PORT Valk gedijt in het Zuiderpark SPOoTTV Jury op de Uithof rijdt een scheve schaats Tegenvaller voor Adri van Tiggelen Scheidsrechter Overkleeft staakt duel Met FC Den Haag in stroomversnelling Een klap in het gezicht... MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - Voor de marathonschaatsers is het te hopen dat Koning Winter het Nederlandse oppervlaktewater weer eens verandert in snelle ijsvloeren. Zij verdienen een grotere populariteit dan zij in de overdekte hallen kunnen oogsten. Deze topsporters zijn in staat schitterende wedstrijden te la ten zien. Als de temperatuur dik beneden het nulpunt staat en de oostenwind de rijders in het ge zicht blaast, komen zij tot hun recht. Voor die wedstrijden trai nen ze dan ook. De wedstrijden op de kunstijsbanen, het domein van de sprinters en allrounders, vor men een welkom alternatief in de Nederlandse kwakkelwin- ters, maar in feite zijn de ovalen van 400 meter te klein voor de topsport, die de noeste werkers voor ogen staat. In Den Haag liep zo'n wed strijd weer eens in het honderd. In de derde wedstrijd voor de eerste periode van het toernooi om de KNSB-beker reed het marathonpeloton voor het eerst 150 ronden. Na twee sprintzeges van Richard van Kempen leek dit een open koers, met veel meer kanshebbers. Zo was het ook en de half-overdekte Uithof liep er met 2000 man behoorlijk voor vol. Het werd ook een interessante wedstrijd. Er werd vanaf het startschot gedemarreerd, het peloton brak vele malen, groep jes namen een ronde winst, van begin tot eind was er spanning en tot het laatste moment kon niemand voorspellen wie er zou - Een boze Erik van de Boogert gaat in discussie met de juryleden van de schaatsmarathon op de Uithof. De 22-jarige Arnold Stam uit Kaatsheuvel werd dan ook een zeer verrassende winnaar. Hij versloeg acht vluchtgezellen in de sprint. Het was zijn eerste overwinning als A-rijder in zijn loopbaan. De acht verslagenen vlogen na afloop hoofdsscheids- rechter Rein Zwart naar de keel. Wat anderhalf uur lang een rom meltje was, veranderde plots in een complete chaos. Zo lang het marathonschaat- sen op kunstijs plaats heeft, is het een schier ondoenlijke zaak de wedstrijd in goede banen te leiden. Het jurycorps ontbeert de technologie om het overzicht te bewaren, als de vluchtpogin gen elkaar in snel tempo opvol gen. Zaterdagavond in Den Haag zetten met name Bert Verduin en de trainende allrounder Bart Veldkamp de wedstrijd op zijn kop. Na veertig ronden brak het peloton. De snelste helft boekte de eerste ronde winst. Het duur de een dik half uur voor de wed strijdleiding had uitgemaakt welke 37 rijders voorop reden. Ondertussen waren er nieuwe ontwikkelingen. De talrijke toe schouwers voortdurend in onze kerheid en toen ze al een uur in hun Haagse huiskamers zaten was winnaar Stam nog steeds niet gehuldigd. Uiteindelijk boekten negen rijders drie ronden winst. Zij zouden nog twee ronden door rijden als de groep met twee ron den voorsprong had gesprint. Op dat moment ging de ronden- teller in de fout. In plaats van op 2 zette hij het rondebord op 1 en luidde de bel voor de laatste ron de. De speaker ging mee in de vergissing, de negen rijders in verwarring brengend. Nadat Stam had gewonnen keerde de rest zich woedend tegen het jurycorps. „We zijn gedupeerd", stelde kanshebber Van de Boogert, die het met de vierde plaats moest stellen. Bij de wedstrijdleiding werd de fout onmiddellijk erkend. Rijders en ploegleiders dienden protesten in. Na lang beraad be sloot de jury de uitslag toch op te maken met de verwachting dat deze wedstrijd achter de groene tafel nog een vervolg krijgt. „Dat zit er dik in", ver wachtte Hans Brand, voorzitter LTC marathon. Ook Ellerman niet bij Oranje DEN HAAG (ANP) - Adri van Tiggelen is ronduit verbaasd dat bondscoach Rinus Michels hem buiten de selectie van het Nederlands elftal heeft gelaten, voor de kwalificatie wedstrijd tegen Griekenland. De verdediger van An- derlecht vernam gisteravond via de televisie dat hij één van de twee afvallers was. "Ik had verwacht erbij te zijn. Zeker nadat ik in de groep van twintig was opgenomen. Ik ben fit, heb zater dagavond gespeeld. Mede met het oog op de interland van woensdag. Michels vertelde me dat het gemak kelijker zou zijn mij te selecteren als ik bij Anderlecht zou spelen. Deze beslissing is een onverwachte te genvaller", aldus de libero, die te gen Portugal zijn 36ste interland speelde. In die door Oranje verloren wedstrijd ruimde hij na 59 minuten het veld voor John van 't Schip. Het feit dat hij bij Anderlecht lan ge tijd buiten het basis-elftal werd gelaten, speelt volgens Van Tigge len een belangrijke rol in de beslis sing van de bondscoach. „Maar dat wist Michels ook al toen hij de groep van twintig samenstelde. Dit is echt geen beslissing van het laatste moment", aldus de 33-jarige verdediger. Van Tiggelen vernam het nieuws via de televisie. „Vreemde gang van zaken. Ik had wel een telefoontje verwacht. Ik behoor riiet voor niets al jaren bij Oranje" Van Tiggelen, die deel uitmaakte van het elftal dat in West-Duitsland beslag legde op de Europese titel, heeft de hoop op voortzetting van zijn interland-loopbaan nog niet op gegeven. „Ik verwacht er tegen Mal ta weer bij te zitten. Zeker als ik van nu af aan weer bij Anderlecht in de basis sta". Bondscoach Rinus Michels over het afvallen van Van Tiggelen: „Hij heeft de laatste tijd weinig ge speeld. Als ik hem erbij neem, moet ik hem ook opstellen. Hij is geen speler voor de bank" Naast Van Tiggelen behoort ook PSV-speler Juul Ellerman niet tot de achttien uitverkorenen. Michels: "Ellerman is goed in vorm. Daarom zat hij ook weer bij de selectie. Maar ik moest de groep uitdunnen". DEN HAAG (ANP) - De spelers van BW Den Bosch hebben zich in de wedstrijd bij E^BC misdragen. Scheidsrechter Overkleeft uit Al phen aan de Rijn staakte het duel in de laatste minuut bij de stand 2-1. Hij werd belaagd door Bosschena ren en zelfs tegen het gras gesmeten nadat hij een doelpunt had afge keurd. De KNVB moet bepalen of 2- 1 de eindstand is. Vlak voor tijd liep het duel uit de hand. Overkleeft, zelf ook nog trai ner bij CVC, noteerde RBC'er Van Hooijdonk in zijn boekhouding voor een overtreding. De Meijer nam de vrije trap snel en scoorde 2- 2. Overkleeft keurde de treffer af, omdat hij geen seintje tot trappen had gegeven en niets had gezien. Vervolgens veranderden de Bos sche spelers in wildemannen. In de melee van voetballers werd Overkleeft belaagd, waarna hij Van Schijndel en Bults rood gaf. Vooral de laatste misdroeg zich, ook nadat' hij rood had gezien. „Bults kwam als een gek op me afstormen", aldus de scheidsrechter na afloop. „Hij duwde me bewust omver. Ik lag languit op de grasmat". Overkleeft besloot de kleedka mers op te zoeken en hoopte dat de rust zou weerkeren. Hij riep de aan voerders bij zich en wilde na enkele minuten het duel hervatten. „Maar Van Schijndel stond voor de deur van mijn kleedkamer amok te ma ken en dus staakte ik". Van het duel werden geen beel den gemaakt. Jammer, vindt Over kleeft, want dan had Nederland ge zien hoe voetballers zich soms ge dragen. "De spelers kunnen niet luisteren. Het is een zeer slechte zaak dat ze genomen beslissingen niet accepteren" Scheidsrechter Robert Over kleeft heet streng te zijn. Volgens de cijfers is hij de strengste arbiter van het betaald voetbal. In de .elf duels tót RBC - Den Bosch deelde de ambtenaar uit Alphen aan de Rijn al 39 gele en vijf rode kaarten uit. Van onze medewerker Gijs van Oosten VOORBURG - De carrière van Koudekerker Marcel Valk (23) in het betaalde voetbal is in enkele maanden tijd in een stroomversnelling geraakt. De tweebenige aanvaller speel de vorig seizoen nog met UVS in de eerste klasse, nu acteert hij bij FC Den Haag op het hoogste niveau. Als beloning voor zijn prestaties kreeg hij vorige week een verbeterd en verlengd contract (tot 1994) aangeboden. In de voorbereidingsperiode van de eredivisieclub werd Valk vaker in het tweede opgesteld dan in het eer ste. Zelf hield hij rekening met een plaats bij de reserves en hoopte hij in de loop van het seizoen zijn kans te krijgen. Die kans greep hij echter al voordat het seizoen begon. In middels is hij clubtopscorer met vijf doelpunten. Valk scoorde tegen Twente, FC Utrecht, Heerenveen, RKC en Roda JC. Het gaat zo snel dat hij nu al vergeleken wordt met goaltjesdief Harrie van der Laan, die deze zomer naar Feyenoord ver trok. Assistent-trainer bij Den Haag is René Notten, die als snel zag dat Valk een speler voor de hoofdmacht kon worden. Notten: "Voetbaltech- nisch sprong hij er in de voorberei ding al uit. In die periode heeft hij zich in de selectie gevoetbald. Hij heeft zich heel snel aangepast en is door de groep ook direct goed opge vangen. Hij traint nu twee keer per week ook 's ochtends mee met de full-profs, zijn instelling is heel goed". Onwennig Valk zegt dat hij veel aan de spelers kern van Den Haag heeft te danken. "In het begin voelde ik me wat on wennig, maar eigenlijk klikte het al meteen. We hebben in Cor Lems en Heini Otto twee gangmakers en de rest is nog vrij jong. Iedereen kan SASSENHEIM -r- Een rode kaart zorgde voor een onverwachte ont knoping van het zaalkorfbalduel TOP - BW Heerenveen. Met een 14-16 stand en nog ongeveer drie minuten te gaan raakte Barbara Romsom achter de korf haar tegenstandster Helga Norman. "Ze wil afspelen, ik kóm er in en ik raak haarinderdaad" aldus de Sassen- heimse. "Maar dat gebeurt wel vaker in een wedstrijd". De Friezin reageerde echter furieus, haalde vernietigend uit en sloeg Romsom vol in het gelaat. Dat was ook haar laatste a ctie in het duel, want arbiter 't Lam toonde haar prompt de rode kaart. Afkoe lend op de bank zag zij daarna haar ploeggenoten een gewonnen lij kende wedstrijd alsnog met 17-16 verliezen. Op de terugweg naar Heerenveen zal er ongetwijfeld nog heel lang nagepraat zijn over deze klap, die twee punten waard was. veel hebben, de sfeer is uitstekend. Ik kreeg na de voorbereiding het vertrouwen van de trainers en spe lers. Door het vertrek van Van der Laan was er een plaatsje vrij en die heb ik ingenomen". Co Adriaanse beaamt dat het kli maat in het Zuiderpark een belang rijke rol heeft gespeeld in de ont wikkeling van Valk. De Koudeker ker werd direct voor vol aangezien. De trainer vond in hem de veelzij digheid, snelheid, creativiteit en het temperament die hij zoekt in een voetballer. "Het enige wat er aan hem schort is zijn bescheidenheid. Hij is een introverte jongen, hij zou in het veld wat meer moeten coachen. Maar verder vind ik hem een hele complete voetballer". Na het duel tegen Roda JC (3-1) kreeg Valk veel lof toegezwaaid. Adriaanse zou zelfs gezegd hebben dat Valk beter is dan Van der Laan. "Dat is niet helemaal waar. Wat ik gezegd heb is dat Valk in dit stadi um verder is dan Van der Laan twee jaar geleden. Van der Laan begon bovendien in de eerste divisie, wat een stuk makkelijker voetballen In de eerste wedstrijden was nog te zien dat Valk moest wennen aan het eredivisie-niveau. Volgens Adri aanse onderschatte hij toen nog zijn tegenstanders en had hij moeite met de hogere handelingssnelheid. "Maar ook daar heeft hij zich snel aan aangepast", stelt Adriaanse te vreden vast. Opvallend genoeg vindt Valk dat de tegenstanders hem in het begin wat tegenvielen. Maar sinds de wedstrijd tegen PSV, begin oktober, merkt hij toch dui delijk een verschil met de amateurs. Niveau De vraag doet zich voor of het ni veau van het betaald voetbal in de laatste jaren gedaald is. Want hoe kan het anders zo zijn dat een spe ler, die tot zijn 23ste bij de amateurs heeft gespeeld, zich moeiteloos handhaaft in de eredivisie en mo menteel zelfs, mede door zijn in breng, met zijn elftal op de vierde plaats staat? Adriaanse: "Dat mag je je afvragen. Ik denk dat het niveau iets omlaag is gegaan, maar dat is in het hele voetbal het geval. Ik zie het bijvoorbeeld ook bij de jeugd". Adriaanse en Notten vinden het onbegrijpelijk dat Valk niet eerder in het betaald voetbal is terecht ge komen. Drieëntwintig jaar is vrij laat. Toen Dick Nanninga op 24-jari- ge leeftijd bij Veendam begon, vroeg men zich af wat hij nog kwam doen. Volendam en Feyenoord had den jaren geleden blijkbaar zand in hun ogen, beide clubs zagen in Valk geen geschikte versterking. Valk: "Voor mijn ontwikkeling zou het niet verkeerd zijn geweest als ik wat eerder naar een betaalde club was overgestapt". Vorig seizoen stond Valk in de be langstelling van Den Haag en Roda JC (Jan Reker was na Den Haag- Roda JC welhaast lyrisch over hem). Uiteindelijk koos hij voor Den Haag, niet alleen omdat die club dichter bij zijn woonplaats speelt, maar ook vanwege het be leid van de club. "Jonge spelers krijgen bij Den Haag een reële kans", aldus Valk. De aanpak van Adriaanse staat Valk ook aan. De trainingen zijn perfect, altijd gericht op het sys teem dat de residentieclub han teert. Bovendien is Adriaanse in de ogen van de oud-UVS'er een ideale trainer. "Hij is rustig en ik heb een goed contact met hem". Temperament Het eerste contact met Adriaanse zal Valk nog lang bijblijven. De in Zeist woonachtige trainer heeft de maanden tijd Har- gewoonte om potentiële versterkin gen in een gesprek onder vier ogen even uit te proberen. Door een paar provocerende vragen te stellen pro beert Adriaanse er achter te komen of een jongen zin heeft in betaald voetbal en of hij temperament heeft. "Ik moet zeggen dat Marcel goed overeind bleef', vertelt Adri- Valk scoort makkelijk, maar heeft inmiddels drie gele kaarten op zijn naam staan. Hierdoor moet hij zondag de wedstrijd in de Kuip te gen Feyenoord missen. Balen voor Valk. Een troost is misschien dat hij zich helemaal kan richten op het du el tegen Ajax in De Meer een week later. Als Valk dan overeind blijft, is dat het zoveelste bewijs dat hij een aanwinst is voor de eredivisie. Normaal houdt de bondscoach de laatste dagen voor een interland zestien spelers over. Nu achttien. „Dat heeft er mee te maken, dat ik wat langer met deze spelers wil wer ken. Woensdag vallen er nog twee af. Die blijven overigens bij de groep, zij het dat ze op de tribune moeten plaatsnemen". Selectie De selectie van achttien luidt: Doel: Van Breukelen (PSV), Hiele (SW); verdediging; Blind (Ajax), De Jong (PSV), Frank de Boer (Ajax), Valckx (PSV) en Rutjes (An derlecht); midden; Winter (Ajax), Wouters (Ajax), Van den Brom (Vi tesse). Vanenburg (PSV) en Ri chard Witschge (Ajax); voorhoede; Van Basten (AC Milan), Kieft (Bor deaux), Van 't Schip (Ajax), Roy (Ajax), Gillhaus (Aberdeen) en Bergkamp (Ajax). De Ruiter Bondstrainer Nol de Ruiter heeft verbaasd gereageerd op het feit dat hij vier Europese wedstrijden niet op de bank mag zitten. De Ruiter, coach van het Olympisch elftal, werd door de tuchtcommissie van de UEFA voor vier duels verbannen omdat hij tijdens de wedstrijd Por tugal - Nederland op 16 oktober her haald protesteerde en gebaren maakte naar de scheids- en een grensrechter. De Ruiter zei zaterdagavond niets van een schorsing te weten. „Als een zaak onderzocht wordt, krijg je daar altijd vooraf bericht van. Ik heb ook geen verzoek gekregen een verklaring te schrijven, wat gebrui kelijk is. Verder kan ik geen com mentaar geven. Ik ga vandaag eerst bij de bond informeren over de zaak". De trainer kan zich wel herinne ren, dat hij na het kwalificatieduel voor de Olympische Spelen én het jeugd-EK, dat in 0-0 eindigde, is ge noteerd door de Ierse scheidsrech ter McKnight. Hij had zich opge wonden over een klap die de Por tugese speler Sousa verkocht aan de Nederlander Lanckohr. De Rui ter leverde commentaar toen bleek dat de scheidsrechter het voorval aan zich voorbij liet gaan. Gedrogeerd met het voer BARCELONA (ANP/SID) - Bij de vergadering van de internationale hippische federatie (FEI) in Bar celona is de Nederlandse paar- desport in opspraak gekomen we gens twee gevallen van doping. Het betreft springruiter Jos Lansink en vierspan-wereldkampioen Ad Aarts. Erg sterk voelde het FEl-bestuur zich overigens niet staanwant sancties werden vooralsnog niet ge troffen. De verklaring van de zeven man sterke Nederlandse delegatie was ook simpel: de betreffende die ren zijn 'gedrogeerd' geraakt door de dagelijkse ha'p voer. Lansinks rijdier Libero H werd al in mei betrapt tijdens het CSIO van- Kopenhagen, waar Nederland de landenwedstrijd won. Bij de do pingcontrole werden sporen aange toond van theomobrine. Dat is weliswaar een middel dat op de zwarte lijst staat, maar volgens bondscoach Hans Horn gewoon in paardebrokken van een bepaald fa brikaat voorkomt en een beest niet hoger laat springen of beter laat lo pen. „Het is zuiver een voerkwestie en het probleem doet zich al jaren voor. Ik ken wel tien gevallen", zei Horn, tevens eigenaar van Libero. „Theo mobrine of zijn afgeleide theofiline als zodanig is nergens te koop. Je zult het in geen enkele apotheek aan treffen. Het is spul dat van nature ondermeer in cacaobonen zit en waarschijnlijk ook in palmpitten. Als je een paard een reep chocola zou voeren, dan zou het gelijk posi tief zijn. Een bepaald percentage in het bloed is overigens toegestaan en het juiste percentage is bij Libero nooit vastgesteld". MAANDAG 17.30-19.30 EURO: Gouden wedstrijd dens het WK voetbal. 18.15-19.15 Sportnet: Bowlen: Brit Open. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnews. 20.00-20.35 BRT 2: Sportquiz. 20.00-21.00 EURO: WK gewichtheffen vanuit Budapest. 20.30-21.00 Sportnet Spaans voetbal. 21.00-22.00 EURO: Biljarten driebanden. 21.00-22.30 Sportnet: Boksen,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11