LJltra-rechtse partij in regering Israël Salarisadministratie 'Hongerige' Bulgaren eisen vertrek premier Drie Sovjet-republieken zullen unieverdrag niet ondertekenen Heseltirie: lagere belastingen ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 Terug naar stenen tijdperk' JERUZALEM (AP/GPD) - Premier Yitzhak Shamir van het Israëlische Likud-blok heeft, met de belofte om religieuze wetten in te voeren, een ultra-rechtse orthodoxe partij opge nomen in de regeringscoalitie. Hij heeft zich hiermee verzekerd van een meerderheid van 64 zetels in het parlement. Tegenstanders waarschuwden gisteren dat de invloed van de orthodoxe joden het land zal terugwerpen naar het "stenen tijdperk". getroffen om de steeds groter wor dende stroom van immigranten uit de Sovjetunie op te vangen. werking tussen Likud en de Agudat Israel-partij, die vier ze tels heeft, brengt het gevaar met zich mee dat oude wonden worden opengereten tussen fundamentalis- Peretz, die momenteel in de Sov- tische joden en de seculiere meer- jetunie de situatie van de joden al- derheid onder de bevolking. De daar bekijkt, zei dat hij had ontdekt rechtse joden willen dat de staat bij- dat eenderde van degenen die naar belse wetten hanteert, maar gema- Israël willen emigreren niet-joods tigde joden zijn bang voor religieu- is. "Ik ben geschokt. Dit kan tot ein ze dwang. deloze problemen leiden. We stop- Shamir heeft zich tegenover Agu- pen het land vol met niet-joden het- dat verplicht wetten in te voeren die geen zal leiden tot gemengde huwe- overtuiging is het bezit SHONGWE (ZUID-AFRIKA) - Mo<;ambiquaanse jongens en meis jes die op de vlucht zijn voor de bur geroorlog in hun land, worden in Zuid-Afrika verkocht als arbeider, of in het geval van de meisjes als sla vin voor sexuele praktijken. Deze georganiseerde mensenhandel ge beurt vanuit Zuidafrikaanse dorpen in een deel van Oost-Transvaal dat grenst aan de zuidgrens van Mo zambique. De handel heeft zich in middels ook verspreid naar de zwarte woonwijken rondom Johan nesburg. De slavenhandel is onthuld door een team van verslaggevers van de Weekly Mail. een anti-apartheids krant in Zuid-Afrika. Het team "kocht" deze week twee slaven voor 200 rand (ongeveer 150 gulden) van een handelaar in Oost-Transvaal, om zo het bestaan van de handel te bewijzen. Uit het onderzoek van de krant Vluchtelingen Mozambique als slaven verkocht in Zuid-Afrika gulden voor een vluchteling ge vraagd. Er zijn ook aanwijzingen dat de blanke boeren via de handelaren doorlopend voorzien worden van slaven. De boeren betalen vaak in de vorm van kleding en goederen uit. Soms krijgen ze loon, maar dat bedraagt niet meer dan 25 gulden per maand. Ook zijn er flink wat gevallen be kend van boeren die, vlak voordat zijn ook gidsen die uitein- moet worden uitbetaald, de politie met het verhaal dat ze in Zuid-Afri- landregering geregisteerd als vluch- ka werk kunnen krijgen. Vervol- teling. Als alles goed gaat worden gens worden ze verkocht aan man- de vluchtelingen bij een gezin nen in de zwarte woonwijken, in het dergebrapht of krijgen district Witwatersrand rond Johan- land in e nesburg, en in Oost-Transvaal. De pen. jongens, meestal in dezelfde leef- Maare. 0 tijdscategorie als de meisjes, wor- delijk slavenhandelaren blijken te bellen en de Mogambiqi den verkocht aan zakenlui die hen zijn. Als de vluchtelingen nog niet geven. Die worden vervolgens gear dwingen in winkels en andere be- als zodanig geregistreerd zijn, heb- drijven te werken. ben ze geen officiële status en geen identiteitspapieren, zodat e Professionele, "agenten" zijn be- enkel formeel bewijs is dat trokken bij de mensenhandel. Zij staan. loodsen de vluchtelingen langs het De gemiddelde prijs voor slav elektrische hekwerk dat joodse grootouder onvoldoende blijkt dat Mogambiquaanse basis voor een hechte band met het jes, meestal tussen de 14 en 17 jaar jodendom. oud, de grens over worden gelokt Mozambique scheidt. De agenten vragen meestal tussen de veertig en de zestig dollar voor de vluchtweg. Als de vluchte lingen eenmaal veilig over de grens zijn, brengen de meeste "gidsen" hen naar een opvangkamp dorp Mangweni Kangwane, waar resteerd als "illegale" vluchtelingen dmeteen uitgewezen, zonder een geen cent te hebben ontvangen voor het be- verrichte werk. De veldwerkers in Mangweni zeg- migen dat ze vaak verhalen horen over "dorp of stad vlakbij de gevallen van uitbuiting door blanke Zuid-Afrika Mogambiquaanse grens worden boeren. Rachel Nsimbini van het verkocht, bedraagt 150 gulden. Er zijn echter ook handelaren die de jongeren in een taxi luchtelingencentrum in Mangwe- zegt: "Veel vluchtelingen de zwarte dwijnen, zowel voor als na de regi- beperkingen opleggen zen op de Sabbat, het verbieden van de verkoop van varkensvlees en hel verbieden van "onzedelijke adver- tenties". De vierde wet zou beper- SUjodëndom^ezÖnbèkeTrd Volgens de huidige immigratie- wet krijgt iedereen die kan aanto- joodse moeder te hebben of kingen moeten stellen aan de moge lijkheden voor een abortus. Eerder dit jaar probeerde Arbeiderspartij- leider tevergeefs Shimon Peres e meerderheid te krijgen met behulp van Aguda. tomatisch het Israëlische staatsbur gerschap. Ook de niet-joodse part- de kinderen en kleinkinde- n joden komen in aanmer king voor het staatsburgerschap. Peretz wil de wet zo wijzigen dat Een gisteren gepubliceerde opi- niet-joodse kleinkinderen van jo- niepeiling wijst uit dat parlements- den niet langer als staatsburger zul- verkiezingen in Israël nu grote len worden geaccepteerd. Naar zijn winst opleveren voor extreem- rechts. De partijen Tsomet en Mole- det, die nu ieder twee vertegen woordigers in het parlement heb ben, zouden elk vijf zetels krijgen. Met inbegrip van de partij Techiya, die zijn drie afgevaardigden zou handhaven, zou het rechts-extre- mistische blok in de 120 leden tel lende Knesset dan dertien zetels tel- 'Straks overleg over ontwapening in CVSE-kader' len. Volgens de enquête zou de Li- koed op dit moment een zetel moe ten prijsgeven (van 40 naar 39). Het rechtse blok zou nu op 52 zetels ko men (was 47), evenveel als het link se. Daar zou de Arbeiderspartij na melijk vier zetels verliezen. De link se Burgerrechtenpartij kan volgens de peiling een zetel winnen (van 5 naar 6), terwijl de kleinere linkse partijen gelijk zouden blijven. Minister Yitzhak Peretz (immi gratie) heeft wettelijke maatregelen geëist om het aantal niet-joden on der de immigranten terug te drin gen. Volgens Peretz komen met de stroom Sovjet-joden steeds meer niet-joden naar Israël. Het plan van de ultra-orthodoxe minister leidde tot verontwaardigde reacties, voor al van de linkse Burgerrechtenbe weging. De regering van Shamir stond al aan zware kritiek bloot om dat onvoldoende maatregelen zijn Boot vermist De kustwacht van de Britse haven Great Yarmouth zoekt naar een ver miste Belgische vissersboot met zes opvarenden. De trawler "Girl Lin da", die vrijdag de haven van Oos tende had moeten binnenlopen, had op 14 oktober op ruim 30 kilo meter voor de kust van Great Yar- 1 mouth voor het laatst radiocontact. Filipijnen Tijdens een demonstratie van mili tante arbeiders in de Filipijnse hoofdstad Manila zijn gisteren 31 mensen gearresteerd en is een poli tieagent licht gewond geraakt. De arbeiders demonstreerden voor ho ger loon. Bij soortgelijke demon straties in de buitenwijk Quezon werden twee mensen opgepakt. Motie tegen Rocard De Franse oppositiepartij heeft gis teren een motie van wantrouwen in gediend tegen de socialistische re gering van premier Michel Rocard. De motie, die maandag in stemming komt, wordt gezien als de ernstigste dreiging voor Rocard sinds hij 30 maanden geleden aantrad. Peru De politie van Peru heeft een zware slag toegebracht aan de Revolutio naire Beweging Tupac Amaru (MR- TA), met de arrestatie van Sistero Garcia Torres, een van de leiders van de beweging. Schengen Italië treedt toe tot het verdrag van Schengen, het akkoord tussen Frankrijk, Duitsland en de Benelux over het afschaffen van persoons controles aan de binnengrenzen. De Italiaanse toetreding wordt officieel tijdens het overleg dat bewindslie den uit de vijf landen 27 november in Parijs voeren. Bij die gelegenheid zullen Spanje en Portugal worden toegelaten als waarnemer. Sudan Minister Pronk (Ontwikkelingssa- menwerkingz) heeft gisteren vijf tien miljoen gulden beschikbaar ge steld voor voedselhulp aan Sudan, waar opnieuw een massale hongers nood dreigt uit te breken. Voor hu manitaire hulp aan veelal ontheem de Palestijnen in de door Israël be zette gebieden heeft hij twee mil joen gulden extra uitgetrokken. DEN HAAG (ANP) - De besprekin gen over conventionele ontwape ning in Europa (CFE) tussen NAVO en Warschaupact zal over zo'n twee jaar worden "omgebouwd" tot overleg op het niveau van de Confe rentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE). Dat is gisteren in politieke kringen in Den Haag en bij bronnen bij de NAVO in Brussel vernomen. Maandag wordt in Parijs voor het begin van de CVSE-top een CFE- verdrag ondertekend, waarin af- spraken staan over wapenvermin dering en de controle daarop (verifi catie). Tot de volgende CVSE-top in 1992 onderhandelen NAVO en War schaupact over een vervolgverdrag (CFE-la) over militair personeel. Daarna moeten de onderhandelin- gen in een breder kader worden ge- jet-republieken Georgië, Letland plaatst. De verdragspartners moeten op grond van de verificatie-afspraken inspecties toestaan op plaatsen waar zich volgens opgave militair materieel bevindt. Bij weigering moet worden aangetoond dat op 1 zo'n plaats geen materieel aanwezig is dat onder het CFE-verdrag valt, aldus de bronnen in Den Haag. Ministers van defensie van 13 Eu ropese landen hebben gisteren in Kopenhagen het militair samen werkingsverband Euclides opge richt waarin zij ontwikkelingen op het terrein van de bewapeningsin dustrie coördineren. Het is onderte kend door de EG-landen, minus Ier land, en Noorwegen en Turkije. Eu clides moet de Europese defensie industrie versterken. -ijken rijden waar ze hen pro- stratie in het centrum. Zij hebben beren te verkopen. De prijs stijgt meestal geen familieleden en be- naarmate de verkoop verder van de schikken niet over de nodige ïdenti- het thuisland grens plaatsvindt. In Witwatersrand teitspapieren. Het is triest, maar door de thuis- wordt al vlug een bedrag van 250 niemand zal SOFIA (Rtr/AFP/AP) - Duizenden Bulgaren hebben gisteren het kan toor van de socialistische premier Andrej Lukanov geblokkeerd. De betogers, die met lepels op lege pan nen sloegen, eisten het aftreden van Lukanov en een vermindering van de voedseltekorten. Voor de beto ging in Sofia was opgeroepen door de oppositionele Unie van Demo cratische Krachten. De oproeppoli- tie greep bij het protest niet in. Het parlement zou aanvankelijk vandaag over het voorstel spreken. Tot het uitstel werd besloten tijdens drie uur durend overleg achter ge sloten deuren tussen Lukanov, mi nister Belchev (financiën) en de lei ders van alle groeperingen in het 400 zetels tellende parlement. Het uitstel is bedoeld om oppositiepar tijen de kans te geven amendemen ten op de voorstellen in te dienen. In Bulgarije dreigen ernstige Lukanov liet gisteren weten dat voedsel- en brandstoftekorten. Ele- hij weigert op te stappen, maar her- mentaire goederen zijn moeilijk te haalde eerdere uitspraken dat hij krijgen. Voedsel en benzine zijn op zich zal terugtrekken als het parle- de bon. ment economische hervormingen tegenhoudt. Het parlement zal vol- De Bulgaren moeten volgens gende week een begrotingsvoorstel functionarissen en diplomaten erop behandelen dat voorziet in ingrij- rekenen dat komende winter veel pende bezuinigingen. Door de be- moeilijker wordt dan enige winter oogde maatregelen zullen de prij- die zij onder het het 35-jarige c sterk stijgen. Voedsel zal daar door naar verwachting met 300 pro cent duurder worden. munistische bewind van Todor Zi- vkov hebben meegemaakt. Zivkov moest vorig jaar het veld ruimen. MOSKOU (AFP/Rtr/Ap) - De Sov- door grote verwarring ontstaat over hun leveringsverplichtingen, waar de geldigheid van aangenomen wet- door in sommige gebieden grote te- ten. korten zijn ontstaan, met name Le ningrad, de tweede stad van de Sov- De beslissingen van een aantal jetunie. Gorbatsjov gaf toe dat de parlementen in naar onafhankelijk- bevolking bang is voor de toekomst LONDEN (GPD) - Michael Heselti- ne, de Britse ex-minister die dins dag premier Thatcher als leider van de Conservatieve Partij naar de kroon wil steken, heeft gisteren deel onthuld. Heseltine wil de poll tax (de gehate gemeentelijke belasting) erlagen, evenals de inkomstenbe- Nationale Partij nadat Heseltirie een afscheiding van dit landsdeel afraadde. De voormalige minister van zijn politieke programma kunstzaken Lord Saint John heeft :n een open brief de manier waarop i de Conservatieve Partij de leider ordt gekozen, een "grondwettelijk lasting. Tegelijkertijd wil hij dè uit- monstrum" genoemd. Volgens hem gaven verhogen. premier die bij haar volle Estland zullen het drag, dat volgens Sovjet-president Gorbatsjov over een dag of tien klaar moet zijn, niet tekenen. Afge vaardigden van deze republieken heid strevende republieken om be- hebben dat gisteren verklaard tij dens de buitengewone zitting van de Opperste Sovjet over de crisis waarin het land verkeert. Litouwen had geen afgevaardigde gestuurd, omdat zij zich sinds de onafhanke lijkheidsverklaring van afgelopen maart niet meer als een Sovjet-repu bliek beschouwt. Gorbatsjov riep de afgevaardig- strenge winter. Gevechten Rwanda ADVERTENTIE H7| VISSER LMj Belettering hogewoerd 13! te!. 123747 leiden REKLAMEBOROCN/lETTERS/AUTOfiEtUAME bevorderen. Wij hebben hulp ten ons eerst ontdoen van de nodig om ons land te verenigen". Hij zei dat de republieken geen be sluiten meer mogen nemen die ind ruisen tegen die van de Sovjet-rege ring zolang het nieuwe Unieverdrag nog niet van kracht is. Het gebeurt blieken", wat volgens hem heeft ge paalde burgerrechten aan Sovjet militairen te onthouden, worden ongeldig verklaard, zo liet de presi dent weten. In de Baltische repu blieken en in de Oekraïne zijn ver klaringen aangenomen die het bur- KAMPALA (AP) - De gevechten gers uit die gebieden verbiedt hun tussen het Rwandese leger en rebel dienstplicht te vervullen buiten de len hebben zich uitgebreid tot over grenzen van de republiek. de grens van Uganda. Hierbij zijn Gorbatsjov stelde als "absolute Ugandese gewonden gevallen en lat bij het vaststellen moesten honderden mensen vluch- van de nieuwe relaties tussen de re- ten, zo meldde de Ugandese krant publieken moet worden uitgegaan Munno gisteren. Een bataljonscom- i de huidige grondwet. "Wij moe- mandant in het zuidwesten steeds vaker dat de republieken be sluiten van de Opperste Sovjet i Moskou later nietig verklaart, waa leid tot kritieke toestanden. Hij weet de republieken voor een groot deel nog niet te hebben voldaan aan Uganda, zei dat hij het leger van Rwanda gewaarschuwd heeft de Ugandese grens niet langer te schenden. Dinsdag overleggen in de Zaïrese stad Goma de leiders van Rwanda, Uganda, Zaiz're, Burundi lijke conservatieven hoorde Hesel- en Tanzania, meldde gisteren de tine zwijgend aan. Een enkeling ap- staatsradio van Zaire. Woensdag plaudiseerde na afloop, maar velen ontmoeten de Rwandese regering hielden de armen over elkaar, voor- en de rebellen elkaar. al de aanhangers van de Schotse Heseltine zette zijn denkbeelden verstand is en lichamelijk fit, alleen uiteen op een bijeenkomst van Con- moeten kunnen worden wegge- servatieven in het Schotse plaatsje stuurd nadat het volledige Lager- Lanark. Hij wil het wonder van de huis het vertrouwen in hem of haar lagere belastingdruk en de hogere heeft opgezegd, uitgaven realiseren door een extra economische groei. Volgens Hesel tine zal die groei volgend jaar twee procent bedragen, wat vijftien mil jard gulden extra oplevert aan be lastinginkomsten. De uitdager van Thatcher her haalde zijn idee om de poll tax te verlagen door de kosten voor onder wijs uit de gemeentelijke begroting te halen. Hij zei dat de poll tax al leen al een nederlaag bij de volgen de verkiezingen kon opleveren, en daarmee de "ramp" van Neil Kin- nock als premier. "We lopen dan het risico om alles te verliezen wat we verworven hebben onder het op merkelijke leiderschap van That cher". De zaal van tweehonderd plaatse- BERLIJN - Het rood-groene bondgenootschap dat Berlijn pro beerde te besturen is na zeshonderd dagen permanente stress net boy Diepgen had verslagen, slaagde er keer op keer in crises te bezwe ren. Tot op 9 november de Muur viel. Terwijl de stadsbestuurders rond Momper snel op de hereniging rea geerden reisde hij met zijn Oostber- de algemene verkiezingen dan toch lijnse tegenhanger Schwierzina als nog gesneuveld. De Groenen, die Berlijn Alternatieve "Lijst heten, trokken door het verlaten van de co alitie de naar hun mening enig juist consequentie uit het bikkelharde de publiciteit, zij het werk, politie-optreden tegen de minstens zo harde krakers in het oosten van de stad. soort Siamese tweeling i hele wereld om voor hun stad te pleiten. Dat leidde tot veel weerstand: hij Ongevraagde hulp De Groenen, zonder enig concept, De sociaal-democratische burge- slikten met een groeiende frustratie meester Walter Momper vond die alles. Elke insider had al voorspeld stap overdreven en verdedigde het dat kort voor de algemene verkie- omdat de SPD, die de hele stad vol heeft gehangen met Momper-affi ches, de grootste politiek macht in Berlijn wil worden. Dat kan alleen als hij ook de gematigde sociaal-de mocratische aanhang kan mobilise- De Groenen op hun beurt willen CNN eist van FBI teruggave Noriega'-tapes ATLANTA (AP) - De Ameri kaanse nieuwszender CNN heeft van de FBI, de federale po litie, teruggave geëist van een doos met opnames en documen ten die betrekking hebben op de telefoongesprekken die de vroe ger Panamese dictator Manuel Noriega vanuit de gevangenis voerde. De doos is verdwenen uit de hotelkamer van een CNN-jour- naliste in Atlanta, terwijl de FBI geen huiszoekingsbevel had. Het is niet helemaal duidelijk of zich in de doos video- of geluids banden van de telefoongesprek ken bevonden. CNN protesteert hevig tegen de gang vgn zaken. De inhoud is volgens een woordvoerder "ver trouwelijk materiaal, verzameld door CNN in het onderzoek naar mogelijke regeringstapes van telefoongesprekken van Norie ga". Een rechter in Miami ver bood CNN vorige week de tele foongesprekken uit te zenden, omdat daarmee een eerlijk pro ces tegen Noriega in gevaar zou komen. De nieuwszender is hiertegen in beroep gegaan. politie-optreden tegen de krakers, zingen de coalitie met veel donder tie Deze hadden "zelfs de dood van mensen" ingecalculeerd. Momper wil de laatste paar weken tot de ver kiezingen van 2 december demis sionair verder regeren. Een ding kan van de breuk nu werkelijk niet worden beweerd: dat ze als een verrassing kwam. Bijna verpauperde_huizen twee jaar hobbelden de Groenen de sociaal-democraten van de e crisis naar de andere. Het eerste jaar intrek hadden genomen, keken de Westduitse politieke De buurtbewoners hadde waarnemers eigenlijk glimlachend de mee. De stad telt m naar dit experiment in het toen nog 150.000 woningzoekenden ommuurde westelijk deel bliksem uiteen zou spatten. De vraag was alleen wie de lont in het kruitvat zou steken. Daar kwam acht en ongevraagd hulp de zogenaamde autonome ie uit Kreuzberg. Het was ieder- bekend dat in een aantal totaal coalitie de Oostber- a de Berlijnse Mainzerstrasse i premier Lothar de Maizière EPA) zich in de resterende twee weken proberen te profileren als het alter natief voor de anti-autoritaire jon- Na de hereniging op 3 oktober viel in de praktijk alles onder ver antwoording van de rood-groene Walter Momper zag met toenemende bezorgdheid lijnse wijk Friedrichshain enkele steeds meer gewelddadige groepen honderden dakloze jongeren hun uit zijn eigen probleemwijk Kreuz berg naar de bezette huizen oostelijk deel trokken. Hij vreesde ontwikkeling richting Ham- 5 dus eigenlijk niet meer dan lo- eenmaal al- gisch dat na de val geren hun heil zouden zoeken Walter Momper, die bijna twee Oostberlijnse huizen, die al veertig jaar geleden tot ieders verrassing de jaar op een opknapbeurt wachten, christen-democratische glamour- De toen nog regerende DDR-coali- het burgse Havenstraat, van waaruit lo- krakers en "chaoten" het stadsbe- de Muur jon- stuur al vele jaren provoceren en toe terroriseren. Dat nooit, was zijn boodschap. En dus moest het gezag de tanden laten zien. Een gigantische politie-macht, geren, die zich zeshonderd dagen versterkt met speciale commando- lang ergerden aan de compromisbe- eenheden, marcheerde op, en reidheid van de partij. Aan de ande- maakte niet bepaald zachtzinnig re kant moeten de Groenen niet een einde aan de bezetting. Momper voorgoed de reputatie krijgen onge- pass'eerde zijn coalitie-partner. Nog schikt te zijn voor het dragen van niet duidelijk is of hij dit deed uit politieke verantwoordelijkheid, vrees dat de Groenen zouden "lek- Vandaar dat ze zeggen: het geweld dat ken" naar de krakers of uit politieke tegen de krakers was te vroeg, over- overwegingen. dreven en zonder ons te informeren m besloten. Niet wij hebben schuld, "D maar de SPD, en dus moet Momper Een feit is dat hij precies bereikt weg. wat hij wilde: de Groenen stapten Hoe het ook zij: de gekraakte hui- uit de coalitie en Momper toonde de kiezers dat zijn SPD bereid is tot af handelen als de grenzen naar soci aal-democratische opvattingen zijn overtreden. Dit keer dus geen com promis om de coalitie te redden. Waarom niet? Heel eenvoudig, het oosten van Berlijn den misschien niet een gewilde, maar wel een welkome aanleiding om dit problematische huwelijk te ontbinden. Vast staat ook, dat in Berlijn de verkiezingsavond het spannendst wordt. Parlement India steunt Shekhar NEW DELHI (AP) - De nieuwe rege ring van premier Chandra Shekhar in India heeft gisteren het vertrou wen gekregen van het parlement. Hiermee is voorlopig een einde ge komen aan de instabiele politieke situatie, die was ontstaan als gevolg van het sektarische geweld in het land. Het 522 leden tellende lagerhuis van het Indiase parlement stemde met 269 voor en 204 tegen de kandi datuur van Shekhar voor het leider schap van de regering. De rest ont hield zich van stemming of was af wezig. De stemming vond plaats na een langdurig fel debat tussen aan hangers van ex-premier V.P. Singh, die vorige week het veld moest rui men, en de voorstanders van de re- gering-Shekhar. Telefoon* Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O. s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten.behorend tot de ArenthaisOaudron groep V

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7