Plan voor bedrijfsarts-nieuwe-stijl geen garanties Opticiens tegen vrije verkoop kant-en-klare leesbril Werk bedrijfsarts, GAK- en GMD-arts samenvoegen in een persoon W aterleidingbedrijf WZHO verhoogt tarieven '91 fors 0u&iThciito£ ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA i: Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN De artsen van de instanties GAK en GMD zou den volgens het plan van de Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgeneeskunde moeten plaatsmaken voor de be drijfsarts nieuwe stijl. Deze neemt de taken over van GAK- en GMD artsen. De circa 2000 artsen binnen bedrijven, GAK en GMD krijgen dan dubbele taken. Er gaan geen functies verloren. Nu werken bedrijfsartsen en artsen in een hand houden", licht Schnep- van de bedrijfsverenigingen, GAK per toe. en GMD nog los van elkaar. De ver- Het probleem nu is volgens de zekeringsgeneeskundige beoor- BGD-directeur dat het verzuim bin- deelt of een zieke recht heeft op een nen een bedrijf niet snel genoeg uitkering volgens de ziektewet of de wordt opgemerkt. "Pas na een aan- wao. Een bedrijfsarts of arts van de tal weken gaat een bel rinkelen als bedrijfsgezondheidsdienst (BGD) iemand ziek is. In ons plan veran- adviseert werkgevers en werkne- dert dat. De nieuwe functionaris bij arbeidsongeschiktheid en wordt aanspreekpunt in een bedrijf de gevolgen daarvan. De bedrijfs arts kan ook verslag uitbrengen aan uitkerende instanties als het GAK. Ook kan hij rapporteren aan de Ge en zorgt dat een zieke het bedrijf niet makkelijk ontglipt. Een zieke blijft in dit plan ook veel meer be trokken bij het bedrijf dan i meenschappelijke Medische Dienst geval is als hij bij het GAK of GMD (GMD). De GMD adviseert over het terecht komt", recht op EEN WAO-UITKERING Als iemand langer dan een jaar ar- Deze nieuwe deskundige zou dus beidsongeschikt is. Door deze inge- in en voor bedrijven, werkgevers en wikkelde gang van zaken kan het werknemers moeten werken. Zijn gebeuren dat een zieke vier artsen taken zlJn registreren van verzuim, bezoekt: de behandelend arts. de verzuimbegeleiding, zorg voor ar- bedrijfsarts, de GAK-arts en de beidsomstandigheden en bevorde- GMD-arts. ren van herintreding van een zieke Elk bedrijf in Nederland, ook het bij dezelfde of eventueel een andere midden- en kleinbedrijf, zou vol- werkgever. "Het uitvoeren van de gens het plan over dergelijke func- ?|®ktewet en vvao door GAK en tionarissen moeten beschikken. In GMD kan veel simpeler door de uit- de huidige situatie hebben nog niet voering van de wetten in de handen alle bedrijven een bedrijfsarts. van functionaris te leggen. Deze Het gaat volgens Schnepper om dan °°k de taak de gezond- een eerste-lijns-functionaris die met beid, de veiligheid en het welzijn de neus bovenop het bedrijf, werk- van werknemers in de werksituatie gever en werknemer zit. De functio- bevorderen en te bewaken", naris gaat dan in feite bedrijfsge- "Deze man of vrouw heeft dan al- richt te werk. En niet op afstand *e ingangen in een bedrijf: bij de di- zoals nu gebeurt door artsen van be- rectie. de chefs, de personeelsfunc- drijfsverenigingen en GAK. tionaris en de werknemersverte- Deze nieuwe 'artsen van arbeid genwoordiging. De functionaris en gezondheid' worden daarnaast wordt dan als het ware een vertrou- ondersteund door medisch-juridi- wenspersoon in bedrijven", sche specialisten die ingeschakeld ^en belangrijke taak van de nieu- kunnen worden bij beroepszaken of functionaris is ook te bekijken of adviseren over bij voorbeeld extra - iemaud die arbeidsongeschikt is ge- voorzieningen binnen de wao/aaw. worden door bepaalde (arbeids- Ook kunnen deze tweede-lijns- )omstandigheden bij zijn oude der meer toe leiden dat verbruikers straks met hun vragen niet alleen op het hoofdkantoor terecht kunnen, maar ook op de districtskantoren in Gouda, Hazerswoude, Lexmond e GOUDA Het waterleidingbedrijf Zuid-Holland Oost (WZHO) voert volgend jaar een forse tariefsverho ging door. Afhankelijk van de regio uouaa, nazerswouae, uexmona en Ridderkerk. Met de verschillende 1991 een bedrag iljoen gulden. De n investeringen - de Raad van Commissa rissen inmiddels akkoord is - moe ten nog worden goedgekeurd door de aandeelhouders van het bedrijf. van het waterleidingbedrijf straks :r,,,ocfori„0o„ ,c gemiddeld 35 tot 45 gulden per jaar ld 70 meer kwijt. Met hoeveel de water- far:ofcct;;air.00„ prijs precies omhoog gaat. is moei- ^riefsstijgingen lijk te zeggen. De tarieven van de WZHO, dit jaar ontstaan na een fu sie van vijf waterbedrijven, ver schillen per plaats sterk. De WZHO voert de prijsstijging onder meer door om de kwaliteit van het water te verhogen. Bij de verschillende zuiveringsstations worden installaties aangebracht die resten van het bestrijdingsmiddel bentazon moeten verwijderen. Voorts wil het waterbedrijf de hard heid van het water verminderen. Het meeste geld trekt de WZHO uit voor de bouw van nieuwe zuive ringsstations langs de Lek en in de Vijfheerenlanden. Dit is noodzake lijk omdat enkele bestaande sta tions, vanwege de slechte kwaliteit van het water waarvan ze afhanke lijk zijn, uit produktie moeten wor den genomen. Bovendien moet het bedrijf, door de toenemende vraag naar drinkwater, zijn capaciteit uit breiden. Het waterleidingbedrijf bouwt voorts een eigen laboratorium en neemt een aantal maatregelen om de service-verlening aan de klanten te verbeteren. Deze moeten er on- Informatiecentrum hbo-opleidingen DEN HAAG - In Den Haag is het Informatiecentrum HBO geopend. Het is een landelijk centrum, inge steld door de HBO-Raad, waar stu denten informatie kunnen krijgen over opleidingen die door de hoge scholen worden verzorgd. Volgens voorzitter H. Kemner van de HBO- raad zal het belang van studievoor lichting in de toekomst enorm toe nemen. Het verwezenlijken van een kortere studieduur, het verkleinen van de kans op studieuitval en ver keerde studiekeuzes kan volgens Kemner worden bevorderd door goede voorlichting. Naast studievoorlichting geeft het centrum ook informatie over de wet- en regelgeving voor het hoger beroepsonderwijs. Discussie over nut mistdetectoren opgelaaid na kettingbotsing op A16 geven van waarschuwingstekens e Maij-Weggen kondigde Volgens een woordvoerder adviessnelheden op grote^ matrix- ,-iag aan dat Ze de mogelijkheden het ministerie is het technisch ge- i i i i J 1"'" mistbeveiliging nader wil i borden boven de weg. Een dergelijk 0—0 KATWIJK/LEIDERDORPAls het systeem kan ook gladheid op het derzoeken." Wellicht wordt kalf verdronken is. dempt men de wegdek signaleren. put. De discussie van mistdetectoren laaid na de kettingbotsing op ^e A16 bij Breda. Zes jaar geleden functionarissen de adviezen beidsdeskundigen in hun oordeel betrekken. Arbeidsdeskundigen adviseren over het passend Werk dat arbeidsogeschikten nog wel kunnen doen. De miljarden kosten de uitvoeringsorganen GAK en GMD zouden volgens het plan kun nen verdwijnen. "De overlap i den van deze instanties verdwijht. dan. Dat is nu een knelpunt. De pro blemen met ziekte je dan binnen een bedrijf houden. De verantwoordelijke mensen zijn daar direct aanspreekbaar. Het GAK is toch een zekere bureaucra tie op afstand. Het bedrijf en het GAK, dat zijn twee verschillende werelden. In ons plan creëer je een bekende figuur in het bedrijf. Die ene deskundige moet heel dicht bij de werkgevers en werknemers staan. Nu zijn er veel te veel scha kels. Volgens ons kun je alles beter VERPLEEGHUISZORG - Ver pleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijnhoudtop 22 november vanaf negen uur een studiedag over 'substitutie van verpleeghuiszorg'. Het verpleeghuisplan Zuid-Holland Noord is de aanleiding. Tijdens de dag wordt ingegaan op de groei van het aantal ouderen, de stijgende kosten en het achterblijven van de capaciteiten van de voorzienigen. werkgever, kan worden overge plaatst of eventueel naar een ander bedrijf kan. "Dat kan zo iemand veel sneller beoordelen want hij kent een aantal bedrijven in zijn re gio van binnen. Op die manier kan dat wat de GMD normaal gespro ken zou doen, meteen op bedrijfsni veau worden afgehandeld. Boven- de werkzaamhe- dien kan deze functionaris veel eer der stappen ondernemen. De GMD komt pas na 6 maanden of later om verzuim kun de hoek kijken, dan is het vaak al niet eenvoudig om detectoren portalen over de weg in te bou- proef gedaan met mistdetectoren wen. "Bovendien kost zoiets enorm de plaatsing In Nederland wordt deze appara- iangs de A16, gekoppeld aan een veel geld". WEER opge- tuur nog niet gebruikt. Veel wegen computergestuurde verkeerssigna- Dat er langs de A4 bij Leiderdorp de Randstad zijn inmiddels wel lering. Verder wordt gedacht aan te- nooit mistdetectoren of andersoor- j kens op de weg waarmee de afstand tige verkeerssignaleringen zijn aan- tot de voorganger kan worden ge- gebracht, heeft vermoedelijk te ma meten. ken met de geplande verbreding Maar de minister zet tegelijkertijd van de weg. Zaadnoordijk: "Ik kan zogenaamd soortgelijk ongeval op de A4 keersbegeleidingssyssteem dat stil- bij Leiderdorp, waarbij meer dan stand en rijsnelheid van automobi- honderd auto's in dichte mist op el- ljsten de gaten houdt en vervolgens kaar botsten. In de discussie die een adviessnelheid aangeeft. Minis- grote vraagtekens bij het nut daarna ontstond, werd pleit voorstellen dat Rijkswaterstaat ge- ter Maij-Weggen (verkeer) wil deze dergelijke maatregelen. Vooral bij niet zulke grote investeringen wil het foto-apparatuur beveiligingssysteem systemen uitbreiden. Deze appara- dichte, plotseling opkomende mist doen vlak voor de werkzaamheden veel te laat om nog iets te doen." Volgens Schnepper hoeven er geen bedrijfsartsen of verzekerings geneeskundigen te verdwijnen als het plan wordt uitgevoerd. "Er zijn nu circa 2000 van dergelijke artsen. Zij moeten zich dan laten bijscho len zodat ze beide taken onder de knie krijgen. We moeten organisa ties in feite in elkaar schuiven. Een functionaris krijgt dan ongeveer- 2000 a 2500 werknemers onder zijn hoede in een bepaalde regio. In ons plan is ook geen sprake van collec tieve lastenverzwaring. In tegen deel. Het ziekteverzuim zal volgens ons verminderen en ook de in stroom naar de wao/aaw. Lastenver lichting dus". Volgens Schnepper is dit ingrij pende plan binnen 5 a 10 jaar te rea liseren. "Als de regering en sociale partners akkoord gaan, kunnen we al volgend jaar beginnen met proef regio's". bij mist. Het is er nooit van geko- De vraag is of door mistdetectoren dergelijke verkeersrampen kunnen worden voorkomen. De meningen daarover zijn verdeeld. P.S. Zaad noordijk van het verkeerstechnisch bedrijf Pintsch Bamag in Katwijk denkt dat het kan. Zijn bedrijf is ge specialiseerd in het fabriceren van mistdetectoren. "In 90 procent van alle gevallen kunnen dergelijke on gelukken worden voorkomen". Zijn bedrijf heeft in Duitsland er varing opgedaan met verkeersbe- veiligingsapparatuur. "De Duitsers zijn daar erg ver mee. Wij hebben onder meer 30 kilometer van de mistdetectoren Dat gedeelte van de weg ligt tussen de heuvels en automobi listen hebben daar vaak last van mist". Om de 500 meter zijn mistdetecto ren geplaatst, die zijn gekoppeld aan een computer. De beveiligings apparatuur werkt Vrij simpel: je hebt twee lensjes en daartussen worden steeds korte lichtimpulsen gegeven. Als het lang duurt voordat het licht van de ene lens naar de an dere gaat, is het mistig. Dan gaat de computer automatisch over tot het tuur is vooral bedoeld om een vlotte ZOuden de effecten r doorstroming op drukke wegen te doende zijn. ogelijk onvol- beginnen". Kostbaar Volgens Zaadnoordijk is het vrij eenvoudig om de bestaande ver- keerbegeleidingssystemen aan te vullen met mistbeveiliging. "Het is wel een zeer kostbare investering, per portaal over de weg kost dat on geveer 30.000 gulden. Maar het lijkt mij zeer raadzaam. Ik ben dan voor stander van het Duitse systeem, dus alleen op die plekken aanbrengen waar veel mist voorkomt. In Neder land zijn dat geloof ik zo'n acht plekken". Het KNMI liet na het ongeval op de A16 weten dat verkeersrampen als gevolg van mist niet zijn te voor komen. Meteoroloog Emmink zei in deze krant dat plotseling opdoe mende mist niet is te voorspellen. Dergelijke mistbanken zijn vrijwel altijd lokaal en zeer grillig van aard, aldus de weerman. "Mist die plotseling opdoemt, is Op een gedeelte niet scherp afgebakend", reageert van de Autobahn Zaadnoordijk. "Het verhaal van die in Sauerland, meteoroloog gaat alleen op als de waar veel mist mjs^ precjes tussen twee portalen sT^ring op een afstand van 500 meter.inzit, gebruikt. <PR- Maar dat is zo extreem. Je hebt bij- foto) na altijd wat uitwaaiers". Maar ook al plaatsje beveiligings apparatuur, de ervaring wijst uit dat veel automobilisten in slechte weersomstandigheden toch hard blijven rijden. "Je zult mensen moe ten motiveren om bij mist zachter te gaan rijden", zegt Zaadnoordijk. Er schiet hem nog een onzekere factor te binnen van heel praktische aard: "Veel automobilisten weten niet dat die apparatuur langs de weg mistbeveiliging is. Ze denken dat snelheids controle is en en slaan het apparaat of kapot of spuiten het lensje vol verf. Je kunt die detectoren wel ho ger plaatsen maar dan kun je grond mist niet meer meten". Hanepoten Een woordvoerder van Veilig Ver keer Nederland zegt dat elke maat regel om de verkeersveiligheid te bevorderen welkom is, dus ook het plaatsen van mistbeveiligingsappa- ratuur. "Alle mogelijkheden die er zijn moeten benut worden. Wij zijn ook voorstander van het schilderen van zogenaamde hanepoten op de weg". Dat zijn een soort omgekeer de v-tekens die veel in Frankrijk worden gebruikt. Ze zijn op een af stand van 40 meter van elkaar ge schilderd. Op borden langs de weg wordt dan de bedoeling van de te kens verklaard en tevens een ad viessnelheid gegeven die afhanke lijk is van de mistomstandigheden ter plaatse. AJs het zo mistig is dat de wegge- bruiker bij het overschreden van j een 'hanepoot' alleen nog maar het volgende teken op het wegdek kan zien wordt hem geadviseerd niet sneller dan 40 kilomter per uur te rijden. Zijn er twee hanepoten zichtbaar dan is de adviessnelheid 60 kilometer per uur. 'Weer terug in de tijd dat marktkooplui vergrootglas verkochten' ZOETERWOUDE De Vereni ging Oogmerk in Zoeterwoude heeft de strijd aangebonden met de ongebreidelde verkoop van het kant-en-klare leesbril letje. Oogmerk, dat tweehon derd opticiens in Nederland vertegenwoordigt, is van me ning dat de verkoop van brillen niet mag plaatshebben in dro gisterijen, warenhuizen of ben zinepompstations, omdat hier de oogzorg en deskundig advies ontbreken. Directeur Gerard de Haas stelt onomwonden, dat de kant en-klare leesbril al bijna een gewoon gebruiksartikel is ge worden. Oogmerk is daarover verontrust, omdat de leesbril zonder enig advies wordt ver kocht. En dat kan consequenties hebben, zegt De Haas. Bij voor beeld: het gevaar dreigt dat een te sterke bril wordt aangeschaft waardoor er sprake is van een overcorrectie. "Want", legt de directeur uit, "hoe sterker de loep, hoe beter je ziet. Het kan ertoe leiden dat de oogspieren lui worden of dat de drager van de kant-en-klare leesbril op den duur hoofdpijn krijgt". Volgens De Haas wordt de klok een eeuw teruggedraaid. Toen dienden eenvoudige ver grootglazen - te koop bij rond reizende marktkooplui - ervoor om kleine lettertjes beter te kunnen lezen. Er is sprake van een massaproduktie van kant en-klare leesbrillen, iets wat in deze tijd van technologie niet past. Een bril, zegt hij, moet passen bij de persoonlijkheid van iemand en op maat worden aangemeten. "Onder een maat pak draag je toch ook geen gym pies?" Campagne De Vereniging Oogmerk heeft een campagne opgestart die de ogen van de kant-en-klare lees brildragers moet openen en aankomende drager moet waar schuwen. Het oog is een van de belangrijkste zintuigen. Meestal is het rechteroog niet gelijk aan het linker en is de pu pilafstand voor iedereen ver schillend. Bovendien zijn er ve- correcties, die wo istai Haas: "Zodra iemand merkt dat het lezen moeilijker wordt, dan moet hij of zij gewoon zijn ogen bij een oogarts of opticien laten controleren. Dan weet men di rect waaraan men toe is. Kies die man of vrouw toch voor zo'n goedkope kant-en-klare lees bril, wel, dan is dat zijn of haar eigen keuze. Men is wel gewaar schuwd. In principe is het pre cies hetzelfde als met roken. Op elk pakje sigaretten staat dat roken de gezondheid schaadt. Je kunt er longkanker of een hart kwaal van krijgen. Niemand verbiedt het roken. Maar ieder een die een sigaret opsteekt weet welk risico hij loopt". De kwaliteits-opticiens ver kopen het goedkope brilletje ook. Maar niet eerder dan dat de ogen zijn gecontroleerd. Er wordt gekeken naar de oogdruk of die niet verhoogd is en welke correcties de ogen moeten on dergaan. De Haas pleit ervoor dat iemand die brildragend is eigenlijk elke twee jaar even De kant-en-klare leesbril is in de drogisterij te koopbij voorbeeld bij Maasdam in winkelcentrum De Kopermolen in Leiden. 4 (Ioto Jan Holvast» bij de opticien moet binnenwip pen om zijn ogen te laten nakij ken. Kritisch is zijn opmerking ten aanzien van de situatie dat Ne derland. De Haas: "Je kunt in Nederland bij wijze van spre ken bijna blind achter het stuur van een auto gaan zitten. Er is niemand die de ogen op scherp zicht controleert. Kijk, je bent er natuurlijk niet mee als je moet afrijden en de examinator vraagt of je het nummerbord van de auto op een paar meter afstand even wil lezen, hetgeen daarnaast tot het 65-ste jaar jaar de enige controle is. Je kunt dat nummer net zo goed van te voren uit je hoofd hebben ge leerd. In Duitsland heeft een onderzoek aangetoond dat men sen die aan het verkeer deelne men zonder gecorrigeerde ogen, 72 procent meer kans op een on geluk hebben dan zij bij wie de ogen wel goed zijn. Ik denk, dat veel mensen niet beseffen dat de ogen één van de belangrijk ste zintuigen zijn". De directeur van Oogmerk vertelt dat Nederland nu te ma ken heeft met een 'babyboem' van de jaren 1945-1950. "Ieder een die boven de veertig jaar komt krijgt met leesproblemen te maken. Anders gezegd: er ligt een interessante markt voor een goedkoop leesbrilletje. Alleen in Nederland zijn er al-7,5 mil joen mensen van boven de 35 jaar. Twintig procent (ander half miljoen Nederlanders) van hen is binnenkort aan zo'n bril toe. Je praat niet alleen over ons land natuurlijk. Wereldwijd speelt dat probleem. De kans dat deze mensen in een foutief voorlichtingscircuit terechtko men, zonder oogzorg. is be angstigend. In het Verre Oosten ziet men wel kans om die stan daardbrilletjes voor weinig geld te produceren. Daar valt dus aardig wat aan te verdie- De Haas vertelt dat soortge lijke campagnes als Oogmerk nu in Nederland voert in Zwit serland en Scandinavië hebben geleid tot een drastisch terug dringen van de kant-en-klare leesbril. - Men schrijft ons: Een oud man was bezig met eene oude, ver roeste sabel de heining (doorn) af te hakken, om die te brengen op de hoogte, door de Politiever ordening voorgeschreven, maar werd daarin verhinderd door den burgemeester, omdat dit feit volgens dezen eene overtreding was der Wapenwet. De heining dient tot scheiding van den openbaren weg van het weiland: ten gevolge van de breedte in de doornen is het midden echter met eene gewone schaar niet te bereiken; vandaar dat sinds ja ren daarvoor eene oude sabel werd gebruikt. - Galgen-humor! - J.P., te Leeu wen, bij wien onlangs eenige ko nijnen gestolen waren, ontving gisteren eene briefkaart, waar op hem verzocht werd zijne ko nijnen wat beter te voeden om dat ze anders het slachten niet waard zijn. - Gisternamiddag vertoefde aan den Rotterdamschen weg te Delft een kermiswagen. De vrouw, bij deze wagen behooren- de, trad een winkel binnen en vroeg of men voor enkele guldens ook dubbeltjes had, zij wilde die gebruiken om daarvan een ket tinkje te maken. Het meisje, dat achter de toonbank stond, open de de winkellade, en toen de vrouw zag, dat er veel geld was, vroeg zij of zij ook guldens van Willem II had, die kon zij ook goed gebruiken. Zij hielp nu me de zoeken en vertrok kort daar op. Toen de moeder echter des avonds haar geldbakje nakeek, waren daaruit 4 verdwenen. Vijfentwintig jaar geleden: - De bekende organist Cor Steyn is vannacht op 58-jarige leeftijd in zijn huis in Hilversum overle den. Hij was reeds enige tijd ziek.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13