Transporten gedeeltelijk 's nachts Voor bussenplan 2800 chauffeurs extra nodig Tankdivisies via Rotterdam naar Golf Valkenburg protesteert niet: Zaak van nationaal belang' Gevulei krijgt geld terug uit investering stortplaats Does Universiteit biedt unieke testmethode VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 Hoger tarief voor spitsbus Schiphol mogelijk uitgesteld SCHIPHOL De voorgenomen tariefsverhoging van het spitbus- senvervoer van en naar Schiphol gaat mogelijk niet door. In het overleg tussen de afdeling Schip hol van de FNV en de vervoers maatschappijen is de mogelijk heid geopperd de tariefsverho ging in elk geval met zes maan den uit te stellen. Dit voorstel zal aan de directies van de vervoers maatschappijen worden voorge legd. De vervoersmaatschappijen hebben enige tijd geleden bij het ministerie van verkeer en water staat gevraagd de tarieven van het spitsbusvervoer met gemiddeld veertig vijftig gulden per maand te mogen verhogen. De verhoging is noodzakelijk om luxe touring cars in te zetten, met als extra ser vice gratis koffie, ochtendbladen en koptelefoons. Met deze kwali teitsverhoging hopen de bedrij ven de verstokte autorijder uit de auto en in de bus te krijgen. De huidige busreizigers zitten echter helemaal niet te wachten op de voorgenomen kwaliteits verbetering, zeker niet als daar een forse tariefsverhoging aan is gekoppeld. Inmiddels hebben zo'n 900 reizigers een protestbrief ondertekend waarin tegen de voorgestelde tariefsverhoging wordt geageerd. Tijdens een gisteren belegde bijeenkomst tussen de busbedrij ven, de vakbonden en de onder nemingsraden van op Schiphol gevestigde bedrijven liet de verte genwoordiger van de vervoers maatschappijen weten dat uitstel van de tariefsverhoging be spreekbaar is. Plan voor vrije busbaan Alphen-Leimuiden-Schiphol DEN HAAG/REGIO - Tussen de Bollenstreek, de Haarlemmermeer en Haarlem worden meer bussen in gezet. Alphen aan den Rijn moet een vrije busbaan tot de Leimuider- brug krijgen. Dit is gistermiddag bekend gemaakt bij de presentatie van het plan 'Vrijbaan 21', het nieu we snelbussenplan voor de Rand stad. De bedenkers van het plan, de streekvervoerbedrijven NZH, West nederland en Centraal Nederland, hebben nadere informatie gegeven over hoe de regionale invulling kan zijn. Vrijbaan 21 moet een aantrekke lijk snelbussennet worden, dat de automobilist volgens de streekver voerders .doet zwichten voor het openbaar vervoer. De bussen van de driehonderd nieuwe snelbuslij- nen benaderen volgens de streek vervoerders de snelheid van auto's, zijn comfortabel en rijden frequent. Om een vlotte lijnvoering moge lijk te maken, moet dan wel 800 ki lometer vrije busbaan worden aan gelegd. Het hele plan moet in de ko mende tien jaar worden uitgevoerd. Vanuit Alphen aan den Rijn moet daartoe een tien kilometer lange vrije busbaan langs de provinciale weg worden aangelegd, via de Lei- muiderbrug tot aan de rijksweg A4. Deze busbaan moet in 1994 klaar zijn. Men gaat er vanuit dat dan de tweede Leimuiderbrug, naast de bestaande, gereed is. Tot aan Schip hol zou ook de rijksweg van een speciale strook voor de bus moeten worden voorzien. Deze busbaan krijgt dan een lengte van zeven kilo meter. Op Schiphol moet deze baan aansluiten op het interne net. Voor de uitvoering van het plan Vrij Baan 21 zijn 2800 buschauf feurs extra nodig. Volgens direc teur van Westnederland, ir. P. van Vliet stijgen de exploitatiekosten van het busvervoer aanzienlijk, vooral door de fors stijgende perso neelslasten. Daarbij komt dat er on geveer duizend nieuwe bussen no dig zijn. Gevoegd bij het extra brandstofgebruik betekent dat een stijging van de kosten met 440 mil joen gulden per jaar. aldus Van Vliet. Daar staat een sti.iging van de opbrengsten van 280 miljoen gul den tegenover. De rijksbijdrage in de exploitatiekosten moet volgens de bedrijven derhalve omhoog met 160 miljoen gulden. Met de vereiste investeringen is een bedrag van 4 miljard gemoeid. Directeur-generaal van het ver voer van het ministerie van verkeer en waterstaat, Westerduin, temper de het optimisme van de vervoer ders enigszins. Hij rekende voor dat de toekomstplannen van de Neder landse Spoorwegen, de vier grote steden en het streekvervoer in to taal 30 miljard gulden aan investe ringen vergen. Er is 20 miljard be schikbaar. "Het totaalpakket vergt nog wel wat overleg", zei hij na mens minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat! tijdens de pre sentatie van het plan. "We hebben in dit land geen geld genoeg". Hij deed de open baar-vervoerbe drijven de suggestie aan de hand nog eens met elkaar aan tafel te gaan zitten om de plannen beter op elkaar af te stemmen. Er zullen ook Financiële prioriteiten gesteld moe ten worden, aldus Westerduin. "Niet alles kan direct". VALKENBURG - Het Amerikaanse leger vliegt de komende weken waarschijnlijk ook een aantal keren 's nachts op het marinevliegkamp Valkenburg. Vanaf volgende week worden enkele honderden helikopters naar het vliegveld overgevlogen. Aangezien al deze vluchten in krap zes weken moeten worden uitgevoerd, verwacht de Valkenburgse com mandant J. Vorenkamp dat ze straks onmogelijk allemaal overdag kunnen plaats hebben. "Ik ben er echter van overtuigd dat de Amerikanen de nachtvluchten zo veel mogelijk zul len beperken", meent Vorenkamp. "Alleen al uit eigenbelang. Ze zullen er weinig voor voelen om hun piloten 's nachts over een gebied te sturen waarmee ze niet vertrouwd zijn". Gisteren werd bekend dat een deel van het materieel, waarmee de Amerikanen hun leger in de Golf willen versterken, via Valkenburg wordt aangevoerd. Volgens Voren kamp betreft het hier uitsluitend helikopters. De toestellen vliegen vanaf bases in Duitsland en worden tijdelijk op het vliegveld van Val kenburg gestationeerd totdat ze in de Rotterdamse haven kunnen wor den ingescheept. Vandaar uit wor den ze naar de Golf gevaren. Om welke helikopters het gaat en hoeveel er precies naar het marine vliegkamp komen, is nog niet be kend. Weliswaar is er rekening ge houden met maximaal 400 vluch ten, maar volgens het Nationaal Territoriaal Commando (NTC) - dat de totale materieelverplaatsing door Nederland coördineert - kun nen het er uiteindelijk veel minder worden. Waarschijnlijk beginnen maandag de eerste vluchten. De transporten moeten voor de kerst zijn afgerond. Woordvoerder R. Bremer van het NTC stelt overigens dat het nog he lemaal niet zeker is of Valkenburg ook daadwerkelijk gebruikt zal worden. "Maandag krijgen we uit sluitsel. Tot die tijd is eigenlijk nog alles mogelijk. Het zal niet de eerste keer zijn dat Amerikanen hun plan nen op het allerlaatste moment he lemaal omgooien". Volgens Bremer hebben de Ame rikanen de keus op het Valkenburg- se marinevliegkamp laten vallen omdat dit het dichtstbijzijnde mili taire vliegveld bij de Rotterdamse haven is. "Ze wilden juist een mili tair vliegveld opidat die veel beter te beveiligen zijn dan burgerlucht havens". Geen verzet Op Valkenburg zijn gisteren de eer ste Amerikaanse kwartiermakers aangekomen. De komende dagen zal er nog meer Amerikaans grond personeel op het vliegkamp aanko men. Het vliegveld wordt overigens niet gebruikt voor troepentranspor ten, hoewel het daar in principe wel geschikt voor is. De legeronderde len die de strijdkrachten in de Golf gaan versterken, worden recht streeks overgevlogen vanuit Duitse luchthavens. De gemeente Valkenburg, die dit jaar een ernstige aanvaring kreeg met de Marine nadat die Fokker toe stemming had gegeven om test vluchten te beginnen vanaf het vliegkamp, zal zich niet verzetten tegen de transporten. "We praten hier natuurlijk over twee volstrekt verschillende zaken", verklaart bur gemeester C. Sinke van Valken burg. "In de kwestie Fokker ging het om mogelijke overlast door langdurig commercieel medege bruik van het vliegveld. Dit echter is een militaire aangelegenheid, die bovendien van tijdelijke aard is. Na tuurlijk, er zal enige overlast zijn, zeker als er 's nachts wordt gevlo gen. Maar die nachtvluchten zullen uitzondering zijn". Valkenburg is overigens geen toestemming gevraagd voor de transporten. "Zo werkt dat ook niet. Dit is een zaak van nationaal belang. Daarover wordt op regeringsniveau beslist". Trauma-patiënt na verkeersongeval weer de straat op HILLEGOM - J. Thorn (44) uit Hil- legom heeft in het gemeentehuis van Hillegom het certificaat voor een aanvullende rijopleiding voor trauma-patiënten gekregen. Na een verkeersongeval begin dit jaar durf de zij niet meer auto te rijden. Door een opleiding bij het verkeersinsti- tuut Toplevel Drivers in Hillegom kwam zij over haar angst heen. "Niet iedereen die een opleiding doorloopt krijgt een certificaat. Me vrouw Thorn haalde door haar grote inzet en motivatie een hoger niveau dan is vereist, daarom kreeg zij van daag deze beloning", vertelt meneer J. Nap, directeur van het instituut. Toplevel Drivers verzorgt voort gezette rijopleidingen voor departe- ments- of directiechauffeurs, senio ren en mensen met een fobie of trauma. Bij al deze opleidingen is het wel noodzakelijk dat de leerling al in het bezit is van een rijbewijs. De trauma-patiënten zijn mensen die uit angst niet meer aan het ver keer durven deel te nemen. Samen met het instituut overleggen de pa tiënten over hun opleiding. De duur van de opleiding hangt af van de zwaarte van het trauma. Door oefe ning en confrontatie met de plaats van ongeluk leert de leerling de angst te overwinnen. Directeur Nap heeft nog nooit van een andere school gehoord die ook trauma-patiënten helpt. Het in stituut in Hillegom richt zich vanaf vorig jaar november op deze groep en heeft sinsdien een kleine patiën ten kunnen helpen. Het aantal ligt niet zo hoog omdat het instituut niet erg bekend is. "De meeste leerlin gen komen hier terecht na een door verwijzing van een arts". Nap gaat er vanuit dat er veel vraag is naar de opleiding. "Als je naar de ongevallencijfers kijkt, moeten er veel mensen zijn die zit ten te snakken om de onzekerheid te Spoorwegen kunnen paar extra treinen' makkelijk aan ROTTERDAM/UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen zetten ongeveer 150 treinen in van ge middeld 30 wagons om Ameri kaanse legermaterieel naar de ha ven van Rotterdam te vervoeren. De NS houden er rekening mee dat ze enkele duizenden leger voertuigen moeten transporte ren. Het materieel, hoofdzakelijk afkomstig uit Duitsland, wordt via Rotterdam naar de, Golf ver scheept. Volgens een woordvoer der van de NS wordt het een 'aar dige optocht'. Wanneer de trans porten beginnen, is nog niet dui delijk. In elk geval wordt gehoopt dat de operatie voor de kerst is af gerond. De spoorwegen zijn niet bang dat het vervoer het normale trein verkeer ontregeld. Het vervoer heeft uitsluitend 's nachts plaats. De NS zijn evenmin bevreesd voor capaciteitsproblemen op de rangeerterreinen rond Rotter dam. "De grootste haven ter we reld kan wel een paar extra trei nen kwijt", stelt de woordvoer der. Voor het Amerikaanse leger co ördineert het Military Traffic Management Command Headquaters (MTMC) .vanuit Ca- pelle aan den IJssel de logistiek van al het militaire transport in Europa. Volgens een Nederland se woordvoerder van het MTMC zullen er twee tankdivisies, een gepantserd cavalerie-regiment en een hoofdkwartier met onder steunende eenheden worden ver voerd. Dat komt neer op in totaal 500 tanks. Daarbij zullen nog de nodige andere voertuigen wor den verscheept. Om het vele materieel op de AMERIKAANSE TANKS VIA NEDERLAND NAAR GOLFGEBIED De Nederlandse Spoorwegen zullen 150 militaire transporten van Oldenzaal en Venlo naar Rotterdam verzorgen. Materieel uit deze Navo-depots wordt via Bremerhaven (Duitsland) getransporteerd Ter Apel Coevorden Vriezenveen Almelo Oldenzaal Deventec ^en9el° Apeldoorn Breda Tilburg jfcycn|o Eindhoven"" Spoorwegtraject waarlangs de uit Duitsland afkomstige Amerikaanse tanks naar de Rotterdamse haven worden vervoerd Nederlandse NAVO-depots van waaruit eveneens goederen naar het Golfgebled worden getransporteerd. boot te kunnen zetten, heeft het Amerikaanse leger het complete terrein van het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf ECT afge huurd. Volgens een woordvoer der van het Nationaal Territoriaal Commando (NTC) is echter nog niet zeker of ook inderdaad het hele terrein benut zal worden. "De Amerikanen hebben een rui me marge aangenomen. "Om een dergelijke grote en snel op poten gezette operatie ordelijk te laten verlopen, kun je er maar beter voor zorgen datje flink wat ruim te tot je beschikking hebt". Het NCT zegt overigens nog niet te weten wat er de komende weken precies door Nederland vervoerd zal worden. "We wachten nog steeds op de exacte gegevens". De beveiliging van het trans port komt voor rekening van het .Nederlandse leger, dat volgens NAVO-verdragen verplicht is dit soort zaken in goede banen te lei den. Verschillende anti-militaris tische groeperingen, verenigd in het Anti-Golfoorlog Comité, den ken daar echter anders over. "We zullen nagaan of het vervoer juri disch kan worden tegengegaan. Er is sprake van het leeghalen van NAVO-depots, terwijl de NAVO volgens ons niet buiten Europa mag opereren. Verder is deze on derneming niet' mogelijk zonder medeweten van de Nederlandse overheid. Met haar goedkeuring verleent de regering hand- en spandiensten aan de opbouw van het Amerikaanse leger. Neder land stelt zich dus agressiever op dan het beweert te zijn", aldus een reactie van het Anti-Golfoor log Comité. Vandaag beraadt het comité zich over welke acties er gevoerd gaan worden, maar dat ze het transport niet ongemerkt voorbij laten gaan staat buiten kijf, aldus een woordvoerder. LEIDEN - Het Provinciaal Afval verwerkingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) heeft de Gemeenschap pelijke Vuilverwerking Leiden in een brief toegezegd een deel van de gemaakte kosten in het Leider- dorpse Doesgebied te vergoeden. Nu deze stortplaats niet doorgaat wil de Proav de daar inmiddels geïnstalleerde voorzieningen op kopen voor een aantal andere stortplaatsen in Zuid-Holland. Op die manier kan de Gevulei een deel van de investering van negen miljoen gulden terug krijgen. P. Koers van het Proav zegt dat het gaat om zaken als waterpom pen, een gemaal, drainage en de puinvloer. "Die dingen kunnen we gebruiken voor de nieuwe stortplaats in de Dordrechtse Derde Merwedehaven". De aan leg van deze stortplaats begint eind volgend jaar. Mogelijk wordt een gedeelte van de spullen ook gebruikt voor de aanleg van stort plaatsen in Vlaardingen en Zwijndrecht. Voor die stortplaat sen lopen nog vergunningaanvra gen. Het Proav wil bovendien de ta rieven van verwerking van bouw en sloopafval verhogen. Met deze extra inkomsten z een deel van de verliezen Gevulei kunnen worden maakt. Hoeveel geld beide maatrege len opleveren kan Koers nog niet zeggen. Het algemeen bestuur van de Gevulei moet zich nog uit spreken over de brief. KLM koopt op Schiphol grond van Wassenaarse projectontwikkelaar WASSENAAR - De KLM gaat rond Schiphol 25.000 vierkante me ter grond kopen van de Wassenaar- se projectontwikkelaar J. Poot. De luchtvaartmaatschappij wordt ver moedelijk het eerste bedrijf dat met de onderneming van de Wassenaar- se zakenman, Chipshol Forward, in zee gaat. Poot heeft de afgelopen jaren zo'n vierhonderd hectare grond rond Schiphol aangekocht. Op het veer tig hectare grote gebied ten zuid oosten van Schiphol bij Rozenburg wil Chipshol Forward een modern bedrijvenpark aanleggen. De KLM zegt met Chipshol For ward een principe-overeenkomst te hebben over de koop van de grond. Wat de KLM daarop wil gaan bou wen is nog piet duidelijk. Het is niet uitgesloten dat de luchtvaartmaatc schappij er een nieuw computer centrum zal neerzetten. Het huidige computercentrum is in Amstelveen gehuisvest. De KLM doet over de prijs geen mededelingen. Ook Poot is terug houdend in zijn commentaar. Hij bevestigt dat er een principe-over: eenkomst is, maar wil de onderteke ning van het definitieve koopcon-j tract afwachten alvorens op de de-, tails in te gaan. Dat kan voor het ein de van dit jaar het geval zijn, aldus Poot. Chipshol Forward is momenteel met nog een aantal bedrijven -iri onderhandeling. Poot sluit niet uit dat medio volgend jaar zo'n 40.000 vierkante meter grond in ontwikke ling zal zijn genomen. 'Controle Informatiseringsbank naar woonsituatie student ongrondwettelijk' LEIDEN/GRONINGEN - Huiscon troles door ambtenaren namens het ministerie van onderwijs en weten schappen zijn in strijd met de grondwet. Studenten die in een stu dentenhuis of in hun ouderlijk huis - bezocht worden om te controleren of ze er daadwerkelijk wonen, heb ben het recht de ambtenaren de toe gang te weigeren. Dat schrijft de Landelijke Studenten Organisatie ISO op basis van een juridisch on derzoek. De ISO reageert daarmee op maatregelen van de Informatise ringsbank die sinds oktober steek proefsgewijs laat controleren of stu denten wonen op het adres dat ze opgeven. De basisbeurs (620 gul den) die aan uitwonende studenten verstrekt wordt, is namelijk veel ho ger dan die aan thuiswonenden (272 gulden). Volgens woordvoerster Marielle van de Weijenberg is het binnentre den van studentenhuizen of ouder lijk huizen in strijd met artikel 12 van de Grondwet. De ambtenaar heeft alleen het recht een huis in te gaan als dat opgenomen is in de wet Studiefinanciering, maar dat is vol gens de studenten niet zo. Een woordvoerder van de Infor matiseringsbank snapt niet waar de ISO de kritiek op baseert. Volgens hem hebben de controleurs uit drukkelijk als richtlijn meegekre gen dat ze niet naar binnen mogen gaan bij de studenten. Ze bellen al leen aan. De Informatiseringsbank heeft ook geen aanwijzingen dat de controleurs zich niet aan de op dracht houden. SYMPOSIUM - De Stichting Pana cee houdt maandag een symposi um, getiteld 'De proef op de som, medische experimenten met men sen'. Sprekers zijn ondermeer kli nisch neurofysioloog H. Kamphui- sen en hoogleraar H. Dupuis (ethiek). Het symposium wordt ge organiseerd ter nagedachtenis van J. Veltkamp, hoogleraar interne ge neeskunde en klinische hematolo gie. Het symposium begint om 19.30 uur in het academisch ziekenhuis. 'Verlagen studiebeurs is niet mogelijk' LEIDEN/GRONINGEN - De maat- regel van de Informatiseringsbank om studenten die het controlefor mulier voor uitwonenden niet heb ben teruggestuurd, met terugwer kende kracht op hun beurs te kor ten is juridisch onjuist. Dat geldt ook voor de terugvordering van de ziektekostentoeslag van 8000 stu denten, die het controleformulier voor deze toeslag niet hebben opge stuurd. Dat betoogt mr. F.M. Noordam, hoogleraar sociaal zekerheidsrecht aan de universiteit van Groningen, in de Groningse Universiteitskrant. De Informatiseringsbank contro leert op het ogenblik alle 312.000 (ex-)studenten die van januari tot oktober van dit jaar een basisbeurs voor uitwonenden hebben gehad. De studenten moesten daarom voor 31 oktober een controleformulier invullen. De bank wil de beurzen verlagen van degenen van wie de gegevens niet blijken te kloppen, maar ook van degenen die hun formulier niet hebben teruggestuurd. Met terug werkende kracht wordt dan vanaf 1 januari 1990 de basisbeurs voor een uitwonende van 620 gulden per maand gereduceerd tot 272 gulden per maand, de basisbeurs voor ie mand die thuis woont. Het te veel ontvangen geld moeten studenten terugbetalen. Volgens Noordam is het juridisch onmogelijk een beurs te verlagen «omdat een controleformulier niet is teruggestuurd. Hij baseert zich daarbij op artikel 55 van de wet op de Studiefinanciering. De Informa- tiseringsbank moet naar zijn me ning per individuele student aanne melijk maken dat hij thuiswoont. Studenten zijn volgens hem wel verplicht inlichtingen te verschaf fen. Dezelfde juridische onjuistheid geldt volgens Noordam .voor de 8000 studenten die hun ziektekos tentoelage moeten terugbetalen omdat ze eerder dit jaar geen con troleformulier terugzonden. Noor dam adviseert hen in beroep te gaan bij het College van Beroep Studiefi nanciering. Sneller communicatiestoornissen bij Idnderen signaleren LEIDEN - Dank zij een nieuwe, unieke testmethode, ontwikkeld aan de Leidse universiteit, is het mogelijk geworden om bij kinde ren al in een zeer vroeg stadium - tussen nul en driejaar - communi catiestoornissen te signaleren. Daardoor kan de hulpverlening al veel eerder op gang komen. Nu komen bij voorbeeld gehoor- en spraakstoornissen op het gebied van de communicatie vaak pas aan het licht als het kind naar de basisschool gaat. "Hoe eerder je de stoornissen kan opsporen, hoe sneller het kind in kwestie kan worden geholpen", al dus ontwikkelingspsychologe J.G. de Ridder-Sluiter die vandaag op het onderzoek naar de nieuwe test methode is gepromoveerd. Vroeg tijdige onderkenning van commu nicatieve stoornissen is gewenst omdat de kinderen op latere leeftijd een grote kans hebben op taal- en leerstoornissen en gedragsproble- Tot nu toe was er geen methode om communicatiestoornissen bij zeer jonge kinderen op te sporen maar De Ridder heeft na jaren van onderzoek een test ontwikkeld waarmee dat wel mogelijk is. Niet alleen stoornissen aan het gehoor maar ook op een veel breder terrein als spraak en verstandelijke vermo gen kunnen snel worden onder kend via de zogeheten VTO-test, in feite een lijst met een reeks uitge kiende vragen. De test is de afgelopen jaren uit gebreid beproefd op 65 consulatie- bureaus waar honderden kinderen tijdens het gebruikelijke periodieke onderzoek enkele jaren werden ge volgd. De test kan op het consultatiebu reau door de arts of wijkverpleeg kundige worden afgenomen en van wege de korte duur - slechts twee minuten - makkelijk in de gebruike lijke controle worden ingepast. De kinderen komen de eerste 2,5 jaar van hun leven in totaal tien keer voor controle op een consultatiebu reau en elke keer wordt gekeken naar drie karakteristieke zaken: de manier waarop een kind iets duide lijk maakt, wat een kind van de taal uit zijn omgeving begrijpt en hoe ouder en kind met elkaar omgaan. Op die manier kunnen eventuele af wijkingen al snel worden opge spoord. 0u&Jjimto£ - Bij een nachtelijk brandje in het Logement et Café des Artis tes, in de Nes te Amsterdam, had het volgende plaats. Onder veel geschreeuw en gedraaf tracht ten de daar gelogeerde artisten - heeren en dames - hun have en goed te redden. Honden, apen en papegaaien maakten er niet ge ring deel van uit. Een artist, die het niet meer durfde wagen zelf zijn lorrie te redden, loofde zoo maar 25 premie uit aan den geendie er wel den moed toe zou hebben. Naar men zegt, is de brand ontstaan door het breken van eene hanglamp, welke het slachtoffer was geworden van een strijd tusschen een artist en eene artiste. Onder de talrijke toegestroomde getuigen van het geval waren er, volgens het „D.v.N.", velen in een toilet, dp.t onder de gewone omstandighe den niet op de openbare straat gedragen wordt. - Afgrijselijke toestand. - Te Lyon was zekeren Genin, lijsten maker, bezig met smelten, toen plotseling eene kan benzine sprong. Hij wilde door een raampje op eene binnenplaats springen om den brand te 07itko- men, maar bleef steken, zoodat hij ondanks alle inspanning noch voor-, noch achterwaarts kon. Half verkoold werd hij ein delijk door de buren verlost en in hoopelozen staat naar een hospi taal gebracht. Vijfentwintig jaar geleden: - De vroege winter mag dan voor de schaatsliefhebbers aantrek kelijk zijn, hij veroorzaakt ook talrijke moeilijkheden, op de weg en in de woningen. Vooral in het noorden van het ons land kamp men met gladde wegen en in het oosten levert de gastoevoer problemen op: waakvlammetjes van gastoestellen gaan veelvul dig uit, doordat de gasdruk te laag is. De plotselinge inval van de winter heeft in verscheidenen delen van het land geleid tot een verdubbeluig van het gasge- bruik.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13