'Even Noordwijkbellen' 'Ze bellen zó een ander uitzendbureau' 'Morgen zijn we groter, en groter' VHIJDAG lé NOVEMBER 1Ó90 Terwijl de industrie afstierf en grote fabrieken verdwenen met hun in blauwe overall geklede arbeiders, kwamen de kantoren tot grote bloei. In Leiden en omgeving was de opkomst van de 'witte boorden' des te sterker, doordat de universiteit en het academisch ziekenhuis hooggeschoolden voortbrachten en aantrokken. Deze ontwikkeling is af te lezen aan de spectaculaire groei van een aantal ondernemingen in de regio, die zich toeleggen op bijvoorbeeld automatisering, onderzoek en zakelijke dienstverlening. De portretten van het uitzendbureau Luba, de verzekeraar Zilveren Kruis en het computerbedrijf Infotheek vormen een willekeurige selectie van bedrijven die uitsluitend hun razendsnelle opkomst gemeen hebben. NOORDWIJK Het bedrijf bepaalt sinds vijfjaar zeer nadrukkelijk de entree tot de bloemenbadplaats. Het half afgemaakte, blauwkleurige kruis ontgaat geen bezoeker van Noordwijk. En toch is er niemand in Nederland die bij een variatie op een populaire reclamezin 'En nu even Noordwijk bellen' denkt aan 's lands grootste particuliere ziektekostenverzekeraar. Zilveren Kruis. De benadering is kennelijk wat minder schreeuwerig, maar getuige de onstuimige groei van de afgelopen jaren niet minder effectief. - Zilveren Kruis wil zich graag als Noordwijks bedrijf profileren. Het door Hans Jacobs Zilveren Kruis wil zich graag als Noord wijks bedrijf profileren. "We hebben een sterke band met Noordwijk opgebouwd, maar we moeten in de komende driejaar bekijken of we hier in de toekomst kun nen blijven. Het bedrijf groeit nog steeds en iedereen moet een plek hebben om te werken", legt pr-hoofd Klaas Bruintjes uit. Vorige maand nog opende hoofddi recteur P. Overmars aan de Losplaats- weg een dependance van het hoofdge bouw. De spreiding over verschillende ge bouwen is geen goede zaak, vindt Bruin tjes "De oplossing is nieuwbouw. Door het gebouw aan de Losplaatsweg hebben we weer even speelruimte, maar het is na tuurlijk efficiënter om zo veel mogelijk onder één dak onder te brengen. We gaan er in principe vanuit dat die nieuwbouw in Noordwijk komt, maar we zitten er niet aan vast. Er moet wel ruimte zijn", zegt de voorlichter. Het 'hart' van het bedrijf staat overi gens ook apart van de rest. In het miljoe nen kostende computercentrum aan de 'overkant' van de Van de Mortelstraat wordt dag en nacht in ploegendienst doorgewerkt. Noodaggregaten moeten er voor zorgen dat het werk ook bij het uit vallen van stroom door kan gaan. Op de computers zijn in het hele land meer dan 700 terminals aangesloten. Sinds twee weken geleden zijn dat er tijdelijk wat minder, omdat inbrekers bij Eurocross voor 50.000 gulden aan personal compu ters hebben weggehaald. Voor het com putercentrum gelden strenge veilig heidsregels. "De gegevens moeten na tuurlijk goed worden beschermd", aldus Bruintjes. Luba heeft heel wat overleefd LEIDEN "We hebben v regio als marktleider kunnen handha ven. Maar het wordt moeilijker. Lei den heeft verschrikkelijk veel uit zendbureaus en er komen er nog steeds bij. Je raakt een stukje markt kwijt op het moment dat die markt juist aan trekt. Dan is groeien moeilijk". Voor Rob Mantel, directeur van de 'Leidse' uitzendgroep Luba Uitzend Buro, is het vanzelfsprekend dat Luba zich de afgelopen 22 jaar een vaste plaats op de markt heeft veroverd. "We hebben heel wat uitzendondernemingen over leefd", weet hij. i deze hechte banden een 'voorsprong' heeft op Luba werkt met de 'groten' in de regio: zendkrachten. De uitzendbranche heeft daar zijn grote groei aan te danken en te gelijkertijd werden de uitzendbureaus ook maatschappelijk geaccepteerd. Voor uitzendkrachten is er een cao, die na een bepaalde tijd werken een 'garan tiesalaris' biedt. "De uitzendkracht is ook lang niet zo 'vogelvrij' als wel wordt gedacht. Door langere tijd te werken worden net zo goed rechten opgebouwd. Uitwassen worden op die manier uitge bannen. De uitzendbranche werkt regu lerend", aldus Mantel, die ook vice-voor- zitter is van de Algemene Bond van Uit zendondernemingen. Luba is contractspartner met het ge westelijk arbeidsbureau om langdurig door Hans Jacobs Groei Luba zelf heeft de economische terug slag in de jaren zeventig met een flinke afslankactie doorstaan. Dit jaar zijn de De komende jaren zal het niet makke vleugels weer nadrukkelijk verder uitge slagen met het in gebruik nemen van vijl nieuwe panden. Met achttien vestigin gen in zestien plaatsen hoort Luba bij de grootste onder de 'regionale' uitzendbe- drijven. "Landelijk zitten we bij de eer ste vijftien, maar dan wel als veertiende of vijftiende", zegt Mantel eerlijk. Luba heeft haar wortels in Leiden en profileert zich ook nu nog graag als Leid se onderneming. De band met de Sleu telstad moet blijken uit steun voor de Leidse basketballers en voor de Jazz- week. "Leiden hoort bij Luba. Het past niet bij ons om in een kantoorgebouw in Leiderdorp te gaan zitten. We hebben een grote affiniteit met Leiden en met de typisch Leidse mensen. We willen in deze stad ons gezicht laten zien", betoogt Mantel. Bij de opening van het nieuwe pand aan het Kort Rapenburg merkte lo co-burgemeester Joop Walenkamp op dat Leiden 'zuinig' moest zijn op dit soort ondernemingen. "Soms kijken we wel eens te veel naar bedrijven van bui ten", aldus Walenkamp. Luba is desondanks niet in Leiden blijven zitten. De uitbreiding is steeds gezocht aan de rand van het werkgebied. Vanuit Leiden naar Alphen, en zo ver der. naar onder meer Lisse. Rijnsburg. Katwijk, Hoofddorp en Leiderdorp. Het net werd dit jaar verder verfijnd met ves tigingen in Noordwijk en Voorschoten. "Misschien dat we in de toekomst ook naar Sassenheim en Hillegom gaan. Een dicht net in ons eigen gebied zorgt een beter wervingsapparaat", Mantel. Hij denkt dat Luba met nami Leiden door $e vroege start (1978) Heineken, Shell, DHL, Blokker, Ouwe- werklozen aan de slag te helpen. Daar- hand in Katwijk, alle ziekenhuizen, de naast gebruiken bedrijven uitzendbu- Flora, VBA, Endegeest. Wekelijks zijn er reaus ook steeds vaker voor de werving bij zo'n 500 bedrijven in het gebied, dat van personeel. Voor een veiling of een zich uitstrekt van Spijkenisse en Capelle bedrijf in de havens met seizoenspieken aan den IJssel tot Schiphol en Aalsmeer, worden arbeidskrachten gezocht en ge- door tussenkomst van Luba mensen als selecteerd, vervoerd, gekleed en zelfs op- uitzendkracht aan het werk. Aan het ein- geleid. De groep heeft een coördinator de van de zomer zijn daar ook grote groe- bij zich, zodat ook op de werkvloer af- pen studenten bij. Luba regelt voor stu- spraken kunnen worden gemaakt, dentenverenigingen in het hele land de x^npiniinf zogenaamde werkweken. Daar verdie- J^neipuill. nen de aspirant-leden van de clubs geld Essentieel is dat uitzendbureaus kunnen voor hun vereniging. inspelen op de vele wijzigingen in de so ciale wetten. Bedrijven laten de uitzend bureaus de salarisadministratie voor de tijdelijke werknemers voeren en lopen lijk worden om verder te groeien. Uit- niet het risico fouten te maken. Dat risi- zendbureaus zijn 'in', maar de markt co blijft voor rekening van het uitzend- krimpt. Er is wel voldoende aanbod aan bureau, dat voor iedere uitzendkracht werk, maar er zijn niet genoeg geschikte aan het bedrijf een opslag berekent, arbeidskrachten om voor te bemiddelen. Daar ligt voor de toekomst een knel- Bedrijven nemen meer mensen in vaste punt. Voor bedrijven worden de marges dienst. "Dat is goed voor de uitzend- kleiner. Overal zijn de kosten opgelopen, krachten en onze opdrachtgevers, maar terwijl de winsten teruglopen. De eerste dat maakt het voor ons moeilijk", stelt reactie is dan om de kosten te beperken Mantel vast. en uitzendkrachten niet langer in te zet- De tijd dat uitzendbureaus zich aan de ten dan nodig. Voor een uitzendbureau rand van de arbeidsmarkt bevonden is wordt het echter pas interessant als een duidelijk voorbij. Dagelijks verdienen uitzendkracht langer dan een paar we- 125.000 mensen door bemiddeling van ken bij hetzelfde bedrijf werkt. De kos- een uitzendbureau hun boterham. Een ten worden dan pas terugverdiend. "We derde deel houdt op den duur aan dat moeten sneller en efficiënter gaan wer- werk een vaste baan over, anderen doen ken. Het rendement moet omhoog. Op- ër ervaring mee op die in een later stadi- drachtgever en uitzendkracht wachten um tot vast werk leidt. Voor weer ande- niet ren is uitzendwerk een welkome onder- op", breking van andere bezigheden. "Tien procent van de Nederlandse bevolking Die bellen een ander bureau Zilveren Kruis behoort tot de grootste werkgevers van de kustplaats. De ge meente gaf onlangs bij de algemene be schouwingen een interessant overzicht van het aantal werknemers in de verschil lende bedrijfstakken. De momentopna me dateert van mei 1988, maar geeft een aantal opmerkelijke cijfers te zien. Van de 8400 in Noordwijk werkzame perso nen hebben er bijna 4000 een baan bij ge meente, onderwijs en andere 'dienstver leners'. Handel en horeca komen met ruim 1900 werknemers op de tweede plaats, gevolgd door 'bank en verzekeringswe zen' met 916 employees. Het hoofdkan toor van Zilveren Kruis neemt daarvan met 510 werknemers het leeuwedeel voor zijn rekening. Op de 26 regio-kantoren van het verzekeringsbedrijf werken nog eens 350 mensen. Noordwijk mag dus wel zuinig zijn op Zilveren Kruis, dat in 1972 in een nu nog tot het complex behorende villa met twaalf man aan de slag ging. Het huidige, beeld bepalende hoofdgebouw dateert uit 1985. Dat jaar ook werd Zilveren Kruis door een fusie met VGCN uit Utrecht de grootste ziektekostenverzeke raar van Nederland. Het aantal verzeker den bedroeg vorig jaar 635.000. Het is zelfs meer geweest. Toen de vrijwillig verzekerden enkele jaren terug het zie kenfonds moesten verlaten, gingen 700.000 mensen gedwongen op zoek naar verzekeraar. Zilveren Kruis wist er daarvan niet minder dan 200.000 binnen te halen. De laatste twee jaar zijn er zo'n 62.000 weer 'vertrokken'. "Dat cijfer baart ons geen zorgen", zegt Bruintjes. Hij verklaart de daling uit na tuurlijk verloop ("Er gaan natuurlijk ook mensen dood") en vertrek naar de con currentie. De groei zit in het aantal collec tieve contracten van bedrijven. "De koek is zo'n beetje verdeeld. Mensen verande ren niet zo snel van verzekering. Ook de verhouding tussen ziekenfonds en parti culiere verzekering is stabiel. Wat dat be treft voorzie ik niet zoveel groei". Dure groep Wat wel groeit zijn de activiteiten van de 'Zilveren Kruis Groep'. Bij het concern behoren acht werkmaatschappijen. Het ziektekostenverzekeringsbedrijf is het oudste (sinds 1949) en het grootste onder deel. De Groep als geheel boekte vorig jaar bij een omzet van bijna 1,1 miljard gulden een positief resultaat van 43,5 mil joen gulden, waarvan 41 miljoen op het conto kwam van 'Zilveren Kruis Ziekte kosten'. Een jaar eerder was dat nog 4,2 miljoen. Het grote verschil zit in een betere be heersing van de kosten en maatregelen van de minister. De tekorten op de zoge naamde StandaardPakketPolis sterk lijkend op het ziekenfondspakket voor particulier verzekerden van 65 jaar en ou der worden sinds vorig jaar omgeslagen over alle particulier verzekerden in Ne derland. De ouderen vormen voor iedere verzekeraar een 'dure groep'. De lande lijk vastgestelde maandpremie is niet kostendekkend. 'Poolen' van de tekorten betekent dat de verzekeraars beter uit de kosten komen. Vandaar het gunstige re sultaat. Alarmcentrale Zilveren Kruis is overigens een instelling zonder winstoogmerk. Als er geld over blijft dat is voor een gezonde bedrijfs voering uiteraard noodzakelijk wor den de premies aangepast, de reserves aangevuld of worden nieuwe investerin gen gedaan. Zoals bijvoorbeeld bij Alarmcentrale EuroCross. Volgens het bedrijf de grootste medische alarmcen trale van Nederland en België. Deze zomer kwam er een een nieuwe centrale in Meise, onder de rook van Brussel. En hoewel de NMB Postbank als klant is afgevallen (die roept nu de hulp in van ANWB en Unigarant) werd vorig jaar toch 13.579 keer een beroep gedaan op de centrale, die inmiddels meer dan 16 miljoen aangesloten leden telt. Zes mil joen daarvan zijn te vinden in België. Het is de bedoeling dat er een heel netwerk van filiaal-alarmcentrales komt, zodat aan vakantiegangers in nood nog sneller hulp kan worden geboden. De komende jaren wil Zilveren Kruis gaan samenwerken met een buitenland se ziektekosten verzekeraar. Een besluit hierover wordt dit of volgend jaar geno men. De activiteiten van de afdelingen Schade- en Levensverzekeringen wor den uitgebouwd. De nieuwbouw aan de Losplaatsweg zal snel te klein zijn. LEIDEN Het hoofdkantoor van Infotheek wil nadrukkelijk een modern gebouw zijn, met de blauwspiegelende gevel en de glazen hal zonder een plafond. Het gebouw van het Leidse computerbedrijf toont vooral hoe gauw een kantoor te klein kan zijn, nu eerder dan verwacht op het dak twee verdiepingen worden gestapeld. De onbegaanbare trappenhuizen, de niet uitgerolde tapijten, het geraamte van het plafond, de kabelhaspels en de uitgestrekte betonnen vloer die nog met wandjes moet worden verknipt tot werkkamers, vertellen één verhaal: groter, groteren groter. door Karei Berkhout In de negen jaren dat het au tomatiseringsbedrijf bestaat is de naam Infotheek vrijwel sy noniem geworden met het be grip 'groei'. Niet alleen veran derde in korte tijd Kleinduim pje (eenmansbedrijf) in een reus met een voor 1990 treft de groei de verwachting. In 1985 ging Infotheek uit van een groei met 30 procent en dacht voorlopig toe te kunnen met de kantoorruimte. Nu is Infotheek echter al ruim 50 procent groter en moet het kantoor worden uitgebreid. In 1986 zei directeur Van Leenen nog tegen het Leidsch Dag blad: "Als ik de moed, het geld en de tijd had, dan zou ik met dit bedrijf een omzet van één miljard kunnen realiseren". Maar dat deed hij niet, zei hij. Nu zegt Van Leenen, die nog zich in de advertenties voor wat onwennig loopt door de met: "Mijn naam is Van nieuwe kantoorruimte, "op Leenen. Ik ben directeur van den duur toe te willen" naar Infotheek". Er stond bijna: een omzet van 1 tot 2 miljard "Infotheek, dat ben ik", gulden per jaar in Europa. Van Van Leenen zegt nu over die pak lijkt inderdaad ten grond- Leenen: "Laat ik een eenvou- persoonsgerichte reclame- slag te liggen aan het succes, dig rekensommetje maken. In boodschappen: "We wilden De grote fabriekshal (nu al de grote landen Engeland, geen advertenties, waarbij de bouwd op Frankrijk en Duitsland ten we een paar honderd mil- baar zou zijn. Het reclamebu- joen omzetten: dat is al een reau heeft het zich gemakke- campagne stelde Van Leenen schien alleen minder fouten dan anderen". Het vermijden van fouten, de aandacht voor het detail en miljard. Dan heb je nog paar kleine landen met zeg mijn eigen bedrijf te laten pre- maar 100 mihoen gulden en senteren. Anderzijds zijn suc- dan ben je er al bijna". cesvolle bedrijven ook werke- i verdere groei) het bedrijf inwissel- doet uiterst professioneel aan in de computerbranche, die door de snel groei vaak nog het lijk gemaakt door toen mij amateuristische karakter heeft een informatiseringsdes- kundige die van zijn hobby zijn werk heeft gemaakt ii veranderd in de lijk ondenkbaar zonder een lei- kantoortje. Bij Infotheek korte tijd dat Infotheek be- der, die staat? Van Leenen: "Om te kan geven", groeien heb je geld nodig en Van Leenen wil goed management. Geld heb- hand af organisatie élan ken vooral commercieel inge stelde mensen en geen afge- langzamer- studeerden in de informatica heeft wel eens via een uitzendbureau ge werkt", geeft Mantel aan. Flexibel Uitzendarbeid is in veel beroepssectoren gemeengoed geworden. Artsen, postbo des, slagers, fysiotherapeuten en journa listen worden op tijdelijke basis 'uitge leend' of 'ingehuurd'. Bedrijven hebben geleerd van de recessiejaren, toen er veel personeel op straat werd gezet en onder nemingen met een minimale bezetting verder gingen. Dat leidde tot een andere benadering van het werven van perso neel. De arbeidsinzet werd flexibeler ge- meent maakt en afgestemd op pieken in de pro- duktie door het gebruik van bijvoor beeld parttimers, oproepkrachten en uit- wachte omzet van 450 miljoen ben we nu, sinds we aan de Van Leenen/Infotheek. "Nu gulden (en ongeveer 500 werk- beurs zijn genoteerd. En in- zouden we ons niet nemers), ook leek Infotheek middels heb ik het zelfvertrou- zich meer dan menig ander be- wen gekregen dat ik een zo drijf te vereenzelvigen met de grote onderneming kan lei- 'groei op zich'. Bij persconfe- den". Hét antwoord ligt dus in de twee-eenheid ("Die kunnen te veel renties toont de directie eindeloze reeks dia's met sta tistieken van de omzet va verschillende afdelingen, de omzet per werknemer, de marktgroei, meestal presenteren. Ik blijf zelf finan cieel woordvoerder, maar het woordvoerderschap voor de verkoop en voor de techniek wordt nu gedaan door de twee Van Leenen zelf. dê Leider an Het is opmerkelijk hoe Van 'an Leenen het beeld van Info- ragen er- theek in de buitenwereld over- "Toen ik beg lucht met lichtblauwe staaf- heerst, alsof het succes van In- stond er nog nergens een com- diagrammen en rode parabo- fotheek uitsluitend is te dan- puter. Nu zijn heel veel bedrij- len. In het jaarverslag zit stee- ken aan het 'Fingerspitzenge- ven geautomatiseerd, terwijl vast een pak papieren met ta- fühl' van de oprichter/direc- ook veel bedrijven nog aan het bellen in zwart-wit, vol voor- teur. In de financiële pers figu- automatiseren zijn of al weer spellingen over verwachte reert Van Leenen veelvuldig bezig zijn met het vervangen groei uitgesplitst naar afdelin- en behoort hij tot de onderne- van oude comp gen: morgen zijn we weer gro- mers van het type Van den nieuwe. De markt ter. Nieuwenhuyzen, dé befaamde groeid en wij zijn meege- En morgen is de Infotheek opkoper van metaalbedrijven, groeid. De Infotheek is niet zc weer groter, en heel vaak over- In een twee jaar oude reclame- heel uniek. s"). En het logo met de in el kaar gedraaide pijltjes ("Uit wisseling van informatie") is bijvoorbeeld ook goed door dacht. Van Leenen heeft de ambitie toonaangevend en gezag- mede-directéuren". zegt Van hebbend te zijn in de compu- Leenen. terbranche. ("Dat mensen die iets van de bedrijfstak willen weten, vooral ook naar ons toe jaren begon, komen met vragen"). Dat lijkt nu al aardig te zijn gelukt. Toen'Van Leenen de naam In fotheek verzon, dacht hij aan een "bibliotheek voor informa tie over automatisering". In middels denken veel mensen oude computers door bij het horen van de naam Info theek aan een zelfstandig naamwoord en inderdaad een soort bibliotheek, maar dan maken mis- anders.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 34