Bedrijven vrezen groei terrein Bedrijfsterrein Grote Polder langzaam dichtgeslibd 'Nog 100 hectare industriegrond over' VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 »i Bedrijven moeten groei zo langzamerhand vrezen. Want groter worden betekent uitbreiden, en uitbreiden betekent een nieuw gebouw erbij. En dan beginnen de problemen pas, want ruimte voor een nieuwe bedrijfshal of een extra kantoor is er niet meer op de ongeveer 50 bedrijfsterreinen in de Rijn- en Bollenstreek. De economische groei heeft ook geleid tot overvolle wegen, waardoor werknemers vaak in de file staan en verzendingen door ondernemingen in de regio soms >i uren vertraging oplopen. Portret van het industrie-terrein Grote Polder in Zoeterwoude, dat ooit het moderne antwoord op alle problemen was maar nu langzaam dichtslibt. ZOETERWOUDE - Ooit was de Zoeter- woudse Grote Polder een van de modern- - ste industrieterreinen van Nederland. Met de A4 om de hoek en centraal gele gen in de Randstad een uitstekende plek voor vestiging van nieuwe of uitbreiding van bestaande bedrijven. Begin jaren ze- 4 ventig kreeg de werkgelegenheid in Lei den en omstreken een nieuwe impuls dankzij de aanleg van de Grote Polder. door Erna Straatsma Voor Leidse ondernemers was het terrein een welkome uitwijkmogelijkheid, als huisvesting wanneer een onderkomen in de binnenstad te klein werd. Die functies heeft de Grote Polder inmiddels niet meer. De gemeente Leiden heeft haar handen van het bedrijfsterrein afgetrok ken omdat het al jaren vol zit. En de on dernemers klagen steen en been over de onbereikbaarheid van het gebied door de enorm toegenomen verkeersdrukte. Het elektronica-concern Japan Victor Company (JVC) heeft hieruit onlangs conclusies getrokken. Het bedrijf ver huist naar het nieuwe Leidse industrie terrein Roomburg aan de overzijde van de Kanaalweg, vlakbij de A4. Een woord voerder van het bedrijf spreekt over een 'heel mooi punt'. "Dan hoefje 's ochtends en 's avonds tenminste niet een half uur in de file te staan om het terrein af te ko- En JVC wil graag uitbreiden, wat in Zoeterwoude niet kan. Nu heeft het be drijf de beschikking over een oppervlak te van 3.500 vierkante meter, in Leiden huurt JVC straks een terrein van 25.000 vierkante meter. "Het pand dat we hier hebben is veel te klein en we kunnen er niets meer op of om bouwen". Het nieu we hoofdkantoor van JVC, dat 25 miljoen gulden gaat kosten, komt op het Leidse industrie-terrein Roomburg. De Grote Polder werd in 1969 bouwrijp gemaakt en in 1972 vestigde zich het eer ste bedrijf in het voormalige agrarische gebied. De plannen voor het 60 hectare tellende terrein werden in nauwe samen werking tussen de gemeenten Zoeter woude en Leiden ontwikkeld. De bedoe ling van het industrieterrein was tweele dig. In de eerste plaats moest de Grote Polder extra werkgelegenheid scheppen. En verder was het gebied een uistkende uitwijkmogelijkheid voor Leidse bedrij ven. Ondernemers uit de binnenstad die wilden uitbreiden konden naar Zoeter woude verhuizen. Er was veel belangstelling voor het nieuwe industrieterrein waardoor beide gemeenten streng konden selecteren. Zo werden geen bedrijven toegelaten die veel ruimte in beslag namen, maar weinig personeel in dienst hadden. Om die reden werd onder meer de komst van een elek triciteitscentrale afgeblazen. Daarvoor in de plaats lukte het Heine- ken naar Zoeterwoude te halen, 's Lands grootste bierbrouwer koos het dorp uit vanwege de gunstige ligging ten opzichte van Rotterdam, waar de brouwerij werd opgeheven. De nieuwe vestiging moest zich op korte afstand van de oude brou werij bevinden. Het voornamelijk Rotter damse personeel kon makkelijk heen en weer pendelen. De verkeersdrukte op de Hoge Rijndijk, de verbinding naar de A4, was toen nog niet zo groot. Laaiend Inmiddels worstelt de bierbrouwer, net als alle andere bedrijven in de Grote Pol der, wel met enorme verkeersproblemen. Sinds 1976 kampen de ondernemers met verkeersopstoppingen op en nabij de Ho ge Rijndijk. Voorlopig ziet het niet naar uit dat de situatie snel zal verbeteren. De aanleg van rijksweg 11 (Leiden/Alphen- /Bodegraven) wordt steeds uitgesteld en de verbreding van de A4 tussen Zoeter woude en Schiphol laat ook nog even op zich wachten. G. Nieuwenhuis van de Leidse Vereni ging voor Industrie zegt dat veel Zoeter- woudse ondernemers 'laaiend' zijn over de voorstellen van Leiderdorp om een bredere A4 buitenom de bebouwde kom b»AS«* 4 mm**** aan te leggen. "Het kan nog wel tien of vijftien jaar duren voor die weg er einde lijk is. Op verzoek van Leiderdorp moe ten er extra onderzoeken worden gedaan en milieurapportages worden gemaakt: dat werkt alleeen maar vertragend. En Leiderdorp weet best dat Rijkswater staat eigenlijk helemaal niets voelt voor een omgeleide A4". Een ramp Het uitblijven van oplossingen voor de verkeersproblemen ziet Nieuwenhuis als een groot gevaar voor de toekomst van de Grote Polder. "Het is gewoon een ranmp als rijksweg 11 niet snel wordt aangelegd en een bredere A4 er pas over tien jaar is. LEIDEN - De ruim 50 bedrijfsterreinen in de Rijn- en de Duin en Bollenstreek beslaan bij elkaar een oppervlakte van ongeveer 550 hectare. In de gehele regio kan in principe 650 hectare worden ge bruikt om bedrijven te vestigen. Dat be tekent dat nog ongeveer 100 hectare als fabrieksterrein ter beschikking is. Dat extra terrein is hard nodig vinden de meeste ondernemers die op een in dustrieterrein zijn gevestigd. De be drijfsterreinen zijn volgens hen te klein en bovendien slecht bereikbaar. Hun klachten kwamen naar voren in een on derzoek dat in 1986 werd verricht door de sociaal geograaf Marlies Nijs in op dracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland. Nijs hield een en quête onder een aantal bedrijven en in ventariseerde de knelpunten en proble men op de verschillende bedrijfsterrei- Het belangrijkste probleem is het ruimtegebrek, waardoor veel bedrijven niet kunnen uitbreiden. Verhuizen is doorgaans te duur en daarom zoeken de ondernemers veelal hun heil in loodsen, parkeergebieden, containers en bouw keten. Het ruimtegebrek is ook nijpend bij het parkeren van auto's. Volgens de bedrijven zijn er te weinig parkeerplaat- Een ander groot probleem is dat de ter reinen vaak slecht bereikbaar zijn door de opstopping op verschillende wegen en bruggen. Industrieterrein De Waard op het 'eiland' is bovendien slecht te be reiken, doordat er maar slechts één oeververbinding is. Ook is de bewegwij zering volgens veel bedrijven slecht en zijn de fabrieken daardoor moeilijk te vinden. Steen en been Steen en been klagen de ondernemers over de als streng ervaren regels van de overheid, die volgens hen ook te veel de oren laat hangen naar klagende buurtbe woners. De gemeenten zijn vaak te wei nig soepel met het hanteren van normen voor bijvoorbeeld de maximale bouw hoogte en het uiterlijk van de voorge vels. De erfpacht is veel ondernemers een doom in het oog, met name die onderne mers die bedrijfsgrond in eigen bezit hebben. De bedrijven willen naast de be staande erfpacht ook grond kunnen ko pen. Marlies Nijs heeft de klachten uitge werkt tot een profiel waaraan een ideaal bedrijfsterrein moet voldoen. Dat profiel heeft zij vervolgens vergeleken met su- gegsties voor de aanleg van bedrijfster reinen in het Ontwerp-Streekplan Zuid- Holland-West en in een studie van ad viesbureau Frons. Nys onderzocht de bedrijfsterreinen-in-spe Sassenheim- Zuid, Polder Morsebel, Rode Polder, Oostvlietpolder en Groenendijk. Af gaande op wat de ondernemers wensen (goed bereikbaar, goed herkenbaar en dicht bij een stedelijk gebied) kwamen drie terreinen in aanmerking: Sassen- heim-Zuid (10 hectare), Rode Polder (50 hectare) en Oostvlietpolder (10 tot 12 hectare groot). Het is opmerkelijk hoe de ontwikke ling van deze bedrijfsterreinen wordt vertraagd door de bestuurlijke versnip pering in de regio en door discussies die kenmerkend zijn voor geheel Noord- en Zuid-Holland: ruimtgebrek en tegenge stelde belangen (Groen Hart versus uit breiding steden, industrie versus milieu). Alleen Sassenheim-Zuid staat in het plan van de provincie aangegeven als mogelijke vestigingsplaats. Sassenheim zelf heeft echter geen behoefte aan een industrieterrein, hoewel de gemeente grote groeimogelijkheden heeft met Schiphol in de nabijheid. Het probleem van de Rode Polder is dat die is gelegen in Woubrugge, dus in het rayon Zuid- Holland Oost (en niet in West). Daarbij komt dat de Rode Polder een agrarisch gebied moet zijn met eventueel recrea tiemogelijkheden. De Oostvlietpolder komt wel voor in het ontwerpplan van de provincie maar is zoals vele gebieden in de Randstad het middelpunt van een hevige dis cussie. De polder sluit aan op het recrea tiegebied De Vlietlanden en een bedrijfs terrein doet volgens de gemeente Leiden afbreuk aan het landschap van dat ge bied. Inventarisatie van de knelpunten Oppervlaktegegevens van de bedrijfsterreinen in Rijnland De terreininrichting a. de bewegwijzering b. parkeerruimte/wegenstructuur c. ontsluiting d. representatieve waarde De bedrijfsruimte a. bedrijfsruimte verouderd b. bedrijfsruimte ontoereikend De bereikbaarheid a. ligging t.o.v. toeleveranciers/afnemers b. bereikbaarheidsproblemen (files) Ruimtelijke regelgeving a. beknottend op ondernemingsinitiatieven en/of niet consequent toegepast b. klachten van buurtbewoners Financiële aangelegenheden a. erfpacht b. grondprijs Totaal indruk van de ondernemer Wordt de A4 omgeleid dan zal de ontslui ting van de Grote Polder overigens ook weer anders geregeld moeten worden. Ik vrees dat het terrein dan inmiddels ten dode is opgeschreven. En al die jaren dat de ondernemers moeten wachten op der gelijke maatregelen zullen ze niet inves teren". Heineken heeft inmiddels zelf enkele maatregelen getroffen. De bierfabrikant heeft de verbreding van de Burgemeester Smeetsweg uit eigen zak betaald. Daar door verloopt de verkeersstroom van het industrieterrein richting Alphen aan den Rijn soepeler. Het gedeelte van de weg openbare weg langs het terrein van de bierbrouwer in de richting van de Hoge Rijndijk heeft een extra rijstrook gekre gen, die Heineken heeft 'voorgefinan cierd'. De aanleg van de rijstrook kostte Heineken ongeveer 80.000 gulden. Aanvankelijk zou het werk worden uit gevoerd door Rijkswaterstaat, gelijktij dig met de aanleg van rijksweg 11. Vanaf 1991 zou de verbrede Burgemeester Smeetsweg aansluiten op het nieuwe tra ject van de rijksweg bij Zoeterwoude, maar de aanleg van rijkswqg 11 is voorlo pig uitegsteld tot 1995. Zo lang wilde de bierfabrikant niet wachten. De verbreding biedt echter geen soe laas voor de automobilisten die vanaf het bedrijfsterrein de andere kant op willen, naar Leiden of de oprit van de A4. Tevreden De meeste ondernemers zijn overigens wel tevreden met hun plaats in de Grote Polder, afgezien van de verkeersporble- men. JVC is voorlopig het enige bedrijf dat heeft aangekondigd te willen verhui zen naar Roomburg. Ambtenaar econo mische zaken R.P.K. Douglas van de ge meente Leiden zegt dat er zich verder nog geen Zoeterwoudse bedrijven heb ben aanmeld voor een plaats op het nieu we Leidse industrieterrein Roomburg. "Er is wel veel belangstelling voor Room burg, maar het is niet zo dat ondernemers de voorkeur geven aan Roomburg boven de Grote Polder". M. van Marwijk van het gelijknamige kraanverhuurbedrijf beaamt dat. De on dernemer zou graag uitbreiden in de Gro te Polder maar dat is niet mogelijk. Aan verhuizen naar Roomburg heeft Van Marwijk wel eventjes gedacht, maar niet lang: "Wij hebben een vreselijk antipa thie tegen de erfpachtregeling van de ge meente Leiden en hebben ons daarom niet aangemeld". Het kraanverhuurbedrijf beslaat een oppervlakte van ongeveer 10.000 vier kante meter en wil graag naar 15.000 vier kante meter. "Het bedrijf is nu eigenlijk groter dan de oppervlakte aankan", zegt eigenaar Van Marwijk. "We kunnen niet uitbreiden, maar willen ook liever niet verhuizen. Daardoor zouden we een deel van onze klanten uit de regio verliezen". Van Marwijk heeft daarom zijn hoop gevestigd op andere bedrijven in de Gro te Polder die mogelijk in de toekomst vertrekken. "Er zijn hier toch enkele be drijven die over heel wat grond beschik ken en die op hun beurt uit hun jasje groeien. Als zij weggaan kunnen we mis schien een gedeelte van hun bedrijfs ruimte overnemen". Royaal opgezet Vreselijk veel 'problemen en ellende' heeft Van Marwijk van de verkeersdruk te op en om de Grote Polder. "Een deel van onze werkzaamheden is het wegsle pen van verongelukte auto's voor de poli- tie's. Maar door de opstoppingen bij de Hoge Rijndijk kunnen we niet altijd snel ter plekke zijn. De verkeersoverlast heeft het hier heel onaangenaam gemaakt". Ook Drukkerij Deltabach wil ondanks de verkeersproblemen in de Grote Pol der blijven zitten. Directeur F. de Jong zegt dat het industrieterrein nog steeds 'prima bevalt'. "Het is royaal opgezet, ziet er leuk uit, en wij beschikken over plenty parkeerrruimte. Voor de vele kleine en middelgrote bedijven die hier zitten is de Grote Polder heel geschikt. Er zijn toch ook veel industrieterreinen die er een beetje naargeestig uitzien. Dat is hier niet het geval. Nou ja, echt modern zal de Gro te Polder niet meer zijn. Als je andere nieuwe bedrijfsterreinen ziet staan daar allemaal grote glazen gebouwen op. Die heb je hier dus niet". Alleen de verbinding met de A4 noemt De Jong een 'doffe ellende'. "Er komen hier gemiddeld tien vrachtwagens per dag bij ons langs en die doen er soms een kwartier over om op de rijksweg te ko men, Zoiets mag gewoon niet voorko- Deltabach heeft voorlopig geen gebrek aan ruimte. "Wij zitten al 15 jaar in de Grote Polder. Sinds vijf jaar hebben we een terrein van 4000 vierkante meter, daarvoor hadden we 1000 vierkante me ter. De oppervlakte die we nu hebben staat nog niet helemaal vol. We kunnen nog ongeveer 1000 vierkante meter bij bouwen". Grootste bedrijven Samen met Heineken behoort 3M Neder land, een bedrijf voor kantoorbenodigd heden, tot de grootste bedrijven in de Grote Polder. Het bedrijf is nog maar en kele jaren gevestigd op het Zoeterwoud se bedrijfsterrein. Voor 1985 zetelde de firma vooral bekend van de gele memoplakkers - in de Leidse Roosevelt- straat. Ruimtegebrek zal het bedrijf voor lopig geen parten spelen. Een woord voerster vertelt dat 3M nog over grote stukken braakliggend land beschikt. 3M heeft in de Grote Polder zes hectare land gekocht, waarvan slechts eenzesde is be bouwd. De overige ruimte wordt zeker nog volgebouwd want het gaat goed met dit oorspronkelijk Amerikaanse bedrijf. Last van de enorme stroom auto's op en rond het bedrijfsterrein heeft 3M net als iedereen. Toen het bedrijf zich in Zoe terwoude vestigde zag het er nog naar uit dat die problemen rond 1992 verholpen zouden zijn. "Ja, het verkeersprobleem blijft", zegt de woordvoerster. "Vooral onze leveranciers hebben last van de fi les. Bijvoorbeeld de wagens van Van Ge- nd en Loos die onze produkten vervoe- 3M is inmiddels druk bezig met het zoeken van alternatieve vervoersmidde len voor werknemers. "Een paar geleden hebben we de NZH al benaderd met de vraag of èr een halte kan komen op de In dustrieweg", zegt de woordvoerster van 3M. "Helaas kon die halte er niet komen. De busonderneming meende dat zoiets niet rendabel was". Ongeveer eenderde van de 220 mensen die in het kantoor van 3M werken maken gebruik van het open baar vervoer. "In de zomer kunnen de meeste mensen gelukkig met de fiets ko men". Pesten De Kamer van Koophandel van Rijnland is een paar weken geleden begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden van gecombineerd bedrijfsvervoer voor werknemers uit de Grote Polder. Dit ini tiatief is genomen op verzoek van Rijks waterstaat en de provincie. "Wij gaan eerst in kaart brengen waar alle werkne mers uit de Grote Polder vandaan ko men", zegt P. Meijer van de Kamer van Koophandel. "Daarna inventariseren we wat het aanbod aan vervoersmmogelijk- heden'is en wat er eventueel bij moet ko men. Dat kan overigens van alles zijn. Je kunt je bijvoorbeeld voorstellen dat be drijven per vier werknemers een auto be schikbaar stellen. Bedrijven hebben vaak een enorm wagenpark en die auto's blijven nu 's avonds ongebruikt op het parkeerterrein staan. De werknemers zouden ze voor woon-werkverkeer kun nen gebruiken. Maar er kunnen ook bus jes rond gaan rijden die werknemers op halen". Meijer benadrukt dat het niet de be doeling is om werknemers 'uit hun auto te pesten'. "Je moet ze gewoon een goed alternatief bieden. En dat zoiets best kan lukken zie je op verschillende andere plaatsen in Nederland. Gecombineerd bedrijfsvervoer kan een enorme kilome terreductie opleveren". Netto oppervlakte Nog uitgeefbare oppervlakte Bestaand Geprojecteerd Totaal Bestaand Geprojecteerd Totaal Bollenstreek 130,0 1.8 131,8 1.8 25,6 27,4 Rijnstreek-W 322,1 19.5 341,6 18,6 74,2 92,8 Rijnstreek-O 197,3 5.0 202,3 5,0 46,0 51,0 Rijnland 649,4 26,3 675,7 120,4 25,4 145,8 1 Leiden, De Waard; 2 Leiden, Zuid-Oost; 3 Warmond, Veerpolder; 4 Katwijk, 't Heen; 5 Sassenheim, Jagtlustkade; 6 Nieuwkoop, Industriepark; 7 Alphen, Heimanswetering; 8 Zoeterwoude, Grote Polder. Knelpunt, waar niet de ondervraagde zelf, maar andere ondernemers last van Totaalindruk van de ondernemer: Het terrein voldoet uitstekend o Het terrein voldoet matig tot redelijk - Het terrein scoort een onvoldoende

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30