Bedrijven bieden minderheden werk Akkoord met bonden over 80.000 banen Aziaten in Nederland grote, nette investeerders l Verzekeraar OHRA: fusie met SNS-Bank Voorlopig geen wet tegen fraude met plof-bv's 'Sovjetunie heeft olie al opgemaakt' Begrotingstegenvaller door belastingtruc Aluminium ramen en deuren DONDERDAG IS NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Vakbonden en de gezamenlijke werkgevers hebben gisteren in Den Haag een akkoord gesloten over de aanpak van de hoge werkloosheid onder etnische min derheden. Zij hebben zich ertoe verplicht samen met de overheid het werkloosheidscijfer binnen vier tot vijfjaar terug te brengen tot het niveau van de Nederlandse beroepsbevol king. Dat komt overeen met werk bieden aan zo'n 80.000 personen. ROTTERDAiyi (GPD) Aziatische beleggers hebben in de jaren 1988 tot 1990 meer geld in Nederland ge ïnvesteerd dan Amerikaanse beleg gers. Van al het geld dat buitenlan ders hier belegden, was vorig jaar 10 procent afkomstig uit Azië, terwijl de Amerikanen slechts 8 procent voor hun rekening namen. In de ja ren 1984 tot 1988 respectievelijk nog 6 ■ereniging van de Faculteit Be- dat aandeel drijfskunde Rotterdam. 20 procent. Opvallend is verder dat Japan de hier gemaakte winst Nederland investeert. Van elke verdiende gulden worden drie kwartjes weer in Nederlandse be leggingen gestoken. Ter vergelij king: van elke gulden die een Ame- lingsbalansen van De Nederland- rikaanse aandeelhouder hier Ook kwamen meer goederen uit veel Azië ons land binnen dan uit de Ver- netjes sche Bank, gisteren tijdens gres over 'wereldwijd onder op de Erasmus Universiteit terdam. De bijeenkomst was geor ganiseerd door SVIIB, de Studie- dient, blijft slechts een kwartje in Tien' Nederland. De rest van de winst Rot- wordt als dividend uitgekeerd aan de aandeelhouders. De Nederlanders zelf beleggen weinig van hun geld in Azië. In de jaren 1988 tot 1990 werd slechts 4 procent van het geld dat Nederlan- len ders in het buitenland belegden in Aziatische projecten gestoken. En kele jaren geleden was dat nog 5 procent. Die afname is niet terecht, meent Van Nieuwkerk, "want op geïnvesteerd vermogen wordt in Azië een rendement behaald van vijftien procent, terwijl dat in de meeste andere gebieden 7,5 procent 44 procent van het geld dat in bui tenlandse aandelen wordt gesto ken, wordt geïnvesteerd in onder nemingen binnen de EG. Ook de Verenigde Staten zijn belangrijk Nederlandse beleggers. Ruim 30 procent van de beleggingsgeld stroom vloeit vanuit ons land naar de VS. De rest van de wereld slokt erige 21 procent van de aande- Omgekeerd is Nederland niet be langrijk voor Amerikaanse beleg gers. Van al het buitenlandse geld dat in Nederland in de afgelopen drie jaar werd geïnvesteerd, kwam een schamele 8 procent uit de VS. In de jaren 1984 tot 1988 was dat nog 20 procent. De EG-landen daarente gen investeren meer in ons land dan voorheen. Het percentage steeg van 48 in 1984 tot 60 dit jaar. Na ruim zeven leg besloot de FNV uiteindelijk in te stemmen met een uitgewerkte ver sie van het plan van aanpak, dat. CNV, MHP en de gezamenlijke werkgevers tijdens het Najaars overleg hadden gepresenteerd. De nota komt vandaag bij aan minister De Vries van sociale zaken. Op de valreep, want De Vries had de soci ale partners tot vandaag de tijd ge geven zaken te doen. Anders zou hij met wettelijke maatregelen komen. DEN HAAG (GPD/ANP) - OHRA Verzekeringen in Arnhem verwacht volgende week besprekingen af te ronden over een fusie met de SNS- Bank. Vandaag zouden daarover de eerste mededelingen naar buiten worden gedaan en de vakbonden worden geinformeerd. De samen bundeling wordt de vierde grote fu sie in ons land van een verzeke ringsconcern met een bank. Eerder kwamen fusies tot stand tussen de Rabobank Nederland en de in Tilburg gevestigde verzeke raar Interpolis, alsmede tussen Am- ev Verzekeringen en de Verenigde Spaarbank VSB. De grootste fusie staat op stapel bij Nationale-Neder- landen en de NMB Postbank Groep. OHRA Verzekeringen is voortge komen uit een onderlinge verzeke ringsmaatschappij van hogere rijks ambtenaren. Ze is uitgegroeid tot een bedrijf dat in alle sectoren van verzekeringen actief is. De maat schappij werkt volgens het systeem van de direct mail, waarbij de cliën ten rechtstreeks met de maatschap pij zaken doen. OHRA werkt zonder tussenpersonen. De SNS-Bank is gevormd door de Spaarbank voor Limburg in Maast richt, de Gelders-Utrechtse Spaar bank in Wageningen en de Pancra- tius Bank. De instelling biedt het complete bank-pakket, zowel spaarvormen als kredietverlening en verzekeringsbemiddeling. OHRA begaf zich in 1987 voor het eerste buiten het eigen verzeke ringsvak. Het tor Sindbad Tours over. De combi natie van reizen en Verzekerings- produkten bleek volgens de OHRA- directie zo aan te slaan, dat vorig jaar ook Bex Reizen werd overgeno men. De twee touroperators zijn on dergebracht in de dochter OHRA Recreatie BV. De in april aangekondigde fusie van de verzekerings/bankgroep Amev/VSB met de Belgische verze keringsmaatschappij AG is rond. Door volledige samenvoeging van alle activiteiten ontstaat een krach tige Europese groep met een omzet van 14 miljard gulden een balansto taal van 62 miljard, een gezamenlij ke winst 658 miljoen (1989) en bijna 20.000 personeelsleden. Dit blijkt uit een bericht aan aandeelhouders van beide partijen. Het is de bedoeling dat alle bedrij ven met meer dan tien werknemers in overleg met de regionale arbeids bureaus nieuwe stijl (de RBA's) in een werkplan opstellen, waarin wordt bekeken welke mogelijkhe den er zijn om allochtonen werk te bieden. De arbeidsbureaus gaan vervolgens op zoek naar kandida ten. Een verplichting om een mini mumpercentage allochtonen in dienst te nemen, ontbreekt. De ar beidsbureaus worden in hun werk gesteund door 50 te benoemen re gionale ondersteuningsfunctiona- Elk jaar zijn de bedrijven ver plicht een overzicht te geven van de geboekte vooruitgang, al dan niet in een sociaal jaarverslag. Werkgevers en bonden bekijken vervolgens ge zamenlijk in de Stichting van de Ar beid of het bedrijf aan zijn in het werkplan omschreven taak voldoet of dat er moet worden bijgestuurd. Daarbij zal indien nodig ook de overheid worden betrokken. Daarnaast worden ook in cao's zo veel mogelijk afspraken gemaakt over scholing en werkervarings plaatsen voor minderheden. Cao-af spraken moeten ondersteunend en stimulerend werken op de plannen van de regionale arbeidsbureaus. Ook worden suggesties gedaan om discriminatie, bewust of onbewust, te voorkomen of aan te pakken. De plannen kosten volgens een ruwe schatting jaarlijks 150 miljoen gulden. Het is nog niet duidelijk welke sleutel wordt gehanteerd om de kosten te verdelen tussen over heid, werkgevers en werknemers. 'Minimum' Het akkoord werd door FNV-vice- voorzitter Karin Adelmund om schreven als een 'minimum'. "Er is geen reden om de vlag uit te han gen, maar we kunnen niet elke dag Dollar duikt naar nieuw dieptepunt AMSTERDAM (ANP/UCN) - De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren verder onderuit gegaan om wederom een na-oorlogs diepte punt te bereiken. Tegen het einde tnpn tonrrmpra van een overigens stille handel no- .„or no „JLu; teerde de dollar op de wisselmarkt in Amsterdam 1,6630 gulden tegen over 1,6680 op dinsdag, het voor gaande dieptepunt sinds de oorlog. Vanochtend had de dollar echter weer een opgaande lijn te pakken. De daling van de koers was vooral te wijten aan de verwachting dat het bestuur van de Amerikaans'e cen trale banken, de Fed, deze week be sluit tot een renteverlaging in de Verenigde Staten. Ook de tegen strijdige berichten over een moge lijke verscherping van de situatie in het Golfgebied en de tegenvallende lichte stijging (0,1 procent) van de Amerikaanse detailhandelsomzet deden de koers van de dollar geen goed. lekker eten". De FNV had kelijk grote bezwaren tegen het plan van aanpak. Het was te vrijblij vend, niet meetbaar en controleer baar en liet te weinig ruimte voor re gelingen in cao-overleg. Uiteinde lijk is de FNV toch door de bocht gegaan omdat, aldus een betrokke ne, 'er te veel lag om opnieuw nee te zeggen'. Zowel werkgevers als CNV en MHP toonden zich tevreden met het akkoord. Kondor Wessels bouwt in 'DDR' LEIDEN Het Leidse bouwbe drijf Kondor Wessels bouwt wo ningen in de nabijheid van Ber lijn. Kondor Wessels is daarmee de eerste Nederlandse aannemer met een bouwproject in het voor malige Oost-Duitsland. Dat heeft Kondor Wessels be kend gemaakt. De bouw van de 36 huizen in Wassmansdorf gaat 6 maanden duren. Deze zomer fu seerde het Leidse bouwbedrijf IBB Kondor met Wessels in Rijs- sel tot Kondor Wessels. De grote re omvang moest onder meer overnames en projecten in het herenigde Duitsland mogelijk maken. DEN HAAG (ANP) Een maatre gel tegen fraude met 'plof-bv's' komt er voorlopig niet. Een wettelij ke verplichting om de verkoop van aandelen in een bv vast te leggen in een notariële akte komt niet voor in een wetsvoorstel dat staatssecreta- Kosto van justitie naar de Twe van aandelen. Wel bestaat een plicht tot registratie, waardoor de belastingdienst kennis moet kun- aandeelhouders. Dit blijkt te weinig soelaas te bieden in de strijd tegen de fraude. Staatssecretaris Kosto staat e de Kamer heeft gestuurd. De Ka- als de voormalige bewindsman merleden Vermeend (PvdA) en Van der Burg (CDA) hadden hierop aan gedrongen, evenals de notariële broederschap. Van der Burg zei in een reactie vooralsnog geen genoe gen te nemen met het gewijzigd voorstel. Zo'n notariële akte wordt gezien als een belangrijk wapen in de strijd tegen nep-bv's. De kwestie is actu eel doordat fraude met zogeheten plof-bv's, die indertijd via de wet ketenaansprakelijkheid werd te ruggedrongen, in de bouwwereld de laatste tijd opnieuw de kop heeft opgestoken. Momenteel moet de oprichting van een bv al bij een notaris worden geregeld. Gelijktijdig moet een lijst met gegevens worden ingevuld, die wordt gestuurd naar justitie, die ze natrekt. Een vennootschap kan ecR ter worden opgericht door stroman- Korthals-Altes positief tegenove de door de Tweede Kamer bepleite hardere aanpak, maar kan dit nog niet waarmaken als gevolg van 'technische bezwaren'. Pas na 1 ja nuari 1992 zouden alsnog verande ringen kunnen worden aange bracht. AMSTERDAM (ANP) - De Sov- i, die de aandelen later overdra- jetunie heeft nog maar voor tien jaar l-i-.J 1 l._J T-,._ Qj-e .g voorraacJ 0p £)jt zej Michail Poltoranin (50), de minister van pers en massamedia van de Russische federatie gisteren. Om snel te kunnen produceren werd volgens Poltoranin op uiterst gewerkt. Daar door zijn enorme hoeveelheden olie nauwelijks meer bruikbaar, onder meer omdat zij vermengd zijn ge raakt met zand. Door 20 procent van het totaal snel te kunnen produce ren, gaat de rest verloren. Vorige regeringen hebben vol gens Poltoranin ook ingezien dat de olievoorraden opraken. De inval in Afghanistan in 1979 had dan ook on- tot doel een uitweg n gen aan malafide zakenlieden. Die kunnen de vennootschap vervol gens leeghalen en bedrijfsvereni ging, fiscus en andere schuldeisers het nakijken geven. Er bestaat nu geen meldings plicht aan justitie van overdracht inefficiënte 'Fiscaal voordeel voor eigen huis lagere inkomens' DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil het sparen voor een eigen woning door lagere inkomens aantrekkelijk ma ken door over het gespaarde bedrag belastingvrije premies te geven Deze aanpak zou in 1992 moeten gaan en op de duur de hui- de r ter. Poltoranin wijst er verder op dat de kosten van de olieproduktie zijn toegenomen, terwijl de start Pr°duktiviteit afneemt. De prijzen op de vrije oliemarkt Werkloosheid DEN HAAG (GPD/ANP) - De plot selinge tegenvaller bij de belasting opbrengst van 3 tot 4 miljard gulden is te wijten aan belastingtruc, Bonden en NOB HILVERSUM (GPD) - 'Omroep- bonden' en hoofddirectie van het omroep-facilitaire bedrijf NOB heb ben vanmiddag weer besprekingen geopend, nadat maandagmiddag De werkloosheid neemt toe. Over het overleg was afgebroken door de de periode augustus-oktober- zaten bonden. De bijeenkomst had een in- gemiddeld 346.000 mensen zonder formeel karakter. Beide partijen le- werk, 3000 meer dan over de perio- ken vanmorgen bereid water in de de juli-september. Het is voor het wÜn te doen. eerst in twee jaar dat de werkloos heid over de gemiddelde periode stijgt. In 1989 daalde de werkloos heid in de periode augustus-okto ber met 13.000. Schuld kwijten De EG-commissie in Brussel wil dat de Gemeenschap de ontwikkelings landen in Afrika, het Caribische ge bied en in de Stille Oceaan (ACS- landen) hun schulden kwijtscheldt. Bij de kwijtschelding gaat het na drukkelijk alleen om de schuld die de ACS-landen bij de Gemeen schap hebben. Die bedraagt onge veer zeven miljard gulden. De totale buitenlandse schuld van de ACS- landen wordt geraamd op meer dan 300 miljard gulden. Centrale bank Er komt op 2 december in Milaan één dag voordat ze in Brussel voor normaal beraad bijeenkomen een speciale bijeenkomst van de EG- ministers van financiën. Tijdens deze informele vergadering wordt er gesproken over de Europese Eco nomische en Monetaire Unie (EMU) en over de statuten voor het toe komstige stelsel van centrale ban ken in Europa (Eurofed). Groothandel De geldomzet van de Nederlandse groothandel zal dit jaar naar ver wachting met zes procent toene men tot 329 miljard gulden. Ook de werkgelegenheid zal groeien, met vier procent to{, iets meer dan 380.000 personen. De 'Golfcrisis' kan het resultaat echter nog druk ken. LEIDEN Dagelijkse files op een rijksweg, een bedrijf dat een kantoor neerzet, een fabriek die failliet gaat. een rapport over de opkomst van Schiphol: het zijn berichten die dagelijks ver schenen op de economie-pagina. Als dit soort be richten bij elkaar worden opgeteld en weer alge trokken. vermcmgiaildigd ra gedeeld, kan de re kening worden opgemaakt voor de economie. Morgen gebeurt da t in een economiebijlage in deze krant voor de economische ontwikkelingen in de Rijn- en Duin en Bollenstreekin het verle den. in hei heden en in de toekomstfn Economie Extra schetst het Leidsch Dagblad morgen de gro te lijnen van de economische bedrijvigheid in deze regio. De verstopte wegen dreigen de econo mische groei te verstikkenBedrijven barsten bij kans van het industrieterrein èn dreigen te ver huizen. De universiteit doet zijn best om geid te verdienen aan de aanwezige kennis. Bedrijven fn- niet te creperen. En bovenal lijkt het vastgelegd dat over te laat betaalde belastingen rente verschuldigd was. Maar omdat zo'n maatregel niet eenzijdig genomen kan veel grote bedrijven en rijke den, werd toen ook bepaald dat de particulieren gebruik maken. Mi- fiscus rente moet betalen aan de be- nister Kok (financiën) heeft achter- lastingplichtige, als teveel betaalde nijphtipe Nu i* dat nn?' haald dat de fiscus veelal een rente belasting te laat wordt terugbe taald. Minister Kok wil zo snel mo- Belastingdruk De totale druk van de inkomsten en vermogensbelasting wordt be perkt tot 75 procent van het belast bare inkomen van een belasting- 0 procent. het door de PvdA systeem is dat het rijk aanzienlijk goedkoper uit is. De PvdA-kamerleden Vermeend, De Pree en De Jong beschrijven de spaarregeling in het economenblad ESB, dat vandaag verschijnt. Vol gens De Pree wordt het voorstel door de hele PvdA-fractie gesteund. Aan de regeling zou iedereen die geen eigenaar is van een bestaande koopwoning mogen meedoen. De premie wordt echter alleen bere kend over de spaargelden in de ja ren dat het belastbaar inkomen la ger was dan een bepaald maximum, bijvoorbeeld 40.000 gulden. De deelnemers sparen bij een Ne derlandse bank naar keuze op een geblokkeerde rekening. Jaarlijks mag ten hoogste 3000 gulden wor den ingezet. De rente over het ge spaarde bedrag is belastingvrij. De belastingvrije premie, die pas na minimaal vijf jaar sparen wordt uitgekeerd, wordt berekend bij aan koop van het huis. Zij bedraagt 40 procent over de eerste 10.000 gul den en 20 procent over de rest. Als voorwaarde geldt dat een op deze manier gefinancierd huis niet bin nen vijf jaar mag worden verkocht. Er van uitgaande dat het systeem in 1992 wordt ingevoerd en dat er 100.000 personen aan deelnemen, bedragen de kosten voor het rijk in 1997 (het jaar waarin voor het eerst premies worden uitgekeerd) 32 mil joen. Dat bedrag loopt geleidelijk op naar 436 miljoen in 2002. De schatkist moet bij deze bedra gen 'tevreden grommen', menen De Pree, Vermeend en De Jong. Bij de van de 80-procentsregeling in de huidige premiekoopregeling (pre- Wet op de vermogensbelasting, die mie A premie C) is de overheid een einde moet maken aan onge- aanzienlijk meer kwijt: 958 miljoen wenst gebruik door directeuren- in 1989, 874 miljoen in 1991,833 mil- /grootaandeelhouders. Door het af- Joen in 1993 en 799 miljoen in 1995. zien van of uitstellen van salaris, eventueel in combinatie met het dige premiekoopregeling moeten z«n gisteren gedaald Op de markt vervangen. Eén van de voordelen van New York werd 31,15 dollar per - - - - - - rgestelde vat ^159 er* ëisteren genoteerd de oliesoort West Texas Inter mediate: 1,97 dollar lager dan de 33,12 dollar van dinsdag. snel groeiende Schiphol de regio onderzijn vleu gels mee te nemen, maar dreigt tegelijkertijd dit gebied te laten vallen tussen wal en schip. Daarnaast wordt in portretjes teruggeblikt op bedrijven die verdwenen uit te regiowaardoor Leiden ophield een industriestad te zijn. Herin nert V zich Leidschc Wolspinnerij nog? Of de zil- verfabriek Van Kempen in Voorschoten? Tegelij kertijd illustreert de opkomst van dienstverle nende bedrijven de ontwikkeling van Leiden tot een kantorenstad, zonder al te veel kantoren trou- In het centrum van Leiden wisselen oude en nieuwe winkels elkaar af, netzoals oude en nieu we kassa'sHet gebrek aan eenheid is een groot probleem, dat veel ondernemers en bedrijven af stoot. De variatie in het winkelhart is daarente gen weer aantrekkenjk en de mogelijkheden voor de toekomst zijn groot. Morgen wordt de kas op gemaakt. op een oude en een nieuwe kassa. 'Dit jaar actie voor vier dagen werken in haven' ROTTERDAM (GPD) - "De ha vens kunnen nog dit jaar de kop hemen in de actie voor een vier daagse werkweek", voorspelt voorzitter R. Vreeman van de Vervoersbond FNV. De vier daagse moet ruimte scheppen voor de instroom van langdurig werklozen. "De haven kan zich niet vernieuwen in een omge ving die verpaupert. De haven- werkgevers moeten, gelijk oplo pend met de stadsvernieuwing, een bijdrage leveren aan de soci ale vernieuwing", zei Vreeman op het internationale congres 'Ports, People and Technology' over veranderende technieken en de plaats van de werknemer in de haven, vandaag in de Doe len in Rotterdam. De bondsraad van de Ver voersbond FNV neemt over twee weken een beslising over de acties voor een vierdaagse werkweek. Het gaat daarbij om een stapsgewijze invoering. Vol gens Vreeman maakt de stijging van de produktiviteit in de ha vens deze arbeidstijdverkorting mogelijk. Daardoor krijgen werknemers zekerheid in be drijven waar sprake is van ver mindering van werkgelegen heid. i 11 procent moet uitkeren Dit blijkt uit de zogeheten Na- gelijk een eind maken aan deze maas in de wet. Hij heeft daar echter een wetswijzigiging voor nodig, die zeker niet voor volgend jaar in wer- jaarsnota, die Kok gisteren aan zijn king zal kunnen treden, collega's heeft gestuurd. Bij de ont- dekte truc wordt een zo hoog moge lijke aangifte gedaan voor de voor lopige belastingaanslag. Deze aan- - slag wordt prompt betaald. De be lastingplichtige heeft dan al bij voorbaat veel te veel belasting be taald en heeft dus recht op terugga- Dat blijkt uit staatssecretaris Van Amelsvoort (ff nanciën) gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. De verlaging wordt betaald uit de opbrengst v verstrekken van laagrentende of wetsvoorstel dat renteloze leningen aan hun ven- A 1 nootschap, drukken zij hun inko men zodanig dat zij via toepassing van de 80-procentsregeling minder of helemaal geen vermogensbelas- ADVERTENTIE i tweede wijziging ting betalen. ADVERTENTIE Zonwering, rolluiken, aluminium ramen en deuren, balie afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. Omdat juist bij de grote bedrijven waar het om gaat, de definitieve be lastingaanslag nog weieens op zich wil laten wachten, heeft'de belas tingplichtige recht op 11 procent rente over de teveel betaalde belas ting. Dat is bijna twee procent meer dan op staatsleningen wordt be taald. het Tel.: 01745-14145' 10 tot 2 uur geopend) Van Dool aluminium ramen en deuren... Vakwerk Welkom onderhoudsvrije aluminium ramen en deuren. Door Van Dool perfekt op maat gemaakt. Geheel geprefabriceerd zodat u de minst mogelijke rommel heeft en geniet binnen de kortst mogelijke tijd. Nodig Van Dool eens uit om u alles haarfijn uit de doeken te doen. U krijgt 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Bezoek ook eens onze stand op de permanente bouwbeurs in Waddinxveen, Staringlaan 6. Wagenweg 208, 20I2 NM. Telefoon 023-3I938I. Postbus 3054, 200I DB Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5