van drukkerij Rutgers binnenstapte om het 40-jarig jubile um van de binder/snijder luister bij te zetten door het opspelden van de eremedaille in brons, verbonden aan de Rode van Oranje Nassau. De jubilaris dacht altijd dat zo'n onderscheiding alleen is weggelegd voor hoogwaardigheidsbekleders: "De eenvoudige ambachtsman wordt meestal vergeten". De burge- Snelheidscontroles meester noemde de Leiderdorper een man die met veel plichtsbe trachting zijn werk doet: "Hij heeft daadwerkelijk zijn steentje bijge dragen aan de opbouw in de moeilij ke periode na de oorlog. Moeiteloos maakte hij de groei van het bedrijf mee". Directeur J. Scherpenzeel prees de trouw van de werknemer en noemde hem een serieus vak man die zelden of nooit fouten maakte. Brugman (60) kwam op 20 no vember 1950 als hulparbeider op de stanzerij, waar karton zo wordt be werkt dat het gevouwen kan wor den. Al snel werd hij binder en later snijder. "Ik heb veel en mooi werk gemaakt, tot tijdschriften en het meest uiteenlopende reclamemate riaal toe", aldus de feesteling. "En ik heb de hele ontwikkeling van handmachines naar computerge stuurde machines meegemaakt". OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft gistermiddag binnen de bebouwde kom twee snelheids controles gehouden. Op de Rhijn- geesterstraatweg werden in een uur tijd dertien processen-verbaal uit gereikt. De hoogst gemeten snel heid was 82 kilometer per uur. Er kwamen 313 auto's langs. Op de Warmonderweg was de hoogst gemeten snelheid 90 kilome ter per uur. De politie deelde hier in twee uur 26 processen-verbaal uit. Er kwamen tijdens .deze tweede controle 307 auto's langs. Van Gogh Als een van zijn ambachtelijke hoogstandjes noemt Brugman de serie Van Gogh-kleurenkaarten: "Ik ben dan het sluitstuk van een peperduur proces. Ik mag geen fou ten maken, anders moet alles over. Je draagt dan de volle verantwoor delijkheid". Brugman heeft in zijn lange loop baan veel jongelui opgeleid en met voldoening geconstateerd dat ze als vakman zijn geslaagd. De Leider dorper, die zichzelf een levensge nieter noemt, gaat 1 december met de vut. "Dat wordt volop vissen en fietsen", zegt hij, "samen met mijn vrouw Lenie, die ik in dit grafische SCHILDERIJENVENTERS - De wereldje heb leren kennen". De ma- politie in Oegstgeest heeft gister- chines van Rutgers zwegen giste- middag twee Rotterdammers van ren. Er werd gedronken en gezon- 21 en 27 jaar oud aangehouden, die gen voor de jubilaris. huis-aan-huis schilderijen verkoch ten in de nieuwbouwwijk Haaswijk. Een dergelijke verkoop is in de ge meente verboden. Een van de man nen moest nog honderd gulden boe te voor zwartrijden betalen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15