Te laat, te vroeg en te weinig 'Dat boemelen is een crime' Geen armen in bloederige bakken Leiden wordt schoorvoetend kantorenstad VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 31 Toen halverwege de jaren tachtig overal de kantoren als paddestoelen uit de grond rezen, stond Leiden erbij en keek ernaar. Bedrijven waren na de recessie, toen geen ondernemer geld had voor een nieuw hoofdkantoor, bezig aan een grote inhaalrace. Alleen in Leiden was geen ruimte voor kantorenbouw en veel ondernemingen weken daarom uit naar andere steden zoals Amsterdam Zuidoost, de Haarlemmermeer en Utrecht. Nu de markt voor onroerend goed is ingezakt, verrijzen ook in Leiden hier en daar kantorenlokaties. Maar de vraag is of die paar terreinen genoeg zijn wanneer in de toekomst de Trein met de Grote Vaart (TGV) door Leiden flitst en Schiphol bedrijven naar de regio zal zuigen. ZOETERWOUDE - Het lijkt zo voor de hand te liggen: in een agrarische gemeen te met veel koeien vestigt zich een groot handel- en produktiebedrijf dat wel weg weet met het vee. dat uit de veilige wei landen en schuren naar het slachthuis is gebracht. Gebroeders Zandbergen BV verwerkt en verhandelt op het Zoeter- i woudse industrieterrein Grote Polder echter nauwelijks Nederlands vlees. Ruim 75 medewerkers importeren vlees uit Botswana, Nieuw Zeeland en andere delen van de wereld en exporteren dat weer naar Nederland., de VS, Duitsland en andere landen in Europa. door Eric-Jan Weterings "We hebben ons hier elf jaar geleden ge vestigd als handelsfirma", verklaart ad junct-directeur B.S.J. van Dijk, "en het Zoeterwoudse industrieterrein is daar voor een goede centrale plaats". Jaren daarvoor begonnen twee broers Zand bergen slagerijen in Beverwijk en aan de Leidse Morsweg. In de loop der jaren breidden de activiteiten zich uit tot de huidige 'complete vleesfirma', die behal ve handel ook de nodige 'bewerkingen' aan het vlees uitvoert. Kernactiviteiten van Zandbergen zijn de import van vlees uit bijna alle wereld delen, dat vervolgens aan de groothandel wordt doorverkocht. Uit Zuid-Amerika, Ierland en het in zuidelijk Afrika gelegen Botswana komt rundvlees, Australië en Nieuw Zeeland leveren lamsvlees en Oost-Europa varkensvlees. Wrang De controle op geïmporteerd vlees ge beurt op het bedrijfsterrein in Zoeter- woude. Het grootste deel van de impor ten komt via de haven van Rotterdam Ne derland binnen en wordt dan in transito vervoerd naar Zoeterwoude. Daar ze- telen Nederlandse keurmeesters en dou aniers die het vlees van de benodigde stempels en certificaten voorzien voordat de firma er mee aan de slag kan. Hoewel dè Europese markt door tarief muren wordt beschermd is het vlees uit de Derde Wereld volgens Van Dijk van zo'n goede kwaliteit dat import nog steeds lonend is. "Vooral Afrika en Zuid- Amerika leveren betere produkten dan de binnenlandse markt. Het vlees is bac teriologisch op een beter niveau: scho ner, veiliger en langer houdbaar". Het wrange gegeven dat veel landen vlees exporteren waar de bevolking zelf te weinig en te eenzijdig te eten heeft be kijkt Van Dijk vooral als een ondernemer op wereldschaal. "Wij zijn handelaren die Xx N .N* opereren op de wereldmarkt en dan heb je te maken met vraag en aanbod. Voor veel armere landen is export de enige ma nier om wat te verdienen. Daarnaast im porteren wij ook uit landen als Canada, Ierland en Nieuw Zeeland en dat kun je bepaald geen ontwikkelingslanden noe men. In Australië en Nieuw Zeeland struikel je bijna over de schapen". Bloederig Rundvlees wordt als ossehaas en entre- cóte verkocht aan de horeca, maar deze lekkernijen vinden ook hun weg naar sla gerijen, supermarkten en andere groot verbruikers in Nederland en Europa. "Aan dit vlees worden door ons geen be werkingen uitgevoerd", zegt Van Dijk. "Als er nog iets aan moet gebeuren voor dat het naar de consument gaat dan doet de slager dat zelf'. De produktie beperkt zich volgens Van Dijk tot halffabrikaten van 'vleesafval- len' en 'vleesdelen'. "Vleesafvallen is een term uit onze branche waar organen als levers en harten mee worden aangeduid. Vleesdelen zijn delen van een varken als de buik, de hammen en schouders die worden versneden. Wij leveren aan de groothandel die worsten of andere consu- mentenproduktën maakt". De verhalen van seizoenwerkers die met hun armen in bloederige bakken vol organen aan een lopende band staan te graaien noemt Van Dijk 'zwaar overdre ven'. "Als onze wagens produkten in het binnen- of buitenland hebben afgeleverd nemen ze op de terugweg vlees mee van Nederlandse varkensslachterijen, dat dan in Zoeterwoude wordt versneden tot half-fabrikaten. Dat gebeurt onder hygië nische omstandigheden die door de over heid worden gecontroleerd". LEIDEN De folders ogen goed. Lei den, monumentale stad met toekomst. Leiden werkt. Stad met karakter. De mi nimale reistijden worden nog net niet in seconden uitgedrukt: Utrecht 45 minu ten, Rotterdam 30, Schiphol 15. Nederland de toegangspoort tot Euro pa, Leiden vervult die rol in de Randstad, jubelt de reclamefolder verder. Zo schaart ook Leiden zich onder die tiental len andere gemeenten die blijkens hun glossy glimmende en kleurige folders precies in het centrum van zo'n beetje het heelal bevinden. door Henk Houtman En eigenlijk gaat het Leiden niet eens zo slecht af. De kantoren vliegen de grond uit. Het ene architectonische hoogstand je wordt door een volgende alweer over troffen. De kantorenlokaties in Leiden zijn bepaald geen zandwoestijnen. Men is op de gemeentelijke acquisitieburelen aan de Breestraat redelijk tevreden. Ka naalpark, Plesmanlaan en Schuttersveld lopen gestaag vol. De nieuwste loot aan de stam is het stationsgebied. In de Leidse kantorenbranche worden redelijk prestigieuze vestigingen aange troffen. Heerema, Schreiner Airways, Fasson, Research voor Beleid, NBBS, Olivetti, Bazis, Pica, World Trade Flower Centre, Infotheek, banken, ziekenfonds. Een aantal bedrijven heeft zijn hoofdves tiging in Leiden. Heineken en Estec schurken dicht het Leidse aan. De reden, dat een bedrijf zich ergens vestigt, is in weerwil van alle inspanning op het gebied van acquisitie, marketing en reclame vaak een toevallige. De beslis sers kennen toevallig iemand, of hebben gevoelsmatig een zwak voor een bepaal de gemeente, al dan niet gevoed door jeugd-, werk- of studieherinneringen. Zo kan het gebeuren dat tientallen, mis schien wel honderden werknemers een nieuwe werkomgeving vinden, die het gevolg is van intuïtief gedrag van hun baas. Station Waarmee niet gezegd is, dat een investe ring voor een nieuw kantoor met de ogen dicht wordt gedaan. Parkeerruimte, de nabijheid van een station en natuurlijk het prijskaartje dat aan het kantoorge bouw hangt geven uiteindelijk de door slag. De grote kantoorlokaties liggen in Leiden op loopafstand van het station, zonder twijfel een sterk punt voor de sleutelstad. Leiden kan van oudsher geen kanto renstad worden genoemd, ondanks de nabijheid van het regeringscentrum. Ook recente nieuwbouw voor ministeries is altijd blijven steken in de directe omge ving van Den Haag, zoals Zoetermeer, Leidschendam en Voorburg. De belangstelling van de Leidse ge meentebestuurders voor de kantorensec tor is tamelijk vers en een direct gevolg van het wegvallen van veel werkgelegen heid in de (zware) industrie. Tot voor kort was de kantorenactiviteit nogal eenzijdig geconcentreerd op het Academisch Zie kenhuis en de universiteit. Pas in de laatste tien jaar wordt wat verder geke ken en wordt serieuzer werk gemaakt van het scheppen van werkgelegenheid in de dienstensector. De concurrentie is hevig. Gemeentebe stuurders zijn happig op kantoorvesti ging. Het is milieuvriendelijk, het gaat meestal om prestigieuze werkgelegen heid, het kantoorvolk is op z'n minst uit het middenkader afkomstig en heeft een redelijk inkomen. Ingetogen Leiden heeft zich redelijk ingetogen op de kantorenmarkt gepresenteerd. Geen grote kantoorpalen op voorraad bouwen, Kantoren schieten als paddestoelen uit de grond. In Leiden gebeurde dat een paar jaar later dan elders, zoals dit kantoor van Research voor Beleid aan de Schiphol weg. (foto Ellen Martens) maar gefaseerd. Zorgen dat leegstand tot het minimiem wordt beperkt, want de er varing elders heeft geleerd dat dat dode lijk is. Als een gemeente teveel aanbod heeft en leegstand ontstaat, dan werkt dat averechts. Leiden probeert jaarlijks zo'n 10.000 vierkante meter vloeropper vlak in de kantorenbranche te slijten en dat beleid heeft redelijk succes. Wat dat betreft zien de plaatselijke ma kelaars de ontwikkeling van het stations gebied met enige zorg tegemoet. Leiden krijgt een compleet nieuw station, wat voor de gemeente een buitenkansje is. En al zal de TGV er niet stoppen, er langs sui zen doet de supersnelle internationale trein wel en dat geeft toch een beetje sta tus. De zorg van de makelaardij betreft evenwel niet de TGV, maar de grootscha ligheid van het stationsproject. De 'up grading' van het kantoormilieu rond het Centraal Station Leiden is mooi LEIDEN Pica heeft begin vorig jaar een kantoorpand aan de Schipholweg in Leiden betrokken. Pica is een organisatie, die zich richt op een optimaal gebruik van informatie door bibliotheken, uit geverijen, universiteiten, musea en bedrijven. De naam Pica is een samentrekking van de beginlet ters van Project for Integrated Catalogue Automation. Een on mogelijke naam, vond het bedrijf zelf. Nu is de officiële naam Stich ting Centrum voor Bibliotheekau tomatisering Pica. Waarom Lei den? Directeur L. Costers zegt: "Een samenloop van omstandig heden". door Henk Houtman Sedert de oprichting was Pica gehuis vest bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Costers: "Het gebouw, dat naast het centraal station in Den Haag staat, is qua architectuur een interessant object. Het is een prachtig pand, maar voor de gebruiker onvriendelijk. Het he le gebouw is voorzien van air-conditio ning, dus er is geen raam te vinden datje open kunt zetten. Verder is het als kan toortuin ingericht en dat is niet prettig. Onze mensen zijn hooggekwalificeerde krachten, die interessant, maar moeilijk werk hebben. Daarvoor heb je rust om je heen nodig. En dat lukt niet erg met een grote open werkruimte als een kantoor tuin". Het aantal werknemers was inmiddels op zo'n 50 gekomen. De huisvesting werd wat krap. Een tussentijdse proviso rische ingebruikname van een gedeelte van het magazijn van de Koninklijke Bi bliotheek bood onvoldoende soelaas. Het idee om naar een eigen gebouw om te.zien, werd sterker. Huisvesting Costers: "We werkten al veel samen met Bazis, die automatisering doet voor zie kenhuizen. Met prof. Bakker van Bazis, die in het Academisch Ziekenhuis in Leiden zat, maakten we de afspraak om te proberen gezamenlijk iets te vinden om uit de huisvestingsproblemen te ko men. Bazis bleek een optie te hebben op een stuk grond aan de Schipholweg in Leiden. De financiering ging ons wat makkelijker af en zo werd besloten dat wij het kantoorgebouw, waar we nu dus zitten, zouden kopen. Dat was de goed koopste oplossing. Wij zijn de huisbaas van Bazis". In december '88 betrok Bazis het pand, Pica volgde in januari '89. "De lokatie beviel ons zeer", vertelt di recteur Costers in zijn kantoor op de bo venste vérdieping, blij met het raam dat open kan. "We zaten in Den Haag direct naast het station en dus waren onze men sen gewend om met de trein te gaan. Veel jongere werknemers hadden een huis in Zoetermeer gevonden, enkelen woonden in Delft en er wonen er bok een paar in Amsterdam. Die laatsten zijn er wat reisafstand betreft beter van gewor den. Wat voor ons natuurlijk belangrijk was, is dat we in Leiden vlakbij het sta tion zitten. Met proffesor Bakker zijn we nog wezen kijken op het bio-science- park, maar dat vonden we te ver van het station. Bovendien is er nog aardig wat eigen parkeerruimte achter ons pand, dus onze medewerkers hebben met heel weinig problemen de switch naar Leiden gemaakt". LEIDEN De belangstelling voor kantoorruimte in Leiden is de laatste twee, drie jaar goed te noemen. Make laar M. Smitsloo noemt een aantal van 30.000 vierkante meter, dat er per jaar is bijgekomen. Vóór 1988 ging het vol gens hem beduidend minder, enkele duizenden vierkante meters per jaar. Op dit moment zijn in Leiden enkele interessante kantoorlokaties in aan bouw. Aan de Plesmanlaan moeten de projecten Leidsche Schouw 1 en 2 ko men. Het gaat om zo'n 11.000 vierkante meter. Voor bijna het gehele project moeten nog huurders worden gevon den. Aan de Schipholweg naast het pand van Pica en Bazis wordt momenteel door Erica Beheer een kantoorpand van 7000 vierkante meter vloeropper vlakte gebouwd. De helft hiervan is voorverhuurd. Aan de overkant wordt gebouwd aan de kantoorpanden Sta- tionade 1 en 2. Het gaat om respectie velijk 2700 en 2800 vierkante meter. Een van de huurders is Global Enge- neering, dat al in Leiden is gevestigd en hier z'n nieuwe hoofdvestiging krijgt. Er is een Stationade 3 in voorberei ding van ongeveer 3000 vierkante me ter. De Raad heeft naast het pand van het Flower Trade Centre een stuk grond voor kantorenbouw, maar dat ligt nog braak. meegenomen, maar als er in een klap 50.000 tot 70.000 vierkante meter - dure - kantoormeters bijkomen, dan moet er met de economie ook helemaal niets mis zijn. Leiden is geen Amsterdam en Lei den is ook geen Den Haag. Schiphol Met het stationsproject in aantocht gaan de prangende blikken der Leidse ge meentebestuurders steeds vaker richting Schiphol. In stilte hoopt men, dat het sta tionsproject precies op tijd komt om aan de expansieve bedoelingen van de natio nale luchthaven tegemoet te komen. De Schipholbedrijven kunnen in de Haar lemmermeer niet volledig aan hun trek ken komen en moeten nu noodgedwon gen hun actieradius gaan vergroten. De Bollenstreek heeft er geen in om zich door de Schipholse kippedriften van de wijs te laten brengen. De ruimte is er hard nodig om de glastuinbouw niet naar de Flevopolder of Friesland te zien ver dwijnen en bovendien is er grote behoef te aan woningbouwlokaties voor de eigen bevolking. Alphen aan den Rijn zou wel willen, maar zit hopeloos in de knoei met de verbindingen. Leiden past beter bij de maat van de Schipholbedrijven. Het stadse milieu van een gemeente van 100.000 inwoners spreekt de ondernemer aan, de aanwezig heid van de universiteit geeft aanzien en bij voorbeeld-het bio-sciencepark met veel interessante bedrijven maakt het vestigingsklimaat gunstig. De grond is in Leiden ten opzichte van de omgeving van Schiphol bijna goedkoop te noemen en de 15 treinminuten tussen Leiden en Schiphol zal een Amsterdammer niet ha len. Erfpacht "Het was wel even slikken, toen we hoor den dat de grond in erfpacht zou worden uitgegeven, maar de voordelen waren toch van dien aard dat we het hebben ge daan. Ik kan me echter voorstellen dat er bedrijven zijn, die vanwege die erfpacht afhaken". Ronduit een negatief punt vindt direc teur Costers de oost-west verbinding, zowel per auto als per trein. "Onze verga- derpost is enorm gestegen sinds we in Leiden zijn gehuisvest, want we verga deren noodgedwongen maar veel in Utrecht. Je kunt het de mensen niet aan doen om vanuit Groningen en Friesland per trein naar Leiden te laten komen. Tot Utrecht gaat het nog wel, maar dan moe ten ze via Alphen naar Leiden boemelen, dat is een crime". De noord-zuid verbinding is wel goed, vindt Costers. De rijkswegen 44 en 4 en het Intercitynet van de Spoorwegen staan daar borg voor. De ontsluiting in oostwaartse richting, de All, laat tot dr oefenis van Pica voorlopig nog wel even op zich wachten. Pica heeft vooralsnog voldoende ruimte, maar sluit niet uit dat als het werk zich in positieve zin blijft ontwik kelen, het huidige pand te klein wordt. Bazis zit ook flink in de lift en kijkt nu al met een schuin oog naar het kantoor pand dat naast hen aan de Schipholweg wordt gebouwd. "En we kunnen er altijd nog een verdieping op laten zetten. Dan krijgen we er 700 vierkante meter bij", zegt Costers. "Daarmee is bij de bouw al rekening gehouden". EG-project De bibliotheekautomatisering in Neder land trekt internationaal de aandacht. Nederland vervult een voortrekkersrol. Samen met Noorse en Deense collega's werd twee jaar geleden al aan de EG ge rapporteerd hoe bibliotheken via auto matisering en computernetwerk van el kaar kunnen profiteren. Er volgde een voorstel om met de koppeling van data banken van drie netwerkorganisaties (Pica met een Engelse en Franse even knie) te experimenteren. Pica heeft inmiddels zo'n 130 vaste klanten. Er komen er steeds meer bij. Se dert in 1978 de instelling dank zij steun van het ministerie van onderwijs en we tenschappen de beschikking kreeg over een centraal computersysteem is er spra ke geweest van een stormachtige ont wikkeling. Die extra verdieping zou nog wel eens nodig kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31