'We zijn in Nederland een beetje losgeslagen' KASSA! 1.000,-VOOR U. REPORTAGE I Temperament en criminaliteit OPEN DAGEN. KOMPRO bv 'Als kerken samen puin van Europese tweedeling ruimen' DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 LEIDEN Dr. J. van Dijk (43) is deze week begonnen met colleges als deeltijd-hoogle raar Criminologie aan de Leidse universiteit. Hij volgt professor Buikhuizen op, die omstreden was omdat hij be weerde dat crimineel gedrag te verklaren was vanuit de persoonlijkheid van de dader. Volgens Buikhuisen zouden sommige mensen zelfs als misdadiger geboren worden en als zodanig herkenbaar zijn. Van Dijk: "In tegenstelling tot mijn voorganger zoek ik het niet in de persoonlijkheid van de dader. Mijn belangstel ling gaat uit naar de omstan digheden die er toe leiden dat mensen tot crimineel gedrag overgaan". Van Dijk studeerde rechten in Leiden. In zijn doctoraal- scriptie vroeg hij zich af of mensen, net als bijvoorbeeld chimpansees, sneller tot agressief gedrag komen als ze heel dicht bij elkaar leven. Hoewel hij zich in dezelfde scriptie de woede van de Nij meegse criminologe Dessaur op z'n hals haalde door te be weren dat mannen er een an der 'temperament' op na hou den dan vrouwen, werd hij toch door haar gevraagd naar Nijmegen te komen. Daar voltooide hij zijn proefschrift waarin hij de stelling verdedigde dat (jon ge) mannen de neiging hebben terug te vallen op primitief, lichamelijk bravourgedrag als er geen alternatieve manier is om zich te bewijzen zoals op school, met sport of in een baan. In het midden van de jaren zeventig werd Van Dijk door Buikhuisen gevraagd te ko men werken bij het door hem opgerichte Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het mi nisterie van justitie. "Mijn eis was dat onderzoeken niet in de la zouden verdwijnen. Dat is niet gebeurd", stelt Van Dijk. "Mijn truc bij het WODC bij de keuze van onderwerpen voor onderzoeken naar crimi naliteit was altijd: wat ge beurt er in Californië, want daar gebeurt het 't eerst. Daarna kruipt het naar de oostkust van de VS en dan via Groot-Brittanië naar Neder land". Van Dijk, die het WODC zou gaan leiden toen Buikhuisen werd gevraagd als hoogleraar aan de Leidse universiteit, vertrok in april 1989 naar de veel praktischer ingestelde dienst Criminaliteitspreven tie van hetzelfde ministerie te leiden. Eén van de plannen die daar nu worden uitgewerkt is bijvoorbeeld het verplicht stellen van een kentekenregi stratie van fietsen om diefstal te voorkomen. Van Dijk liet het weten schappelijk onderzoek echter niet achter zich. De slachtof- ferenquëte is een goed voor beeld, maar ook zijn sollicita tie bij de Leidse universiteit getuigt daar van. Als nieuwe thema's voor onderzoek ziet de kersverse hoogleraar voor al milieu-criminaliteit. Zelf wil hij onderzoek doen naar corruptie van overheidsfunc tionarissen in Oost-Europa en de Derde Wereld. En uiteraard is er blijvend aandacht van Van Dijk voor internationale slachtofferenquêtes. Zijn benoeming tot deel tijd-hoogleraar Criminologie, onlangs bekrachtigd, was ove rigens niet onomstreden. De vakgroep Strafrecht wilde liever geen beleidsambtenaar binnenhalen. Van Dijk zegt echter niets te merken van problemen met zijn benoe ming. LEIDEN Omstreden, maar daarom niet minder zeker van zijn zaak. Dr. J. van Dijk, directeur Criminaliteitspreventie bij het ministerie van justitie en sinds deze week hoogleraar Criminologie in Leiden, werkt aan een tweede boek naar aanleiding van de slachtoffer-enquête die een paar maanden geleden zo veel stof deed opwaai en. Nederland staat bovenaan in Europa bij 'veelvoorkomende criminaliteit'. Maar ook: "Het enkele feit alleen al dat iemand Neder lander is maakt de kans twee keer zo groot dat hij slachtoffer wordt van een misdrijf'. Van Dijk (43) ziet er ouder uit dan hij is. Een grijze man in een grijs pak. Hij formuleert scherp, spreekt nauwelijks met stemverheffing. Van Dijk lijkt een saaie ambtenaar. Maar dat is hij in ieder geval niet. Bij het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie we ten ze dat al langer. In de jaren dat Van Dijk daar directeur was, kwam het WODC midden in de belangstel ling te staan. Toen iedereen met de handen in het haar zat over het groot aantal verdachten dat op vrije voeten kwam, ontwierp het WODC een model voor uitbreiding van het aantal cellen. "Dat model wordt nog steeds gehanteerd", aldus Van Dijk. Maar de grootste klapper met het WODC boekte Van Dijk dit voor jaar. Hij was toen al ruim een jaar di recteur van de nieuwe dienst Crimi naliteitspreventie, maar had in de weekeinden kans gezien door te gaan met de slachtofferenquete van het WODC. In west- en zuid-Euro pa, Verenigde Staten en Australië werd mensen gevraagd naar hun er varing met veelvoorkomende crimi naliteit. Nederland sprong er uitein delijk op bijna alle fronten uit. Mis handeling, fietsendiefstal, inbra ken; nergens in Europa was het zo erg als juist hier. Fietsen Het onderzoek was direct omstre den. Critici betwistten Van Dijk z'n methode van onderzoek. In lijvige stukken vol berekeningen wezen andere wetenschappers erop .dat Nederland alleen op de eerste plaats terecht was gekomen 'dankzij' het feit dat elk jaar een miljoen fietsen wordt gestolen. Van Dijk nu: "Mijn grote geluk is dat het een internationaal onder zoek is. Wat dat betreft is het mij ei genlijk een rotzorg wat ze er in Ne derland van vinden. Veel belangrij ker is hoe het internationaal is ont vangen en dat is bepaald positiever dan hier. Dat begrijp ik goed, want de uitkomst is voor Nederland heel pijnlijk". "Het argument van 'ha, ha, 't zit 'm in die fietsen' heb ik nadrukke lijk in het persbericht opgenomen. Buitenlandse kranten hebben dat in tegenstelling tot de Nederlandse wel goed opgepikt. De New York Times bijvoorbeeld meldde dat Ne derland er 'hoog' uitkwam en stelde correct dat dit vooral door de fiet sendiefstal kwam. Maar dat poetst helemaal niet weg dat Nederland er ook met andere delicten niet goed op staat. Wat inbraken en geweld smisdrijven betreft is Nederland eveneens koploper in Europa. La ten we de fietsendiefstal weg, dan staan we nog altijd op de tweede plaats na Spanje". - Uw getallen hebben hier en daar tot paniek geleid. "Ik ben er helemaal niet op uit ge weest om het erger te maken dan het is. Maar ik ben tot de stellige overtuiging gekomen dat we de cri minaliteit onderschatten in Neder land. Ik had bijvoorbeeld niet ver wacht dat we hoger zouden zitten dan Duitsland of Groot-Brittanië. Toen de uitdraaien uit de computer kwamen, was ik net zo verbaasd als iedere Nederlander, zeker dat we zo hoog zaten in het aantal geweld smisdrijven. Daar ben ik een half uur stil van geweest. Ik dacht dat het om onbenullige gevalletjes zou gaan. Dus heb ik een aantal checks uitgevoerd, maar daar bleek hele maal niet uit dat mensen zomaar iets hadden opgegeven. Het ging om serieuze geweldsmidrijven. Dan ben je echt niet integer als je die cij fers niet publiceert". Kerken "Misschien had ik niet met een mo gelijke verklaring moeten komen. Misschien had ik het bij de cijfers moeten houden. Nu leek het erop dat ik mijn eigen vooronderstelling wilde bewijzen", aldus Van Dijk. Hij doelt op de door hem gelanceer de 'verloederingshypothese', de idee dat crimineel gedrag flink is toegenomen door de ontzuiling midden jaren zestig. De kerken ver loren hun aantrekkingskracht. "Tot die tijd waren we een van de meest gelovige volken, juist vanwe ge die zuilen. Nu zijn we een beetje losgeslagen.. Er is sprake van een excessief vrije cultuur; een soort culturele overcompensatie. Kijk naar het alcoholgebruik. Ook wat Van Dijk, omstreden criminoloog, opvolger van Buikhuisen: dat betreft zijn we de achterstand snel aan het inhalen. Vroeger stond Nederland ergens onderaan in drankgebruik per hoofd van de be volking. Ik geloof dat nu alleen Frankrijk nog boven Nederland staat. Daar zie je hetzelfde inhaalef fect en zelfs een doorschieten ten opzichte van andere delen van Eu ropa". Inmiddels is Van Dijk een nieuwe publicatie aan het voorbereiden over de enquête. Hij probeert daar in antwoord te geven op de vraag of het verschil tussen Nederland en de rest van Europa ergens aan is toe te schrijven. Heeft het met verstedelij king te maken? Met arm of rijk? Met de leeftijdsopbouw? Het boek is nog niet klaar, maar Van Dijk con stateert nu al dat in de drie genoem de factoren de oorzaak van de hoge criminaliteit in Nederland niet kan worden gevonden. "Het enkele feit datje Nederlander bent, geeft je een kans datje slachtoffer wordt die bij na twee keer zo hoog is als elders". Van Dijk wil nu ook 'zijn' slachtof- ferenquète koppelen aan een onder zoek naar sociale normen en waar den in de Europese Gemeenschap. In dat onderzoek is een representa tieve groep Europeanen onder an dere gevraagd naar wat ze belang rijk vinden en of zede tien geboden kennen. Door de koppeling van de resultaten hoopt de criminoloog een stap verder te komen in een ver klaring voor Nederlands 'top-posi- tie'. - Vergelijkende enquêtes met een hoop getallen zijn alleen interessant voor de statistiek. "Daar ben ik het niet mee eens. Ik heb een collega in Groningen die al twintig jaar lang beweert dat het ka pitaal de schuld is. So what? Wat zijn we met dat soort vage theorieën al die tijd mee opgeschoten? Statis tieken geven inzicht in wat er wer kelijk gebeurt en maken juist dui delijk welke funeste invloed uit gaan van slachtoffer-ervaringen. Ik heb hier in de regio een enquête ge houden bij een lyceum naar slacht offer-ervaringen. Het bleek dat mensen één keer slachtoffer wor den van een fietsendief, twee keer slachtoffer en de derde keer zijn ze dader. Studenten in Leiden stelen allemaal fietsen van elkaar omdat ze eerst allemaal slachtoffer zijn ge weest. Je leert het als student. Het zijn eenvoudige mechanismen, daar hoef je niet allerlei stoornissen of wantoestanden achter te zoeken". - De politie doet er niet veel aan. Is die 'meeverloederd'? "Ik heb jaren les gegeven op de kaderschool voor de rijkspolitie. De politie bleek nog dieper geworteld te zitten in de zuilen. Superconfes sioneel. Wat ze heel moeilijk heeft gevonden is de souplesse die gaan deweg werd venvacht. De politie heeft zich ook aangepast naar aan leiding van kritiek in de provo-pe riode en de krakerstijd, maar heeft er enorm mee geworsteld. 'Optre den naar bevind van zaken'; het "Studenten in Leiden stelen allemaal fietsen van elkaar omdat ze eerst al lemaal slachtoffer zijn geweest. Je leert het als student". (foto Loek Zuyderduin) ne reacties: dit is niet leuk meer. De ideologie is al veranderd. Scholen benadrukken weer: hier leer je. Spijbelaars worden gestraft". "Ik ben zo Nederlands als wat. Ik vind het ook fijn in een zeer vrij land te leven. Maar we kunnen het nog leuker hebben door een soort tus senweg te volgen. Ik kijk er met vol doening op terug dat we met Justi tie een paar jaar geleden hebben be sloten in 150 flats met problemen huismeesters neer te zetten. Na tuurlijk, dat is iemand die zeurt als de vuilniszak te vroeg wordt buiten zet of als de kinderen rotzooi ma ken. Maar het is ook iemand die een oogje in het zeil houdt. Hij beperkt je individuele vrijheid dus iets, maar kijk wat je er met z'n allen voor terugkrijgt. Je wint zo veel aan leefklimaat". heeft er toe geleid dat ze het ook niet precies weten. Wij hebben dat on derschat. Het is moeilijk om de ene keer iemand op de bon te slingeren en de andere keer niet. Zeker in de grote steden, waar zelfs de kleinste kleuter niet aarzelt het 'fuck-ge- baar' naar een politie-agent te ma ken nadat hij eerst uitgebreid door rood is gereden". Filosoof "Ik ben geen cultuurfilosoof. Ik ver diep me in criminaliteit. Ik zeg niet dat een vrijere cultuur fout is. Een voorbeeld: ik ben er ook van over tuigd dat meer welvaart tot crimina liteit leidt. Bewijzen te over. Als in Azië een land opeens veel welvaren der wordt, kun je er donder op zeg gen dat de criminaliteit na een jaar of vijf toeneemt. Dat betekent niet dat je zo'n land achterlijk moet la ten. Je moet alleen niet de ogen slui ten voor neven-effecten zoals crimi naliteit". "Er zijn volgens mij wel degelijk mogelijkheden om met Nederland op gemiddeld Europees niveau te komen zonder de vroegere bevoog ding en zedenmeesterij terug te brengen. Men begint met te merken dat de 'moet-kunnen'-cultuur hier te ver is doorgevoerd. Mogelijk dat vanzelf een tegenbeweging op gang komt. Je ziet zelfs dat die al bezig is. De interesse voor moraliteit neemt toe. Dat komt niet omdat premier Lubbers een paar weken geleden heeft gezegd dat Nederland 'ziek' is. Dat is al langer aan de gang. Sponta- Risico's "Er bestaat zoiets als reëel zijn over de risico's die je loopt. Echt verre gaande reacties roep je niet op met landelijke cijfers maar juist met lo kaal nieuws over gebeurtenissen in de buurt. Een verkrachting of een moord in de buurt. Gebeurt dat in Leiden en publiceert uw krant dat, dan krijg je gigantische angstreac ties. Dat is iets heel anders dan een moord elders, in Amsterdam of zo. Uit onderzoek weet ik dat het met de reacties op mijn eigen cijfers wel zal zijn meegevallen. Volgens mij hebben ze er niet toe geleid dat hun deur barricadeerden". AKTIE VAN IMPORTEUR KOMPRO EN TH. STRIK TIJDENS OPEN DAGEN. UITNODIGING ,9en20novembe.9.00;21.3°uu,. KomproOltice Equipment ,,s.m dealer ta. Th. S» die lelden, tel.: 071T 2000, m=\=m=xm CITIZEN I H Uniwell Uniwell, een unieke en betrouwbare lijn kasregis ters, staat tijdens de open dagen centraal. Als u dan een Uniwell System 3 Super koopt, krijgt u maar liefst i 1.000.- RETOUR VOOR UW OUDE KASSA! Verder kunt u kennis maken met Selex copiers, Printex papiervernietigers en Citizen kantoorapparaten (calculators, faxen, databan ken en vertalers). Uniwell System 3 Super: alphanumeriek, 24 groepen, 241 artikeltelwerken, 16 letlers tekst artikelomschnjving Prijs:/ 2.895,- exet. btw en aflever/instruktiekosten. Ook te huur. OFF/CE EQUIPMENT Morsweg55d/e,2312AB Leiden. Tel.: 071-120004 TH.STRIK Voor kassa's die aanslaan!!! GEESTELIJK LEVEN Oost-West-nota hervormde commissie: LEIDEN Er moet in de Hervormde Kerk een coör dinatiepunt komen waar alle bestaande en nieuwe lijnen met de kerken in Oost-Europa samenko men. Naast oecumenisch partnerschap blijft ook hulpverlening noodzake lijk, daar er in Europa een nieuwe tweedeling dreigt te ontstaan: een economi sche. De hervormde Raad voor de za ken van Overheid en Samenle ving (ROS) schrijft dit in een Oost-West-nota, die volgende week op de hervormde synode wordt besproken. De nota is voor bereid door een ad hoc-commis- sie waarvan synode-voorzitter ds. B. Wallet de leiding had. De kerken in Europa staan vol gens de nota voor vier taken: ge zamenlijke verwerking van het verleden; de opbouw van het ker kelijk leven; heroriëntatie op het kerk-zijn in een geseculariseerde samenleving; het bieden van per spectief op een Europa waarin de tweedeling is overwonnen. Vooral "het puinruimen" van veertig jaar ideologische tweede ling krijgt in de nota veel accent. De ROS constateert dat geestelij ke en pastorale problemen in het Westen momenteel "ten onrech te" te weinig aandacht krijgen. De kerken mogen niet als veel ande ren in het Westen aan de neiging toegeven "de bladzij van de afge lopen veertig jaar" simpelweg om te slaan. In de aanbevelingen ziet de no ta voor de Hervormde Kerk in Midden- en Oost-Eruopa onder meer als taken weggelegd: kerke lijke deskundigheidsbevorde ring; uitwisselingsprogramma's met (aanstaande) theologen; sa menwerking op het gebied van toerusting; bezinning op de waar den van de verschillende kerkelij ke tradities (Rome, Reformatie en Orthodoxie). Berucht De ROS ziet "op den duur" een belangrijke rol weggelegd voor de grote internationale oecume nische organen als de Wereldraad van Kerken, de Wereldbond van Hervormd/Gereformeerde Ker ken (WARC) en de Conferentie van Europese Kerken (KEK). "Maar het probleem is dat deze organen vooralsnog in meer of mindere mate gecompromitteerd zijn". De organen gelden momenteel in Midden- en West-Europa "als weinig geloofwaardig". De keuze Raad van Kerken: Offensief Amerika niet aanvaardbaar AMERSFOORT (ANP) - Een of fensief militair optreden van de Verenigde Staten in de Golf is voor de Raad van Kerken in Ne derland "onaanvaardbaar". De weg van de sancties, waarvoor de Verenigde Naties hebben geko zen, moet tot het einde worden gegaan. Dit zegt de Raad in een verkla ring. De steeds .manifester wor dende opbouw van een offensie ve troepenmacht van de Verenig de Staten in het Golfgebied heeft bij de Raad "grote verontrusting" gewekt. Verder ondersteunt de Raad van harte het zenden van een hu manitaire missie naar Bagdad. De Raad hoopt dat deze missie zal pleiten voor de vrijlating (de Raad spreekt van "vertrek") van alle gegijzelden. Desgewenst is de Raad gaarne bereid alle mogelij ke medewerking te verlenen. van onder meer de Wereldraad om uitsluitend de weg van de 'stille diplomatie' te bewandelen werd lang niet door iedereen ge waardeerd. "Het recente onver mogen van de Wereldraad van Kerken om zich uit te spreken over de toestand in Roemenië is een berucht voorbeeld". Daarom wordt in de nota een lans gebroken voor het verstevi gen van de oecumenische contac ten via organisaties, die ook in de zware jaren contacten met kerken en dissidenten onderhielden. Ge noemd worden hulpverlenings- en beleidsorganen en de vredes bewegingen IKV en Pax Christi. Bisschoppen en Acht Mei praten over spanningen BREDA (ANP) - De bisschop pen Bar van Rotterdam en Ernst van Breda hebben afgesproken drie maal per jaar met een delega tie van de Acht Mei Beweging om de tafel te gaan zitten. Omdat het om een paticulier initiatief gaat, zullen geen andere bisschoppen worden uitgenodigd. In het eerste gesprek, gisteren, is men nog niet toegekomen aan een uitgebreide discussie over de situatie in de Nederlandse RK Kerk. Het gesprek is vooral ge gaan over de spanningen in het verleden tussen de beweging en de bisschoppen. Bar en Ernst nodigden in au gustus "op eigen verantwoorde lijkheid" het bestuur van de Acht Mei Beweging uit voor een ge sprek. Zij vonden het niet verant woord te berusten in het ontbre ken van betrekkingen tussen het bestuur en de bisschoppen en hoopten zo isolement te voorko- De bisschoppen verbraken twee jaar geleden de contacten met het bestuur van de Acht Mei Beweging, waarin ruim 100 pro gressieve katholieke organisaties samenwerken. De beweging zou eerst duidelijk moeten maken, of zij tot herziening van bepaalde standpunten op ethisch terrein bereid was. Gisteravond is uitgebreid ge sproken over het gebruik van het niet door het Vaticaan goedge keurde tafelgebed 'Gij die weet' tijdens de manifestaties van de beweging in 1986 en 1988. Bar en Ernst maakten duide lijk, dat de beweging juist door een niet goedgekeurd tafelgebed te kiezen hen van de eucharistie had uitgesloten. Van bisschop pen mag niet worden verlangd dat zij de eenheid met de paus en Rome opgeven, aldus Bar. Voor zitster W. Stael-Merkx van de be weging erkende dat zij de gevoe lens van de bisschoppen op dit punt had onderschat. Moker. De kerkelijke omroep Moker (Media overleg van Ker ken in Rijnland en de Bollen streek) besteedt vanavond in de uitzending (aanvang zeven uur) aandacht aan het Petra Gospel koor uit Leiden, dat afgelopen za terdag met een speciaal concert het twintigjarig bestaan vierde. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen r men naar Schiedam W. R. van Wieren Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Den Haag-Z. A. Bac Bodegra- NEW YORK Een vrouw in stil gebed bij de i gelijknamige kathedraal in New York. De icoc een speciale gebedssamenkomst voor de crisis zijn gaan huilen. on van St. Irene ii zou onlangs, tijdens het Midden-Oosten, (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2