JONGE WIJN IN VS Rechter verbiedt 'trefwoord' Perestrojka binnen Sovjet-televisie Maywood laat schip aan ketting leggen Art Kids9 sturen Niehe postzakken vol tekeningen IM - Omroepster no. 1: Ellen Brusse (TROS) PAGINA 26 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 NEW YORK De nieuwe Beujolais heeft inmiddels ook de Verenigde Staten bereikt. In het Newyorkse PJaza Hotel nam di recteur Ivana Trump de eerste fles in ontvangst. De vrouw, die in een echtscheidingsprocedure verwikkeld is met projectontwik kelaar Donald Trump, kreeg de wijn uit handen van de burge meester van Ville Franche, Jean-Jacques Pignard. Ville-Fran- che ligt in het district Beaujolais. (toto ap> Jackpot gisteren niet uitgezonden AMSTERDAM (ANP) - Veronica heeft Jackpot gisteravond niet uitgezon den. Het spelprogramma stond om 18.55 uur gepro grammeerd, maar is ver vangen door een afleve ring van de Amerikaanse televisieserie „Sledge Hammer". De rechtbank in Amsterdam ver bood enkele uren eerder de AVRO, TROS en Veronica het onderdeel „trefwoord" uit het spelprogramma Jackpot nog verder uit te zenden op televisie. De rechter besliste dit in een kort geding dat tegen de Nederlandse omroepen is aangespannen door de Belgische televisieproduktie- maatschappij Vlaamse Televisie Produkties NV (VTP).In het ge ding stelde VTP dat ook de fina leronde van Jackpot gecopiëerd zou zijn van Talkabout. De recht bank deelde die mening niet. Volgens VTP is het onderdeel 'trefwoord' van Jackpot een exacte kopie van het Amerikaan se spelprogramma „Talkabout". De rechten op Talkabout zijn door VTP gekocht van het Ame rikaanse bedrijf DLT Entertain ment dat het spel ontwikkelde. Volgens het vonnis van de rechtbank moet inderdaad ge constateerd worden dat „Tref woord" „qua idee en opzet volle dig overeenstemt met Talkabout on derhalve inbreukmakend is". Mocht het vonnis van de recht bank in de wind worden gesla gen, moet een dwangsom van 50.000 gulden worden betaald. De producent van het pro gramma, John de Mol. heeft vol gens Veronica TV-directeur Joop Daalmeijer gisteren ge tracht om met VTP tot een com promis te komen. Hierbij staat het bedrag dat aan VTP betaald zou moeten worden centraal. "Zij vragen een veelvoud van wat gewoonlijk wordt betaald bij dergelijke programma's", zo ver klaart tv-directeur joop Daal meijer. Daalmeijer stelt de kosten per aflevering van Jackpot op onge veer dertigduizend gulden. Vol gens hem zijn ongeveer 12 uit zendingen in het vooruit ge maakt. Mochten deze afleverin gen niet meer kunnen worden uitgezonden dan betekent dit een enorme schadepost van hon derdduizenden guldens voor John de Mol Produkties. Of er een compromis bereikt is, was gisteravond nog niet dui delijk. Bij John de Mol Produk ties was niemand v taar bereikbaar. WILLEMSTAD (GPD) De zingende zussen Maywood, Caren en Ali ce de Vries, hebben begin deze week een deurwaarder het motorschip Monte Rosa in het Westbrabantse Willemstad aan de ketting laten leg gen. Een van hun BV's is eigenaresse van het vrachtschip en beschul digt zetschipper Jan Houtkamp (44) ervan zijn contract niet nageko men te zijn. Houtkamp kaatst de bal terug. Volgens hem hebben de bedrijven van de zussen en hun kortelings overleden vader zelf sinds '88 voortdu rend hun plichten verzuimd. Hij zoekt nu een advocaat om het beslag met een kort geding aan te vechten. Het 674 ton metende ms Monte Rosa ligt in de averijhaven bij de Vol- keraksluizen, verstoken van water en stroom van de wal. Door een de fecte generator kan Houtkamp zelf geen elektriciteit opwekken. De af gelopen dagen heeft hij stroom kunnen betrekken van een werkschip van Rijkswaterstaat dat naast het zijne ligt. MOSKOU (AP) - De Sov jet-regering heeft een grondige verandering van het staatstelevisiemonop olie aangekondigd. Er zul len vier afzonderlijke tv- ondernemingen worden opgericht en de 52-jarige directeur-generaal van het persbureau TASS, Leonid Kravtsjenko, zal hoofd van de staatsomroep wor den. De huidige omroep- directeur, Michail Nenasjev, wordt bij presi dentieel decreet voorzitter van het Sovjet-comite voor de Pers met de op dracht deze instantie te hervormen, aldus een be richt van TASS. De regeringskrant Izves- tia berichtte dat besloten is om voor elk van de vier tv-kanalen van de staats omroep - bekend als Gos- teleradio - een aparte, on afhankelijke onderne ming in het leven te roe-' pen met „volledige crea tieve en commerciële on afhankelijkheid." Het eerste kanaal zal het be langrijkste nieuws van het land, overheidsinformatie en culturele programma's blijven uitzenden. De oprichting van en leiding over dit station komt formeel voor de verantwoordelijkheid vaVi Soviet-president Michail HILVERSUM (GPD) - TV-kij- kende kinderen hebben Ivo Niehe de afgelopen weken post zakken vol tekeningen toege stuurd. De kinderen tekenden en schilderden nadat ze daar toe opdracht hadden ontvan gen via het nieuwe wekelijkse tv-programma Art Kids, dat door tv-presentator Niehe voor de TROS wordt geproduceerd. „Na de eerste uitzending kwamen er maar enkele tien tallen tekeningen binnen. Pas na de tweede aflevering is het goed gaan lopen. Nu brengt de TROS ons na elk weekeinde honderden tekeningen en schil derijtjes binnen. En er zijn hele mooie bij", zegt een medewerk ster aan het programma. i speciale i alle te- i. Ze zullen In het gebouw x duktiemaatschappij he is gevestigd i kamer vrijgemaakt c keningen te bewa over enige tijd worden geëxpo seerd. De drie beste tékeningen worden iedere week op tv ge- tooxid en met prijzen bekroond. De kijkdichtheid van Art Kids, dat sinds 19 oktober op vrijdagavond, halfzeven, door de TROS via Nederland 2 wordt uitgezonden is gemid deld 400.000. „Dat valt niet te gen met de concurrentie van Sesamstraat en andere popu laire programma's op de ande re zenders", aldus Niehe. „Het is het gemiddelde aantal kij kers, dat normaal ook op dat tijdstip naar de TROS kijkt. De gemiddelde leeftijd van de inzenders is tussen de 11 en 13 jaar en dat is ook onze doel groep". Via Art Kids wil Niehe naar een idee van kunsthistorica Hanny Beerens kinderen op speelse wijze met kunst in con tact brengen. In totaal zijn deze herfst acht afleveringen gepland. Volgend seizoen keert het programma met meer afle veringen terug: ..Pas na twee of drie seizoenen kan je conclu deren of nieuw programma het in zich heeft populair te wor den of niet", aldus Niehe, die voor volgend jaar al een spon sor heeft gevonden, een multi national, die spelletjes ver koopt. Gorbatsjov, denationale rege ring en de Opperste Sovjet. Het tweede kanaal. „De Gemeen schap" genaamd, zal program ma's uit studio's in de 15 Sovjet republieken uitzenden. Een nieuwe Moskouse joint venture, waarin Gosteleradio, de gemeen teraad en de regionale raad van Moskou, alsmede meerdere pu blieke organisaties participeren, gaat het derde kanaal vullen. Een vierde onderneming, „21ste Eeuw" genaamd, zal het huidige educatieve kanaal gaan bestie ren. Volgens Gosteleradio zijn schrijvers- en kunstenaarsbon den en andere organisaties uitge nodigd om het station op te rich ten. De staatstelevisiemaatschap pij zegt dat de hervormingen „het artistieke proces zullen de mocratiseren, de competitie geest zullen aanwakkeren en daardoor zullen zorgen voor be tere programma's. In het presidentieel decreet wordt ook gezegd dat een be langrijke hervorming van de pers noodzakelijk is om „de rechten van de burgers op het ontvangen en uitdragen van in formatie te verzekeren en de rechten van uitgeverijen en drukkerijen te verruimen." Eer der dit jaar nam het parlement van de Sovjetunie een nieuwe wet betreffende de persvrijheid aan, waarmee Gorbatsjovs poli tiek van glasnost - grotere open heid - een wettelijke basis kreeg. Diverse bladen, waaronder het weekblad Moscow News en het tijdschrift Ogonjok, zijn daarna formeel onafhankelijk geworden van regering en partij, maar de meeste tijdschriften bleven ei gendom van politieke organisa ties of regeringsinstanties. De hervorming van de pers onder Nenasjev kan het pad effenen voor onafhankelijke tijdschrif ten en winstmakende uitgeverij en in privé-eigendom. i de Nederlandse omroepsters: Ellen Brusse. (tot Volgens 06-onderzoek Ellen Brusse van de TROS is de populairste televisie-omroep - ster van'Nederland. Een door PTT Telecom in opdracht van TrosKompas geregistreerde meting onder ruim 28.500 televisie kijkers heeft dit uitgewezen. Brusse behaalde met 5693 stemmen een riante eerste plaats. Tweede werd met 3366 stemmen Anita Witzier van Veronica, De derde plaats werd bezet door Carin de Ronde van de TROS met 2718 stemmen. Paula Patricio van de VARA eindigde op de vier de plaats (2618 stemmen). Patricia Haye van de TROS mocht zich vijfde noemen met 2590 stemmen. Bij deze 'TrosKompas Poll' werden de lezers van dit blad en de kijkers uitgenodigd om door middel van een speciaal 06-nummer van een onafhankelijk computergestuurd registratiesysteem, hun voorkeur uit te spreken voor één van de negentien telèvisie- omroepsters, die met een foto in het programmablad stonden af gedrukt. De spontane keuze van de opbeller kon worden vastge legd door het intoetsen van een cijfer, dat correspondeerde met de foto van de door hem of haar uitverkoren omroepster. In de eerstvolgende TrosKompas, die 21 november verschijnt, wordt lezers de vraag voorgelegd wie de meest gewaardeerde presentator van de verschillende aktualiteitenrubrieken is. In de daarop volgende uitgave kunnen de lezers en kijkers hun voorkeur uitspreken over alle Nederlandse dramaprodukties die in 1990 op televisie verschenen zijn. Excursie Bepaalde geuren en smaken 'zijn zozeer met herinneringen verbonden, dat zij bij het passe ren van neus of tong meteen een stroom van beelden opwekken. Een enkel slokje aquavit, het al coholische dropwater uit noor delijke streken, is voldoende om mij weer terug te voeren naar de omgeving van het Noorse Bergen, waar ik eens een voet tocht over de Hardangervidda heb gemaakt: elke avond schroefde ik in de trekkershut. waar ik mijn slaapzak had uit gespreid, de dop van mijn heup- fles met aquavit, en bracht een toast uit op het fjordenland. Door een enkele snuif aan een Vicks inhaler zak ik door de bo dem van de tijd, en sta weer te liften langs een weg in Noord- Finland. Muziek bezit eveneens dat wonderlijke vermogen om de hendel van de tijdmachine over te halen. Ik hoef de eerste klan ken van In-a-gadda-da-vida van Iron Butterfly maar te ho- ren, of ik ben weer terug in het Marokkaanse Fez. waar deze rockmuziek opeens door de bochtige straatjes schalde. Deze week haalde het bericht de krant dat de zanger Nico Haak was overleden. Ruim vijftien jaar geleden had hij succes met 'Foxy Foxtrot met je elastieken benen', een banale meezinger van niks en niemendal, die ech ter als een hinderlijke riedel in je hoofd kan blijven hangen. Foxy Foxtrot hoort voor mij bij de excursie Hongarije, die in 1974 voor studenten in de geo grafie werd georganiseerd. Een van de deelnemers opende om de haverklap zijn mond om de eerste regels van het lijflied van Nico Haak en de Paniekzaaiers te vertolken. Een gedreven roffel op zijn dijen zorgde daarbij voor 'de begeleiding. Dit her haalde optreden had zulk een dwangmatig verloop, dat het wel leek of hij op het liedje ge programmeerd was. De laatste tijd hebben kranten en televisie nogal wat aandacht geschon ken aan mensen die van het ene op het andere moment liederlij ke taal beginnen uit te slaan. Maar Foxy, zoals zijn omgeving hem al gauw noemde, braakte geen kleurrijke vloeken uit, maar begon altijd maar weer te emmeren over "elastieken been tjes". De bus met studenten raakte niet alleen geprikkeld over Foxy, maar ook over de twee koppige leiding van de excur sie. Die hield van meet af aan een strak schema aan, waarbij er veel gereden werd en menige fabriek en collectieve boerderij met een bezoek werd vereerd. In de bus waren zij heer en meester over de microfoon, waarin een zee van feitelijke gegevens over de sociale mobiliteit van kap persbedienden rond het Bala- tonmeer en de modernisering van de paprikateelt werd ge loosd. De twee docenten, die al lebei een gloeiende hekel had den aan het communisme, las ten, zodra ze een ezelskar, een braakliggende akker, een sjofe le figuur of iets anders in het vi zier kregen dat een "schande" was voor het systeem, onmiddel lijk een foto-stop in. Ze renden dan holderdebolder de bus Uit en legden het belastende feil gauw op de gevoelige plaat vast. Daarna klommen ze weer aan boord en vulden de ether uur na uur met hun saaie praatjes. De studenten hadden iets an ders van deze trip verwacht. Het was hun laatste excursie, binnenkort zouden ze afstude ren en hun plaats als leraar aardrijkskunde in de maat schappij gaan innemen. Hongarije zagen ze als een af scheid van de studie en daarom waren ze met een vakantiege voel op reis gegaan. Hoewel de twee Oost-Eu ropa-deskundigen niet tot de favoriete stafleden behoorden, kwam hun dorre, schoolse aanpak toch als een - zeer onaangename -verrassing. Het begon in de bus te broeien, en hoe meer wijn. bier en vruch tenjenevertjes er op de poesta gedronken werd, hoe opstandi ger en baldadiger werd de sfeer. De Amsterdamse buschauffeur, een soort vleesgeworden Jor- daanoproer, die al vanaf Arn hem kankerde over de lange rij tijden en de korte pauzes, voelde die sfeer uitstekend aan: op een avond liet hij de staf op de stoep in de stad staan en reed samen met de studenten terug naar het plattelandshotel. Deze verzets daad werd later in het dorpsca fé uitbundig gevierd. De kroeg baas liet zelfs zijn mooie doch ters opdraven, die met hun keli- ge zigeunerzang en uitdagende danspassen menig jongens hoofd op hol brachten. De volgende dag heerste er in de bus een gedrukte stemming. Iedereen had een kater, op de beide stafleden na. De chauf feur was ter verantwoording geroepen en had zijn excuses aangeboden. De studenten was te verstaan gegeven dat aan hun excursieverslag de hoogste eisen zouden worden gesteld. De doctoraalbul hadden ze nog lang niet in hun ransel! De rest van de reis werd gevuld met Hongaarse 1veetjes en Foxy's gewauwel over elastieken been tjes. pe/vionstrflnten hebben het p/srtiohoofdkyvmrtier in sof/* in br4np gestoken uit protest tegen het feit pat er n0g4lti3d een r0- de ster op het dak stond JULLIE GAAN ME TOCH N/ET ZOMAAR OP ETEN, KOKKIE A/ee HOOR WE 6AAN JE EERST DRIE UUR IN DE WIJNSAUS LATEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26