Tweede Kamer tegen werk vergu iitiiii g voor illegale vreemdelingen Situatie in Zuidhollandse bossen stabiel Grote ambulancepost Leiden Defensiebouwwerken uit duinen weren Tweede Kamer tegen verschil in hoogte collegegelden WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 de provincie dat op CPA's zeven da gen per week en 24 uur per dag een centralist met een verpleegkundige opleiding dienst heeft. Het gebied van de nieuwe CPA strekt zich uit over 750.000 inwo ners. Jaarlijks worden in het gebied 27.000 ambulanceritten gemaakt. Doel van de provincie is de CPA-ge- bieden in het Zuid-Holland groter te maken. In de provincie zouden drie of vier CPA's moeten komen in plaats van zeven. Commandant van de brandweer Met treinkaartje straks fiets huren DEN HAAG Het moet mogelijk worden een fiets te stallen bij een NS-station, de trein te nemen en in de plaats van aankomst een fiets te huren. En dat alles moet kunnen op vertoon van één treinkaartje. Het ministerie van verkeer en water staat overlegt hierover binnenkort met de Nederlandse Spoorwegen. Een woordvoerder van het ministe rie heeft dat gisteren meegedeeld. Het plan maakt onderdeel uit van het Masterplan Fiets van het depar tement, dat over enkele maanden moet verschijnen. Doel daarvan is het stimuleren van het fietsgebruik, met name in het woon-werkver- keer. Dat kan onder meer door de dienstverlening aan fietsers die van het openbaar vervoer gebruik wil len maken, te verbeteren. Zo zou het meenemen van de fiets in de trein goedkoper moeten wor den, aldus de woordvoerder van verkeer en waterstaat. Nu bedraagt het tarief daarvoor acht gulden, en in de zomermaanden dertien gul den. De NS staan in principe welwil lend tegenover de fietsplannen van het ministerie van verkeer en water staat. Wel zetten de spoorwegen vraagtekens bij de praktische haal baarheid ervan gezien de capaci teitsproblemen. NS betwijfelen of het mogelijk is al op korte termijn een grote stroom extra fietsen te verwerken. De fietsenstallingen zijn nu al vaak bomvol en datzelfde geldt voor de treinen die behalve de reizigers ook nog eens zijn fiets zou den moeten vervoeren, aldus een woordvoerster van NS. 'Meer aan cultuur doen' DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland wil jongeren, ouderen en allochtonen rrieer aan cultuur laten doen. Voor de jongeren komt er een zogeheten jeugdtheaterplan, voor ouderen en allochtonen wordt on derzocht of regionale omroepen culturele omroepproducties kun nen maken. en directeur van de CPA in Leiden, B. Mark, staat positief tegenover het plan. "Dit is in het belang van ieder een. Afstanden zijn geen bezwaar, de techniek van de telefooncentrale is vergevorderd". De enige hobbel die nog moet worden genomen is een uitspraak van de Raad van State. Gouda heeft namelijk bezwaar aangetekend te gen de overplaatsing. In Gouda zit ten drie mensen die naar Leiden zouden moeten komen, in Leiden werken elf mensen die ook dienst doen voor de centrale van de brand- Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Hedenochtend, omstreeks halfacht, is op het Van-der-Werf- Park alhier tusschen de boschjes ééne heeleflesch, half gevuld met jenever gevonden. Daarbij la gen nog een paar klompen, een paar pantoffels, eene muts en een klein fleschje. Een voorbij ganger zag dit en nam, volgens mededeeling aan ons. de flesch met jenever mede. De rest liet hij liggen. - Een zevenjarig meisje, wo nende in de Hendrikstraat, bui ten de Morschpoort, alhier, zou gisteren een bezoek gaan bren gen aan een oom van haar, wo nende op het Levendaal. Den weg daarheen niet wetende, liep het altijd maar door, tot het ein delijk in den omtrek van Hazers- woude terecht kwam. Door den veldwachter daar opgemerkt, nam deze het naar zijn huis en na het eenige ververschingen te hebben toegediend, oracht hij het later per Staatsspoor naar de doodelijk ongeruste moeder, wier dankbaarheid groot was, toen zij hare lieveling weer aan het moederhart kon drukken. Vijfentwintig jaar geleden: De Gaulle blijft De Gaulle. Een jonge Braziliaanse student met de welluidende naam Churchill de Gaulle Longou Moulin moet zo blijven heten heeft een rechter in de Braziliaanse plaats Belo Horizonte bepaald. De rechter zei dat hij het verzoek van de student. De Gaulle uit zijn naam te schrappen, wel zou hebben in gewilligd wanneer deze een ver zoek daartoe had ingediend tij dens de „kreeftenoorlog" van 1963 met Frankrijk. Dat was een geschil inzake visserijrechten tussen deze twee landen. „Maar nu niet omdat de Franse presi dent een held is en een staats man die ieders achting ver dient." DEN HAAG De gezondheid van de bossen is op veel plaat sen verder verslechterd. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Vooral de bossen in Gelderland, Noord-Brabant, Zeeland, Fries land en Flevoland gaan achter uit. In Overijssel en Utrecht is de vitaliteit van de bossen ten opzichte van vorig jaar iets ver beterd. In Drenthe. Groningen, Limburg en Zuid-Holland is de situatie min of meer gelijk ge bleven. De aantasting komt volgens het ministerie door de luchtver ontreiniging, maar vorst, droog te, insecten en schimmels spe len ook een rol. Het afgelopen jaar hebben de bossen ook gele den van de stormen in februari en de droogte van de afgelopen Uit een onderzoek dat Na tuurmonumenten in dertig van haar bossen heeft gehouden, blijkt dat de gezondheid van de beuk dit jaar dramatisch ach teruit is gegaan. Vorig jaar wa ren negen van de tien beuken in de bossen redelijk gezond. Dit jaar geldt dat maar voor zes van de tien. De oorzaak hiervan is de droge zomer, aldus Natuurmo numenten. PvdA brengt bezoek aan regio Leiden LEIDEN - Gedeputeerden, staten leden en Zuidhollandse Kamerle den van de PvdA bezoeken morgen bedrijven in de Leidse regio en de Bollenstreek. Met het oog op de sta tenverkiezing wil de partij de streekproblemen wat meer belich ten. Het is één van de werkbezoe ken die de PvdA Zuid-Holland af- Ook met de eik gaat het niet best. Weliswaar is de toestand van deze boom gestabiliseerd na voortdurende achteruitgang in de periode tussen 1985 en 1988, maar de toestand blijft alarmerend: één op de drie ei ken is weinig vitaal, niet vitaal of al dood. Vooral de luchtver ontreiniging heeft daar schuld aan. De eiken kunnen daardoor Luchtverontreiniging, vorst, droogte, storm, insekten en schimmels maken het de bossen moeilijk. <fot extra stress in de vorm van in- sektenvraat en een wisselende grondwaterstand heel moeilijk opvangen. In de gezondheidstoestand van de grove den is weinig ver andering gekomen. Vijftien procent van deze bomen is op sterven na dood maar die situa tie geldt al enige jaren. Natuur- 3 Dij kraai monumenten vindt het overi gens onbegrijpelijk dat de rege ring niets doet aan luchtveront reiniging door de hoge uitstoot van ammoniak in de landbouw. DEN HAAG Een brede Kamermeerderheid wil het onmogelijk maken dat illegale vreemdelingen door arbeidsbureaus en koppelbazen aan werk worden geholpen. Dat bleek gisteren tijdens een kamerdebat. In Nederland gaat het volgens minister De Vries om 50.000 tot 100.000 mensen. Veel illegalen blijken in bezit te zijn van een Sofi-nummer, het sociaal-fiscaal-nummmer dat werknemers krijgen. legt in de verschillende regio's van de provincie. Tussen drie en vier uur bezoekt gedeputeerde Stolker samen met PvdA-fractieleden het Zijloever- project. Daarna, van kwart voor vijf tot half zeven, is er in Het Gulden Vlies in Leiden een bijeenkomst over de woningbouw in de provin cie. De dag wordt afgesloten met een discussie met betrokkenen uit de regio. Universiteit herdenkt Lucas Reijnders: Gebruik middelen in bollenteelt kan met helft minder NOORDWIJK - Het gebruik van be strijdingsmiddelen en mestgiften in de bollenteelt kan met de helft wor den verminderd. Dat verklaarde prof.dr. L. Reijnders van Stichting Natuur en Milieu gisteren tijdens een thema-avond 'Bollenteelt en milieu' in Noordwijk. Parijn overhandigt Landschapsprijs DEN HAAG - De Landschapsprijs Zuid-Holland is toegekend aan A.A.G. Vrij uit Leidschendam. Hij kreeg deze prijs gistermiddag uit handen van commissaris der konin gin Zuid-Holland S. Patijn. Volgens het juryrapport heeft de landbouwer Vrij zich vooral op be stuurlijk vlak ingezet voor het land schap. Wat hij op zijn bedrijf op kleine schaal doet. brengt Vrij door zijn werkzaamheden in verschillen de organisaties zoals het hoofd heemraadschap Delfland in de praktijk. Op zijn veeteeltbedrijf doet hij bij voorbeeld veel aan wei devogelbescherming. De minister van sociale zaken hoor de gisteren pas van zijn ambtenaren dat ook uitzendbureaus bij het te werkstellen van illegalen zijn be trokken. Hij gaat met de algemene bond van uitzendbureaus overleg voeren over een gedragslijn. Ook de overige leden van het kabinet zeg den de Kamer toe zich extra in te zullen spannen. Onlangs werden bij een Rotter dams bedrijf, de firma Klein- schmits, 30 illegale werknemers aangehouden. De directeur: "Wij hadden van al die mensen een pas poort gezien en een fiscaal nummer doorgekregen, wij zijn dus stomver baasd". Het is volgens staatssecretaris Van Amelsvoort niet mogelijk dat de belastingdienst toetst of mensen een geldige verblijfsvergunning hebben. Deze moet wel worden overlegd bij het aanvragen van een werkloosheidsuitkering. De Vries maakt zich zorgen om de grote omvang van de groep. De ille gale vreemdelingen krijgen vooral werk in sectoren waar laagge schoolde arbeidskrachten worden gezocht. Dit soort arbeid moet wor den verricht door geregistreerde werklozen, zo vond hij. Sociale veiligheid recreatiegebieden moet verbeteren DEN HAAG - Gedeputeerde Van Heemst (recreatie, natuur en land schap) wil de sociale veiligheid in recreatiegebieden buiten de stad verhogen. Daarbij overweegt hij om een proef te nemen met parkwach ters. Die kunnen behalve als vraag baak ook dienen om vandalisme te rug te dringen en het gevoel van vei ligheid te vergroten. Van Heemst presenteerde giste ren een onderzoek over de wijze waarop parken en recreatiegebie den veiliger gemaakt kunnen wor den. Volgens de studie is het beslo ten karakter van een natuurgebied eigenlijk in strijd met de uitgangs punten voor optimale veiligheid. Deze verlangt eigenlijk openheid in het gebied zodat mensen zien en ge zien worden. Natuurgebieden, be staan daarentegen uit groen zoals bomen en struiken die juist het zicht ontnemen. Het onderzoek pleit dan ook voor een compromis waarbij in rustige gebieden een zekere *mate van on veiligheid geaccepteerd moet wor den. Volgens de schrijvers van het rapport zijn er echter ook wel mid delen voor ontwerpers en inrichters van parken om het gevoel van vei ligheid groter te maken. Mogelijkheden om kankerbestrijding te verbeteren Een effectieve bestrijding van de illegale arbeid moet met een twee sporenbeleid: het arbeidsmarktbe leid en het vreemdelingenbeleid. De Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) moet scherper gaan controleren en voor de Vreem delingenpolitie geldt hetzelfde. Maar dan moeten beide instanties beter gaan samenwerken. "Je bent er niet door er meer inspecteurs op te zetten", aldus De Vries. Te weinig Minister Hirsch Ballin van justitie erkende dat vooral in de grote ste den de vreemdelingenpolitie met te weinig personeel kampt. De justi- tieminster bezint zich op de vraag hoe de capaciteit van vreemdelin genpolitie en de DIA beter kan wor den gebruikt. Bovendien overlegt hij binnenkort met het Openbaar Ministerie of de strafmaat voor dit soort gevallen niet moet worden verhoogd. Staatssecretaris Kosto van justitie zegde de Kamer toe zeer snel indringende gesprekken met de vreemdelingenpolitie te zullen voeren. Ook zal hij met de korpschefs van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht overleg gen. Van verschillende kanten werd er gisteren op gewezen dat - als er niet snel iets gebeurt - Nederland reke ning moet houden met een aanzui gende werking op meer illegalen. "Deze dubieuze sector in onze eco nomie zal inderdaad meer vreemde lingen aantrekken", zo beaamde Hirsch Ballin. Hij vond het be treurenswaardig dat de arbeids markt in Nederland zo opereert. "Dat komt door de dubbelhartig heid in onze samenleving ten aan zien van de komst van buitenlan ders", zo zei hij. Identificatie De controle op illegalen zou al een stuk eenvoudiger kunnen als er een identificatieplicht komt op basis van bestaande documenten zoals een paspoort of een rijbewijs. De plicht tot identificatie moet zeker gelden bij belastingfraude, fraude met sociale premies, het toezicht op vreemdelingen, het bestrijden van zwartrijden in het openbaar vervoer en bij de aanpak van voetbalvanda lisme. Dit is dan ook de strekking van een wetsvoorstel Identificatieplicht dat minister Hirsch Ballin (Justitie) heeft gemaakt. Het voorstel wordt inmiddels op ambtelijk niveau met andere ministeries, vooral Binnen landse Zaken, besproken. Met zijn plan gaat Hirsch Ballin verder dan het regeerakkoord, waarin nog over een beperkte indentificatieplicht werd gesproken. Het wetsvoorstel zal zeker niet voor 1991 door de mi nisterraad worden behandeld. In een Kamerdebat over de aan pak van illegaal in ons land verblij vende vreemdelingen die hier wer ken, zei Hirsch Ballin dat de inden- Het gebruik van bestrijdingsmid delen in de bollenteelt en bolbloe- menteelt is enorm gegroeid. In de Nederlandse akker- en tuinbouw ligt het gebruik op gemiddeld 20 ki lo per hectare per jaar. Bij de teelt van bollen en bolbloemen ligt dat ongeveer vijf a zes maal hoger. Volgens Reijnders zijn de hoe veelheden gemakkelijk terug te LEIDEN - Vaccinaties met pepti den - kleine stukjes eiwit afkomstig van virussen - kunnen een belang rijke rol gaan spelen bij de bestrij ding van kanker. Die hoop sprak dr. C.J.M. Melief gistermiddag uit bij zijn benoeming tot hoogleraar in wendige gemeenskunde aan de Leidse universiteit. Het natuurlijke afweersysteem, dat de mens beschermt tegen onder meer virussen, herkent de meeste van deze organismen door onder meer de peptiden die ze uitschei den. Bij bepaalde soorten virussen komen die peptiden echter niet of nauwelijks naar buiten. Het afweer- systeem kan dan door een vaccina tie met peptiden alsnog worden ge stimuleerd. De methode kan vol gens Melief ook uitkomst brengen bij afstotingsverschijnselen na een tranplantaties en bij ziektes die door defecten in het afweersysteem zelf worden veroorzaakt. Melief zal volgend jaar prof.dr. J. J. Rood opvolgen, die met emeri taat gaat. tie denkt dat variabele collegegel den het risico met zich meebrengen dat instellingen die met een afne mend aantal studenten te maken hebben, elkaar gaan beconcurreren door minder collegegeld te vragen. Dit blijkt uit het voorlopige ver slag inzake het voorstel van de Wet op het hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek. Het varia bele collegegeld is een van de wijzi gingen die Ritzen wil doorvoeren op dit wetsvoorstel, dat is ingediend door zijn voorganger Deetman. Uit het verslag, de eerste stap in de parlementaire behandeling van het wetsvoorstel, blijkt dat een groot aantal wijzigingen stuit op be zwaren van kamermeerderheden. In het algemeen vindt de Kamer dat Ritzen de overheid te veel bevoegd heden wil ontnemen in het kader van de deregulering van het hoger en wetenschappelijk onderwijs. Het voorstel van Ritzen om al lochtonen meer inlotingskansen te geven bij studierichtingen met een numerus fixus lijkt niet te kunnen rekenen op een meerderheid in de Kamer. Allochtonen moeten in het land over bescherming van de dui nen. De provincie voert een beleid om duinonvriendelijke elementen uit de kuststrook terug te dringen. Daaronder vallen ook verschillende defensie-eenheden die onder ande re in Wassenaar (munitieopslag plaats), Noordwijk en Katwijk (communicatiestations) liggen. Het is al bijna zo goed als zeker dat het smalspoormuseum uit de duinen van Katwijk verdwijnt. Aanvankelijk was de kustlokatie, tificatieplicht een van de methoden is om dat euvel aan te pakken. Daar naast zullen allerlei data-bestanden bij de overheid en overheidsinstan ties aan elkaar gekoppeld moeten worden om de controle op illegale werknemers te versterken. "We moeten de zinvolheid van allerlei af schermingen in bestanden binnen de overheid heroverwegen", aldus de minister. Hirsch Ballin zei verder te willen bezien of de strafmaat voor werkge vers die de Wet arbeid buitenlandse werknemers overtreden, niet ver hoogd moet worden. Nu moet een werkgéver 750 gulden per illegale werknemer betalen. Worden ook geen belasting of sociale premies af gedragen, dan wordt de boete mini maal 1500 gulden. Als ook geen be lasting of premies worden betaald, wordt de boete 4500 gulden per werknemer. Tevens is een gevange nisstraf mogelijk van veertien da gen. In de Zuidduinen in Katwijk liggen sers in de oorlog gebouwd om in de weg. an ti-tankwal en restanten van een zware betonnen muur, door de Duit- van de Engelsen te bemoeilijken. Dit soort obstakels zit de duinrecreatie (foto Dick Hogewoning) NOORDWIJK/WASSENAAR - De extra strook grond, die door landwinning voor de kust van Sche- veningen en Den Haag ontstaat, kan ook worden gebruikt voor defensie doeleinden. De defensievoorzienin gen (bunkers en dergelijke) die nu nog in de duinen tussen Noordwijk en Den Haag liggen, zouden naar het nieuwe gebied, de zogeheten kustlokatie, kunnen worden ver plaatst. Dat is naar voren gekomen in een gesprek tussen het ministerie van defensie en provincie Zuid-Hol- een ambitieus plan van de provin cie, bestemd voor verschillende doeleinden zoals wonen, recreatie en kassenbouw. Nu is daar ook de mogelijkheid om daar defensie-on derdelen te concentreren, bijgeko- Gedeputeerde Van Heemst kon digde gisteren ook een onderzoek aan naar mogelijkheden om duin- bedreigende ontwikkelingen zoals recreatie tegen te houden. Dat is volgens hem nodig omdat nog steeds elk jaar er stukken van het duingebied verdwijnen. LEIDEN/DEN HAAG - Een meer derheid in de Tweede Kamer, inclu sief de regeringsfracties CDA en PvdA, heeft bezwaar tegen het voornemen van minister Ritzen (on derwijs) om het collegegeld varia bel te maken. Universiteiten en ho gescholen zouden volgens Ritzen zelf mogen bepalen hoeveel college geld wordt gevraagd. De hoogte er van zou wél aan een maximum ge bonden moeten blijven. De CDA-fractie betwijfelt of dit inderdaad leidt tot kwaliteitsverbe tering van de diverse instellingen, zoals Ritzen beoogt. De PvdA-frac- algemeen betere kansen krijgen in het onderwijs, maar dit voorstel vindt de Kamer niet de juiste bena dering. Ook het wijzigingsvoorstel om studentenstops in te stellen bij stu dierichtingen waarbij de maat schappelijke behoefte aan afgestu deerden minder is, lijkt niet te kun nen rekenen op een Kamermeer derheid. "Er zijn vele voorbeelden beschikbaar dat de arbeidsmarkt, laat staan de maatschappelijke be hoefte, vrijwel niet te plannen is", merkt de PvdA-fractie over dit voorstel op. Cleveringa''s protest tegen jodenvervolging LEIDEN - De Leidse universiteit herdenkt maandag dat vijftig jaar geleden prof.mr.R.P. Cleveringa protesteerde tegen het gedwongen ontslag van joodse hoogleraren en medewerkers. De rede van Cleve ringa is beroemd geworden, omdat ze als een van de vroegste protesten tegen de jodenvervolging in Neder land wordt beschouwd. Als reactie op de toespraak van de hoogleraar sloot de Duitse bezetter de volgen de dag de universiteit. Prof.mr. Drion, die zich destijds als student onder het gehoor van Cleveringa bevond, houdt om half drie in het Academiegebouw aan het Rapenburg een herdenkingsre de. Diezelfde middag houdt prof.dr. Van Beinum om vier uur een oratie over 'participatieve democratie'. Van Beinum bekleedt dit jaar de Cleveringa-leerstoel. De leerstoel wordt jaarlijks toegekend aan een persoon die een grote bijdrage le vert aan de wetenschappelijke be studering van vraagstukken uit de 20e eeuw. RUL EN ANKARA - De Leidse uni versiteit gaat in de toekomst samen werken met de Universiteit van Ankara in Turkije. De universitei ten zullen in het onderwijs en on derzoek samenwerken op het ge bied van de archeologie en kunstge schiedenis in Turkije, de Turkse taal en literatuur en islamstudies. In de overeenkomst is ook de uitwisse ling van studenten en docenten ge regeld. dringen. Zoveel bestrijdingsmidde len hoeven niet te worden gebruikt, als de bollenteelt wordt opgenomen in een geïntegreerd bedrijf of in de akker- en tuinbouw. Voorbeeldbe drijven die met 50 procent van de normale hoeveelheid werken, moe ten laten zien dat met minder ook kan. Samenvoeging met Midden-Holland Een ander probleem is het grote overschot aan mest. Door het over vloedige gebruik komen er teveel mineralen in de grond, zoals fosfaat en nitraat. Ook de hoeveelheid mest kan volgens Reijnders worden ge halveerd. Koemest kan wprden ver vangen door compost en de mest te gen het stuiven van de aarde door stro. Een ander aandachtspunt voor de toekomst is het energieverbruik in de bollenteelt. De meeste energie wordt verbruikt bij de opslag van de bollen. Er moet technisch worden gekeken naar het koelen en ventile ren van bollen. Na verbetering wordt tenminste dertig procent van de vorige hoeveelheid bespaard, be rekende Reijnders. LEIDEN/REGIO - De Centrale Post Ambulancevervoer (CPA's) van Leiden, Alphen aan den Rijn en Midden-Holland worden samenge voegd. Dit levert een kostenbespa ring op van 210.000 gulden per jaar. De doelmatigheid van de ambulan ceposten wordt door de samenvoe ging bovendien verhoogd. Dit heeft de provincie Zuid-Holland gister middag bekend gemaakt. De cen trale vestiging komt in Leiden. Al eerder was besloten de CPA's van Alphen en Leiden samen te voegen. De Centrale Post Ambulancever voer die bereikbaar is via het alge mene alarmnummer 06-11, heeft een coördinerende rol in de ambu lancehulpverlening. Een voordeel van de schaalvergroting is volgens

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13