TAD LEIDEN Bewoners Maris laan ongerust over vondsten heroïnespuiten Derde bedrijfsverzamelgebouw voor beginnende ondernemers in de maak BaaMSD LEIDSCH DAGBLAD 'Wij willen geen club zijn die nooit ruimte heeft' De Goede Woning beëindigt samenwerking met de WBL THR RErFURN C0RRRCTIO s WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 Druggebruik in geparkeerde auto's LEIDEN - Meer overlast van drugsgebruikers. Die consequentie heeft een auto vrij Stationsplein volgens de bewoners van de Marislaan en omgeving. Nu al worden regelmatig spuiten van drugsgebruikers gevonden in de struiken van de par keerplaats langs de Ma rislaan, zegt woordvoerder D. Los van het buurtcomité. Wanneer de sociale controle op een 's avonds nagenoeg uitgestorven plein vermin dert, neemt de overlast al leen maar toe, verwacht hij. met het druggebruik. Een van de omwonenden (de betrokkene ziet zijn naam liever niet in de krant) zag kinderen lopen met een spuit in de hand. Ze vertelden deze op straat te hebben gevonden. Toen hij er daar na beter op lette, vond hij in het to taal zo'n dertig spuiten in de strui ken. Om de buurt beter in de gaten te kunnen houden, werd een aantal struiken voor zijn huis gekortwiekt. Zo kreeg hij een beter overzicht over de parkeerplaatsen waar het al lemaal zou gebeuren. "Ze komen hier met de auto voorrijden. Je ziet ze een tijdje zitten, de ramen be slaan en enkele minuten later gaat het portierraampje open en vliegen de spuiten de struiken in". Tot nu toe heeft geen van de buurtbewoners aangifte gedaan bij de politie van de overlast van ge bruikers. Dat heeft toch geen zin, zo menen ze. "Je hoort dat de politie ze overal laat zitten, dus hier zullen ze ook wel niet komen". De spuiten worden door de omwonenden zelf afgevoerd. "Ik pak ze op en doe ze in een melkfles. Dan gaat het recht streeks naar de vuiloverslag", aldus een van hen. Ze hebben kunnen vaststellen dat de overlast toeneemt. Vooral de laatste weken zien ze vaak verslaaf den in de portieken van de Nuts- spaarbank op de hoek van het Schuttersveld en het Stationsplein. Vrees De vrees leeft dat dit alleen maar er ger wordt als er geen wagens meer over het Stationsplein rijden. "Een grote verkeersstroom is toch een vorm van sociale controle. Indien die ontbreekt zullen de problemen alleen maar toenemen", zo voor spelt het buurtcomité. Men wijst hierbij op steden waar ook een ver keersluwe stationsomgeving be staat als Rotterdam. "Daar is ook veel overlast, dus het is niet moei lijk te voorspellen dat dit hier ook gebeurt". Overigens voorzien de plannen alleen in een rustiger Stationsplein. Op de Marislaan wordt juist enorme toename van het verkeer verwacht. Maar de drugsgebruikers op het Stationsplein kunnen ge makkelijk uitwaaien naar de omlig gende wijken, zo vreeest het buurt comité. Het buurtcomité Maredijk werkt momenteel aan een rapport over de stationsplannen. Doel is het auto vrij maken van de stationsomge ving tegen te gaan. Ze zien daar om meerdere redenen helemaal niets in. "We krijgen een verkeersstroom voor onze deur, hetgeen bijvoor beeld kan leiden tot aanzienlijke waardevermindering van de wonin gen. Daarnaast is geen van de hui zen onderheid, het risico op verzak kingen en scheuren is dan ook le vensgroot". Politiewoordvoerder D. Grave- land betreurt dat de omwonenden nooit aangifte hebben gedaan van de overlast. "We hebben echt nog regelmatig drugsspuiten zijn gevonden. De nooit een dergelijke melding bin- bellen. En dan is het echt niet zo dat nen gehad, jammer, want zo kun- wij de zaak op z'n beloop laten. Het nen we natuurlijjk ook niets doen", is levensgevaarlijk als kleine kinde- Dat de bewoners zelf zorgdragen ren met die dingen aan de haal gaan. voor de afvoer van gevonden spui ten, acht Graveland zeer onverstan- We komen dus meteen. Deze zaak dig. "Daarvoor moeten ze de politie heeft de hoogste prioriteit". Op het bureau staat een aparte bak waarin de spuiten worden ver zameld. Volgens Graveland worden af en toe gebruikte spuiten gevon den, maar is een dergelijke vondst in Leiden nog niet aan de orde van de dag. Leidse doet verantwoorde investering LEIDEN - Een Leidse vrouw deed gistermiddag een zeer ge lukkige aankoop bij een waren huis aan de Aalmarkt. Ze kocht een nieuwe portemonnee, re kende af en ging naar huis. Toen ze de nieuwe beurs daar opende, vond ze er tot haar stomme verbazing een bedrag in van 125 gulden. De politie onderzoekt of het mogelijk een reclame-actie van het warenhuis betreft. Volgens de bedrijfsleider van Vroom en Dreesmann is dit niet het geval. "Ik heb geen idee hoe dat geld er in is gekomen". W. Brandhorst: "Het mag niet zo zijn dat de Stichting Werkgelegen heid hekend staat als een club die er wel alles aan doet, maar nooit ruim te heeft". (foto Ellen Martens) 'Onderhoud 1700 woningen kan goedkoper' LEIDEN - Woningbouwvereni ging De Goede Woning gaat geheel zelfstandig opereren van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL). Dit betekent dat de onder houd van haar circa 1700 woningen voortaan grotendeels wordt uitbe steed. Voorts trekt De Goede Wo ning uit het kantoorpand aan het Schuttersveld. Voorzitter J. Duivesteijn van De Goede Woning zegt dat het besluit is genomen om financiële redenen. Het wordt volgens hem gewoon te duur om het onderhoudswerk door de technische dienst van de WBL te laten uitvoeren. Op grond van een verordening van het ministerie van financiën moet de WBL voortaan btw bereke nen voor verleende diensten aan De Goede Woning. Volgens Duives teijn is het daarom goedkoper om het werk uit te besteden aan derden. Tegelijkertijd met de verzelfstan diging van het onderhoudswerk, verlaat De Goede Woning ook het kantoorgebouw van de WBL aan het Schuttersveld. De medewerkers nemen hun intrek in het bestuurs gebouw aan de Stellingmolen. Dit wordt momenteel aangepast zodat per 1 januari kan worden verhuisd. De WBL wil evenmin al te veel kwijt over het beëindigen van de sa menwerking. Wel liet beleidsmede werker P. Rutgers zich ontvallen dat 'er veel meer aan de hand is dan een louter financiële kwestie'. Maar verder commentaar wordt niet ge- Buit van 12.000 gulden bij inbraak LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in vijf kelderboxen aan de Condorhorst. Van een bewoner werden hengels en gereedschap ter waarde van van 12.000 gulden ont vreemd, uit een andere ruimte wer den gereedschap, een fiets en twee kinderwagens gestolen. Van andere gedupeerden waren vanochtend nog geen aangiftes binnen. geven. "Als Duivesteijn het kos- tenargument aanvoert, zullen we het daar maar op houden". Volgens woordvoerders van bei de woningbouwverenigingen mer ken huurders hoegenaamd niets van de verzelfstandiging van De Goede Woning. De 1700 huurders van De Goede Woning kunnen er op rekenen dat het onderhoud gewoon doorgaat. De WBL-huurders kunnen er vol gens Rutgers mogelijk zelfs op vooruit gaan. "De technische dienst krijgt wat meer tijd voor het onder houd aan het eigen woningbe stand"'. Er is volgens de zegsman geen sprake van ontslagen bij de technische dienst. "Hoe het alle maal precies wordt opgelost is nog onbekend, maar er wordt een oplos sing gevonden". LEIDEN De twee be drijfsverzamelgebouwen voor startende ondernemers in Leiden zitten vol. Met de ondernemers die een plekje hebben gevonden in een van de twee bestaande com plexen, Olga aan de Evert- senstraat en Mostert aan de Middelstegracht, gaat het over het algemeen goed. Slechts een keer moest een ondernemer de activiteiten staken omdat zijn bedrijf niet liep. De Stichting Werkgelegenheid werkt intussen aan de oprichting van een derde bedrijfsverzamelge bouw. "Want het mag niet zo zijn dat de stichting bekend staat als een club die er wel alles aan doet, maar nooit ruimte heeft", zegt drs. W. Brandhorst, de directeur van de Stichting Werkgelegenheid. Dat er in Leiden bedrijfsverza melgebouwen zijn gekomen, was volgens Brandhorst economische noodzaak. "Het commerciële aan bod van bedrijfsruimtes betreft meestal grotere oppervlaktes. Ook zijn die vaak vrij duur. De startende ondernemers hebben veelal geen bedrijfsruimte van een zo goede kwaliteit nodig", zegt Brandhorst. Daarnaast signaleert hij dat het aanbod van goedkope bedrijfsruim tes de laatste jaren steeds kleiner is geworden. "Vroeger zat de stad vol De zeefdrukkers Robert met kleine rommelruimtes zoals ga rages. En als iemand een grote ruimte beschikbaar heeft, verhuurt hij het liever aan een grote huurder dan aan acht kleintjes". Brandhorst noemt het verder belangrijk voor de economische structuur van een kleine bedrijfjes Representatiever ADVERTENTIE MADE me MELDEN; Bewust gekozen, zeggen meubeler wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos vervolmaken Meubelen IS meubelpromenade katwijk ruimtes aan. De instelling bemid delt bij de financiering, begeleidt de ondernemers en organiseert cursus sen. Daarnaast zet de stichting zich nu in voor een derde bedrijfsverza- De Stichting Werkgelegenheid meigebouw. Volgens Brandhorst biedt overigens niet alleen bedrijfs- krijgt dat pand hetzelfde karakter het bestaande. "Misschien dat het iets representatiever wordt". Daarin moet volgens Brandhorst ook plaats zijn voor bedrijven waar voor de huidige ruimtes in een van de twee bestaande verzamelgebou wen te klein is. De huidige regels staan echter niet toe dat een onder nemer binnen het gebouw verhuist. "Als een onderneming uit haar jasje groeit, is het de bedoeling dat die zij nieuwe ruimte zoekt op de commer ciële markt", stelt Brandhorst. Die regel is volgens de directeur aan herziening toe. "Soms zijn be drijven aan een grotere ruimte toe, maar kunnen zij de prijzen op de commercïele markt nog niet beta len". Een van die ondernemers die hard aan een nieuw onderkomen toe is, is de fotograaf Henk de Graaf, nu gevestigd in het Mostert-com- plex. De zaken zijn hem laatste tijd goed gegaan. Daarmee zijn ook de ruimteproblemen gekomen. Zo heeft hij bijvoorbeeld een opdracht van een wasmachinefabrikant. Pro bleem is echter dat hij de wasmachi nes niet in zijn bedrijf dat op de eer ste etage is gevestigd, kan krijgen. Vrijheid De Graaf besloot ruim een jaar gele den voor zichzelf te beginnen. "De drang om voor mezelf te beginnen was ontzettend groot, die vrijheid trok me ontzettend aan. Het maakt me nu ook niet uit om tot tien uur 's avonds te werken". Ondanks het feit dat zijn zaak nu goed loopt, kan hij de overstap naar de commerciële markt nog niet maken. "Wanneer ik een hoge huurprijs moet betalen, moet ik eigenlijk ook voor een ande re doelgroep gaan werken. Nu werk ik voor een bedrag van 1250 gulden per dag. Dat zou dan naar 3500 gul den per dag moeten". Het liefst wil De Graaf daarom in het bedrijfsverzamelgebouw blij ven. "Je houdt een startersimago, hoor je wel eens mensen zeggen. Dat kan me eigenlijk niet schelen. De sfeer is hier uitstekend. De be drijven hier spelen elkaar dingen toe. Het is eigenlijk een grote fami lie". Een ruimte die voor de fotograaf zeer geschikt is, is die op de begane grond van het Mostert-complex. Dat onderkomen is echter net in ge bruik genomen door een zeefdruk- kerij. Initiatiefnemers zijn Robert en Arnold van der Vlist. Zij besloten een jaar geleden om een eigen be drijf te beginnen. "Er zit zeker een jaar tussen het besluit om te starten en de opening van je zaak. Wij wer den door de bank op het spoor gezet van de Starterswinkel en zijn zo bij de Stichting Werkgelegenheid te recht gekomen. Ideale combinatie De Leiderdorper (Robert) en de Lei- denaar (Arnold) hebben bij andere zeefdrukkerijen ervaring opgedaan. Omdat de een in de voorbereiding van het drukwerk en de ander in de uitvoering is gespecialiseerd, den ken zij een ideale combinatie te vor- 'Er zijn niet veel zeefdrukkerijen voor het kleinere werk. Daarnaast denken we dat steeds meer mensen de mogelijkheden van zeefdruk on derkennen. Voor het maken van stickers, reclameborden en textiel is zeefdrukken namelijk een hele goede methode". Het zakelijk succes moet er ook weer niet toe leiden dat drukkerij Van der Vlist en Van der Vlist een mammoetbedrijf wordt. "Wij vin den het juist zo leuk om het hele produkt te begeleiden. Blijven groeien is ook niet altijd het beste. We moeten proberen om een mid denweg te vinden. Opening Wethouder J. Walenkamp (eco nomische zaken) opent zaterdag 22 november de bedrijven van drie startende ondernemers in het Mostert verzamelgebouw. De drie nieuwe bedrijven zijn Van der Vlist Van der Vlist zeefdrukkerij, Mecenas Art Consultancy (kunstverkoper aan bedrijven en instellingen) en Lasso International Styling House (import van luxe dames kleding en schoenen). STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9