TAD LEIDEN QÏLlHet Motorhuis Leiden: bezuinigen of belasting omhoog 'Soms vraag ik mij af wie er voor mij gaat zorgen' DE OPEL BRILJANT SERIE, BETER IS ER NIET! LEIDSCH M DAGBLAD Hooglandse kerk zo koud als een weeshuis HET AUTOVERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 07I - 769 3I3 s VRIJDAG IR NOVEMBER 1990 Heenna ziet af van korting op stadsvernieuwing LEIDEN De gemeente Leiden moet volgend jaar opnieuw bezuinigen. Dat is noodzakelijk door enkele fi nanciële tegenvallers. Hoe veel geld er moet worden be zuinigd is nog niet bekend. De bezuinigingsmaatrege len worden komend voor jaar bekend gemaakt. Wethouder Bordewijk (financiën) houdt overigens de mogelijkheid open dat grote bezuinigingen ach terwege blijven wanneer andere maatregelen worden genomen. De tegenvallers zouden dan worden opgevangen door een verdere ver hoging van de gemeentelijke belas tingen en het uitstellen van nieuwe beleidsmaatregelen. "Het probleem is dat ik zelf niet inzie welke bezui nigingsmaatregelen de gemeente veel geld kunnen opleveren", aldus Bordewijk. Een van de belangrijkste tegen vallers is de verhoging van de rente. De gemeente Leiden heeft er reke ning mee gehouden acht procent rente te moeten betalen over lenin gen. Dat blijkt in de praktijk hoger uit te vallen. Daardoor moet Leiden jaarlijks een half miljoen meer rente betalen dan verwacht. Ook krijgt Leiden de komende jaren een lage re uitkering van het Rijk dan werd aangenomen Naast de tegenvallers die al be kend zijn, verwacht het college van B en W dat het Rijk nog maatrege len voorbereidt die de gemeenten zullen treffen. Burgemeester en wethouders baseren dat op 'recente uitspraken van bewindslieden'. Stadsvernieuwing Staatssecretaris Heerma maakte overigens gisteren bekend dat de bezuinigingen op de stadsvernieu wing niet doorgaan. Deze operatie had de gemeente Leiden nog eens een half miljoen gulden gekost. Keuringsdienst ziet injectie met hormonen bij koe over het hoofd DEN HAAG/LEIDEN - Een Leidse slager koopt op de veemarkt een koe die door de Algemene Inspec tiedienst (AID) gecontroleerd en goedbevonden is. Later in het slachthuis in de Pasteurstraat wordt het dier nog eens gekeurd door de Keuringdienst van Waren en ook nu is alles goed. Pas na slach ting blijkt hij een spuitplek te heb ben en wijst onderzoek uit dat het vlees hormonen bevat. Is de slager nu aansprakelijk of niet? De Haagse economische politie rechter Verheij kwam er gisteren niet uit en besloot om deskundigen er bij te roepen en de zaak later ver der te behandelen. De Leidse firma is nu drie keer door de keurings dienst na de slachting verbaliseerd omdat het vlees dat in zijn bezit is hormonen bevat om de koe sneller te laten groeien. "Nu maken we er een princiële kwestie van", zo zei de raadsman P. Hoogendam. De vorige keer kreeg zijn cliënt 350 gulden boete, te wei nig om met de zaak in hoger beroep te gaan. Hij vroeg de rechter dan ook om een boete van 501 gulden waarmee hoger beroep mogelijk is. Dat was niet nodig*want ook de rechter wil nu het fijne ervan weten. Volgens de raadsman Hoogen dam is er aan sommige koeien abso luut niet te zien of deze behandeld zijn of niet. Dit in tegenstelling tot runderen uit België die onnatuur lijk dik zijn. Het bewijs van zijn cliënt's goe der trouw is het feit dat ervaren con trolediensten ook niets merken. Pas wanneer de huid eraf is, kan er een abces ontdekt worden op de plaats waar het dier ingespoten is. Dan is het voor de eigenaar al te laat en krijgt hij een proces verbaal waarop een boete van ongeveer 500 gulden kan volgen. De advocaat vergeleek het met het kopen van een brood met schadelijke stoffen waarvoor de koper wordt beboet. De officier van justitie gaat de AID en de Keuringsdienst over deze zaak ondervragen. De zaak wordt tot 5 februari aangehouden. Wethouder Bordewijk wil echter niet van een meevaller spreken. "We hadden deze bezuiniging na melijk nog niet als tegenvaller ver werkt". De Tweede Kamer had Heerma tijdens de algemene beschouwin gen gevraagd de bezuiniging op stadsvernieuwing ongedaan te ma ken. De Kamer vindt het onverant woord op deze post te besnoeien, gezien het belang dat het kabinet hecht aan sociale vernieuwing. Heerma heeft de Kamer ook inge licht over het nationale nieuw- bouwprogramma van dit jaar. Tot 1 juni zijn 18.500 bouwvergunningen voor ongesubsidieerde woningen afgegeven. Naar schatting zullen in 1990 32.000 van deze woningen wor den gebouwd. Verder worden dit jaar ongeveer 4.100 duurdere huur woningen (premiehuur) en 10.000 koopwoningen met eenmalige sub sidie gebouwd. In de sociale huur sector zijn dat er 25.000. Het programma van 21.000 soci ale koopwoningen voor dit jaar wordt niet gehaald. Op 1 oktober was nog maar voor 79 procent aan plannen ingediend. Dat komt door dat de lagere inkomens (tot 43.500 gulden per jaar belastbaar), voor wie de soiale koopwoningen zijn be doeld, ze door de hoge hypo theekrente niet kunnen betalen. De subsidies van 4.000 sociale koopwo ningen zal Heerma gebruiken om zijn begrotingsproblemen op te los- BIBLIOTHEEK - De bibliotheek in Leiden maar ook de nieuwe Zon dagskrant zullen vergunning moe ten aanvragen om hun personeel op zondag te laten werken. Dat is het verschil met de bestaande Arbeids wet uit 1919 waarin in uitzonderlij ke gevallen - zoals de bibliotheek en het bezorgen van kranten - de hand over het hart wordt gestreken. Mi nister De Vries heeft dat laten we- Gemeente verdiept zich in 'zwakke' verkeersdeelnemers LEIDEN De gemeente Leiden gaat in januari een bijeenkomst houden voor gemeentebestuurders en ambtenaren om zich beter in te leven in de problemen van gehandi capten en andere 'zwakke verkeers deelnemers'. Volgens organisator C. van Ingen is de bijeenkomst noodzakelijk 'omdat theorie en praktijk nogal eens uiteen lopen'. Van Ingen wil ambtenaren en be stuurders aan de hand van dia's een aantal plaatsen laten zien waar de zogenaamde zwakke verkeersdeel nemers in de knel komen. "Neem bijvoorbeeld de pilaren bij super markt Hoogvliet aan de Korevaar- straat. Daar worden steeds fietsten tegen geplaatst. Gevolg is dat invali denwagentjes niet kunnen passeren en moeders met kinderwagens al evenmin". Voor eenzelfde effect zorgt de re clamezuil voor V D op de Aal markt. Ook daar worden fietsen te gen gezet en vormen daardoor een obstakel. "Op de bijeenkomst wil len we iedereen nog eens met de neus op de feiten drukken". Enkele bewoners van het weeshiLis aan de Hooglandse Kerkgracht. LEIDEN De Hooglandse kerk leek gistermiddag wel even op een weeshuis: je kreeg er heel snel kou de voeten. Honderden genodigden waren samengekomen om de offi ciële opening van de tentoonstel ling 'Het Weeshuis aan de Hoog- landsekerkgracht' bij te wonen. Die expositie wordt tot 13 januari in het Rijksmuseum voor Mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht gehou den. Die is echter te klein voor grote ontvangsten, zodat men in de Hoog landse kerk de inleidingen aanhoor de, alvorens de tentoonstelling te bezoeken. Aan de Hooglandsekerk gracht was het Heilige Geest- Wees huis honderden jaren, tot 1961, ge vestigd- De expositie wordt gehouden naar aanleiding van het verschijnen van twee boeken over het weeshuis. Daarvan werden de eerste exempla ren aan de respectievelijke auteurs aangeboden. In het archief was een kerstcanta te aangetroffen, die vermoedelijk in 1796 voor het laatst gespeeld was door het zangcollege van het Wees huis en gedirigeerd door Christian Friedrich Ruppe (1753-1826). Een aantal delen uit die cantate werd gistermiddag met een nieuwe parti tuur van Peter Kann als intermezzi door een vocaal-instrumentaal en semble vertolkt. Daarbij bespeelde Henk Briër het verplaatsbare wees orgel. Brand De voorzitter van het college van re genten van de Heilige Geest Wees huisstichting, A. Nieuwenhuizen Segaar, benadrukte in zijn inleiding van de plechtigheid het huidige be lang ervan. Zo heeft de stichting zich onlangs beziggehouden met een project voor randgroepjonge ren in de Pyreneeën. Opvallend was dat negatieve kanten van de ge schiedenis van weeshuizen gisteren niet werden weggewerkt. Oud- hoogleraar Meischke wees juist op de verschrikkelijke koude, die er vaak heerste. Daarnaast heerste er een dodelijke saaiheid. En in een bepaald archief vindt men tegen woordig informatie over het wees huis onder het opzoekwoord 'kin derleed'. Burgemeester C. Goekoop, die de boeken eveneens in ontvangst nam, hield het kort, mede met het oog op de kou. Wel maakte hij gewag van zijn bezoeken aan de regentenka mer 'onder het genot van een goed glas wijn'. Hij somde vervolgens de goede en slechte eigenschappen van de re genten in het verleden op. "Ze wa ren niet beter of slechter dan andere mensen". Dat de Leidse weeshuis jongens tot 1914 bij brand in de stad uitrukten met een spuit, die nu op de tentoonstelling staat, liet Goe koop niet onvermeld. Ze riepen dan luidkeels 'Hosselemie'. En tegen de kou had Goekoop wel een middel, dat hij zou laten zien. In tegenstel ling tot wat gedacht werd, strekte hij zijn armen in de breedte, en sloeg ze vervolgens om zich te war men enkele malen om zijn middel. Daarbij luidkeels uitroepend: 'Hos selemie, hosselemie, hosselemie!.' Op de receptie in het museum mochten alle aanwezigen een ge vuld en gegraveerd glas heffen. En mee naar huis nemen. Sponsor Leidse Lakenfeesten LEIDEN - Het administratie kantoor ORAP uit het kantoren- huis aan de Schipholweg wordt de hoofdsponsor van de Leidse Lakenfeesten in 1991. Burge meester C. Goekoop krijgt op 21 november een symbolische che que van 20.000 gulden overhan digd door directeur K. de Vink van ORAP. Het bedrijf viert op deze wijze het 5-jarig bestaan. Zuster Trees na dertig jaar weg bij het Rode Kruis Vrouw geslagen door automobilist LEIDEN - Een heetgebakerde au tomobilist heeft vanochtend om kwart voor acht een flinke klap ver kocht aan een 33-jarige Leidse vrouw. De vrouw reed over de Wil lem de Zwijgerlaan waar ze van rij strook wisselde. Mogelijk heeft zij daarbij een andere automobilist ge hinderd want toen de Leidse voor een verkeerslicht stopte, werd plot seling haar portier opengerukt en kreeg ze een flinke klap op het hoofd. Door de schrik, en omdat de bril van haar neus werd geslagen, heeft de vrouw de dader nauwelijks kunnen zien. De man is na voorval doorgereden. Van onze medewerkster Jaenine Hoogendoorn LEIDEN - "Ik heb de mooiste tijd van het Rode Kruis meegemaakt. Wij waren nog een hechte ketting; we streefden naar hetzelfde doel. Tegenwoordig is dat heel anders, het is nu allemaal ellebogenwerk", zegt zuster Trees van den Berg (66). Zij was dertig jaar in dienst van het Rode Kruis en nam zaterdag 3 november afscheid. Voor haar inzet bij het vakantiewerk op de hospi taalboot Henry Dunant en in het va kantiehuis 'De IJsselvliedt' ontving zij 'de Medaille van Verdienste in Zilver'. "Dat had ik echt niet ver wacht". Als klein meisje hielp zij al oude mensen in de buurt. "Dat is altijd zo geweest. Ik ging bellen poetsen of boodschappen voor ze doen", ver telt Trees. Ook op latere leeftijd wil de zij de verpleging in, maar daar moest je voor studeren. Toen zij op 18-jarige leeftijd van school kwam, begon zij met het verzorgen van be jaarden. Ze heeft een klein huisje langs de Smaragdlaan. De buitenkant is wit en beplakt met mintgroene tegels. De woonkamer met open keuken heeft witte muren en er hangen blauw met roze gordijnen langs de ramen. In de hoek staat de eettafel •die vol ligt met verfpotjes, kwasten, scharen en papier. Het zijn de beno digdheden voor Trees' nieuwe hob by: kaarten maken van perkament- papier. Dankbaar Pas op 36-jarige leeftijd kwam de zuster bij het Rode Kruis terecht. "Mijn huisarts vroeg of ik mee wilde doen". Een maal per week moesten de zusters naar een cursus, maar overdag bleef Trees gewoon de be jaarde mensen verzorgen. Een keer in de week ook hielpen de zusters bij de bloedbank. Zij mochten niet zelf prikken, dat was werk voor ana- lysten. "Maar ik ben niet bang voor bloed. Ik heb al zo vaak gegeven". Al snel moest ze mee op de Henry Dunant. Een hospitaalboot waarop lichaamlijk gehandicapten met bed en al vakantie kunnen houden. "Die mensen zitten in een isolement. Van maandag tot zaterdag kunnen ze er even tussen uit. Het is heel erg ver moeiend maar dankbaar werk". Ook bij de uitstapjes in het vakan tiehuis was Trees aanwezig. Maar die uitstapjes waren anders dan met de boot, omdat de gasten minder ge handicapt waren. "De boot ga ik nog het meest mis sen. Je wilt zo veel mogelijk mensen ADVERTENTIE Een Opel Briljant is altijd jonger dan 12 maanden en heeft 25.000 km gereden. 24 Maanden garantie, 24 maanden gratis onderhoud en reparaties. p 10®® tvffWjS- TWEE JAAR LANG ZIET U GEEN WERKPLAATSREKÜ4INGEN Q^o£k°E rtfoooo,- helpen, daardoor deel je heel wat lief en leed, je bent een soort praat paal", zegt de zuster. Zij heeft de medaille ook gekregen omdat zij zo goed kon luisteren. Volgens haar is dat het belangrijkste, want de gas ten willen hun problemen kwijt. "Ik herinner me een mevrouw met een geamputeerd been die zich niet wilde wassen. De zusters vroe gen mij of ik er wat aan kon doen. 's Middags ging ik even bij haar aan tafel zitten. We spraken gewoon over koetjes en kalfjes, maar opeens zei ik dat ze onder douche moest. Eerst wilde ze niet, maar ik boodt aan dat we samen zouden gaan. Sa men. in ons badpak onder douche was minder erg". LEIDEN Voorzitter van de PvdA, Marjan Sint zal op vrijdag 23 november spreken over de toekomst van de PvdA in het ka binet Lubbers-Kok. Zij is dan te gast op de openbare jaarverga dering van de PvdA, afdeling Leiden. Deze wordt gehouden in 't Parlement, Nieuwstraat 45 ?n Leiden. De vergadering be gint om 20.00 uur. Trees had gelijk, de vrouw vond het nu niet meer eng. Zij was bang geweest dat de jonge zusters van haar oude lichaam en haar ontbre kende been zouden schrikken. "Achteraf voelde ze zich zo fijn, dat doet je goed". Gebitten Ze weet zeker dat ze haar werk zal missen. Trees was de laatste van de oude garde. Al haar oude collega's werkten niet meer, dus eigenlijk was ze al aan het afbouwen. "Maar als ik nu jong was, zou ik niet bij de dienst gaan werken. In onze tijd was het je roeping, tegenwoordig ligt dat anders". Zuster Trees is nu 66 jaar en zal niet altijd meer voor anderen kun nen zorgen. "Dat is vreselijk moei lijk voor mij. Iedereen kon altijd bij mij terecht, straks is dat omge draaid. Ik ben bang voor die tijd, soms vraag ik me wel eens af wie er dan voor mij gaat zorgen". In de gehandicaptenzorg maakte ze veel rare dingen mee. "Op de boot werkten we samen met een zie kenbroeder die niet de snuggerste was. Op een avond moest hij gebit ten schoonmaken. Toen heeft hij ze Zuster Trees van den Berg: "Ik heb de mooi ste tijd van het Rode Kruis mee gemaakt. In on ze tijd was het nog je roeping, dat ligt nu an ders". (foto Henk in één grote bak gegooid, zodat ze allemaal door elkaar lagen". Trees schudt van het lachen. Maar het verhaal is nog niet afge lopen: "Om ze uit elkaar te halen konden we niets anders doen dan passen. En je raad het nooit, op het laatst kwamen we een gebit tekort. Op dezelfde zaal lag een oud boertje die geen tanden meer had, maar ook geen gebit en die riep lachend: 'Zus ter ik wist dat het Rode Kruis goed was, maar dat ik een gebit zou krij gen, had ik echt niet verwacht"! Economie en cult uur in binnenstad krijgen nadruk LEIDEN Leiden is vol, maar nog niet af. Daarom gaat de gemeente een plan opstellen, waarin wordt aangegeven hoe de ruimte in de ko mende jaren wordt benut en welke ontwikkelingen in de stad wense lijk zijn. Voor dit structuurplan trekt de gemeente 650.000 gulden uit. Van dat geld wordt een groot ge deelte besteed aan externe advi seurs. Het plan moet in 1992 worden gepresenteerd. Het beslaat de perio de tot het jaar 2015. Het laatste structuurplan voor de stad Leiden is in 1978 uitgebracht. Het college van B en W vindt dat dit plan nu verouderd is. Het wordt bo vendien te gedetaileerd genoemd. Het plan legde veel nadruk op het wonen in de binnenstad. De doel stelling om meer mensen in het cen trum te laten wonen is volgens het college bereikt. Er moet in het nieu we plan meer nadruk liggen op de economische en culturele functie van de binnenstad. Ook wil de gemeente in het struk- tuurplan aangeven wat er met ge bouwen en ruimte moet gebeuren die de komende jaren wellicht een andere functie krijgen. Burgemees ter en wethouders denken hierbij aan de Oostvlietpolder, het terrein rond de vuilverbranding, het slacht- huisterrein, de kantoren van het Leidsch Dagblad, de bioscopen Trianon en Rex en het bomterrein aan de Morssingel. Het nieuwe plan zal ook aandacht besteden aan het milieu. Op een aantal wegen worden de maximale waarden voor schadelijke stoffen in de toekomst overschreden. De di rectie Milieu is momenteel bezig met het vervaardigen van milieu- verkeerskaarten. Deze zouden deel kunnen uitmaken van het struk- tuurplan. Het struktuurplan moet ook als richtsnoer dienen voor het opstel len van nieuwe bestemmingsplan nen. In Leiden gelden momenteel 116 bestemmingsplannen. Onge veer 60 hiervan zijn aan herziening toe. Sommige zijn al meer dan 30 jaar oud. Het netwerk Uitkeringsgerechtigden or ganiseert op zaterdag 17 november een informatie-avond in Politiek Info Centrum 'De Invalshoek'. Hier komen vragen aan de orde als: Hoe reageren uitkeringsge rechtigden op overheidsmaatregelen, waarom uitkeringsstrijcP en dergelijke. Aanvang 20.00 uur in De Invalshoek, Koppenhinksteeg 2 in Leiden. Kinderen betrapt bij winkeldiefstal LEIDEN - Vier kinderen uit één gezin zijn gistermiddag betrapt bij winkeldiefstal. Het viertal, 8, 9, 10, en 11 jaar oud, had bij V&D eerst een rugzak je achterover gedrukt en die vervolgens gevuld met pen nen, stiften en potloden. Daar na verlieten de kinderen de zaak, inmiddels gesignaleerd door de bedrijfsrecherge van het warenhuis. Even later werd het viertal aangehouden in de Hema en overgebracht naar het politie bureau. Daar werden ze door de ouders opgehaald. De va der verklaarde het te druk te hebben met werkzaamheden waardoor hij onvoldoende oog op zijn kroost kan houden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9