Uw huisarts is erbii. Plan Alders levert verlies milj oenen op Onzekerheid duurt voort in kamp Lunetten Boek over BVD blijft te koop Brinkman wil snel nieuwe inrichting omroepbestel Ook kabinet aarzelt over hoge boete zwartrijders Vrijspraak na eis van 12 jaar ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Weren van bedrijven langs snelweg is duvu- DEN HAAG (ANP) Het weren van kantoren en bedrijven langs snelwegen, zoals minister Alders (ruimtelijke orde ning) wil, kost honderden miljoenen. Het niet aanleggen van reeds geplande bedrijfsterreinen kan alleen al in de Randstad tot een strop van driekwart miljard gulden lei den. Dat blijkt uit berekeningen van onderzoeksbureau Pe- tersen-Consult, uitgevoerd in opdracht van de rijksplanolo gische dienst. In zijn Vierde Nota Extra kondigt Alders aan dat hij definitief af wil van bedrijfstereinen langs snelwe- deze locaties nog"zijn gepland gen, die alleen per auto bereikbaar zijn. Nieuwe bedrijven moeten ge vestigd worden op plekken waar een goed openbaar vervoer voor handen is. Alleen transport- en dis tributiebedrijven zijn voor Alders nog aanvaardbaar langs snelwegen, die zo hoopt het autoverkeer terug te dringen. Randstad. De onderzoekers kwa men uit op 720 hectare, in diverse stadia van bouwrijpheid. Aantal vrouwen in geneeskunde stijgt aanzienlijk UTRECHT (ANP) - Het aantal vrouwen dat afstudeert in de ge neeskunde is tot boven de 40 procent gestegen. Hun aandeel zal nog verder groeien, want sinds 1984 geven zich meer vrouwen dan mannen op als eer stejaars student medicijnen. Dat schrijft het blad Medisch Con tact dat deze week extra aan dacht besteedt aan vrouwelijke artsen. Aanleiding is de benoe ming van sociologe drs. Leemeijer tot emancipatieme dewerkster van de artsenorgani satie KNMG. Zij gaat program ma's opzetten om de mogelijk heden voor vrouwelijke artsen te verbeteren. Van de artsen die nu werken is 25 procent vrouw. Het percen tage stijgt het snelst bij huisart sen en sociaal-geneeskundigen (ruim 30 procent van de nieuwe registraties) en het minst snel bij specialisten (20 procent). Bij de vervolgopleiding tot specialist is het aandeel van de vrouwen de laatste jaren wel tot boven de 30 procent gestegen. De gemeenten die deze grond be heren, hebben diverse mogelijkhe den. Ze kunnen ervoor zorgen dat de betreffende terreinen alsnog goed bereikbaar worden voor het openbaar vervoer. Wat dat kost heb ben de onderzoekers niet berekend. De gemeenten kunnen ook de be stemming van het terrein wijzigen, zodat er alleen transport- en distri butiebedrijven toegelaten zijn. Dat is goedkoper, maar een dergelijke selectieve gronduitgifte leidt nog al tijd tot flinke renteverliezen. De on derzoekers schatten die voor de randstad op 226 tot 295 miljoen. Het "van de plankaart vegen" van bedrijfsterreinen is het duurst om dat in dat geval overbodige investe ringen zijn gedaan en overeenkom sten met bedrijven ongedaan moe ten worden gemaakt. Petersen-Con- sult becijfert de kosten hiervan op 690 tot 760 miljoen. Alders' ministe rie spreekt over "ruwe schattingen" zwaarzaan nog geen "beleidsmatige conclusies" worden verbonden. VUGHT Woonoord Lunetten, een troosteloze verzameling tot op de draad versleten barakken. Het motregent. Een grauwe dag. Een paar oudere Molukkers slen teren langs de verlaten en armoe dige gebouwen. Hun 'dorp'in de bossen oogt verloederd. Een op knapbeurt, beloofd door de Ne derlandse Staat, is broodnodig. Maar tussen beloven en doen zit een wereld van verschil, hebben de bewoners aan den lijve onder vonden. Hun wantrouwen groeit. "Aan het einde van dit jaar had de renovatie klaar moeten zijn, en zie, er is niets gebeurd", zegt er één, die zijn naam liever niet wil prijsgeven. Schichtig Schichtig lopen ze door, langs de kale barakken van het voormali ge concentratiekamp. Wie het eenzame afgeleefde woonoord beziet, weet dat haast geboden is, wil het kamp behouden blijven. Lunetten moet worden opge knapt en liefst snel. Een operatie van 19 miljoen gulden. Maar het is niet ondenkbaar dat de ministe ries van vrom en wvc het plan als nog te duur vinden, afwijzen of in ieder geval aanpassingen eisen. En dan kan de renovatiebege leidingscommissie Lunetten, met daarin vertegenwoordigers van overheid, gemeente, bewoners, de dienst Domeinen en woning bouwvereniging Ons Bezit in Vught, opnieuw aan de slag. Daardoor zal de renovatie weer langer op zich laten wachten. Ter wijl ruim een jaar geleden werd toegezegd dat dit jaar met op knappen zou worden begonnen. "Het is een complex van allerlei oorzaken dat het allemaal zo moeilijk gaat", zegt bewoner Jack Sopacua. "Laksheid van de over-, heid, die te optimistisch is ge weest, onduidelijkheid en onwe tendheid bij vele partijen. Het is lastig te omschrijven". In de laatste weken is er een aanzienlijk probleem bijgeko men. Grond onder het woonoord blijkt op enkele plaatsen licht tot matig te zijn vervuild met zware metalen en schadelijke olie-achti- ge stoffen. Op wie de extra kosten het schonen van de grond zeker een paar miljoen gulden moeten worden verhaald is nog Waterdicht Ogenschijnlijk waterdichte af spraken, opgenomen in de op 14 oktober 1989 getekende mantel- overeenkomst, maakten de weg vrij voor de opknapbeurt. "Toch is toen de vertraging begonnen", zegt J. Koets, raadsman van een groot deel van de bewoners. "Af gesproken werd dat de Staat zou zorgdragen voor het woonoord, mits alle bewoners zouden teke nen. Waarmee problemen met bij voorbeeld jonge mensen die door huurachterstand met huisuitzet ting werden bedreigd, van de baan waren. Iedereen wilde met een schone lei beginnen, echter één bewoner weigert nog steeds om te tekenen. Met als gevolg dat de Staat een aantal lopende pro cedures van voor de onderteke ning niet wil royeren. Mensen voelen dat als een bedreiging. Dat werkt op zijn zachtst gezegd niet bevorderlijk op de besluitvor ming". "We hebben het gevoel dat er met ons is gesold", zegt Ety Huli- selan van de belangenvereniging Panitia. "Iedereen wil renovatie, alleen er gebeurt niet of nauwe lijks wat. Alles gaat zo traag. Ei genlijk had ik het wel verwacht. Deze renovatie is zo ingrijpend. Er is een jaar voorbij en we zijn nog geen steek verder. Na 14 ok tober vorig jaar zijn we met alle partijen nog één keer bijeen ge weest, in december, maar een nieuwe afspraak moet nóg ge maakt worden". Lunetten. Ingeklemd tussen de Van Bredero-kazerne, jeugdge vangenis Nieuw Vosseveld en Huis van Bewaring Leije. Ruim een jaar geleden stond het kamp midden in de belangstelling. Veel jonge Molukkers, opgegroeid op Lunetten, wilden in het kamp blijven. Zij betrokken leegstaan de kamers van de barakken, zon der dat ze een woonvergunning hadden. Even dreigde Vught zelfs om de clandestiene bewoners met behulp van de ME uit hun 'huizen' te zetten. De sfeer was er dagenlang gespannen, maar me de door bemiddeling van ex-mi nister Brinkman, kwam het niet tot ontruiming. De ongeveer 250 Molukkers, die nog in het twintig barakken tellende kamp wonen, wachten gespannen af. Het plan is om het woonoord, waar ooit 3.000 men sen woonden, voor de helft te slo pen (vrijkomende grond gaat naar Defensie) en de overblijven de barakken aan te passen aan de wensen van de bewoners. Het leeuwedeel van de kosten van het renovatie-project (zestien miljoen gulden) zou door Volkshuisves ting worden betaald. Concurrentie "Niemand komt meer terug in zijn oorspronkelijke woning. We weten wat de mensen willen. Wanneer men begint met de reno vatie? Ik zou het echt niet weten. Deze renovatie is onderschat. Na een jaar is er nog steeds geen pre cieze begroting, dat zegt genoeg", zegt T. Latuhihin, voorzitter van de kampraad van Lunetten, die sinds enkele jaren concurrentie heeft van de alternatieve kam praad 20 januari 1986. "Er is geen scheuring in het kamp. We leven niet in onmin met elkaar, ver schillen zijn echter moeilijk aan te geven. Als het om de renovatie gaat zit iedereen op eén lijn". Het ziet er echter naar uit dat het hele renovatieplan opnieuw op de helling gaat. Bij de bewo ners heerst onvrede, onbegrip ook. Renovatie van Lunetten heeft een diepere betekenis dan het opknappen van een willekeu rige Nederlandse straat. Lunetten is een symbool, een levende her innering aan een zwart verleden. Het concentratiekamp werd in 1951 een opvangcentrum van Mo lukkers, die dachten 'slechts even' in Nederland te blijven. Maar even is voor sommige bewo ners al veertig jaar. De emotionele band met het verloederde kamp is groot. In al die jaren is, behou dens twee keer een 'uitkering' van twee keer 600.000 gulden uit de tijd dat minister Van Doorn CRM bestuurde, er weinig tot niets aan onderhoud gedaan. Verveloos Toch hebben veel Molukkers het interieur van hun barakken zo goed en kwaad als het ging opge knapt. Veel huiskamers, aan lan ge verveloze gangen, zien er ver zorgd uit. Maar toch, deze manier van wonen, lijkt uit de tijd. "Maar al zien de barakken er aan de bui tenkant onverzorgd uit, de mees te mensen willen in het kamp blij ven wonen. En het liefst in een ge renoveerd huis. De bewoners be talen nu een bijdrage voor hun huisvesting. In de wandelgangen hebben we gehoord dat de men sen straks veel meer moeten beta len. Van 50 gulden nu tot 500 gul den straks. Mensen schrokken zich een ongeluk. Bewoners, veel oudere mensen die een uitkering hebben, zijn bang, ze voelen zich achtergesteld", zegt Huliselan. "Er moet heel snel duidelijkheid komen. Want in deze onzekerheid leven is niks". EDE (ANP/GPD) De twaalf pro vincies zullen zelf moeten knokken voor hun bestaansrecht. Staatsse cretaris De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) heeft er vanmorgen voor gewaarschuwd dat hun 'macht' niet alleen wordt bedreigd door de nieuwe bestuurlijke struc- DEN HAAG (ANP/GPD) - Er moet (VARA/NOS/VPRO), groene (KRO- turen voor grootstedelijk gebieden haast gemaakt worden met de nieu- NCRV/EO) en blauwe zender (agglomeratiebesturen). De groot- we inrichting van het Hilversumse (AVRO, TROS en Veronica). omroepbestel. Dat proces loopt nu CDA-fractieleider Brinkman veel te traag. Bovendien wordt er heeft dit vanmorgen gezegd op een ten onrechte op gemikt de bestaan- CNV-congres te Lunteren. Brink- 'Provincie moet knokken voor eigen positie' i de provinciale be- DEN HAAG (ANP) Het kabinet is er nog niet in gesla'agd een oplos sing te vinden voor de problemen rond het verhogen van de boete voor zwartrijden in het openbaar vervoer van 25 naar 100 gulden. Pre mier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat het kabinet ongeveer twee weken de tijd wil ne men om hiervoor een oplossing te vinden. De nadruk moet daarbij ko men te liggen op voorkomen van het rijden zonder kaartje en niet op vervolgen. Een meerderheid van de Tweede Kamer verweet het de ministers Maij-Weggen (verkeer) en Hirsch Ballin (justitie) deze week dat aan de verhoging van de boete, per 1 au gustus dit jaar, onvoldoende over- leg is vooraf gegaan met de rechter lijke macht. In de praktijk is het hierdoor voor de in bus. tram, metro of tyein betrapte zwartrijder aan trekkelijk geworden zijn of haar zaak voor te leggen aan de kanton rechter. De zwartrijder komt dan veelal goedkoper uit, en wel op een boete van 65 gulden. Na alle kritiek van de Kamer zei Maij-Weggen de zaak in het kabinet in te willen bren gen. Lubbers gaf gisteren toe dat de gevolgde procedure "beter had ge kund". Hij is op zoek naar een goe de oplossing, maar die vergt tijd. Lubbers wil "jo-jo-beleid" in ieder geval voorkomen. Hij zei dat de kwestie van het zwartrijden van te groot maatschappelijk belang is om het af te doen als een praktisch poli- Discriminatie tiek probleem. Het kabinet wil er Het Nederlands Centrum Buiten- daarom wat ruimer de tijd voor ne landers (NCB) gaat de oud-topman rnen. Er ligt overigens nog een mo- van Fokker, Frans Swarttouw, op- tie van de WD waarin wordt voor- heldering vragen over een "schan- gesteld de hoge boete voorlopig dalige" opmerking die hij zou heb- weer af te schaffen. Die motie komt ben gemaakt tijdens een rede aan de binnenkort ter stemming. Rotterdamse universiteit. Swart- touw zou hebben gezegd dat "Jan Modaal in Nederland meer dan 50 procent van zijn overuren moet af dragen om thuisblijvenden, doof stommen, blinden, werklozen en Turken te betalen". Spoorwegpolitie Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn vorig jaar 61 klachten inge diend over de Spoorwegpolitie. Dat zijn er 24. meer dan in 1988. Van de 50 klachten die inmiddels zijn be handeld, hadden er 31 betrekking op het onnodig gebruik van geweld. Zeven klachten zijn gegrond ver klaard, en hebben tot disciplinaire maatregelen geleid tegen debetrok ken agenten. De stijging van het aantal klachten zou het gevolg zijn van een vereenvoudigde procedure en de publiciteit rond een aantal spoorwegagenten in Roosendaal. NS denken niet dat de spoorwegpo litie meer geweld is gaan gebruiken. Bijna vliegramp Op het vliegveld Hato op Curasao heeft zich gisteren bijna een ramp voorgedaan. Van een Boeing 727 van Air Jamaica brak vlak na de lan ding het linkerdeel van het lan dingsgestel af. Het toestel schraapte daardoor enkele tientallen meters met de linkervleugel over de lan dingsbaan voordat het tot stilstand kwam. De 59 passagiérs kwamen met de schrik vrij. Vermoed wordt dat metaalmoeheid tot het afbreken van het landingsgestel heeft geleid. de omroepen weer via politieke in te man wees erop dat terwijl in Neder- moeizucht, richten voorkeuren: een rode land wordt doorgerommeld, vanuit De Graaff Luxemburg onder het mom vaneen Europa zonder grenzen, de Neder landse omroepmarkt wordt afge roomd. "Laten we opassen dat door besluiteloosheid, Luxemburg onze media straks niet alleen domineert, maar ook dicteert en regeert", aldus Brinkman doelend op RTL 4. Voorzitter Herstel van de NCRV sprak vanmorgen op een vereni gingsraad van zijn omroep ook over de nieuwe inrichting van het bestel. Nederland 1 moet in zijn visie een zender worden voor een breed pu bliek, Nederland 2 moet zich toeleg gen op een breed scala aan informa tieve programma'; ten en Nederland 3 op evenemen ten, cultuur en films. ste dreiging komt van binnenuit, al dus De Graaff. Het gaat om he gen imago van onbekendheid, herkenbaarheid, detaillisme en De Graaff vindt dat de provincies wel moeten blijven, maar om het voortbestaan op langere termijn ze ker te stellen, moeten provinciebe sturen wel aan de slag. Zij pleitte wat dat betreft voo tussen provincies, i tot samenvoeging van provincies zullen echter niet van haar uitgaan, signaleerde dreiging op de lange Ook moeten de provincies helpen bij het tot stand komen i dat op een studie- be- duur "reëel zijn omdat die langzaam vreet aan de overtuigingskracht de argumenten die pleiten Uitgevers negeren verbod op verspreiding AMSTERDAM (ANP/GPD) - Uit geverij Ravijn gaat in beroep tegen het verbod dat door de Arnhemse rechtbank is opgelegd op de ver spreiding van het boek De tragiek van de geheime dienst. Intussen zal experimen- de verspreiding van het boek over de werkwijze van onderdelen van de Binnenlandse Veiligheids Zowel de^ kijker als^de^publieke Dienst (BVD) en met adressen en foto's van een aantal 'spionnen', waarschijnlijk gewoon doorgaan. De politie in Nijmegen probeert omroepen als ook de STER zijn vol gens Herstel gebaat bij zo'n inde ling. De STER krijgt de ruimte, vooral op Nederland 1, en de verde- verspreiding te voorkomen, ling biedt de mogelijkheid met Ravijn heeft al van diverse andere zendtijd te schuiven, zodat één net organisaties, die niet door het de hele dag kan uitzenden. De pro gramma-coördinatie tussen de ver schillende netten wordt eenvoudi- worden geraakt, het aanbod ge kregen de verspreiding over te ne- Het boek zelf is namelijk, al- het wordt mogelijk een goede dus Ravijn, niet verboden. Het verdeling van kijkers over de drie netten te bewerkstelligen. De omroepen kunnen samenwer ken. Geen concurrentie, maar inte gratie is het kenmerk van het plan. Toch kunnen de publieke omroe pen volgens Herstel in het NCRV- geldt slechts de verspreiding. Volgens de woordvoerster van de uitgeverij is sprake van een politiek vonnis. "Volgens de rechter heiligt het doel - openheid over de BVD en de Politie Inlichtingen Dienst Nijmegen (PID) - de middelen - het AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank heeft gisteren samenwerking twee mannen die ervan werden ver aar initiatieven dacht 140 kilo cocaïne te hebben in gevoerd, vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Tegen de mannen was een week geleden twaalf jaar cel en een ton boete geëist. Justitie zal beroep aantekenen tegen de uit spraak. De cocaïne werd 24 april 1990 in een loods in Amsterdam aangetrof fen, verpakt tussen 30.000 kilo ca caobonen in jute zakken die uit Pa ramaribo kwamen. De politie was getipt dat de verdachten lid zou zijn van het drugskartel uit Medellin in Colombia. Cruciaal is de getuigenis van een Braziliaanse chemicus die in eigen land is veroordeeld tot 12 Eén van de organisaties die heeft jaar cel. Hij had verklaard dat de aangeboden om de verspreiding twee hoofdverdachten eigenaar over te nemen is XminY, een onaf- zouden zijn van de cocaïne. De hankelijk fonds. "Mocht er op een rechtbank oordeelde echter dat die dag een doos met boeken bij ons op getuigenis geen bewijs is, omdat de de stoep staan, dan zijn wij bereid verdediging van de Nederlandse om ze aan gegadigden te verkopen", verdachten ernstig is benadeeld, aldus woordvoerder Huinder Schriftelijke vragen die door de ad- droogjes. Hij doelt daarmee op het vocaten van de twee hoofdverdach- feit dat de schrijvers en feitelijke ten in Nederland, G. Spong en M. uitgever van De tragiek van de ge- Moskowicz, zijn niet allemaal ge heime diensten onbekend zijn. De steld bij het proces in Brazilië, makers hebben het in eigen beheer uitgegeven en zijn via een tussen persoon bij Ravijn terechtgekomen. Intussen heeft Justitie de 24-jari- ge Amsterdammer vrijgelaten die was aangehouden in verband met de ontvoering van een informant van de BVD. De aanhouding was gevolgd op aangifte van het hoofd van de BVD en de informant zelf. De man wordt ervan verdacht sa men met anderen de BVD'er op 20 oktober enkele uren tegen zijn wil Eis zeven jaar voor onthoofden van echtgenote plan wel functioneren als zelfstan- identificeren van PID-ers - niet. Hij dige organisaties die een eigen, her- heeft geen uitspraak gedaan over de het verboden wordt feitelijke aantasting van de privacy van de agenten. Dat impliceert dat MIDDELBURG (ANP) - Voor de rechtbank in Middelburg is gisteren zeven jaar cel geëist tegen de man die eind mei zijn echtgenote An- Duijn (39) om het leven bracht en later haar hoofd in een de BVD. Tij- bushokje achterliet. De man zei dat de BVD'er zijn z,Jn vrouw om wurging had ge- te hebben vastgehouden nadat hij door actievoerders was ontmaskerd als een infiltrant dens het verhoor geheim-agenten geïntimideerd. Onbekend is of de vraagd omdat zij geen uitweg Amsterdammer wordt vervolgd. zaS uit de psychische problemen ADVERTENTIE Goed nieuws als u wel verzekerd bent, maar nog zonder huisarts in uw ,4 Jr polis Vanaf 1 januari 1991 is huisartsenhulp op genomen in alle nieuwe particuliere ziekte kostenpolissen. De geneesmiddelen die de huisarts voorschrijft, zijn dan ook meeverzekerd. Dat is een goede zaak, want de huisarts vervult immers een belangrijke rol bij de toegang tot de gezondheidszorg. In dit najaar zullen degenen die huisartsen hulp nog niet hebben meeverzekerd van hun ver zekeraar het aanbod krijgen om zich zonder keuring tegen de gebruikelijke den voor huisartsenhulp te verzekeren. Zij dienen uiteraard wel rekening te houden met een premie-aanpassing. Voor nieuwe verzekerden zal de polis voortaan altijd de huisartsenhulp omvatten. En voor degenen die nu al de huisartsenhulp in de polis hebben, verandert er natuurlijk niets. Uw ziektekostenverzekeraar maakt uw polis nóg completer. KLOZ publikatie van het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars. haar overmatig drankgebruik. Verpakt in vuilniszakken bracht de man het lijk naar de kruipruimte onder de woning. Toen pogingen om het stoffelijk overschot later daar weer uit te halen mislukten, hakte de Middelburger met een bijl haar hoofd eraf. Hij schudde dat bij een bushokje eruit, waar het door iemand werd teruggevonden. Uitspraak 30 november. Verdachte moord vrij na dna-test AMSTERDAM (ANP) - Een 37-ja- rige verdachte van de moord op een vrouw in Amsterdam is door de po litie op vrije voeten gesteld. Een dna-onderzoek heeft aangetoond dat de man niet degene is geweest die de vrouw heeft omgebracht en seksueel heeft misbruikt. De vrouw werd 27 september van dit jaar 's nachts levenloos in haar flat aangetroffen. Volgens een poli tiewoordvoerder is zij vermoedelijk door een inbreker om het leven ge bracht. Het genetisch onderzoek is op verzoek van de politie met toestem ming van de verdachte uitgevoerd. Hierbij werden onder meer bloed sporen uit de woning van de vrouw vergeleken met bloed van de ver dachte. De politie houdt de moord zaak in onderzoek en beschikt op dit moment niet over gegevens die tot een arrestatie kunnen leiden, al dus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3