TAD LEIDEN Gezondheidsdienst wil potje voor acute problemengevallen Meer groen en minder huizen aan Hooigracht Onrust in Dobbegaarde over vertegenwoordiging huurders 'Toen heeft het verkeer toch ook de weg door Leiden gevonden' BOUWPLANNEN? WMI M Acr MTbV/CU' lliMËM s LEIDSCH DAGBLAD NOVEMBER 1990 Plan voor sociaal pension in binnenstad LEIDEN Een illegale buitenlan der die medicijnen nodig heeft, een oudere die enkele dagen in een ver zorgingstehuis moet worden opge nomen omdat de woning totaal is vervuild. Vaak is er voor deze nood zakelijke maatregelen geen wettelij ke regeling waarin de financiële kant wordt geregeld. "Er moet daar om een noodfonds komen waaruit deze zaken onmiddellijk kunnen worden betaald. Later kunnen we altijd nog kijken of er een regeling toepasselijk is", zegt J. de Nooy, arts algemene gezondheidszorg van de Leidse basisgezondheidsdienst. Dat oudere mensen plotseling voor een periode variërend van een paar dagen tot een paar weken in een verzorgingstehuis moeten wor den opgenomen, komt volgens De Nooy circa 20 keer per jaar voor. "Soms krijgen we geld uit het ge meentelijk potje voor tijdelijke op name voor ouderen, soms moeten de verzorgingstehuizen deze kosten zelf dragen". Het gaat daarbij vaak om de zoge naamde hygiënische probleemge vallen. Daarvan werden er in 1989 46 nieuwe bij de Bagd gemeld. Het aantal gevallen moet in werkelijk heid veel hoger liggen. "In het gun stigste geval zijn er in Leiden 250 mensen die zichzelf verwaarlozen", meent De Nooy. Van die gevallen zijn er jaarlijks een aantal niet oplosbaar. De Nooy: "Die mensen hebben zelf geen idee over hun eigen situatie. Ze zijn niet toegankelijk. Die mensen worden eens in de twee weken bezocht door een maatschappelijk werkster. Het is 'pappen en nathouden', het enige wat we doen is proberen de overlast beperkt te houden". Pension Vervuiling is niet alleen een pro bleem van ouderen. De personen met wie de Werkgroep Hygiënische Probleemgevallen te maken kreeg, varieerden in leeftijd van 20 tot 104 jaar. "We krijgen te maken met drie categorieën. De alcoholisten, vaak gescheiden mannen die aan de drank zijn geraakt, de ouderen die eerst vereenzamen en later lang zaam vervuilen en de psychiatri sche patiënten", stelt De Nooy. De Basisgezondheidsdienst con cludeert dat er naast deze hygiëni sche probleemgevallen nog meer mensen in Leiden onder marginale omstandigheden leven. Het gaat om de zogenaamde dak- en thuislozen. Op grond van landelijke cijfers is wel geconcludeerd dat Leiden 1900 van deze gevallen zou tellen. De Nooy noemt deze cijfers over dreven. "Ik denk dat Leiden een paar honderd thuislozen kent. Dat wil niet zeggen dat die mensen geen dak boven hun hoofd hebben, maar dat ze verblijven bij vrienden en af en toe naar opvangcentra gaan". Volgens De Nooy heeft Leiden zo'n dertig zwervers, die zich veelal in het Plantsoen of het Van der Werf- park ophouden. De Nooy pleit ervoor om voor deze mensen een sociaal pension op te richten. "Ik denk daarbij aan een oud huis midden in de stad waar mensen een paar dagen onder de pannen zijn en waar een beheerder staat die ze eens een keer onder een douche sleuren". Hij denkt dat het in Leiden nog wel tot oprichting van zo'n opvangcentrum komt. "De plannen zijn er, ze moeten nog wor den uitgewerkt". Nieuwe plannen voor Elisabeth-complex De Nooy: "Leiden kent ongeveer 30 echte LEIDEN - De plannen die de Leidse projectontwikkelaar Erica Beheer heeft met het voormalige Elisabeth ziekenhuis aan de Hooigracht zijn niet in goede aarde gevallen bij de gemeente. Erica wil in het gebouw winkels, een restaurant en een klei ne 100 woningen onderbrengen. Het binnenterrein zou groen blijven en toegankelijk worden voor de he le buurt. Gemeente-ambtenaren van de af deling ruimtelijke ordening stellen zich op het standpunt dat het plan van Erica teveel woningen bevat en te weinig groen voor de buurt. "Het toegankelijk maken van de binnen tuin levert niet zoveel op gezien het grote aantal woningen en de andere bestemmingen die de projectont wikkelaar wil realiseren", aldus ge meente-ambtenaar L.F. Meijer. "Met het grote aantal nieuwe wo ningen dat Erica wenst zou boven dien de parkeerdruk in de wijk on aanvaardbaar toenemen", vreest Meijer. Erica Beheer heeft de gemeente onlangs een aantal varianten voor gelegd voor de bestemming van het Nieuwe belangenvereniging opgericht Van onze redacteur Enkelen gingen echter door en in- stemd over het gedrag van enkele Roy Klopper middels staat de nieuwe organisatie van de ex-commissieleden. Hij goeddeels op poten. Donderdag- wijst er op dat de bewonerscommis- LEUDEN - Enige bewoners van avond werd in buurthuis Winnie sie altijd de volledige steun heeft ge- Mandela een interim-bestuur geko- had van de bewoners. Enkele maan- zen dat een vergadering in januari den geleden is aan twee leden van moet voorbereiden. Tijdens die bij- de commissie de opdracht gegeven eenkomst worden de statuten, die uit te zoeken of er mogelijkheden momenteel ter controle liggen bij zijn voor de oprichting de Dobbegaarde in de Stevens hof hebben een officiële bewo nersbelangenvereniging opge richt. Deze wil onder meer ij moiuexiieei ier cuuuuie iiggeii uij '■•j11 vuui uc upitmuig van ec»i uc- sprekspartner worden van de de notaris, definitief vastgesteld, langenvereniging. Hierin kon de Leï- Tevens wordt dan een bestuur ge- commissie mogelijk opgaan. Een kozen. hele tijd bleef het stil, totdat Kiste- Interim-voorzitter Jan Bekkering maker vernam dat zijn twee be- van de belangenvereniging hoopt stuursleden bezig waren een eigen dat de bewonerscommissie alsnog vereniging op te richten zonder wil samenwerken. "Alle bewoners hem daarbij te betrekken, zijn erbij gediend als ze worden ver- Volgens de voorzitter bedienen ze tegenwoordigd door één groep, en zich hierbij van oneigenlijke argu- niet twee elkaar bestrijdende in- menten. "Ze houden de bewoners stanties". Hij wil binnenkort op- voor dat ze de huur wel omlaag kun- nieuw contact opnemen met de commissieleden om hen over te ha len alsnog mee te werken. Hij wijst er op dat voorzitter C. Kistemaker van de bewonerscom missie onlangs nog is uitgenodigd te praten W oningbouwvereniging den (WBL). De al geruime tijd functionende bewonerscom missie is fel tegenstander van de nieuwe vereniging en eist dat de WBL alleen met haar bij ft praten. Het complex De Dobbegaarde om vat 144 woningen voor vooral senio ren en minder validen in de Etta Palmstraat en de Joke Smitstraat. Het is eigendom van de Woning bouwvereniging Leiden (WBL). Al sinds de eerste voorbereidin gen voor de bouw van de woningen, die begin dit jaar feestelijk werden opgeleverd, is een bewonerscom missie in de weer. Deze heeft er on der meer voor gezorgd ,dat de oor spronkelijke bouwplannen zijn aan gepast. Zo werd de voorkamer ver kleind om meer ruimte te creëren voor de keuken. Tevens werden de balkons kleiner dan op de tekenin gen zodat de huiskamer iets groter werd. Toch vinden enkele bewoners dat de commissie te weinig in de melk heeft te brokkelen. Hun grootste be zwaar is dat de instelling geen rechtspositie heeft, terwijl dat met een belangenenvereniging wel het geval is. In samenwerking met de commissie werd besloten te streven naar de oprichting van een belan gengroep. Hierin namen ook enkel commissieleden zitting. Het proces werd begeleid door de Stichting Welzijn. In eerste instantie verliepen de besprekingen voorspoedig, maar in september kwam er plotseling de klad in. Voorzitter C. Kistemaker van de bewonerscommissie zegde de samenwerking op en riep zijn mede-commissieleden op hetzelfde te doen. Plastic kratten in brand gestoken ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij het filiaal van de Albert Heijn in winkelcentrum de Ridderhof in al phen zijn gistermiddag tweehon derd plastic kratten in de brand ge stoken. De kratten stonden buiten bij het magazijn. Het personeel bluste de brand voordat het vuur zich in het pand kon verspreiden. De brandweer hoefde slechts wat nabluswerk te verrichten. Wie de kratten in brand heeft gestoken is niet bekend. Het magazijn heeft wat roet- en rookschade opgelopen.- Man steelt kranten ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 26-jarige Alphenaar is gistermorgen opgepakt bij het station in Leiden. Hij stond daar kranten te verkopen die hij eerder die ochtend had gesto len bij een ditributeur in winkelcen trum De Ridderhof. Van de 114 ge stolen ochtendbladen had hij er nog 77 in bezit. Die zijn teruggegaan naar de eigenaar. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. nen krijgen. Dan kun je het nog aardig doen, maar als de mensen denken dat ze het bij anderen finan cieel beter krijgen raken ze toch in ging. Maar volgens Bekkering ging kozen door een meerderheid van de hij daarop niet in. "In plaats van bewoners. Van de 91 aanwezigen op naar ons te komen, stapte hij met de een dinsdag gehouden vergadering invitatie naar de WBL. Toen kregen stemden er 75 voor een wij een uitnodiging om daar te ko- ambtsperiode van een jaar. men praten. Dat doen we niet, om- Dat donderdag ook veel i dat we Kistemaker hebben uitgeno- stemden voor de oprichting van een digd en niet de woningbouwvereni- belangenvereniging geeft volgens ging". Kistemaker eens te meer aan dat de Volgens Bekkering zijn de leden bneoners in de war zijn. Hij voelt van de bewonerscommissie harte- dan ook veel voor een opiniepeling lijk welkom om zitting te nemen in begin volgend jaar. "Laat de men- het bestuur van de belangenvereni- sen zich maar eens uitspreken over ging. "Mits ze tijdens vergadering de vraag wie ze nu het liefst zien als van januari worden gekozen na- hun vertegenwoordigers. Wij dur- tuurlijk". ven die confrontatie wel aan". Ontstemd Medestander Voorzitter C. Kistemaker van de be- Kistemaker en de nieuwe commis- bijzonder ont- sieleden hebben een belangrijke medestander genaamde 'sc complex is een gezamenlijke te voor de bewoners. Die is erg druk bezocht, mede omdat de commissie er veel activiteiten organiseert. De dames die de ruimte als vrijwilli gers runnen staan achter de com missie. Ze kondigden al aan onmid dellijk op te stappen indien de be langenvereniging het heft in han den neemt. Directeur J. Boggia van de WBL laat desgevraagd weten de aanwe zigheid van de twee bewonersgroe- pen in het complex niet in het be lang van de bewoners te vinden. In een brief van begin november heeft de woningbouwvereniging al aan- In het gekondigd de bewonerscommissie als enige officiële gesprekspartner te z" De WBL is wel bereid met de nieuwe belangenvereniging te over leggen over de gerezen problemen. Voorop staat voor de WBL da. de Beroepenmarkt LEIDEN In het kader van de overgang Basisonderwijs naar Voortgezet Onderwijs is er op don derdag 22 november een beroepen markt in buurthuis 't Spoortje. Deze gemeenschappelij ke net nu het geval De Stichting Welzijn voert dag overleg met de bew missie. Tot die tijd wil mededelingen doen ove flict. "We overleggen eerste met de betrokkenen en geven pas daarna commentaar", aldus J. Beemer. i groep 8 basissc men. Er zijn verschillende informa tiestands van automonteur tot schoonheidsspecialiste en van gra- Seen fisch ontwerper tot systeembeheer- De kinderen kunnen terecht tus sen 10.00 'en 12.00 uur en tussen 13.00 en 15.00 uur. Witte Singel was zes weken afgesloten LEIDEN - Dagelijks wordt Jus- singel is volgens Witte geen suc- tine Witte, bewoonster van de ces. Zo zijn er fietssuggestiestro- Witte Singel, geconfronteerd met ken aangebracht. Probleem is de gevaarlijke verkeerssituatie echter dat de rijbaan die resteert daar. Toen gisteren de dochter niet breed genoeg is om twee au- van een van de buurtbewoners to's elkaar te laten passeren. Die verkeersongeluk ont- moeten daarom regelmatig uit- snapte was de maat voor haar vol. "Er moeten nu eindelijk eens maatregelen genomen worden. ijken naar de fietsstroken. "Kin deren wordt geleerd dat als ze maar op die fietssuggestiestroken blijven, ze veilig zijn. Dat nu is he- le™aal 'niet het geval De bewoonster heeft nog bij de elk geval worden geweerd. De Witte Singel is zes weken afgeslo ten geweest. Al het verkeer heeft politie geïnformeerd, toen ook zijn weg door Leiden ge- schuldig is als een fietser op de vonden. Is er ergens in de stad stroken wordt aangereden. "Vol- meer verkeersoverlast geweest?", gens de politie is de automobilist dan schuldig, maar die kan mis- De bewoners van de Witte Sin- schien ook niet anders dan uitwij- gel klagen al lange tijd over de ken, omdat de straat te smal is", verkeerssituatie. Die is ter plekke In elk geval moet het vrachtver keer van de Witte Singel worden geweerd. Justine Witte: "De tiëve ro ut A "Des Ag' el 'wordt als vrachtwagens gebruiken de verslechterd toen de Breestraat werd afgesloten. Veel verkeer koos de Witte Singel als alterna- een racebaan gebruikt. De weg i niet geschikt om hard te rijden. Dat levert dagelijks gevaarlijke si- gel als sluiproute. Het moet toch mogelijk zijn om het vrachtver keer te verbieden van de singel tuaties op. Moeten er eerst onge- ®fb™,k te makenh. Ook begrijp - ik niet waarom er geen kleinere Voor fietsers zijn lukken gebeuren voordat er maat regelen worden genomen. We wil len dat er iets gebeurt voordat het te laat is". inrichting van de voormalige Elisabeth ziekenhuis dat nu door studenten wordt be woond. In het gebouw zouden een kantoren- of bedrijvencentrum, stu dentenwoningen met of zonder multifunctioneel centrum, een op vangcentrum voor asielzoekers of een honderdtal woningen op een laag van winkels kunnen worden gerealiseerd. De projectontwikke laar heeft zelf een voorkeur voor de laatste variant: winkels met daarbo ven woningen voor ouderen en ge- Kapel Gemeente-ambtenaren hebben aan de mogelijkheden die door Erica zijn opgesomd nog drie varianten toegevoegd. In elk van deze varian ten gaat men uit van een gehele of gedeeltelijke sloop van de achterbe bouwing van het complex, aan de Middelstegracht. Daardoor ontstaat meer ruimte voor groen. In één van de varianten gaat de gemeente uit van de sloop van de gehele achterbebouwing, inclusief de voormalige kapel. De gemeente lijke monumentencommissie heeft B en W juist geadviseerd deze kapel als beschermd aan te merken. De ontwikkelaar wil de kapel slopen ten behoeve van nieuwbouw. Vol gens één van de gemeentelijke vari anten zouden aan de Middelste gracht ook een aantal nieuwe wo ningen mogen worden gebouwd, niet zoveel als de ontwikke laar wil. B en W moeten nog een beslissing nemen over de verschillende vari anten die de ambtenaren hebben voorgelegd. Wethouder T van Rij (ruimtelijke ordening) heeft er in toegestemd dat het college pas een besluit zal nemen nadat de buurt vereniging een advies heeft uitge bracht. Bedrijfsleider mishandeld bij overval LEIDEN Een tapijtzaak aan de Stationsweg is gistermiddag over vallen. Daarbij werd de 46-jarige be drijfsleider mishandeld. De daders maakten een bedrag van ongeveer 100 gulden buit. Twee mannen van tussen de 23 en 27 jaar kwamen omstreeks 16.15 uur de zaak binnen. Terwijl een van hen de bedrijfsleider schopte en sloeg, ging de ander op zoek naar geld. Het grootste gedeelte van de dagomzet was echter in een kluis opgeborgen. Met de geringe buit verlieten de da ders daarop het pand in de richting van het station. De politie heeft na te zijn gewaar schuwd de omgeving uitgekamd. Drie treinen werden opgehouden om onderzocht te worden. Ook de Voorschotense politie heeft ter plaatse nog tevergeefs gekeken of de daders in een trein zaten. Het slachtoffer van de overval is met kneuzingen over het gehele li chaam overgebracht naar het St. Elisabeth-ziekenhuis. De politie vraagt getuigen die de twee mannen gezien hebben zich te melden (tel. 258888). Een van hen is ongeveer 1.90 meter lang, heeft lang donkerblond haar en was gekleed in een trainingspak met groen, wit en roze. De ander wa: blond en had zeer lang haar. ADVERTENTIE bussen kunnen worden gebruikt. Dat is te duur, zegt de NZH. Als ik een bus over de Witte Singel zie rijden, zitten er nooit meer dan drie OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11