Heidemij: extra onderzoek Alphense belt Burgers moeten gemeente veilig helpen maken Grote bloembak moet huis beveiligen Woonerven en 30-ldlometerzones in Leiderdorpse wijk 'Geen risico's voor volksgezondheid' ALPHEN AAN DEN RIJN - Er zou nader onderzoek moeten worden gedaan naar de tempe ratuurstijging van de belt in de Alphense Coupépolder. Daarbij kan worden gedacht aan zoge naamde infrarood-luchtfoto's, waarmee warmtehaarden in de belt kunnen worden opge spoord. Het is wenselijk de tem peratuur in de belt ook op grote re diepten te meten. Ook moe ten meer grond- en/of grondwa termonsters worden genomen om een beeld te krijgen van de oorzaak van de verontreinigde bodemlucht. Deze aanbevelingen doet de Heide mij naar aanleiding van onderzoek dat in opdracht van de gemeente Al phen aan den Rijn is verricht. Dat gebeurde naar aanleiding van Hoogleraar laat NIAS Wassenaar 1,7 miljoen na WASSENAAR - De Zwitserse hoog leraar Kenower Bash heeft 1,7 mil joen gulden nagelaten aan het NI- AS, het Nederlands Instituut voor Voorlgezet Wetenschappelijk On derzoek in Wassenaar. Het legaat is bestemd voor onderzoek naar de re latie tussen maatschappijweten- chappen en medisch/biologische wetenschappen. Bash studeerde medicijnen en psychologie en schreef meer dan 100 wetenschappelijke publicaties. Hij is senior advisor van de Wereld Gezondheids Organisatie geweest. In 1973 en 1974 verbleef Bash op het NIAS, waar hij werkte aan een boek over psychiatrische epidemiologie. Omdat Bash zijn wetenschappelijk werk combineerde met vele andere activiteiten was hij dankbaar zich gedurende zijn NIAS-jaar onge stoord aan zijn boek te kunnen wij den. Om dat ook voor anderen mo gelijk te maken heeft hij zijn vermo gen nagelaten aan het NIAS. De in 1913 in Canada geboren Bash over leed in 1986. Het geld is ondergebracht in de Golestantstichting die gemiddeld een keer per jaar een financiële bij drage zal geven aan een buitenland se wetenschapper. Op het terrein van het NIAS wordt een rozentuin aangelegd ter herinnering aan Jo hanna Liechti, de vrouw van Bash die met hem op het NIAS verbleef. Bekeuringen wegens te hoge snelheid REGIO LEIDEN Bij een regiona le snelheidscontrole heeft de politie de afgelopen dagen 214 bekeurin gen uitgedeeld wegens overtreding van de maximum-snelheid van 50 kilometer. De controle werd gehou den in Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Zoeterwoude en Voorscho- Wegens het niet dragen van de au togordels kregen vijf automobilis ten een bon. Op de Leiderdorpse Engelendaal zijn gistermiddag tussen een en twee uur 's middags 25 automobilis ten bekeurd wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 86 kilometer per uur. Op de Engelen- daal geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Fietser botst tegen geparkeerde auto LEIDERDORP - Een Leiderdorpse fietser van onbekende leeftijd is gis teravond om half twaalf met een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De man was op de Splinterlaan te gen een geparkeerde auto aangere den. De man was verblind door de lichten van een tegemoetkomende automobilist en had door de hevige regenval de geparkeerde wagen over het hoofd gezien. Burgerlijke Stand klachten van omwonenden en milieu-organisaties. Zij stelden vast dat de belt snel warmer wordt (tot 73 graden Celsius), dat het gras ver dort. dat er dampen uit de belt ko men en dat het er stinkt. Hoewel de Heidemij daarvan niet helemaal zeker is, neemt het onder zoeksinstituut aan dat "op basis van de berekende concentraties in de buitenlucht er geen reden is te ver onderstellen dat gebruikers of om wonenden verhoogde gezondheids risico's lopen". Die conclusie trekt de Heidemij op basis van drie monsters die op de 220.000 vierkante meter grote belt zijn genomen. Ten aanzien van het onderzoek is in het laboratorium overigens ergens een fout gemaakt. In de samenstelling van een mon ster van de bodemlucht komt het la boratorium op een gegeven mo ment niet verder dan een totaal van 72 procent aan gassen, terwijl dat (ongeveer) 100 procent zou moeten zijn. De Heidemij wijt dat aan een meetfout en acht het aannemelijk dat in plaats van een in het laborato rium 'aangetoond' percentage van 1.2 procent kooldioxide er in werke lijkheid 29 procent van die stof in het monster zou moeten zitten. Beperkt In de beoordeling van de risico's is geen rekening gehouden met con centraties methaan en waterstofsul fide in de bodemlucht. Daarvan zegt de Heidemij dat de gemeten hoeveelheden weliswaar schadelijk zijn voor de gezondheid maar dat ze in de risico-beoordeling niet zijn meegenomen. Voor methaan is dat gedaan omdat het lichter is dan zuurstof en zich snel verspreidt op grote hoogte. Het zal dan 'nauwe lijks bijdragen aan de luchtkwali teit direct boven de stort'. Naar de aanwezigheid van waterstofsulfide is geen gericht onderzoek gedaan. Wat nu precies de oorzaak is van de temperatuurstijging is evenmin aangetoond. De Heidemij conclu deert dat het zeer waarschijnlijk een (biologisch) broeiproces is, maar sluit toch andere (chemische) pro cessen niet uit. Het kan een combi natie van beide zijn, maar het onder zoek is te beperkt van omvang ge weest om dat precies te kunnen ach terhalen. Dè onderzoekers stellen met omwonenden vast dat de con ditie van de grasmat op de belt (golf terrein) slecht is. Ook is op een plek zichtbare dampuittreding vastge steld. In tegenstelling tot wat prof. dr. Lucas Reijnders, hoogleraar milieu kunde aan de universiteit van Am sterdam, in deze krant bepleitte, zijn de risico's van de verschillende stoffen in het onderzoek van de Hei demij niet bij elkaar opgeteld. Ook is er sprake van een groot aantal aannames, onder meer voor wat be treft de dampen die uit de belt ko men: "Voor deze dampemissie is een waarde aangenomen die drie maal zo hoog ligt en als vuistregel wordt gehanteerd bij inschatting van stortgasproduktie door met- haangisting". De concentraties aan verontreini gingen in de bodemlucht liggen in het onderzoek van de Heidemij op een hoger niveau dan in eerder on derzoek is aangetoond. De onder zoekers wijten dat aan verschillen in onderzoeksmethoden en werk wijzen, maar sluiten niet uit dat de omstandigheden in en buiten de stort zijn veranderd. De gemeente Alphen aan den Rijn komt morgen met een stand punt over het rapport van de Heide mij. OEGSTGEEST - Inbraak, van dalisme, sociale veiligheid, fiets- en bromfietsdiefstallen en graffiti. Dit zijn de onderwer pen die centraal staan in de ac tie 'Oegstgeest veilig'. Gemeen tebestuur en politie willen met behulp van de burgers de kleine criminaliteit aanpakken. Van avond wordt in het gemeente huis aan het Wilhelminapark met een thema-avond het start sein voor de" actie gegeven. Door middel van een film, een ten toonstelling, informatiemateriaal en het beantwoorden van vragen zullen de politie en burgemeester Sj. H. Scheenstra, coördinator van de organiserende projectgroep, de aanwezigen informeren. Daarnaast zijn direct belanghebbenden als buurtverenigingen, aannemers, ar chitecten en de woningbouwvereni ging vertegenwoordigd. In het eerste jaar van de actie wordt vooral aandacht besteed aan terugdringing van het aantal inbra ken en vergroting van de sociale veiligheid in het dorp. De politie be gint daarvoor met een uitgebreide voorlichtingscampagne, waarin zij onder andere de acties 'onverlicht wonen' en 'hang en sluitwerk' zal herhalen. Als surveillerende agenten in de wintermaanden een onverlichte woning aantreffen, krijgen de be woners een brief over inbraakge vaar. Bij de actie hang- en sluitwerk kijkt de politie bij belangstellenden of hun huis voldoende is beveiligd tegen inbraak. Mensen die geen diender over de vloer willen hebben kunnen infor matie vragen bij een speciale infor matielijn, die binnenkort wordt ge opend. Ten slotte wordt door de po litie voorlichting gegeven per wijk. Het is de bedoeling dat in de ko mende twee jaar alle wijken in Oegstgeest aan de beurt komen. Bouwverordening De gemeente zal in het kader van de inbraakpreventie de bouwverorde- KATWIJK - Het doortrekken van de smalspoorbaan van het toekom stige traject rond het Valkenburgse Meer naar de dorpskern van Kat wijk, stuit voorlopig op allerlei tech nische en bestuurlijke problemen. Vooral de kruising met de provin ciale weg Wassenaar-De Zilk (SI) le vert zo veel problemen op dat van het idee moet worden afgezien. Dat standpunt van B en W van Katwijk werd gistermiddag onder schreven door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het voorstel voor een toeristische route vanaf de zandwinplas bij Valken burg naar Katwijk was gedaan door de gemeente Leiden. De Neder landse Smalspoorweg Stichting heeft vergevorderde plannen om bij het meer een eigen museum annex werkplaats te bouwen, evenals een spoortraject van enkele kilometers waarop met het materiaal kan wor den gereden. Volgens het Katwijkse college ning aanpassen. Zo worden bepaal de eisen gesteld aan hang- en sluit werk. In de huidige verordening ontbreken dergelijke voorschriften. Een gemeentelijke werkgroep zal ieder nieuw bestemmingsplan en nieuwbouwproject onderzoeken op inbraakgevoeligheid. Daarbij kijkt ze naar de ligging van de woningen, de aanleg van wegen en paden, de openbare verlichting en het open baar groen. Straten en paden moe ten vanuit de woningen goed zicht baar zijn. Daarom moet het open baar groen regelmatig worden ge snoeid om het zicht vanuit wonin gen niet te beperken. In de afgelopen maanden is de werkgroep al bij bouwprojecten als de Dorpsstraat en de Gevers-Deutz Terweeschool actief geweest. Bij de school bleek een aantal portieken door onvoldoende verlichting luid ruchtige jeugdige bezoekers aan te trekken. Momenteel bekijkt de ge meente na klaóhten van buurtbe woners of er alsnog extra geld kan worden uitgetrokken om de portie ken af te sluiten. De gemeente neemt nog geen concrete maatregelen op het gebied van de sociale veiligheid. Burgers wordt gevraagd onveilige situaties te melden bij de politie, die alle klachten op een rijtje zet. Daarna worden eventueel maatregelen ge nomen. Ook de Vrouwen Advies Commissie houdt zich met sociale veiligheid bezig. De commissie brengt ieder jaar een rapport uit, waarin zij onveilige plekken op een rijtje zet. 'Meteropnemers' op dievenpad LEIDEN - Twee mannen die zich uitgaven voor meteropnemers, heb ben dinsdag een diefstal gepleegd in een woning aan de Leidse Pep pelrode. De bewoonster had de mannen binnengelaten en verder geen acht meer op hen geslagen. 's Avonds bemerkte zij dat een au toradio, een rijbewijs, girobetaal kaarten en een -pasje en een bedrag van 700 gulden waren verdwenen. zijn er geen mogelijkheden om dit traject door te trekken naar de kust plaats. Het is al moeilijk genoeg om een railverbinding voor een (snel- )tram Den Haag/Katwijk of Leiden- /Katwijk in de bebouwde kom in te passen. Aan een dergelijke vorm van openbaar vervoer wordt voorlo pig een hogere prioriteit toegekend dan aan het mogelijk maken van een toeristische smalspoorlijn. LEIDERDORP - Bij een inbraak in een woning aan de Beekestein in Leiderdorp zijn de afgelopen nacht een video-recorder, pasjes, zilver werk en een antiek horloge gesto len. Door het boren van een gaatje werd een bovenlicht geopend en konden de onbekenden binnenko men. De bewoners lagen te slapen. DONDERDAG 15 NOVEMBER Katwijk postzegelavond van 'De Katwijk- se Postzegelvrienden', aanvang 18.30 uur in de Mijlpaal. Leiden voorstelling: 'Zandbak', door Studio Hinderink. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Lak-theater, Compagnie de Danse de L'Esquisse met 'Welco me to Paradise', aanvang 20.30 de Burchtsocieteit, aanvang Leiderdorp klaverjassen bij De Sjeerjassers, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Noordwijk opening afdelingstentoonstelling vereniging 'Vogellust', in 't Koerhuis aan de Daniel Noteboomstraat 5a, aanvang 20.00 uur, tot 22.00 uur. zitting informateur van de Voe dingsbond FNV in Ons gebouw, Abraham van Royenstraat, van 19.00 tot 20.00 uur. vergadering NCV afd. Noord- wijk-Binnen. thema: 'De wereld van de stilte' (de dove medemens), aanvang 20.00 uur in De Vinken- hof, Achterzeeweg. VRIJDAG 16 NOVEMBER Alkemade ruil- en coritactavond Ruilvereni- ging Alkemade, vanaf 19.00 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen. uitvoering van de klucht: 'Maak dat je tante wijs', door Toneelvere niging St. Theodulfus, aanvang 20.00 uur in de Alkeburcht, Roelo farendsveen. Alphen bingo bij speeltuinvereniging Vreugdenoord. 20.00 uur in buurt huis De Vierhoek, Vorselenburg* soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur ge bouw SHA, Prinses Marijkestraat. lie is ook niet alles', door Toneel groep Michael, aanvang 20.30 uur in Pleyn '68. 20.00 uur clubhuis, Boshuizerkade. concert in de 'Pianoserie', door Steven Mayer, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Drie Zusters', van Tsjechov, door Theater van het Oosten, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Ijsbaan, Mauritssingel, aan- Noordwijk kaartavomd HSV De Sportvis ser. aanvang 20.00 uur in het club gebouw, Bosweg. gemaakt door 'thuiskunstenaars', van 11.00 tot 22.00 uur, Abtspoel- weg 8. boekenmarkt Amnesty Interna- r Het Wassenaar Tienerdisco 'Cats', z hol, van 20.00 tot 23.00 Out, Deylerweg 153. antiekbeurs in gebouwencom plex van Duidigt, van 16.00 tot 21.00 uur. try-out: 'Zak en As ontkent alles', door Cabaret Zak en As, aanvang ZATERDAG 17 NOVEMBER ne van LFC, Boshuizerkade, van 9.00 tot 14.00 uur. voorstelling: 'De Bekentenis', met Ingeborg Elzevier Huib Noordwijkerhout rommelmarkt in De Schelft, van 10.00 tot 17.00 uur. Oegstgeest boekenmarkt Amnesty Interna tional, van 10.00 tot 17.00 uur in Het Zendingshuis, Leldsestraatweg DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 De gemeente Wassenaar gaat het huisje 'Hè-hè' langs de Lange Kerkdam na twee aanrijdingen beveiligen met een grote bloembak. Gemeente Wassenaar grijpt in na twee aanrijdingen in een jaar WASSENAAR - Nadat een huisje langs de Wassenaarse Lange Kerkdam binnen enke le maanden twee keer door een auto is geramd, gaat de gemeente het pand beveiligen met een vier meter lange en 60 centimeter hoge bloembak. De bloembak wordt uit biel zen opgetrokken en binnen enkele weken op de rand van voet- en fietspad gezet. Het voetpad zal daardoor iets smaller worden. Dit heeft bewoner Q. Brouwer gisteren op het gemeentehuis ge hoord. De 65-jarige Brouwer woont al vanaf zijn geboorte in heï huisje dat in 1881 door zijn grootvader is gebouwd, niet ver van de kruising met de Rijks straatweg. Nooit had hij last van aanrijdingen tot in april een auto met grote vaart 2,5 meter naar binnen reed en voor 30.000 gul den schade aanrichtte. Vloerbedekking, kasten, tafels en stoelen moesten eraan gelo ven, terwijl Brouwer ook dingen moest weggooien die door hun herinneringswaarde niet te ver vangen zijn. Het ergst was de schrik. De Wassenaarder had zich nog nooit zo onveilig gevoeld en de gemeente besloot twee beton nen paaltjes te plaatsen bij het huisje 'Hè-hè'. Het ging om verzwaarde paal tjes, maar bij de aanrijding van za terdag werd het draadloze beton aan flarden gereden. Ook schampte de auto een stuk van de muur en moest er wederom wor den geschut, drie weken nadat de schilder klaar was en oude stut ten het veld ruimden. "De paal tjes houden weinig of niets te gen", constateert gemeente woordvoerder W. Issendonck. Volgens hem had het beton voor al een regelend effect: het moest parkeren tegen gaan. Pech De bewoner is het met Is sendonck eens dat de paaltjes zijn pand niet afdoende beveiligen en vindt het plezierig dat de gemeen te hem niet laat zitten. Enkele uren na het ortgeluk nam burge meester P.H. Schoute poolshoog te en liet hij weten dat er iets moet gebeuren. Aanvankelijk-werd aan een vangrail gedacht, maar vol gens gemeentewerken kleven daar twee bezwaren aan. Ook over een vangrail kunnen auto's 'heenschieten' en bovendien zou de oplossing de entree van de ge meente ontsieren. Een bloembak lijkt de gemeen te mooier en veiliger. Zand en bielzen houden door hun massa de zwaarste schokken tegen en de voorbijganger ziet veel groen en fleurige bloemen, heet het. De af deling beplantingen vult de bak en de gemeentevoorlichter geeft eerlijk toe dat het de eerste maan den een kale boel zal zijn. "We willen echter niet langer wachten. Veiligheid gaat voor alles", zegt de voorlichter. De bak zelf moet een speels en sierlijk uiterlijk krij gen. Voor een vierkante kolos voelt niemand iets. Hoewel de burgemeester en zijn ambtenaren de nodige toe zeggingen hebben gedaan, moet het college van burgemeester en wethouders zich nog over de kwestie uitspreken. De gemeen tevoorlichter verwacht niet dat daar bezwaren zullen opkomen en de bewoner wacht rustig af. De prettige en goede gesprekken hebben hem vertrouwen gegeven en het stellen van eisen zou zin loos zijn. Bovendien staat zijn hoofd er niet zo naar. De aanrij dingen zitten hem nog steeds in de benen en begrijpen doet hij het nog steeds niet: "Het is waar schijnlijk een kwestie van pech hebben". Het eerste ongeluk ontstond doordat een automobilist, ko mende uit de richting van Den Haag, om twee uur 's nachts de bocht te ruim nam. Bij het tweede ongeluk stond een kennis van de bewoner centraal. Nadat ze sa men de verjaardag van Brouwer hadden gevierd, wilde de bezoe ker de achterliggende parkeer plaats verlaten. Bij het wegrijden zou hij gesneden zijn, waardoor hij op het laatste moment zijn stuur moest omgooien en het muurtje van 'Hè-hè' raakte. Paape, Michelle E. d.v. L.P.H. Zonneveld en E.T. Visser. Shelley M. d.v. L.F. Cavé en H.Y.M. Lapré, Adrians J. d.v. A.N. Zaat en M.H. Does, Stephanie J. d.v. D.J.C.M. olde Scheper en Y. van Zutphen, Dorien J. d.v. R.Th.A. Hillen en A.J.B. Mulder, Lysanne P. d.v. D.B. Modderman en P.M. Liebelt, Sheile N. d.v. B. Behimehr en F. Shivan, Elsabijn M. d.v. H.J.W.M. Koelman en A.E. de Reus, Sa rah K. d.v. Y. Hakuno en W.L. Moy, Chelsea d.v. P. Schagwein en B.M. Blonk. Ondertrouwd: R.C. Vermeulen met M. Klos- terman. Gehuwd: J.Th.J. de Vette met M.G. Hoog- eveen, O. Akhile Oijiangbe met B. Overduin, G. Collée met K.B. Hermans, G. Breeveld met n Valderen. M.Th.J.M. Bergmeijer met LEIDERDORP - In de Leiderdorp se nieuwbouwwijk Buitenhof-mid den/west komt tussen de Buiten hoflaan, Buitendijklaan en Dwars- watering een 30-kilometerzone. Vorstenhof, Jonkerhof, Burgerhof en Herenhof worden als woonerf in gericht en het gebied rond de Kler kenhof wacht hetzelfde lot. Ondui delijk is nog hoe de Klerkenhof, de straat waar het nieuwe scholencom plex komt, ingericht moet worden. Dit bleek tijdens de raadsverga dering, waar een meerderheid zich voor het collegevoorstel met woonerven en 30-kilometerzones uitsprak. Alleen het CDA had moei te met de plannen om van de hoven i te maken. Volgens de niet an 30 ki- ze soms dan ook collegepartij zijn veiliger dan gebieden i maximumsnelheid geldt i lometer per uur en zijn slecht bereikbaar. Het zoi een slechte zaak zijn Klerkenhof mèt de twee scholen een woonerf wordt. De PvdA wierp tegen dat de straat waarin het schoolgebouw komt juist wèl een woonerf moet worden omdat kinderen dan rusti ger en veiliger naar school gebracht kunnen worden. Opvallend waren de verschillen van mening over de inrichting van buurten. Volgens D66 is het goed om straten op ver schillende manieren in te richten, volgens het CDA kan dat juist ver- Heineken geeft 10.000 gulden voor zuinig idee ZOETERWOUDE - W.P.G. van der Geest, medewerker van bierbrouwer Heineken in Zoe terwoude, heeft 10.000 gulden verdiend met een idee dat zijn werkgever per jaar ongeveer 100.000 gulden bespaart. Van der Geest heeft voorge steld om het 'brouwwater' te koelen tot 2 graden Celsius. In het verleden werd deze grond stof voor gerstenat niet gekoeld, waardoor bij de produktie meer energie werd verbruikt. Brouw water is onthard en gefilterd water. 'Gewoon' kraanwater, of 'zuiver' bronwater is meestal niet geschikt voor de bierbrou werij. Meestal keert de ideeën buscommissie bedragen uit die variëren tussen de 500 en 1000 gulden. Oegstgeest in actie tegen Ideine criminaliteit 'Smalspoor bij Valkenburgse Meer niet doortrekken naar Katwijk' warrend en onduidelijk zijn. Dat de buurt tussen Dwarswate- ring en Buitenhoflaan een 30-kilo- meterzone moet worden, was in ju ni al duidelijk. De raadscommissie pleitte voor een inrichting als woon erf, maar volgens verkeerswethou der J.F.W. Veldstra was dat niet ver standig omdat er allemaal 30-kilo meterzones in de buurt liggen en er bij de inrichting geen rekening was gehouden met de komst van een woonerf. Y.H.M. i ir Werf. Flinke buit bij inbraak woning Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16