Met een blok aan het been op de schrobbelbank Tentoonstelling en boeken over weeshuis aan de Hooglandsekerkgracht Katwijk wil zelf huizen bouwen op Valkenburg DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 LEIDEN/REGIO Het is de vraag of de magistraten soms het gekerm van wezen ge hoord hebben. Want een speciaal, waarschijnlijk verplaatsbare isola tiecel, onttrok sommige lastposten wel eens een tijdje aan de rest. Als een kind niet inbond, kreeg het, platliggend en vastgesnoerd op een uit de textielindustrie gehaalde schrobbelbank, met de zweep. Ren de het weg, dan deed een blok aan een been vaak wonderen. Klaagde een jongetje eens over zuurkool, dan was het daarna voor hem juist veertien dagen uitsluitend zuurkool eten. Op de tentoonstelling hangt ook een metertje voor broodgroot te. Het zijn een aantal in grootte ver schillende blaadjes met in duimen aangegeven maten en bedragen. Want een kind kreeg een groter of kleiner stuk brood naar gelang de centjes die het in bracht. Cantate Maar het was niet alles koekoek eenzang, samenzang vond ook nog wel eens plaats. Dat laat de nu ver schenen inventaris zien. Daarin staan 4800 beschrijvingen van ar chiefstukken, die sinds 1961 in het Leids gemeente-archief verblijven en daar 73 meter plank beslaan. Het oudste deel werd globaal door L. Ie Poole aan het begin van deze eeuw beschreven, waarna zijn dochter een niet uitgegeven vervolg van de stukken tot 1950 maakte. Archivist S. den Haan gaf zijn de finitieve inventaris een systemati sche ordening mee. Daarin bijvoor beeld boedelbeschrijvingen en de schriftelijke neerslag van de aktivi- teiten en handelingen van het be stuur in de loop der eeuwen. Zo ont dekte de archivist dat een onbe kend muziekstuk op de dag van Kerstmis 1796 uitgevoerd moest zijn. Het gebeuren moet plaats heb ben gehad in de Hooglandse kerk met behulp van het verplaatsbare weeshuisorgel dat nu in de kerk een vaste stek heeft. De componist van de cantate, Christian Friedrich Ruppe, heeft zelf het zangcollege van het wees Eetzaal jongens anno 1900. Iedereen heeft wel eens een blok aan zijn been gehad. Maar het zien van een blok aan het been, waarmee weeskinderen een straf kregen opgelegd, is een andere zaak. In het Rijks museum van Geologie en Mineralogie kan dat tot en met 13 januari. In het museum aan de Hooglandsekerkgracht is na melijk een tentoonstelling ingericht over het voormalige weeshuis dat van 1583 tot 1961 in hetzelfde pand was geves tigd. De expositie vloeit voort uit de onderzoekingen voor twee boeken, die vanmiddag bij de officiële opening in de nabij gelegen Hooglandse kerk werden gepresenteerd. De Leidse bouwhistoricus J. Dröge schetst in Waar de wezen in de ge vel staan, de bouwgeschiedenis van het grootste monu mentale complex in de Leidse binnenstad. Archivist S.W- .M.A. den Haan werkte driejaar aan een pil van 450 bladzij den, waarin hij alle archiefstukken op een rijtje zette van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, zoals de officiële naam luidt. In die inventaris van het archief staat ook een cantate voor drie stemmen en orkest uit 1796. Vanmiddag werd een ge deelte na bijna 200 jaar opnieuw uitgevoerd. huis bij die gelegenheid gediri geerd, zoals vanmiddag Henk Briër het ensemble begeleidde bij de her uitvoering. Met behulp van een nieuwe partituur van de Haagse componist Peter Kann. Een zangcollege? Tucht leidde blijkbaar ook wel eens tot iets goeds. Ook Jacobus van der Sluys (1660-1732) moet het als kind in het weeshuis niet slecht hebben gehad. Zijn tekentalent werd, temidden van de lessen schrijven en rekenen, onderkend. Van der Sluys mocht als ouder kind een opleiding gaan volgen en dankte de regenten met een schilderij. Op dat schilderij, dat in de regentenkamer te zien is, biedt hij het schilderij aan de gepersonifi- ceerde stad Leiden aan, terwijl door een raam de binnenplaats van het museum en de gebouwen aan de westkant de zien zijn. Bouwhistori cus J. Dröge deed zijn voordeel met deze afbeelding, want hij baseerde zijn reconstructie van het vroegze- ventiende eeuwse weeshuis er op. Vermogen Hoe oud is een kind in een wees huis? Inde 18e eeuw bleef je er tot je 25ste, in de 19e tot je 21ste en deze eeuw tot je 19ste levensjaar. Later kwamen er Leidse weeshui zen voor katholieken (St. Maarten), joden en lutheran, maar in de top tijd, de 18e eeuw, was er plaats voor 600 weeskinderen. En beslist niet allemaal uit de lagere sociale klas sen, zoals vaak verondersteld wordt. In de 19e eeuw beschreef een godsdienstonderwijzer die in het Leidse weeshuis gewerkt had, de toestand in een waarheidsgetrouwe roman. Hij maakte melding van een onderwijzer, die zijn kinderen bij het weeshuis aanmeldde, omdat er geen geld meer was. Ook brachten kinderen vaak een vermogen mee en pakken papier van de overleden ouders. Die boedelinventarisssen zijn vanaf 1733 bewaard. Want sinds dat jaar gaven de Staten van Holland en West-Friesland de regenten van het weeshuis toestemming vruchtge bruik te maken van die vermogens en konden ze het geld beleggen. Als een kind, of jong volwassene zoals we nu zouden zeggen, het weeshuis verliet, kreeg het dezelfde som gelds mee. Alleen de rente viel dan aan de bestuurders toe. Velen gin gen trouwens van het weeshuis di rect naar militaire dienst. Een op merkelijk aantal schopte het tot vlootvoogd. Anderen kregen bij voorbeeld een opleiding op Mathe sis Scientiarum Genetrix, de in 1785 opgerichte oudste technische school van Nederland. Sfeer De Stichting Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis in Leiden be staat nog steeds. Het vijfkoppige re gentencollege geeft nu leiding aan een overkoepelende stichting, die weer andere stichtingen op het ge bied van sociale zorg begeleidt. Aan voeding, medische zorg. kleding en discipline zal ook daarbij aandacht worden geschonken, zoals in de vroegere tijden, waarvan de ten toonstelling getuigt. Goed ogende archiefstukken er nemen, naast fo to's en voorwerpen een plaats in. Bouwgeschiedenis, organisatie en regelingen, financiën, dagelijks le ven, scholing, kerken, tewerkstel ling, discipline en brandweer ko men aan de orde. Archivaris R. van Maanen is voor zitter van de commissie waarin het museum, het gemeentearchief en de Stichting van de regenten sa menwerkten voor de expostie. Hij zegt dat de tentoonstelling vooral een sfeer wil laten zien. Oud-bewo ners krijgen aanstaande zaterdag een aparte rondleiding tijdens een Het Weeshuis aan de Hoogland sekerkgracht. Tentoonstelling tot en met 13 januari 1991. In Rijks museum voor Geologie en Mine ralogie. Geopend ma. tot en met vr. 10 - 17 uur. Zo. 14 - 17 uur. Za terdagen en feestdagen gesloten. S.W.M.A. den Haan: Inventaris van het Archief van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis te Leiden 1334-1979. Leidse Inventarissen 7. Leiden, 1990. Ver krijgbaar bij het Gemeente-ar chief en in de boekhandel. Prijs 68,50. J.F. Dröge: 'Waar de wezen in de gevel staan'. De bouwgeschiede nis van het Heilige Geest- of Ar me Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandsekerkgracht te Leiden. Leiden, 1990. 29,50. Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Bakker Petersen aan de Haarlemmerstraat is vast zelf geen kind in het voormalige weeshuis ge weest. Hij bakt deze maanden ter gelegenheid van de tentoonstelling immers een naar een weeskind ge modelleerde taaitaaipop. De plaat, waarnaar de pop gebakken wordt, is gebaseerd op de voorstellingen van de modelwezen Kaatje en Koot je. Zij staan nog steeds op de poort uit 1607 van het gebouwencomplex aan de Hooglandsekerkgracht. En mogelijk is bakker Petersen van protestantse afkomst. Want hoewel na de reformatie in 1572 het weeshuis een algemene status kreeg, kwam de voorkeur voor een bepaalde levensbeschouwelijke richting tot uiting in de eis van het regentenbestuur dat de leveran ciers de protestantse zaak moesten zijn toegedaan. Een situatie, die tot in deze eeuw duurde. Gekerm Oorspronkelijk was de Leidse we- zenzorg een katholieke zaak, die zich vanaf de 13e eeuw rond de Leidse Pietersparochie manifes teerde. Men kreeg daar een kapel en later een pand aan de Breestraat, aleer men zich in het pand van het toenmalige Lieve Vrouwe Gasthuis aan de Hooglandse Kerkgracht ves tigde. De bestuurders moeten, gezeten in de nu heringerichte regentenka mer uit 1774, van de juistheid van hun beslissingen overtuigd zijn ge weest. Daar keken ze eeuwenlang uit op de noordkant van De Burcht. Ze zagen trouwens verder en hoger dan anderen, omdat bij de bouw van dit gedeelte besloten was. dat Keuken anno 1900. belangrijke vertrekken hoger moes ten worden dan bakkerijen en keu kens. En als de edellieden de blik omhoog richtten, moet het stuc werk van de Italianen Bianchi en Verda hun oog getroffen hebben. Tuurden ze in de glazen antieke kast, dan zagen ze daar in de 19e eeuw de zilveren troffel, waarmee bij de uitbreiding van het weeshuis museum in 1774 de eerste steen ge legd werd. Misschien hebben som migen der vaak hooggeleerde be stuurders wel gedronken van de twee bokalen in diezelfde kast, waarin een nieuw aanzicht van bin nenplaats en voorgevel staan gegra veerd. De regentenkamer is op zon dag te bezoeken. Leidse 'claims' boos afgewezen KATWIJK - Bij de mogelijke bebouwing van de vliegbasis Valkenburg hebben Katwijk en buurgemeente Valkenburg de eerste rechten. Met dit standpunt zetten leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening van de kust plaats zich gistermiddag in felle bewoordingen af tegen de 'claims' die door Leidse politici al op deze grond zijn gelegd. "Ik ben me te pletter geschrokken", aldus SGP'er D. van der Plas. "Er kan geen sprake van zijn dat wij ons op deze manier door Leiden laten omschoffelen". Nu de discussie over het voortbe- gend beroep op de commissieleden staan van de vliegbasis weer actueel om het vliegveld als mogelijke is, zal Katwijk nadrukkelijk moeten bouwlocatie buiten de discussie te aangeven dat hier mogelijkheden liggen voor de opvang van de eigen woningzoekenden. De bebouwing ker i het vliegveld zou daarbij zelfs houden. "Als we daarop moeten gaan zitten wachten, kunnen we ze de eerstkomende tien jaar bouwstop inlassen. Want alternatief kunnen zijn voor de zolang duurt het volgens mij zeker inrichting van ZanderijAVesterbaan als toekomstige woonwijk maar pas op langere termijn gaan spelen. .oordat er enige duidelijkheid komt". Ook het gebied rond de Prins Hendrikkade zou op de korte SGP'er Van der Plas: "We moeten termijn geen alternatief zijn v als Katwijk en Valkenburg aange- Katwijkse woningbehoefte, gelet ven dat we, meer dan Leiden, rech- op de vele problemen die nog moe de ten worden opgelost voordat bedrij- hier kunnen wijken voor wo- ten hebben op de grond vliegbasis, die immers binnen beide gemeentegrenzen valt", stel- ningbouw de hij. Ook WD-fractievoorzitter J.G. van Paridon-van Tol meende dat het college van B en W stelling moest nemen tegen de gedachte van een 'Groot Leiden aan Zee'. "Het is heel erg wat Leiden zich aanmatigt". In buurgemeente wordt al langere tijd met groeiend wantrouwen gereageerd op Leidse voorstellen om de vliegbasis te be bouwen. Het stoort de wethouders en raadsleden vooral dat daarover op geen enkele manier overleg wordt gevoerd. "Zo Wel toonde de wethouder zich verrast over het feit dat het voortbe staan van het vliegveld nu ook door de landelijke politiek weer ter spra ke is gebracht. "Ik zou er persoon- lijk wel gelukkig mee zijn als het Valkenburg ^]er to^ een doorbraak komt. Dan moeten we ons echter wel realise ren dat we als Katwijk maar een be trekkelijk klein stuk grond van de basis binnen onze gemeentegren zen hebben liggen". Er kan volgens Van der Plas geen sprake van zijn buren der Nagel zich deze tijdens et ontvallen. Inpakken De Katwijkse wethouder W. Plas deed gistermiddag ei Zo ga je niet met je dat Katwjjk zjch uiteindelijk door wethouder H, van T j i.,.,» 'innoki/on' "Maar ppn Leiden laat 'inpakken'. "Maar ïïri™ feit is dat de Stad b'j het zoek^n naar aering geschjkte bouwlocaties kampt met gigantische problemen", zo toonde hij ook enig begrip voor de Leidse ander opstelling. "Hoe dat moet worden drin- opgelost is nog maar de vraag". Nadpen REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Je kunt het zo gek niet bedenken of het wordt nagemaakt. Japan ners krijgen er de schuld van maar er zijn vele anderen die de daad voeren. Kostbare horloges, dure parfums, merkkleding: van elk artikel dat in de mode raakt wordt een goed gelijkend copie gemaakt. Niet alleen gebruiksartikelen van naam, maar ook beroemde gebouwen worden nagemaakt door architecten die zelf over on voldoende inventiviteit beschik ken. Het Centre Pompidou in Pa rijs, bijvoorbeeld, heeft in de ja ren tachtig een hoos aan gebou wen opgeleverd met een futuris tisch uiterlijk. Van enige vernieu wing is doorgaans geen sprake: het gaat meestal om een doorsnee gebouw waarop wat modern ogende tierelantijnen worden ge plakt. Erger nog dan architecten die andere architecten naapen zijn ar chitecten die zich zelf naapen. Hilde de Haan en Ids Haagsma signaleerden onlangs in de Volks krant hoe overal langs onze snel wegen kantoren verrijzen die iets weg hebben van de NMB-bank. de beroemde 'sprookjesburcht' in de Amsterdamse Bijlmer met z'n grillige vormen en scheve torens. Zo zijn in Amstelveen en Bunnik kantoorkolossen neergezet waar bij de bakstenen op het betonske- let de illusie geven van schuine muren en waarvan de toegangs deuren net zulke organische vor men hebben. Verbazingwekkend is dat de namaak NMB-tjes zijn ontwor pen door Alberts en Van Huut. Jawel, dezelfde architecten die het bankgebouw bedachten. Het grote verschil is dat de NMB- bank een bezield bouwwerk is, waarvoor de antroposofie van Rudolf Steiner een belangrijke inspiratiebron was. In het interi Links: het woongebouw dat enkele jaren geleden is neergezet aan de Pieterskerkgracht. Rechts: de weerspiege ling van de vorige bouwopgaaf, een woonhuis aan het Pieterskerkhof. (foto's Jan Holvast) eur, met de plastisch gevormde trappenhuizen en de ingenieuze energiehuishouding, komt dat nog meer tot uitdrukking dan aan de buitenkant van het complex. De gebouwen in Amstelveen en Bunnik zijn daarentegen gewone kantoorgebouwen waarvan het uiterlijk weinig of niets meer te maken heeft met wat zich daar binnen afspeelt, laat staan met een idealistische gedachtenwe- reld. De filosofie van Alberts en Van Huut is zo verworden tot een commercieel aantrekkelijk trucje. "Het is alsof Mondriaan zelf de plastic zakjes en keuken schortjes ontwierp waarmee de zijn schilderijen uit buit", concluderen De Haan en Haagsma. Ook voor Leiden is zo'n na- maak-burcht in de maak. Aan de Morsweg is een woongebouw ge pland dat er op het eerste oog in drukwekkend uitziet, maar dat bij nadere beschouwing een doodgewoon appartementen complex blijkt met een schil van bakstenen en schuinlopende dak randen. Dicht bij huis is nog een ander voorbeeld van naaaperij. Het Leidse architectenbureau Veld man ontwierp enkele jaren gele den een opmerkelijk woonge bouw voor de hoek Pieterskerk gracht/Lokhorststraat. Een eigen zinnig gebouw dat, door z'n gol vende dak met scheepsbetimme- ring, fris en modern oogt en dat zich toch wonderlijk goed voegt tussen de historische bebouwing van de Pieterswijk., Aan het Pieterskerkhof, op de hoek met de Muskadelsteeg, is een soortgelijk woonhuis verre zen dat een stuk minder indruk wekkend is. Onrustige gevels met slordig verspreide ramen en deu ren in teveel verschillende maten, een dakrand van scheepsbetim- mering die lelijk aansluit op de met baksteen beklede voorgevel en een wanstaltig gat in de hoog ste bouwlaag wekken de stellige indruk dat de architect hier voor een te moeilijke opgave is gesteld. Toegegeven: het ging om een lastige bouwlokatie, gelegen tus sen twee monumentale panden die ook nog eens over ramen in de zijgevel beschikken. De opgaaf, om hier iets tussen te schuiven, was niet eenvoudig. Het resultaat doet dan ook geforceerd aan. gekozen oplossingen verwijzen naar een kleuter die er niet slaagt zijn bouwdoos in elkaar te zetten maar met een beetje wi gen 'en duwen toch iets in elkaar heeft geflanst. De uitkomst is om meer dan één reden teleurstellend. Het woongebouw dat aan de Pieters kerkgracht verrees heeft een rakteristiek uiterlijk dat de verge lijking kan doorstaan met aantal van de opmerkelijkste stadsvilla's die de afgelopen jaren in binnen- en buitenland zijn ver rezen. Het wekte de verwachting dat Veldman zich op een weg zou begeven die een nieuwe bijdrage kon leveren aan de synthese tus sen oud en nieuw in de binnen stad. Nu het gebouw aan het Pie terskerkhof klaar is blijkt de ar chitect die verwachting niet waar te maken. Het woonhuis aan het historische plein mist het spran kelende dat het gebouw aan de Pieterskerkgracht kenmerkt en steekt ook beroerd af bij de mo numentaliteit van de naburige be bouwing. Door het geringe ver schil tussen hoogte en breedte van de voorpui, de grove bouw kundige details (zie de terrasaf scheiding in de voorgevel) en ron de vormen oogt de nieuwbouw plomp. De architect heeft de fout ge maakt om zichzelf een dwingend keurslijf op te leggen door bij de opdracht voor het Pieterskerkhof met vooropgezette vormen te gaan werken die een bijna rigide weerspiegeling zijn van zijn vori ge bouwopgaaf in de Pieterswijk. Het is jammer dat hij geen nieuwe gedurfde variaties aan die ont- werpvisie heeft durven toe te voe gen, en: een gemiste kans om aan het historische Pieterskerkhof de verbeelding van de jaren negen tig vorm te geven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14