'Deze film ligt in het verlengde van The Unbearable Lightness' 'Henry and June': combinatie van softporno en quasi-diepzinnigheid 'Problem Child': karikaturaal TELEVISIE VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 BIOSCOPEN Henry and June; regie Phil Kaufman, Fred Ward en Maria de Medeiros; fe zié Lido. Leiden. Na 'The Unbearable Lightness of Being' hield Philip Kaufman zich opnieuw met Europese hartstocht bezig. Het verhaal is gebaseerd op de beroemde liefdesrelatie tussen 'Anais Nin en Henry Miller in het be gin van de jaren dertig in Parijs. Een relatie die niet alleen vrijmoedig en .hartstochtelijk was, maar ook in li terair opzicht zeer bevruchtend. 'Nin, later vooral beroemd gewor- !den door haar dagboeken, schrijft .hier haar eerste roman. Miller vol tooit in de film 'Tropic of Cancer', dat in de Verenigde Staten meer •dan dertig jaar op de lijst van verbo den boeken zou staan. 'Henry and June' is gebaseerd op het gelijkna- ,mige boek waarin Anais Nin niet al- .leen haar relatie met Miller be- Kaufman werd na voltooiing van 'The Unbearable Lightness of Be ing' allerwegen geprezen omdat hij als Amerikaan toch zo'n prachtige, gevoelige en vooral Europese- film had weten te maken. Na het zien van 'Henry and June' blijkt dat dit oordeel enige bijstelling behoeft. Misschien was Kaufmans prestatie minder groot dan het leek, omdat hij immers kon steunen op het ster ke scenario van Jean-Claude Carriè re en de sprekende beelden van Bergman-fotograaf Sven Nykvist. 'Henry and June' is veel meer zijn eigen film geworden (het scenario schreef hij samen met zijn vrouw) en jammer genoeg is dat geen voor uitgang. Het ergste is misschien nog wel dat de kijker die het werk van Miller en Nin niet kent ook in het geheel niet nieuwsgierig wordt ge maakt. De indruk wordt zelfs ge- De emotionele bevrijding van Anais Nin (gespeeld door de Por tugese actrice Maria de Medeiros) en de anarchistische vrijheidsdrang van Henry Miller (Fred Ward) wor den hier gepresenteerd in de vorm van smaakvolle, cliché-fantasieën over het artistieke leven in Parijs anno 1931. Nin, getrouwd met de jonge Amerikaanse bankier Hugh Guiler, heeft juist de opwindende smaak van het overspel ontdekt 'als Henry Miller arriveert. Op dat mo ment is hij nog volstrekt onbekend en zo arm als een kerkrat. Zijn vrienden weten echter al dat hij de enige is die het leven beschrijft zoals het werkelijk is, ongepolijst en zonder opsmuk. Nin vindt hem meteen geweldig viriel en inspire rend en loopt als een hondje achter hem aan. Het duurt niet lang of ze stort zich in een seksueel avontuur met hem. Ook de moeilijk te door gronden June (hoer. minnares of beschermengel?) levert een actieve bijdrage. Er gebeurt natuurlijk wel iets meer dan deze korte samenvatting suggereert, maar erg veel meer is het niet. Nadat de kijker kennis heeft gemaakt met alle personages en hun geheime passies, wordt de tijd vooral gevuld met herhalingen van vrijpartijen in diverse combina ties, aangevuld met wat quasi-diep- zinnige opmerkingen en een ter loops citaat van Nietzsche. Al die erotiek (de dialoog is overigens aan zienlijk 'onthullender' dan het beeld) kwam de film in Amerika op een strenge beoordeling door de keuring te staan. 'Henry and June' kwam zelfs nog in het nieuws om dat het de eerste film is die niet de beruchte, porno-suggererende X kreeg maar het nieuwe keurmerk NC-17, wat overigens precies het zelfde betekent. Hoewel Kaufman het allemaal heel serieus opvat, blijven de emo ties en beweegredenen achter die erotische taferelen uiterst mistig. Het resultaat is dat Henry en Anais sterk zijn gaan lijken op figuren uit een pretentieuze Franse kunstfilm met soft-porno trekjes, en dat kan toch nooit de bedoeling zijn ge weest. Kaufman heeft zich teveel vastgebeten in het uiterlijk en doet voortdurend zijn best om te laten zien dat Parijs net zo'n vrijmoedige en decadente stad was als Berlijn. Feestende studenten dansen half naakt en voorzien van wilde mas kers op straat. Overal zijn cafeetjes vol artiesten en op elke hoek passe ren Miller en Nin wel een gooche laar. Kaufmans volstrekt onkriti sche bewondering voor de hoofd personen heeft een meer afstande lijke en daardoor helderder be schouwing in de weg gestaan. LEO BANKERSEN •Sinds 1963 zijn Phil Kaufman en zijn vrouw iRose actief in de filmbusiness, aanvankelijk vooral als script-schrijvers. Van de door Phil JKaufman zelf geregisseerde films, zijn er ,twee klassiek geworden. The Right Stuff, «over straaljager-piloten die opgeleid werden tot de eerste generatie astronauten, vormde 'Amerikaanse cinema van topklasse. Er wer- «den in 1984 vier Oscars mee gewonnen, maai de film was geen commercieel succes. In 1988 bewees Kaufman met de ver filming van Kundera's The Unbearable Lightness of Being zich als Amerikaan ook voortreffelijk te kunnen plooien naar de ei sen van wat uiteindelijk een ronduit Europe se film toescheen. Met zijn nieuwste werkstuk, Henry and June, doet zich thans een scheiding der gees ten voor. De toonaangevende recensenten van Amerika prezen Kaufmans film als grote kunst, reden waarom Henry June aanlei ding kon vormen voor de instelling van een nieuwe keuringscategorie NC 17, wat zo veel zeggen wil als: „Toegankelijk voor 17-jari- gen en ouder, maar het gaat n i et om porno!" Met als gevolg dat er voor geadverteerd kan worden en dat keurige bioscopen de film willen draaien, wat allemaal niet het geval was met de films voor boven de 17 die tot dusver allemaal een X-certificaat opgedrukt kregen. Mede als gevolg van die keurings kwestie loopt nu Henry June uitstekend in Amerika. Mpiar onlangs tijdens het Festi val van Venetië reageerden de Europese kri- tici er smalend of onverschillig op. Phil Kaufman, regisseur van 'Henry and June' In de zomer van 1961, die ze doorbrachten in Nederland, ontdekten Phil Kaufman en zijn vrouw Rose dat de tijd :rijp was om zich met film te gaan bezighouden. Phil Kaufman: „We hadden al kennis gemaakt met de Franse Nouvelle Vague, nog voor we naar Europa waren gereisd. We hadden een tijd je in Griekenland gewoond en in Florence, toen we uit eindelijk terechtkwamen in Bloemendaal, waar we lo geerden in een groot huis, samen met een aantal schil ders en beeldhouwers. Ik herinner me in Amsterdam in kleine arttheaters films te hebben gezien van Pasolini. En ook Shadows, van Cassavetes. En het is vooral door die laatste film geweest dat Rose en ik ontdekten dat er een frisse nieuwe wind aan het opste ken was in het Amerikaanse cultu rele klimaat. Reden voor ons om spoorslags terug te keren en te be zien wat voor kansen er voor ons be schikbaar lagen". Een kleine 25 jaar later kwam Phil Kaufman opnieuw naar Europa, dit keer om achter elkaar twee films op te nemen. Eerst Jhe Unbearable Lightness of Being en vervolgens Henry June. Anais Nin .,1k was bezig met het monteren van The Unbearable Lightness of Be ing. toen ik in een klein boekwin keltje in de buurt van ons huis in San Francisco Henry June zag liggen. Ik heb zowel Henry Miller als Anais Nin persoonlijk gekend en ik dacht dat ik alles van die twee ge lezen had en dat ik alles over hen wist. En toen kwam ineens dit ge heime dagboek boven water dat be wees dat ik me spectaculair vergist had. Ik las het en Rose las het en we raakten gigantisch opgewonden over de ontdekking dat Miller en Nin een gepassioneerde erotische relatie met elkaar gehad hadden. Zelfs Lawrence Durrell, de Miller- kenner bij uitstek, zei dat hij nooit iets van die affaire met Nin geweten had. Ik bedoel: niet alleen waren die twee allebei getrouwd toen ze die verhouding kregen, maar ze waren bovendien zo totaal verschillend in karakter en mentaliteit dat het ons voorstellingsvermogen te boven ging dat die twee erin geslaagd kon den zijn om zich überhaupt voor el kaar open te stellen. Maar achteraf denk ik dat naarrtiate ze ouder wer den. ze ook steeds meer op elkaar zijn gaan lijken". „Het merkwaardige was dat ik al deze dingen ontdekte, terwijl ik nog met het Kundera-project bezig was. In The Unbearable Lightness of Be ing gaat het over primair vier men sen, over hun erotiek en hun onder ling verstrengelde relaties. Terwijl ik Henry June las, kon ik me niet aan het gevoel onttrekken dat het dezelfde karakters had kunnen be treffen als waar Kundera over ge schreven had, maar in een volgende fase van hun levens bij wijze van spreken, aan het andere uiteinde van hetzelfde landschap. Met hun relaties dieper uitgewerkt. Ik had het gevoel dat ik door het verfilmen van Henry June lijnen zou kun nen doortrekken uit The Unbeara ble Lightness of Being en dat dan in een film die minder formule-achtig gericht zou zijn". „Ik heb de indruk dat de Europe se cinema veel van haar eigenzinni; ge aantrekkelijkheid aan het verlie zen is doordat men steeds meer ge neigd is Amerikaanse formule-films na te bootsen. Men voegt zich steeds meer naar de Amerikaanse manier van plotten, die per definitie dingen versimpelt. De grote Europese cine asten, een Renoir of een Bunuel, stelden primair altijd kwesties aan de orde en hun plots waren daaraan volkomen onderge schikt. En er zat een gevoel van dubbelzinnigheid aan hun films vast, de visie dat het heroïsche en het schurkachtige tegelijkertijd in ons allemaal aanwezig is. Dat heeft mij altijd sterk aangespro ken. Zo'n soort film had ik ook met Henry June voor ogen". „De sleutelscène is die waar Nin de vragen aan de orde stelt: 'Wie van ons is de leugenaar? Wie is de oprechte mens? Wie van ons heeft het meeste lief?' Dat zijn vragen die aan het eind van de film nog Steeds niet beantwoord zijn. Zelfs als je je emotioneel het meest met Anais Nin verbonden zou voelen, dan nog ontkom je niet aan de conclusie dat ze een complex ka rakter heeft en dat alle lelijke din gen die June over haar zegt, waar zouden kunnen zijn. Maar ook zou June het volkomen mis kun nen hebben, want June zelf is in sommige opzichten ook stevig door de wol geverfd en in andere opzichten de onschuld zelve. Ju ne maakt een keer Anais het ver wijt: 'Ik dacht dat jij bezig was meer over het leven zelf te schrij ven!' In elk geval is dat wat wij ge probeerd hebben: een film maken die gaat over de complexiteit van het leven". Temidden van die rondromme- lende kunstartiesten is eigenlijk zakenman Hugo, als de echtge noot van Anais, het meest intrige rende personage. Omdat hij wordt ingesponnen door hele en halve leugens en je geen enkel moment te weten komt of hij mis schien meer doorziet dan hij voor geeft. Dat hij wellicht de dingen toestaat te gebeuren, maar dat niet wil weten. „Wij nemen aan dat Hugo het toonbeeld van onschuld geweest is. Maar het is waar, hoe langer je erover nadenkt, steeds intrigeren- der wordt die vraag wat Hugo wist en wat hij niet wist. Want we dienen ons te realiseren dat, als hij wèl in de gaten had wat er zich tussen zijn vrouw en Henry Miller afspeelde en als hij dat dus toe stond, hij daardoor zelf min of meer kunstenaar is geworden. Maar het is waar dat Hugo waan- zinig veel van zijn vrouw hield en is blijven houden niet alleen door r Fred Ward als Henry Miller en Maria de Medeiros als Anais Nin. het hele verhaal van onze film heen, maar ook zijn hele leven lang". Rose Kaufman: „En Anais hield van hem, op haar eigen manier. Maar het is duidelijk dat Hugo niet alles vervullen kon waar Anais behoefte aan had. Ze aan bad Hugo, tot ze op een verschrik kelijke dag ze meldt het in haar dagboek ontdekken moest dat zij intelligenter was dan hij. En dat ze meer fantasie had dan hij. Maar ze kon zich niet daardoor la ten afremmen, ze moest zich ont plooien. En er is altijd een onaan tastbare tederheid tussen die twee in tact gebleven". Voor de verfilming van het voor onverfilmbaar gehouden Kunde- ra-boek The Unbearable light ness had Phil Kaufman voor het uiteindelijk imponerende resul taat veel te danken gehad aan de briljante scenario-bewerking van Jean-Claude Carrière. Het script voor Henry June hebben de Kaufmans zelf geschreven. Op de vraag of ook voor dit verhaal over Amerikanen in het Parijs van de jaren dertig de steun van de Fransman Carrière niet bijzonder nuttig had kunnen zijn, reageren de Kaufmans met nauwelijks ver holen irritatie. Phil: „Dit is toch een verhaal over Amerikanen en we zijn zelf Amerikanen. En zoals gezegd. Rose en ik hebben Henry Miller en Anais Nin persoonlijk gekend. Ze zijn ons erg dierbaar, dus we dachten dat we dit uitstekend zelf zouden afkunnen". Rose: „Het schijnt ook dat de rechten op Henry June aanvan kelijk gekocht waren door een Italiaanse producent die toen met het boek naar Jean-Claude Carri ère gestapt is. Die heeft het gele zen en vervolgens de opdracht te ruggegeven, omdat hij zei niet in staat te zijn daar een filmscript van te maken. Dat hadden wij ge hoord nog voor dit project bij ons terechtkwam. Met alle respect overigens voor Jean-Claude Car rière, hij is een erg goed schrijver, maar hij heeft ook een hoop scripts geschreven die helemaal niet zo goed waren". J- Michael Olivier brengt de t wanhoop. Tot dertig heer toe keert het enfant terrible in het klooster terug. Problem Child; regie: Dennis Dugan; met Mi chael Oliver en Jack Warden; te zien in Lido, Leiden. Het idee voor de openings-scènes van de film 'Problem child' van de Amerikaanse regisseur Dennis Du gan lijkt regelrecht gepikt van de Canadees Eugene Fedorenko en diens animatiefilmpje 'Every child' uit 1979. Onlangs werd deze film uit gezonden op Nederland 3 in de on volprezen animatiefilmserie van de NOS. In 'Every child' wordt een ba by te vondeling gelegd en liefderijk opgenomen, maar als hij lastig blijkt, steeds een deur verder weer gedumpt, tot hij bij een stel zwer vers belandt. Precies zo vergaat het aanvanke lijk Junior in 'Problem child'. Waar 'Every child' eindigt, begint 'Pro blem child' eigenlijk pas echt. Ju nior is dan bij de nonnen onderge bracht en ook die maakt hij het le ven zeer zuur. Naarstig zoeken ze pleegouders voor hem, maar tel kens is Junior weer binnen de kortste keren terug. Tot dertig keer toe. De 31e keer treft Junior evenwel in Ben een stiefvader met engelen geduld. Stief-opa Big Ben, een lou che zakenman die burgemeester wil worden, ziet meteen het satanskind in Junior, maar Ben is, op een klei ne inzinking na, niet van zijn stuk te krijgen, wat voor rampen (inclusief echtscheiding) Junior ook veroor zaakt. Hij is ervan overtuigd dat Echte Vaderliefde het duivelse knaapje ooit tot inkeer zal brengen. Als een gevaarlijke misdadiger, van wie Junior al sinds zijn verblijf bij de nonnen een verwoede fan is, uit de gevangenis ontsnapt en Bens vrouw en pleegkind ontvoert, gaat de vaderliefde zelfs zover dat Ben bereid is zijn leven voor het ettertje te wagen. Tegen die tijd, al met het eind in zicht, blijkt 'Problem child' nog een paar redelijk geslaagde scè nes in petto te hebben, maar die kunnen de film niet meer boven de maat tillen. Dugan, die als filmregisseur de buteert (voor televisie regisseerde hij afleveringen van series als 'Moonlighting'), weet de talloze grappen niet aanstekelijk te krij gen. Aan de voortreffelijk gecaste Michael Oliver als Junior ligt dat niet, wèl voor een belangrijk deel aan de volwassen spelers. Alleen Jack Warden is als de ijzervreter Big Ben geloofwaardig. Maar vooral de bet aan het, waarschijnlijk ook in de ogen van jeugdige kijkers, misluk ken van de film is Dugans te opge legde karikaturale aanpak. AMSTERDAM (ANP) - De stij- 'gende bezoekcijfers in de film theaters en filmhuizen zorgen er door dat hun artistiek en zakelijk geleid in de knel komen. Vooral in <le middelgrote steden zijn de filmtheaters absoluut niet in staat de publiekstroom adequaat te be- van WVC wordt gedistribueerd geleiden. Deze noodkreet komt De publieke belangstelling de „in een bijna wanhopige" staat steeds verder in het gedrang. Van van de Associatie van Nederland- blijft stijgen maar landelijk kun- te verkeren. „Het aantal filmthe- de 115 filmhuizen en filmtheaters se Filmtheaters (ANF), de over- nen de ontwikkelingen nauwe- aters en filmhuizen dat om onder- zijn er „slechts" twintig in staat koepelende organisatie van grote lijks worden bijgebeend. Het se- steuning komt aankloppen stijgt tot „een echt professionele aan- gesubsidiëerde filmtheaters. cretariaat van het ANF verklaar- met de publieke belangstelling pak". LEIDEN 'Ghost' - Lido. 'Die Hard II' - Lido 'Problem Child' - Lido. 'Asterix en de knallende ketel' - Lido. 'Dick Tracy' - Lido. 'Camille Claudel' - Trianon 'Henry and June'- Lido. 'Pretty woman' - Lido. ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6) 'Back to the future deel 3'. 'Ghost'. 'Robocop 2'. 'Die Hard II' 'De reddertjes". VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 01717- 6054) 'Wild at heart'. 'Dick Tracy'. 'Jungle Book". 'Robocop II'. WASSENAAR (Astra-theater, tel. 01751-13269) 'Robocop II' 'Cyrano de Bergerac' 'De lady en de vagabond' FILMHUIZEN 'Blue Velvet' - Het Kijkhuis, Leiden 'Sweetie' - Het Kijkhuis 'Luba' - Het Kijkhuis 'Slaves of New York' - Het Kijkhuis 'The adventures of baron von Mun chausen' - Het Kijkhuis 'Tirez sur le pianiste' - LAK. Leiden 'Vivemcnt dimanche' - Lak, Leiden 'A fish called Wanda" - LVC. Leiden Monty Python's life of Brian' - LVC, Leiden 'De eenzame stem van de mens' - Park Filmhuis, Alphen DEN HAAG Good Fellas' - Asta (070-3463500), 16 jr. 'Ghost' - Asta. al. 'Coupe de Ville' - Asta, a.l. 'The last island' - Babylon (070- 3471656), 12 jr. 'Enemies, al love story' - Babylon, 16 jr- 'Die Hard 2'- Cineac, 12 jr 'Pretty woman' - Cineac, al. 'Henrv and June' - Metropole (070- 3456756), 16 jr. 'True love' - Metropole. al. Dick Tracy' - Metropole, 12 jr. 'I love you to death' - Metropole. al. 'Presumed innocent' - Metropole. a.l. 'Davs of thunder' - Odeon (070- 3462400), al. Darkman' - Odeon, 16 jr. Problem Child' - Odeon, al. 'Another 48 hours' - Odeon, 12 jr. 'La Petite Voleuse' - Studio (070- 3656402). a.l. 'Eat a bowl of tea' - Studio, 16 jr. 'Wild at haert' - Studio. 16 ir. AMSTERDAM Sally' - Alfa (020- Alhambra (020- 'Pretty Woman' - Alfa, al. Wild at heart' - Alfa. 16 jr. Enemies, a love story' - Alfa. 16 ji Prettv wo "I 233192). al. The last island' - Alhambra, 16 jr. 'Presumed Innocent' - Bellevue Cir 'Days of thunder' - Cinerama, al. Good Fellas' - Calypso (020-234876). 16 'Mo' Better Blues' - Calypso, a.l. 'La petite voleuse" - Cinecenter (020- 236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter. 16 'Death Warrant' - City (020-234579), 16 jr- 'Problem Child' - City. alo. 'Another 48 hours' - City, 12 jr. True love' - City, al. Total Recall' - City, 16 jr. 'Die Hard 2' - City. 12 jr. 'Look who's talking' - City. al. 'Dangerous liaisons' - Kriterion (020- 231708), 16 jr. 'Andrej Roebljev' - Kriterion. 16 jr. Pink Ulysses' - Kriterion. 16 jr. 'Blue Velvet' - The Movies (020- 245790). al The Marx Brothers' - The Movies. "Kracht" - The Movies. 'Sons' - The Movies. Ghost' - Tuschinski Cineac (020- 243639)ki. al. 'The last island' - Tuschinski (020- 262633), 12 jr. 'Henry and June' - Tuschinski, 16 jr. 'The hunt for Red October' - Tuschins ki, al. 'I love you to death' - Tuschinski, a.l.. 'Dick tracy' - Tuschinski, a.l. 'Ava Gabriel' - De Uitkijk (020- 237460), 16 jr. 'The Unbearable lightness of being' - De Uitkijk, 12 jr. Zaterdag 17 november This is the army (Super Channel, 21.00 uur). Michael Curtiz maakte in 1943 een musical over soldaten die in 1940 opnieuw Irving Berlins musical over de Eerste Wereldoorlog willen op voeren. Met George Murphy, Joan Leslie en op de achtergrond iemand die het nog tot president zou brengen. Brewsters Millions (Brcwsters 22.25 uur). Komedie van Walter Hill uit 1985 met Richard Pryor, John Can dy en Lonette McKee. Gegeven was al zeven maal eerder verfilmd voor actie filmer Hill zich er aan waagde. Het be drag dat Brewster erft wordt steeds Mutant (RTL 4, 23.10 uur). Stereo tiepe horror, in 1938 gemaakt door John Cardos. Veel zombies, vampiris me en rondvliegende panelen. Met Wings Hauser en Bo Hopkins. Scared to death (Super Channel, 00.00 uur). Goedkoop gemaakte Ame rikaanse thriller uit 1947 van Christy Cabanne. Moordenares wordt met misdaad geconfronteerd en neemt wraak. Met Bela Lugosi, Douglas Fow- ley. A bout de souffle (BBC 2, 00.30 uur). Jean-Luc Godard zette de nou velle vague in met deze film uit 1959. Jonge autodief (Jean-Paul Belmondo) slaat met Amerikaanse vriendin (Jean Seberg) op de vlucht nadat hij een po litieman heeft gedood. Begin van een opmerkelijke stroming en dito carriè- +Jean Paul Belmondo te i 'A bout de Soufflé'. Theatre of blood (BBC 1, 01.05 uur). Groteske Britse horror-komedie uit 1973 van Douglas Hickox. Vincent Price als miskend Shakespeare-acteur die de ene criticus na de andere mag vermoorden. Ook met Diana Rigg. Zondag 18 november The thirty-nine steps (BBC 1, 16.00 uur). Nee, niet de Hitchcock-klassie- ker, maar een matige Britse remake uit 1978 van Don Sharp. Robert Powell probeert de Eerste Wereldoorlog te voorkomen. Ook met David Warner. Cross Creek (BBC 2, 23.15 uur). Amerikaanse wel erg romantische Maandag 19 november Extreme prëjudice (RTL 4, 21.05 uur). Actiefilm van Walter Hill uit 1987 met Nick Nolte en Powers Boothe. Film speelt aan de Amerkaans-Mexi- caanse grens, waar twee jeugdvrien den tegenover elkaar komen te staan omdat de één een Texas Ranger is ge worden en de ander drugskoning. Bo vendien wil Nolte het vriendinnetje van Boothe. Reden voor veel high-tech geweld. Firstborn (BBC 2. 22.00 uur). Ame rikaanse film uit 1984 van Michael Ap- ted over gescheiden moeder die er niet in slaagt haar kinderen in het gareel te houden wanneer onhandige nieuwe vriend komt inwonen. Met Teri Garr en Peter Weller. Dinsdag 20 november The last command (BBC 2,19.00 uur). Amerikaanse routine-western uit 1955 van Frank Lloyd met Sterling Hayden en Ernest Borgnine verbeeldt de slag om Alamo in 1830. Prick up your ears (BRT 2, 20.00 uur). Stephen Frears (Sammy and Ro- sie, Dangerous Liaisons) maakte in 1987 deze weinig verbloemende film over de Britse toneelschrijver Joe Orton, die door zijn minnaar werd ver moord. Met Garry Oldman en Alfred Molina. Woensdag 21 november The mirror crack'd (Ned. 1, 20.26 uur). Britse Agatha Christie-ver- filming uit 1980 van Guy Hamilton. Elizabeth Taylor speelt een Holly- woodvedette die hoopt op een come back, maar dan wordt een fan ver moord. Enorme cast: Rock Hudson. Kim Novak, Tony Curtis. Mitchell (00.10 uur, BBC 1). Ameri kaanse actiefilm uit 1975 van Andrew V. McLaglan. Joe Don Baker als poli tieagent die het hardhandig opneemt tegen John Saxon en Martin Balsam die in foute zaken zitten. Donderdag 22 november The road to Zanzibar (BBC 2. 19.00 uur) Bing Crosby, Bob Hope en Doro thy Lamour in Amerikaanse film uit 1941 van Victor Schertzinger. Circus artiesten op safari ontmoeten dames op zoek naar diamantmijn. Bicyclcran (Ned- 3, 20.25 uur) Iraanse speelfilm uit 1989 van Mohsen Makhmalbaf is een 'kritisch sprookje' over de sociale verhoudingen in Iran. Nasim zal tien dagdn non-stop fietsen om geld in te zamelen voor de behan deling van zijn vrouw. Heat and dust (BRT 2. 21.00 uur) Veteraan James Ivory maakte in 1983 dia reist en in een liefdesavontuur ver zeild raakt. Greta Scacchi is ook beeld schoon aanwezig. Dr. Kildarc's strange case (Super Channel. 22.15 uur) Film uit 1940 uit de populaire Dr. Kildare-serie, gere gisseerd door Harold S. Bucquet met altijd Lew Ayres als Kildare en Lionel Barry more als Dr Gillespie. Niet te bloederig ziekenhuisdrama met een komische noot. Vrijdag 23 november old Edward Dmytryk. Tijdens de Bur geroorlog verkoopt een veeboer zijn kudde aan de Yankees. Met William Holden en Richard Widmark. Hostage (BRT 1. 20.25 uur). Ameri kaanse film uit 1988 van Peter Levin. Misdadigster op de vlucht gijzelt een zame weduwe. Met Carol Burnett en Carrie Hamilton. The Gauntlet (RTL 4. 20.25 uur) Clint Eastwood durfde het in 1977 aan om z'n harde imago op het spel te zet ten. De meeste grappen gaan ten koste van hem. Sandra Locke speelt een babbelziek hoertje dat hem vergezelt tijdens een merkwaardige vlucht. Bij zonder. Rent-a-cop (BRT 1. 23.00 uur) Burt Reynolds als ex-politieman werkt samen met ex-hoertje Liza Mi- nelli. Beiden zinnen op wraak in film van Jerry London uit 1988. Out of bounds (RTL 4, 23.10 uur). Film uit 1986 over platteiandsjongen in de grote stad van Richard Tuggle A_„ de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17