De trek naar liet oosten Van Gend en Loos: na de spits Verstopping en omwegen snijden af van de 'motor' Glazen kantoorstad? Niet bij Hillegom LEIDEN De Rijnstreek en de Bollenstreek kunnen hun kaarten het beste zetten op de weidse economische perspectieven van Amsterdam en de Haarlemmermeer, vinden deskundigen. Alleen hoe komt een werknemer uit Alphen aan de Rijn op Schiphol? Hoeveel omwegen moeten worden gegaan voor de Hillegommer in Amstelveen zit? Het antwoord ligt in de aanleg van meer wegen, vindt de Kamer van Koophandel, en desnoods wordt de Heilige Koe van het Groene Hart daarvoor geslacht. Het antwoord ligt in de aanleg van spoorbanen, vinden de Nederlandse Spoorwegen. Een overzicht van de verkeersknelpunten in de Leidse regio en mogelijke oplossingen: als alle wegen maar leiden naar Schiphol. In Frankrijk kapen Grenoble en Lyon de grote vissen weg voor Parijs. In Duits land neemt 'booming' Beieren de plaats in van het Roergebied. Een hoge snel heidstrein voor goederen tussen het noorden en zuiden van Duitsland legt de havenstad Hamburg 'in feite in Beieren'. Dat is de Trek naar het Zuiden, die vol gens enkele deskundigen zichtbaar wordt in Europa. door Jeroen Dirks De omstreden theorie van de 'Sehn- bucht nach dem Süden' spreekt aan bij de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland in Leiden. Ze verwachten daar dat Rotterdam z'n positie als groot ste havenstad van de wereld kwijtraakt wanneer het Roergebied ten dele wegvalt 'als afnemer. De hogesnelheidstrein voor goederen tussen Hamburg en Stuttgart, waaraan nu hard wordt gewerkt, doet de rest. "Rotterdam is z'n achterland dan in ieder geval ten dele kwijt", stelt A. Berk hout, voorzitter van de Kamer. De al dan niet denkbeeldige lezing van de 'trek naar het zuiden' leidt vrijwel au tomatisch tot de conclusie dat de regio Leiden zich op de noordvleugel moet richten en dan vooral op Schiphol en Amsterdam. En wie de huidige stand van zaken bekijkt, kan niet anders dan con stateren dat die ontwikkeling al gaande is. Bewust of niet, steeds meer onderne mers zien de regio Leiden als meest 'zui delijke ring van Schiphol'. Motorfunctie Als het aan de Kamer van Koophandel ligt, wordt de 'motorfunctie' die Schiphol kennelijk nu al heeft voor de regio, ver der ontwikkeld en uitgebuit. Ruimte ge noeg, zowel in Alphen aan den Rijn als in Leiden. Bij de Kamer is al eerder de pro vocerend bedoelde stelling ter tafel ge bracht dat het Groene Hart van de Rand stad daarbij vooral niet 'heilig' moet zijn. Het Groene Hart is immers helemaal niet groen maar een gebied dat wordt door sneden door wegen en voor een groot ge deelte in gebruik is als akker of weide. Wie in plaats daarvan een paar gebie den echt groen maakt, bijvoorbeeld door hier en daar bossen aan te planten of de Nieuwkoopse Plassen tot beschermd ge bied aan te wijzen, doet echt wat voor de natuur, zo redeneert de Kamer. Een paar efficiënt aangelegde wegen zouden dat nieuwe Groene Hart ontlasten en tegelijk rechtstreeks kunnen leiden naar een reeks nieuwe bedrijventerreinen. Het spreekt voor zich dat die wegen allemaal naar Schiphol moeten leiden. Wat dat betreft gaat de meeste aan dacht uit naar de provinciale weg S7. Die tweebaansweg tussen Alphen en de A4 (richting Schiphol en Amsterdam) loopt nu ter hoogte van Leimuiden volkomen vast. Vrachtauto's, bussen, woon-werk- verkeer raken daar elke ochtend en elke middag verzeild in een Gordiaanse knoop. Wie kan, zoekt sluipwegen. Door het 'Groene Hart', zo laten voorstanders van een snelle verbreding van de S7 we ten. Ze pleiten dan ook voor een verdubbe ling van de S7, efficiënter kan het niet en de aantasting van het gebied om de weg heen hoeft niet groot te zijn. Om de weg te ontlasten van woon-werkverkeer dat er Wegnummer Aansluiting S2/S7 op rijkswegen Verbinding Bollenstreek-A4; Alphense regio-A4 Knelpunt Ontbreken aansluiting in zuidelijke richting Stadium uitvoering Wegnummer S7 Leimuiderbrug Verbinding Alphen-Schiphol Knelpunt Te geringe capaciteit en brug frequent open Stadium uitvoering 1988 verbreding en verbetering kruispunt achter brug (geen verbreding S7 zelf) Wegnummer A11 Oost Verbinding A12 - Leiden Knelpunt Gebrekkige oost-west ontsluiting Leiden- Alphen Stadium uitvoering Leiden-Alphen, 1994 gereed; Alphen- Bodegraven na 1994 Wegnummer A11 West Verbinding A4-A44 Knelpunt Gebrekkige oost-west ontsluiting binnen Leidse regio Stadium uitvoering Opgenomen in tweede fase Structuurschema Verkeer en Vervoer (uitvoering na 2000) Wegnummer Wegen van lagere orde •Verbinding Diverse Knelpunt Sluiproute-verkeer o.a. door kernen Stadium uitvoering eigenlijk niet hoort te zijn wordt op dit moment door een aantal instanties de mogelijkheid onderzocht van een railver binding tussen Schiphol en Alphen. Rare situatie Nummer twee op het lijstje is de snelweg A4 tussen Den Haag en knooppunt Bur gerveen (waar de A4 en de A44 bij elkaar komen). Problemen zijn er vooral ter hoogte van Zoeterwoude en Leiderdorp, waar de A4 op dit moment verre van effi ciënt functioneert. De verklaring is sim pel. Verkeer uit Leiden op weg naar Al phen, dus west-oost-verkeer, mengt zich daar een paar kilometer lang met het noord-zuidverkeer. Verstoppingen zijn het gevolg. Zolang de nieuwe snelweg All tussen Leiden en Alphen niet klaar is, zal die rare situatie blijven bestaan. Met de All is ook meteen het derde knelpunt genoemd. Of beter: het gebrek aan All. Nu wringt zich alle verkeer tus sen Leiden en Alphen over de Nil, de Rijndijk die dwars door de bebouwde kom van Hazerswoude-Rijndijk gaat. In de vakantieperiode gaat het net, de rest van het jaar helemaal niet. Het komt gere geld voor dat er op de Nil een file staat van veertien kilometer. Toch wordt er ge werkt aan het alternatief, de snelweg Al 1. Het zan'dlichaam is klaar. Wegarbeiders zijn druk aan het werk. Het wil echter maar niet lukken met die All. Directeur De Vos van Esveha Rijam in Alphen herinnert zich nog dat LEIDEN De afdeling economische zaken van de gemeente Leiden stuurde te elfder ure nog een uitnodiging voor een gesprek: of Van Gend en Loos toch geen kans zag in Leiden te blijven. Niet dat er nog veel mogelijk was. Regiomanager H.B. Donkers: "We hebben zelfs nog voorgesteld op het terrein van de vuilverbranding te gaan zitten. Maar ook dat was niet mogelijk". Dus verhuist de regiovestiging van Van Gend en Loos (95 werknemers) dit weekeinde naar Alphen aan den Rijn. De onzekerheid rond de aanleg van een snelweg tussen Leiden en Alphen wordt op de koop toegenomen. door Jeroen Dirks Donkers benadrukt dat Van Gend en Loos liever in Leiden was gebleven. Het beleid van de Nedlloyd-dochter is erop gericht met de 22 regio-vestigingen in het belangrijkste bestelgebied te zitten. In de regio Leiden, ruwweg begrensd door Hoofddorp in het noorden en Bodegra ven in het zuiden, is dat Leiden zelf. De huidige vestiging aan de Haagweg is ech ter veel te klein en uitbreiding is onmoge lijk. Bovendien zorgt het laden en lossen, dat voornamelijk 's nachts gebeurt, voor te veel overlast. Donkers: "We werken met heftrucks en zo. Het maakt allemaal te veel kabaal". Vandaar dat we zijn uitgeweken naar ons tweede bestelgebied in Alphen aan den Rijn", aldus Donkers. Gekozen werd voor de Antoni van Leeuwenhoek weg in Alphen. En dat levert veel ruimte op. In plaats van de huidige 7000 vierkante me ter aan de Haagweg is vanaf komende week een stuk grond van 24.000 vierkante meter beschikbaar. De manoeuvreer ruimte voor de grote wagens is daarmee flink uitgebreid. In principe moet het hem tien jaar geleden werd verteld dat de snelweg 'binnen afzienbare tijd' zou wor den geopend. Bedrijven die zich nu in Al phen vestigen, krijgen te horen dat de All "waarschijnlijk voor het jaar 2000 klaar is". Wanneer de rest van de snel weg, de Al l-oost tussen Alphen en Bode graven (waar de weg aansluit op de A12 tussen Den Haag en Utrecht) klaar is, durft bijna niemand meer te zeggen. Zoals het er nu uitziet is de aangekondig de verdubbeling van de spoorlijn tussen Leiden en Alphen eerder klaar. En het nieuwe station Hazerswoude is dan al lang open. Bollenstreek Over een lijstje met problemen gespro ken. de Duin- en Bollenstreek is opmer kelijk inefficiënt met Schiphol verbon-1 den. In Hillegom kunnen ze de luchtha ven met al z'n bedrijvigheid bijna zien, maar de verbinding laat over alle smalle polderwegen te wensen over. Niet voor niets wordt dus al jaren gesproken over de S2 en de S20, de tweebaansweg die vanaf de al bestaande autoweg SI (tussen Katwijk en De Zilk) naar de A4 moet lei den en zo in een keer de Duin- en Bollen streek een goede verbinding met Schip hol geeft. Het geld voor de S2/S20 is be schikbaar, maar de provincie Noord-Hol land en de gemeente Hillegom hebben hun bestemmingsplannen nog niet klaar. Het begin van de werkzaamheden voor de weg wordt in het jaar 1994 verwacht. lukken om daar de 334 ton goederen die Van Gend en Loos nu per dag verwerkt, te doen groeien. In Leiden kunnen alleen nog expresszendingen bij Eltax worden opgehaald. Voor de klanten van Van Gend en Loos in Alphen is verhuizing goed nieuws. De zeven a acht wagens die dagelijks in het dorp bestellen zullen veel sneller kunnen werken. Maar tegelijkertijd heeft het transportbedrijf er een probleem bij, zo lang de aanleg van de snelweg All en dus een snelle verbinding met Leiden onzeker is. Het zou kunnen betekenen dat de tien wagens die dagelijks in Lei den bestellen achteraan moeten sluiten in de file op de Rijndijk. Donkers hoopt dat probleem te voor komen door de wagens met bestemming Leiden pas na de spits, tussen 9.00 en 9.30 uur 's morgens, op weg te sturen. Maar hij geeft toe dat een verlies van arbeidsuren vrijwel onvermijdelijk is. "Over die All zou je in tien minuten naar Leiden kun nen. Dat lukt over de huidige weg tussen Alphen en Leiden natuurlijk nooit. En als de auto's een half uur stilstaan, iets dat nu gemakkelijk kan gebeuren, dan is dat kostbare tijd. Ik denk dat de Al 1 ons zo'n 10 tot 15 werkuren per dag scheelt", stelt Donkers. Of een distributiecentrum, zoals minis ter Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) zich dat voorstelt aan de rand van Leiden, veel oplost, betwijfelt Donkers. Bij zo'n distributiecentrum zouden de spullen in het groot moeten worden aangevoerd. Daarna kunnen ze dan in kleine auto's door de binnenstad worden gedistri- NATIONALE J STRIPPEN jf KAART ff Wel begonnen is de aanleg van de S4, die vanaf Leiden via Valkenburg naar de al bestaande SI bij Katwijk komt te lo pen. Een kwestie van voorrang geven, want hoe efficiënt de verbinding tussen de Duin- en Bollenstreek en Leiden bin nenkort ook is, de problemen aan de noordkant lijken sterker. Wie alle priori teit legt bij efficiënte verbindingen tus sen de regio Leiden en Schiphol zou de S2/S20 eigenlijk veel sneller ter hand moeten nemen. Zeker voor wie de nood kent van Akzo en C A. Welke druk weeg zwaarder, die van Alphen aan den Rijn of die van plaatsen als Lisse, Hille gom en Sassenheim? Probleem Daarmee is dan ook het probleem weer gegeven van het trekken van grote lijnen. Op de kaart alle wegen zo efficiënt moge lijk naair Schiphol laten lopen; is iets an ders dan die wegen daadwerkelijk aan leggen. En dat is weer wat anders dan het aantrekken van bedrijven. Wie makkelijk lijnen trekt ten behoeve van meer bedrij vigheid houdt bijvoorbeeld minder reke ning met woningbouw. Maar een plaats als Lisse is de laatste jaren zo volge bouwd met woningen dat eigenlijk wei nig ruimte overblijft voor meer industrie. Aan de andere kant trekt een plaats als Alphen veel bedrijvigheid van buiten aan om de sterk groeiende bevolking zo dicht mogelijk bij huis te laten werken. Stel dat het laatstgenoemde beleid lukt, dan is de verdubbeling van de S7 straks helemaal niet nodig omdat het woon-werkverkeer afneemt. Vrachtauto's alleen hebben geen snelweg nodig om op Schiphol te komen. De grote lijnen zijn snel getrok ken en dus zullen er wel steeds meer effi ciënte wegen naar de 'motor' Schiphol worden aangelegd. Maar het hoeft niet te verbazen als de theorie straks toch niet klopt. Al was het alleen maar omdat in de regio Leiden een 'trek naar het oosten' plaatsheeft. bueerd. Voordeel van zo'n centrum is dat tijdwinst wordt geboekt en dat het vrachtverkeer uit de toch al verstopte binnenstad verdwijnt. "Maar in feite doen we zoiets al", stelt Donkers. Hij wijst er op dat de aanvoer van bulkgoederen naar het regiovesti ging van Van Gend en Loos voornamelijk 's nachts plaatsheeft. Het laden gebeurt tijdens de ochtendspits. Eén bestelauto werkt vervolgens 's morgens tussen 9.15 en 11.00 uur (het moment dat het inrijver bod ingaat) 70 tot 100 zendingen af aan de winkelstraat Haarlemmerstraat. "Ik denk dat we al optimaal bezig zijn" stelt Donkers. Voor de zekerheid overweegt hij wel de komende tijd twee bestelauto's in te zet ten op de Haarlemmerstraat om eventu eel tijdverlies dat ontstaat door vertrek uit Alphen in plaats van uit Leiden te compenseren. Maar problemen verwacht hij niet, ook al omdat de auto's na de be stellingen over het algemeen rond vier uur, dus voor de avondspits, weer bij de regiovestiging zijn. Tegelijkertijd stelt Donkers dat de dis tributie nog verder verbeterd kan wor den wanneer het bestellen op "de rustige uren" kan plaatshebben. In de praktijk betekent dat dan vooral 's nachts. "Je zou kunnen werken met sleuteladressen, waar je de bestelling aflevert. Of afspra ken maken op tijd, zodat iemand dan de spullen in ontvangst kan nemen", aldus de regiomanager. "Maar voor ons is het geen probleem. Wij werken al 24 uur. We zijn gewoon open, zou je kunnen zeg gen". Wegnummer S1 Verbinding Katwijk-Noordwijkerhout Knelpunt Loopt dood bij provinciegrens Stadium uitvoering Wegnummer S2/S20 Verbinding Noordwijkerhout-Lisse-A4 Knelpunt Gebrekkige oost-west ontsluiting Bollenstreek Stadium uitvoering 1989/1990 doortrekking S20 van Nieuw- Vennep naar Lisse HILLEGOM Als alles goed gaat her openen Nederlandse Spoorwegen in na jaar 1994 of voorjaar 1995 een station in de bollengemeente Hillegom. Tussen het station en de rest van Hillegom ligt de bebouwde Wilhelminalaan, maar ach ter die huizen en bij het station is ruimte genoeg. Een glazen kantoorstad a la Hoofddorp lijkt mogelijk. "Voorlopig met", stelt wethouder Van Brummelen. Niet ver van de plek waar vroeger een station lag openen NS waarschijnlijk in 1994 een nieuw station in Hillegom. Maar ondernemers die zich warmlopen om hun hoofdkantoor in de buurt te ves tigen, krijgen (nog) geen kans. Van Brummelen: "In de buurt van het station kan parkeerruimte komen en worden voorzieningen aangelegd voor de bus. Maar voor de rest wordt de huidige agra rische bestemming gehandhaafd". Bollengrond dus. Maar kijkt Van Brummelen dan niet jaloers naar de ont wikkelingen in het nabijgelegen Hoofd dorp waar het ene na andere glazen kan toorgebouw uit de grond wordt ge stampt? "Het lonkt wel. Soms lijkt het ook wel aantrekkelijk. Maar we willen ook nog een aardig dorp blijven", stelt de wethouder. Hij wijst erop dat Hillegom zich vooral richt op bedrijven die nu al in de gemeente zijn gevestigd en niet direct behoefte heeft aan nieuwe ondernemin gen. Van Brummelen: "Aan de andere kant moeten we de werkduur van een bestemmingsplan ook niet overschat ten. Vroeger maakten we dat voor 25, 30 jaar, tegenwoordig is tien jaar lang". Wat dat betreft is dus voorlopig sprake van een 'agrarische bestemming'. Zeker is al wel dat op station Hillegom straks alleen passagierstreinen stoppen. Nederlandse Spoorwegen zijn niet van plan ook goederenvervoer vanaf Hille gom te verzorgen. Uit het onlangs gepre senteerde businessplan bleek dat NS het aantal los- en laadpunten wil terugbren gen van 77 naar 24 tot hooguit 30. De kans dat Hillegom of een andere plaats in de Bollenstreek daarbij zit, wordt door de NS-woordvoerder klein geacht. Gok in de bollentijd heeft het volgens hem geen zin om daar tijdelijk een goe derentrein te laten stoppen. "Het beleid is erop gericht dat de goederen naar een overslagstation worden gebracht", stelt hij. Waar die stations komen, kan hij nog niet zeggen. De Bollenstreek blijft dus aangewezen op vervoer over de weg. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Leiden, waar een trans portbedrijf als Van Gend en Loos zelfs zegt geen belang meer te hechten aan railvervoer. "Daar zijn we helemaal van af', zegt regiomanager Donkers in Lei den. Hij wijst erop dat wegvervoer flexi beler en sneller is en daardoor economi scher. Vervoer per trein is pas interes sant als een hele wagon volzit en als die trein een beetje in de buurt stopt. Voor vervoer per schip geldt hetzelfde in de overtreffende trap.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 32