Kamervragen over belt Alphense Coupépolder Leiderdorpers boos over stroomstoring Mooie tuinen vol bakken en potten Leiderdorp dekt tekort Huurders Muzenhof lopen compensatie mis voor weghalen stoelen bibliotheek 'Begraafplaats Rosenburg griezelig en afgelegen' VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 De Leiderdorpse afdeling gemeentewerken maakte van het podium van de Muzenhof gisteravond een levend plantenschilderij, burgemeester A. Bruggeman reikte tussen het gebladerte de prijzen uit voor de mooiste tui nen. (foto Jan Holvast) LEIDERDORP - De Leiderdorp- se burgemeester A. Bruggeman sprak gisteravond in cultureel centrum de Muzenhof ruim 100 belangstellenden en negentig prijswinnaars toe op de slotavond van de commissie 'mooi Leider dorp'. Deze commissie van de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde keurt in Lei derdorp twee keer per jaar voor tuinen. De gemeente is voor dat doel in veertien wijken verdeeld en in ie dere wijk valt een eerste, tweede en derde prijs te verdienen, weer onderverdeeld in kleine en grote tuinen en gezamenlijke tuinen. Naast de negentig prijzen, wer den gisteravond ook nog twintig eervolle vermeldingen uitge deeld. Over het thema van dit jaar - bloemen en planten in bakken en potten - werd een diaserie ver toond door de heren Lelieveld en Jansen, docenten op agrarische scholen. Leiderdorper J. van Wijck sr. kreeg van voorzitter A.J. Wijn- maaien een zilveren speld met briljant uitgereikt vanwege zijn grote verdiensten voor de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. Uit handen van burgemeester Bruggeman ontving Van Wijck een ets van de Leiderdorpse Doesbrug als dank voor zijn bijna veertig-jarige dienstverband bij de Leiderdorp se plantsoenendienst. ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG - Tweede Kamer leden van het CDA hebben gis teren schriftelijke vragen ge steld aan de staatssecretaris van volksgezondheid over de toe stand van de Alphense vuilnis belt in de Coupépolder. Dat ge beurde naar aanleiding van een interview met prof.dr. Lucas Reijnders in deze krant. De aan de universiteit van, Amsterdam verbonden hoogleraar schetste daarin een somber toekomst beeld van de stortplaats in Al phen aan den Rijn. berg is waarvan de risico's geens zins in beeld zijn gebracht, alle on derzoeken ten spijt: "Zo lang we de risico's niet kennen, moeten we er van uitgaan dat het om een gevaar lijke belt gaat". Hij vindt sussende woorden van overheden over de vuilnisbelt daarom volstrekt mis plaatst. De kamerleden van het CDA vra gen zich af of er risico's voor de volksgezondheid bestaan. Als dat inderdaad het geval is, zijn ze be nieuwd welke maatregelen de staatssecretaris wil nemen in Al phen. Het deze week bekend geworden rapport van de Heidemij stelt vast dat risico's voor de volksgezond heid te verwaarlozen-zijn, althans dat verhoogde risico's niet aanne melijk zijn. Die conclusie is geba seerd op drie monsters uit het 220.000 vierkante meter grote ter rein. Wel adviseert het onderzoeks instituut nadere studie te doen naar de temperatuurverhogingen in het stortterrein. LEIDERDORP - De huurprijs van de Leiderdorpse Muzenhof gaat niet omlaag om het wegha len van 22 stoelen te compense ren. De oppositiepartijen PvdA en Groen Links hadden om een dergelijke huurverlaging ge vraagd na klachten van het Lei derdorps Operette Gezelschap. In de raadscommissie voor sport, welzijn en personeelsza ken kregen ze daar gisteravond echter geen enkele steun voor. De operettevereniging verzorgt jaarlijks vier uitverkochte voorstel lingen in de zaal. Door het om vei ligheidsredenen weghalen van een aantal stoelen, moet ze een vijfde voorstelling verzorgen om zo veel mogelijk belangstellenden tevre den te stellen. "Het betekent dat de zaalhuur in verhouding hoger wordt en de produktiekosten stij gen", legde een woordvoerder van de vereniging gisteravond uit bij de behandeling van het welzijnsplan voor 1991. Hij vroeg om een verhoging van de subsidie van 2.000 naar 11.000 gulden en benadrukte dat zijn ge zelschap kwalitatief beter is gewor den: "En een verdergaande profes sionalisering kost geld. De publieke belangstelling groeit ook. Voor on ze voorstellingen in de Muzenhof hebben wij een groeiend aantal mensen moeten teleurstellen; wij waren steeds uitverkocht". Sneer PvdA en Groen Links steunden de vereniging met de opmerking dat er minder betaald kan worden als er minder mensen bij voorstellingen kunnen komen. De rest van de com missie dacht daar anders over en ad viseerde de toegangsprijzen te ver hogen. CDA-er T. Meijer sneerde zelfs dat de tegemoetkoming slechts 10 procent van de huurprijs betreft: "U praat dan over een fooi van een gulden of 30". WD-raadslid P.F.A.M. Kolman opperde dat de vereniging sponsors moet zoeken en een beroep dient te doen op het Prins Bernhardfonds. CDA-er Meijer merkte op dat de grensen tussen amateurisme en professionalisme vervagen: "U moet gewoon de tering naar de ne ring zetten. Hoe meer voorstellin gen u geeft, hoe meer u verliest". Volgens D66-raadslid R.H. Jolly kan zijn gemeente niets doen: "De beurs is leeg. Mag ik een wild idee opperen? Waarom organiseert u geen loterij met superprijzen?" CDA-raadslid N.H.M. Jaarsveld hielp zijn collegegenoot snel uit de droom: "Bij dergelijke acties vloeit de helft van het saldo naar de ge meente en vervalt ook de subsidie. Zo is dat geregeld". De woordvoerder van de operet tevereniging antwoordde dat een prijsverhoging nadelig zal werken. Subsidie van de provincie zou meer kosten dan ze opbrengt en plaatse lijke ondernemers staan volgens de woordvoerder niet te trappelen om financieel bij te springen. Het Leiderdorps Operette Gezel schap heeft voor 1991 heel ambi tieus een serie uitvoeringen van de operette 'Der Zigeunerbaron' op het programma staan, waarbij het gezelschap wordt uitgebreid met een orkest. Hoe de kostbare pro- duktie financieel rond moet komen, werd door de uitkomst van het com- missieberaad onduidelijk. Dodelijk ongeval Herenweg Warmond WARMOND - Een 76-jarige Warm- onder is gistermiddag in het Leidse AZL overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval in zijn woon plaats. De man was om vier uur 's middag op de Herenweg geschept door een 39-jarige automobilist uit Leiden. De Warmonder reed op zijn fiets over de Burgemeester Nederburg- hlaan en stak de Herenweg over. De automobilist die over deze voor- rangsweg reed probeerde de man nog te ontwijken maar dat mislukte. De Warmonder viel en liep hierbij onder meer hoofdletsel op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, waar hij later overleed. Bromfietsster geraakt na negeren rood licht OEGSTGEEST - Een bromfietsster uit Noordwijk is gistermorgen met hoofdletsel en kneuzingen naar een ziekenhuis overgebracht na een on geval op de kruising Warmonder- weg/Leidseweg in Oegstgeest. De vrouw reed over het fietspad van de Warmonderweg en stak de Leidse- straatweg over. Ze werd geraakt door een 23-jari- ge Rijnsburgse automobilist die over de Leidsestraatweg reed. De politie vermoedt dat de vrouw, van wie de leeftijd onbekend is, door rood licht is gereden. Bestuur katholieke kerk Voorschoten overweegt meer mensen te begraven achter Laurentiuskerk Rottend vlees en koude voeten In Leiderdorp Mannen gepalet voor winkelen en eten zonder betalen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Mannen die in Oegstgeest strafbare feiten hebben gepleegd zijn aangehouden in Alkemade en Enkhuizen. De ene man had op 2 oktober lingerie ter waarde van 150 gulden onfutseld aan een verkoopster van een winkel aan de Lange Voort. De man beloofde de kleding 's middags te betalen, maar kwam nooit meer terug. Aan de politie in Alkemade heeft hij vier soortge lijke misdrijven bekend. De andere man had op 11 november in een restaurant aan de Lange Voort gegeten zonder te betalen. Hij werd in Enkhuizen opgepakt voor hetzelfde vergrijp. LEIDERDORP - Het bevroren vlees in de ijskast kan naar de honden en het ingevroren brood naar de eenden. En zelfs een dik dekbed krijgt 's avonds de kou niet uit de stramme lede maten. Bewoners van de Lei derdorpse Engelendaal en om liggende straten zijn dan ook ontzettend boos op energiebe drijf EWR en hebben het bedrijf een boze brief gestuurd. We gens werkzaamheden aan ka potte kabels zaten de Leider dorpers woensdag bijna de hele dag in de kou en ook gisteren was het weer prijs. "Ik ben woensdagavond in grote woede bij het schamele licht van een stompje kaars een brief gaan schrijven en een dag later ben ik er de buurt mee rondgegaan. Dit kan echt niet meer. Zo'n vijf keer per jaar valt de stroom hier tijdelijk uit, maar dit slaat alles", zegt buurtbe woonster J. Hoogendam. Het ener giebedrijf stuurde eerder deze week een kaartje met de mededeling dat woensdagmiddag van een tot vier uur de stroom tijdelijk wordt afge sloten in verband met werkzaamhe den. "En dat werd dus van één uur 's middags tot half twaalf 's avonds", zegt een boze Hoogen dam. Boekenmarkt Amnesty International houdt morgen en overmorgen een boekenmarkt in het Zendingshuis aan de Leidsestraatweg 11 in Oegstgeest. De (tweedehands) boeken zijn zaterdag van 19.00 tot 21.00 uur te koop en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Vlooienmarkt In gebouw Don Bosco aan de Zuidbuurt- seweg in Zoeterwoude is morgen de jaarlijkse vlooienmarkt. De markt begint om 09.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Dansvoorstelling De groep Fel Pastel verzorgt morgen een dansvoorstelling in multifunctioneel ge bouw 't Groot-Proffijt aan het Boerhaave- plein in Oegstgeest. Het stuk heet 'Kus sen en zussen enzo' en is bestemd voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) organiseert de voor stelling. Aanvang 14.00 uur. Cabaret De cabaretgroep Zak en As treedt mor genavond op in theater Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. De groep komt met een try-out van de voorstelling 'Zak en As ontkent alles'. Aanvang 20.15 uur. Tienerdisco De eerste Wassenaarse tienerdisco wordt vrijdag om 20.00 uur geopend. Dat gebeurt in de boerderij Ter Weer aan de Deylerweg 153. De disco 'Cats' is be stemd voor jongeren van twaalf tot zes tien jaar. Alcohol wordt niet geschonken. De disco wordt om de veertien dagen ge houden en duurt van 20.00 tot 23.00 uur. Expositie Belangstellenden kunnen vanavond en morgenavond aan de Abtspoelweg 8 in Oegstgeest kunstvoorwerpen kopen die zijn gemaakt door amateurs. Er zijn on der meer kerstartikelen, houtsnijwerk, aquarellen en suikerdecoraties te koop. Vandaag kunnen belangstellenden 11.00 tot 22.00 uur terecht, morgen van 11.00 tot 17.00 uur. VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een woning aan de Hooghkamer in Voorschoten is gisteravond een bedrag van duizend gulden gesto len. Ook werden waardepapieren meegenomen. De keukendeur was geforceerd. De bewoners waren niet thuis. Volgens een woorvoerder van het energiebedijf is er woensdagmid dag tussen een en vier uur een sto ring geweest in de openbare ver lichting, die overging in een laag- spanningsstoring: "Het komt er op neer dat er dan nog maar weinig dingen werken. In ieder geval kan het energiebedrijf daar weinig aan doen, dat is ook voor ons een over machtsituatie". Vocht Ook gisteren duurden de werk zaamheden weer langer dan was aangekondigd. Bij geruchte vernam Hoogendam dat van tien uur 's och tends tot twee uur 's middags geen stroom zou zijn, maar uiteindelijk zat ze tot kwart over zeven 's avonds zonder. "Waar ik echt boos over ben is dat we niet zijn geïnformeerd door het energiedebrijf', zegt de Leiderdorpse. "Behalve dat ene briefje dat we woensdag drie uur zonder stroom zouden zitten, wis ten we nergens van". "Als je drie uur zonder stroom zit, kun je je huis weer snel warm sto ken. Als je twaalf uur zonder stroom zit is je hele huis ijskoud. Je zit 's avonds in het donker bij kaarsen en de inhoud van je ontdooide koel kast kun je grotendeels weggooien. Veel mensen hier in de buurt koken elektrisch. Die kunnen dus mooi naar de patatboer". Vanmorgen stonden twee man nen van het energiebedrijf bij Hoog endam voor de deur met de vraag of zij wist of er ooit in de buurt van haar voordeur was gegraven. "Er is ooit wel gegraven", zegt ze, "maar ik weet niet meer wanneer. Ik heb de heren alleen verteld dat in de zeven jaar dat ik hier woon per jaar gemid deld vijf keer de stroom is uitgeval len. En als ik kijk naar al het gegraaf hier in de buurt dan heeft men de fout nog steeds niet gevonden". De woorvoerder van energiede brijf zegt dat 'in een bepaald deel van de kabel vocht is geconsta teerd'. "We gaan nu verder de kwali teit van de kabel onderzoeken. Als daar aanleiding toe is wordt de hele kabel vervangen en krijgt de buurt dat netjes te horen. Ik heb goede hoop dat we er begin volgende week wel uit zijn, we zijn de boos doener op het spoor". Inmiddels lijkt het of een kolonie mollen de buurt heeft bezocht, want her en der zijn medewerkers van het energiebrijf aan het graven. "Dat geeft natuurlijk wat overlast, maar wij proberen de mensen zo goed mogelijk van dienst te zijn", zegt de woordvoerder van de EWR. "Die kabels liggen nu eenmaal onder de grond". 'Ik heb vanochtend snel mijn haar gedroogd na het wassen en daarna ben ik snel gaan stofzuigen. Je weet nooit wanneer de stroom weer uitvalt", besluit Hoogendam. BOTSING - Vier auto's zijn van morgen om tien over acht bescha digd bij een ongeluk op de kruising Papeweg/Burgemeester Detmers- weg in Zoeterwoude-Dorp. Een 55- jarige Zoetermeerse automobilist verleende geen voorrang toen hij aan het eind van de Papeweg af sloeg naar de Burgemeester Det- mersweg waar een file stond. Hij raakte een andere auto en er on stond een kop-staartbotsing op de Burgmeester Detmersweg. Nie mand raakte gewond. Omstreden greep in pot sportstimulering LEIDERDORP - Het tekort van 6.000 gulden op de begroting van de Stichting Openbare Bi bliotheek Leiderdorp wordt voor het grootste deel gedekt door een greep te doen in de pot sportstimulering. Voor de rest hoopt de gemeente op meeval lers of doet ze een beroep op het incidentenfonds. Dit bleek gisteravond tijdens de be handeling van het welzijnsplan door de commissie sport, welzijn en personeelszaken. Alleen Groen Links leek niets te voelen voor het volkomen leeghalen van de pot sportstimulering. Volgens burger lid J. Preenen heeft de bibliotheek niets met sport te maken en kan de gemeente beter 5000 gulden uit het incidentenfonds halen. De 6.000 gulden voor de bibliotheek wil hij volmaken door de subsidie aan de Oranjevereniging niet met 1.000 gulden te verhogen. WD-raadslid P.F.A.M. Kolman stond er op dat de post sportstimu lering volgend jaar terugkeert op de begroting. Groen Links en de PvdA vroegen sportwethouder C. Kerner met klem om een sportnota. Daarin moet ze duidelijk aangeven wat haar college aanwil met de sportsti mulering: "Heeft u plannen of wacht u maar af?". Mevrouw Ker ner zegde niets toe: "De afdeling sport zit tot over de oren in het Vooral de uitspraak dat de deklaag - de laag grond die over het beltter rein is gestort - er in de toekomst weieens zou kunnen 'af exploderen' verontrust de CDA-kamerleden Vreugdenhil, woonachtig te Koude kerk aan den Rijn, en Esselink. De aan de Stichting Natuur en Milieu verbonden Reijnders ver wacht op basis van de gemeten tem peraturen dat de belt nog warmer wordt. Anders dan de Heidemij denkt hij dat de belt in Alphen aan den Rijn een chemische broddel- werk. Ik kan niet om nog meer no ta's vragen". R.H. Jolly was het met de wethou der eens dat ambtenaren niet verder belast moeten worden omdat je an ders 'raffelwerk' krijgt. Hij vindt dat er eerst een nieuw welzijnsbeleid moet komen en daarna een sportno ta: "Laten we eerst een huis bou wen, de kamerindeling komt later", aldus de democraat. Bowlssportvereniging Parabowls had enig succes met haar klacht over de veel te hoge huurprijs van sportcomplex De Does, de huur voor het gebruik van matten en de bijkomende rentelasten. De ge meente gaat onderzoeken of ze de matten kan subsidiëren en zal met de beheerder van de Does over een aanpassing van de huur spreken. VOORSCHOTEN - Het bestuur van de rooms- katholieke Laurentiuskerk aan de Voorschoten- se Leidseweg bespreekt de mogelijkheid om meer mensen te begraven op de begraafplaats achter de kerk. Op dit moment worden er alleen mensen begraven in bestaande familiegraven en vooral ouderen hebben daar moeite mee. De begraaf plaats bij de Laurentiuskerk aan de Leidse weg in Voor schoten die in de toekomst mis schien opnieuw in gebruik wordt genomen. (foto Jan Holvast) Vólgens C.F. van Vliet van het kerk bestuur klagen zij erover dat de be graafplaats Rosenburg aan de Ro- senburgherlaan zo ver van het cen trum ligt. Sommige mensen zouden die begraafplaats, met een alge meen en een katholiek deel, zelfs griezelig vinden. Het weerhoudt hen ervan overleden verwanten te bezoeken, zegt Van Vliet. Volgens de bestuurder is er nog geen beslissing genomen over het openstellen van de begraafplaats, maar kunnen financiële argumen ten de keus beïnvloeden: "Het be heer van een begraafplaats kost geld, terwijl kerken steeds minder inkomsten "hebben". Uitbreiding van de begraafplaats aan de Leidse weg is niet mogelijk. Wel kunnen bij een positieve beslissing van het kerkbestuur onbezette familiegra ven worden gebruikt. Overigens is er op het katholieke gedeelte van de begraafplaats Ro senburg voorlopig voldoende ruim te voor nieuwe graven. Van Vliet denkt dat dit gewijde gedeelte door toename van het aantal crematies minder snel vol raakt dan enkele ja ren geleden werd voorzien. Ook voor de tien tot vijftig islamitische graven zou alle ruimte zijn. Een gemeentewoordvoerder denkt dat het algemene gedeelte van dé begraafplaats Rosenburg tot het jaar 2000 toereikend is. Hij houdt echter nog een slag om de arm, omdat zijn gemeente op dit moment de toekomstige behoefte aan ruimte onderzoekt. Op termijn moet Voorschoten beslissen of gra ven waarvan de rechten zijn verlo pen worden geruimd of uitbreiding van het aantal plaatsen noodzake lijk is aan de Rosenburgherlaan. VRIJDAG 16 NOVEMBER Alkemade ruil- en contactavond Ruilvereni- ging Alkemade, vanaf 19.00 uur in de Alkeburcht. Roelofarendsveen. uitvoering van de klucht: 'Maak dat je tante wijs', door Toneelvere niging St. Theodulfus. aanvang 20.00 uur in de Alkeburcht. Roe lofarendsveen. Alphen bingo bij speeltuinvereniging Vreugdenoord, aanvang 20.00 uur in buurthuis De Vierhoek. Vorselen- burgstraat. soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- Katwijk voorstelling: 'Mosterd na de maaltijd', door Vara's Komediethe ater, aanvang 20.15 uur in Tripodia. Hazerswoude uitvoering van het blijspel: 'Fami lie is ook niet alles', door Toneel groep Michael, aanvang 20.30 uur in Pleyn '68. Leiden bingo-avond LFC aanvang 20.00 uur in clubhuis, Boshuizerka- de. concert in de 'Pianoserie', door Steven Mayer, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Drie Zusters', van Tsjechov. door Theater van het Oosten, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. prijsklaverjassen in de kantine van de Ijsbaan. Mauritssingel. aan vang 20.00 uur. Noordwijk kaartavomd HSV De Sportvis ser. aanvang 20.00 uur in het club gebouw, Bosweg. Oegstgeest expositie van kunstvoorwerpen gemaakt door 'thuiskunstenaars'. tot 22.00 uur. Abtspoelweg 8. boekenmarkt Amnesty Interna tional. 19.00 tot 21.00 uur in Het Zendingshuis, Leidsestraatweg 11 Valkenburg controle van autoverlichting Vei lig Verkeer Nederland, tussen 19.00 en 21.00 uur bij garage De Jong, Hoofdstraat. klaverjassen bij Valken '68, aan vang 20.00 uur in de kantine. Duifraklaan. Wassenaar Tienerdisco 'Cats', zonder alco hol. van 20.00 tot 23.00 uur bij Time Out. Deylerweg 153. antiekbeurs in gebouwencom plex van DukJigt, van 16.00 tot 21.00 uur. try-out:'Zaken As ontkent alles', door Cabaret Zak en As, aanvang 20.15 uur in de Warenar. ZATERDAG 17 NOVEMBER Leiden snuffel/rommelmarkt in de kanti ne van LFC, Boshuizerkade. van 9.00 tot 14.00 uur. voorstelling: 'De Bekentenis', met Ingeborg Elzevier Huib Broos, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk dansavond met live-muziek, 21.00 uur De beurs, Voorstraat. Noordwijkerhout rommelmarkt in De Schelft, van 10.00 tot 17.00 uur. Oegstgeest boekenmarkt Amnesty Interna tional. 10.00 tot 17.00 uur in Het Zendingshuis. Leidsestraatweg 11. expositie van kunstvoorwerpen gemaakt door 'thuiskunstenaars'. van 11.00 tot 17.00 uur, Abtspoel weg 8. Ter Aar vogeltentoonstelling, van 10.00 tot 22.00 uur in gebouw Parota, Langeraar. springwedstrijden Voorschoten toneelvoorstelling: "Oe Heer van Pourceaugnac'. van Molière, door Toneelgroep Voorschoten, aan vang 20.00 uur in Cultureel Cen trum. Warmond uitvoering van het blijspel: "De Kerkestraat is een keurige straat', door Toneelvereniging St. Matthi as. aanvang 20.15 uur in 1 Tref punt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15