Van Gouden Delta naar Driehoek Verveling en behoefte aan iets nieuws 'Gespleten regio' lanceren op startbaan van Schiphol Ingeklemd tussen de grote steden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam dreigt het gebied rondom Leiden en Alphen aan den Rijn voortdurend te worden 'leeggezogen'. In de afgelopen jaren heeft de regio door bestuurlijke laksheid nauwelijks geprofiteerd van de economische groei in Nederland en vooral de Randstad. Leiden en Alphen aan den Rijn krijgen echter een nieuwe kans, nu bij de stormachtige groei van de luchthaven Schiphol the sky inderdaad the limit lijkt te zijn. Maar dan moet Leiden wel ruimte maken voor kantoren en het stedelijk élan terugbrengen in het rommelige winkelhart. En dan moet Alphen aan den Rijn een spoorlijn doortrekken naar Schiphol. Een interview met economisch geograaf Lambooy over gemiste èn nieuwe kansen. door Karei Berkhout LEIDEN/AMSTERDAM - Een land schap uit de twaalfde eeuw, met bossen en plassen. Daarin liggen wijken met vrij- Steeds meer mensen en goederen worden vervoerd met het vliegtuig en het ziet er naar uit dat deze trend doorzet. Een explosieve groei van de internationale luchtvaart en van staande huizen verspreid als in een eeu- Schiphol ligt in de verwachting. (foto EUen Martens) wenoud park. Aan de horizon, voorbij het riet en de wilgen, doemen moderne kan toorgebouwen op. Daarboven stijgen en dalen vliegtuigen met goederen, die in af gepaste hoeveelheden en precies op tijd worden afgeleverd. Zo moet de omge ving van luchthaven Schiphol, ook bij Leiden en Alphen aan den Rijn, er in de toekomst uitzien. Dat is althans het visioen van professor J.G. Lambooy, hoogleraar Economische Geografie aan de Universiteit van Am sterdam en een groot kenner van de eco nomische structuur van de Leidse regio en de Rijn- en Bollenstreek. Jarenlang heeft hij gezegd dat Schiphol het grote trekpaard van de Nederlandse economie aan het worden is. Lambooy: 'Wat ik heb beweerd is uitgekomen, want Schiphol is enorm gegroeid. Pas sinds tw.ee jaar on derkent ook dé overheid het belang van Schiphol. Het vorige - kabinet, waarin Smit Kroes minister (verkeer en water staat) is, heeft Schiphol erkend als een mainport" In 1960 werkten bij bedrijven op Schip hol ongeveer 15.000 mensen. Tien jaar la ter was dat cijfer al opgelopen tot ruim 20.000 werknemers, terwijl in 1980 het aantal arbeidsplaatsen bijna 30.000 be droeg. Sindsdien is de werkgelegenheid na een daling begin jaren tachtig ver sneld doorgegroeid tot 34.000 banen en inmiddels is het getal van 55.000 bereikt. Lambooy verwacht dat er in de toekomst nog veel meer mensen werken op Schip hol zelf, terwijl ook in de nabije omge ving de werkgelegenheid fors zal toene men. Groei 'De Gouden Driehoek', noemt Lambooy daarom geregeld het gebied tussen Lei den, Utrecht en Amsterdam dat Schiphol omgeeft. Lambooy: "Dat 'gouden' slaat op de enorme groeikansen die dit gebied heeft door de aanwezigheid van de lucht haven. In de nabije toekomst maken be drijven de grootste winsten op produk- ten die door de lucht worden vervoerd. Dat betekent dat ook de werkgelegen heid op Schiphol en in het gebied erom heen enorm zal groeien". 'De Gouden Delta', zo heette ooit het Rotterdamse havengebied, waarin de pe trochemie, de scheepswerven en de over slagbedrijven overheersen. Jarenlang werd de grootste haven ter wereld gezien als 'het trekpaard' van de Nederlandse economie. Lambooy: "In de jaren zestig en zeventig was Rotterdam dat ook en dit beeld is bij velen blijven hangen. Die tij den zijn echter voorbij. In de Rotterdam se haven zal de hoeveelheid goederen die wordt overgeslagen zeker toenemen, maar de winst die op deze goederen wordt gemaakt zal niet groter worden. In Rotterdam verwacht ik alleen nog een groei van de zakelijke dienstverlening, zoals banken en verzekeraars". Tussen de Gouden Driehoeken la ten we nu maar zeggen - Zilveren Delta ligt de regio rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Dit gebied kan een belangrijke verbindingsschakel worden tussen de noordelijke en de zuidelijke vleugel van de Randstad, denken deskundigen zoals Lambooy. Hetzelfde gebied dréigt echter te verdwijnen tussen bij wijze van spre ken de eindhalte van de Haagse tram en de startbaan van Schiphol. Lambooy spreekt om die reden van een 'gespleten' gebied, dat op een 'breuk vlak' ligt. "Daarmee bedoel ik dat het het gevaar dreigt dat Leiden en omstreken dreigt te worden 'leeggezogen' vanuit het Noorden en vanuit het Zuiden. 'Leegge zogen', in de zin dat de mogelijkheden die Leiden heeft niet worden benut en dat andere regio's wel hun kans pakken". Die mogelijkheden liggen volgens Lam booy in de explosieve groei van de inter nationale luchtvaart en daarmee van Schiphol. Tijd Steeds meer mensen en goederen wor den namelijk vervoerd met het vliegtuig en het ziet ef naar uit dat deze trend door zet. Volgens Lambooy is dat een gevolg van de veranderingen in de wijze waarop ondernemingen hun produkten maken. "Vroeger deed een fabriek alles zelf, van grondstof tot eindprodukt. Het staal kwam de autofabriek binnen en kwam er als een auto weer uit. Tegenwoordig is dat hele produktie-proces opgedeeld en doet elke fabriek een stukje. Veel bedrij ven gaan dicht bij de consumentengebie- den zitten en zetten daar de in de zoge naamde 'assemblagefabrieken' hun pro- dukt in elkaar met onderdelen die van el ders worden aangeleverd. Daarvoor is het wel van belang dat die spullen op tijd komen". "Daarbij komt dat de factor 'tijd' steeds belangrijker wordt. Japanse fabrieken produceren goedkoper dan Europese, doordat zij sneller werken. De bouw van een Japanse auto kost 60 procent van de tijd die nodig is voor de bouw van een met name Amerikaanse auto. Dat scheelt enorm in de onkosten en ik ver wacht dat tijdssbeparing de uitdaging wordt van de komende jaren. Wanneer goederen precies op tijd binnenkomen, hoef je minder op voorraad te houden en dat scheelt geld". Volgens Lambooy kan alleen het vlieg tuig goederen netjes op tijd afleveren in een ander en bovendien is er in de lucht nog enige ruimte. "De auto is op de af standen tot 100 kilometer onverslaan baar, de trein wordt pas boven de 100 tot 150 kilometer concurrerend. Maar de au towegen zijn verstopt net als de waterwe gen, zoals bijvoorbeeld de Rijn, waarop nog nauwelijks meer binnenvaartsche pen kunen varen. En in het goederenver voer per spoor zit in Nederland niet veel toekomst, zoals de sluiting van de spoor wegemplacementen door de Nederlanse Spoorwegen al aangeeft". Flitstrein Om van de groei van de luchtvaart te kun nen profiteren moet Schiphol worden uitgebouwd tot een zelfstandig econo misch centrum, zoals bijvoorbeeld Am sterdam dat is, vindt Lambooy. In de om geving, bijvoorbeeld bij Alphen aan den Rijn, moeten woningen worden ge bouwd voor werknemers en ook moeten er terreinen vrij komen voor kantoren. Dat is een aantasting van het groene hart, maar daar staat volgens Lambooy tegen over dat wat er overblijft aan 'groen' moet worden opgekalefaterd tot een echt stadspark met het ooit vergane middel eeuwse karakter. Daarnaast moet het spoorwegnet worden uitgebouwd voor het vervoer over afstanden tot 500 kilo meter. "Dan denk ik niet zozeer aan de 'flitstrein' (TGV) naar Brussel en Parijs, (foto Ellen Martens) De bedenkers van denkspelen en puzzels LEIDEN Geld om het produkt met een noodzakelijke reclamecampagne te bege leiden, hebben ze niet. En aan marketing doen ze niet. Daarom zijn de twee (denk)- spelletjes die J. Schouten en neef P. Vel- leman uitdachten en op de markt brach ten geen doorslaand commercieel succes geworden. Of hun derde, vrijwel voltooi de, geesteskind ooit in de winkels te koop zal liggen, is daarom twijfelachtig. door Gert Visser Schouten (handelaar in verpakkingen te Leiden) en Velleman (verzekeringsadvi seur) bedenken spelletjes uit liefhebberij ('het is weer eens wat anders') maar deels ook uit geestelijk eigenbelang. Er zijn te weinig spelen op de markt die hen aan spreken. Dat zette Velleman er als eerste toe aan dan maar een eigen spel te beden ken. En hoewel het nu meer dan tien jaar bestaat, spelen ze het nog steeds. De tekortkoming van de meeste spelen is dat de winst meer door geluk dan door wijsheid wordt bepaald. Dobbelstenen en kanskaarten bepalen veelal het succes van de spelers. Echter niet bij 'Tang' dat door de makers wordt gepresenteerd als 'het nieuwe denkspel'. Van Tang, dat in 1976 werd bedacht, zijn inmiddels bijna 2000 exemplaren verkocht. Die verkoop (a raison van 20 gulden per stuk) geschiedde hoofdzake lijk door de heren Schouten en Velleman zelf. De mond-tot-mond reclame bepaal de de verkoopcijfers waarbij incidentele demonstraties op scholen en beurzen voor pieken zorgden. Abstract "We zijn er mee op het journaal geweest, verschillende kranten hebben er over ge schreven, maar corpmercieel is het nooit ia Puzzelmaker Schouten: "Als wij het een 1000 anderen die het ook aardig vinden". een succes geworden. Er leken wel fabri kanten in geïnteresseerd, maar de markt voor dit soort abstracte spelletjes is ge woon te klein", legt Schouten welwillend uit: "Het heeft zelfs een tijdje bij de Bijen korf gelegen. We zouden demonstraties geven maar op een gegeven moment komt het daar dan toch niet van. We heb ben nu eenmaal allebei een drukke baan". Tang, geschikt vanaf acht jaar en be doeld voor twee spelers, lijkt op een dam bord waarbij de speler die het eerst met twee stenen de overkant bereikt, heeft gewonnen. De spelregels zijn, zoals dat hoort bij een denkspel, tamelijk gecom pliceerd. Het spel bevat stenen met één, twee en drie wijzers (een wijzer is een lijn op de steen) die alle hun eigen mogelijk heden en beperkingen op het bord heb ben. In navolging van Tang werd 'Redline' uitgedacht. Op de speelgoedbeurs scho ven kinderen de wijzers van Tang aaneen zodat via de stenen een lijn ontstond. Redline werd daarmee een domino-spel waarbij de cijfers werden vervangen door lijnen. Wie het laatst aanlegt heeft gewon nen. Hobby Het fabriceren van de twee spelletjes heeft het tweetal naar schatting 10.000 gulden gekost. Bedrijfsmatig is deze hob by ondergebracht in de firma Cobrain Denkspellen. De inkomsten uit verkoop bedragen inmiddels zo'n 20.000 gulden. "Maar ja, je moet rekenen dat we ook briefpapier hebben moeten laten druk ken, reiskosten maken voor de presenta tie van de spelen. Netto spelen we onge-- veer quitte". Denkspelen, weet Schouten, worden geassocieerd met het Verre Oosten. Met landen als China en Japan. Voor het imago kreeg het eerste spel dan ook een Oosterse naam mee. Zoals een rechtge aarde ondernemer betaaipd, wordt voor zichtig getracht de spelen ook op de Oos terse markt te lanceren. "We geven ze aan kennissen mee om als relatiegeschenk te gebruiken. Maar vervolgens horen we er weinig meer van". "Onze gedachte was, als wij het een leuk spel vinden, dan zijn er vast nog wel 1000 anderen te vinden die het ook aardig vinden", is simpel uitgedrukt de bedrijfs filosofie van de firma Cobrain. Alle be roemd geworden spelen zijn immers uit een mengeling van verveling en behoefte aan iets nieuws ontstaan. Voor alle zekerheid mocht de con current er een markt voor zien zijn de namen van de twee spelen beschermd. Patent op het idee, is niet aangevraagd. Te duur. "Bovendien", zegt Schouten, "zijn wij er niet bang voor dat iemand er mee aan de haal gaat. Als het bij ons re gent, zal het bij de ander ook wel druppe len". maar veel meer aan een goede oost-ver binding met bijvoorbeeld Keulen. Want Nederland is economisch gezien een pro vincie van Duitsland". Schiphol Alleen dan zullen bedrijven zich vestigen in de omgeving van Leiden en Alphen aan den Rijn. Het gaat dan vooral om drie soorten ondernemingen, die zich willen koesteren in de uitstraling van de lucht haven. Allereerst willen vooral verkoop- bedrijven een kantoor hebben op een plaats, vanwaar zij snel door Europa kun nen reizen om hun produkten aan de man te brengen. Daarnaast zijn er de distribu tie-bedrijven die graag hun goederen ver voeren vanaf een plaats die niet ver van de luchthaven is. En dan zijn er nog de 'assemblage'-bedrijven die onderdelen krijgen aangevoerd uit andere delen van de wereld, vooral de Derde Wereld en Oost-Europa. Lambooy: "Daarnaast kan er natuur lijk een verschuiving plaatsvinden. Een bedrijf zet een verkoopkantoor bij Schip hol neer om de kat uit de boom te kijken in Europa. Vervolgens besluit dat bedrijf om er ook maar een distributie-centrum neer te zetten en uiteindelijk vestigt dat bedrijf er ook nog een assemblagebedrijf om alles bij elkaar te hebben." Die ontwikkeling is niet alleen toe komstmuziek. Uit een onderzoek van een Nijmeegs adviesbureau bleek twee jaar terug dat maar liefst 83 procent van de be drijven die zijn gevestigd in de Leidse re gio op een of andere manier een band hebben met Schiphol. Ruim een kwart van de bedrijven heeft klanten bij Schip hol en meer dan de helft laat zijn perso neel van de luchthaven gebruik maken. Bijna 40 procent verzendt goederen via Schiphol en hetzelfde percentage ont vangt goederen. Ongeveer 5 procent van de bedrijven heeft zich gevestigd om de aanwezigheid van Schiphol. Achtergebleven Deze cijfers wekken ten onrechte de in druk dat de Leidse agglomeratie sterk profiteert van de groei van Schiphol. Ter wijl de luchtvaart de Haarlemmermeer, Amsterdam en Utrecht tot grote bloei heeft gebracht (de economische groei ligt daar ver boven het nationale gemiddel de), is het zuidelijke gedeelte van de Gou den Driehoek echter achtergebleven. Lambooy: "In de jaren tachtig zijn er in verschillende steden enorm veel kanto ren gebouwd in een soort inhaalrace na de recessie behalve in Leiden. Om een voorbeeld te geven: de afgelopen jaren fuseerden vele advocaten- en accoun tantskantoren, die hun hoofdkantoor in Leiden hadden kunnen neerzetten. Dat is niet gebeurd, de golf van kantorenbouw is voorbij en Leiden heeft zijn kans ge mist". De oorzaak ligt volgens Lambooy in de houding van de gemeenten in de regio en het beleid van de provincie Zuid-Hol land, die de regio niet erg aantrekkelijk hebben gemaakt voor bedrijven. "De bin nenstad van Leiden is onderontwikkeld, waardoor veel winkels uit het hart zijn weggetrokken. Dat kun je ook aflezen aan de huren die er relatief laag zijn. Er was tot voor kort ook weinig ruimte voor kantoren. Verder zijn en er zijn nogal wat vervoersproblemen: wie met de trein aankomt heeft moeite van het station in de binnenstad te komen". "Daarnaast zijn de verbindingen van Alphen aan den Rijn met Utrecht en met Schiphol slecht. Werknemers van bedrij ven op Schiphol moeten in Alphen vaak de taxi nemen; dat kost natuurlijk schat ten. De overheid heeft daar weinig aan gedaan. De aandacht is altijd gericht ge weest op Den Haag en Rotterdam, terwijl de enorme mogelijkheden voor Leiden en zeker ook Alphen zijn onderschat". Schakelgebied Volgens Lambooy heeft Leiden echter een nieuwe kans om alsnog die 'enorme mogelijkheden' uit te buiten. Amsterdam breidt zich uit in zuidelijke richting via Amsterdam Zuidoost, Amstelveen en Hoofddorp. Bovendien is de kantoren- markt nu wel even ingezakt, maar komt er in de jaren negentig volgens Lambooy een nieuwe golf. "Ik zie voor de regio Lei den een enorme potentie in de zakelijke dienstverlening. Advocatenkantoren bij voorbeeld zijn heel goed op hun plaats in een stad waar al veel advocaten zijn ge vestigd". De regio kan dan ook het 'schakelge bied' worden die het in potentie al lang is. Lambooy: "Neem bijvoorbeeld Heine- ken. Het concern had een brouwerij in Rotterdam en één in Amsterdam en uit eindelijk kwam de hoofdvestiging er pre cies tussenin: in Zoeterwoude. Veel be drijven kunnen op den duur besluiten zich op die manier te vestigen". Om dat te bewerkstelligen moet er wel een echt 'actieplan' komen. Het samen raapsel van winkels moet worden omge bouwd tot een echt winkelcentrum. Het verkeer moet worden gestroomlijnd: "Kleinere bussen met een hogere fre quentie in de binnenstad van Leiden". En Alphen aan den Rijn moet worden vastgeknoopt aan Schiphol: "Ik ben er ei genlijk wel voor om de oude spoorlijn van Alphen aan den Rijn naar Amstel veen weer aan te leggen. Die lijn is geloof ik rond de Tweede Wereldoorlog opgehe ven, maar de dijkwallen liggen er groten deels nog". Om aan het actieplan ook nog wat daadkracht te koppelen moeten de gemeenten Oegstgeest, Leiderdorp, War mond, Voorschoten en Zoeterwoude bij Leiden worden getrokken. "Het is vreemd dat dit nog niet is gebeurd, want eigenlijk vormen die gemeenten al één geheel. De bestuurlijke versplintering is niet erg effectief bij het aanpakken van de problemen". Kennisproduktie Die versplintering is volgens Lambooy ook één van de heel zwakke punten van de economie in de regio. Daarnaast is ook de grote binnenstad (de tweede na Am sterdam) heel lastig voor het verkeer en de vestiging van bedrijven. Bovendien is de bevolking gemiddeld niet al te rijk. De industrie omschrijft Lambooy als 'tradi tioneel'. "De term 'traditionele industrie' kan betekenen dat de industrie zelf oud is of dat de produktietechnieken ouder wets zijn. Staalproduktie is een oude in dustrie, maar de verwerkingsprocessen bij Hoogovens zijn nieuw. Wat ik weet van Leiden is dat er vooral veel fabrieken zijn verdWenen en dat er niet veel is bijge komen aan industrie. Ook de technologi sche ontwikkeling is niet erg groot". Lambooy wil overigens niet al te te ne gatief zijn. "Op veel plaatsen is de stad Leiden heel fraai vernieuwd". Volgens Lamböoy zijn er nog meer sterke punten in de vorm van de universiteit en het aca demisch ziekenhuis. "Er kan hier nog veel gedaan worden aan 'kennisproduk tie'. Het bio-sciencepark met de biotech nologie is daarvan een goed voorbeeld, al zitten daar nog niet veel grote bedrijven. Daarnaast is Leiden met zijn universiteit ideaal voor het organiseren van interna tionale cursussen en bijvoorbeeld con gressen. Maastricht heeft een prachtig congrescentrum, dus waarom zou Lei den niet zo'n centrum kunnen bouwen". Aandeel van de Schipholwerkers in de afhankelijke beroepsbevolking per GAB-rayon in de Rijn- en Bollenstreek, 1985 GAB-rayon Schiphol Afhankelijke Aandeel Schipholwerkers in werkers beroepsbevolking afh. beroepsbevolking Alphen a.d. Rijn 1.690 39.350 4,3 Leiden 936 85.750 1,1 Lisse 822 33.750 2,4 Rijn- en 3.448 158.850 2.2 Bollenstreek Bedrijven met Waarvan: Schiphol Schiphol relatie niet-Schiphol gebonden gebonden Regio Bollenstreek 39,5 29,4 10,1 Rijnstreek West 28,8 17,5 11,3 Rijnstreek Oost 34,0 21,2 12,8 Sector Agrarische 37,4 21,3 16,1 Industrie 36,2 22,1 14,1 Bouw 7,2 5,3 1.9 Handel/horeca 50,6 33,2 17,4 Transport 49,0 19,7 6.9 Dienstverlening 26,6 19,7 6,9 Totaal Bedrijven 33,2 21,7 11,5

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35