Malta, klein, maar fijn Motie van afkeuring bedreigt Frans kabinet 'Geef voorzitter van NOS meer armslag' Supermarkt 18 uur dicht Avondklok in New Delhi na uitbreken van rellen Toerist weet niet waar hij moet klagen Binnenmuseum Enkhuizen open na roerige periode BINNENLAND/ BUITENLAND Organisatiebureau McKinsey in advies: HILVERSUM (ANP/GPD) - De NOS-voorzitter heeft op dit mo ment veel te weinig bevoegdheden om een krachtige voortrekkersrol te spelen in de ontwikkelingen, die de Hilversumse omroepen doorma ken. Hij moet meer armslag krijgen om de strijd met de commerciële tv aan te kunnen. Het organisatiebu reau McKinsey vindt het noodzake lijk dat hij daartoe wordt gesteund door de belangrijkste politiek par tijen. Dit adviseert McKinsey in een in tern memo aan het NOS-bestuur dat vanmorgen door het personeels blad Spreek'buis werd gepublci- eerd. De voorzitters van de omroe pen hebben afwijzend gereageerd omdat hun zelfstandigheid zal wor den aangetast wanneer de nieuwe NOS-voorzitter zoveel bevoegdhe den krijgt als McKinsey adviseert. McKinsey bepleit een twee- of driedeling van de NOS en een grote- Dienstenbond FNV: UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV zal in de cao-onderhan delingen voor de supermarkten (160.000 werknemers) eisen dat de huidige sluitingstijden van kracht blijven: door de week om 18.00 uur en 's zaterdagsom 17.00 uur. Ook als de Tweede Kamer de verruiming van de Winkelsluitingswet goed keurt, voelt het personeel niets voor een langere openstelling, zo heeft de bond gisteren meegedeeld. In april voerde de bond actie 'te gen de voorgenomen verruiming van de openingstijden van 52 naar 55 uur. De werkgeversorganisaties gaven niet toe. Uiteindelijk kwa men de drie grootste werkgevers in de detailhandel (KBB, V en D en Ahold) een akkoord met de bond overeen. De winkels kunnen door de week een half uur en 's zaterdags een uur langer open blijven als het personeel daarmee vrijwillig in stemt en de beloning in de cao wordt geregeld. De FNV wil niette min in de cao-onderhandelingen handhaving van de huidige slui tingstijden bedingen. Dat moet bij voorkeur gebeuren voordat de Win kelsluitingswet wordt gewijzigd, naar verwachting begin volgend jaar. re samenwerking tussen de omroe pen, met name op het gebied van programma's. Volgens het onder zoeksbureau wordt de publieke, Hilversumse omroep ernstig be dreigd door RTL4. De nieuwe NOS- voorzitter zou daar een halt aan moeten toeroepen door de eindver antwoordelijkheid voor de pro grammering op zich te nemen. Het imago van de publieke om roep moet onder meer worden ver beterd door programmacoördina tie, waarbij McKinsey een program ma-coördinator of een coördinatie commissie benoemd wil zien voor de drie tv-zenders gezamenlijk. Ook wat dat betreft speelt de NOS-voor zitter volgens het adviesbureau een hoofdrol. McKinsey vindt het dus noodza kelijk dat er, voor een nieuwe NOS- voorzitter wordt benoemd, overeen stemming moet zijn in de regering over de richting waarin 'Hilversum' zich moet ontwikkelen. Op dit mo ment worden drie kandidaten ge noemd voor het voorzitterschap: H. de Boer (CDA), W. Etty (PvdA) en oud-hoofddirecteur van de pers combinatie M. de Jong, wiens poli tieke kleur niet openbaar bekend is. Maar de politiek is er nog niet uit wie J. van der Reijden (nu voorzitter van Veronica) moet opvolgen. Het CDA heeft De Boer naar vo ren geschoven, maar minister d'An- cona (wvc) schijnt in hem niet de juiste figuur te zien. Onlangs nog zei zij de politieke kleur niet van over wegend belang te vinden. Eerste dubbele longtransplantatie UTRECHT (ANP) - In het Antoni- us Ziekenhuis in Nieuwegein is de eerste dubbele longtransplantatie in Nederland uitgevoerd. De 24-jari- ge patiënt met cystic fibrosis (taai- slijmziekte) maakt het goed. De operatie is uitgevoerd binnen het samenwerkingsverband van het Antonius met de Leidse en Rotter damse academische ziekenhuizen. Cystic fibrosis is aangeboren. Voor behandeling was hart-long- transplantatie tot nu toe de enige oplossing, maar dat gebeurt in Ne derland nog niet. Voordeel van een dubbelzijdige longtransplantatie vergeleken bij die hartlong-trans- plantatie is dat de patiënt het eigen hart houdt. De operatie kostte 250.000 gulden. Omdat de verzeke ring die niet vergoedt, is een parti culiere actie gevoerd. NEW DELHI (IPS) - In delen van New Delhi is gisteren een uitgaans verbod afgekondigd na het uitbre ken van rellen. Een menigte van achthonderd woedende Sikhs blok keerde wegen en gooide stenen naar bussen. In het ommuurde mid deleeuwse centrum van de Indiase hoofdstad is het uitgaansverbod, dat woensdag van kracht werd, ver lengd. Bij de ongeregeldheden zijn tot nu toe vijf doden gevallen. Negen mensen raakten gewond toen de po litie schoot op een menigte die het uitgaansverbod negeerde en door ging met het plunderen van winkels en het in brand steken van vracht wagens. De ongeregeldheden barstten woensdag los na een massabijeen komst die was georganiseerd door moslim- en Sikh-minderheden. De vredesmanifestatie ontaardde al vlug in rellen. De politie opende het vuur op een deel van het publiek, dat auto's, enkele huizen en winkels in lichterlaaie had gezet. militante Sikh-afscheidingsbewe ging in de noordelijke staat Punjab. Aanleiding voor de woede onder de Sikhs is de inbraak door "ket ters" in een van hun heiligdommen die daarbij een exemplaar van het heilige boek van de Sikhs verbrand den. In grote delen van het noorden van India is het al sinds oktober on rustig. De spanningen tussen hin does en moslims steeg na een om streden beslissing van hindoe-orga nisaties om een middeleeuwse mos kee in Ayodha, 400 kilometer van New Delhi, te vernietigen. Terwijl New Delhi tot nu toe ongeregeldhe den bespaard waren gebleven, zijn andere steden in de regio het toneel geweest van ernstige rellen. In november 1984, na de moord op premier Indira Gandhi door een van haar Sikh-lijfwachten, braken in New Delhi ernstige rellen uit. Daarbij werden meer dan 2.500 Sik hs gedood. KENNEDY SP ACE CENTER-De space-shuttle Atlantis is gisteren vanaf Kennedy Space Center gelanceerd. De schender de^ekf rs" van^ bh" RllSSiSche kaper shuttle, met een bemanning van vijf personen, ging de ruimte in met een geheime opdracht van het ministerie van eenkomst personen die nauwe rela- defensie. Bepaald niet uitgesloten is dat de opdracht verband houdt met de Golfcrisis. (foto afp> ties hebben met de leiders van een Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS Het lot van het Franse kabinet-Rocard hangt af van de vraag hoe er maandag zal worden gestemd over een motie van afkeu ring die er ditmaal nogal dreigend uitziet. Terwijl de socialisten niet over de absolute meerderheid in de 'Assemblée' - dat is de Franse Twee de Kamer - beschikken, konden ze tot nu toe altijd rekenen op de steun van de communisten. Ditmaal ech ter hebben de communisten laten weten dat ze zich bij de oppositie partijen zullen aansluiten en de mo tie van afkeuring zullen ondersteu- Het gaat allemaal om een wets ontwerp dat gistermiddag in de As semblée besproken werd en dat ten doel heeft tot een betere verdeling te komen van de premieheffing ten bate van het sociale verzekerings systeem. Het nieuwe en naar de regering beweert eerlijker heffingssys- ,teem is het werk van premier Ro- card in een poging een begin te ma ken met het hervormen van de vast gelopen, want verouderde, staatsin stellingen. Het doel van deze 'Con tribution Sociale Généralisée' (alge mene sociale bijdrage) is niet in de woorden van het officiële ont werp 'om de bronnen van deze 'Securité Sociale' te vergroten'. Het gaat er alleen om 'dezelfde bronnen beter te verdelen'. Tot nu toe wordt inkomstenbelasting geheven over salarissen waar de sociale premies eerst zijn afgetrokken. Fransen die zo weinig verdienen dat ze geen in komstenbelasting betalen, hebben van die aftrekmogelijkheid dan ook geen voordeel. Woede Hoewel het plan er in zijn algemeen heid buitengewoon sociaal uitziet, heeft het de woede opgewekt van de communisten, die volgende maand voor hun 27e Partijcongres staan. De communisten zijn boos dat deze 'eerlijke' verdeling met zich mee brengt dat de laagste inkomens klassen toch ook aan die premiebe taling zullen moeten meedoen. De oppositiepartijen zijn van huis uit tegen ieder wetsontwerp van de re gering, alhoewel de zogenaamde 'centristen' onder hen nog wel met de socialistische regering meestem men. Dat doet ze dan dit keer ook niet omdat ze vinden dat premier Rocard het plan van de CSG niet grondig en openlijk genoeg met alle partijen heeft doorgewerkt. Na de debatten over het ontwerp gisteravond deed premier Rocard een beroep op het beruchte artikel 49 lid 3 van de Grondwet, dat al heel wat regeringen uit de nood heeft ge red. Het artikel stipuleert dat, in het geval het wordt aangeroepen, het ontwerp als aangenomen wordt be schouwd wanneer er niet binnen 24 uur een motie van afkeuring is inge diend. Die motie van afkeuring is aangenomen als de voorstemmers over de absolute meerderheid (dat is de helft plus een) in de Assemblée beschikken. Het gaat in dit geval om 289 stemmen. Meestal is de hantering van arti kel 49 lid 3 voor een regering vol doende om zijn zin te krijgen. De door de Grondwet geéiste absolute meerderheid voor een dergelijke motie wordt vrijwel nooit bereikt. Maandag echter zal het tegenover het ditmaal wel buitengewoon ster ke front van opposanten voorname lijk afhangen van de stemmen van de parlementariërs die niet tot een politieke partij behoren en daar zijn er negentien van. Achter de scher men is de afgelopen dagen dan ook van regeringskant alles in het werk gesteld zoveel mogelijk van deze partijlozen voor de zaak van de 'CSG' te winnen. Geschokt Ook president Mitterrand speelt bij dit alles een rol. Vriend en vijand van de president zijn geschokt en verontwaardigd over de manier waarop de president tijdens de leer lingenopstand van afgelopen maan dag een twintigtal scholieren ont ving kennelijk met de bedoeling ze niet alleen te verstaan te geven dat hij het volledig met hen eens was. Hij liet de kinderen bovendien en bijna onverbloemd weten dat mi nister van onderwijs Jospin en pre mier Rocard die toen in Japan was - eigenlijk overal de schuld In Parijs zijn ook de socialisten zelf ongelukkig over de manier waarop de president een kat-en- muisspel speelt met het kabinet dat hij zelf heeft benoemd. Bovendien is het een publiek geheim dat presi dent Mitterrand zich zo snel moge lijk van premier Rocard zou willen ontdoen, een initiatief waartoe hij grondwettelijk ook zonder achter baksheid in staat is. Geruchten gaan nu zelfs dat de president onder de negentien ongebonden parle mentariërs er een aantal heeft pro beren over te halen om vooral voor de motie van afkeuring te stemmen. gepalet na landing HELSINKI (AP) - Een verkeers vliegtuig van de Sovjet-luchtvaart maatschappij Aeroflot is gisteren tijdens een binnenlandse vlucht ge kaapt en gedwongen naar Helsinki uit te wijken. De kaper heeft zich in middels overgegeven. Niemand van de 65 passagiers en zes beman ningsleden heeft letsel opgelopen. De kaper, een 31-jarige Rus, heeft zich een uur na de landing ter be schikking gesteld aan de Finse au toriteiten. De man heeft politiek asiel aangevraagd. De Sovjetunie heeft gevraagd om uitlevering van de kaper. Een politiewoordvoerder zei dat 'de Toepolev op weg was van Le ningrad naar Moskou toen de kaper dreigde het toestel op te blazen als de piloot niet naar Stockholm zou vliegen. Omdat echter niet voldoen de brandstof aan boord was om naar Zweden te vliegen landde het toe stel in Helsinki. De meeste passagiers hebben van de kaping niets gemerkt, omdat ze sliepen en pas wakker werden toen het toestel in Helsinki landde. Bij een onderzoek aan boord van het gekaapte toestel zijn geen explosie ven gevonden. Het was de tweede maal deze week dat iemand probeerde een binnenlands lijntoestel te dwingen naar Stockholm te vliegen. Maan dag probeerde een 18-jarige Rus een toestel op een vlucht van Leningrad naar Lvov te kapen. Hij werd gear resteerd nadat het toestel in Minsk was geland. In het voetspoor van vele vreemde overheersers Malta ontwikkelt zich in hoog tempo tot een gewilde toeristische bestemming. Het mini-staatje in de Middellandse Zee ten zuiden van Sicilië begroette vorig jaar 830.000 toeristen, van wie de helft Britten waren. Met een aantal van 17.000 Nederlandse vakantiegangers kun je niet zeggen dat Malta door Nederlanders wordt overspoeld, hoewel ook hun bijdrage aan het Maltese toerisme groeiende is. door Nol van Bennekom De charmes van Malta - 27 kilome ter lang en 14,5 kilometer breed - zijn het klimaat, de bewoners, de multiraciale cultuur, de paradijselij ke baaien met de kleine stranden en de historische schatten. Vele overheersers hebben er hun sporen achtergelaten: de Phoeni- ciërs, de Carthagers, de Romeinen, de Byzantijnen, de Arabieren, de Noormannen, de Castilianen, de Jo- hannietenridders, de Fransen en de Engelsen. Vele malen werd het ei land verwoest, de laatste keer door de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog. Maar gelukkig is er nog veel bewaard gebleven en veel met lief de hersteld. Vrijwel iedere Maltezer spreekt vloeiend Engels. Dat is maar goed ook, want het Maltees is een menge ling van Arabisch en Italiaans met af en toe een Frans en een Engels woord ertussen, dat pikje niet op in een weekje vakantie. Ski plus-verzekering Het vier keer per jaar verschijnende wintersportmagazine Ski Plus biedt zijn lezers een interessante mogelijkheid aan zich te verzekeren tegen ski-ongevallen. In samenwer king met de Postbank en Unigarant is een verzekering ontwikkeld waarbij de wintersporter zelf zijn pakket kan samenstellen. Daarmee kan onder meer worden voorkomen dat reeds gedekte risico's tweemaal worden verzekerd. Uiteraard komt dat in de hoogte van het premiebe drag tot uiting. Inlichtingen: Ski Plus Winter sportverzekering, telefoon 058- 95 21 54/95 27 18. Autobussen De Maltezer archipel bestaat uit drie eilanden, Malta, Gozo en Comi-, no, waartussen veerdiensten wor den onderhouden. Vanaf Schiphol zijn er het hele jaar door meermalen per week lijnvluchten van Air Malta en eens per week van de KLM. De eerste indruk die men bij aankomst krijgt is, dat het eiland min of meer is blijven 'steken' in jaren vijftig en zestig. Het openbaar vervoer wordt beheerst door oude met veel chroom versierde autobussen, waarvan er sommige meer dan veer tig jaar oud zijn. Historie De vloot huurauto's is echter in goe de staat. De vakantieganger, die het zonaanbidden even voor gezien houdt, kan er de verdere rijkdom van Malta mee gaan verkennen. De herinneringen aan de duizenden ja ren oude historie, tot in het stenen tijdperk toe, liggen hier voor het op rapen. Lang is aangenomen dat de Egyptische pyramiden de oudste bouwwerken van de wereld waren. Echter die mening heeft men moe ten bijstellen na de opzienbarende ontdekking van onder andere de Megalithtempel bij Tarxien, die ver moedelijk duizend jaar eerder werd gebouwd dan de beroemde pyrami den van Giseh. Het was destijds een cultuurhis torische sensatie toen de onder grondse tempel van Hal Saflieni werd ontdekt, dat officieel het 'Hy- pogeum' is gaan heten. Deze over vier verdiepingen in de rotsen uit gehouwen ruimte moet duizenden jaren geleden met vuurstenen een beenderen werktuigen tot stand zijn gebracht. Hier beneden heeft men het gebeente van meer dan 7000 mensen gevonden. Historici hebben de wetenschap boven water weten te brengen dat dit geheimzin nige en geweldloze volk ooit in deze diepe onderaardse gewelven zijn priesteressen opleidde. Vondsten Tweeduizend jaar voor Christus verdwijnen de sporen van deze ge meenschap. Wat haar lot heeft beze geld is niet bekend. Wellicht zijn deze "mensen een gemakkelijke prooi geweest van vreemde verove raars. Het is bekend dat zij elke vorm van bewapening afwezen. Er bestaat ook een theorie dat een fata le epidemie het eiland duizenden ja ren voor Christus heeft ontvolkt. Er zijn tempels te bezoeken in Hagar Qim, Mnajdra en Ggantija. Kort geleden zijn nieuwe tempel vondsten gedaan bij Rabat. Mar- saxlokk en Tas-Silg. Studenten doen er archeologisch onderzoek. De geintersseerde toerist kan ge bruik maken van de diensten van de Nationale Toeristen Organisatie, 1 City Gate Arcades in Valletta, tele foon 227747. Hier kan men begelei ding door gidsen aanvragen. Locale reisbureaus organiseren bovendien uitstapjes naar allerlei bezienswaar digheden. Curiosa Daarbij hoort ook Popeye Village, thuishorend onder het hoofdstuk curiosa. Het dorp is het voormalige decor van de musicalfilm Popeye, waarin de tekenfilmheld New foundland ontdekt en het 'Sweetha- ven' noemt. Popeye Village is te vin den aan de 'Anchor Bay' in het noordwesten van Malta. Een ander curieus geval is een in de jaren zestig door de Britse lucht macht uit de wolken geplukte Lockheed Super Constellation. Dit vliegtuig met valse registraties en geladen met wapentuig werd tot landen gedwongen op Malta. De Amerikaanse wapensmokkelaars ontsnapten overigens uit de gevan genis en het intussen afbladderen de vliegtuig slijt zijn levensavond thans als een restaurant. Gezien de staat waarin de Connie zich be vindt, lijkt het etablissement geen succes. Dat is anders met het gastvrije» buiten 'Ir-Razzett L-Abjad' wat 'De «r zijn typische Maltezer vissersboten, die met hun vrolijke kleuren altijd weer goed zijn voor een leuke foto. Witte Boerderij' betekent. Een schatrijke voormalige tandarts, dokter Tony Demajo, ontvangt hier tegen betaling buitenlandse toeris ten, die hier zijn wijn kunnen proe ven en zich tegoed kunnen doen aan allerlei typische Maltezer gerech ten. Het is bovendien een geliefd oord voor eilanders, die iets te vie ren hebben. De 65-jarige dokter To ny heeft heel wat Maltezer bruids paren in zijn persoonlijke paradijsje omhelsd. Het aantal klachten over vakanties in het binnenland viel vorig jaar bij zonder mee. In 1989 werden bij el kaar 208 conflicten aanhangig ge maakt bij de Geschillencommissie Recreatie, die conflicten over bin nenlandse vakanties behandelt. Ter vergelijking: bij de Geschillencom missie Reizen, die klachten over buitenlandse vakanties behandelt (plus vakanties in Nederland die via de VW-kantoren zijn besproken), werden ruim 2000 klachten inge diend. Uiteindelijk deed de Geschilen commissie Recreatie, zo maakt het blad 'De Koerier', uitspraak in 49 gevallen, waarvan er 29 gegrond of ten dele gegrond werden verklaard. In totaal werd een bedrag van bijna 19.000 aan schadevergoeding toe gekend. Overigens heeft een onder zoek uitgewezen dat maar tweeder de van alle problemen aan de reis branche wordt kenbaar gemaakt. De vakantiegangers die wel een klacht indienen, doen dat vooral bij de beheerder van de accommodatie en laten het daarbij. De indruk be staat dat dat in de meeste gevallen het gevolg is van het feit dat men niet op de hoogte is van het bestaan vgn een Geschillencommissie Re creatie. Het Binnenmuseum in Enkhuizen is weer een volwaardig r daarmee een gerespecteerd familielid van grote broer het Buitenmu seum. Samen vormen ze het Rijksmuseum Zuiderzeemuseum. Het Binnenmuseum-nieuwe-stijl kent een nieuwe aanpak: gekozen is voor een thematische opzet en de rol ten opzichte van het Buitenmuseum is veel belangrijker geworden. Het Binnenmuseum opende zijn deuren in 1950. Het toonde de ge schiedenis van de Zuiderzee via zo nu en dan wisselende exposities. Met de opening van het Buitenmuseum in 1983 werd het echter al snel het mindere broertje. De combinatie Buitenmuseum en Binnenmuseum bleef lastig. Voor al het vervoer per boot van de bezoekers was een knelpunt. Wie het Buitenmuseum verliet om het Binnenmuseum te bezoeken, kon niet meer terug. Al jaren wordt gepraat over een betere ontsluiting. Direc teur Weeda erkent dat een 'goede' oplossing niet mogelijk is. "We wil len nu de boten op een andere plaats laten aankomen, zodat men bij het Buitenmuseum arriveert en eerst het Binnenmuseum kan bezoeken. In die constructie kunnen de mensen, die op een andere wijze in Enk huizen aankomen, direct worden toegelaten". De sluiting van het Binnenmuseum kwam drie jaar geleden toch on verwacht en deed het nodige stof opwaaien. Directeur Weeda hierover: "Een complete herinrichting was noodzakelijk. Er worden nu andere eisen aan het museum gesteld dan in de jaren vijftig. De verwachting is dat de totale renovatie van het Binnenmuseum rond 1995 is voltooid. Nu kan de geschiedenis van de Zuiderzee in brede zin worden ge toond en daarmee vormt het in feite het voorportaal en de informatieaf deling van het Buitenmuseum. Weeda: "Via exposities over de walvis vaart, de visserij, scheepstypen en dergelijke geven we meer informa tie over zaken die in het Buitenmuseum worden aangereikt. Het vormt het historische kader. In het Binnenmuseum willen we ook de intro ductie van het totale museum verzorgen. Het moet duidelijk worden dat het om één museum gaat, waarin verschillende aspecten van de Zuiderzeecultuur te zien zijn". Het Binnenmuseum zal weer het hele jaar geopend zijn en wordt zo een publiekstrekker voor Enkhuizen bui ten het s

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19