Ruzie bonden over looneis in haven AMEV/AG gaat op overnamepad met dikke beurs EM33 'Koppeling en werkgelegenheid in gevaar' Verkoop goud wekt in Uruguay veel beroering SER eensgezind over helen pensioen breuk Skoda voorgoed in handen Volkswagen Schadeclaim van $6,8 mld voor Drexel Bedrijven hebben toch liever een Nederlandse secretaresse Gereedschap nodig? VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 ROTTERDAM (GPD/ANP) De Vervoersbond FNV wil dat de Rotterdamse havenbe drijven bij de nieuwe cao 10 procentmeer geld uittrekken voor loonsverhoging en verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. De vakverenigingen FNV en CNV zijn bijzonder onge lukkig met eis die neerkomt op 6 procent loonsverhoging. CNV-voorzitter Hofstede noemt de Volgens Vreeman bedraagt de eisen "volstrekt onverantwoord produktiviteitsstijging bij de ha- met het oog op de werkgelegenheid venbedrijven bij benadering 8 pro- voersbond FNV al afgedaan als "ab surd" en "absoluut niet realistisch". CNV-secretaris P. Cammaert worden, de 10 procent geldt als vindt dat ook vakbonden als de In dustriebond FNV die een looneis van vier procent stellen de koppe ling tussen lonen en uitkeringen in riskant vaarwater brengen. Cam- der. De Vervoersbond CNV maakte al eerder bekend dat hij een loons verhoging van 3 procent, bovenop de prijscompensatie, als dwingende woordigt, werd eis zal stellen. MONTEVIDEO Duizenden goudstaven die in de centrale bank van Uruguay liggen opgeslagen zijn voor veel Uruguayanen een sym bool van vroegere welvaart en een belofte voor de toekomst. De rege ring ziet ze meer als een middel om het overheidstekort weg te werken. Het beleid van de regering om goud voor geld in te wisselen heeft in politieke kringen kritiek gewekt. "Dit is nationaal erfgoed", zei Ro- cardo Lombardo van de oppositio nele Colorado-partij. De goud ver kopen betreffen niet alleen het ver leden maar ook de toekomst, zei Lombardo, die daarom pleitte voor een openbaar debat over het beleid. Uruguay is een klein land met een bevolking van slechts drie miljoen zielen. Het beschikt echter over een van de grootste goudvoorraden van Latijns Amerika: 3,1 miljoen ounce, port van rundvlees en graan. In die Oogmerk van de ruilhandel is een periode stond Uruguay vanwege onproduktief tegoed om te zetten in zijn hoge levensstandaard investering die bepaalde ale wetgeving bekend als het "Zwit- komsten oplevert. Een andere i sinds president gebruiken de bui den doen, het goud gebruiken als een actief tegoed". Toen Lacalle aantrad bedroeg het overheidstekort 6,1 procent van het bruto nationaal produkt, een oor zaak van hoge inflatie die in septem ber alleen al 15 procent bedroeg. Het aflossen van schuld, wat Uruguay regelmatig doet, kost de begroting bijna 300 miljoen dollar per jaar en Uruguay beschikt niet over bronnen om zijn inkomsten te vergroten. Maar de goudruil zit zelfs leden Lacalle's Nationale Partij niet maart aan het be- tenlandse schuld van 6,9 miljard lekker. Senator Manuel Singlet c wind kwam heeft de centrale bank dollar af te betalen. Buitenlandse schreef de transacties als "onregel- geld rban- v ken in het buitenland overgebracht ben vorige maand aangeboden de den gediend". Bankpresident Diaz schuld tegen secondaire markt- noemde het goud een deel van het transacties. De ruilovereenkomsten geven de regering het recht het goud op over eengekomen data weer terug te ko pen. Volgens Lombardo, drie directeuren van de centrale de bank hebben e i de e "We kunnen geen stapel goud i bank, heeft de regering bij de terug koop van 60.000 ounce goud in okto ber 732.000 dollar verlies geleden. Het goud werd direct omgezet. gingen of een of ander ritueel van een barbaarse religie voor maken", Ramon Diaz, president nationale erfgoed "dat verkocht kan worden als het handiger is om buitenlands geld te hebben dan goud". Als het goud wordt gebruikt om buitenlandse schulden terug te betalen komt dat neer op een prijs van maar liefst 700 dollar per ounce, zei Diaz. De wereld-goudprijs ligt Die looneis van 5,5 procent gaat :n heel eind uit boven het algeme- - FNV-beleid waarin gemikt maert constateerde vanmorgen op wo5^ °P ?en loonstijging i vakbondsbijeenkomst in Lun- teren voorts dat zijn "eigen" CNV- bonden niet voor "poencontracten" kiezen maar voor een beheerste loonontwikkeling die de koppeling tussen lonen en uitkeringen niet gevaar brengt. Vrijwel alle collectieve arbeids- vanochtend overeenkomsten in de drie ha vensectoren (bulk, non-bulk ofte wel stukgoed en roll-on-roll-off) en in 17 bedrijven met een eigen cao lo pen per 1 april af. Tijdens de Inter nationale Havendagen in Rotter dam maakte de voorzitter van de Vervoersbond FNV, R. Vreeman, de looneisen bekend. middeld 3,5 procent. De looneis van 4 procent waarmee de Industrie bond FNV de boer op gaat past naar de smaak van de vakcentrale nog het FNV-beleid maar de ver voersbond schiet in de havens veel door, zo deelde woordvoerder Tongeren van de vakcentrale Volgens Van Tongeren is de vak centrale onaangenaam verrast en wil de FNV op korte termijn een hartig woordje spreken met de col lega's van de vervoersbond. Inzet van dat gesprek zal zijn om te be zien of de looneis kan worden afge zwakt, aldus de FNV-woordvoer- VOORSCHOTEN/PRAAG (GPD) De Tsjechoslowaakse auto- en machinefabrieken Skoda hebben er definitief voor gekozen te worden Het is niet bekend welk bedrag het Duitse concern zal betalen voor de deelneming. Volkswagen neemt in eerste instantie een minderheids- Dat heeft de importeur van Skoda Tsjechoslowakije streden de West- Nederland, De Binckhorst Auto- en Motorimport te Voorschoten, gisteren desgevraagd meegedeeld. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse regering heeft bij een rechtbank in New York een eis tot schadevergoeding van 6,8 mil- Tsjechoslowakije dat officieel eige- europese autofabrikanten Volvo Renault, Volkswagen en General Motors om de mogelijke overname van of een samenwerkingsverband met de Skoda-fabrieken. Ondanks de vervallen staat van de bedrijfsgebouwen, is de autofa- briek in het op 60 kilometer van Praag gelegen Mlada Boleslav, re delijk modern. Het complex be schikt ondermeer over een lasstraat met robots. Er werken 20.000 men sen. De auto-industrie is in Tsjechoslowakije de derde westerse valuta-inbrenger voor de staat. De fabriek heeft een produktie van 200.000 auto's per jaar. Overeenkomstig de wens van het ministerie van Zware Industrie i DEN HAAG (ANP) De partijen binnen de Sociaal-Economische Raad (SER) hebben overeenstem ming bereikt over het helen van de pensioenbreuk bij verandering van werkgever. De raad is verdeeld over het instellen van een pensioen plicht. De FNV blijft hieraan vast houden. De werkgevers vinden dat het ontbreken van regelingen rond pensioenen niet opgelost moet wor den door wetgeving, maar in over leg tussen organisaties van werkge vers en werknemers. Dit blijkt uit het ontwerp-advies, waarover de Sociaal-Economische Raad vandaag vergadert. Het kabi net had de SER om zijn mening ge vraagd over de hele pensioenpro- blematiek. Zowel organisaties van werkgevers als van werknemers hebben ook deze week nog hun ach terbannen geraadpleegd over de voorstellen, maar dat heeft niet ge leid tot volledige overeenstemming. In het ontwerp-advies wordt vast gesteld dat overleg tussen werkge vers en werknemers heeft geleid tot goede pensioenregelingen in ons land en dat de wetgeving niet ingrij pend veranderd hoeft te worden. Daardoor hoeft de overheid zich ook niet te mengen in de cao-afspra ken die gemaakt worden rond pen- Niettemin blijkt een vrij groot aantal werknemers werkzaam te zijn bij werkgevers zonder pen sioenregeling. Een deel van de SER ADVERTENTIE Geen actie NOB De stakingsdreiging bij het Neder lands Omroepproduktiebedrijf pensioenfonds verlieten. NOB is voorlopig van de baan. De 'omroepbonden' en de hoofddirec tie van het facilitaire bedrijf NOB hebben gistermiddag het begin deze week door de bonden afgebro ken overleg hervat. Dat betekent dat een door het NOB aangevraagd kort geding, dat vanmiddag zou die nen voor de rechtbank in Amster dam, niet doorgaat. Aardgas Het Noorse gasbedrijf Statoil heeft in principe besloten om een nieuwe aardgasleiding, nodig voor het transport van aardgas uit de Noord zee naar Europa, aan te leggen naar Duitsland en niet naar Nederland. Het gaat om een leiding vanuit het gasveld Ekofisk die een investering vergt van 1,5 tot 2 miljard gulden. Landbouw EG De Europese Gemeenschap is geen voorstander van uitstel of verlen ging van het internationale GATT- handelsoverleg dat begin december in Brussel wordt gehouden. De Ita liaanse minister van buitenlandse handel, Renato Ruggiero, en EG- Commissaris Frans Andriessen (buitenlandse betrekkingen) bena drukten gisteren dat de EG bereid is tot concessies, ook wat betreft de landbouw, hoe klein de onderhan delingsruimte ook is. Kok Het is onzeker of minister Kok (fi nanciën) dit jaar van zijn collega-mi nisters het geld terugziet dat zij overhouden. Het gaat om een be drag van 1,5 miljard gulden. Een aantal bewindslieden verzet zich te gen de uitvoering van deze af spraak, die voor de zomer in het ka binet werd gemaakt. Dit blijkt uit de Najaarsnota die minister Kok aan het kabinet heeft gezonden. „denkt dat de situatie wat betreft deze 'witte vlekken' door overleg tussen werkgevers en werknemers nog sterk kan worden verbeterd. Daarna kan alsnog worden bezien of en in hoeverre wettelijke maatre gelen nodig zijn. Een 'ander deel van de raad', al dus het SER-advies, meent dat op deze manier niet op korte termijn een sluitende oplossing valt te ver wachten. Daarom wordt een bepa ling in het (nieuw) burgerlijk wet boek bepleit. Een werkgever wordt op grond daarvan verplicht een pensioenverzekering af te sluiten waarvan de inhoud overeenkomt met wat in de betreffende bedrijfs tak gebruikelijk is. De partijen zijn het wel eens ge- worden over het helen van de pen- afspraak met de Stichting sioenbreuk. De meeste pensioen- Arbeid. Of ik kwam praten over hoe fondsen hebben elkaar onderling je 60.000 werkloze allochtonen zo gevonden in een circuit van waarde- snei mogelijk aan een baan helpt", overdracht. Daardoor kan bij veran- Dan, met een schamper lachje om dering van baan de waarde van het zjjn mond: "Ik heb afgezegd. Soms opgebouwde pensioen bij de oude WOrd ik er zo moe van. Werkgevers werkgever worden 'vertaald' ip en de vakbeweging zijn tien jaar te (doorlopende) pensioenrechten bij jaat met hun plan om werkloze bui de nieuwe werkgever. tenlanders te helpen". In het ontwerp-advies wordt be pleit dat een wettelijk recht op deze Directeur Winston Kout van Co- waarde-overdracht voor de werkne- loured Holland, het enige uitzend- mer wordt ingevoerd. De nieuwe bureau voor allochtonen in Neder- werkgever wordt daarmee verplicht land, is cynisch over het akkoord om de waarde in te nemen. Dit moet dat gisteren is gesloten tussen de so- gebeuren volgens rekenregels die ciale partners. Binnen vier tot vijf vastgesteld worden door de Stich- jaar moeten tenminste 60.000 werk- ting van de Arbeid. lozen uit etnische minderheidsgroe- Voor mensen die geen werk meer pen een betaalde baan hebben, hebben moet het wetsvoorstel Ny- Kout: "Ik weet het zeker, dit plan pels/Groenman soelaas gaan bie- mislukt. De mensen die over al- den. Volgens dat voorstel moeten lochtonen beslissen, zijn niet des toeslagen die gelden voor ingegane kundig. De overheid heeft miljoe- pensioerien (bijvoorbeeld koppe- nen guldens gestopt in werkgele- ling aan prijsstijging) ook gelden genheidsprojecten voor allochto- Coloured Holland cynisch over werkgelegenheidsplan migranten jard dollar (ongeveer 11 miljard gul den) ingediend tegen de New York- se investeringsbank Drexel Burn- ham Lambert Group Inc. In de eis staat, dat Drexel door manipulatie van de financiële markten en door omkoping, afpersing, fraude de fabriek, zullen de naam en identiteit van Skoda ge handhaafd blijven. De fabriek krijgt wel de beschikking over de moto ren van Volkswagen en de techni sche kennis van het autoconcern. Ook zal de Duitse autofabrikant i andere illegale middelen" de faillis- vesteringen doen in het Tsjechische sementen van meer dan 40 Savings produktiebedrijf, zoals onder r die vroegtijdig het die plan and Loan banken (spaarkassen) de aanleg heeft veroorzaakt. Drexel was in de jaren '80 de voor naamste speler op het toneel van de zogenaamde junk bond markt, waar obligaties werden verhandeld die weliswaar een hoge rente opbrach ten, maar die ook zeer riskant wa- beidsbureaus zich nauwelijks in de r.en- Drexel, aldus de eis van de cultuur van etnische minderheden ^m?n^f:n??__re§!™gJ verkocht verdiepen. En daarom is volgens hem het pretentieuze plan sociale partners gedoemd te mis lukken. Ze zoeken baantjes uit, maar ze weten absoluut niet wat n huis halen. miljarden dollars aan junk bonds aan Savings and Loan ban ken. Omgekeerd financierde Drexel ook Savings and Loan banken door namens hen junk bonds op de markt te brengen. Toen de junk bond markt ineenstortte, werden de Bovendien, werkgevers staan banken in die val meegesleept, niet te springen om allochtone ar- De eis .van de Amerikaanse rege- beidskrachten. Een marktonder- ring stelt nu, dat Drexel op een ille- zoek in Amsterdam-Zuidoost, waar gale manier ervoor zorgde dat zo- voornamelijk zakenbedrijven zijn veel Savings and Loan banken in de gevestigd, wijst uit dat hier nauwe- diepe put van de junk bonds te- lijks buitenlanders werken. Voor rechtkwamen. Coloured Holland is het vooral Drexel ontkent dat, en zei giste- Enkele HDTVs snel op markt Kies voor Stanley! En u maakt kans op één van die schitterende prijzen waaronder een luxe badkamer naar eigen keuze ter waarde van 15.000,- ïoeilijk bemiddelen in midden kleinbedrijven waar voornamelijk hoger geschoolde arbeidskrachten worden gevraagd. Kout: "Die werkgevers hebben nog van die verschrikkelijke vast geroeste ideeën. Zo maakt een di recteur van*een verzekeringsmaat schappij zich zorgen of zijn klant wel door een kleurling wil worden geholpen". Het gevaar dreigt dat werkgevers volgens het nieuwe plan alleen lage functies voor al lochtonen reserveren. Nog meer ge kleurde schoonmakers en straatve gers? "Een beetje intelligente werk gever doet dat niet. Het getuigt van slecht personeelsbeleid als je bui tenlanders alleen onderbetaalde Winston Kout: "Werkgevers be- baantjes geeft. Maar ik geef toe, het ijpen niets van cultuur minderhe- gebeurt. Laatst hield ik een lezing in n". een fabriek. Tussen de machines (foto gpd) zag het letterlijk zwart van de werk- reactie, dat de regering een zondebok zoekt voor de enorme problemen waarin een groot deel van Amerika's Savings and Loan banken zijn terechtgekomen. De grote man van Drexel, Michael Mil ken, heeft de afgelopen weken voor de rechter gestaan op beschuldi ging van fraude. TOKYO (Rtr) Het Japanse elek tronicaconcern Matsushita brengt de volgende maand de HDTV, een tv met een sterk verbeterde beeld kwaliteit, in Japan op de markt. Naar eigen zeggen heeft het con cern daarmee de concurrentie voor weten te blijven. Het ziet er naar uit dat Matsushita op de publiciteit mikt en niet op een grote omzet. Het toestel kost omgerekend 57.600 gulden. Een woordvoerder van Matsushita verklaarde gisteren niet te verwachten dat er veel van worden verkocht. "Voor hetzelfde geld koop je een luxe auto", zei hij. Er wordt gemikt op een verkoop van voorlopig vijftig stuks per maand. Afnemers zijn waarschijnl- jk hotels en grote bedrijven. Vijf jaar geleden heeft Winston Kout, geboren in Suriname, het uit zendbureau Coloured Holland op gericht. Kout bezocht het geweste lijk arbeidsbureau in Amsterdam en ontdekte dat er wel meer dan 30.000 allochtonen langdurig ston den ingeschreven. Kout kreeg zijn twijfels over■de bemiddeling van achtergronden weet. Of ze "Op het bijbehorende kantoor het witte arbeidsbureau en richtte neemt haar |iploma mee om (e be werk^ geen eJnkele kleurling. Te. red HoUand op. Inmiddels heeft de ïïg«n, Ze CCht- W®' Pa«,i?ren gen d.e bedrijfsleiders heb ik geroe- organisatie in totaal vier bureaus in Amsterdam, Arnhem en Den Haag. Van de 30.000 werkzoekenden wordt jaarlijks zo'n tien procent aan een betaalde baan geholpen. In to taal heeft ons land ruim 100.000 Steken werkloze allochtonen. heeft. Ik heb gemerkt dat werkge- pen dat ze allemaal oogkleppen op vers daar ook argwanend op reage- hebben. Als ze niet voor door ren. Een Nederlandse sollicitant stroom zorgen, krijgen ze op een denkt er niet over om zijn diploma goede dag geen personeel te laten zien". kinderen van allochtonen drommels goed dat pa twintig jaar lang voor een hongerloontje in die- Het steekt directeur Kout dat werk- zelfde lawaaiige fabriek werkt. Daar UTRECHT (ANP) - Vanuit een sterke positie op de thuismarkt ex panderen. Dat is de filosofie van de nieuwe Nederlands-Belgische fi nanciële combinatie Amev-VSB- v/AG zaT actief zijn' AG. De nieuwe combinatie moet op vjer werelddelen. I. 12 december een feit zijn, maar de ^e gr0ep als verzekeraar op de fusie gaat met terugwerkende twaalfde plaats. Bartelds wil nau- miljoen en preferente aandelen van 475 miljoen. Er bestaan in de nieuwe groep nauwelijks overlappingen. Ame- T zal actief zijn in 12 landen in werelddelen. In Europa komt kracht op 1 januari van dit jaar Hoe dat er allemaal gaat uitzien actie gevers het personeel trappen zij niet r Positieve reacties migrantenakkoord wedstrijdformulier bij uw gereedschapwinkelier Het beste gereedschap voor het betere werk. Discrimineren Om allochtonen goed te begeleiden, gaat een medewerker van Coloured Holland mee naar een sollicitatiege- sprek. Kout: "Werkgevers zeggen DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegen- heid) heeft gisteren positief gereageerd op het akkoord van de Stichting van de Arbeid over werkgelegenheid voor minderheden. Hij zal de Soci aal-Economische Raad nog wel om advies vragen of het akkoord wettelij ke ondersteuning behoeft, maar acht het belangrijker dat werkgevers en vakbeweging nu bereid zijn de werkloosheid onder minderheden dras tisch terug te dringen. Voor de AVRO-radio noemde De Vries de doelstelling om in vier tot vijf jaar tijd 60.000 allochtonen aan werk te helpen "een hoge ambitie". Hij ver wacht dat de sociale partners de financiering (155 miljoen per jaar) zelf de arbeidsvoorzie- 2 niet discrimineren. Ze gewoon de beste kandidaat en kij ken niet naar de huidskleur. Dat ge loven wij niet. Want wat doet een werkgever als er twee gediplomeer de secretaresses solliciteren, waar van de een Nederlandse en de ander Surinaamse is? Beiden hebben de zelfde kwaliteit, maar dan wordt gekeken wie er het 'beste team past' valt nu nog niet te voorspellen, zei Amev-topman J.L.M. Bartelds donderdag in een toelichting op de fusieplannen. Door de fusie onstaat een Europoese financiële groep met een balanstotaal van 62,5 miljard gulden, een eigen vermogen van 7,7 miljard, een omzet van 14,1 miljard en een winst van ongeveer 650 mil joen per jaar. Bij de groep werken ongeveer 20.000 welijks spreken van een defensieve verband met Europa 1993. Amev/AG wil na de afronding van de fusie in Nederland en Belgi"e het pakket aan financiële diensten ver der uitbreiden. Daarnaast wil men groei in de rest van Europa en uit breiding van specifieke marktseg menten in met name Australië en de VS. Ook de bankactiviteiten van de De finan- partners bijten elkaar niet. Amev den kunnen worden verdubbeld zesde bank. AG kent banden met de het rond kunnen maken door te putten uit het budget ning. Woordvoerders van de coalitiepartners CDA en PvdA hebben zich ook En juist dan worden allochtone positief uitgelaten over het akkoord. CDA-er De Leeuw zei: "Er is nu al sollicitanten afgewezen, meent lang genoeg over gesproken en het komt er nu op aan om woorden in da- Kout. "Het zijn soms simpele din- ,den om te zetten", zo zei hij. Zijn collëga Leijnse van de PvdA zei dat het gen. Zo is het in Suriname onbe- compromis "qua doelstelling positief klinkt". leefd om iemand recht in de ogen te De oppositiepartijen WD en D66 reageerden aanzienlijk minder en- kijken. De Surinaamse secretaresse thousiast op het bereikte akkoord. WD-woordvoerder Linschoten vond kan tijdens het sollicitatiegesprek dat er aan het akkoord een te vrijblijvend karakter kleeft. D66 ging een voortdurend oogcontact ontwijken, stapje verder. Deze fractie bleek gisteren vast te willen houden aan wette- Ze maakt dan een onzekere indruk fijke maatregelen. Het akkoord mag volgens deze fractie geen vrijblijvend op de werkgever die te weinig van karakter hebben. zonder dat een beroep op de as deelhouders behoeft te worden daan. De fusie wordt geëffectueerd politan Bank. grootste Belgische bank, de Gene rale Bank, en heeft verder een meer derheidsbelang in de kleine Metro maatschappij samen te voegen. In zekeraar Ohra, waarover gisteren dit bedrijf krijgen de twee partners ook mededelingen zijn gedaan, her- i belang van ieder de helft. Amev haalde B.J.H.S. Feilzer en AG blijven als moeders bestaan. Amev houdt na de samenvoeging naast het belang van 50 procent e nog steeds voorstander te zijn van een samengaan van alle spaarban ken in ons land. Een aansluiting v pakket aandelen in de Münchener andere spaarbanken bij AmevAfSB

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5