De Koude Oorlog ten grave gedragen Stuwmeer van drankzaken bereikt rechters REPORTAGE I NAVO en Warschaupact maken blauwdruk voor het nieuwe Europa NUTTELOOS Conservatieven tegen eredoctoraat bisschop VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990! Alcohol en verkeer verdragen el kaar niet daarom wordt voortdu rend gestreefd naar betere opspo ringsmethoden. Dit voorjaar sprak de Hoge Raad zich uit voor de ademtest. Sindsdien wordt de hoe veelheid alcohol vooral in micro grammen uitgedrukt en minder vaak in promillages, zoals bij de bloedproef die alleen wordt nog toe gepast als de ademtester het laat af weten. de automobilist niet kan bla zen of daarvoor te dronken is. Aan het promillage is vrij eenvou dig het geleegde aantal glazen af te meten. De automobilist die z'n avondje uit binnen de perken wil houden, komt met ongeveer een glas per uur niet boven die magi sche grens van 0,5 promille uit. Een beetje mocht, en die 0,5 promille voor twee glazen per twee uur was gemakkelijk te hanteren. Datzelfde alcoholgehalte, uitgedrukt in mi crogrammen bedraagt 229, een wat lastiger rekensommetje. Een jaar geleden gingen de mees te politiekorpsen over op de blaasproef, door middel van de adem-alcoholtester. Maar de pro cessen verbaal werden in de ijskast gestopt, totdat begin maart de Hoge Raad haar fiat verleende aan deze blaastestmethode. Pas toen kon de officier van justitie beginnen aan het vervolgen van al die mensen bij wie alcoholmisbruik via de blaasproef werd vastgesteld. Nu, ruim een half jaar later, hebben de overtreders hun dagvaarding ont vangen en zijn de politierechters be gonnen aan de behandeling van dat stuwmeer van achterstallige zaken. Op de dagvaarding van wie om streeks deze tijd 'voor' moeten ko men, staat in de meeste gevallen het gemeten alcoholgehalte in micro grammen aangegeven. Daaruit is niet zo gemakkelijk de omvang van de overschrijding op te maken. Toch kan dat van groot belang zijn, vooral als het rijbewijs op het spel staat. In zo'n geval kan juridische bijstand uiterst zinvol zijn, want niet zelden valt of staat iemands baan met het bezit van zo'n docu ment. De uitslag van een ademtest komt, als de juiste procedure in acht wordt genomen, als volgt tot stand: door twee keer blazen met een tus senpoos van twintig minuten. Wie bij aanhouding rond de 600 micro gram (gelijk aan 1,35 promille) scoort op de ademtester, mag op het bureau nog eens blazen. Het gemid delde van die twee uitkomsten telt. Als die onder de 570 microgram (1,25 promille) blijft, en het is de eer ste keer, dan is 'afkopen met een boete' (een transactie tot f900.-) nog mogelijk. Wie daarboven zit ont vangt een halfjaar later een uitnodi ging om voor de politierechter te verschijnen. Om de strafmaat te kunnen bepa len hanteert het Openbaar Ministe rie richtlijnen. Door middel van een schijvensysteem wordt aangegeven welke straf moet volgen op de ge meten hoeveelheid alcohol. Voor wie met teveel drank op een motor, tractor, auto, of ander gemotori seerd voertuig bestuurt, gelden zes schijven. Wie in de twee hoogste schijven is belandt, heeft vaak toch de bloed proef moeten ondergaan. Aan de adem-alcoholtester kleeft namelijk het nadeel dat wie echt veel gedron ken heeft, niet meer in staat is die anderhalve liter lucht in dat ding te blazen. Voor bromfietsers gelden drie schijven, alleen bij wie 786 mi crogram alcohol en hoger (1,81 pro- De schijven voor automobilisten zijn als volgt ingedeeld: 1. 235-350 mg (0,54-0,80 prom.) kost f 250.- per giro en f 300.- bij de rechter. 2. 351-435 mg (0,81-1,00 prom.) kost f 500.- per giro en f 600.- bij de rechter. 3. 436-570 mg (1,01-1,30 prom.) kost f 750.- per giro en f 900.- bij de rechter. Tot hier kon nog 'geschikt' worden. Over wat volgt oordeelt de rechter. 4. 571-785 mg (1,31-1,80 prom.) f 1000.- en 6 maanden rij-ontzegging. 5. 786-1090 mg (1,81-2,50 prom.) f 1500.- en 9 maanden rij-ontzegging en twee weken voorwaardelijk. 6. 1091 mg en hoger (2,51 prom. en hoger) Een jaar rij-ontzegging en twee weken gevangenisstraf. mille en hoger) is gemeten, wordt volgens schijf drie beoordeeld en kan naast een boete van f750 een rij ontzegging van zes maanden opge legd krijgen. Weigeraars vallen in principe in schijf vijf, verzwarende omstandig heden als 'wederspannigheid' of 'geweld tegen personen of zaken', doen zo'n weigeraar naar de zesde schijf verhuizen. Er kunnen ook verzachtende omstandigheden zijn maar als iemand bijvoorbeeld last heeft van astma, zal hem of haar de bloedproef worden aangeboden. Al leen als iemand bijvoorbeeld tege lijkertijd ook aan hemofilie (bloed erziekte) zou lijden, kan hij voor een urineproef in aanmerking komen. Die test wordt echter maar zelden toegepast. Het spreekt vanzelf dat de rechter van de richtlijnen kan afwijken als de persoon in kwestie al eens werd veroordeeld. Ook persoonlijke om standigheden kunnen mede de strafmaat bepalen. En ten slotte kan de rechter een plaatsvervangende straf als 'gedwongen verrichting van onbetaald werk' of een gecom bineerde straf opleggen. BRUSSEL - Drie presiden ten (Bush, Gorbatsjov en Mitterrand), achtentwintig premiers en hoge vertegen woordigers van het Vati- caan, Monaco en San Marino komen vanaf maandag in Parijs bijeen voor het maken van een blauwdruk voor het nieuwe Europa. Deze zelden geziene verzameling politie ke kopstukken zal daar de koude oorlog definitief be graven, handtekeningen zet ten onder het meest ver gaande ontwapeningsak koord uit de geschiedenis en pleiten voor vreedzame sa menleving en samenwer king. Deze supertop van de Conferen tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) brengt voor het eerst sinds Helsinki 1975 de lei ders van alle 32 Europese landen uit oost en west (behalve Albanië), de Verenigde Staten en Canada bijeen. Eigenlijk worden nu pas de ver wachtingen ingelost, die vijftien jaar geleden aan de basis lagen van de oprichting van de CVSE. De tur bulente gebeurtenissen sinds vorig jaar hebben de geschiedenis van ons continent een nieuwe wending gegeven. Vijftien jaar lang hebben de CV- SE-landen in allerlei fora over de veiligheid van en de samenwerking in Europa onderhandeld, maar niets heeft dat proces zo'n impuls gegeven als het openen van de Muur en de intrede van de democra tie in Oost-Europa. Gewantrouwd De CVSE kan aan een nieuw leven beginnen dankzij de onttakeling van het communisme. Vreemd ge noeg was het juist de Sovjetunie, die al in de jaren vijftig met voor stellen kwam voor een Europese conferentie over veiligheid en sa menwerking. De Amerikanen en hun Europese bondgenoten wilden daar echtei niets van weten. Het was het hoog tepunt van de koude oorlog en de Sovjet-bedoelingen werden hoge lijk gewantrouwd. Pas vijftien jaar later werden die bedoelingen wel serieus genomen. Toch zag het westen er niet veel in. De Navo-landen wilden liever ontwapeningsonderhandelingen om de dreiging van het Warschau pact in te dammen, terwijl het Oost blok juist veel meer heil verwachtte van economische samenwerking met West-Europa. Pas in 1972 vond de eerste bijeen komst van vertegenwoordigers van de 35 CVSE-landen plaats (de DDR bestond toen nog). Twee jaar lang werd onderhandeld over drie terrei nen: politiek-militair, economisch en humanitair (mensenrechten). In 1975 leidde dat tot de beroem de 'Slotakte van Helsinki', waarin deze drie 'manden' in afspraken werden gegoten. Vooral de derde Machtsvertoon op het Rode Plein, toen de Koude Oorlog nog i dels op de schroothoop. de mensenrechten door het westen in de jaren daarna gehouden reeks gespecialiseerde conferenties Tegelijk werd in Wenen begon- De verklaringen die deze confe renties opleverden, werden steeds door het westen gebruikt als een handvat om in Oost-Europa ontwapeningsbesprekin- deringen af te dwingen. Met een be- gen. Maar het effect keerd. De CVSE, ten eerst niets toch een (klein) door het westen gewilde MBFR-i derhandelingen jarenlang vastlie^ pen. Mensenrechten De vervolgconferenties (1977-1978), Madrid (1980-1983) Wenen (1980-1989), gingen op de laatste na vooral over de manden 'economische samenwerking' en 'mensenrechten'. Ook werd nog een omge- roep op 'Helsinki' is jarenlang de tuatie van de mensenrechten in het achtte, werd Oostblok aangeklaagd, es. terwijl de Maar al snel bleek dat de CVSE- verklaringen door 'de andere kant' naar eigen believen werden uitge legd en dat de westerse aanklachten als 'inmenging in binnenlandse aangelegenheden' en dus 'strijdig met het de slotakte van Helsinki' werden aangemerkt. Het is moeilijk te zeggen welke in vloed het hele CVSE-proces heeft gehad op de veranderingen die zich i volle gang was. Het ergste wapentuig ligt inmid- (archieffoto) vorig en dit jaar in Oost-Europa hebben voltrokken. Wel staat vast dat dissidenten in die landen zich in hun strijd vaak op de CVSE-afspra- ken beriepen. Het werd, vooral voor de Oost- europese landen, steeds moeilijker om geloofwaardig de CVSE-verkla- ringen te blijven steunen, en tege lijk thuis alle afspraken over men senrechten aan hun laars te lappen. De Sovjetunie had daar wat minder aarzelingen over. Toen het tij keerde, en de Sovjetu nie een voor een haar vroegere bondgenoten zag wegvallen, was Mikhail Gorbatsjov echter niet te beroerd om juist de CVSE aan te grijpen als het middel om zijn in vloed op het Europese gebeuren veilig te stellen. Toen hij eind vorig jaar het idee van een CVSE-top lanceerde, had hij vooral tot doel daar ontwape ningsakkoorden te sluiten, de Duit se hereniging tegen te houden en de CVSE om te vormen tot een Eu ropese veiligheidsorganisatie onder Sovjet-invloed. Het Warschaupact viel immers uiteen, terwijl de Navo sterker dan ooit was. Wilde Moskou nog enige greep op 'Europa' houden, dan moest dat gebeuren in een forum waar de Sovjet-stem niet genegeerd kon worden. De CVSE, met haar ve to-systeem, is daar ideaal voor. Onderonsjes Alleen op ontwapeningsgebied heeft hij zijn zin gekregen met het verdrag tot vermindering van de conventionele strijdkrachten in Eu ropa. Maar de Duitse hereniging is een feit en de Navo zal niet als wes terse defensieorganisatie worden vervangen. Ook de Oosteuropese landen dringen er op aan dat de Navo blijft bestaan. De CVSE kan doelstellin gen formuleren en afspraken ma ken over veiligheidskwesties, maar een politiek-militaire organisatie als de Navo zal het nooit kunnen wor den. Wel kan het via een goede organi satie en veelvuldig overleg van de deelnemende landen een conflict- voorkomende en eventueel con flict-beheersende rol spelen. Ook, of misschien wel vooral, bij conflic ten die zich buiten het Europese Navo-gebied afspelen. Maar weinigen voelen ervoor de CVSE uitvoerende bevoegdheden te geven, zoals de Navo met haar ge ïntegreerde militaire commando en politieke overlegstructuur. Overleg met zestien is al moeilijk, laat staan met 35 landen met elk een veto recht. Dat zou alleen maar leiden tot on deronsjes van de groten die geen za ken willen doen met landjes als Monaco of Vaticaanstad, die het CVSE-overleg kunnen blokkeren. Ook landen als Nederland zouden dan echter buitenspel kunnen ko men te staan. „Onze prioriteit ligt dan ook voor lopig bij de Navo. Maar of dat over tien jaar nog zo is, weten we natuur lijk niet", zegt een Navo-diplomaat. „Zolang we niet weten hoe de CV SE zich gaat ontwikkelen, moeten we de Navo niet weggooien". Vrije markt In de slotverklaring die de CVSE- leiders woensdagmorgen zullen uit geven, zullen dan ook vooral veel woorden worden gewijd aan de his torische veranderingen in Europa, en de noodzaak de landen in Oost- Europa te helpen op de weg naar de vrije markt. Voorts zal worden afgesproken dat de ministers van buitenlandse zaken van de 34 landen (Albanië komt er wellicht volgend jaar bij) voortaan twee maal per jaar bijeen zullen komen, en de staatshoofden en regeringsleiders een maal per twee jaar. Ook komt er een secretariaat (waarschijnlijk in Praag) en moge lijk een permament overleg op am bassadeurs-niveau. Voorts zullen geregeld parlementariërs uit de 34 CVSE-landen bijeenkomen en komt in Wenen een 'centrum voor conflictbeheersing'. Belgen worden met een baksteen in hun maag geboren, zo luidt een bekende zegswijze in dit land. De bouwwoede van onze zuiderburen is inderdaad spreekwoordelijk. Iedereen wil een eigen huis. Als het even kan lijden, laatje er zelfs een speciaal bouwen. Of je doet het, in je vrije tijd, zelf. Leeftijd heeft daar niets mee te maken. Jonge stelletjes van net twintig laten al een eigen hu is neerzetten, nog voordat zij hun uitzet hebben. Maar ook in de zakelijke bouwerij kent de Belg geen remmingen. Linksen rechts worden kantoor- en fabrieksgebouwen neergezetwaar doet er vaak niet veel toe. De stedeii zien er daardoor vaak rommelig, om niet te zeggen lelijk, uit. Prachtige monumenten uit de 17e of 18e eeuw worden bijvoorbeeld in Brussel geflankeerd door foeilijke betonnen en glazen kolossen. Maar die worden tenminste gebruikt, en dat is iets dat niet van alle Belgische bouwsels gezegd kan worden. De laatste maanden was elke zondagavond in het journaal van de RTBF. de Franstalige zender, te zien waar het ongebreidelde bouwen toe kan leiden. De journalist Jean-Claude Defosse leverde elke week een bijdrage aan een soort video-catalogus van 'grote nutteloze werken', zoals hij hetzelf noemde. Vorige week kwam een grappig fotoboek uit, waarin 130 bouwwerken in België staan die geen enkel nut dienen. Er blijkt in alle delen van het land jarenlang voor vele miljarden guldens te zijn gewerkt aan gebouwen die niet worden gebruikt of nooit zijn afgemaakt en in veel gevallen alleen maar het landschap vervuilen. Het is een verzameling van nutteloosheid die tot halluninaties leidt. Wat te zeggen van een zwembad in het plaatsje Erps- Kwerps, bij Leuven, dat al jaren zonder een druppel water leeg staat te wezen. Of van een futuristisch complex van tientallen sociale woningen in Le Grand Hornu in Henegouwen, waarin nog nooit iemand gewoond heeft. In Schaarbeek staat een leeg ziekenhuis, in Charleroi staat sinds 1980 een leeg verpleegtehuis met 1500 bedden. Enkele jaren later werd een paar honderd meter verderop een compleet nieuw ziekenhuis gebou wd. Bij Louvain- la-Neuvestaat in de weilanden al jaren een reeks ongebruikte hoogspanningsmasten. Onder de Antwerpse grond ligt vier kilometer metro-tunnel, maar een metro heeft er nooit gereden. In Charleroi van hetzelfde laken een pak. Over de spoorbaan Bntssel- Oostende loopt bij Varsenare een viaduct. Er leiden echter geen wegen naar toe, en auto's zullen er nooit over rijden. Bij Strepy-Thieu, in de buurt van Mons, word{ al tien jaar gebouwd scheepsliftencomplex voor de binnenvaart. Kosten nu al meer dan anderhalf miljard gulden, en het bouwwerk is pasover vijfjaar klaar. Door het kanaal varen momenteel echter nauwelijks meer dan tien schej en per dag. Tussen Hasselt en Genk ligt over het Albertkanaal een schitterende nieuwe brug. Maar wegen er naar Brussel Hans de Bruijn toe ontbreken. Tweehonderd meter verderop ligt een andere brug. In de ring rond Brussel is bij Mechelen een compleet verkeersknooppunt gebouwd, waar nog nooit een auto overheen gereden heeft. De snelweg tussen B russel en Antwerpen heeft een middenberm van meer dan honderd meter breed. Ooit bedoeld voor nog eens zes rijbanen. Nu kan je er tussen beide steden desnoods vierhonderd voetbalvelden achter elkaar op te wezen. Voor bouwers is België het land van de onbegrensde mogelijkheden. In antwoord op vragen van politici, die zich af en toe zorgen maken over zoveel geldverspilling, antwoordde een bewindsman ooit eens dat deze werken alleen maar 'voorlopig nutteloos' waren. Maar dat zal wel altijd zo blijven. GEESTELIJK LEVEN Wealdand wijst abortus niet absoluut af KANSAS CITY (ANP) - "Pressie van anti-abortusgroepen in de Verenigde Staten" heeft ertoe bijgedragen dat het Vaticaan de toestemming heeft geweigerd voor een eredoctoraat voor aartsbisschop Rembert Weakland van Milwaukee. Dit heeft pa ter Roland Trauffer, secretaris van de Zwitserse bisschoppen conferentie, gezegd na een ontmoeting met aartsbisschop Pio Laghi, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor het onder wijs. Weakland had dit voorjaar gezegd dat in zeer bepaalde gevallen een rooms-katholiek op grond van zijn geweten abortus niet per se hoeft af te wijzen. Conservatieve anti-abortusgroeperingen begon nen daarop handtekeningen te verzamelen voor een petitie aan de pauselijk nuntius in de Ver enigde Staten, mgr. Agostino Cacciavillan. Daarin beschuldig den ze Weakland ervan de leer van de RK Kerk te verraden en vroegen ze de nuntius om de bis schop van Milwaukee uit zijn ambt te ontheffen. Laghi schreef de faculteit dat "recente uitlatingen van Weak land over abortus niet zonder dogmatische betekenis zijn en bovendien tot grote verwarring onder de Amerikaanse gelovigen hebben geleid. Als een staande faculteit hem ee toraat zou toekennen, zc warring hierdoor alleen ter worden." De door de Dominicanen opge richte rk theologische faculteit van de Universiteit van Fribourg is kerkelijk goedgekeurd en moet derhalve het Vaticaan toestem ming voor het toekennen van een eredoctoraat vragen. Toen dit ver zoek voor Weakland werd afge wezen, bezocht een delegatie van twee Zwitserse bisschoppen, hun secretaris (pater Trauffer) en een Benedictijnenabt het Vaticaan om Laghi tot andere gedachten te bewegen. Tevergeefs. Weakland was tot zijn verba zing zelf niet door het Vaticaan benaderd. Wel had hij dit voorjaar een rapport over zijn uitlatingen naar de congregatie voor de ge- i eredoc- rgro- 'Synodebesluit als gemeenten serieus nemen' LEIDSCHENDAM (ANP) - De 'Staat der Hereniging' (waarin de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken zich in het Sa- -op-Weg-proces sinds 1986 bevinden) zet alle hervormde ge meenten onder druk. Het zou het de synode "op ontoe laatbare wijze aantasten" als men zich aan een dergelijk besluit niets gelegen zou laten liggen. Deze waarschuwing laat de ad hoc-commissie van de hervorm de synode horen die vorig jaar werd ingesteld om de knelpunten het SoW-proces te inventarise- i. De synode bespreekt volgen de week het rapport. Het besluit van 1986 betekent niet dat men voetstoots overal tot federeren van gemeenten en ker ken moet overgaan, aldus de com- Dat hebben de synoden ook zelf reeds aangegeven. Het gebruik van de woorden 'staat der hereniging' duidt er al op, dat de synoden niets voor overhaaste ac ties voelden. Maar volgens de commissie moet elke gemeente wel in goede trouw overwegen en bespreken, hoeverre men als plaatselijke kerk gevolg kan geven aan het sy nodale besluit. Ook moet zij zich afvragen, of men voor God en op grond van Zijn Woord bezwaren belemmeringen zo zwaar moet laten wegen, dat men van plaatse lijke samenwerking moet afzien. De knelpunten, die vooral in de rechterflank van de Hervormde Kerk leven, zijn niet nieuw: de de teloorgang van de vaderlandse kerk, negatieve in vloed op het functioneren van de belijdenis en het belijden, ver schil in kerkvisie, uiteenlopende beheersvormen en niet-theologi- sche aspecten. De commissie hoopt dat het overzicht van de knelpunten zal leiden tot een verdere verdieping het geestelijk leven van de Hervormde Kerk in het SoW-pro- "Knelpunten kunnen pijnlijk zijn, des te meer als er geen aan dacht aan wordt geschonken", al dus de loofsleer en de nuntiatuur gezon den, zonder overigens een ant woord te ontvangen. De congre gatie voor het onderwijs had geen exemplaar ontvangen, maar Weakland heeft „sterke vermoe dens" dat zijn uitlatingen daar wel bekend waren. Hij heeft Lag hi gevraagd of de pressie van ul traconservatieve rooms-katholie- ken tot de negatieve beslissing heeft geleid. Nadat het Vaticaan een eredoc toraat had afgewezen voor Weak land en de Zuidafrikaanse theo loog Albert Nolan, een domini caan, besloot de faculteit in Fri bourg de uitreiking van drie an dere eredoctoraten ook maar ach terwege te laten. Daardoor wer den 'getroffen' aartsbisschop Ar- turo Rivera y Damas van San Sal vador, Marga Bührig uit Zwitser land, een van de zeven presiden ten van de Wereldraad van Ker ken, en de Amerikaanse hoogle raar J.A. Sanders uit Mississippi. Een oorlog in de Golf te gen Irak is wellicht een minder kwaad dan toestaan dat Saddam Husayn ongestraft blijft voor zijn agressie tegen Kuwayt. Dat heeft de aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie, gisteren gezegd. Runcie, die in 1945 een tank eenheid aanvoerde bij de over steek van de Rijn in Duitsland, waarschuwde in een toespraak voor de Algemene synode van de Kerk van Engeland dat de wereld "een erg sombere situatie" onder ogen moet zien. Als het in de Golf crisis tot een oorlog komt, moeten "romantische gedachten over een 'chirurgische ingreep' of 'schone' operatie", waarbij alleen de solda ten van beide kanten getroffen worden, maar burgers gespaard blijven, overboord worden gezet. Daarom zou volgens Runcie nog enige tijd moeten worden ge wacht om te zien of de economi sche sancties Irak zullen dwingen de bezetting van Kuwayt op te ge ven. "Een jaar sancties is altijd veel goedkoper dan ook maar een zeer kort durende oorlog," zei hij. 'Betrokkenheid nooit af te kopen met kerststukje' LEIDEN Ook in de kerk roe pen verstandelijk gehandicapten gevoelens van onzekerheid op. Sommige mensen mijden hen zelfs. Om daar verbetering in aan te brengen is door een aantal ker ken en de christelijke oudervere niging Philadelphia een informa tieve brochure uitgegeven. Ambtsdragers en gemeentele den weten zich soms maar moei lijk een houding te geven als zij mensen met een verstandelijke handicap ontmoeten, weten de samenstellers van deze handrei king voor het pastoraat. "Het lijkt wel of we drempels hebben inge bouwd die de ontmoeting be moeilijken", zo schrijven zij. Eén van die drempels kan me delijden zijn. Te veel worden zij gezien als voorwerp van zorg, te weinig als volwaardige leden. "Ofschoon een kleine attentie een goede zaak is, mag de betrokken heid nooit afgekocht worden met een gift of een kerststukje. Als een kerststukje dan ook nog afge geven wordt zonder een gesprek met de betrokkene zelf, is er spra ke van een gemiste kans". Ambtsdragers kunnen baan brekend werken, hoewel ook zij drempels moeten overwinnen. Zo blijkt vaak dat zij niet weten om te gaan met de gevoelens van ouders, die een verstandelijk ge handicapt kind hebben. Overigens hebben alle gemeen teleden een taak in dit pastoraat, vinden de makers van het werkje die diverse praktische suggesties doen op het gebied van thuiszorg, catechese, huisbezoek, pastoraat, kerkdiensten en integratie. De brochure 'De kerk en men sen met een verstandelijke handi cap' is mede uitgegeven door de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Evan- gelisch-Lutherse Kerk en de Re monstrantse Broederschap. Het werkje kost vijf gulden en is onder andere verkrijgbaar bij Philadelphia in Utrecht, tel. 030- 363738. Anti-racisme. Het speciale fonds ter bestrijding van het ra cisme van de Wereldraad van Kerken heeft dit jaar 549.000 dol lar (bij de huidige koers ongeveer 970.000 gulden) toegekend aan 69 groepen. Ongeveer 40 procent van dit bedrag (235.000 dollar) gaat naar twee verzetsgroepen te gen de apartheid in Zuid-Afrika: het African National Congress (ANC) en het Pan Africanist Con gress of Azania (PAC). Sinds de instelling heeft het fonds, dat zijn geld vooral ontvangt van de ruim 300 lidkerken van de Wereldraad, raden van kerken, regeringen en anti-racismegroepen, ruim 9 mil joen dollar uitgekeerd. Gregoriaans. De Stichting Amici Cantus Gregoriani, die zich sterk maakt voor het Gregori aans, houdt morgen in Wassenaar een zangersdag. De dag begint om tien uur met een gezongen eu charistieviering in de St. Will- brordkerk (Kerkstraat). De 'rest' van de dag vindt plaats in het Van Heeckerenhuis (Van Heec- kerenstr. 2). The Burning Candles. De be kende gospelgroep The Burning Candles treedt zondag op in twee diensten van de Leidse baptisten gemeente in de aula van Nieuwer- oord (Rijnsburgerweg 124). De diensten beginnen om tien en ze ven uur. Ds. A. H. Agtereek spreekt over 'Van zinvolle ont moeting tot zinvol Leven'. Ds. Schreuder. Ds. J. J. Schreu- der neemt zondag afscheid van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) in Rijnsburg. Schreuder was namens Rijnsburg dertienen- eenhalf jaar voor de missionaire dienst werkzaam op Curasao. De dienst begint om kwart over vijf (Katwijkerweg la). Schreuder gaat naar Zwijndrecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2